agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni933Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-07-2008, 16:58   #241
Ağaç Dostu

elektronik.'s Avatar

Giriş Tarihi: 12-05-2008
Sayın Malbman, doğru söylüyorsunuz besin eksilmesi de az oluyor. Önceleri besin eksilmesi fazla oluyordu.Buna bağlı olarak bitkideki gelişme de çok hızlı oluyordu.Havaların aşırı ısınması ile besin sıvısının da ısındığını farkettim. Buna bağlı olarak besin eksilmesi de azaldı. Tabi kapalı seralarda bu gibi mahsurlar da önlenmiş. Bundan sonraki çalışmalarda bu hususa da dikkat etmemiz gerekiyor sanırım.

mesut çelik beğendi.
elektronik. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2008, 15:43   #242
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Sevgili elektronik, besin eriyiğinin aşırı ısınmasını önlemenin bir yolu da, besin eriyiği tankını toprakta açacağınız bir çukura yerleştirmektir. Böylece gece ve gündüz ısı farklarından da etkilenmeyeceğini bir yerlerde okuduğumu hatırlıyorum.

mesut çelik beğendi.
malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2008, 21:04   #243
Ağaç Dostu

elektronik.'s Avatar

Sayın Malbman, terastaki besin kaplarının altına yalıtım malzemesi koydum. gündüzleride gölgeleme yaparak sıcaklıktan korumaya çalışıyorum. Bu sene ilk denememiz biz de yaparak öğrenmeye çalışan amatörleriz. Bu önemli tesbitler daha sonraki çalışmalarımızda bize ışık tutacaktır.

Düzenleyen elektronik. : 27-07-2008 saat 19:30
Eski 31-07-2008, 09:47   #244
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-07-2008
Sevgili forum sakinleri,

Besin eriyiği bu gün elime ulaştı, hafta sonu hemen işe koyulmak istiyorum. Sizlere sormak istediğim şeyler var eğer cevaplarsanız çok sevinirim.

* Durgun su kültüründe besin takının içe hava taşları yerleştirmem gerektğini biliyorum, Ancak ben besin takviye tankını besin tankından daha yükseye koyup, besin tankına bir şamandıra yerleştirip besin tankında eriyiğik azaldıkca şamandıra vasıtasıyla besin takviye tankından tamamlamayı planlıyorum. ayrıca devir daim için yine besin tankının içine bir akvaryum pompası koyup besin tankından besin takviye tankına suyu aktarmayı planlıyorum. Asıl sorum şu besin tankında hava taşları şamandıra ve akvaryum pompasının bulunmasının bir sakıncası olurmu.

* Domates fidesinin köklerinin ne kadarı su içinde duracak, yani fideyi ne kadar batıracağım.

Hakan SAKAR Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2008, 16:05   #245
Ağaç Dostu

elektronik.'s Avatar

sayın Hakan Bey aramıza hoşgeldiniz.Umarın güzel çalışmalar yaparsınız.
Durgun su kültüründe hava taşını kullanacaksınız. Bitkinizi yerleştirdiğiniz besin kabınıza ilave besin takviye sistemi de kurarsanız başka birşey yapmanıza gerek yok. Besin kabından takviye besin kabına devirdaim olmaz çünkü iki kaptaki besin eriği birbirine karışır.
Bitki besin kabındaki besin eriğini harcadıkça kaptaki eriğin ec' de değişir.Bunun için bir süre sonra kaptaki besin yenisi ile değiştirilir. İlave besin tankı, Besin kabınızdaki eriğik azaldıkça otomatik takviye yapmak amacıyla kullanılır.

Eski 31-07-2008, 16:21   #246
Yeni Üye

sevgili elektronik ilginize çok teşekkür ederim. Peki devir daim ettirmemiz gerekmiyormu, Yani besini doldurduğumuz kapda besin eksildikce eksilen kısımkadr yenisini ilace edecez o kadar yani ölemi

Eski 31-07-2008, 16:22   #247
Yeni Üye

o zaman sizin yaptığın düzenek gibi bir düzenek yapmam yeterli olacaktır. seviyesini otomatik ayarlayan, sanırım yapabilrim elektroniği bende çok severim

Eski 31-07-2008, 16:29   #248
Yeni Üye

Değerli arkadaşlar durgun su kültüründe domates yetiştirmek istiyorum, aynı kapa 6 veya 8 fide dikmek istiyorum kullanacağım besin tankının ölçüleri yaklaşık ne olmalı

Eski 31-07-2008, 17:25   #249
Ağaç Dostu

elektronik.'s Avatar

Yapılan çalışmalara bakarsanız daha iyi anlayabilirsiniz .Tabi ki kapta besin eksildikçe eksilen miktarı kadar ilave besin tankından besin takviyesi yaptırmanız gerekiyor. Günlük takip edip seviyeyi kendiniz de tamamlayabilirsiniz. Fakat belirttiğiniz gibi besin kabından ilave besin tankına devirdaim şeklinde dönüşüm olmayacak.
Katı ortam kültüründe ve akan su kültüründe devirdaim sistemi var.Acaba onlarla karıştırmış olabilirmisiniz. Katı ortam (torf+kum gibi) ve akan su kültüründe aynı kaba birden fazla dikebilirsiniz.Ama durgun su kültürü direk besin sıvısında bulunacağı için birden fazla bitkiyi durdurmanız zor olabilir.

Besin takviye sistemini en basit şekilde elektronik devresiz de yapabilirsiniz. Kudret Beyin akıllı saksı sistemindeki gibi.

http://www.agaclar.net/forum/attachm...9&d=1217180602

Eski 03-08-2008, 20:50   #250
Ağaç Dostu

sabri zeki's Avatar

Giriş Tarihi: 08-04-2008
Selam arkadaşlar bende nihayet perlit ile başladım ancak çok ısınma oluyor perlitler adeta fırın domates fideleri birkaç günde ölüyo yenisini koyarak devam ediyorum damlama yaptığım için besin tankıda dişarda güneşe maruz sistemi de kıaca anlatayım üstte besin tankı damlama ile saksılara verdim iki adet atmış santimlik sakı kullandım her birinde iki adet domates fidesi ektim saksıların altkısmında tahliye hortumu ile alttaki çöp bidonu nu kullandım tank olarak çöp bidonu tankımızada seviye şarteli koydum çöp bidonu tankımın altına su hortumu bağladım ucuna kuçük bir satrafiş su motoru bağladım çöp bidonu tankım dolduğunda seviye şarteli motoru devreye sokup üstteki ana tanka pompalıyo

sabri zeki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2008, 10:40   #251
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-05-2008
topraksız tarım

herkese selam topraksız tarım la ugraşmak ve yapmak istiyorum. nasıl bir başlangıç yapmalıyım beni yönlendirirseniz çok memnun olacagım. teşekkürler.

osmanramone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2008, 14:42   #252
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Sayın osmanramone, öncelikle aramıza hoş geldiniz. Sorunuza gelince; İlk önce "Balkon ve bahçede topraksız tarım" başlığında yani şu anda okuduğunuz konunun ana başlığında yazılanları dikkatle ve bir kaç defa üst üste okumanızı öneririm. Eminim aklınıza takılan bir çok soruya cevap bulabileceksiniz. Ondan sonra da aklınıza takılanlar olursa, hepimiz buradayız ve seve seve yardım etmeye (bildiğimiz kadarıyla) hazırız.

Eski 08-08-2008, 19:39   #253
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Aramıza hoş geldiniz sayın osmanramone, malbman arkadaşımızın dediği gibi hepimiz buradayız,ancak şimdiye kadar ki forumları incelerseniz birçok sorunuza cevap bulacaksınız.Şimdiden çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-08-2008, 13:38   #254
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-07-2008
denemelerimi paylaşmak istiyorum .
çok geç başlasamda yaklaşık 3 hafta ıcınde bıber vermeye basladılar.

ancak son 3 gundur yapraklar sankı haftalardır susuz kalıyormus gıbı kıvrılıyor hava serınleyınce bıraz daha duzelıyorlar ancak herseferınde bıraz daha kotuluyorlar.
Koklerde olusan yosunlasmayının sebebını de anlayamadım oksıjen eksıklıgı olabılecegı akla ılk gelen oldu ancak hava motoru ve suyun devri sırasında ki yüksekden bidona boşalmasınıda hesaba katarsak oksıjen eksıgı olmaması gerekır dıye dusunuyorum.
ayrıca ph bir turlu sabıtleyemıyorum çeşme suyu 7.5-8 arası deger oldugundanmı bılmıyorum genelde 8 veya yakın bir değer alıyor.

Eklenen Resimler

bahcivan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-08-2008, 13:43   #255
Yeni Üye

köklerdeki yosunlaşmayı bır türlü çözemedim bitki ölmesin diye köklerini yıkadım belki de yaprakların kıvrılmasının sebebı budur.
Benim gibi balkonun kenarında yapmak isteyenlere fazlada yer kaplamayan pimas boruda tüm arkadaşlara tavsiye ederim.
selamlar

Eski 17-08-2008, 13:45   #256
Yeni Üye

denemelerim

resimlerin devamıName:  12082008113.jpg
Views: 2981
Size:  30.1 KB

Name:  12082008114.jpg
Views: 2959
Size:  33.4 KB

Name:  12082008118.jpg
Views: 2961
Size:  32.5 KB

Name:  17072008131.jpg
Views: 2947
Size:  38.3 KB

Eski 17-08-2008, 13:51   #257
Yeni Üye

resimlere devam
Name:  17072008128.jpg
Views: 2932
Size:  38.5 KB

Name:  17072008129.jpg
Views: 2962
Size:  34.9 KB

Eski 17-08-2008, 18:11   #258
Ağaç Dostu

Sayın bahcivan herşey çok güzel elinize sağlık ancak şu yosunlanmaya care bulmak lazım. benim tahminin eriyiğin PH değeri çok yüksek . PH ı 6-6,5 gibi ayarlamak lazım. Biraz nitrik asit, sülfirik asit fosforik asit ne varsa temin edebileceğiniz hemen temin edip ayarlamak . PH ayarlamak için nasıl bir yol izliyorsunuz. Ayrıca PH metrenizin doğru gösterdiğinden eminmisiniz kalibre edilmişmi hatırlatmakta fayda var.
Heyerde buluna bilecek en kolay asit sülfirik asittir araba aküleri şarj eden oto elektrikçilerinden temin edebilirsiniz.

Eski 17-08-2008, 18:36   #259
Yeni Üye

bu konuda sizin yardımlarınız yadsınamaz, bu fırsatla tekrar teşekkür ederim.
ph olcerimi kalibre edıyorum ancak kulandıgım su degerınin (cesme suyu) ph ı yuksek ondan olabılırmı bılmıyorum.
lımon tuzu kulandım yuksek olunca ancak ertesı gun tekrar yukselıyor.
bugun suyu degıstırdım ec 1.42 ph 7.2 olarak olctum ,koruyabılecegımız en dogru aralık nedir ?
evde el fenerlerının aküsü vardı yenı aku takmıstık onun akusunden suyu alayım bu arada asit olması acısından tehlıkelımı ve ne kadar kulanayım. saygılarımla

Eski 17-08-2008, 22:05   #260
Ağaç Dostu

Sayın bahcivan,Birşey sormak istiyorum: eriyikleri talimata göremi hazırlıyorsunuz, yani 10 litreye suya 100ccA+100 ccB stoklarından konulmasını önermiştik, acaba biraz azmı kullanıyorsunuz?. bu fikre hem EC nin düşük olmasından hemde PH ın yüksek olmasından vardım ne dersiniz.
Düşük EC fide döneminde olabilir ama biraz büyüdükten sonra 1,42 ms/cm düşük olabilir.
Bu aynı zamanda PH a da tesir eder.
Herşeyin dört dörtlük arızasız hatasız gitmesi tabiiki güzeldir. Ancak arızayı bulabilmek giderebilmek bilgi birikimi açısından çok önemlidir. Bu konuyu hep beraber paylaşırsak çok faydalı olur sanıyorum.

Eski 17-08-2008, 23:05   #261
Yeni Üye

nedir bu ph dan cektıgım

Tarife göre hazırlıyorum ancak bugun eriyiği biraz az kattım ph dusuk cıkarmı dıye.
ancak talımata gore kulansamda malasef zaman zaman su takvıyesını yaptıgımda tuturmam mumkun olmuyor.ph her halükarda farklı oluyor.
yosunlaşma gıtsın dıye sadece deneyerek bulmaya çalışıyorum bır gun boyuncada sadece su ıle calıstırdım.
bitki yetişirme hakında bılgım olmadığı için zaman zaman sizleri rahatsız edıyorum ,sizlerede ulaşamayınca denemeler yapmaya çalışıyorum.bunların hepsi deneyım oluyor kendımce dersler de cıkarmaya calısıyorum.
İlginiz için teşekkür ederim.

Eski 17-08-2008, 23:24   #262
Ağaç Dostu

Eriyiği az koyarsanız PH düşük çıkmaz bilakis yüksek olur.
Sayın bahcivan tankınız kaç litre lik . Birde aklıma bitki sayısı çok fazla tanktaki eriyik miktarı az gibi geliyor ne dersiniz?.. Kaç kök bitkiniz var ve sisreminizdeki besin eriyiği kaç litre. bu iki doneyi söylerseniz daha iyi değerlendirebiliriz.

Eski 18-08-2008, 08:16   #263
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bahcivan Mesajı Göster
zaman zaman su takvıyesını yaptıgımda tuturmam mumkun olmuyor.ph her halükarda farklı oluyor.
Sayın bahçıvan, ben yukarıdaki alıntıda yazdığınıza takıldım. Su mu ilave ediyorsunuz yoksa besin eriyiği mi? Eğer doğru anlamışsam sadece su ilave ediyorsunuz ve bu da ec değerini düşürüp ph ın artmasına neden oluyormuş gibi geldi bana.Eğer dediğim gibiyse besin eriyiğinizin eksilen kısmını suyla değil yine besin eriyiği ile tamamlayın.

Eski 18-08-2008, 10:24   #264
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-05-2008
Sayin bahcivan bitkilerinizin su tuketimi gunluk veya iki gunluk ne kadar?
Kac lt lik besin veya su tanki kullaniyorsunuz?
Tavsiyem hergun sabahdan pH degerlerini olcmeniz ve ayarlamaniz.
Gunluk olarak bu islemi yapinca pH acisindan sorununuz kalmayacaktir.

mustak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2008, 18:36   #265
Yeni Üye

İlginiz için teşekkür ederim,
37 kök var ancak bunlardan 6 tane biber diğerleri marul ve daha çok ufaklar değerleri değiştirecek kadar değil.

boruların içindeki su ve bidondaki suyu toplarsak 50 litre olarak ayarlıyorum.

Sayın Mustak gunluk veya ıkı gunluk cok fazla su tuketımıne dikkat etmedim azaldıgını hıssedınce takviye yapıyorum.
Sayım Malbman, su dediğime bakmayın daha besin eriyiği demeye pek alışamadım.
ancak ec yukselınce (sabah normal akşam gelince değerler alt üst oluyor ph yukseliyor ec de değişiklik oluyor örneğin ec 1.65 oluyor 1.82 , ph değeri 6.8 akşama 7.9 cıkabılıyor hatta 8 .2 bile gordum ilk oncelerı onemsemedım ancak yosunlasma ve solma dıkkatımi cektıkten sonra ondan kaynaklanabılecegını dusunmeye başladım).
limon tuzu kulanıyorum ancak oda bır gun suruyor tekrar yukselıyor.
ben limon tuzu ıle dusurdukten sonro koklerdekı yosunlaşma ph yukseleltebilirmi suan aklıma o geldi.
saygılarımla

Eski 18-08-2008, 22:51   #266
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-05-2008
Sayin bahcivan, en azindan gunde 1 defa pH ayarlamasi yapmaya mecbursunuz.
yarim litrelik pet siseye % 10 luk seyreltilmis sulfirik asit hazirlayin, eczaneden alacaginiz 60 cc lik siringa (asiti fazla kacirmanizi onlemek icin) ve ph metre ile ph 6 yapmaya calisin. Biber ve marullar icin ph 5.5 -6 arasi olabilir ama domateste var sanirim, o yuzden ph 6 dedim.yosun icin mutlaka isik alacak yerleri aluminyum folyo ve strech naylon ikilisiyle kapatin.

mustak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2008, 21:59   #267
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-12-2006
ph 5-7.5 arası en ideal bitki yetiştirme aralığıdır,
yapraklardaki solgunluğun bence iki sebebi olabilir, ilk ihtimal yetiştirdiğiniz alanın çok sıcak olma ihtimali ve dahada kötüsü öğle saatlerinde güneşin, pencerenizinde mercek etkisiyle bitkilerinizi ezmesi mümkün, sıcak havaya bağlı olarak yetiştirme ortamınızında su olduğu düşünülürse o kapalı ortamdaki yüksek nem oranı bitkinizin stomalarının kapanmasına dolayısıylada bitkilerinizin yapmak zorunda olduğu terlemeyi önlemeside diğer bir husustur. ki yukardaki yazınızda havaların serinlemesiyle bu sorunların azaldığını belirtmeniz bu ihtimali kuvvetli kılmaktadır..
suyun ph ını ayarlamak için ekstradan kullandığınız asitlere ki pilden aldığınız asitlerden bahsediyorum bu bence tam bir hatadır.. ph ı düşüreyim derken bitkilerinize nasıl bir ölümcül ortam yarattığınızı hatırlatmak isterim, tarımın hiçbir şeklinde bu tür asitler kullanılmaz, kullanılmamalıdır, sonuçta o asitlerin içinde eriyik halde ağır metallerde barınmaktadır ki bu metaller bitkileriniz kadar sizin içinde ciddi tehdittir. kaş yapayım derken gözden olmamak lazım, yaptığınız gübre uygulamaları ph ı düşürmenizde yeterlidir, yosunlaşmayı ciddi bir problem olarak almamanızı öneririm yahut alacaksanız da dediğim gibi gübre uygulamalarınızda nitrik asitli uygulamalara ağırlık verin, yosunlaşma olması elbette ph ın yüksekliğine işaret olabilir ki buna rağmen ph7 zararlı bir değer değildir bitkiler için, ama bence bunun asıl nedeni pimaş borulardan kaynaklanmaktadır, kök ortamı az ışık almakta ve yosunlaşma için uygun bir ortam yaratmaktadır..
ph ve ec sürekli olarak yapacağınız gübre uygulamaları ve su takviyeleriyle değişir bu normaldir, ama illa gübrelemeden başka ph dengeleyici birşeyler kullanayım derseniz size yüzme havuzlarında kullanılan ph düşürücü veyahut yükselticileri kullanmanızı öneririm.
yine yosun önleme amaçlı olarak gene havuz kimyasalları vardır, yahut demir içerikli gübrelemelere de ağırlık verebilirsiniz..
ps: harika ve çok özverili bir sistem kurmuşsunuz -ben çok imrendim bu özverinize-ve bence herşey yolunda gidiyor, inanın bana havaların serinlemesiyle yahut pencerelerinizi beyazperdelerle örtmeniz durumunda bitkileriniz düzenli gelişimlerini sürdüreceklerdir
saygılarımla..

echnaton Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2008, 16:36   #268
Ağaç Dostu

Sayın bahcivanson birkaç günlük gelişmeleri alamadık nasıl düzelme varmı.
Alglerin fazlalığı PH ın çabuk değişmesine sebep olabilir belki, ancak söylediklerininiz çok çok ta anormal şeyler değil, birgünde EC nin ve PH ın değişmesi normal. Bu olay gelişmiş seralarda bilgisayar desteği ile otomatik yapılıyor.
Toplamda 37 kök bitkinin olduğunu yazıyorsunuz bence bütün olay buradan yani kullanılan tanktaki suyun az( 50 litre kadar) kök sayısının fazla olmasından kaynaklanıyor.
zira arkadaşlarımız bir kök bitki için en az 3-5 hatta 10 litrelik kaplar kullandılar durum böyleyken sizin 50 litrelik tank hacminiz çok büyük sayılmaz .
ikinci bir husus echnaton arkadaşımız tarımda bu türlü asitler kullanılmaz diyor,hangi kaynağa istinaden söylüyor bilmiyorum eğer kaynak gösterirse memnun olurum ama benim bildiğim kaynaklarda PH bu asitlerle ayarlanır ancak elfenerinin içinden alınacak kulallanılmış asitlere bende sıcak bakmıyorum akümülatörlerde kullanılan kurşun ve kurşunla karışık diğer ağır metaller erimiş olarak buluna bilir en iyisi metallerle muamele görmemiş asitleri kullanmaktır. ticari gübre yapımında sülfirik asit nitrik asit, fosforik asit çok kullanılan ana malzemelerdir.
Topraksız tarımda en zor kısım PH ve EC değerlerinin devamlı kontrolde tutulmasıdır. Amatörce bu işi başarmak gerçekten biraz zor ve sıkıcı olabilir.Bu konuyu pratik olarak halletmek için çalışmalarım devam ediyor. EC işini halletim şimdi PH ayarı ile uğraşıyorum
umuyorum yakın bir zamanda ( tarih vermek istemiyorum ) Profösyonel seralarda olduğu gibi EC ve PH kontrolünü kendi yapan Süper akıllı saksıyı hayata geçirmeye çalışıyorum.
İşte o zaman bu işin tam tadına varacağız ve balkonlarımızda teraslarımızda daha profösyonelce üretimler yapacağız. İNŞAALLAH herkese selam...

Eski 24-08-2008, 13:13   #269
Yeni Üye

son durum

Sayın Tezel;
Şuana kadar formda yazan üyelere ve özellikle sizin özveriyle yaptığınız katkı ve yardımlarınızlarınız la çok mesafe aldık.
Şuan günlük kontrol yapıyorum ve gerektıkce nıtrik asitle duzenlemeye calısıyorum ec 1.80 ile 1.95 arası ph 5.9 ve 6.5 arası tutabılıyorum.
anladıgım kadarıyla alglerde ph "ı cok daha hızlı değıstırıyordu. suan eskıden oldugu gibi ph seviyesinde dip ve doruk yaşamıyorum.
saygılarımla

Eski 30-08-2008, 13:30   #270
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-08-2008
sayın bahçıvan bende size teşekkür ediyorum deneyimlerinizi paylaştığınız için ben çok acemiyim ama siz ve sizin gibilerin azmini gördükçe dahada güçleniyorum ellerinize sağlık kolay gelsin

jibuti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
#bursa topraksız tarım

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:45.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024