agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni933Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-08-2012, 13:51   #1741
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-03-2011

Kudret Bey sizden aldığım besini ekledikten sonra şimdiye kadar hiç kök salmayan marullar kök yapmaya başladı, keşke en baştan sizin besinlerle deneseydim. Ancak bir sorunum var galiba, bunlar lolo rosso ve kırmızı olması gerekiyor, ama bunlar yeşil acaba ne gibi bir sorun olabilir?

bountr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-08-2012, 16:18   #1742
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Sayın bountr, Marullar lolo rosso olabilir. Ancak ışığın az geldiğini tahmin ediyorum. Sevgili malbman ve sevgili todor nederler acaba.

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-08-2012, 23:56   #1743
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-01-2012
Iyi gunler kudret bey.ben japonyada yasiyorum.Bu siteyi zaman once buldum.cok guzel calismalar ve inanilmaz basarili topraksiz tarim projeleri ile dolu.Hemen her forumda isminiz gectigi icin yardimlarinizdan dolayi,sizinle ticari amacli turkiyede baslattigim topraksiz tarim marul uygulamasiyla ilgili konusmak ve tecrubelerinizden faydalanmak isterim.Umarim herhangi bir sekilde rahatsizlik vermem.Mesgul oldugunuz kanaatindeyim.Sorum su olucak.180 metre uzunlugunda 100mm yatik pvc boru icinde marul yetistiriciligi icin elleri sivadik.Deneme amacli oldugu icin az yapiyoruz.Japonyadaki arastirmalarimla maliyet dusurmek icin pvc boruyu yikanmis cakilla doldurucaz.Sistem ebb&flow olucak.Yani su boruya dolucak ve bosalicak.Birkac dakikada dolup bosalicak.Zaman araligi gozlemlenerek ayarlanicak.Besin eriyigi olarak japonyadan gonderdigim haiponica isimli urunu kullanicaz.A ve B olarak ikiye ayrilmis sekilde satiliyor.900 kok marul yuvasi olucak.Hesaplamalara gore 150 litrelik bir besin karisimi boruyu doldurmaya yeterli.Ancak emin olamadigim bilgi bu karisim 900 koke haftada bir degisimle yeterli besini verebilicekmi.Kok basina dusen karisim 170 ml.Sizin tecrubelerinizle bo konuya yorum yapmanizi bekliyorum.Saygilar

thinkup Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2012, 08:35   #1744
Ağaç Dostu

Projeniz hayırlı olsun sayın thinkup, teknik olarak sistemin EC değerinin takibi size gerekli bilgiyi verecektir. Besin eriyiğinin haftada bir değişmesinin yanında düzenli olarak yapacağınız EC kontrolü ile eksilen besinin takfiye edilmesi ile sistem herzaman aktif olacak,besin eriyiğinin yetip yetmemesi konusundaki endişenizi ortadan kaldıracaktır. Çalışmalarınızda başarılar dilerim kolaygelsin.

Eski 05-08-2012, 13:58   #1745
Ağaç Dostu

Bugün domatesleri budayıp güzel bir bakım yapmayı düşünüyordum ancak düşündüğüm kadar kolay olmıyacağını anladım vaz geçtim. Dün 3,8 kg domates toplamıştık. bugünde 10 kg domate hasat ettik. Bunun yanında birazda biber topladık.

Eklenen Resimler

Eski 05-08-2012, 17:25   #1746
Yeni Üye

Cok tesekkur ederim kudret bey.EC degerini olctugumde sanirim hangi besinlerin eksik oldugundan ziyade karisimin yogunlugunu ogrenmis olurum.Ekliyebilecegim gene elimdeki A ve B besinlerinin ortak karisimi olabilecek.Hangi urunun daha hizli eksildigini ogrenemem.Belirli bir gozetimlede karisimi degistirmem gereken zamani ayarliyabilecegim.tesekkur ederim.Elimden geldigince projenin gidisini forma guncellemeye calisicam.Kolay gelsin.

Eski 05-08-2012, 17:26   #1747
Yeni Üye

Resimlerdeki goruntuler ne kadar tatli olduklarini anlatiyo kudret bey.Super goruntu.

Eski 07-08-2012, 08:37   #1748
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-02-2009
Merhaba Kudret Bey, topraksız tarım besin erğinizi nereden temin edebilriz?

suzanna Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2012, 20:29   #1749
Ağaç Dostu

Son halleri böyle

Eski 09-08-2012, 11:31   #1750
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kudret Tezel Mesajı Göster
Sayın bountr, Marullar lolo rosso olabilir. Ancak ışığın az geldiğini tahmin ediyorum. Sevgili malbman ve sevgili todor nederler acaba.
Kalsiyum çok fazla gibi geldi bana. Tabi, çeşit özellikleride önemli.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2012, 13:47   #1751
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Todor Mesajı Göster
Kalsiyum çok fazla gibi geldi bana. Tabi, çeşit özellikleride önemli.
Fideyi aldığım zaman o mor renkteydi bütün yaprakları, şimdi yeni çıkan bütün yapraklar yeşil. Kudret Bey'den aldığım besini kullanıyorum artık.

Eski 10-08-2012, 02:46   #1752
Yeni Üye

Todor bey.Isminizi bilmiyorum.2011 sera calismanizi inceledim.Marul yetistiriciligiyle ilgili size bi kac soru sormak icin telefonla sizinle gorusmek isterim.Orduda deneme amacli 1000 kokluk bir duzenek hazirlamaya calisiyoruz.Ozel mesaj gonderemedim.Telefon numaranazi bana yazarsaniz sizin bilgilerinizden faydalanmak istiyorum.kolay gelsin.

Eski 10-08-2012, 11:15   #1753
Ağaç Dostu

Forumda istediğiniz soruyu sorabilirsiniz. Bu şekilde hem bilgi kalıcı olmuş olur, hem herkes faydalanmış olur, hem de benim yanıldığım veya eksik olduğum nokta varsa diğer arkadaşların düzeltme şansı olur. Nihayetinde ben de işin detaylarını bu forumda öğrendim (Aklım erdiğince tabi. Çok bir şey biliyorum zannedilmesin.)

Esasen siz bu işin merkezindesiniz. Her birimiz hyponica sistemini hayranlıkla seyrediyoruz fakat yeterli dökümana ulaşamıyoruz. Belki siz de bize bu konuda yardımcı olmak istersiniz.

Eski 10-08-2012, 14:21   #1754
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kudret Tezel Mesajı Göster
Kudret Hocam, sevgili Todor'un da belirttiği gibi, çeşit özellikleri önemli olmakla birlikte, sanki daha önce kullanılan besin eriyiğinde potasyum eksikliği varmış gibi geldi bana. Zira sizin marul besininizde böyle bir eksiklik olsaydı, Marmaris'te yaz boyu yetiştirdiğim lollo rossoların da yeşile dönmesi gerekirdi.

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2012, 15:00   #1755
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malbman Mesajı Göster
Kudret Hocam, sevgili Todor'un da belirttiği gibi, çeşit özellikleri önemli olmakla birlikte, sanki daha önce kullanılan besin eriyiğinde potasyum eksikliği varmış gibi geldi bana. Zira sizin marul besininizde böyle bir eksiklik olsaydı, Marmaris'te yaz boyu yetiştirdiğim lollo rossoların da yeşile dönmesi gerekirdi.
Sayın malbman ve sayın Todor, yorumlarınız için teşekkür ederim. Daha önce kullandığım besinden kaynaklandığını düşünüyorum ben de, çünkü 1 hafta o besinde yetiştirmeme rağmen hiç kök salmamıştı. Kudret Bey'den aldığım besini koyduktan 2 gün sonra bayağı kök saldılar. Bu zaten ilk denemem, bundan sonra inşallah böyle bir sorun olmaz Teşekkürler.

Eski 10-08-2012, 16:06   #1756
Yeni Üye

2011 yilinda seradaki havuzlarin suyunu ne araliklarla degistirdiniz? Her degisimdeki besin miktarinin size maliyeti kac paraydi?sadece ec degerini olcerek besin erigi eklemesimi yaptiniz yoksa suyun analizini yapip sadece eksik olan degerlerimi tamamladiniz? Sorularimin sebebi benim yapacagim sistemde kok basina 1litrelik karisim bir kok buyutemezse kullanacagim besin eriyiginin maliyeti yuzde elliyi geciyor. Kullanacagim sistem ebb flow denilen sistem. Cakilla doldurulmus kok ortaminin belirli araliklarda karisimla doldurulup bosaltilmasi

Eski 10-08-2012, 16:56   #1757
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-06-2012
bende denemelere basliyacagim

huso213 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2012, 00:10   #1758
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi thinkup Mesajı Göster
2011 yilinda seradaki havuzlarin suyunu ne araliklarla degistirdiniz? Her degisimdeki besin miktarinin size maliyeti kac paraydi?sadece ec degerini olcerek besin erigi eklemesimi yaptiniz yoksa suyun analizini yapip sadece eksik olan degerlerimi tamamladiniz? Sorularimin sebebi benim yapacagim sistemde kok basina 1litrelik karisim bir kok buyutemezse kullanacagim besin eriyiginin maliyeti yuzde elliyi geciyor. Kullanacagim sistem ebb flow denilen sistem. Cakilla doldurulmus kok ortaminin belirli araliklarda karisimla doldurulup bosaltilmasi
normal EC değerim 1.2 µmhos. Bitkinin gelişim durumuna göre (bu da 2 gün ile 7 gün arasında bir süreye denk geliyor) 1,0 µmhoya düşünce, 1/2 oranında boşaltıp, gübre ve temiz su ile tamamlıyorum. Maliyet için net bir şey diyemem.

Sadece ec değeri ölçüp eriyik ekledim. İçeriği tek tek analiz yapma şansım yok.

Düzenleyen Todor : 11-08-2012 saat 06:36
Eski 11-08-2012, 19:49   #1759
Yeni Üye

Anladim.Benim ulasmaya calistigim bilgiyi evimde kucuk bi deneme yapmadan elde edemicem sanirim.Todor bey haiponica ile ilgili sormak ogrenmek istediginiz her konuyu elimden geldigince arastirip cevaplamaya calisicam.Benim bildigim kadariyla haiponica sistem hava karistirilmis besin karisimini kucuk bi yukseklikten dokulmesini saglayarak yapilan sistemin adi.Soracaklarinizi direk sirketi arayarak cevaplicam.Kullandiklari besin eriyigide haiponica isimli urun.Bunlar 500/1 oraninda karistirilmasi soyleniyor.Cicekler icin 1000/1.iceriginin resminide koydum ama iceriginde ne oldugunu soyliyemiicem cunku kanji denilen japon harfleriyle yazilmis
Resimleri cektim ama resim upload etmeyi anlayamadim.Bi bilen tarif ederse cok iyi olur.

Eski 11-08-2012, 20:00   #1760
Yeni Üye

Tamam.Arastirmaci ruhum tembellemisde biraz.Simdi hallettim

Eklenen Resimler

Eski 12-08-2012, 01:43   #1761
Ağaç Dostu

Valla ben bunları bilmem ama, general hydroponics diye (galiba amerikan şirketiydi) bir firmanın 3lü flora serisini kullandım marullar için ve hiç memnun kalmadım. Şimdi Kudret Bey'den aldığım besini kullanıyorum gayet iyiler. Bence siz de marul için kullanılan bir formülü uygularsanız daha başarılı olursunuz diye düşünüyorum.

Eski 12-08-2012, 12:08   #1762
Yeni Üye

Tesekkur ederim oneriniz icin bountr.General hydroponics ile ilgili aklimda kalan bir kac yorum okumustum.Hakkinda iyi konusulmayan bi urundu.Benim hangi formulu kullanacagimla beraber marul basina tohumdan buyuyene kadar harcanilan besin eriyigini bulmam gerekiyo.Simdi bu resmini cektigim urunlerle beraber 500 ml lik su kablarindan 10 tane dikerek toplam 3 litrelik bi rezerve ile denemeye baslicam insallah.Bugun 555 timer kontrol devresini yaptim.10 dakika aralikla 1 dakika su basicak.Yarin sistemi tamamlayinca resimlerini forma koyucam insallah.

Eski 12-08-2012, 21:48   #1763
Ağaç Dostu

Marulların son halleri

İnternetten sipariş ettiğim 660nm kırmızı ledler gelince onlarla takviye yaptım, yeni çıkan yapraklar daha kırmızı. 2 günde belirgin bir büyüme artışı oldu. İlk denemem acemiliklerle sürdü ama inşallah bundan sonrakiler daha düzgün olurlar. Tavsiye ve yorumlarınıza açığım.

Eski 14-08-2012, 14:09   #1764
Yeni Üye

semihh_53's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2012
Sn. Tezel ve tüm arkadaşlar merhaba.
Tesadüfen siteye girdim. Bayağı dolaştım ve bilgilendim. Emeği geçen herkese içten teşekkür ederim. Umarım ileride benimde katkım olur.
Daha önce balkonda domates v.s. denemiştim. Şu anda tohumdan ürettiğim 15 adet saksıda domatesim var. Ekimde geç kaldım. Temmuz başı tohumu attım. Şu anda 30-40 cm. fide halinde henüz çiçek yok. Askıya almaya başladım. İstanbul şartlarında eylül sonuna hasat olabilir ama fazla birşey çıkmaz sanırım.
Topraksız, besin ile ilgili yazıları okuyunca yardımınızı istemeye karar verdim.
1-Saksıları bundan böyle besin ile beslesem ürün alır mıyım? Denemeye değer mi? yoksa bir sonraki sefere tamamen topraksız deneme mi yapsam?
2-Besin satın almak istiyorum. En hesaplı nasıl alabilirim?
3-Şimdilik bu sisteme damla sulama sistemi eklemek ve nasıl çalıtığını öğrenmek istiyorum. Gereken malzemeler nelerdir, kaçar adet ve nereden almalıyım?
4-Güneyde yazlığımda 50 m2 terasım var. Buraya toprak ağırlığını yüklemek, taşımak istememiştim. Fakat topraksız tarım ile sera haline getirebilirim diye düşünmeye başladım.
Öneri ve yardımlarınız için şimdiden teşekkürlerç

semihh_53 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2012, 12:14   #1765
Yeni Üye

semihh_53's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2012
Balkonumdaki topraktaki domates fideleri. 1 aylıklar. Besin eriyiği ile nasıl hızlandırabilirim.

Eklenen Resimler

semihh_53 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2012, 19:27   #1766
Ağaç Dostu

Besini Kudret Bey'den alabilirsiniz, sulama suyuna katarsanız faydası olur elbette. Ben fazla gelen suyu annemin çiçeklerine döküyorum, coştular resmen

Eski 17-08-2012, 09:04   #1767
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-05-2010
merhaba arkadaslar bunlarda benim balkondan toptaklı ve topraksız domateslerim.

Eklenen Resimler

Ferhat Berkman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-08-2012, 09:08   #1768
Yeni Üye

resimlere devam

Eklenen Resimler

Eski 17-08-2012, 09:19   #1769
Yeni Üye

Katkılarından dolayı kudret beye teşekkürlerimi sunarım

Eklenen Resimler

Eski 19-08-2012, 23:54   #1770
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-07-2012
Sevgili arkadaşlar,
Dün bahçeme hindistan cevizi
yastıklarında 13 kök Bandida
domates ve 51 kök karışık
Çarliston biber ve Kapya biber
( Amatör aç gözlülüğü ile )
diktim. Fotoğraflarını çektim.
Ancak bilgisayarım olmadığı
için paylaşamıyorum. Yaptığım
çalışmaları not ediyorum.
İnşaAllah bir imkanım olunca
bu forumda yayınlarım. Yardıma
ihtiyacım olunca size güveneceğimi bilmek beni mutlu
ediyor. Şimdiden teşekkür ederim.
Telefonla yazmakta zorlanıyorum
hepinize sevgilerimi sunarım.
HALİL BALABAN

Halil Balaban Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
#bursa topraksız tarım

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:18.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024