agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni129Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-01-2014, 22:39   #91
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Bu arada, besin eriyiğine eser miktarda salisilik asit eklemenin bitkilerin savunma mekanizmalarını tetikleyip (SAR), tuzluluk direncini arttırdığına (yüksek EC) dair araştırmalar var. Hiç ilgilenen oldu mu?

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2014, 17:23   #92
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-10-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ankafar Mesajı Göster
Kusura bakmayın ben Sayın Meyvelitepe'nin yazdıklarına cevap olrak yazmıştım üstteki konuşmaları hep kaçırmışım şimdi okudum

Şebeke suyu kullanıyorsanız ister istemez bu tarz durumlar çıkar. Özellikle ege bölgesinde ve akdenizde kalsiyum fazlalığı vardır. Bu kalsiyumu formülden düşelim mi sorunsalına gelirsek bunu deneme yanılma ve bitki formülleri üzerinden açıklamaya çalışayım.

1) Nitrik asit olmasada bitkiler için ideal pH 5-6 aralığındadır diyelim (örneğin yaban mersinleri 5 hatta 4.8 civarı çilek 5.8 gibi değerlerdedir ideali) yani bizim solüsyonumuz nötr pH değil asidik bir pH da bu da bir miktar Ca açığa çıkartır (çok küçük bir miktar olsa da çıkartır)
2) Bütün formüller size distile su üzerinden verilmiştir yani kendi suyunuzdaki mineralleri koymanız mantıklı olan ancak durum hep böyle olmuyor. Tecrübe ile biraz açıklamaya çalışayım;
1 sene boyunca kuyu suyu ile sistemi çalıştırdık (analiz ederek) eksik mineralleri ekledik. Bizim kullandığımız su içerisinde kalsiyum o kadar fazlaydı ki (çok kalitesiz bir suydu) kalsiyum eklemesi yapmıyorduk (elimize geçen analiz raporunda kalsiyum iyon halinde gösterilmişti o yüzden bunu yapan kişiler kalsuyum karbonatı saydılar mı emin değilim. Sürekli suyun içerisinde değişiklikler yapmamız gerekti. Genelde sorun çıkıyordu ondan sonra distile suya geçtik.

Distile su olsa da iki farklı üründe çok değişken görürsünüz. Yani bir bitki için yeterli kalsiyum diğerine yetmez. (şu an 2 çeşit çilek yetiştiriyoruz aynı solüsyon bir çilek için güzel diğerine kalsiyum eksikliği belirtisi yaratıyor yani aynı bitki türünde bile farklılık olabilir) Neyse ki kalsiyum eksikliği hızlıca kendini belli eder (genç yapraklarda uç kahverengiliği şeklinde buruşma zira kalsiyum taşınabilir bir element değildir hücre duvarının yapısına katılıp orada kalır o yüzden yaşlılarda değil gençlerde görürsünüz eksikliği)

Yapılması gerekenler (yahut ben olsam ne yapardım) bu ppm hesapları v başlangıç için çok önemli iyi bir formül hazırlamak vs ben 106 ppm yahut 106 ile 150 arasında bir değerden başlardım. Üretim süresince eğerki kalsiyum eksikliği var ise sisteme 150ppme gelecek kadar yavaş yavaş kalsiyum koyardım (106 ile başlar sonra 116 dener 126 dener öyle giderdim)

Az konsantrasyondan başlamak daha anlamlı çünkü özellikle sodyum ve kalsiyum fazlası bitkiye zarar vermese de diğer elementlerin alınmasını güçleştirir. O yüzden üretim biraz elinizde ki kaynakları ne derece iyi yönlendirip bunlarla ne kadar tecrübe kazandığınızla ilgili. Daha önce bir konuda bahsetmiştim biz bir sene içerisinde belki 8 farklı formüle geçeriz bitkilerin durumuna göre havanın durumuna göre vs. Umarım biraz açıklayıcı olmuştur.

çok değerli değerlendirmeler ve bilgiler. tecrübelerinizi ve bilgilerinizi paylaşımızdan dolayı çok teşekkürler. Peki Suda ozon kullanımıyla ilgili bilginiz varmıdır. sistem sudan ozon üreten ve suyun sıcaklığına bağlı olarak ozonun 24 saatte suyu terkettiği söylendi. Ozon suda ki metaller için okside edici özellikleri olduğunu biliyorum. CaCo3 **** suyun sertliği ve Ec si üzerine etkileri hakkında bilgim yok. Sizin var ise bu konu ile ilgili bilginiz sevinirim.

Tekrar değerli paylaşımlarınızdan dolayı teşekkürler.

Sayın Meyvelitepe sizede sonsuz şükranlarımı sunuyorum.

MeyveliTepe beğendi.
ZUĞA Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2014, 20:56   #93
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-10-2012
Rica ederim. Ozon hakkında net bir bilgim yok ancak ilk bakışta demiri oksitler buda demir miktarını azaltabilir gibi geldi.

ZUĞA beğendi.
ankafar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2014, 22:08   #94
Ağaçsever

Ozone cannot be used to reduce calcium and magnesium hardness, as these cannot
be oxidized into an insoluble form. Nitrates and sulfates are soluble fully oxidized
molecules, so ozone treatment alone is ineffective.

http://www.delozone.com/files/ozone-...ngh2o-1999.pdf

http://www.ozomax.com/pdf/hydroponics.pdf ayrıcada böyle bir makalede mevcut.

evet sizede sorduktan sonra CaCo3 ten kaynaklanan sertliği çözemediğini üzülerek öğrenmiş bulunuyorum.
tekrar teşekkürler sayın Ankafar.

Eski 26-01-2014, 22:41   #95
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-10-2013
Su Yumuşatma Sistemleri Yöntemleri Fiyatları Nedir
buradaki bilgi işimize yarar mı şebeke suyu kullanarak denemeler yapıyorum, su saatine takılan arıtma cihazlarından kullanıyorum leke şeklinde sararma oluyor bazen..

leoarslan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2014, 22:59   #96
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Su yumuşatma sistemleri sodyum ile iyon değiştirmesi yapıyor, suya değiştirdiği kalsiyum ve magnezyum kadar sodyum veriyor. Bu bakımdan olumlu bir durum olduğunu sanmam.

Eski 28-01-2014, 16:06   #97
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-01-2014
şu besin eriğini hazırlarken benim gibi bu konularla hiç bilgisi olmayıp cok buyuk ılgı duyanlar için biri video cekse çok sevaba girmiş olur biraz fikir sahibi olmuş oluruz

burakhena beğendi.
beatnik54 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2014, 20:17   #98
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Su yumuşatma sistemleri sodyum ile iyon değiştirmesi yapıyor, suya değiştirdiği kalsiyum ve magnezyum kadar sodyum veriyor. Bu bakımdan olumlu bir durum olduğunu sanmam.
normal reçine sistemlerinde kalisyum ve mağnezyumu alınır yerine sodyum alır
lakin rivers ozmos ,ters ozmozda durum farklı ,arıtmak istediğimiz suyu ters ozmozdan geçirdiğimizde suyumuzun içersindeki tüm tuz minarel ne varsa mebranlar vasıtasıyla atılır yüzde 99 saflık sonuç olarak yağmur suyundaki ec ve saflık elderiz

idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2014, 20:29   #99
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Reverse Ozmos bir su yumuşatma sistemi değil, su arıtma sistemidir. Bu yüzden saf suya yakın su elde etmede çok başarılı. Bizim içme suyumuz bile reverse ozmos

Bu sistemin dezavantajı, suyun arıtılması yavaştır, mutlaka en az 2 barlık basınç gerektirir. Kullanılan membranın cinsine göre günde 200 litreden 1,5 tona kadar (endüstriyel sistemlerde daha fazlası) olabiliyor. Bir diğer dezavantajı da göreceli olarak biraz pahalı. Yapacağım deneme sisteminde reverse ozmos ile elde edeceğim suyu kullanma kararı verdim.

Eski 02-02-2014, 07:30   #100
/

Giriş Tarihi: 29-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ankafar Mesajı Göster
Kalsiyum karbonat çözünmeyeceği için bitki kökleri tarafından alınamaz. Solüsyonun içerisinde değil ancak asit eklendiği zaman kalsiyum kloride dönüşür bitki bunu kullanabilir (yine de klor bitki için iyi değildir kalsiyum nitrat yerine eğer nitratı değiştirmek istemiyorsak kullanılır)

Su içerisinde yoğun karbondioksit mevcut ise ancak bikarbonata dönüşür bu da asit dengesinde sapmalara neden olur o sebeple genel anlamda tercih edilmez.
Sayın Ankafar; böyle muhabbete dışarıdan dalmış gibi olacağım ama; Kalsiyum karbonat diye bahsettiğimiz kalsit- mermer tozu diye de adlandırılan formülü CaCO3 olan maddeden bahsediyorsak eğer, Kalsiyum Karbonat + Nitrik Asit ==> kalsiyum nitrat+ karbondioksit+ su ve bir miktar ısı .. Bazı bölgelerde sürüm sırasında toprağa verilen kalsiyum karbonat bitki toprağa dikildikten sonra damla sulama boruları yardımı ile sulandırılmış nitrik asit ile sulanan topraktaki kalsiyum karbonat bitkileri için kalsiyum nitrat ve karbondioksit kaynağı olarak üreticilere geri döner..
Kısaca Formülü : CaCO3 + 2HNO3 --> Ca(NO3)2 + CO2 + H2O

merdefe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2014, 08:13   #101
/

SAyın ZUĞA; Sulama suyunda ozon kullananlar 0.3 ppm i geçmiyorlar geçtikleri vakit bitkide sararmalar meydana geliyor. Kanımızdaki demirin oksijen taşıdığı gibi , Solüsyon içine de fazla miktarda ozon verilmesi solsüyondaki demiri çökeltiyor.. Saygılarımla

ZUĞA ve culsuz gezgin beğendi.
Eski 02-02-2014, 20:05   #102
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi merdefe Mesajı Göster
Sayın Ankafar; böyle muhabbete dışarıdan dalmış gibi olacağım ama; Kalsiyum karbonat diye bahsettiğimiz kalsit- mermer tozu diye de adlandırılan formülü CaCO3 olan maddeden bahsediyorsak eğer, Kalsiyum Karbonat + Nitrik Asit ==> kalsiyum nitrat+ karbondioksit+ su ve bir miktar ısı .. Bazı bölgelerde sürüm sırasında toprağa verilen kalsiyum karbonat bitki toprağa dikildikten sonra damla sulama boruları yardımı ile sulandırılmış nitrik asit ile sulanan topraktaki kalsiyum karbonat bitkileri için kalsiyum nitrat ve karbondioksit kaynağı olarak üreticilere geri döner..
Kısaca Formülü : CaCO3 + 2HNO3 --> Ca(NO3)2 + CO2 + H2O
Merhabalar Sayın merdefe formülde haklısınız ben direk asit olarak hidroklorid asit düşündüm o zaman formül CaCO3 + 2HCl --> CaCl2(suda) + CO2 + H2O şeklinde oluyor. Tabi HCl topraksız tarımda kullanmıyoruz. O konuda düzeltme olmuş olsun kusura bakmayın. Bu mantıkla nitrik asit kullanarak çözümü yapılabilir dediğiniz gibi.

Yine de tek aklıma takılan şu olur. Dediğiniz gibi bunu önce nitrik asit içerisinde parçalarsak topraksız tarım için ancak elverişli bir çözelti elde ederiz. Herhalde diğer türlü topraksız tarımda kullanamayız.

Eski 03-02-2014, 06:14   #103
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Ben serada karbondioksit gübrelemesi amaçlı, taş kireç üzerine nitrik asit damlatıyorum.
Fakat elde edilen kalsiyum nitratın suda erimesi çok düşük olduğu için hidroponikte kullanmıyorum.

Bulabildiğim en ucuz karbondioksit buydu.

culsuz gezgin beğendi.
Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2014, 06:37   #104
/

Sayın Ankafar; sizde söylediğinizde haklısınız ben sadece bildiğimi yazdım.

Sayın Todor; Benim de araştırıp bulduğum en ucuz karbondioksit buydu, ama çıkan kalsiyum nitratı suda eritmeyi hiç denemedim işin doğrusu.. bir iki ufak tefek karbondioksit üretimi denemem oldu sadece..Bunu nerden buldunuz diye sorarsanız. Muz üreticilerinin yayımlamış olduğu bir pdf geçmişti elime netten zamanında orada okumuştum.

Eski 04-02-2014, 02:42   #105
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Bir soru: Kalsium kaynağı olarak sadece kalsiyum nitrat kullanıldığında nitrojen değerini fazla arttırıyor. Kalsiyum nitratı az kullanıp kalsiyum klorür ile tamamlamak gereksiz yere klor oranını arttırıyor. Denenmiş başka bir kalsiyum kaynağı kullanan var mı?

Eski 04-02-2014, 10:59   #106
Ağaçsever

Kalsiyum Oksit kullanılabilir diye düşünüyorum. Ama öyle bir denemem mevcut değil.
EMİR KİMYA

Eski 04-02-2014, 11:18   #107
Ağaçsever

Mecit Bey Merhaba,

AMONYUM NİTRAT kimyasalının formülü NH4NO3 tür.

Fakat bu ürün kimyevi gübre olarak kullanılırken patlamaya karşı dayanımını arttırmak amacıyla içerisine düşük oranda kalsiyum karbonat ya da dolomit/ kalsiyum magnezyum karbonat karıştırılır. Dolayısıyla ambalajın içerisindeki ürün NH4NO3 ve kalsiyum magnezyum karbonat karışımıdır. Bu nedenle de azot oranı saf maddeye göre bir miktar daha düşüktür. % 33 azot içerir.

Yine aynı şekilde diğer gübrelere de, kullanımı kolaylaştırmak amacıyla çeşitli yardımcı kimyasallar ilave edilmiş olacağından, sizin ürünü kullanırken beyan ve garanti edilen içerik ve bitki besin maddesine göre kullanmanızı tavsiye ederim. Diğer kimyasal formüller de şöyle:

MKP - 0-52-34 -- KH2PO4

POTASYUM NİTRAT(%13N,%46 K2O) POTASYUM NİTRAT - 13-0-46—KNO3

KALSİYUM NİTRAT(%15,5 N , %14,2 NO3-N , %19 Ca)(BESTCALNI )--- 5Ca(NO3)2.NH4NO3. 10H2O

Fe-EDDHA(%6 Fe) Demircan(%6 şelatlı %4,2 orto orto)--- C18H12N2O8FeNa3H2O

Sormak istediğini başka bir şey olması durumunda lütfen çekinmeden yazınız.

ilginize teşekkürler, iyi çalışmalar

GÜBRETAŞ
Ürün Geliştirme ve Kalite Müdürlüğü

Gübre Adı

Formülasyonu

as kimya

green fert

gübretaş

AMONYUM NİTRAT(%33 N)

NH4NO3

NH4NO3

NH4NO3

???

MKP - 0-52-34

KH2PO4

KH2PO4

KH2PO4

???

POTASYUM NİTRAT(%13N,%46 K2O) POTASYUM NİTRAT - 13-0-46

KN03

KNO3

KNO3

???

KALSİYUM NİTRAT(%15,5 N , %14,2 NO3-N , %19 Ca)(BESTCALNI )

Ca(NO3)2

Ca(NO3)2 4H2O

5Ca(NO3)2.NH4NO3. 10H2O

???

FE-EDDHA(%6 Fe) Demircan(%6 şelatlı %4,2 orto orto)

FeSO4⋅7H2O

Fe2

Fe2+, SO4

???

Lütfen size örneklerle diğer firmaların formüllerini gönderdim , gübre taş altındaki soru işaretli yerleri belirtirseniz sevinirim.

Eski 04-02-2014, 11:34   #108
Ağaçsever

C18H12N2O8FeNa3H2O birde biri bunun moleküler ağırlığını bana söylerse ve 5 ppm (fe) için ne kadar kullanmam gerektiğini açıklamalı olarak belirtirse minnettar kalırım

Eski 04-02-2014, 11:48   #109
Ağaç Dostu

Alıntı:
Bir soru: Kalsium kaynağı olarak sadece kalsiyum nitrat kullanıldığında nitrojen değerini fazla arttırıyor. Kalsiyum nitratı az kullanıp kalsiyum klorür ile tamamlamak gereksiz yere klor oranını arttırıyor. Denenmiş başka bir kalsiyum kaynağı kullanan var mı?
Bence kalsiyum trifosfat yahut mono kalsiyum fosfat kullanılabilir. Kalsiyum trifosfat bulması biraz zordu yanlış hatırlamıyorsam yalnızca.

http://www.indoorgardensalem.org/pag..._nutrients.htm şöyle bir site var benim özellikle ne yerine ne kullanabiliriz dezavantajları kısmı (sources başlığı altında) baya hoşuma gitti bakılabilir

Eski 04-02-2014, 20:21   #110
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-03-2013
Alıntı:
Sayın Meyvelitepe Kalsiyum konusunda kalsiyum nitrat ve Kalsiyum klorür haricinde bir madde kullanımı maalesef çok zor.

Çözünürlük tablosu - Vikipedi sitesini incelerseniz eğer, kalsiyumun farklı tuzları (nitrat ve klorür haricindekiler) ya çözünürlüğü çok düşük ya da yabancı bir element içermektedir. Tablodan görülebileceği gibi kalsiyumun çeşitli fosfat tuzlarının çözünürlüğü çok düşüktür.

Sayın Zuga tarafından belirtilen CaO (kalsiyum oksit) bildiğimiz sönmemiş kireçtir. Suyla reaksiyonunda Ca(OH)2 kalsiyum hidroksit oluşturur ve bu maddenin de çözünürlüğü düşüktür.

perseus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2014, 20:53   #111
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

CaO bildiğimiz sönmemiş kireç Su ile temas edince eksotermik ısı vererek kalsiyum hidroksit'e dönüşüyor (sönmüş kireç). Bunun suda ne kadarının çözündüğünü bilemiyorum. PH arttırıcı olarak kullanılabiliyor.

TSP veya NSP gübreleri fosfor ağırlıklı taban gübreleri olarak kullanılıyor. Suda çözünme durumlarını bilmiyorum. Bir an için suda tamamen çözündüklerini varsayalım. Bu sefer çok kolay fosfor limitlerini geçmemize sebep olacaktır.

Kalsiyum asetat'a ne dersiniz?

CaCO3 + 2CH3COOH → Ca(CH3COO)2 + H2O + CO2

Olur gibi sanki...

Eski 04-02-2014, 21:14   #112
Ağaçsever

Alıntı:
CaO bildiğimiz sönmemiş kireç Su ile temas edince eksotermik ısı vererek kalsiyum hidroksit'e dönüşüyor (sönmüş kireç). Bunun suda ne kadarının çözündüğünü bilemiyorum. PH arttırıcı olarak kullanılabiliyor.

TSP veya NSP gübreleri fosfor ağırlıklı taban gübreleri olarak kullanılıyor. Suda çözünme durumlarını bilmiyorum. Bir an için suda tamamen çözündüklerini varsayalım. Bu sefer çok kolay fosfor limitlerini geçmemize sebep olacaktır.

Kalsiyum asetat'a ne dersiniz?

CaCO3 + 2CH3COOH → Ca(CH3COO)2 + H2O + CO2

Olur gibi sanki...
Kalsiyum asetat kullanılabilir tabi ki. Ama asetat iyonunun pH'ı nasıl etkileyeceği konusunda bir fikrim yok. Ayrıca EC'yi de yükseltecektir.

Eski 04-02-2014, 21:35   #113
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Elimde saf kalsiyum karbonat ve saf asetik asit vardı. 1 mol: 2 mol oranıyla bir deneme yaptım. Asetik asit hacminin yaklaşık 4 misli de su ekledim. Reaksiyon bir kaç saatte tamamlandı, ortaya çıkan kalsiyum asetat hemen hemen çözündü. Şu anda berrağa yakın, çökelti yok. Sabaha kadar tam berrak olmasını bekliyorum. PH 4.7. Bu çözelti içerdiği kalsiyum itibarıyla tek başına 26 litre suya 150 ppm'lik kalsiyum verecek yoğunlukta. Suya eklendiğinde EC'yi nasıl etkileyecek bilmiyorum ama olması gerekenden daha fazla olacağını sanmam.

Eski 04-02-2014, 21:39   #114
Ağaçsever

Alıntı:
Elimde saf kalsiyum karbonat ve saf asetik asit vardı. 1 mol: 2 mol oranıyla bir deneme yaptım.
Sizin laboratuvarı merak ediyorum açıkcası ...

Eski 04-02-2014, 21:48   #115
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Kalsiyum asetat, yurt dışında hidroponikde de kalsiyum kaynağı olarak kullanılan gübreler içinde rastlayınca ilgimi çekti. Böyle onlarca gübreye rastladım. Yazıldığına göre bitkilerin kalsiyum alımında çok başarılı olduğu söyleniyor.

Eski 04-02-2014, 21:50   #116
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi perseus Mesajı Göster
Sizin laboratuvarı merak ediyorum açıkcası ...
Kalsiyum karbonatı tavuklara veriyor, asetik asit ile de ev için temizlik maddesi yapıyordum

ZUĞA beğendi.
Eski 05-02-2014, 00:24   #117
Ağaçsever

Makro Elementler Marul Gelen Değerler Ekelenecek değerler
N(Azot) 150 138,78 toplam gelen 11,22 ekelnmesi gereken
P(fosfat) 50
K(potasyum) 150 63,05 Mkp 'den gelen 86,95 eklenmesi gereken
Ca(Kalsiyum) 150 44 CaCo3 den gelen 106 eklenmesi gereken
Mg(Magnezyum) 50
Mikro Elementler
Fe (demir) 5
Mn (mangan) 0,5
Zn (çinko) 0,05
Cu (bakı) 0,03
B (bor) 0,5
Mo (molibden) 0,02

Gübre Kaynağı Formül Toplam M. Ağırlık Sembol ATOM Ağılık Kullanılacak Gübre Miktarı Gelen N Gelen K  
AMONYUM NİTRAT(%33 N) NH4NO3 80,04 N 14 32  
MKP(Monopotassium phosphate %52 P2O5 %34 K2O KH2PO4 136.1 P 31 219,7 39,055  
POTASYUM NİTRAT(%13N,%46 K2O) KN03 101,1 K 39,1 224,85 31,14  
KALSİYUM NİTRAT(%15,5 N ,%27,5 CAO) yok(yüzdelere göre hesap yaptım ) Ca 40 539,63 83,64  
MAGNEZYUM SÜLFAT MgSO4 ,7H2O 246,48 Mg 24,32 507  
FE-EDDHA(%6 Fe) C18H12N2O8FeNa3H2O 527,1 Fe 55,85 Kullanılacak 47,8  
MANGAN SÜLFAT MnSO4.H2O 169,2 Mn 54,94 2,0305  
ÇİNKO SÜLFAT ZNSO47H2O Zn 65,38 0,22  
BAKIR SÜLFAT CuSO4 5 H2o Cu 63,54 0,1179  
BORİK ASİT H3B3 B 10,82 2,8585  
AMONYUM MOLİBDAT (NH4)6Mo7O24.4H2O) MO 95,96 0,03466  
Nitrik ASİT HNO3 63 24  

EVET yukarıda ki gübre konsantrasyonunu hazırlamayı düşünüyorum. Değerlendirirseniz sevinirim.

Eski 05-02-2014, 00:55   #118
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Hidroponikde amonyum azotu ile nitrat azotu arasında fark yok mudur? Benim bildiğim amonyum azotunu kullanılır duruma getirecek ortam olmuyor.

Eski 05-02-2014, 00:56   #119
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ZUĞA Mesajı Göster

EVET yukarıda ki gübre konsantrasyonunu hazırlamayı düşünüyorum. Değerlendirirseniz sevinirim.
Değerleri kaç litrelik solusyon için hazırlıyorsunuz?

Eski 05-02-2014, 09:26   #120
Ağaçsever

Alıntı:
Değerleri kaç litrelik solusyon için hazırlıyorsunuz?
1000 litrelik solüsyon

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:18.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024