agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni575Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-02-2013, 22:58   #91
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-11-2009
Sn Smnvrl

Konuya bakmayalı ısı nem kontrol devresinde epey aşama kaydetip işin sonuna yaklaşmışsınız: Tebrik ederim.
Domateslerin de gelişimi ve görünümü çok iyi maşallah. Işıklandırmanın etkisi şüphesiz çok fazla.

smnvrl beğendi.
Reytabu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2013, 13:59   #92
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2011
Galeri: 26
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi smnvrl Mesajı Göster
Sn yalandünya59,

İyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim. Bir kaç ekleme daha yapmayı düşünüyorum program üzerinde.

*havalandırmayı nemin yüksek olmasına bağlamıştım ama nem yükselmez ise havalandırma olamayacağı için belli zaman aralıklarında (kullanıcı tarafından ayarlanacak zaman dilimi) havalandırma yapılması gerekir diye düşünüp programa ekleyeceğim. LCD üzerinden gerekli ayarlar girilebilecek.

Saygılarımla.
Sevgili Osman;

Nemin haricinde de temiz hava sirkülasyonu için havalandırmanın çalışmasını düşünmen güzel bir fikir. Özellikle kapalı mekanlarda ve bir takım bitkilerde temiz hava ihtiyacının yanı sıra hafif bir esintinin de oluşması bitki gelişimi açısından çok faydalıdır.
Bu arada az bir zaman kaldı . Yakında çalışmalarına bende buradan katılmaya başlayacağım.

SEVGİ VE SAYGILARIMLA.

YeniBON ve smnvrl beğendi.
SAGEN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2013, 14:11   #93
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Giriş Tarihi: 07-12-2011
Sn Sagen,
Öncelikle teşekkür ederim .
Temiz hava sirkülasyonunun olması gerektiğini, daha önce forumda yazdığınız sizin yorumlarınızdan edinmiştim. Bu değerli bilgi birikiminizle bana daha da yardımcı olacağınızı düşünüyorum. Paylaşımlarınızı sabırsızlıkla bekleyeceğim. Yeniden dizayn ettiğiniz Terrarium un resimlerini bende görmek için bekliyorum.

Saygılarımla.

YeniBON beğendi.
smnvrl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2013, 14:21   #94
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Reytabu Mesajı Göster
Sn Smnvrl

Konuya bakmayalı ısı nem kontrol devresinde epey aşama kaydetip işin sonuna yaklaşmışsınız: Tebrik ederim.
Domateslerin de gelişimi ve görünümü çok iyi maşallah. Işıklandırmanın etkisi şüphesiz çok fazla.
Sn Reytabu,

İyi dilekleriniz için teşekkür ederim.

Bu power led aydınlatmaya sizinle beraber başladık , bana yaptığınız iyiliği de unutmam mümkün değil .Çok güzel bir tasarım yaptığınız led lamba ile yeni kabininiz de yapacağınız çalışmayı sabırsızlıkla bekliyorum. Sizde ki yetişen bitkilerin gelişimleri de benim bitkiler gibi olursa doğru yoldayım diyebileceğim. Çalışmalarınızda başarılar dilerim paylaşımlarınızı bekliyorum.

Saygılarımla.

YeniBON beğendi.
Eski 20-02-2013, 22:27   #95
Ağaçsever

Sn Smnvrl,

Daha önceki yıllarda yine bu aylarda evde pencere kenarında redrobin yetiştirme denemem olmuştu.

Evimin yeterli güneş ışığı almaması ve suni ışıklandırma da olmaması nedeni ile domatesler çok yavaş gelişmişti.

Sizinkileri benim o zamanki tecrübemle kıyaslıyorum da sizinkilerin gelişimi çok iyi diyebiliyorum. Bence doğru yoldayız.

Ben de 15-20 sene önceki hibrid tohumlar çıkmadan önce yediğimiz geleneksel ince kabuklu, mis kokulu domatesleri yetiştirebilirim umuduyla bulabildiğim 10 çeşit geleneksel domates tohumlarını 18 Şubatta ektim. Henüz daha çimlenme olmadığından powerled lambayı kullanmıyorum. Fideler çıkmaya başlayınca lambayı devreye sokacağım.

İnşallah sizinkinin benzeri ısı- nem kontrol devresini de bu aşamada yardımlarınızla yapacağım. Bildiğiniz gibi lcd sorunun çözdüm. Yarından itibaren dht11 sensörünü devreye ilave edip testlere başlayacağım.

Saygılarımla

Eklenen Resimler

YeniBON ve smnvrl beğendi.
Eski 21-02-2013, 08:49   #96
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Sn Reytabu,

Domateslerimin gelişimlerinin sağlıklı olduğunu söylemeniz beni sevindirdi, inşallah hep böyle sağlıklı büyümeye devam ederler.

Sizinde tohumlarınızın çıkmasına az kalmış 1-2 güne çıktıklarını görürüz .

DHT11 ile olan çalışmanızı ilgiyle takip ediyorum. Siz başarılı olursanız bende DHT11 kullanarak maliyeti biraz daha aşağıya çekmek isterim.

Bu gün işe gelir gelmez gene domateslerin fotoğrafını çektim paylaşıyorum.

Ayrıca aşağıda ki fidelerden bir tanesini size vermek isterim, sizdeki gelişimini de görmek güzel olur.

Saygılarımla.

Eklenen Resimler

Eski 23-02-2013, 09:44   #97
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

7 watt power led aydınlatma altındaki domateslerim

Şu an ki durumları

Eklenen Resimler

Eski 23-02-2013, 13:27   #98
Ağaçsever

Alıntı:
Sn Reytabu,

Domateslerimin gelişimlerinin sağlıklı olduğunu söylemeniz beni sevindirdi, inşallah hep böyle sağlıklı büyümeye devam ederler.

Sizinde tohumlarınızın çıkmasına az kalmış 1-2 güne çıktıklarını görürüz .

DHT11 ile olan çalışmanızı ilgiyle takip ediyorum. Siz başarılı olursanız bende DHT11 kullanarak maliyeti biraz daha aşağıya çekmek isterim.

Bu gün işe gelir gelmez gene domateslerin fotoğrafını çektim paylaşıyorum.

Ayrıca aşağıda ki fidelerden bir tanesini size vermek isterim, sizdeki gelişimini de görmek güzel olur.

Saygılarımla.
Sn SMNVRL

Benim tohumlar da çıkmışlar. Işığı açmada biraz gecikmişim hemen uzayıvermişler. İnşallah bundan sonra düzelirler. Bakalım ışığın etkisi nasıl olacak.

Sensör ile ilgili sıcaklık ve nem okuma çalışmalarımız bir devam ediyor. İnşallah başaracağız.

Sizin domatesler maşallah çok sağlıklı gözüküyor. 1 adedini bir ara alırım.

Saygılarımla

Eklenen Resimler

Eski 24-02-2013, 10:31   #99
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Giriş Tarihi: 21-08-2008
Sayın smnvrl merhaba.
Bildiğiniz gibi üç gün önce ilk cemre havaya düştü. deneme seramıza ısı nem kontrol ünitesi montajının zamanı yaklaşıyor. daha önce de konuştuğumuz gibi seramız denemeniz için hazır bekliyor. tekrar hatırlatalım istedik) selamlar...

vetman996 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2013, 07:11   #100
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
Alıntı:
Sn SMNVRL

Benim tohumlar da çıkmışlar. Işığı açmada biraz gecikmişim hemen uzayıvermişler. İnşallah bundan sonra düzelirler. Bakalım ışığın etkisi nasıl olacak.

Sensör ile ilgili sıcaklık ve nem okuma çalışmalarımız bir devam ediyor. İnşallah başaracağız.
Sizin domatesler maşallah çok sağlıklı gözüküyor. 1 adedini bir ara alırım.

Saygılarımla
kolay gelsin reytabu
bence zaman kaybetmeyin
ışıksız ortamda gelişimleri bozulmuş
bence hemen yeni tohum atın...üzgünüm
sayın ismail bey haklısınız

Düzenleyen idris şenol : 25-02-2013 saat 16:32 Neden: yanlış oldu:))
idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2013, 13:45   #101
Ağaç Dostu

İsmail Karagülle's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2009
Ben mi yanlış okudum ?

smnvrl nin domatesleri gayet iyi görünüyor. Yeniden tohum atması gerekecek bir durum ben göremedim .

Galiba reytabu nun fidelerinde gelişme bozukluğu var. Onu da birkaç gün ışık almasını denemesini bekliyorduk.

Resimleri karıştırmış olabiliriz.

İsmail Karagülle Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2013, 17:45   #102
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi idris şenol Mesajı Göster
kolay gelsin reytabu
bence zaman kaybetmeyin
ışıksız ortamda gelişimleri bozulmuş
bence hemen yeni tohum atın...üzgünüm
sayın ismail bey haklısınız
Sn İdris Şenol

10 türe ait domates tohumlarını ayrı ayrı ve etiketleyerek hepsini aynı gün ve aynı harca ektim. Hepsi aynı yerde yani hepsi de eşit şartlardalar.

2 türün tamamı çimlendi ve iyi gözüküyorlar. bazı türlarin çimlenme oranı düşük ama çimlenan fideler sağlıklı gözüküyor. Bazı türler ise tamamı cılız çıktılar. Bazıları ise hiç çimlenmedi.

Bazı fidelerin sağlıklı olmaları nedeni ile ışıksızlıktan kaynaklanan bir bozulma tahmin etmiyorum. Tohumlar büyük ihtimal bayat veya sağlıksızdılar.
Zaten çimlenmenin olduğu günün ertesi sabahı hemen powerled aydınlatmayı açtım. Günde 12 saat lamba açık.

Ama dediğiniz gibi sağlıksız fideleri söküp, yerine yeni tohumları atacağım.
Çimlenmeyen tohumları da (geç çimlenebilme ihtimaline karşı) 3-5 gün daha bekleyeceğim.

Saygılarımla

smnvrl beğendi.
Eski 25-02-2013, 18:03   #103
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
sayın reytabu ne tür tohumlar ektiniz bilmiyoruz fakat biber cinsi tohumlar çıkışları uzun sürer
tohumun çimlenmesinde nem yeterli
çimlenen tohum için ışıklanma süresi 12 saat olmas sağlıklı gelişmesini sağlar
yeterli ışık alamayan çimlenen tohumlar uzar ve kaçınılmaz son bulur
not: tamamı dometes tohumu ile çalışmalrınız varsa tohumları birgece önce bir bez içersinde tohumları çimlendirip öyle atın

Düzenleyen idris şenol : 25-02-2013 saat 18:07 Neden: ekleme
idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2013, 08:33   #104
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

2 adet fideyi başka yere yolladık. Elimizde kalanların gelişimleri aşağıdaki gibi. Not:İkisi büyük ikisi küçük neden? diye sorarsanız, iki farklı toprak kullanıldığı için.

Eklenen Resimler

Düzenleyen smnvrl : 27-02-2013 saat 08:56 Neden: Ekleme
Eski 27-02-2013, 08:44   #105
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vetman996 Mesajı Göster
Sayın smnvrl merhaba.
Bildiğiniz gibi üç gün önce ilk cemre havaya düştü. deneme seramıza ısı nem kontrol ünitesi montajının zamanı yaklaşıyor. daha önce de konuştuğumuz gibi seramız denemeniz için hazır bekliyor. tekrar hatırlatalım istedik) selamlar...
Sn Vetman996;

Evet havalar ısınmaya başladı 1-2 gündür yaz günü gibiydi. Tasarladığım devre de halen eklenmeyi bekleyen bir iki özellik mevcut onları da tamamlar isem ortaya güzel bir şey çıkacağını düşünüyorum. Birazda çok fonksiyonlu olmasını istiyorum ,çünkü bu devreye başlamamdaki asıl sebep kendime mantar yetiştirme kabini yaparken bu devreyi kullanmaktı. Hem sera hem mantar işinde kullanılabilir olması gerekir diye düşünüyorum. İnşallah bittiğinde çok gecikmiş olmam.

Saygılarımla.

Eski 27-02-2013, 11:48   #106
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-03-2009
Sayın smnvrl.
Domatesindeki alt yaprak bozulması ile ilgili; okuduğum kadarıyla kimse bir şey yazmadı.
Işık şiddeti fazla gelse üst yapraklarda bozulma olması lazım.
Sizin sorununuz toprak ile o yaprak arasında bir konu gibi. su buharı, nem olabilir.
Fazla bilgim olduğundan değil,
geçen sene lamba kullanmadan pencere önündeki fidelerimde de aynı sorun olmuştu.

smnvrl beğendi.
kursun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2013, 13:21   #107
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Sn Kursun;

Cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim. Bende sorunu çözemeyip çaresiz kalmıştım. Sonrasında o fideyi ortamdan çıkarıp onun kardeşi olan ve balkonda güneşte yetişen fideyi aydınlatma altına koydum. Sonrasında iş yerinde yetiştirdiğim başka fideyi de aynı ortama koydum. Sonrasında benim 4 kırmızı 1 mavi olan led düzenini 4 kırmızı 2 mavi ye çevirdim. 1-2 güne de küçük bir fan ile havalandırma yaptıracağım . Bakalım ne olacak aklıma gelenleri uyguladım inşallah her şey yolunda gider.

Saygılarımla.

Eski 28-02-2013, 20:10   #108
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Domateslerden birini saksı içine şaşırttım.

Eklenen Resimler

casper1 ve Kelebek beğendi.
Eski 02-03-2013, 00:48   #109
Ağaçsever

casper1's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2011
Osman bey takipteyim.Ben ilerde bu led olayını çilek serası için düşünüyorum.Katlı çilek seraların sorunlarından biride yeterli güneş ışığı alınamaması.Ama çileklere led uygulaması ile ilgili kaynak bulamadım,araştırıyorum.Birde şu adresteki çalışma dikkatimi çekti.http://e-dergi.atauni.edu.tr/index.p...File/4935/4753

casper1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2013, 20:48   #110
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Sn casper1;
Led ile bitki büyütme deneyimden şu ana kadar memnun kaldım etraftanda olumlu yorumlar aldım. Ledleri satın alıp montajını kendim yaptım, aynı şekilde led sürücüyüde kendim yaptım ve bu sistem şimdiye kadar sorunsuz çalıştı. Maliyeti oldukça düşürdüm . Sizde bu şekilde maliyetleri düşürür iseniz bence başarılı olma ihtimailniz artar. Size de denemeniz için 100-200 watt gücünde bir sistem yapıp seranızda denemek lazım aydınlatılan çileklerde ki farki gözlemlemek lazım .
Saygılarımla.

Eski 02-03-2013, 23:30   #111
Ağaçsever

casper1's Avatar

Planlarımın arasında şu andaki seranın yarısı kadar büyüklükte deneme serası kurmak var. Orada çilek çeşit denemelerinden aydınlatmaya Kapalı sistem-Açık sistem farkına kadar denemeler yapma niyetindeyim.

smnvrl beğendi.
Eski 03-03-2013, 00:14   #112
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Sn Casper1;

Deneme serası kurmak size çok fayda sağlayacaktır. Bana da yakınsınız, bu seranızda bende yardımcı olmak isterim. Bizim köydeki (osmancalı köyü) açık sistemde çileklerin ot temizliğine başlandı, aynı zamanda kurumuş yaprak ve saplar temizleniyor. Kolaylıklar diliyorum size.

Saygılarımla.

casper1 beğendi.
Eski 03-03-2013, 01:48   #113
Ağaçsever

casper1's Avatar

Teşekkür ederim Osman bey serayı yaptıktan sonra sizi rahatsız edecektim zaten

Eski 03-03-2013, 21:00   #114
Ağaçsever

Alıntı:
Sn İdris Şenol

10 türe ait domates tohumlarını ayrı ayrı ve etiketleyerek hepsini aynı gün ve aynı harca ektim. Hepsi aynı yerde yani hepsi de eşit şartlardalar.

2 türün tamamı çimlendi ve iyi gözüküyorlar. bazı türlarin çimlenme oranı düşük ama çimlenan fideler sağlıklı gözüküyor. Bazı türler ise tamamı cılız çıktılar. Bazıları ise hiç çimlenmedi.

Bazı fidelerin sağlıklı olmaları nedeni ile ışıksızlıktan kaynaklanan bir bozulma tahmin etmiyorum. Tohumlar büyük ihtimal bayat veya sağlıksızdılar.
Zaten çimlenmenin olduğu günün ertesi sabahı hemen powerled aydınlatmayı açtım. Günde 12 saat lamba açık.

Ama dediğiniz gibi sağlıksız fideleri söküp, yerine yeni tohumları atacağım.
Çimlenmeyen tohumları da (geç çimlenebilme ihtimaline karşı) 3-5 gün daha bekleyeceğim.

Saygılarımla

Arkadaşlar çimlenen domateslerimin son halleri.
Led lamba mucize gibi birşey.

Eklenen Resimler

bountr, smnvrl ve ahmetiri beğendi.
Eski 03-03-2013, 21:15   #115
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Sn Reytabu;
Elinize sağlık fideleriniz bu kısa zamanda çok güzel gelişim göstermiş. Fidelerin ölmesi beklenirken bu hallerini görmek beni çok mutlu etti. Bu güzel gelişimin devam etmesini diliyorum.

Eski 05-03-2013, 13:21   #116
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

7 watt Led Lamba altındaki Red Robinler

İkinci domatesimizi de saksıyla buluşturduk.

Eklenen Resimler

casper1 beğendi.
Eski 13-03-2013, 08:42   #117
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Gelişimlerinden bir kare daha.

Eklenen Resimler

sihirbaz21 ve ahmetiri beğendi.
Eski 13-03-2013, 13:00   #118
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-03-2009
Sayın smnvrl, soldakinde büyüme daha net belli oluyor.
iyi gidiyorlar. tebrikler.

smnvrl beğendi.
kursun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2013, 17:10   #119
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-11-2012
Merhabalar...

Bende şunu söyleyebilirim bu led olaylarına.Sizlerin uygulamalarınızdan sonra bende elimdeki şerit ledlerden bir düzenek kurup yaklaşık 1 haftadır denemeler yapmaktayım.

Vallahi ne diyim şerit ledler ile bile sonuç mükemmel..

zayıf cılız domates fidelerim canlandılar gövdeleri kalınlaştı.Salatalıklar fidem çiçek açtı sarı sarı

Şimdi minik bir fidelik düzeneği yapacağım. yakında bolca foto ile örnekleyeceğim..

smnvrl beğendi.
Mustafa_cmbz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2013, 22:02   #120
Ağaçsever

ahmetiri's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2013
Alıntı:
Gelişimlerinden bir kare daha.
Sn. smnvrl
Konuyu bir süredir takip ediyorum ve yaptıklarınız harika.
Fakat benim anlayamadığım led aydınlatma kullanıyorsunuz diğer aydınlatma türlerinden farkları ne? Yani benzer sonuçları akkor ya da flourosan aydınlatmalarla elde edemez miyiz?

smnvrl beğendi.
ahmetiri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:47.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024