agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Topraksız Tarım (http://www.agaclar.net/forum/topraksiz-tarim/)
-   -   Pratik Devre Şemaları (http://www.agaclar.net/forum/topraksiz-tarim/29841.htm)

smnvrl 14-01-2013 19:10

Pratik Devre Şemaları

Bitki yetiştirme ortamlarında kullanılabilecek , evde uyguladığım devre şemaları ve resimlerini paylaşmak için bu konuyu açtım. Amatör olarak mikrodenetleyiciler üzerinde çalışmaktayım.Bu işi iyi biliyorum ,bu yaptığımdan daha iyisi yok gibi bir iddiam yok. Yaptığım devrelerde hata varsa düzeltecek ve yaptığı ek uygulamalarla bir üst noktaya taşıyacak arkadaşların paylaşımlarını bekliyorum.
Hayırlısı olsun deyip paylaşmaya başlıyorum.

smnvrl 14-01-2013 19:36

2 Eklenti(ler)
Işık durumunu algılayıp buna göre çıkış veren bir devredir.Havanın kararmasına müteakip çıkış verir.Gece otomatik devreye girmesi/çıkması istenen sistemlerde kullanılabilir. Üzerinde LDR denen ışıkla direnci değişen bir devre elamanı kullanılmıştır.Ayrıca üzerinde ki direnci ayarlanabilen POT ile çıkış verme hassasiyeti ayarlanabilir.Bu devrede karar mekanizmasını LM358 (Opamp) denen entegre sağlamaktadır.Devre gündüz 0V gece +3.7V çıkış vermektedir.

Devre +5 volt ile beslenmiştir.Devrenin görünüşü ve bağlantı şekli aşağıda verilmiştir.

Ben bu devreyi mini seramı ısıtır iken gece gündüz oluşumunu mikrodenetleyiciye bildirmek için kullandım.Siz gece yanması istenilen lambayı yakmak için kullanabilirsiniz.

smnvrl 14-01-2013 20:32

2 Eklenti(ler)
Bu küçük devremiz RÖLE kullanımı içindir. Mikrodenetleyicinin çıkışından aldığımız düşük voltaj ile daha yüksek voltaj ve akımları kontrol etmek için kullanılır.Devremizde +5 volt ile çalışan RÖLE kullanılmıştır.

Ben bu devreyi mikrodenetleyicinin çıkışından aldığım +5 volt sinyal ile 220 volt akvaryum ısıtıcısını devreye almak/çıkartmak için kullanmıştım.

bozon 14-01-2013 22:15

Merhaba Sayın Smnvrl.
Amatör elektronikçi olduğum için, dikkatimi çekti. Son zamanlarda uzak kaldım biraz elektronikten. Böyle bir konuyu açmakla iyi etmişsiniz. Belki bizlerin de bir katkısı olur umarım.
Selamlar

smnvrl 14-01-2013 22:26

Sokak Lambası Devresi

1 Eklenti(ler)
Yukarıda paylaştığım 2 devrenin birleştirilmesi ile ne yapılabileceğine dair bir örnek vereyim.

Bilirsiniz sokak lambaları gece yanar hava aydınlanınca söner. İşte LDR li ışık durumunu algılayıcı devre ile röle sürücü devresini birleştirip gece yanıp gündüz sönecek veya tam tersi de olabilir (o size kalmış) bir düzenek yapabilirsiniz.

Saygılarımla.

smnvrl 14-01-2013 22:31

Sn Bozon,

Tabi ki katkılarınız olur. Paylaşarak, tartışarak ve beyin fırtınası yaparak inşallah daha güzel şeyler yapacağız.

Paylaşımlarınızı ve yorumlarınızı bekleyeceğim.Teşekkürler.

Saygılarımla.

smnvrl 15-01-2013 09:44

Power Led Sürücü

2 Eklenti(ler)
Bu devreyi daha öncede paylaşmıştım,Konu bütünlüğü olması açısından burada da paylaşıyorum.

Devremiz power ledlere sabit akım uygulayarak ömürlerinin daha uzun olmasını sağlamaktadır.Devre instructables sitesinden alıntıdır. Power Ledlerin 1 watt gücünde olanlarını 350 mA ile ,3 watt olanlarını 700 mA akım ile sürülmelidir.Devremizde FQN50N06 (Power Mosfet) , 2N3904(NPN transistör) kullanılmıştır.

Devre mantığı şudur.Devreye seri bağlanacak Power Ledlerin voltajları toplanır ve 1-2 volt fazlası olacak şekilde güç kaynağı(adaptör) seçilir.Devrede akım sınırlamasını sağlayan R direncidir. Akım =0.5/R hesabı ile seçeceğiniz direnç değeri ile akım sınırlaması sağlayabilirsiniz.

Örneğin: R direnci 0.68 ohm olduğunda Akım=0.5/0.68 den yaklaşık 730 mA akım değeri çıkmakta ,devre üzerinden de 720 mA ölçülmüştür. R direnci 0.75 ohm olduğunda 3 watt Power ledleri sürebilirsiniz.

Saygılarımla.

smnvrl 19-01-2013 18:40

2 Eklenti(ler)
Led sürücümüzü test etmek için bu sefer , 4 kırmızı 1 mavi olacak şekilde 3 er wattlık power ledler ile sistemi kurduk.Soğutucu üzerine önce matkap ile vida delikleri açıldı sonrasında power ledler vida ile monte edildi.Her vidanın power led e değdiği yere plastik pul konuldu.Soğutucumuz da fan kullanılmadı 1 saatlik test sonucu sıcaklığın 40-45 derece civarına geldiği görüldü.Fan takviyesi ile kararlı çalışan bir sistem olacağına kanaat getirildi. Resimler aşağıda ki gibidir.

Not: Board üzerinde birbirine seri ve paralel olan dirençler aklınızı karıştırmasın.İstediğim değerde direnci evde bulamayınca paralel ve seri bağlantılar ile devremi çalıştırdım.

Voltmetre üzerinde görülen 0.7 değeri 700 mA işarettir. Ledler 3 er watt olduğu için sabit 700 mA ile sürülmektedir.

Saygılarımla.

smnvrl 19-01-2013 19:37

Çalışan sistemimizde 18.6 volt (Laptop adaptörü) kullanılmıştır. Devre şemasında belirtilen R direnci devremizde 0,85 ohm dur 1 veya 2 watt olarak seçilmesi önerilir.

Halil Balaban 19-01-2013 21:20

Sayın Smnvrl.
Konu iyi gidiyor. Gelişiyor çeşitleniyor.
Ancak bu yapılan devreleri tanıtırken benim gibi elektronikten anlamıyanlar için bu devrelerin ne amaçla yapıldığını.
Konumuz sera otomasyonunun,
hangi ekipmanı veya makinesinin
neresinde kullanılanılacağını. Ne işinde çalışacağı bilgilerini de verirsen. Ve biz neyi takip ettiğimizi bilirsek, hem bizim ilgimiz ve dikkatimiz artar. Hem de konunun reytingi artar düşüncesindeyim.
Başarılarının devamı dileklerimle, saygılar.

smnvrl 19-01-2013 22:42

Sn Halil Balaban,

Sonuna kadar haklısınız teknik detaylar çoğunlukta oldu. O zaman şu şekilde açıklamaya çalışayım. Burada paylaştığım devreler sera otomasyonunu oluşturan bütünün küçük parçaları, tabi başlangıç seviyesinde. Paylaşımlara devam ettikçe bu parçalar çoğalıp artık bir sistemi oluşturacak yapıya kavuşacaktır.

Örneğin, İlerde paylaşmayı düşündüğüm sıcaklık ve nem okuma devresi ile sayfanın başında paylaştığım röle sürücü devreyi birleştireceğiz. Birleştiğinde sera içerisindeki nemi ve sıcaklığı okuyup havalandırmayı otomatik olarak yapan bir devrenin başlangıcını yapacağız.

Sonrasında LDR devresi ile gece mi ? gündüz mü ? olduğunu algılayıp serayı ona göre ısıtacağız vs...

Bu led olayına gelince , kışın güneş ışığının yetersiz olduğu zamanlarda seramıza yapay ışık vermeye çalışacağız lakin bu tür sistemleri herkes yapsın deneye bilsin diye ucuz ve işlevsel olanı bulup yapmak lazım. Yurt dışından aydınlatmayı ithal edeceğimize, paçalarını yurt dışından alıp biz kendi tasarımımız ile yapalım. Parçalarını üretecek teknolojimiz yok, bari tasarıma da ayrıca para vermeyelim.

Yeri geldikçe devrelerin nerelerde kullanılabileceğini açıklamaya devam edeceğim.

Saygılarımla...

casper1 23-01-2013 17:36

Seramda yetiştirdiğimiz bitkiler yüksek nemden çok etkileniyor.Dediğiniz gibi nem yükselince havalandırmaları çalıştıracak bir devre süper olurdu.Emeğiniz için çok teşekkür ederim.

smnvrl 25-01-2013 16:01

Sn casper1,

Evet haklısınız, Bu konuda bir iki istek daha olunca nemi okuyan bir devre denemek şart oldu. En kısa zamanda sensörü tedarik edip denemesini yapıp burada paylaşacağım. Eğer elinde SHT11 den olan bir arkadaş varsa almak için talibim.

Saygılarımla.

smnvrl 25-01-2013 18:48

Power Led devresi-2

2 Eklenti(ler)
12 volt adaptör ile çalışabilecek 2 adet 660 nm Kırmızı ve 1 adet 440 nm Mavi led ile yapılmış 7 wattlık aydınlatma. Test edilmeye başlandı 3 gündür sorunsuz çalışmakta.

Saygılarımla

smnvrl 25-01-2013 22:50

Power Led Sürücü test

1 Eklenti(ler)
Yaptığım bu lambaların etkisini görmek için karanlık bir odada aşağıdaki gibi bir sistem kurdum, şimdilik domates fideleri büyümeye devam ediyor. Hadi hayırlısı :)

4 Gündür günde 12 saat ışık veriyorum, lambanın gücü 11 watt.

smnvrl 28-01-2013 14:15

Nem ve Sıcaklık Ölçer

1 Eklenti(ler)
Merhaba,

Nem ve sıcaklık ölçümünü yapan sensörün (SHT11) okuma işlemini tamamlandı.Bu devrenin yapımında yardımcı olan Hüseyin beye teşekkürlerimi sunuyorum.

Devrenin kullanım amacı Ortam içerisindeki sıcaklık ve nem değerlerini ölçüp bu değerlere göre fanı veya sisleme(Yağmurlama) cihazını çalıştırarak ortam içerisinde sıcaklık ve nemi sabit tutmak içindir.

Bitki yetiştirme, mantar yetiştirme vs.. kullanılabilir. Devre en temel düzeyde olup geliştirilecektir.

Lcd üzerinde görülen değerlerde sıcaklığın 27.5 derece olduğu, nem'in % 42.7 olduğu görülmektedir.

Saygılarımla.

Halil Balaban 28-01-2013 15:11

Harikasın kardeşim.
İnşAllah bu devreleri komple bir sistemde ekipmanları çalıştırırkende görüceğimize inancım tam. Başarılarının devamını dilerim. Kolay gelsin.

casper1 28-01-2013 22:40

Maşallah çok kısa sürede yaptınız.Peki maliyeti hakkında bilgi verir misiniz?

smnvrl 28-01-2013 22:56

Sn casper1,
Nem + Sıcaklık Sensörü =30 tl
Mikrodenetleyici =5 tl
LCD = 10 tl

Devrenin en basit hali olduğu için ilerde röle,led vs.. parçalar da eklenecektir.

casper1 30-01-2013 05:39

teşekkürler sayın smnvrl,
belki faydası olur link vermek istiyorum.
http://www.emo.org.tr/ekler/3ac0c50dd620dc7_ek.pdf

smnvrl 30-01-2013 09:08

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi casper1 (Mesaj 1094068)
teşekkürler sayın smnvrl,
belki faydası olur link vermek istiyorum.
http://www.emo.org.tr/ekler/3ac0c50dd620dc7_ek.pdf

Sn Casper1,
Teşekkürler.

Konu açılmışken bilgi vereyim PLC (Programmable Logic Controller) ler ağır şartlarda çalışmak için dizayn edilmiş ürünlerdir. Bir çoğu modüler şekilde yapılmıştır.(her bir modüle ayrı ayrı para ödersiniz). İhtiyacınız olduğu modülleri ekleyip işinizi yaparsınız(Dijital giriş/çıkış - analog giriş/çıkış vs....), kararlı çalışır sağlamdır. Maliyeti biraz fazladır ama sonuçta fabrika gibi yerlerde az arıza çıkarması nedeni ile tercih sebebidir. Bizimkisi hobi sonuçta, bu PIC (Microchip microcontroller) ile yaptığımız devrelerin ağır manyetik şartlarda çalışması çok zor.

Saygılarımla..

smnvrl 30-01-2013 19:09

Power Led Sürücü

2 Eklenti(ler)
Merhaba,

7 watt gücündeki lamba (2 adet 660 nm Kırmızı ve 1 adet 440 nm Mavi) ile iş yerinde Red Robin cinsi domatesten, fide yetiştirmeye başladık. Gelişimlerini paylaşıyorum ki ne kadar etkili olduklarına beraber karar verelim.

saygılarımla.

casper1 30-01-2013 22:55

Sayın smnvrl, bir öneride bulunayım kutunun içini parlak bir kağıtla kaplarsanız daha çok ışık yansıması olabilir..

smnvrl 30-01-2013 23:53

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi casper1 (Mesaj 1094566)
Sayın smnvrl, bir öneride bulunayım kutunun içini parlak bir kağıtla kaplarsanız daha çok ışık yansıması olabilir..

Sn Casper1,

Bu denemeyi iş yerinde yaptığımız için, etrafta bulunan malzemeler ile geçici çözümler ürettik.(karton kutular ve koli bandı ile) Kutumuz boyut itibari ile domatesin gelişimini rahatlıkla sürdürebileceği boyutlarda değil. Domates biraz daha büyüyünce Sn Bountr nin bitki kabininden kopya çekeceğiz.

Saygılarımla.

SAGEN 01-02-2013 12:49

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi smnvrl (Mesaj 1094457)
Merhaba,

7 watt gücündeki lamba (2 adet 660 nm Kırmızı ve 1 adet 440 nm Mavi) ile iş yerinde Red Robin cinsi domatesten, fide yetiştirmeye başladık. Gelişimlerini paylaşıyorum ki ne kadar etkili olduklarına beraber karar verelim.

saygılarımla.

Osman arkadaşım, çalşmalarını takipte olacağım. Umarım umduğunu bulursunuz. Benim bu satılan ledlerin dalga boyu hakkındaki düşüncemi biliyorsun. Daha önce konuşmuştuk.

smnvrl 01-02-2013 12:59

Sn Sagen,

Bilmediğimiz bir yerden bilmediğimiz biri tarafından gönderildiği için ve markalı ürün olmadığı için benimde içimde şüpheler var. Şimdilik, power led nasıldır nasıl çalıştırılmalı avantajı dezavantajı vs.. kısımlarını gözlemliyorum. Örneğin iş yerimdeki power ledleri 780 mA da çalıştırıyorum evdekiler 630 mA da, bakalım zamanla bozulmalar olacak mı? Kararlı bir sistem yaptıktan sonra bu power ledlerin dalga boyunu ölçme yolunu arayacağım, daha sonra benzer sistemler kurup farklı dalga boylarının bitki gelişimleri üzerine olan etkisini bende test etmek istiyorum.

Saygılarımla.

ankafar 01-02-2013 13:41

Dalga boyları ile ilgili nasıl bir şüphe/düşünce var içinizde acaba?

smnvrl 01-02-2013 15:39

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ankafar (Mesaj 1095374)
Dalga boyları ile ilgili nasıl bir şüphe/düşünce var içinizde acaba?

Gerçekten de belirttikleri dalga boylarında mı? örneğin mavi olan 440nm diyor ama 445 nm mi ?

Biz doğru olduğunu varsayıp deney yapıyoruz ama ya doğru değilse ?

Saygılarımla.

ankafar 01-02-2013 15:57

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi smnvrl (Mesaj 1095427)
Gerçekten de belirttikleri dalga boylarında mı? örneğin mavi olan 440nm diyor ama 445 nm mi ?

Biz doğru olduğunu varsayıp deney yapıyoruz ama ya doğru değilse ?

Saygılarımla.

Dalga boyunda çok büyük bir sorun olacağını zannetmiyorum açıkçası en iyi dalga boyları bitki büyütmede kullanılacak ledler için 630nm, 660nm, 430nm, 460nm ve beyazdır. (440 ile 445 arasında bu ölçekteki bir sistemde o kadar sorun olacağını zannetmem)

Bence asıl düşünülmesi gereken burada yeterli ışık şiddetini sağlayıp sağlayamadığı. Gayet güzel bir yolda gidiyorsunuz ilgiyle takip ediyoruz.

Kullanılan dalga boyları için güzel bir örnek bu arada
Eklenti 366384

smnvrl 01-02-2013 18:46

Sn anfakar,

Sorun şu ki tam olarak hangi dalga boyunun bitkiye en fazla yararlı olduğu konusunda bir fikir birliği yok. Satış yapan kişiler farklı kombinasyonlar denemiş 630 nm nin daha yararlı olduğunu söyleyende var 660 nm nin de, o yüzden ki test yapmak lüzumlu diye düşünüyorum. Işık şiddeti kısmına katılıyorum bununda test edilmesi gerekli .

Saygılarımla.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:29.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024