agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni575Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-02-2013, 15:35   #61
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Giriş Tarihi: 07-12-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi casper1 Mesajı Göster
sayın smnvrl son eklemeler gerçekten çok iyi olmuş son maliyet nekadar oldu acaba ?
Sn Casper1,
Destekleriniz için teşekkür ederim.

*İşlemci (pic 16f648A) 6-7 tl (Program hafızası yetmediği için bir üst işlemciye geçtim)
*LCD (Ekran) 10 tl
*SHT11(sıcaklık+nem sensörü) 30-35 tl (ben arkadaşımdan temin ettim yurt içinde fiyatlar değişkenlik göstermekte)

* Röle (1 adet fan , 1 adet ısıtıcı ) 2 adet 5-6 tl

*Transistör + direnç + buton ıvır zıvır 10 tl

Kutulama ve adaptör hariç tahminim 60-70 tl civarı olacaktır.

Saygılarımla.

SAGEN beğendi.
smnvrl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2013, 08:19   #62
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-02-2013
Hocam ellerine sağlık güzel olmuş. Bu sistem sera bekçisi ile birleştirilse, seranın içerisine bir iki kamera konulsa, tüm seranın fonksiyonları bir yerden kontrol edilebilse ve bunu da bilgisayardan, cep telefonundan, internetin olduğu her yerden kontrol edebilsek güzel olurdu. Seranın ismi de herhalde akıllı sera olurdu, akıllı evden devşirme

ibo36 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2013, 09:02   #63
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ibo36 Mesajı Göster
Hocam ellerine sağlık güzel olmuş. Bu sistem sera bekçisi ile birleştirilse, seranın içerisine bir iki kamera konulsa, tüm seranın fonksiyonları bir yerden kontrol edilebilse ve bunu da bilgisayardan, cep telefonundan, internetin olduğu her yerden kontrol edebilsek güzel olurdu. Seranın ismi de herhalde akıllı sera olurdu, akıllı evden devşirme
Sn İbo36;

Güzel sözleriniz için teşekkürler. Dediğiniz gibi verilere web üzerinden uzaktan erişim sağlanabilse çok güzel olur. Bu proje bittikten sonra, web arayüzü denemesini yapabiliriz . Forumda Sn. Potasyum bu işi gerçekleştirdi incelemenizi tavsiye ederim.

Saygılarımla.

Eski 12-02-2013, 09:24   #64
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Evdeki 11 watt ışıklandırma altındaki domatesim

Evdeki domatesim in yapraklarının ucunda kurumalar başladı. Bu bir hastalık mıdır ? Power Led ile yaptığım aydınlatma mı fazla /az geliyor ? Yardımlarınızı bekliyorum .
Saygılarımla.

Eklenen Resimler

YeniBON beğendi.
Eski 12-02-2013, 10:44   #65
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-02-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi smnvrl Mesajı Göster
Bu küçük devremiz RÖLE kullanımı içindir. Mikrodenetleyicinin çıkışından aldığımız düşük voltaj ile daha yüksek voltaj ve akımları kontrol etmek için kullanılır.Devremizde +5 volt ile çalışan RÖLE kullanılmıştır.

Ben bu devreyi mikrodenetleyicinin çıkışından aldığım +5 volt sinyal ile 220 volt akvaryum ısıtıcısını devreye almak/çıkartmak için kullanmıştım.
Smnvrl Bey Burada ne demek istediniz ? aldıgınız sinyal ile 220 volt ısıtıcıyı 5 volt ile mi calıstırdınız ? yoksa bu devre ile akvaryum ısıtıcını kontrol etmek için mi ?

YeniBON beğendi.
anti123 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2013, 11:10   #66
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi anti123 Mesajı Göster
Smnvrl Bey Burada ne demek istediniz ? aldıgınız sinyal ile 220 volt ısıtıcıyı 5 volt ile mi calıstırdınız ? yoksa bu devre ile akvaryum ısıtıcını kontrol etmek için mi ?
Sn anti123;
Kullandığım işlemcinin port çıkışı +5 volttur. Bu +5 volt ile benim akvaryum ısıtıcısını çalıştırmam gerekir ama +5 ile 220 volt luk cihaz çalışmaz o yüzden araya röle koymak gereklidir. Röle nin bobin uçlarına +5 voltu uyguladığımda rölenin içindeki elektro mıknatıs çalışır ve rölenin kontakları birleşir .Böylece rölenin çıkışına bağladığım 220 volt cihaza elektrik verilmiş olur. +5 voltu kestiğinizde kontak uçları birbirinden ayrıldığı için 220 volt cihazda enerjisiz kalır kapanır.

Röleler | Elektrik.gen.TR

Saygılarımla.

SAGEN, anti123 ve YeniBON beğendi.
Eski 13-02-2013, 08:11   #67
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Devremize 7805 voltaj regülatörü eklenmesi

Devremizin beslemesi için gerekli +5 voltu alabilmek için 7805 voltaj regülatörü kullanılmıştır. Bu regülatörün özelliği girişine vereceğiniz 7-25 voltu +5 volta sabitlemesidir. Tavsiye edilen 8-9 voltluk adaptör kullanılmasıdır. Resimlerini paylaşayım.

Eklenen Resimler

bozon, SAGEN, YeniBON ve 1 kişi beğendi.
Eski 13-02-2013, 09:12   #68
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Voltaj regülatörünün devresini ekliyorum. Evinizde sabit 5 ,9,12 volt gibi değerleri elde etmek istiyorsanız 7805, 7809, 7812 yi kullanabilirsiniz.Kullanacağınız voltaj regületörünün 3-4 volt üstü bir adaptör seçerseniz devreniz fazla ısınmadan çalışacaktır.

Eklenen Resimler

Eski 13-02-2013, 19:54   #69
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-09-2012
ilgiyle okudu tebrik ediyorum cok güzel çalışma

smnvrl beğendi.
mkntasarim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2013, 10:22   #70
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mkntasarim Mesajı Göster
ilgiyle okudu tebrik ediyorum cok güzel çalışma
Sn Mkntasarim,

Teşekkür ederim. Amatörce bir şeyler yapmaya çalışıyorum. Bir yandan öğreniyorum bir yandan da burada paylaşıyorum.

Devrede kutulama hariç şu an aklımdakileri gerçekleştirdim. Yakında mini serama bağlayıp, hem nemi hem sıcaklığı aynı anda kontrol edip sonuçlarını görmek istiyorum. Bu aşamayı da başarılı şekilde geçersek değerli dostlarımın kullanımına sunacağım.

Saygılarımla.

malbman ve SAGEN beğendi.
Eski 15-02-2013, 07:44   #71
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2011
Galeri: 26
Alıntı:
Voltaj regülatörünün devresini ekliyorum. Evinizde sabit 5 ,9,12 volt gibi değerleri elde etmek istiyorsanız 7805, 7809, 7812 yi kullanabilirsiniz.Kullanacağınız voltaj regületörünün 3-4 volt üstü bir adaptör seçerseniz devreniz fazla ısınmadan çalışacaktır.
Osman bey tebrik ediyorum. Nihayet birileri düzgün bir şeyler paylaşmaya başladı...
TEBRİKLER...

smnvrl beğendi.
SAGEN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2013, 07:46   #72
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Alıntı:
Devremizin beslemesi için gerekli +5 voltu alabilmek için 7805 voltaj regülatörü kullanılmıştır. Bu regülatörün özelliği girişine vereceğiniz 7-25 voltu +5 volta sabitlemesidir. Tavsiye edilen 8-9 voltluk adaptör kullanılmasıdır. Resimlerini paylaşayım.
Çalışma çok güzel olmuş sonuçlarını bekleyeceğim. Bu arada strafor üzerine de yakışmış hani, kutuya koymasan mı ne...

YeniBON ve smnvrl beğendi.
Eski 15-02-2013, 08:08   #73
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Sn SAGEN,

Çok teşekkür ederim. Bizde nacizane bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Beğenmenize sevindim. Bende sizin orkide çalışmalarınızı çok beğeniyorum. Yeni eklenen orkideler ile Terrarium gerçekten çok güzel olmuş. Orkidelere ne kadar gönül verdiğiniz bitkilerinizin güzelliğinden belli.

Saygılarımla.

SAGEN ve YeniBON beğendi.
Eski 15-02-2013, 10:03   #74
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

İş yerimdeki domatesler (7 watt power led aydınlatma)

Gelişimlerinin bir fotoğrafı. (Bardaklarda ki bitkilerin gelişimlerinin farklı olma sebebi farklı tipte toprak denemesi yaptığım için. kafa karıştırmasın.)

Ama evdeki domatesim de yapraklarda kurumalar başladı gidişat kötü inşallah ondaki problemi bulabilirim.

Saygılarımla.

Eklenen Resimler

YeniBON beğendi.
Eski 15-02-2013, 10:06   #75
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Alıntı:
Gelişimlerinin bir fotoğrafı. (Bardaklarda ki bitkilerin gelişimlerinin farklı olma sebebi farklı tipte toprak denemesi yaptığım için. kafa karıştırmasın.)

Ama evdeki domatesim de yapraklarda kurumalar başladı gidişat kötü inşallah ondaki problemi bulabilirim.

Saygılarımla.
Osman bu hesaba göre 6 farklı toprak mı kullandın? Birde hangi toprakta gelişimin daha iyi olduğunu hangisinde (şu an için) kötü olduğunu ve ne gibi farklar oluştuğunu açıklayabilrmisin.

YeniBON ve smnvrl beğendi.
Eski 15-02-2013, 10:19   #76
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SAGEN Mesajı Göster
Osman bu hesaba göre 6 farklı toprak mı kullandın? Birde hangi toprakta gelişimin daha iyi olduğunu hangisinde (şu an için) kötü olduğunu ve ne gibi farklar oluştuğunu açıklayabilrmisin.
1 ve 2. resimdekiler ormandan aldığım çam toprağı, 5 ve 6. iş yerindeki bitkilerin saksısından aldığım torfa benzer bir malzeme 3 ve 4. bu iki malzemenin oransal karışımı .

Eklenen Resimler

YeniBON beğendi.
Eski 15-02-2013, 10:25   #77
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Sn Sagen;

Benim sorunlu bitkim evde ki domatesim, 64. mesajda resmini paylaştım. Domatesin yaprak uçlarında kurumalar başladı sorunun ne olduğunu bulamadım.

Saygılarımla.

Eski 16-02-2013, 15:19   #78
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Nem ve Sıcaklık Kontrol Sistemi

Sonunda devre tamamlandı. Balkonda ki mini seraya monte edildi.

Biraz devrenin nasıl çalıştığını anlatayım. Bu devrede sera içerisindeki nem ve sıcaklığı önce okuyup, sonrasında da kontrol edilmektedir.

Kullanıcı tarafından girilen Nem üst limiti aşıldığında havalandırma fanı çalışmakta içeriye hava vermektedir. Bu havalandırma işlemi kullanıcının girdiği nem alt değerine kadar devam etmekte ve fan durmaktadır. (örneğin nem üst limiti %80 alt limiti %78).

Sensörün okuduğu sıcaklık değeri de aynı nem ayarlamada olduğu gibi sıcaklık üst limitine kadar ısıtıcımız çalışmakta ,sıcaklık üst limite geldiğinde ısıtıcı kapanmaktadır. Isıtıcının tekrar çalışması sıcaklık alt limitinde olmakta bu döngü sürekli devam etmektedir. (örneğin sıcaklık üst limit 23 C, sıcaklık alt limit 21 C)

Yukarıda bahsi gecen sıcaklık alt ve üst limit , nem alt ve üst limit devremizin üzerinde bulunan 4 adet düğme(buton) vasıtası ile kullanıcı tarafından 0.1 hassasiyet ile belirlenebilmektedir.

Elektrik kesilse de devremiz kullanıcının girdiği alt ve üst limitleri unutmamakta ,elektriğin gelmesine müteakip tekrar kaldığı yerden kontrol işlemine devam etmektedir.

Devrede ısıtıcı ve fan çıkışları için 220 volt 7-8 Amper Röle kullanılmış olup devreye 1500 watta kadar olan cihazları direkt bağlayabilirsiniz.(yüksek güçlü cihazları çalıştırmak için kontaktör kullanılmalıdır)

Not: Devre üzerindeki parçaların başka bir projede kullanılması düşünüldüğü için
kutulama işlemi yapılmamıştır.

Saygılarımla.

Eklenen Resimler

Eski 17-02-2013, 17:26   #79
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Sıcaklık ve Nem projesini tamamladık işin kolay kısmı bitti . Zor olan kısma geldik, bu sistemi seralarda nasıl kullanabiliriz?

* Seralarda nem ve sıcaklık değerleri hangi aralıklarda olmalı ?
* Havalandırma ve sıcaklık dengesi nasıl sağlanmalıdır? (Sera içerisinde nem oranı arttığında havlandırma çalışır, içeri daha az nem ihtiva eden temiz hava girer bu da sera içerisinde ki sıcaklığın kışın düşmesine / yazın yükselmesine sebep olur vs..)

Yardımlarınızı bekliyorum.

Eski 18-02-2013, 00:15   #80
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-11-2012
kışları nemi atmada kullanılmak üzere ısıtıcılar ve fanlar olmalı sera içerisinde..ısıtmak ile birlikte bu ısıyı eşit bir şekilde seraya yaymak ta önemlidir.

Bunların dışında yazın zaten tüm kapakların açık olacaktır.Nemi okuyarak yine nemi atmak için sadece fanları devreye sokarak hava sürkülasyonu yapmalısın.

Yine bunların dışında nem alt ve üst değerlerinin ayarlanabilir olması çok avantajlı olacaktır.Bu ne nem değerlerinin de sanırım bir standartı yok her bitki ne istiyorsa ( fide den tut ki büyüme evresine kadar) bunlara göre ayarlamalar yapılmalı...

Nem olaylarını halletmen güzel ısıda aynı şekilde benimde yakında kart biticek gsm olayları üzerine çalışıyorum şuan...Ama şunu unutma kapakları açıp kapatmak en zahmetli kısım olacak Bunun sıkıntısını amatör tasarımlar yaparken sana bana yaparken atlarsın ama bu kapak açma kapatma kısmında rediktörlü motorlar kullanıldığı için ekstradan güvenlik önlemlerini almalısın aksi taktirde kapakların açıldığını veya kapandığını algılayan kısımların da bir hata ile karşılaşırsan mazallah sera da ciddi hasarlara yol açmak ile birlikte kış ayında olabilecek bir sıkıntıda kapakların açık kalması ile birlikte mahsüllerin don yemesi ve zarar görmesi çok daha büyük bir sıkıntı yaşatır...

smnvrl ve yalandünya59 beğendi.
Mustafa_cmbz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2013, 00:39   #81
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Sn Mustafa_cmbz;

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.Şu an üzerinde deneyebileceğim gerçek boyutlarda bir seram olmadığı için bazı şeyler halen kafamda muamma, inşallah bu dikkat çektiğiniz noktaları uygulayabileceğim bir ortam oluşur.

Gsm kısmı uzaktan kontrol açısından çok faydalı olacaktır. çalışmalarınızda başarılar dilerim.

bitkilerin gelişiminde nem değerinin %60 -%80 arasında olması gerektiği yazılmış ama
havadaki nem %80 civarında bir değere sahip olduğunda, nasıl ben sera içerisinde ki nemi %80 in altına indirebilirim ? havalandırma yapmak dışarıdaki havayı içeri almak olur ki dışarıda nem daha çoksa bu fayda sağlamaz.

Acaba bu olaya çok mu takıyorum? Devreye 2. bir sensör daha takıp dışarıdaki nem benim üst limit değerimden fazla ise havalandırmayı sabit yapıp sadece belli miktar temiz havanın sera içerisine girmesine mi izin versem ?
Sonuçta ihtiyacımızdan fazla sera içerisine temiz hava almak ısıtma/soğutma masrafımızı arttıracaktır.

Saygılarımla.

Eski 18-02-2013, 00:39   #82
Ağaç Dostu

İsmail Karagülle's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2009
Alıntı:
Sıcaklık ve Nem projesini tamamladık işin kolay kısmı bitti . Zor olan kısma geldik, bu sistemi seralarda nasıl kullanabiliriz?

* Seralarda nem ve sıcaklık değerleri hangi aralıklarda olmalı ?
* Havalandırma ve sıcaklık dengesi nasıl sağlanmalıdır? (Sera içerisinde nem oranı arttığında havlandırma çalışır, içeri daha az nem ihtiva eden temiz hava girer bu da sera içerisinde ki sıcaklığın kışın düşmesine / yazın yükselmesine sebep olur vs..)

Yardımlarınızı bekliyorum.
Diğer etkenlerde var. Ama sera içindeki nem , artan ısı ile birlikte içerideki sulama sistemindeki suyun havaya karışması ile yükseliyor.

Uzattım , kısaca yapılacak sistem istendiğinde kolayca ısı nem değerlerini değiştirilebilir olmalı .

Bu aralıklarla ilgili bilgiyi bulmak için yapılmış cihazların özelliklerine bakmak lazım . Mesela tartesin yaptığı bazı ürünler var . Aralıkları özellikler kısmında belirtmiş. Bir fikir verebilir.

Fanlar çalıştığında içerideki ısı ile birlikte nem de dışarı atılıyor.

Her bitki veya üreteceğin mahsul için ısı ve nem değerleri bilinir. Otomatik sistem değiştirilebilir olduğunda , her bitki için gerekli değerler girilmesi gerekecektir.

Bitkiye her zaman su gerektiği için sera içinde nem her zaman vardır.

istenmeyen bu nemin aşırı yüksek olmasıdır.
Mesela nem için ön görülen 55-60 ise demek bizim fanlar higrometremiz bu dereceye geldiğinde çalışmalıdır.
Bitkinin istediği ısı 18 derecenin üstünü istemiyorsa , fanlar 18 i algıladığında devreye girmeli.

Bunun bir de tersi durum var . Yani yeteri kadar ısı yoksa ısıtıcı çalışacak .

Bazı ürünler için ise istenen nemin altında nem durumu varsa ortam nemini artıracak cihazımız çalışacak .

İleri aşamalarda co2 içinde aynı işler istenebilir.

smnvrl beğendi.
İsmail Karagülle Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2013, 00:51   #83
Ağaçsever

Alıntı:
Sn Mustafa_cmbz;

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.Şu an üzerinde deneyebileceğim gerçek boyutlarda bir seram olmadığı için bazı şeyler halen kafamda muamma, inşallah bu dikkat çektiğiniz noktaları uygulayabileceğim bir ortam oluşur.

Gsm kısmı uzaktan kontrol açısından çok faydalı olacaktır. çalışmalarınızda başarılar dilerim.

bitkilerin gelişiminde nem değerinin %60 -%80 arasında olması gerektiği yazılmış ama
havadaki nem %80 civarında bir değere sahip olduğunda, nasıl ben sera içerisinde ki nemi %80 in altına indirebilirim ? havalandırma yapmak dışarıdaki havayı içeri almak olur ki dışarıda nem daha çoksa bu fayda sağlamaz.

Acaba bu olaya çok mu takıyorum? Devreye 2. bir sensör daha takıp dışarıdaki nem benim üst limit değerimden fazla ise havalandırmayı sabit yapıp sadece belli miktar temiz havanın sera içerisine girmesine mi izin versem ?
Sonuçta ihtiyacımızdan fazla sera içerisine temiz hava almak ısıtma/soğutma masrafımızı arttıracaktır.

Saygılarımla.
tabikide zaten kapakları ısıya görede açsan neme göre de açsan veyahut kapatsan,şayet enerji tasarrufu yapmak istiyorsan ilk önce dışarısının durumuna bakmalısın yani dışarısı atıyorum gün içinde 20 derece ise ve sana 18 derece lasım ise sera kapaklarını açarsın hem havalandırırsın hemde ısıtma gibi bir derdin ve iç ve dış ısı farkıyla sera içinde oluşabilecek nemi rahatlık ile dışarı atabilirsiniz...

kışları ise bunu yaparken kapakları açmaktan ziyade tepere fan koyarak yapmak daha etkili olacaktır.

Bizde daha bir çok şeyi deneyemedik ama arazide vakit geçirdikçe seranın iskeletine 1-2 kez tırmanarak tüm herşeyini inceleyerek ufak ta olsa işin içine girdimeye başladıkça yeni işin nasıl olması gerektiğini daha iyi anlamaya başlıyorsunuz..

daha seranın içine kapakları açıp kapatacak düzenekler için beton döküp direk dikeceğiz...

Eski 18-02-2013, 00:57   #84
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Sn ismail bey,

Bilgiler için teşekkürler.
Şu an tasarladığım cihaz sıcaklığı, ısıtıcıyı açıp kapatarak kontrol ediyor ama ısıtıcıya bağlı olmadan sıcaklık yükselmesi olursa o zaman fanları çalıştıracak kısmı programa adapte edeyim bu güzel bir ayrıntı oldu

Nem olayında dışarıdaki nemin her zaman sera içerisinden az olduğunu kabul edip havalandırma çalıştığında nemin düşeceğini düşündüm. Her zaman sera içerisinde su olacağı için nem sürekli yükselme eğiliminde olacaktır. Düşük nem durumu oldu ki oluştu o zaman 1 çıkış verip sisleme sistemi aktif edilebilir. bunu da ekleyeyim

cevap yazan arkadaşlara teşekkür ediyorum beyin fırtınası yapmak gibisi yok

Eski 18-02-2013, 00:57   #85
Ağaçsever

Unutmadan şayet içersinin nemi 60 ise ve dışarısı 80 ise kapakları açmakla hiç bir fayda sağlamam diye düşünme.Sonuçta kapakları açtığında veyahutta fanları çalıştırdığında bir hava akışı olacak seranın içinde buda nemi atmana yardımcı olacaktır.

Bunların dışında kışın ısıtma sistemi işini görecektir arada bir havalandırma yaparsın vs. bizde tam denemediğimiz için net şeyler söyleyemiyoruz.Bu iş için ayrı loglamalar da almak gerekli aslına bakarsan neyin neye etki ettiğini sağlıklı görebilmek için..

smnvrl ve yalandünya59 beğendi.
Eski 18-02-2013, 01:16   #86
Ağaçsever

fikir vermesi açısından yalan dünya hocam için yapmış olduğum havalandırma kartı ile ilgili resimleri paylaşmak istedim..(tabi bu kartın tasarımı vs. bir çok açıdan değişmekte şuan)

Kart üzerinde fan ısıtıcı motorlar ve sulama için röle çıkışları bıraktım hatta sanırım 1 tanede boşta bıraktıydım onuda aydınlatma için ayırmıştık galiba.

az evvle konuştuğumuz mevzuları yalandünya hocam ile çok konuştuk en sonunda dışarısının ısısına bakarak birşeyler yaptırmalıyız bu sistem dedik ve rs485 ten ısıyı okuyup ona göre hareket ediyorduk..

Bunların dışında bence sistemine ds1307 gibi bir zaman saati ilave et.Tabi işin içinde sulama olacak ise buna ihtiyaç duyacaksındır.

Bunların haricinde gerisi beyin fırtınası :P

Eklenen Resimler

Eski 18-02-2013, 01:38   #87
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Sn Mustafa_cmbz;
Paylaşımlarınız için teşekkürler ellerinize sağlık güzel bir çalışma olmuş. Suan komple bir sera sistemi değilde sistemin ayrı ayrı calışan parçaları olarak düşündüm, malum niyetim öncelikle hobi amaclı denemek. Benim gibi hobi olarak uğraşan arkadaşların bundan faydalanmasını isterim komple sistem biraz ağır gelebilir onlara, o yüzden parçalı olsun kullanacak kişi ihtiyacı olan parçayı alsın /yapsın isterim.

Saygılarımla.Hayırlı geceler
Zaman saati önerinizide dikkate alacağım.

malbman ve casper1 beğendi.
Eski 18-02-2013, 09:14   #88
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

İş yerimdeki domatesler (7 watt power led aydınlatma)

Gelişmeye devam ediyorlar

Eklenen Resimler

Eski 19-02-2013, 09:44   #89
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-03-2012
Sevgili Smnvrl,

Çalışmalarını geriye dönük sayfalarını okuyarak tekrar gözden geçirdim,

bayağı güzel yol katetmişsin, sanırım bu çalışmaları amatörde olsa bir kutuda toplayıp güzel kullanışlı bir cihaz haline getirmenin zamanı gelmiş gibi görünüyor.

Hani LCD ekran sıcaklık ve nem oranını göstermesi, ve belli değere set edilmesi hoş olmuş,
seni gönülden tebrik ederim.

Çalışmalarını takip edeceğim, kolaylıklar dilerim...

yalandünya59 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2013, 10:58   #90
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Sn yalandünya59,

İyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim. Bir kaç ekleme daha yapmayı düşünüyorum program üzerinde.

*havalandırmayı nemin yüksek olmasına bağlamıştım ama nem yükselmez ise havalandırma olamayacağı için belli zaman aralıklarında (kullanıcı tarafından ayarlanacak zaman dilimi) havalandırma yapılması gerekir diye düşünüp programa ekleyeceğim. LCD üzerinden gerekli ayarlar girilebilecek.

Saygılarımla.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:04.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024