agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni575Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-02-2013, 20:33   #31
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-10-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi smnvrl Mesajı Göster
Sn anfakar,

Sorun şu ki tam olarak hangi dalga boyunun bitkiye en fazla yararlı olduğu konusunda bir fikir birliği yok. Satış yapan kişiler farklı kombinasyonlar denemiş 630 nm nin daha yararlı olduğunu söyleyende var 660 nm nin de.
Enteresan zira hangi dalga boylarının işe yarıyacağı açık aslında bu konuda fikir birliği olmaması garip.

Klorofil a 430 ve 664, Klorofil b 460 647 de en fazla absorbe eder. bu dört değere yakın değerlerin kullanılması bu sebeple en uygunudur.

ankafar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-02-2013, 20:46   #32
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Giriş Tarihi: 07-12-2011
Sn anfakar,

Dediğiniz dalga boyları aynen doğru, o dalga boylarına göre olan klorofil a ve b etkinliklerini gösteren grafiği bende inceledim, ama internette hazır led lamba satanlar farklı farklı ürünler ortaya çıkarmış.

90w LED UFO Comparison 400w HPS - YouTube

bu videoda ise farklı bir karşılaştırma yapılmış. bunlar da kafamı karıştırıyor nitekim.

Saygılarımla.

smnvrl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-02-2013, 20:50   #33
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

11 watt led lamba altındaki domates fidem

Evde baktığım domates fide min bir fotoğrafı daha(saksıdaki 2 domates fidesini kökledim, saksı ya 3 fide fazla olacağı düşüncesi ile )

Eklenen Resimler

YeniBON beğendi.
Eski 01-02-2013, 21:07   #34
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sn anfakar,

Dediğiniz dalga boyları aynen doğru, o dalga boylarına göre olan klorofil a ve b etkinliklerini gösteren grafiği bende inceledim, ama internette hazır led lamba satanlar farklı farklı ürünler ortaya çıkarmış.

bu videoda ise farklı bir karşılaştırma yapılmış. bunlar da kafamı karıştırıyor nitekim.

Saygılarımla.
Bu videoyu lütfen umursamayın çok hatalar var,
1)yalnızca tek led 2 led 3 led ve hps karşılaştırması yapılmış
2)kutularda yalnızca 1 bitki var istatislik anlamında yetersiz zira en az 30 bitki olması gerekir
3)kutular yan yana kenarda olan kutular daha iyi hava almış olabilir
4)bitkiler genetik yapı olarak farklı aynı zamanda klonlanmış bitki kullanılması gerekirdi.

Zaten sadece 630/660nmde yapılmış deney ki o en ideal led değerleri arasında mevcut. 630 mu 660 mı derseniz 660 çünkü daha fazla absorbe olur.

smnvrl beğendi.

Düzenleyen ankafar : 01-02-2013 saat 21:09 Neden: yazım hataları
Eski 03-02-2013, 09:01   #35
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

7 watt Led Lamba altındaki Red Robinler

Gelişimlerini paylaşmaya devam ediyorum
Sizce şaşırtma yapmanın zamanı gelmiş mi ?

Eklenen Resimler

Eski 03-02-2013, 13:02   #36
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Arkadaşlar sabırsızlığım yüzünden, cevabın gelmesini beklemeden fidelerime şaşırtma işlemi uyguladım inşallah doğru zamanda yapmışımdır.

Eklenen Resimler

Eski 03-02-2013, 15:42   #37
Ağaç Dostu

4. yapraklar çıkmış gibi sorun olmaz. Kullandığınız domates türüne göre bambu çubuklarla destek vermek isteyebilirsiniz yalnızca

smnvrl beğendi.
Eski 03-02-2013, 17:26   #38
Ağaçsever

casper1's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2011
Alıntı:
Sn casper1,
Nem + Sıcaklık Sensörü =30 tl
Mikrodenetleyici =5 tl
LCD = 10 tl

Devrenin en basit hali olduğu için ilerde röle,led vs.. parçalar da eklenecektir.
sayın smnvrl, bunu ben yapmaya çalışsam becerebilir miyim acaba ? Yoksa siz
benim için yapar mısınız ?

ankstel ve smnvrl beğendi.
casper1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2013, 18:09   #39
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Sn Casper1,

Yapmak isterseniz yazılımı ben size yollarım ama pic programlayıcı olması lazım mikrodenetleyiciye programı yüklemek için. Eğer biraz daha bekleyebilirseniz devrenin doğru ve kararlı çalıştığına kanaat getirdikten sonra malzeme parasına ben yapıp size yollarım. Buradaki maksadım siz çalıştırır iken arıza yapmaması yanlış ölçümde bulunmaması. Sonuçta zarara uğramanızı istemem.

Saygılarımla.

Eski 03-02-2013, 19:40   #40
Ağaçsever

casper1's Avatar

tamamdır bekliyeceğim birde bende ısı ve nem ölçer var çok kulanışlı birşey ucuzda,
sizin yapmış olduğunuz devre bu alete adapte edilebilir mi? Çok şey istedim herhalde
TH06OH İç Dış Ortam Sıcaklık ve Nem Ölçer - Cihaz Pazarı

Eski 03-02-2013, 19:56   #41
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi casper1 Mesajı Göster
tamamdır bekliyeceğim birde bende ısı ve nem ölçer var çok kulanışlı birşey ucuzda,
sizin yapmış olduğunuz devre bu alete adapte edilebilir mi? Çok şey istedim herhalde
TH06OH İç Dış Ortam Sıcaklık ve Nem Ölçer - Cihaz Pazarı
Sn Casper1,

Bu cihazdan bende yok kullanmadım. Ama max ve min ayarları üzerinden yapılıyor ve bu değerler arasında çıkış veriyor ise bu cihazı ölçüm için kullanıp fanları başka bir devre ile kontrol edebiliriz.

Saygılarımla.

ankstel beğendi.
Eski 03-02-2013, 20:40   #42
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Sn casper1,

Linkini verdiğiniz ürünü üretici firmasına kadar araştırdım. Bunu yapmamın sebebi aklıma takılan soruydu.
Bizim türkiyede ki sitelerde nem ölçüm doğruluğunu %1 olarak yazıyorlar ama bu bir kandırmaca

TH06OH, dual termperature & humidity thermometer - TradeAsia Global Suppliers - Asia

Sitesinde yazılanları incelerseniz %5 hata payının olduğunu göstermektedir. %1 diye tabir edilen ise ekranda sizin gördüğünüz değerlerin 1 er 1 er artacağına işarettir. Bu yüzden hasas nem ayarı gereken yerlerde hassas nem sensörü kullanmak gerekmektedir.

Saygılarımla.

Eski 03-02-2013, 21:54   #43
Ağaçsever

casper1's Avatar

bu hata payı olayını anlamadım mesela gerçeği ile hatalı olan arasındaki derece farkı 5 mi mesela 20 C derece ile 25 C derece gibi mi .Nem 70 iken 75 gibi mi ?

Eski 04-02-2013, 20:49   #44
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Alıntı:
bu hata payı olayını anlamadım mesela gerçeği ile hatalı olan arasındaki derece farkı 5 mi mesela 20 C derece ile 25 C derece gibi mi .Nem 70 iken 75 gibi mi ?
Sn Casper1;

Gerçek nem değeri %70 iken cihaz %65 de ölçebilir %75 de ama en fazla %5 kadar yanılabilir. Sizin dediğiniz cihazda %5 yanılma payına sahip.

Saygılarımla.

Eski 05-02-2013, 07:36   #45
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-03-2011
Elimde Çinlilerin ve Japonların ortak çalışması olan LED ler kullanarak domates fidesi yetiştirme üzerinde yaptıkları bir deneyin makalesi var. Yazım dili ingilizce. Makale adı " "Regulation of the growth and photosynthesis of cherry tomato seedlings by different light irradiations of light emitting diodes (LED)" anahtar kelimeler "Light-emitting diode (LED), light quality, cherry tomato, growth, photosynthetic characteristics."

İsteyen olursa mail adresinizi gönderirseniz gönderirim. yaklaşık 8 sayfalaık bir makale. Tercüme etmeye başladım ama biraz yavaş gidiyor. Tercüme bitince isteyene tercümesinide gönderebilirim.

smnvrl beğendi.
redrua Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2013, 13:49   #46
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Nem kontrol denemesi

Bu sistemde daha önceden mini sera olarak tasarladığım 65x65x65 bir naylon ile kapatılmış bir küp kullandım.Kudret hocamın da yönlendirmesi ile küpün bir yüzeyi üzerine fan yerleştirip, başka bir yüzünde havanın çıkması için bir delik açtım. İçerideki nemin %71 i geçmemesi için mikrodenetleyicinin içine yazılımını yaptım. Nem %71 ye gelirse fan çalışıyor içeri hava basıyor nem değeri %70 e düşünceye kadar devam ediyor .% 69.9 olduğunda fan devre dışı kalıyor. Tabi seranın içerisine bir kap içerisinde su koyduğum için nem tekrar yükselmeye başlıyor %71 ye geldiğinde tekrar fan çalışıyor %70 in altına düşünce durarak bu işlem sürekli tekrarlanıyor. %1 lik tolerans benim tarafımdan yazılımla belirlenmiştir %0.1 hassasiyete kadar yazılımla fanın çalışma /durma değerleri ayarlanabilir.

not:sera içerisindeki marulları da paylaşayım istedim nacizane .

Saygılarımla.

Eklenen Resimler

Düzenleyen smnvrl : 06-02-2013 saat 14:51
Eski 06-02-2013, 14:23   #47
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Giriş Tarihi: 21-08-2008
Sevgili Hemşerim merhaba, deneme seramızın ısı nem kontrol otomasyon sistemine ihtiyacı var. siz doğru yoldasınız ve daha büyük serada denemeyi isterseniz seramız hizmetinizde olacaktır. havalar ısındığında fan sistemini devreye almamız gerekiyor. selamlar... saygılar...

smnvrl beğendi.
vetman996 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2013, 14:49   #48
Ağaçsever

casper1's Avatar

deneme seranızda mikro denetleyici güzel çalıştığına göre herhalde serada da çalışır.elinize sağlık aranan kan bulundu

smnvrl beğendi.
Eski 06-02-2013, 16:07   #49
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vetman996 Mesajı Göster
Sevgili Hemşerim merhaba, deneme seramızın ısı nem kontrol otomasyon sistemine ihtiyacı var. siz doğru yoldasınız ve daha büyük serada denemeyi isterseniz seramız hizmetinizde olacaktır. havalar ısındığında fan sistemini devreye almamız gerekiyor. selamlar... saygılar...
Sn vetman996,

Hobi olarak denemeye başladık, biraz daha geliştirip bir cihaz haline gelirse sizin seranızda çalışmasını görmek beni daha mutlu edecektir. Zamanı geldiğinde deneyelim sizinle.

Açıkçası şimdiden aklıma takılan bazı sorular var . sera da havalandırma nasıl olmalı ? sera büyüklüğüne göre fan adeti ve gücü ne olmalıdır? Üstadlarımız yardımcı olurlar ise yapacağımız denemenin başarılı olma ihtimali artar.

Saygılarımla.

vetman996 beğendi.
Eski 06-02-2013, 16:59   #50
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Sn smnvrl,
Üstadlar size daha iyisini anlatacaktır umarım. biz deneme seramıza her tünele 0.5 Hp lik fan montesi düşünüyoruz. yani 2 adet fan koyacağız. çilek aşırı ısya duyarlı olduğuna göre belli ısının üzerine çıktığında fanın devreye girmesi gerekiyor. aynı şekilde nem yükseldiğinde de fanın devreye girmesi için devre hazırlamak sizin için fazla zor olmasa gerekir. selamlar... saygılar...

smnvrl beğendi.
Eski 06-02-2013, 18:56   #51
Ağaçsever

casper1's Avatar

sayın vetman ,fan için araştırma yaptınız mı acaba

smnvrl beğendi.
Eski 06-02-2013, 22:06   #52
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Alıntı:
sayın vetman ,fan için araştırma yaptınız mı acaba
Sn vetman996,

Casper1 in de sorduğu üzere, nasıl bir fan kullanmayı düşünüyorsunuz? Mümkünse ürünün linkini paylaşabilir misiniz ? Uygulama örneği varsa bize fikir verecektir.

Saygılarımla.

Eski 07-02-2013, 08:12   #53
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

7 watt, power led altındaki domateslerim

İş yerindeki domateslerin gelişimi

Eklenen Resimler

Eski 07-02-2013, 10:18   #54
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Sayın smnvrl merhaba, deneme seramıza aşağıdaki resimdeki gibi fan monte etmeyi düşünüyoruz. çalışmalarınızı buna göre yapabilirsiniz. selamlar... saygılar...

Eklenen Resimler

smnvrl beğendi.
Eski 10-02-2013, 15:49   #55
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

sıcaklık nem kontrol devresi

Sıcaklık ve nem kontrol devresine basit bir menü yapısı eklenmiştir. Sıcaklık ve nemin alt ve üst limit değerleri kullanıcı tarafından cihaz çalışırken değiştirilebilmektedir.Bir kaç yazılımsal eklenti den sonra cihaza tamam diyeceğiz inşallah.

Eklenen Resimler

KAPTANzst, SAGEN ve casper1 beğendi.
Eski 11-02-2013, 07:40   #56
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2011
Galeri: 26
Alıntı:
Sıcaklık ve nem kontrol devresine basit bir menü yapısı eklenmiştir. Sıcaklık ve nemin alt ve üst limit değerleri kullanıcı tarafından cihaz çalışırken değiştirilebilmektedir.Bir kaç yazılımsal eklenti den sonra cihaza tamam diyeceğiz inşallah.
Osman arkadaşım yine döktürmüşsün ellerine sağlık. Menü ekleme fikri çok daha işlevsel hale getirmiş devreyi. Duruma göre sıcaklık ve nem değerlerini değiştirmek gerekebilir. Özellikle yaz kış arasındaki farkları ve bu değerlerin bitkiler üzerindeki etkilerini düşünürsek...

SAYGILARIMMLA.

smnvrl beğendi.
SAGEN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2013, 08:29   #57
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SAGEN Mesajı Göster
Osman arkadaşım yine döktürmüşsün ellerine sağlık. Menü ekleme fikri çok daha işlevsel hale getirmiş devreyi. Duruma göre sıcaklık ve nem değerlerini değiştirmek gerekebilir. Özellikle yaz kış arasındaki farkları ve bu değerlerin bitkiler üzerindeki etkilerini düşünürsek...

SAYGILARIMMLA.
Sn Sagen;
Cok teşekkürler ederim. Amatörce çalışmalarımıza devam ediyoruz elimizden geldiğince. Sizin iklimlemdirme sistemlerinizle çok daha anlamlı bir çalışma olacak bu devre. Bende sizin çalışmalarınızı takip ediyorum.

Bu günde devreye söyle bir eklenti yaptım . Kullanıcının girdiği sıcaklık ve nem değerleri elektrik gidip gelse bile hafızada tutuluyor. Elektrik kesintilerinde cihaz ayarları unutmuyor.

Saygılarımla.

idris şenol ve SAGEN beğendi.
Eski 11-02-2013, 11:39   #58
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
merhaba sayın smnvrı çalışmalarınızı ilgi ile izliyorum
sistemi bir kasa,pano ,,, gibi bir sistem içersine dizayan etmeleiyiz
sağlam bir görünüm olmalı ancak ozaman bir pazar oluşturur kanatindeyim...

smnvrl beğendi.
idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2013, 12:47   #59
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi idris şenol Mesajı Göster
merhaba sayın smnvrı çalışmalarınızı ilgi ile izliyorum
sistemi bir kasa,pano ,,, gibi bir sistem içersine dizayan etmeleiyiz
sağlam bir görünüm olmalı ancak ozaman bir pazar oluşturur kanatindeyim...
Sn İdris bey;

Haklısınız bir kutu içerisinde , sağlam soketler ile daha güzel görünecektir . Açıkçası ticari açıdan bir şey sunmak çok fazla ciddiyet ve sorumluluk gerektiriyor.

Bir şeyleri hobi olarak deneyip sonucunu görmenin zevkini yaşarken ticari kaygı ile bu zevki kaçırmak istemiyorum. Hem hobimi devam ettirmek hemde sizin gibi değerli dostlar edinmek paha biçilmez.

Ama ticari olarak dersek, sadece denemelerime devam edecek kadar para kazandırsa bana yeter. Bir iki detayı da hallettikten sonra kutulayıp sizin denemenizi isteyeceğim.

Saygılarımla.

Eski 11-02-2013, 15:06   #60
Ağaçsever

casper1's Avatar

Alıntı:
Sn casper1,
Nem + Sıcaklık Sensörü =30 tl
Mikrodenetleyici =5 tl
LCD = 10 tl

Devrenin en basit hali olduğu için ilerde röle,led vs.. parçalar da eklenecektir.
sayın smnvrl son eklemeler gerçekten çok iyi olmuş son maliyet nekadar oldu acaba ?

smnvrl beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:46.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024