agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Tıbbi, ıtri, boyar, aromatik bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni51Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-08-2009, 00:13   #1
Ağaç Dostu

Fatih's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2008
Galeri: 66
Hint Yağı Bitkisi (Ricinus Communis)

Bu bitkinin tohumunu bugün edindim ve birkaç araştırma yapıp sizlerle paylaşmak istedim.Forumda aradım ancak bu konu ile ilgili bir başlık bulamadım.

Alem: Plantae (Bitkiler)
Bölüm: Magnoliophyta
(Kapalı tohumlular)
Sınıf: Magnoliopsida
(İki çenekliler)
Takım: Malpighiales
Familya: Euphorbiaceae (Sütleğengiller)
Cins: Ricinus
Tür: R. communis

Anavatanı Hindistan olan, sütleğengiller familyasından bir bitki türü.

Akdeniz iklimin görüldüğü yerlerde doğal olarak yetişir veya kültürü yapılır. Tohumlarında bulunan Ricin maddesi zehirlidir.

Tohumlarından elde edilen yağ, renksiz-soluk satı renkli, hafif kokulu bir yağdır. Alkolde kolaylıkla çözünür. Yağın hazmı zor olduğu için yemeklik yağ olarak kullanılmaz. Tıpta kullanımı yaygındır. Yağın bileşimini özellikle Ricinoleik asit oluşturur. Yağın incebağırsaklar üzerinde müshil etkisi vardır. 15-30 gramlık miktarı kuvvetli müshil etkisi yapar. Zor ısındığından motor yağı olarak da kullanılır. Sanayide sabun ve boya yapımında, dericilikde, mürekkep yapımında, issiz yanması ve beyaz alev vermesi nedeniyle kandillerde de bol miktada kullanılmıştır. Bebekler için pişik önleyici kremlerde de katkı maddesi olarak bulunur.

Eklenen Resimler

Fatih Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2009, 15:23   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-03-2009
sn Fatih ben bazen ara sokaklarda gezerken sanırım bu bıtkıyı goruyor gıbıyım hatta içbarbunyaya benzer tohumları oluyor bunun galıba yanılıyor muyum acaba ...
eger dedıgım bıtkı ise sokaklarda ve sahıl yorelerınde bolca bulunuyor
ve bunu bazı rahatsızlıklarda halk arasında tedavı amaclı kullanıyorlar
hemoroid kabızlık vs gıbı kabugunu cıkarıp ıcındekı beyaz ıcı yutuyorlar

leylevi beğendi.
sumeha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2009, 17:13   #3
Ağaç Dostu

Fatih's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sumehan Mesajı Göster
sn Fatih ben bazen ara sokaklarda gezerken sanırım bu bıtkıyı goruyor gıbıyım hatta içbarbunyaya benzer tohumları oluyor bunun galıba yanılıyor muyum acaba ...
eger dedıgım bıtkı ise sokaklarda ve sahıl yorelerınde bolca bulunuyor
ve bunu bazı rahatsızlıklarda halk arasında tedavı amaclı kullanıyorlar
hemoroid kabızlık vs gıbı kabugunu cıkarıp ıcındekı beyaz ıcı yutuyorlar
Evet Sumehan bunun tohumları barbunyaya çok benziyor.Hatta karışsalar yanlışlıkla ayırt edilemez bir benzerlik.

Eski 10-08-2009, 19:30   #4
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2006
Galeri: 3
Sevgili Fatih... bir dostum formda tohum paylaşımı yapmıştı.5 adet tohumda yetişti Tarlamda oluşturduğum bahçeme dikmiştim.şimdi tohumlandı.Kara kara düşünüyordum bu bitki ne diye.Hatta forma resim yükledim sormuştum bu bitkiyi tanıyan varmı diye.Çok teşekkür ederim konuyu açtığınız için. Merakımdan Hint Yağı Ağacının tohumlarını nasıl değerlendireceğim. Bir kaç kökle yapılacak iş değil. Yurdumuzda işleme alanı yani fabrika varmı.?
Dediğiniz gibi tohumları barbunyaya çok benziyor.Biz hobiciler bitkiden nasıl faydalabiliriz?
saygılar.
Sevgili berduray.. Belirttiğiniz linkte dediğiniz gibi yetiştirilmesi ile ilgili detaylı bilgi yok.Bu bölümde konuyu genişletebliriz. Ne dersiniz yanlışmı düşünüyorum acaba? Saygılar

matrix26 beğendi.
bahtiyar02 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2009, 19:47   #5
Ağaç Dostu

Fatih's Avatar

Evet Bahtiyar bey,sayın Güngör Salman yapmıştı dağıtımı.Aramalarımda karşılaştım

Bununla ilgili tambir bilgim yok ancak araştırabilirim.Tohum düştüğü yerde çimleniyor.

Bence de bu bölümü geliştirelim.

Eski 10-08-2009, 20:52   #6
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Galeri: 72
Forumdan Sayın MES'e ait BİR fotoğraf olduğunu belirteyim.

Eklenen Resimler

berduray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2009, 20:57   #7
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Ben burada ağaçlaşmışlarını gördüm, artık herkes bildiğini gördüğünü paylaşacak, konu genişleyecek.

Tohumların kolay çimlenmesi için, zımparalayıp, suda bekletilmesi gerekiyormuş.

Kene otu veya hint baklası adı ile de bilinir.

Bol güneşli ve sıcak ortamları; organik madde yönünden zengin bitek, suyu iyi akıntılı (süzek) ama gene de biraz nemli toprakları sever. Bitki tohumuyla üretilir. Sert kabuklu tohumları, ilkbahar mevsiminde tüm don tehlikeleri atlatıldıktan sonra, 24 saat su içinde bırakılarak yumuşatılıp ya da bir kenarı törpüyle kazınarak delinip bahçede seçilen yerlerine 100'er cm. aralıklarla ekilir.

Kullanılması:
a) Halk arasında Hint yağı akut ve kronik kabızlığa karşı kullanılır fakat mutlaka işlenmesi gerekir. Aksi halde zehirlenmelere sebep olur. Çocuklara bir kahve kaşığı ve büyüklere bir yemek kaşığı verilir. En erken 2-3saat içinde etkisini gösterir.
b) Araştırmalara göre Rizol başta kronik yorgunluk, bağırsak mantarları, ekzema, nörodermatoz, sedef hastalığı, deri ve tırnak mantarları, vajina mantarı, şişkinlik, bağırsak bakterileri, mantarlar, sinüzit, ku*lak-burun-boğazdaki iltihaplar, bağırsak kokuşması, parazitler ve kabızlığa karşı kullanılır. Şayet bir mantar bakteri ve bronşit olduğu tespit edilmişse bu nedenle ortaya çıkan hiperaktivite, hipoaktivite, korku ve depresyon gibi rahatsızlıklara karşı kullanılır.

Açıklama: Günümüzde Hint yağı endüstride motor yağı, fren yağı yapımında, kozmetik endüstrisinde ve makyaj malzemeleri sabun, duvar boyası, krem ve dudak boyaları yapımında kullanılır. Hint yağı kabızlığa karşı alındıktan sonra bağırsaklarda gliserin ve rizinolasitlere parçalanır ve ricinolasitler prostaglandin E2 hormonun Safranın ve pankreas salgılarını artmasını sağlayarak sindirim sistemini harekete geçirir.

***DİKKAT***

Hint yağı işlenmeden kullanılır ise ölümlere sebep olur çünkü çok zehirli olan Ricinin içerir.

Hint baklası soğuk baskı ile elde edildikten sonra su buharı ile damıtılır (destilasyon) ve böylece zehirli maddelerden arınır.

HakanG ve leylevi beğendi.

Düzenleyen berduray : 10-08-2009 saat 22:04
Eski 11-08-2009, 22:22   #8
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2006
Galeri: 3
sevgili berduray. Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Çok zehirli bir bitki olduğuna göre bunu yetiştiren kişiler muhakkak çevresindekilere bildirmesi gerekir. Allah korusun tohumları barbunyaya benzediğinden bazıları bunu yanlışlıkla yiğebilir.Ayrıca birçok faydası varken sanayisi olması gerekli bence.işleme ne tür aletler veya makinelerle oluyor.Örnek egzama ve mantar hastalığı bir kaç dostumda ve bende oluştu.En sağlıklısı Attarlardan işlenmiş hit yağını almak.Sayenizde burnumun dibindeki ilacı fark ettim.Çok teşekkür ederim.
saygılar

bahtiyar02 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-08-2009, 13:33   #9
Ağaç Dostu

Fatih's Avatar

Red face

Birkaç bilgi daha.
Botanik: Hint baklası sütleğengillerin bir alt grubu olan Rizininaegani Hintbaklasıgillerden olup bunun 20 alt türü mevcuttur. Hint baklası çok hızlı büyümesi nedeni ile Harika ağaç diye de anılır. Çünkü 6 ayda 3m’yi bulabilir ve tohumlarının keneye benzemesi ile kene tohumu diye de anılır. Hint baklası yetiştiği ülkeye göre şayet ılıman ülkelerde ise bir yıllık ot veya tropikal bir ülkede ise 5-12 yaşına ulaşabilen ve boyu 12m’yi bulan bir ağaç şeklinde de olabilir. Bu nedenle bazı kitaplarda bir ottan ve bazılarında bir ağaçtan bahsedilebilir. Bu kafaları karıştırmamalıdır. Vatanı Doğu Afrika veya Hindistan olduğu yolunda oldukça farklı ifadeler mevcuttur. Bilinen bir tarihi hadise ise MÖ.4000 yıllarından beri Mısırlılar tarafından bu bitkinin kullanılması vatanının Doğu Afrika olduğu yönündeki iddiaları kuvvetlendirmektedir. Yaprakları oldukça uzun saplı (20-40cm), kalkan şeklinde, 10-50cm büyüklüğünde yaprak ortasından kenarlara doğru 5-11adet, fakat genelde 8adet irili ufaklı lopları vardır ve bunlar mızrak şeklindedir. Akdeniz ülkeleri ve tropik ülkelerde yetişen bitkilerin gövde, tohum meyveleri ve yaprak sapları kahverengimsi ve kızıl bir renkte ve de yaprakları kahverengimsi yeşil renktedir. Almanya gibi ılıman ülkelerde yetiştirilen Hint baklası ise genellikle yeşil bir görüntüye sahiptir. Çiçek salkımı 165-50cm uzunluğunda bir sap üzerinde bulunur ve üst kısımdaki dizi çiçekleri kırmızı, alttaki erkek çiçekleri ise sarı renktedir. Meyveleri dikenli bir küçük küre şeklinde her birinin içinde üç adet Hint baklası bulunur. Bu bakla aynen koyunlardaki keneye benzediğinden Kene tohumu diye de anılır. Kene tohumlarının üzeri esmer renkte ve yer yer siyahımsı kızıl, dalgalı ve 1-2cm büyüklüğündedirler.
Yetiştirilmesi: Nisan’dan Haziran’a kadar Hint baklasının fideleri bahçe veya tarlalara 80cm ara ile ekilir. Türkiye’nin hemen her yerinde yetiştirilebilir. Akdeniz, Ege ve Marmara bölgelerinde yabani olarak kendiliğinden yetişir.
Hasat zamanı: Eylül-ekim aylarında olgunlaşan tohumları sırası geldikçe toplanır ve dövülerek kapsüllerinden çıkarılarak kurutulur.

Kullanılması:
a) Halk arasında Hint yağı akut ve kronik kabızlığa karşı kullanılır fakat mutlaka işlenmesi gerekir. Aksi halde zehirlenmelere sebep olur. Çocuklara bir kahve kaşığı ve büyüklere bir yemek kaşığı verilir. En erken 2-3saat içinde etkisini gösterir.
b) Araştırmalara göre Rizol başta kronik yorgunluk, bağırsak mantarları, ekzema, nörodermatoz, sedef hastalığı, deri ve tırnak mantarları, vajina mantarı, şişkinlik, bağırsak bakterileri, mantarlar, sinüzit, kulak-burun-boğazdaki iltihaplar, bağırsak kokuşması, parazitler ve kabızlığa karşı kullanılır. Şayet bir mantar bakteri ve bronşit olduğu tespit edilmişse bu nedenle ortaya çıkan hiperaktivite, hipoaktivite, korku ve depresyon gibi rahatsızlıklara karşı kullanılır.
Açıklama: Günümüzde Hint yağı endüstride motor yağı, fren yağı yapımında, kozmetik endüstrisinde ve makyaj malzemeleri sabun, duvar boyası, krem ve dudak boyaları yapımında kullanılır. Hint yağı kabızlığa karşı alındıktan sonra bağırsaklarda gliserin ve rizinolasitlere parçalanır ve ricinolasitler prostaglandin E2 hormonun Safranın ve pankreas salgılarını artmasını sağlayarak sindirim sistemini harekete geçirir. Hint yağı işlenmeden kullanılır ise ölümlere sebep olur çünkü çok zehirli olan Ricinin içerir. Hint baklası soğuk baskı ile elde edildikten sonra su buharı ile damıtılır (destilasyon) ve böylece zehirli maddelerden arınır. Bir gün (Ağustos 1994) Hint baklasının fotoğrafını çekmek için (Frankfurt) Üniversitenin botanik bahçesine gittim ve fotoğraf çektikten sonra tohumlardan 15-20 tane yanıma aldım ve bunlardan 5-6 tanesini yedim eve geldikten sonra yani takriben 30dk sonra sanki ayaklarımla yere basamıyormuş gibi kendimi hafif hissetmeye başladım ve arkasından bulantı, baş dönmesi gibi haller hasıl olunca hemen kimyon çayı yapıp içtim ve arkasında soğuk duş aldım çünkü ateşim yükselmişti. Allah’tan fazla yemediğimden durumu ucuz atlattım. Şayet herhangi bir zehirlenme olur ise hemen tıbbi kömür alınmalıdır. Sinameki veya Sarısabır Hint yağına göre daha etkilidirler. Mesela Sinameki çayı içtikten sonra hemen etki ederdi. Kabızlığı önler. Oysa Hint yağının etkisi 2-8saat sürebilir. Bu nedenle kabızlıktan olayı karnı ağrıyanlara Sinameki çayı tavsiye edilir.
Yan tesirleri: Hint baklasının tohumlarının çok zehirli olması ve zehirlenmelere neden olması nedeni ile asla yenmemelidir. Çocuklar için 5-6, büyükler için 10-15 Hint baklası öldürücü olabilir. Zehirlenmelerde hemen hastaneye götürülmeli ve midesi yıkanmalı ve de aktif kömür verilmelidir. Aktif kömür zehri emerek kısmen de olsa zararsız hale getirir.

ksantip ve trankobuskas beğendi.
Eski 19-08-2009, 20:10   #10
Ağaç Dostu

Fatih's Avatar

Bir hafta içinde çimlendirdiğim tohum.Tohumu dikerken ek hiçbirşey yapmadım.Sadece tohumu dik olarak ektim.Gelişimini paylaşacağım.

Eklenen Resimler

ksantip, hira ve coder2 beğendi.
Eski 05-09-2009, 19:14   #11
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-07-2009
Galeri: 9
Yazın desenleri hoşuma gittiği için toplamıştım bu tohumlardan.. Hatta çok eski ahşap bir kutunun üzerine yapıştırdım güzel oldu.. Tohum kapsülleri kuruyunca insanın eline fena batıyor dikkatli olun..
Tohumlar çok kolay çimleniyor hiçbir şey yapmanıza gerek yok.. Yol kenarlarında bile çıkıyor..

selis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2009, 10:23   #12
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-05-2009
Selis, fasulyeye benziyor tohumlar. Onlar mı batıyor?

cenan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2009, 22:14   #13
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Bir numaralı mesajda kırmızı olgunlaşmaya başlamış, dikenli yuvarlak oluşumların içinden çıkıyor o nefis desenli tohumlar.

Hakikaten can yakıcı oluyor kuruyup, iyice dikenleşince.

Eski 07-09-2009, 22:36   #14
Ağaç Dostu

Güngör Salman's Avatar

Giriş Tarihi: 14-08-2008
Galeri: 17
Merhaba ben geçen yıl paylaştığım tohumlardan 4-5 tane ekmiştim şu an boyları bir metre civarında.

Güngör Salman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2009, 18:47   #15
Ağaç Dostu

siniroluyorum's Avatar

Giriş Tarihi: 30-11-2009
Galeri: 1
Ben bunu bir cafede görmüştüm üzerinde de tohum olunca...)Bu ilkbaharda ekmeyi düşünüyorum.

siniroluyorum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2010, 20:27   #16
Ağaç Dostu

umıt79's Avatar

Giriş Tarihi: 18-10-2009
Name:  145-ricino-2.jpg
Views: 31217
Size:  28.7 KB
Hint yağı bitkisini çok tesadüfi bir şekilde edinmiştim.Yetişmesi çok kolay,ekstra hiçbir işlem yapmanıza gerek yok .Benim rastgele serptiğim tohumlardan biriydi.Müthiş hızlı bir biçimde uzuyor ve gelişiyor.Biz bahçedeki çirkin görünümlü alanları çiçeklerle kamufle ediyoruz.Hint yağı bitkisi de sürekli gelişen kırmızımsı koyu yeşil tonlarıyla gayet güzel bir kapatıcı.Yetiştirmesiyle ilgili çok basit bir şey var güneş ve su.Bu bitki başka hiçbir maddeye gerek duymuyor.

Eğer kendisini gölgeleyen bir bitki yakınındaysa dikenlerinin rengi açık alev kırmızısı,yapraklarıda sadece yeşil oluyor.Uzama rejimi dikine doğru ve yukarıdan aşağıya piramit şeklinde gelişim gösteriyor.Alt yapraklar üst yapraklara nazaran daha geniş vasati 50 cm e yakın (bazen dahada geniş) .Güneşi görme oranında ki fazlalık yaprak ve tohum kapsüllerinde koyulaşan kızıl-yeşil renge sebep oluyor.Toprak seçmiyor ama geçirgen ve süzek topraklarda daha iyi boylandığına şahid oldum.Tohumları diken kapsüllerinin içinde.Tohumlarını almak istediğinizde kapsüllerini kaba bir bez içerisine koyup ,elinizde bezi ovalamak suretiyle kapsüllerden ayırabiliyorsunuz.Tohumlarını çimlendirmek için ekstra birşey yapmaya gerek yok.Onları iyice kurutarak bir sonraki yıl kendi seçtiğiniz alanlarda yetiştirmekte tercihinize kalmış..Kendiliğinden dökülen tohumlar uygun zamanı bulduğunda yine kendiliğinden yeşeriyor.

Name:  145-ricino-1.jpg
Views: 32637
Size:  45.7 KB

Name:  145-ricino-6.jpg
Views: 31086
Size:  28.1 KB
Resimler İtalyan şehir site rehberinden alınmıştır...

HakanG beğendi.

Düzenleyen umıt79 : 04-01-2010 saat 20:30 Neden: Belirtme
umıt79 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2010, 10:54   #17
Ağaç Dostu

uzman16's Avatar

Giriş Tarihi: 10-10-2007
Galeri: 119
Tohumdan yetiştirmeye çalıştığım bu bitkiyi o kırmızı dikenli çiçekleri için istiyordum. Ama bu kadar zehirli olduğunu okuyunca tereddüte kapıldım. Bahçeye ekmeli mi yoksa ekmemeli mi? Kararsızlık yaşıyorum.

Eklenti 135283

Eklenen Resimler

gilan, loveforlife ve HakanG beğendi.
uzman16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2010, 13:10   #18
Ağaç Dostu

Fatih's Avatar

Sevgili Uzman16 bitkinin tohumları zehirli kendisi değil.Ben geçen yıldan ektiğim tohumlarımı bu yaz bahçeye dikeceğim.Tereddüt etmeyin derim.

Eski 14-04-2010, 10:08   #19
Ağaç Dostu

uzman16's Avatar

Giriş Tarihi: 10-10-2007
Galeri: 119
Geçen sene bir bahçede görmüş ve adını merak etmiştim. Bu sene tohumlarını Cemo yollayınca ektim, yukarıda fotoğraftaki kadarlar. Bahçeye ekmek istiyorum, sizin söylediğinize göre yapraklar ya da gövdede zehir yoksa gönül rahatlığıyla ekebilirim.
Teşekkürler bilgi için.

uzman16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2010, 17:06   #20
Ağaç Dostu

Smyrna's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2010
Smile

Bağbahçe dergisi mart-nisan sayısı kargodan bugün elime geçti ve içinden Hintyağı - Ricinus Communis L. bitkisine ait 5 adet tohum çıktı.
Tohumların üzerindeki desenler çok ilginç. "Dikkat zehirliyiz" diye bağırıyorlar sanki. Dergide NGBB Ziraat teknikeri Belgin Kuşoğlu'nun bitki ve yetiştirme usulü hakkında yazısı mevcut.

gilan ve HakanG beğendi.

Düzenleyen Smyrna : 27-04-2010 saat 17:07 Neden: imla
Smyrna Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2010, 15:15   #21
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-09-2007
terasımda iki yıldır duran hint yağı kızımın genç yaşında aramızdan ayrılan (Botanik okuyordu ve kişisel bakımla ilgili bitkilere meraklıydı) arkadaşından gelen bitkiler arasındaydı. Bitkinin zehirli olduğunu duyunca bitki hakkında araştırma yapmıştım. Sadece tohumlarının zehirli olduğunu, yağının soğuk sıkma ile elde edildiğini, kalan küspenin de zehirinden arındırılarak hayvan yemi veya gübre olarak kullanıldığını öğrenmiştim. Yağı kozmetik malzemelerinden motor yağı, kandil yağı vb. bir çok alanda kullanılan değerli bir ham maddeymiş. Castrol firması adını bu bitkiden almış (Castrol oil plant). Sanırım ülkemizde üretimi yok, İzmr'de kendiliğinden çıkanları cadde ve sokaklarda görebiliyoruz. Şimdilerde bu ürünün deneme üretimlerini başlatan girişimciler olduğunu duyuyorum.
Wikipedia ingilizce bölümünde bitki hakkında detaylı bilgiler mevcut.
Ayrıca belirtmeden geçmeyeyim, 2007 yılında en zehirli bitki olarak Guinness Rekorlar kitabına girmiş bu dekoratif ve aynı zamanda çok amaçlı yağ üretilen bitkicik.

gilan beğendi.
süreyya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2010, 14:26   #22
Ağaç Dostu

siniroluyorum's Avatar

Giriş Tarihi: 30-11-2009
Galeri: 1
Bu da benim minik.Petunya'yı saksısına ekmişim tohumu unutunca.Bahçeye geçirirken de ayıramadım kökleri zarar görmesin diye.Çünkü kazık köklü bir bitki sanırsam.

siniroluyorum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2010, 22:17   #23
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-09-2010
Bu bitkinin ne işe yarayacağını soran varsa çok etkili bir nematot savaşçısı.Vereceğim linkteki bilimsel çalışmada kısaca özetlersek yaprakları belli oranlarda toprağa karıştırılırsa nematotları yok etmede en başarılı organik materyal oluyor şöyleki bu çalışmada hint yağı bitkisi,kadife çiçeği,eşek hıyarı bitkisi ve nemasist (tarım ilacı) gibi materyaller nematot ile bulaşmış toprakta yetişen domateslerin köklerine veriliyor.En etkili olan hint yağı bitkisi oluyor

Link: http://entomoloji.ege.edu.tr/files/A..._2_139-151.pdf

HakanG beğendi.
pelask Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2011, 22:00   #24
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2008
Galeri: 83
Mayıs ayında tohumdan diktiğim Hint Yağı bitkimin bir ay önceki fotoğrafları.

Bahçe komşumdan öğrendiğime göre hala sağlıklı imiş. Bu sene hala orta şiddette bile don olmaması, sağ kalmasında en büyük etken sanırım.

Name:  198.jpg
Views: 25430
Size:  69.3 KB

Name:  199.jpg
Views: 25686
Size:  71.1 KB

gilan, mrduran, HakanG ve 1 kişi beğendi.
Orhan Özbilgiç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2011, 11:05   #25
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-09-2009
bence,tohumlarını çocuklarınızdan uzaklaştırmanız dışında (RİNİN'den ötürü),
pek bir sakıncası olmayan bir bitki....

suyudur güneşidir don tehlikesidir....inanın bir incir'in arsızlığına yakın gelişim göstermekte...

yeşil yapraklısının tohumu ayrı,bordo yapraklısının tohumu ayrı gelişim görtermekte...

şifalı bitki deyip de,şifasını sanayinin mucizelerine teslim edebileceğimiz bitki,
gittikte kalınlaşan özellikte ve gölgelemedeki başarısıyla ayrı da bir güzellik sergilemekte..

ağaç olanının,4 metreye yakın bir fotoğrafı da var bende...fakat,Fethiye'de SALON KAUÇUKLARIMIZIN DA SOKAK AĞACI CÜSSESİYLE ENDEMİK OLARAK DA YETİŞTİĞİ BİLİNMEKTE...
sıcaklığın,Ege-Akdeniz yoğunluğunda olmadığı yerde (memleketimde) tanışıp da, yıllar önce keşfettiğim bu bitkiyi,Bahçesinde her türlü irili ufaklı yetiştiricilik yapan arkadaşlarımıza tavsiye etmekteyim...

Arşivimdeki resimlerimi paylaşmak sözü ile,güzelliklerle kalın...KARDELEN86...

mrduran beğendi.
kardelen86 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2012, 16:01   #26
Hasan Cihad

hasancihad's Avatar

Giriş Tarihi: 16-11-2006
Merhaba,
Çok beğendiğim bir bitki Ricinis communis
Bu sene ben de bahçemde yetiştirmek için tohum arıyorum. Bilinen tohum satış sitelerine baktım bulamadım. Acaba bu bitkinin tohum satışı yapılan bir yerler var mı?
Teşekkürler

hasancihad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2012, 18:52   #27
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-03-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hasancihad Mesajı Göster
Merhaba,
Çok beğendiğim bir bitki Ricinis communis
Bu sene ben de bahçemde yetiştirmek için tohum arıyorum. Bilinen tohum satış sitelerine baktım bulamadım. Acaba bu bitkinin tohum satışı yapılan bir yerler var mı?
Teşekkürler
aktarlarda bulabilirsin arkadaşım .

onmilyon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2012, 23:52   #28
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-04-2012
merhaba ben yeni üyenizim.bu konu çok ilgimi çekti ve üye oldum.bu bitki yi çok beğendim ve ilk defa göruyorm.bende yetiştşirmk isterim fakat nasıl temin edebilirm bilmiyorm.yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

maviii_0141 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2012, 23:54   #29
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-04-2012
teşekkürler cvp vermişsinz bir önceki arkadaşa

maviii_0141 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2012, 13:08   #30
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Ektiğim dört tohumdan sadece bir tanesi çimlendi. Hint yağı bitkimi, saksıdan toprağa geçirmeli miyim?

Name:  hint yağı.JPG
Views: 25741
Size:  28.3 KB

Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:52.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024