View Single Post
Eski 04-01-2010, 19:27   #16
umıt79
Ağaç Dostu

umıt79's Avatar

Giriş Tarihi: 18-10-2009
Name:  145-ricino-2.jpg
Views: 31267
Size:  28.7 KB
Hint yağı bitkisini çok tesadüfi bir şekilde edinmiştim.Yetişmesi çok kolay,ekstra hiçbir işlem yapmanıza gerek yok .Benim rastgele serptiğim tohumlardan biriydi.Müthiş hızlı bir biçimde uzuyor ve gelişiyor.Biz bahçedeki çirkin görünümlü alanları çiçeklerle kamufle ediyoruz.Hint yağı bitkisi de sürekli gelişen kırmızımsı koyu yeşil tonlarıyla gayet güzel bir kapatıcı.Yetiştirmesiyle ilgili çok basit bir şey var güneş ve su.Bu bitki başka hiçbir maddeye gerek duymuyor.

Eğer kendisini gölgeleyen bir bitki yakınındaysa dikenlerinin rengi açık alev kırmızısı,yapraklarıda sadece yeşil oluyor.Uzama rejimi dikine doğru ve yukarıdan aşağıya piramit şeklinde gelişim gösteriyor.Alt yapraklar üst yapraklara nazaran daha geniş vasati 50 cm e yakın (bazen dahada geniş) .Güneşi görme oranında ki fazlalık yaprak ve tohum kapsüllerinde koyulaşan kızıl-yeşil renge sebep oluyor.Toprak seçmiyor ama geçirgen ve süzek topraklarda daha iyi boylandığına şahid oldum.Tohumları diken kapsüllerinin içinde.Tohumlarını almak istediğinizde kapsüllerini kaba bir bez içerisine koyup ,elinizde bezi ovalamak suretiyle kapsüllerden ayırabiliyorsunuz.Tohumlarını çimlendirmek için ekstra birşey yapmaya gerek yok.Onları iyice kurutarak bir sonraki yıl kendi seçtiğiniz alanlarda yetiştirmekte tercihinize kalmış..Kendiliğinden dökülen tohumlar uygun zamanı bulduğunda yine kendiliğinden yeşeriyor.

Name:  145-ricino-1.jpg
Views: 32698
Size:  45.7 KB

Name:  145-ricino-6.jpg
Views: 31135
Size:  28.1 KB
Resimler İtalyan şehir site rehberinden alınmıştır...

Düzenleyen umıt79 : 04-01-2010 saat 19:30 Neden: Belirtme
umıt79 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön