agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni105Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-12-2012, 02:13   #61
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2007
Galeri: 4
Odun külünün NPK değerleri (Mikrobiyoloji ve Toprak)

Fırın Külü (odun külü olabilir,) 0.24 - 5.15 - 2.33

pria, mrduran ve Sudenur beğendi.
agozce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2012, 04:12   #62
Ağaç Dostu

yeşillim's Avatar

Giriş Tarihi: 28-01-2008
Galeri: 14
Deneme amaçlıydı, fırından meşe külü aldım ve hoyalarımın toprağında kullanıyorum.
Karışımda oranının dengesini ayarlamak önemli diye düşünüyorum.
Ancak bunu deneme yanılmayla bulacağım, şartlarım onu gerektiriyor.
Bir de dinlendirilmiş suyunu kullanmaktayım!! Sayfayı takip edebilmek için bu mesajımı yazdım

saygılarımla.

Sudenur beğendi.
yeşillim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2012, 07:52   #63
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Linkteki listede değerler biraz farklı gibi,

Odun külü 0 1.0-2.0 6.0-10.0 Sırayla NPK

Benim aklımda da külün potasyumca zengin olduğu kalmış.

gece ve pria beğendi.
memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2012, 14:38   #64
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-01-2012
Name:  smile5 (60 x 62).jpg
Views: 4136
Size:  2.8 KB Listeden anladığım kadarıyla azı karar çoğu zarar gibi görünüyor. Bir torba odun külünü deneme amaçlı bahçemin ekim yapmadığım bir bölümüne döktüm. Üzerinden yağmur kar geçecek, bahar ayında torf, gübre ve perlit gibi malzemelere karıştırıp saksılarım da kullansam bir zararı olmaz inşallah.

yeşillim, Tura, pria ve 1 kişi beğendi.
Sudenur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2013, 22:21   #65
Ağaç Dostu

zebra's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2013
Red face

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sudenur Mesajı Göster
Eklenti 356185 Listeden anladığım kadarıyla azı karar çoğu zarar gibi görünüyor. Bir torba odun külünü deneme amaçlı bahçemin ekim yapmadığım bir bölümüne döktüm. Üzerinden yağmur kar geçecek, bahar ayında torf, gübre ve perlit gibi malzemelere karıştırıp saksılarım da kullansam bir zararı olmaz inşallah.
Size katiliyorum. Ben de bugun goz karari, sebze adalarima odun kullerini doktum. Insallah faydasi olur ( en azindan zarari olmasinda )

pria beğendi.
zebra Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2013, 22:27   #66
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Annem yılda 5 ton kadar odun yakıyor..Geç te olsa külleri biriktirmeyi akıl ettim..Aslında birazda gereken önemi vermemek, ihmalkarlık ta denilebilir benimkine..
Seneye aralık ocak gibi bayağı bir kül birikir..
Tümünü fidanlığıma serpeceğim..
Yıllardan beri köydeki evimizin bahçesinde vişne, kiraz gibi ağaçların etrafına çok miktarda kül döküldü..Hiçbir zararı olmadı..Gayet gürbüz ve sağlıklılar..

pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2013, 22:30   #67
Ağaç Dostu

zebra's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pria Mesajı Göster
Annem yılda 5 ton kadar odun yakıyor..Geç te olsa külleri biriktirmeyi akıl ettim..
Seneye aralık ocak gibi bayağı bir kül birikir..
Tümünü fidanlığıma serpeceğim..
Yıllardan beri köydeki evimizin bahçesinde vişne, kiraz gibi ağaçların etrafına çok miktarda kül döküldü..Hiçbir zararı olmadı..Gayet gürbüz ve sağlıklılar..
Yazilanlari okuduguma gore, odun kulunun agaclari baya bir faydasi var ama sebzeler uzerinde kesin bir sey soylemek yanlis oluyor. Bu da herhalde sebzeler, agaclara gore daha narin oluslari ve asiri NPK oranlarinda, olmeleri ile sonuclaniyor.

Eski 21-03-2013, 07:27   #68
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Arkadaşlar kömür külünün zararlarını yazmışlar. Odun külü ise faydalı. Gördüğüm bir belgeselde dünyanın en verimli olduğunu düşündüğümüz yeryüzündeki oksijenin büyük kısmını üreten yağmur ormanlarında toprağın son derece fakir olduğunu görmüştüm. O bölgede yaşayanlar ürün alabilmek için ormanda bir bölgenin tüm ağaçlarını kesip yaktıklarını görmüştüm. Yaktıkları ağaçların küllerinin toprağın verimli hale gelmesini sağlıdığını en az iki üç yıl o tarladan ürün aldıklarını, aşırı yağan yağmurlar nedeni ile külün dolayısıyla toprağın verimli kısmının yıkanması sonucu ürün elde edemez hale geldiklerinde başka bir tarla açtıklarını terkedilen tarlanın dökülen tohumlardan hemen ağaçların yetişip kısa bir zamanda ormanın yeniden oluştuğunu aradan zaman geçince ağaçlar yeteri kadar büyüdüklerinde yeniden ağaçların kesilerek tarlanın tekrar ürün verecek hale getirdiklerini görmüştüm.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2013, 10:37   #69
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Nergis

Sudenur ve zebra beğendi.
Eski 25-03-2013, 11:58   #70
Ağaç Dostu

zebra's Avatar

Red face Biraz bilimsel ...

Yabanci kaynaklardan derledigim bilgiler isiginda :

1) 1 ton odun kulunde (yaprakli agaclarin kulleri ile receneli agaclarin kulleri arasinda fark bulunuyormus), ortalama mineral degerleri :

174 kg kalsiyum (Bulunma sekli CaO),

52 kg potasyum (Bulunma sekli K20),

35 kg magnezyum (Bulunma sekli Mg0),

31 kg fosfor (Bulunma sekli P205)

Toprak tipine bagli olarak metrekare basina yillik ortalama 75-150 gram arasinda odun kulu yeterli olacaktir.

2) Ayrica eger basiniz salyangoz ve kabuksuz sumuklu boceklerle dertseyse, odun kulu kesin cozum. Tabi odun kulunu bu hayvanlarin en cok ragbet ettigi yere ve bitkilerinizin olmadigi yere dokmek faydali olacaktir yoksa, asiri odun kulu bitkilerinizi oldurecektir.

3) Topraginizin Ph degerini 0,3-0,4 degerinde arttirmka istiyorsaniz (Ornegin : 6,2'den 6,5'e cikarmak icin) : 10 kg odun kulu/100 m²

4) Odun kulunun ortalama Ph degeri 13'tur. Bu yuzden, odun kulunu kullanirken asiriya kacilmamalidir.

5) Hemen hemen hicbir odun kulu icinde azot barindirmamaktadir. 2009 Agustos ayinda "Agricultural and Food Chemistry" dergisinde yayinlandigina gore "link burada" afrikada insan idrari gubre olarak kullanulmaktadir ve bu odun kulu karistirildiginda, organik gubre yerine gecmektedir. Tabi ki insan idrari direk kullanilmamli, bire on hatta bire yirmi oraninda su ile karistirilmalidir.

6) Son olarak yabanci kaynaklar :

Human Urine for Fertilizer!!! - Scientific Research Proves it Works!! - Marijuana Cultivation - Growery Message Board

Urine and wood ash produce large harvest [Archive] - TreatingYourself.COM Online Community

http://www.sswm.info/sites/default/f...0-%20Draft.pdf

http://www.google.fr/url?sa=t&rct=j&...44158598,d.ZG4

Eski 25-03-2013, 12:17   #71
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Çok güzel bilgiler aktarmışsınız sayın zebra..teşekkürler..

Eski 27-03-2013, 18:45   #72
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-08-2012
odun külünün ve mangal kömürünun bitkilere faydalı olduğunu düşünüyorum.mangal kömürü ve maden kömürü aynı şeyler değil.

kubrat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2013, 01:02   #73
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-11-2006
Soba küllerini gübre olarak kullanma

Herkese selam kalorifer soba küllerini saksı ağaçlarda gübre olarak kullana bilir miyim? Çünkü organik atıklardır.

musaduman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2013, 08:20   #74
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-10-2011
İyi günler soba küllerini sadece yaktığınız şeye göre kullanabilirsiniz. Taş kömürü v.b. ise kullanamazsınız.Çünkü kimyasal içerikli olduğu için zararlı kimyasallar içerebilir. Odun talaş tahta v.b ise bunların külü ve kömürünü kullanabilirsiniz.Hatta kömürlerinin saksıdaki fazla suyu emerek çürümeyi engellediğini duymuştum.Daha fazla fayadalarının olduğu kesin.

mmanager Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2013, 10:46   #75
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-10-2011
Galeri: 1
Kalorifer kazanların genellikle linyit türü kömür kullanılıyor. Aynı tür kömürü kullanan termik santrallardan geriye kalan küller, kanımca bitkiler için yararlı bir şey olsaydı, kazılan kömür yataklarına doldurulup üzerlerine metrelerce toprak doldurulup tecrit edilmezdi. Başta gübre üretim sektörü bu külleri alıp değerlendirirdi.

Bu konu geçmişte forumda tartışılmış, verilen bilgi ve açıklamalar doğrultusunda zararının çok olduğu gündeme getirilmiştir.

yağmur beğendi.
s.serdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2013, 03:23   #76
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-10-2011
Galeri: 1
Link vermeyi unutmuşum...

Kül ve kömür tozunun toprağa faydası var mı?

s.serdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2015, 15:05   #77
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-07-2014
Tüm ağaç dostlarına merhaba, bu başlık altında genelde odun ve kömür külü ile ilgili bilgiler verilmiş, benim sorum mangal kömürü tozu ile ilgili yakın konular olduğu için bu başlık altına yazıyorum. Yakın zamanda aldığım bir bahçeyi düzenlemekle ve hazırlamakla uğraşıyorum bir süredir. Almış olduğum alanda bundan 10 yıl kadar önce mangal kömürü yapılmış. Bu işlem yapılırken odunların yanma esnasında üzerini örtmek için kullanılan mangal kömürü tozu zamanla birikmiş ve toprağın altında kalmış. Kömür yapılan alan 1600 m2 civarındaki bahçenin 1/3'üne yakın bir bölümünü kapsıyor. Bu alanda 100-150 m2 sebze bahçesi dışında çeşitli meyve ağaçları ve özellikle üzümsü meyve fidanları dikmek ve yetiştirmek istiyorum. Sizlere sorum buradaki kömür tozu bulunan alanlara ekim yaparken nelere dikkat etmeliyim, kül gibi odun kömürü tozu da asitliği etkiler mi, sebze ve meyve ekimi yaparken bu alanları boş mu bırakmalıyım yoksa bu ortamda güzel yetişebilecek sebze-meyveler hangileri olabilir? Alandan çekilmiş fotoğrafları da ekliyorum, deneme amaçlı ektiğim birkaç sıra sarımsak ekimden 1 hafta sonra filizlenmeye başladı, filizlenen sarımsakla birlikte kömür tozu olan bölümden yakın çekimi de görebilirsiniz.

Eklenen Resimler

ağaçdere Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2015, 15:17   #78
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Odun kömürü tozu aslında toprak için çok faydalıdır fakat topraktaki oranının 10:1 toprak:kömür tozu oranını geçmemesi gerekir. Fazlası toprağınızın PH seviyesini yükseltecektir. Yoğun yerlerdeki odun kömürü tozunu bahçenize dağıtıp iyice karıştırırsanız iyi olur.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2015, 15:36   #79
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-07-2014
Bu durumda tüm alanı traktörle sürdürüp tüm bahçeyi alt üst etmem gerekecek ki varolan doğal çim örtüsünü sebze bahçesi dışında bozmak istemiyorum. Sebze bahçesini kömür tozunun karışmadığı bölümde yapıp, belirttiğiniz oranda kömür tozunu oraya taşıyıp karıştırmam sanırım daha uygun olacaktır. Peki meyve fidanlarının yerine karar verirken kömür tozunun yoğun olduğu bölümler için önerebileceğiniz türler nelerdir?

ağaçdere Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2015, 15:43   #80
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Bu konuda net karar verebilmek için bahsettiğiniz yerdeki toprak durumuna bakmak gerekir. Bakmak derken analiz edilmesini kastediyorum. Buna göre seçenekler düşünülebilir.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2015, 09:15   #81
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-06-2009
Toprağa direk az miktarda örneğin dekara 100kg civarında linyit kömürü veya ocaklardaki kömürtozu atığı(bazı yerlerde de fasa deniyor galiba)verilemez mi?
Verilirse ne gibi olumsuz etkileri olur?Bu soruyu PH 7,80 ve kireç oranı %25-30 olan bir toprak için soruyorum.

Baykoca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2015, 11:50   #82
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Baykoca Mesajı Göster
Toprağa direk az miktarda örneğin dekara 100kg civarında linyit kömürü veya ocaklardaki kömürtozu atığı(bazı yerlerde de fasa deniyor galiba)verilemez mi?
Verilirse ne gibi olumsuz etkileri olur?Bu soruyu PH 7,80 ve kireç oranı %25-30 olan bir toprak için soruyorum.
Sayın Baykoca..
Toprağınızın PH'ı oldukça yüksek..Bence siz kükürt takviyesi yaparak toprağınızın PH'ını biraz düşürmeyi düşünün..

Eski 07-01-2015, 12:45   #83
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zebra Mesajı Göster
[FONT=Arial][

3) Topraginizin Ph degerini 0,3-0,4 degerinde arttirmka istiyorsaniz (Ornegin : 6,2'den 6,5'e cikarmak icin) : 10 kg odun kulu/100 m²

4) Odun kulunun ortalama Ph degeri 13'tur. Bu yuzden, odun kulunu kullanirken asiriya kacilmamalidir.
Benim zeytinliğin toprağının PH'ı 6-6.5 olduğu için 2 yıldan beri odun külünü güvenle saçıyorum toprağa..Çünkü PH'ın 7'lere gelmesi iyi olur..

Anamın odun sobasında yanan 5 ton odundan geçen yıl 40 kilo civarında kül çıktı..Linyit kömürü hiç yakmıyor, sadece odun..

Bu pazr köye gidince yine saçacağım külleri..

25 kiloluk kimyasal potasyum gübreleri 100 liraya yakın olmalı, yani çok pahalı..
Odun külü beni bu maliyetten ve masraftan kurtarıyor..Hem içinde magnezyum ile fosfor da var..
Daha birkaç yıl daha devam edeceğim kül atmaya..

Düzenleyen pria : 31-12-2017 saat 17:46
Eski 07-01-2015, 14:52   #84
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Her hafta sonu iki kova meşe-zeytin odunundan oluşan külüm oluyor ve ben her kovayı bir ağaç dibine yayıyorum.

Geçen sene dibine iki kova kadar kül döktüğüm yeni dünya ağacında yazın iyi meyve vardı. Ama zeytinlerde pek bir yarar farkedemedim. Asmalara da döktüm ancak bir etkisi olmadı gözle görülür...Ağaç diplerine dökmeyip bahçeye yaymaya başlayacağım bundan böyle burada yapılan uyarılar sebebiyle.

Lonicera ve pria beğendi.

Düzenleyen hosseda : 07-01-2015 saat 16:11 Neden: zeytin yerine ceviz yazmam sebebiyle
hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2015, 12:39   #85
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-06-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pria Mesajı Göster
Sayın Baykoca..
Toprağınızın PH'ı oldukça yüksek..Bence siz kükürt takviyesi yaparak toprağınızın PH'ını biraz düşürmeyi düşünün..
Teşekkür ederim Pria,peki ne kadar ve ne zaman takviye önerirsiniz?Bununla birlikte linyit veya fasanın katkısı hiç lomaz mı?

Baykoca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2015, 14:49   #86
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Baykoca Mesajı Göster
Teşekkür ederim Pria,peki ne kadar ve ne zaman takviye önerirsiniz?Bununla birlikte linyit veya fasanın katkısı hiç lomaz mı?
Dekara 30 kilo amonyum sülfat gibi gübreler kullanırsanız her yıl PH'ınız 0.5 oranında azalır sanıyorum sayın Baykoca..Bana toprak analizi yaptırdığım yerde öyle demişlerdi.İki yıl sonra 6.8'lere gelir..

Baykoca beğendi.

Düzenleyen pria : 08-01-2015 saat 16:50
Eski 09-01-2015, 19:47   #87
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2007
Galeri: 3
6 tane büyük meşe odunu, nerdeyse bir kucak da çam odunu yaktım.

Çıkan kül: Bir avuç

Bende mi sorun var?

Nergis, sümbül ve sümbülteber soğanlarımın saksılarına birer tatlı kaşığı karıştırayım diyorum

pria beğendi.
Sûz-i Dilârâ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2015, 22:11   #88
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Maalesef o şekilde çıkıyormuş. Ben de almak istedim. Yapılabilecek en iyi şey meşe odunu yakan fırınlar. Onlarda çıkan külü çöpe atıyorlar. Almak istediğinizi söyleyince ne için istediğinizi anlamadıkları için uğraşmıyorlar.

Benim orada en büyük sorun toprağın su tutmaması. Bir arkadaşın söylediği odun külünün su tutucu özelliği de olduğu. Başka bir kaynaktan doğrulayamadığım bir bilgi. Su tut yerine kullanılabilecek doğal bir madde.

pria beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2015, 23:36   #89
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sûz-i Dilârâ Mesajı Göster
6 tane büyük meşe odunu, nerdeyse bir kucak da çam odunu yaktım.

Çıkan kül: Bir avuç

Bende mi sorun var?

Nergis, sümbül ve sümbülteber soğanlarımın saksılarına birer tatlı kaşığı karıştırayım diyorum
Evet..aynen öyledir..Anam yılda 5 tondan fazla odun yakıyor..30-40 kilo kuru kül ancak çıkar..

Nergislerin dibine vermeyin külü..
Seneye saksı tapraklarınızı elden geçirirken her saksının toprağına bir kaşık karıştırırsınız.

Eski 09-01-2015, 23:38   #90
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster

Benim orada en büyük sorun toprağın su tutmaması. Bir arkadaşın söylediği odun külünün su tutucu özelliği de olduğu. Başka bir kaynaktan doğrulayamadığım bir bilgi. Su tut yerine kullanılabilecek doğal bir madde.
Evet, kuru kül ıslanınca sanırım ağırlığı 5-10 kat artıyor..

Muda beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:03.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024