agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni463Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-07-2009, 13:32   #121
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
Benim üst mesajlardan çıkardığım sonuç:

Eğer mikroorganizmalar yararlı ise birbirlerini yok etmeyecekleri ya da birbirlerini etkilemeyecekleri ...Doğru mu?
Bu genelde doğrudur! Yaklaşık 2000 çeşit yararlı mikroorganizma vardır. Prof Higa bunların içinden birbirlerini en iyi destekleyen 82 tanesini seçerek bir mikroorganizma kokteyli oluşturmuştur. Biz EM'yi yukarda verdiğim mikroorganizma grupları halinde ifade ediyoruz.

Dogasever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2009, 13:35   #122
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi oğuz alper Mesajı Göster
Sn.Doğasever ;

Kötü kokuyorsa neden kullanılamayacağını da açıklayabilirmisiniz?
Tabii memnuniyetle Oğuz Bey,

Kötü kokuyorsa, en basit ifadeyle bozulmuş ve içinde zararlı mikroorganizma var demektir. Kötü kokan mikrobiyal ürünler kullanılmamalıdır.

Eski 15-07-2009, 13:35   #123
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-12-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dogasever Mesajı Göster
Bu genelde doğrudur! Yaklaşık 2000 çeşit yararlı mikroorganizma vardır. Prof Higa bunların içinden birbirlerini en iyi destekleyen 82 tanesini seçerek bir mikroorganizma kokteyli oluşturmuştur. Biz EM'yi yukarda verdiğim mikroorganizma grupları halinde ifade ediyoruz.
Sn.Doğasever ;

Bu mikroorganizma kokteylini Mikrobiyolojik Analize soktunuzmu ? Lütfen sorularımı yanlış anlamayın konuya tam vakıf olmak istediğimden .

Oğuz Alper Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2009, 13:52   #124
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Alıntı:
Sn.Doğasever ;

Bu mikroorganizma kokteylini Mikrobiyolojik Analize soktunuzmu ? Lütfen sorularımı yanlış anlamayın konuya tam vakıf olmak istediğimden .
Yok yanlış anlamadım. Tabii ki soktuk. Hepsini bulamıyorlar. Bulabildikleri yalnızca içlerinden bazıları. Bunların sayısı da 10'u geçmez. O yüzden, biz 82 çeşit mikroorganizmanın hepsinin adını tek tek vermiyoruz sadece grupları söylüyoruz. Alt grupların tamamını bazen tespit etmek zor olabilir.

Eski 15-07-2009, 13:59   #125
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
"Prof Higa bunların içinden birbirlerini en iyi destekleyen 82 tanesini seçerek bir mikroorganizma kokteyli oluşturmuştur. "

EM i oluşturan 82 tür mikroorganizma kokteyli Japonya'dan mı geliyor?

Yani cola özütü gibi yurt dışından gelip Türkiye'de mi çoğaltılıyor?

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2009, 13:59   #126
Ağaç Dostu

Sn.Doğasever ;

Koku ile ilgili yanıtınız için çok teşekkür ediyorum. Hemen yeni sorularıma geçiyorum umarım başınızı ağrıtmıyorumdur.

Peki bu mikrobiyolojik analiz raporunu siteye yükleme şansınız olursa bu raporu gördükten sonra mutlaka Ürününüzün içine giren canlıların parmak izleri yani DNA ları ve sayı analizleride mevcuttur.

Ayrıca ürünlerinizin zararlı mikroorganizma barındırmadığı da bu raporda mevcut olması gereklidir. Bu belgeleri de eklerseniz konuyu çok daha güzel anlamış olacağım . Saygılar

Eski 15-07-2009, 14:03   #127
Ağaç Dostu

BalıkcıSerdar's Avatar

Giriş Tarihi: 09-02-2009
Mikrobiyal gübre konusunu burada bizlerin önünde ve konuya tamamen yabancı olanların (şahsım adına) bile anlayabileceği bir şekilde konuştuğunuz için sizlere çok teşekkür ediyorum. Zehirsiz gübre ve ilaç kullanmak isteyenler için çok aydınlatıcı oluyorsunuz, sağolun varolun.

Tabi ki sevgili arkadaşım Sn. Denziakvaryumu'nun hakkını da yememek lazım, ona da ayrıca teşekkürler

Aspire07 beğendi.
BalıkcıSerdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2009, 14:07   #128
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Hayır, Japonyadan gelmiyor. Hepsini burada üretiyoruz. Bazen ürün yetmeyince Almanyadan ve Hollandadan istiyoruz. Çevre projelerinde çok ürün gidiyor. Asagıdaki resimde Türkiyede bir ilimizde (şu anda adını açıklayamam) 200 küsur adet tesisin atıksuyunun döküldüğü bir atıksu artıma tesisinde EM kullanımı görülüyor. Tankların her biri 10 tonluktur.

Eklenen Resimler

Eski 15-07-2009, 14:11   #129
Ağaç Dostu

BalıkcıSerdar's Avatar

Alın işte, beni ilgilendiren bir konu daha

Bu 10 tonluk tankları (özellikle koyu renk ve bu boyut) nereden ve ne kadara edinebilirim?

Eski 15-07-2009, 14:16   #130
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Bahsettiğim atıksu arıtma tesisinin yanında bir atıksu arıtma tesisi daha var. Orada sadece tonlarca kimyasal madde kullanılarak arıtma yapılıyor, bizimkin de ise sadece günde yaklaşık 1500 litre EM kullanılıyor. Her iki tesise de giren atıksu aynı tesislerden geliyor ve bir dengeleme havuzundan sonra ikiye ayrılıyor. Biri kimyasal maddelerle arıtma yapılan tesise, diğeri de EM ile arıtma yapılan tesise gidiyor. İlginç olan ise, kimyasal arıtma yapan tesisten her gün yaklasık 40 ton çamur çıkarken, EM'li tesisten yalnızca günde 4 ton civarında çamur çıkıyor!

Eklenen Resimler

Eski 15-07-2009, 14:16   #131
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi BalıkcıSerdar Mesajı Göster

Bu 10 tonluk tankları (özellikle koyu renk ve bu boyut) nereden ve ne kadara edinebilirim?

Ne o yan taraftaki bahçeyide mi aldınız

Eski 15-07-2009, 14:17   #132
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Alıntı:

Türkiyeye gidince ilgili arkadaşa sorup size bilgi vereyim.

Eski 15-07-2009, 14:22   #133
Ağaç Dostu

BalıkcıSerdar's Avatar

Alıntı:
Türkiyeye gidince ilgili arkadaşa sorup size bilgi vereyim.
Teşekkürler, bekleyeceğim.

Konuyu dağıtmak istemezdim ama bu depolar konusunda bilgi almam gerekiyordu, burada görünce atlayı verdim kusura bakmayın lütfen

Eski 15-07-2009, 14:26   #134
Ağaç Dostu

Neticede EM Dünyada kendini ispatlamış mikrobiyolojik bir ürün ve mikrobiyal olarak Türkiye'den de ruhsatı var.

Özellikle Japonyadaki EM uygulamalarını buraya eklerseniz çok iyi olur.

Eski 15-07-2009, 14:27   #135
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Alıntı:
Sn.Doğasever ;

Koku ile ilgili yanıtınız için çok teşekkür ediyorum. Hemen yeni sorularıma geçiyorum umarım başınızı ağrıtmıyorumdur.

Peki bu mikrobiyolojik analiz raporunu siteye yükleme şansınız olursa bu raporu gördükten sonra mutlaka Ürününüzün içine giren canlıların parmak izleri yani DNA ları ve sayı analizleride mevcuttur.

Ayrıca ürünlerinizin zararlı mikroorganizma barındırmadığı da bu raporda mevcut olması gereklidir. Bu belgeleri de eklerseniz konuyu çok daha güzel anlamış olacağım . Saygılar
Oğuz Bey
Sorularınız için çok teşekkür ediyorum. Ancak sorularınızın hepsine şu anda yanıt verecek durumum yok ve bavulumu da hazırlamam lazım. O yüzden, örneğin, DNA'larla, sayılarla ilgili konular gibi son derece teknik olan bazı konuları sizinle daha sonra özel olarak paylaşsam, umarım sizin için uygun olur. Burada en genel olarak sitedekilerin bilmesi gereken bilgi bence hem sizin hem de bizim ürünlerimizin yararlı mikroorganizma içerdikleri ve yararlı mikroorganizmaların da genel bir ilke olarak birbirlerinin yaşamlarını destekledikleri ve zararlı mikroorganizmalarla mücadele ettikleridir. Sanırım bunu herkesin bilmesinde yarar var. Analizlerde söylediğim gibi herşey ortaya çıkmıyor. Yasalar da biliyorsunuz sınırlı. Şimdi diğer yasalarla ilgili çalışma yapıyoruz. Örneğin, laktik asit bakterileri yasalarımızda yok! Halbuki en temel yararlı mikroorganizmalardan biridir. Neyse, bu konuları aşacağız inşallah! sizin destek ve birliktelik düşüncelerinize gönülden katılıyorum. Zaten atıksu uygulamalarına bakarsanız biz çevrede tonlarca kimyasal maddenin kullanılmasını da önlüyoruz. Ayrıca, bu atıksu tesisinden çıkan arıtılmış sular da gönül rahatlığıyla tarımda kullanılabilir. Çünkü içi yararlı mikroorganizma ile doludur.

Eski 15-07-2009, 14:28   #136
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Alıntı:
Neticede EM Dünyada kendini ispatlamış mikrobiyolojik bir ürün ve mikrobiyal olarak Türkiye'den de ruhsatı var.

Tamam bir ara fırsat bulur eklerim.

Eski 15-07-2009, 14:34   #137
Ağaç Dostu

BalıkcıSerdar's Avatar

Alıntı:
....Ayrıca, bu atıksu tesisinden çıkan arıtılmış sular da gönül rahatlığıyla tarımda kullanılabilir. Çünkü içi yararlı mikroorganizma ile doludur.
O zaman Ankara'da kurulacak, EM ile arıtma yapan bir arıtma tesisinden, bahçelere boru hattı tesis etmemiz yeterli gelecek demektir. 10 tonluk depoya gerek kalmayacağı gibi, özellikle beyaz toprak sahiplerinin dikkatine

Eski 15-07-2009, 14:39   #138
Ağaç Dostu

Benim 1 tonluk depoyu kayınçoya kaptırdık.

Yeni alacağım 500 lt lik deponun içine;

yarım litre EMA + bir litre ROA plus atarım, keyfime bakarım

Eski 15-07-2009, 14:53   #139
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Alıntı:
Benim 1 tonluk depoyu kayınçoya kaptırdık.

Yeni alacağım 500 lt lik deponun içine;

yarım litre EMA + bir litre ROA plus atarım, keyfime bakarım
Sn Denizakvaryumu
Her ne kadar birbirleriyle çatışmasalar da ve teorik olarak birbirlerini destekleseler de, ben yine de ürünlerden birini tercih edip kullanmanızı öneririm. Ama böyle bir deney yapar da burada bize de sonuç hakkında bilgi verirseniz, seviniriz. Benim düşünceme göre, iki ürünün birlikte kullanılması ile ilgili olumsuz hiçbir şey söz konusu değildir.

Eski 15-07-2009, 15:02   #140
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Alıntı:
O zaman Ankara'da kurulacak, EM ile arıtma yapan bir arıtma tesisinden, bahçelere boru hattı tesis etmemiz yeterli gelecek demektir. 10 tonluk depoya gerek kalmayacağı gibi, özellikle beyaz toprak sahiplerinin dikkatine
Sn Balıkcı Serdar,
Bu da Ankara Cayından gecen yıl 1 tonluk tanklara numune alarak yaptıgımız deneyin sonucları:

Parametre
(Ham su) (EM uygulanmış)
AKM (mg/lt) 223- <10
KOİ (mg/lt) 170- 96
BOİ (mg/lt) 68- 35
Yağ ve gres (mg/l) 24- <10
Deterjan (mg/lt) 2,57- 0,238
Amonyum N (mg/lt 11,96- 13,80
Nitrit (mg/lt) 0,53- 0,042
Nitrat (mg/lt) 12,40- 8,85
Organik N (mg/lt) 6,6- 20,05

Tabloyu iyi kopyalayamadığım için (İlk rakam ham sudur - ikinci rakam EMden sonraki hali)
Toplam P (mg/lt) 3,08 2,18

Düzenleyen Dogasever : 15-07-2009 saat 15:07 Neden: degistirme
Eski 15-07-2009, 15:09   #141
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Bu da Ankara Çayının ham suyu ve EM konulduktan sonraki halleri

Eklenen Resimler

Eski 15-07-2009, 15:15   #142
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Ankara çayı ile ilgili deney ASKI'de ve yetkililerin gözetiminde ve yukardaki analizler de ASKI'nin kendi laboratuvarlarında yapılmıştır. Suyun kötü kokusu yok edilmiştir. Ancak Melih Beyden bir turlu OK alamadık. Alsaydık tüm Ankara Çayına uygulayacaktık. İnşallah başka zamana....

Eski 15-07-2009, 15:21   #143
Ağaç Dostu

Alıntı:

Sn.Denizakvaryumu ;

Türkiyeden alınmış mikrobiyal ruhsatını nerde gördüyseniz link i bana verirseniz görmek isterim. Sn Doğasever malum yol hazırlığında sorularımızla çok vakit kaybettirdik zaten. Sevgiler

Eski 15-07-2009, 15:31   #144
Ağaç Dostu

BalıkcıSerdar's Avatar

Ürününüzün, Ankaralılar için Ankara Çayı'nın kokusunu yok etmesi bile büyük olay.

Deneme sonuçlarınız için teşekkürler.

Eski 15-07-2009, 15:32   #145
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Oğuz Bey selamlar
Bavulu hazırlarken ara sıra da buraya göz atıyorum. Ancak böyle bir soruyu Sn Denizakvaryumuna sormanız bence doğru değil. Denizakvaryumu tabii ki böyle bir ruhsat görmedi. Bunu bu başlığı takip eden herkes biliyor! Kendisi sagolsun benim sözüme güvenerek böyle bir tümce kullandı. Lütfen hepimizin arasında biraz güven duygusu olmalı diye düşünüyorum, biraz birbirimize verdiğimiz sözlere inanmalıyız diye düşünüyorum ve bende ilk fırsatta mikrobiyal ürün olduğuna dair belgeyi siteye koyacağımı söyledim zaten. Lütfen biraz zaman tanıyınız. Bizler şu anda başta hayvancılık, çevre olmak üzere tarım alanında da elimizden geldiğince uğraş vermeye çalışıyoruz. Ben yurtdışında hem araştırma hem de çeviri yapıyorum. Hem de Türkiyedeki projeleri takip ediyor ve yeni ürünlerin geliştirilmesine çalışıyorum. Lütfen biraz anlayış... Bu konuda Sn Denizakvaryumunu sıkıştırmanız hiç doğru değil çünkü böyle bir link olmadığını siz de çok iyi biliyorsunuz. Sevgiler.

Düzenleyen Dogasever : 15-07-2009 saat 15:38 Neden: Degısıklık
Eski 15-07-2009, 15:33   #146
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

İlginiz için ben teşekkür ederim Sayın Balıkçı Serdar,
Gerçekten balıkçıysanız, birgün birlikte balığa çıkmak isterim.

Eski 15-07-2009, 15:40   #147
Ağaç Dostu

BalıkcıSerdar's Avatar

Ankara'ya geldiğinizde haberleşelim balığa çıkarız inşallah

"Gerçekten balıkçıysanız" lafını duymamış olayım

Eski 15-07-2009, 15:42   #148
Ağaç Dostu

Alıntı:
İlginiz için ben teşekkür ederim Sayın Balıkçı Serdar,
Gerçekten balıkçıysanız, birgün birlikte balığa çıkmak isterim.
En son oltalarla, tavuk ciğerleri ile gördük ama balığı göremedik

Onun yerine tenekede tavuk tuttuk.

Eski 15-07-2009, 15:42   #149
Ağaç Dostu

Alıntı:
Oğuz Bey selamlar
Bavulu hazırlarken ara sıra da buraya göz atıyorum. Ancak böyle bir soruyu Sn Denizakvaryumuna sormanız bence doğru değil. Denizakvaryumu tabii ki böyle bir ruhsat görmedi. Bunu bu başlığı takip eden herkes biliyor! Kendisi sagolsun benim sözüme güvenerek böyle bir tümce kullandı. Lütfen hepimizin arasında biraz güven duygusu olmalı diye düşünüyorum, biraz birbirimize verdiğimiz sözlere inanmalıyız diye düşünüyorum ve bende ilk fırsatta mikrobiyal ürün olduğuna dair belgeyi siteye koyacağımı söyledim zaten. Lütfen biraz zaman tanıyınız. Bizler şu anda başta hayvancılık, çevre olmak üzere tarım alanında da elimizden geldiğince uğraş vermeye çalışıyoruz. Ben yurtdışında hem araştırma hem de çeviri yapıyorum. Hem de Türkiyedeki projeleri takip ediyor ve yeni ürünlerin geliştirilmesine çalışıyorum. Lütfen biraz anlayış... Bu konuda Sn Denizakvaryumunu sıkıştırmanız hiç doğru değil çünkü böyle bir link olmadığını siz de çok iyi biliyorsunuz. Sevgiler.
Sn.Doğasever ;

Açıklamalarınız için teşekkür ederim.

Daha önce de bahsettiğim gibi ürünlerinizin tescilleri alınıncaya kadar ve mikrobiyolojik analizlerini görünceye kadar ürününüz ile ilgili Bionem ile beraber uygulanıp uygulanamayacağını o zaman karar vermemiz daha doğru olacaktır.

İyi yolculuklar görüşmek dileğiyle Sevgiler

Eski 15-07-2009, 15:45   #150
Ağaç Dostu

Alıntı:
...ben de ilk fırsatta mikrobiyal ürün olduğuna dair belgeyi siteye koyacağımı söyledim
Hayırlısı ile Türkiye'ye gelin, bekliyoruz.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:19.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024