agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni463Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-07-2009, 09:45   #91
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2007
Kapımın önündeki çiçekler!

Sulama suyuna 5 lt'lik sulama kabına 1 kapak EM koydum.

Eklenen Resimler

Dogasever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2009, 09:56   #92
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dogasever Mesajı Göster
Sulama suyuna 5 lt'lik sulama kabına 1 kapak EM koydum.
Aslında net bir cümle değil

Seyreltilmiş EMA mı EM1 mi demeliydik?

Sanırım yakında çıkacak ürününüzle bu karışıklığa son verirsiniz

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2009, 10:06   #93
Ağaç Dostu

Merak ettiğim hususların başında;

mikroorganizmaların-bakterilerin birbiriyle etkileşmesi geliyor.

Örneğin, hem EM hem ROA kullanmak isteyen birisi bu mikroorganizmaların birbiriyle etkileşip etkileşmediğini nereden bilecek.

Oğuz Beyin dediği gibi eğer bir organizma diğerini yok ediyorsa ürün kullanma kılavuzlarında bu durumun açıklığa kavuşturulması gerekmez mi?

Gerçi Oğuz Bey "her halikarda benim bakteriler diğer bakterileri döver "diyor ama ...

Eski 15-07-2009, 10:09   #94
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Sn Denizakvaryumu, gözünüzden hiçbir ayrıntı kaçmıyor gerçekten. Çok dikkatlisiniz. Ben her EM dediğimde EMA anlaşılmalıdır. Yakında EMA'yı yeni bir isimle piyasaya çıkaracağız. Şu anda ruhsatı bekliyorum. Sanıyorum, o zaman bu sorun da ortadan kalkmış olacaktır. Arkadaşlar alacakları sıvı mikrobiyal gübreyi sadece suyla seyreltip sulamada kullanabilecekleri gibi, bitkilerin üzerlerine de spreyleyebilecekler. Hangi bitki olursa olsun farketmez. İstedikleri sıklıkta kullanabilirler. Ama genelde bitkinin ömrü boyunca en az 4-5 defa kullanmakta yarar var.

Eski 15-07-2009, 10:11   #95
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Sn Denizakvaryumu siz eline kolay kolay su dökülemeyecek bir uzmansınız! Bu soruya önce Oğuz Bey yanıt verebilir mi acaba? En iyi yanıtı O'nun vereceğini sanıyorum. Sonra ben de yanıt vereceğim.

Eski 15-07-2009, 10:29   #96
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-12-2008
Sn.Doğasever ;

Bu soruya cevap verebilmem için Türkiyeden almış olduğunuz tescilini ve mikrobiyolojik analizini görmem gerekiyor. Bakalım Tescilde yazan içerikte ki canlılar nelermiş ?

Oğuz Alper Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2009, 10:53   #97
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Oğuz Bey selamlar
EM ile ilgili tüm belgeleri, çok yakında web sitemize koyacağımızı belirtmiştim ama madem merak ediyorsunuz. Burada size yazarak belirteyim. Çünkü tüm belgeler şu anda Ankarada ve arkadaşların başlarını kaşıyacak vakitleri dahi yok. Aslında yukardaki kitabıma yazılan önsöze bakarsanız, oradan EM'nin mucidi Prof Higa'nın da belirttiği gibi, 82 çeşit mikroorganizma olduğunu görebilirsiniz. Yani EM'nin içinde sadece 1 mikroorganizma yoktur. Fototropikler, laktikler, mayalar, küfler ve aktinomisetler olmak üzere 5 ana grup mikroorganizma vardır. Bunların da alt gruplarıyla birlikte toplam 82 adet yararlı mikroorganizma mevcuttur. Sizin de çok iyi bileceğiniz gibi, yasa ve yönetmeliklerimizde belirtilen yararlı mikroorganizmaların sayısı sınırlıdır. Ancak, yasada yararlı olarak belirtilen mikroorganizmaların tamamı (bunlar toplam 7 adettir) EM'nin içinde vardır ve EM bir tek mikroorganizma içermez, içinde mikroorganizmaların birbirleriyle sinerji yarattığı bir mikroorganizma kokyeylidir. Ana grupları öğrendiğinize göre sanırım bir yorum yapabilirsiniz. Özür dilerim çok fazla incelemeye vaktim olmadı o yüzden sormak istiyorum: ROA'nın içinde de P. Florescence mi var yoksa başka organizmalar da var mı?

Eski 15-07-2009, 11:03   #98
Ağaç Dostu

Sn.Dogasever ; Merhaba !

Roa şuan tescil aşamasında olduğunu defalarca dile getirdim . Madem çok merak ettiniz sadece canlı türü olarak P. Florescence var .

Ürünlerinizin Bionem ile birlikte kullanılması husunda Sn.Denizakvaryumu sormuş olsa idi yine bu cevabımı verecektiniz bana !!!

Yakında siteye tescillerinizin yükleneceğini söylediğinizden bu konuyu Türkiye den tesciller ve analizler alındığı zaman detaylıca konuşalım .

Sorularımı neden yanlış algılıyorsunuz . EM ürünlerinizin ve grup ürünlerini kaç yıldır Türkiye de tanıtıyorsunuz ?

Ve Türkiyede satış yapıyormusunuz ?

Düzenleyen Oğuz Alper : 15-07-2009 saat 11:38
Eski 15-07-2009, 11:45   #99
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Oğuz Bey yeniden merhaba
Sizi neden kızdırdığımı gerçekten anlayamadım. Bu tavır size kesinlikle yakışmıyor. Ben sizin daha ağır başlı ve düşünceli olduğunuzu düşünüyorum. Ben gerçekten bilmediğim için sordum. Sizi kızdırmak için değil. Ayrıca ben Roa ile ilgili henüz piyasaya çıkmadığı ayrıntısını ilgili başlıkta kaçırmışım. Görmemişim sizden özür diliyorum. EM'nin içinde neler olduğunu ben de yıllardır açıklıyorum ama siz sorunca ben kızmıyorum. Yeniden açıklıyorum. Bu normaldir. Herkes herşeyi en ince ayrıntısına kadar bilemeyebilir ya da hatırlayamayabilir. Ayrıca, ben bundan önceki mesajlarımda burada belgeler değil düşünceler karşılaştırılmalı demiştim. Çünkü belgeler her zaman hikayenin tamamını anlatmayabilir. Örneğin, B5A mikrobiyal gübre olarak ruhsat alamadı. Neden? Belki de olay sizin düşündüğünüz gibi değildir. Bakın, benim B5A başlığındaki son yazımı okursanız, orada bazen olayların yasaların önüne geçtiğinden bahsetmiştim. Bu, Türkiye gibi ülkelerde sık sık olan bir olaydır. Yasalar bazen gelişmeleri yakalayamıyor. Söyler misiniz, yasalarda mikoplazma diye bir şey var mı? Ben söyleyeyim yok. Biz başladığımızda mikrobiyal gübre de yoktu. Olmayınca, ona en yakın başka mevzuatlara uydurulmaya çalışılıyor. Bu bir gerçektir. Eğer biz mikrobiyal gübreyi mevzuata sokmasaydık siz de çok güçlük çekecektiniz. Ama inanın yasalar konusunda çok uğraş veriyoruz. Ve bizim yasalarımızın mükemmel hale gelmesi için elimizden geldiğince çalışıyoruz. Önümüzdeki yasama yılında çıkması için Bakanlığa çok daha kapsamlı bir mikrobiyal gübre mevzuatı önerisinde bulunduk ve bu yasa geçtiğinde, eğer içinde gerçekten yararlı mikroorganizma olan ürünler varsa, bazı zorlukları daha kolay aşarak ruhsat alabilecekler. En azından bazı şeyler imkansız olmaktan çıkacak! Tabii ki tüm koşulları yerine getirmek şartıyla alabilecekler. Okuyucuların benim ne demek istediğimi anladıklarını sanıyorum. Herşey göründüğü gibi değil. Çok eksikler var. Ama biz her gün daha iyi olması için uğraş veriyoruz. Ama bazıları da çıkıyor (siz alınmayın bunu herkes yapıyor!) böyle düşüncelerin tartışılması gereken bir sitede ikide bir pencerelere ruhsat ve belge yapıştırıyor. Ben hepsini hoş karşılıyorum. Ama bu işi belge savaşına çevirirseniz doğru olmaz. Lütfen düşüncelerinizi belirtin. Ben bu soruyu Oğuz Bey yanıtlasın derken, konuşmanın içinde Roa adı geçtiği için sizin yanıt vermenizin daha doğru olacağını düşündüm. Amacım sizinle zıtlaşmak, çatışmak değildi. Sizi yazı yazdığım köşeme davet ederek onurlandıracağımı düşünmüştüm ve sizin de, aynen benim yukarda yaptığım gibi gerek Roa gerekse EM içindeki mikroorganizmaların birbirleriyle uyumlu mikroorganizmalar olduklarını ve birbirlerini öldürmeyeceklerini ve birbirleriyle bir sinerji yaratacaklarını anlatacağınızı düşünmüştüm. Çünkü yararlı mikroorganizmaların hepsi bunu yaparlar. Siz Roa'yı toprağa verdiğinizde yararlı mikroorganizmalar artmıyor mu? EM'de aynı işi yapıyor ve bu iki ürün kesinlikle birbiriyle çatışmaz sadece birbirlerini desteklerler! Biz insanların mikroorganizmalardan öğreneceği çok şey var değil mi? Bir de şu sinerjiyi bizler yaratabilsek... Saygı ve sevgilerimle

Eski 15-07-2009, 12:11   #100
Ağaç Dostu

Sn.Doğasever ;

Öncelikle Bionem başlığında size ve ürünlerinizi yakıntan takip ettiğimi , Zehirlere karşı mücadelemizi beraberce kazanacağımızı belirtmiş ve yazmış idim. Hala da aynı kanıdayım . Benim size her hangi bir kızgınlığım bir kırgınlığım asla yok .

Siz ürünlerinizi gayet iyi anlatıyorsunuz , neler yaptığını , etkilerini ben tüm bu anlatımlarınıza ve paylaşımlarınızı sevinerek izliyorum.

Ancak bu anlattıklarınızı tescil belgeleri , mikrobiyolojik analiz raporları vs.. tüm belgeler ile desteklemenizi ve sahada beraberce göğsümüzü gere gere mücadele etmek istiyorum .Bu belgeler ışığında bende desteğimi rahatça verebileyim.

Bir forum üyemizin cümlesini hatırlıyorumda " iyi güzel anlatıyorsun da kardeşim ben nebileyim içinde şarbon mikrobu olmadığını " dediğinde ve kendinizde düşündüğünüzde forum üyemizin doğru söylediğinin kanaati siz dede oluşacaktır. İŞTE BU YÜZDEN BU BELGELER VE ANALİZ RAPORLARI ŞART

Bunun sebebi sizin de gayet iyi bildiğiniz ZEHİR devleri , lobileri ve onların küçük ortaklarına karşı dik durabilmemiz içindir.

Ayrıca bu belgeler de kanıtlandığında ürünlerinizi tanımaya çalışanlar , kullanmak isteyenler için çok ama çok önem arz etmektedir. Sağlık yönünden ve ne kullandıklarını bilmeleri açısından .

Her hangi bir zırai mücadele ilacı satan bir dükkan veya gübre satan bir yere gittiğinizde ilk soracakları cümle Tesciliniz varmı olacaktır.

Tescilde ki yazan ifadeye göre sizi ve ürününüzü değerlendireceklerdir. Aksi taktirde siz ağzınızla kuş tutsanız , ya bu ürün şu işe yarıyor , şu faydaları var dediğinizde ; Suratınıza garip garip bakarlar.

Benim ürünlerimin tescillerini incelediğinizde sadece mikrobiyal gübre tescili yoktur . Aynı zamanda fungusit ruhsatlarım da 2 adet olamak üzere mevcuttur. Saha da bunların mevcudiyeti ürünlerimin etkilerinden sonra benim ZEHİRLERE KARŞI savaşımda kuşandığım silahlarımdır.

En içten dileğim sizin ürünlerinizin Türkiye de BİYOLOJİK OLARAK tescil alması ve Mikrobiyolojik analizlerinin yapılarak elinizde olmasını canı gönülden diliyorum.

Organik gübrelere gelince tümünü ne yazıkki destekleyemiyorum . Ancak içeriğini doğru anlatıp ve Mikrobiyolojik Analizlerin Raporlarını kanıtlayan tüm ürünlere de ayrıca destek veriyor ve vermekteyim.

Tüm bu konuşmaların ışığında umarım kendimi size ve forum üyelerine ifade edebilmişimdir. Saygı ve Sevgilerimle

Düzenleyen Oğuz Alper : 15-07-2009 saat 12:46
Eski 15-07-2009, 12:36   #101
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Söylediğinizde son derece haklısınız. Ama ben burada sırf felsefi bir konu konuşuluyor diye belge gösterisi yapmak istememiştim. Tabii ki tescil belgelerimiz var. Ayrıca organik tarımda girdi olarak kullanılabileceğine dair birçok belgelemiz de mevcut. Yalnız fungusit olarak belgemiz yok. Bu belgenin alınması daha uzun sürecek. Okuyucuların sabırlarını tüketmemek için ben burada elimde olan belgeleri yayınlamaya başlıyorum. Bulabildiğim tüm belgeleri okuyucularımızın affına ve sabrına sığınarak yayınlamaya başlıyorum. Saygılarımla.

Eski 15-07-2009, 12:39   #102
Ağaç Dostu

Tescil belgeleri önemli, konuları ne kadar tartışsak da belgeler işin çıkış noktası.

Eski 15-07-2009, 12:46   #103
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Uretıcı belgesi

Eklenen Resimler

Eski 15-07-2009, 12:53   #104
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

kusura bakmayın ne olduguna bakmadan sırayla bulabildiklerimi gönderiyorum

Eski 15-07-2009, 12:55   #105
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Gonderemıyorum cunku fotografların boyutu buyuk! Bir çaresini bulmaya çalışıyorum

Eski 15-07-2009, 12:55   #106
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
EM Aktif'i bir süredir kullanıyorum. Diğer bitkiler zaten fazlasıyla gelişkin olduklarından etkisini çok ölçemedim. Fakat, saksılara almış olduğum goji fidanlarında arada başka hiç bir şey kullanmamış olmama rağmen tuhaf bir değişim oldu. Birden bire fazlasıyla büyümeye başladılar.

Bu ürünün içinde, diğer mikro organizmaların yanısıra anladığım kadarıyla bolca laktik asit var. Kokusu zeytin salamurasını çok andırıyor

Salamuracılıktan biliyorum, Laktik asit bakterileri zararlı, kokuşmaya sebep olan bakterilerle rekabet eder ve onların üremesine izin vermez.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2009, 12:56   #107
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

belgeler

Eski 15-07-2009, 12:59   #108
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
EM Aktif'i bir süredir kullanıyorum. Diğer bitkiler zaten fazlasıyla gelişkin olduklarından etkisini çok ölçemedim. Fakat, saksılara almış olduğum goji fidanlarında arada başka hiç bir şey kullanmamış olmama rağmen tuhaf bir değişim oldu. Birden bire fazlasıyla büyümeye başladılar.

.
EMA da seyreltme işlemini siz mi yaptınız? Seyreltilmiş mi geldi?

Eski 15-07-2009, 13:05   #109
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

EMA seyreltilmiş değil, aktifleştirilmiştir. İkisi farklı şeyler. EM1 aktifleştirilerek EMA üretilir sonra da EMA suyla seyreltilerek kullanılır.
Dosyaları buraya yüklememe yardımcı olursanız çok sevinirim. Resim dosyaları çok büyük geldi, diğerleri ise pdf dosyası olduğu için yükleyemiyorum.

Eski 15-07-2009, 13:07   #110
Ağaç Dostu

EM Turkey e yani kendi sitenize yükleyin buraya link verin derim.

Eski 15-07-2009, 13:10   #111
Ağaç Dostu

Alıntı:
EMA seyreltilmiş değil, aktifleştirilmiştir. İkisi farklı şeyler. EM1 aktifleştirilerek EMA üretilir sonra da EMA suyla seyreltilerek kullanılır.

EMA nın süs bitkilerinde,meyve ağaçlarında, fidelerde kullanma-ölçek vs. detaylarını yazarsanız iyi olur.

Eski 15-07-2009, 13:11   #112
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
EMA da seyreltme işlemini siz mi yaptınız? Seyreltilmiş mi geldi?
Aktifleştirme işlemini bildirilen talimata göre ben yaptım. 10 günde, karanlık bodrumda PH 4.2'ye geldi.

Eski 15-07-2009, 13:11   #113
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Alıntı:

Bu ürünün içinde, diğer mikro organizmaların yanısıra anladığım kadarıyla bolca laktik asit var. Kokusu zeytin salamurasını çok andırıyor

Salamuracılıktan biliyorum, Laktik asit bakterileri zararlı, kokuşmaya sebep olan bakterilerle rekabet eder ve onların üremesine izin vermez.
Haklısınız Meyvelitepe. Tam söylediğiniz gibi, laktik asit bakterileri ve Aspergillus ve penicillin zararlılarla mücadele ederler, laktik asit bakterileri sterilize edicidir. Aslnıda yararlıların toptan bir mücadelesi söz konusu. Ancak, bitki koruma olarak şu anda ruhsatımız olmadığı için bunu yasal açıdan Türkiye'de iddia edemiyoruz. Sadece mikrobiyal aşılayıcı ve gübre olarak ruhsatımız var. Ancak bunun çalışmasını başlattık. Ayrıca, geri bildirim için teşekkürler.

Eski 15-07-2009, 13:13   #114
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Alıntı:
Aktifleştirme işlemini bildirilen talimata göre ben yaptım. 10 günde, karanlık bodrumda PH 4.2'ye geldi.
Sn Meyvelitepe,

Çözeltinin sıcaklığı kaç derece civarındaydı? Aslında pH'nın 4'un altına inmesi gerekiyordu. Gaz çıkışı oldu mu? Yeni üründe biz kontrollü şartlarda aktifleştireceğimiz için bu tür sorunlar olmayacak.

Eski 15-07-2009, 13:17   #115
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Elimdeki tüm belgeleri daha sonra web sitesine koyup buradan link vereceğim. Ama biraz zaman alacak kusura bakmayın.

Eski 15-07-2009, 13:19   #116
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Isı 25-26 arasındaydı. PH 4.2'ye geldiğinde kullanmaya başladım. Takip eden günlerde daha da düşmüş olabilir. Tekrar ölçmedim. Fakat kokusundan sağlıklı olduğunu anlıyorum (salamura kokusundaki değişimlere burnum çok hassastır

Eski 15-07-2009, 13:20   #117
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Sayı Denizakvaryumu,

Tarımda genel kullanım kılavuzunu arkadaşlar aşağıdaki linkten indirebilirler:

http://www.organikgubre.com/Em%20Kilavuz_son.htm

Eski 15-07-2009, 13:23   #118
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Alıntı:
Isı 25-26 arasındaydı. PH 4.2'ye geldiğinde kullanmaya başladım. Takip eden günlerde daha da düşmüş olabilir. Tekrar ölçmedim. Fakat kokusundan sağlıklı olduğunu anlıyorum (salamura kokusundaki değişimlere burnum çok hassastır
Doğru. Kötü kokmuyorsa kullanabilirsiniz, ancak sıcaklık 30-35 C arasında olursa en geç 7 günde aktifleşecektir ve pH 4'ün altına inecektir. Ph 4'ün altına indiğinde kullanırsanız daha iyi sonuç alırsınız. 20-25 derecede tam aktifleşme 14 günü bulabilir.

Eski 15-07-2009, 13:26   #119
Ağaç Dostu

Benim üst mesajlardan çıkardığım sonuç:

Eğer mikroorganizmalar yararlı ise birbirlerini yok etmeyecekleri ya da birbirlerini etkilemeyecekleri ...Doğru mu?

Eski 15-07-2009, 13:31   #120
Ağaç Dostu

Alıntı:
Doğru. Kötü kokmuyorsa kullanabilirsiniz, ancak sıcaklık 30-35 C arasında olursa en geç 7 günde aktifleşecektir ve pH 4'ün altına inecektir. Ph 4'ün altına indiğinde kullanırsanız daha iyi sonuç alırsınız. 20-25 derecede tam aktifleşme 14 günü bulabilir.
Sn.Doğasever ;

Kötü kokuyorsa neden kullanılamayacağını da açıklayabilirmisiniz?

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:55.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024