agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni542Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-12-2010, 21:29   #91
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-01-2007
Galeri: 56
Sabri Bey
Sizin kaolinin menşei ne? Yazabilirmisiniz.

Sergüzen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2010, 15:50   #92
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-10-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sergüzen Mesajı Göster
Sabri Bey
Sizin kaolinin menşei ne? Yazabilirmisiniz.
Bizim ürünlerimiz kaolinin anavatanı kabul edilen Çin menşelidir.

Kaolinin bilyalı değirmen ile inceltilebileceğini yazmışsınız. Bu bir yere kadar doğrudur. Ancak söz konusu tane boyutu 2 micron ise bilyalı değirmen yetersiz kalır. Safsızlıkların ayrılması için sulu sistem rafinasyon ve separatörler gerekir. Oldukça hassas ve maliyetli bir işlemdir.

Sabry Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2010, 18:47   #93
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-01-2007
Galeri: 56
Verdiğiniz bilgi için teşekkürler.
Kesin fiat ve kargo ücretini bildirirseniz numune siparişi vermek istiyorum.

Sergüzen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2011, 01:56   #94
Ağaç Dostu

Murat Uysal's Avatar

Giriş Tarihi: 10-03-2011
Evet bende almak istiyorum. Meyve bahçemde nar, erik, elma, armut, incir, üzüm, şeftali, ayva, döngel, ceviz var.. bunlara uygulayacam.. Bizim için bir fiyat ve kargo masraflarını bildirirseniz almayı düşünüyorum..

Murat Uysal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2011, 22:52   #95
Ağaç Dostu

Müjgan Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 11-06-2008
Galeri: 11
Bulunduğum bölge de(İst yaklaşık 130km mesafede Trakya bölgesi)salatalık,kavun,karpuz gibi sebzeler sabah çiy i nedeniyle mantari hastalıkların etkisinde kalıyor,yöre halkının balsara dediği bu hastalık bitkiyi yanmış gibi kavurup kurutuyor.Kaolın kilinin bitkiyi kaplayarak bu nemden koruyacağını düşünüyorum.
Konunun uzmanı arkadaşlar,ne dersiniz?
Böyle bir uygulamanın faydası olur mu?

Müjgan Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2011, 06:21   #96
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-11-2009
Sayın Müjgan Yılmaz,

Balsara'nın ne olduğunu tam olarak bilmiyorum. Dediğiniz hastalık daha çok çökerten veya göçerten olarak adlandırılan hastalıklara benziyor. Gerçi henüz mevsimi değil ama, bir fotoğraf eklemeniz mümkün mü? Eğer çökerten dediğimiz hastalıksa, daha çok toprak kökenli mantarlardan kaynaklanır ve kaolinin bir etkisi olmaz.

Kaolinin kara leke, küllenme, kurşuni küf ve pas gibi bitkinin yaprak, sap ve meyve gibi aksamlarını etkileyen hastalıklarda kullanıldığına dair bilgiler var. Ancak bunlara etkisi tam olarak kanıtlanabilmiş değil.

Kaolin fotosentezi hızlandırması (sıcaklık etkisini düşürerek) açısından bitkiyi hastalıklara karşı dayanıklı kılabilir ve hastalığın şiddetini bir nebze azaltabilir. Yani dolaylı bir etkisi vardır.

acemi_caylak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2011, 21:46   #97
Ağaç Dostu

Müjgan Yılmaz's Avatar

Ziraatçiler de uzun süre yaprakta kalan çiy in ,bu mantari hastalığa neden olduğunu söylüyorlar,bölge de biraz daha araştırma yapıp sizi bilgilendireyim.

Eski 16-03-2011, 12:56   #98
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-11-2009
Müjgan Hanım,

Dün Tekirdağ'da Önder Çiftçiler Derneği'ne uğramıştık. Oradaki arkadaşlara da sordum. Onlarda balsara'yı bilmiyorlar. Sadece bir kişi güneş yanıklığı veya ateş yanıklığına (Ateş yanıklığı Erwinia amylovora türü bir bakterinin neden olduğu hastalık. ) balsara değil bağsara denildiğini söyledi.

Ancak sizin sözünü ettiğiniz belirtilere göre hastalık mantar kökenli bir hastalığa benziyor ve erken yanıklık (Alternaria solani türü bir mantarın neden olduğu hastalık.) olma olaslığı çok yüksek. Her zaman söylediğim gibi kesin bir teşhiste bulunmak için mutlaka tahlil yapılması gerekir. Çünkü bir çok hastalık belirtisi birbirine çok benzer. Yine de aşağıdaki kavun ve domates örnekleri belki size bir fikir verebilir.

Name:  Early blight (Alternaria fungus) on melon plants.jpg
Views: 5902
Size:  63.9 KB

Name:  early blight on tomato 1.jpg
Views: 4342
Size:  43.8 KB

Name:  early blight on tomato.jpg
Views: 4239
Size:  71.2 KB

acemi_caylak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2011, 14:05   #99
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Müjgan Yılmaz Mesajı Göster
Bulunduğum bölge de(İst yaklaşık 130km mesafede Trakya bölgesi)salatalık,kavun,karpuz gibi sebzeler sabah çiy i nedeniyle mantari hastalıkların etkisinde kalıyor,yöre halkının balsara dediği bu hastalık bitkiyi yanmış gibi kavurup kurutuyor.Kaolın kilinin bitkiyi kaplayarak bu nemden koruyacağını düşünüyorum.
Konunun uzmanı arkadaşlar,ne dersiniz?
Böyle bir uygulamanın faydası olur mu?
Sn Müjgan Hanım

Hastalık uzmanı olmamakla birlikte kaolin kilinin bu hastalığa karşı koruyacağını zannetmiyorum. Bu zararlı bakteri mutlaka bir şekilde bitkiye girecektir. Ayrıca, bakteri kaolinin emeceği nemi de kullanabilir bence. Deneyebilirsiniz.
Önemli olan bitkiniz ve etrafındaki faydalı bakterileri çoğaltarak doğal bir koruma ortamı sağlamaktır.
Saygılar.

Not: Kaolin olsa da olmasa da bitkilerin üzeri çeşitli mikroorganizmalarla kaplıdır.

Düzenleyen Dogasever : 16-03-2011 saat 14:32 Neden: ek
Dogasever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2011, 20:12   #100
Ağaç Dostu

Müjgan Yılmaz's Avatar

Sayın Acemi çaylak,
Gösterdiğiniz örnekler içinde kavun daki bire bir uyuyor(alternaria fungus).Bu hastalık nasıl önlenebilir.Bir fikriniz varmı?

Eski 24-03-2011, 20:21   #101
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Aynı sorunu ben bir kaç yıldır yaşıyorum, domateslerde, hıyarlarda ve kabaklarda.

Ben sorunun duvarın ısınmasından kaynaklandığını düşünüyordum, daha doğrusu, domates hastalıkları ve zararlıları başlığında sorduğumda bana, duvar dibine diktiğim bitkilerin, ısınmadan dolayı kavrulabileceğini yazmıştı arkadaşlar.

Hastalık olabileceğini düşünmemiştim, bitkilerimizi nasıl koruyabiliriz acaba bu hastalıktan?

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2011, 21:33   #102
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Bu hastalığın Türkçe adı erken yanıklık. Sebebi de bir mantar.

Önerilen kültürel önlemler, tüm mantarlarda olduğu gibi nemden kaçınmak. Özellikle sıcak mevsimde bitkiler kuru kalamıyorsa her türlü mantari hastalığın daveti oluyor.

Hastalık etmeni mantar sporları toprakta kalıyor. Bu yüzden en azından geçen yıl hastalığın görüldüğü yerlere tekrar domates dikilmemeli, mutlaka başka bir familya ile rotasyon yapılmalı.

Tohumdan da geldiği bildiriliyor. Hastalıklı bitkiden tohum alınmamalı.

Bitkiler duvara yakın dikiliyorsa bu mantarlar için uygun ortam hazırlanıyor anlamına gelebilir.

Önerilen başka bir şey, bitkilerin dibine organik veya sentetik malç yapmak. Sulama, bitkileri hiç ıslatmadan, hatta bitkilere damlatmadan yapılmalı. Domatesin zaten köklerin uzağından sulandığı bilinir, buna dikkat etmeli.

Bitkilerin dikildiği yerin havadar olması gece neminden çabuk kurtulmasını sağlar.

Hastalandığı görülen yapraklar, erken dönemde koparılıp imha edilmeli. Hijyene dikkat edilmeli, hastalıklı yapraklara dokunduktan sonra sağlıklı bitkilere dokunmak bile sporların yayılmasına sebep olabilir.

Koruyucu olarak organik bakırlı ilaç kullanılabilir. Mastercop isimli ilacın bu sebeple kullanımı var. Ayrıca Halil beyin tarifini verdiği kireç-kükürt ile yapılan solusyon işe yarıyor olabilir, ama emin değilim Halil beye sormalı.

Mümkünse, ilaç kullanımına gerek kalmadan kültürel önlemlerle hastalık engellenirse ideal olur.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2011, 09:01   #103
Ağaç Dostu

Müjgan Yılmaz's Avatar

Teşekkürler,Sayın Meyveli Tepe
Bölgemizin,önemli sorunların dan biri kuvvetli sabah çiy leri,kanımca bu mantari hastalığa neden oluyor.
Sözünü ettiğiniz kültürel önlemleri aldırıyorum,özellikle de karpuz ,kavun,ve salatalıkta görüldü.(hepsi de iri yapraklı!) İlk ürün alındıktan sonra ikincinin gelişimine fırsat kalmadan bitki kavruldu.
Ben de hemen söküp attım ,tabii bir süre sonra tarla da bitki kalmadı?
Bakalım bu yıl nasıl geçecek...

Eski 26-03-2011, 23:46   #104
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Bu hastalığın Türkçe adı erken yanıklık. Sebebi de bir mantar.

Önerilen kültürel önlemler, tüm mantarlarda olduğu gibi nemden kaçınmak. Özellikle sıcak mevsimde bitkiler kuru kalamıyorsa her türlü mantari hastalığın daveti oluyor.

Hastalık etmeni mantar sporları toprakta kalıyor. Bu yüzden en azından geçen yıl hastalığın görüldüğü yerlere tekrar domates dikilmemeli, mutlaka başka bir familya ile rotasyon yapılmalı.

Tohumdan da geldiği bildiriliyor. Hastalıklı bitkiden tohum alınmamalı.

Bitkiler duvara yakın dikiliyorsa bu mantarlar için uygun ortam hazırlanıyor anlamına gelebilir.

Önerilen başka bir şey, bitkilerin dibine organik veya sentetik malç yapmak. Sulama, bitkileri hiç ıslatmadan, hatta bitkilere damlatmadan yapılmalı. Domatesin zaten köklerin uzağından sulandığı bilinir, buna dikkat etmeli.

Bitkilerin dikildiği yerin havadar olması gece neminden çabuk kurtulmasını sağlar.

Hastalandığı görülen yapraklar, erken dönemde koparılıp imha edilmeli. Hijyene dikkat edilmeli, hastalıklı yapraklara dokunduktan sonra sağlıklı bitkilere dokunmak bile sporların yayılmasına sebep olabilir.

Koruyucu olarak organik bakırlı ilaç kullanılabilir. Mastercop isimli ilacın bu sebeple kullanımı var. Ayrıca Halil beyin tarifini verdiği kireç-kükürt ile yapılan solusyon işe yarıyor olabilir, ama emin değilim Halil beye sormalı.

Mümkünse, ilaç kullanımına gerek kalmadan kültürel önlemlerle hastalık engellenirse ideal olur.
Mantar hastalıkları ve çözüm yolları için güzel bir yazı. Teşekkürler Meyvelitepe.

Sn Acemi Çaylağın da dediği gibi bu tür mantar hastalılarının belirtileri kırmızı örümcek zararlısı ve külleme için de benzerlik gösteriyor.

Kireç ve kükürt solüsyonu yani 'gülleci bulamacı' mantar hastalıklarına ( külleme) ve kırmızı örümceğe etkili.

Sonra satın alınacak ilaçlardan çok daha ucuz ve kendimiz yapabileceğimiz bir ilaç. En az 4 yıl kullanılabiliyor.

Gülleci bulamacı ve kaolini bu yıl bende domateslerde kullanacağım.

Sırt tulumbasına 25 cc gülleci bulamacı + yarım kg. kaolin + 20 kadar kesme şeker şeklinde deneyeceğim.

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2011, 01:02   #105
Ağaç Dostu

Murat Uysal's Avatar

Kaolin Kilini sanırım bu siteden alabiliriz arkadaşlar. http://www.orfeteknik.com.tr/surround.htm Pazartesi Sabahı ilk iş telefon açıp sipariş vermek olacak. Geçen sene 2 erik ağacım ağır hasar gördü. Mutlaka almam lazım. Aldığımda size haber veriririm. Eğer sizin bildiğiniz yerler varsa msj. atarsanız sevinirim..

Bu arada sayın Meyveli Tepe. Kaolin kilinin kullanımı ile ilgili gerekli reçeteyi bize verirmisiniz. Bende meyve ağaçlarıma ve sebzelerime uygulamak istiyorum..

Düzenleyen Murat Uysal : 27-03-2011 saat 01:10 Neden: eksik yazım..
Eski 27-03-2011, 01:12   #106
Ağaç Dostu

Murat Uysal's Avatar

Özür dileyerek buraya yazmak istediğim. http://meyvelitepe.typepad.com/meyve...u%C3%A7-1.html linkinde belirttiğiniz gibi sanırım kullanım..

"Meyvelitepe said in reply to ihsan kaya...

İhsan bey,
Kaolin kilini ilk uygulamada çiçek taç yapraklarının dökümünde 100 litreye 5 kilo kaolin karıştırarak atıyoruz. Karışıma doğal reçine esaslı yayıcı yapıştırıcı da kullandığınız taktirde çok sert yağmur olmadıkça yıkanmaz. İkinci ve sonraki uygulamalar 100 litreye 2.5 kilo kaolin kili şeklinde olmalı. Bu karışıma ayrıca istediğiniz ve gerekli olan biyolojik ilacı da karıştırabilirsiniz. Kaolin suda çözünmez. Bu yüzden uygulama esnasında iyi karıştırılıyor olmalıdır.

Kaolin kili, meyve sineği zararlılarının meyveye yumurta bırakmalarını engeller. Diğer zararlılar için de azaltıcı mânada yararlıdır."

Sofii beğendi.
Eski 29-03-2011, 20:26   #107
Ağaç Dostu

Müjgan Yılmaz's Avatar

Sayın Halil Önen,
Sizin bulamacınız da kaolen(toz)eriyik haline dönücebilecek mi?Kesme şekeri de ,sanırım tutuculuk özelliği kazanması için kullanıyorsunuz.

Eski 29-03-2011, 22:51   #108
Ağaç Dostu

Gülleci bulamacı+kaolin

Alıntı:
Sayın Halil Önen,
Sizin bulamacınız da kaolen(toz)eriyik haline dönücebilecek mi?Kesme şekeri de ,sanırım tutuculuk özelliği kazanması için kullanıyorsunuz.
Sn. Müjgan Yılmaz,

Uzak Bahçeler, Kullanılabilir İlaç ve Gübre sayfası 72. iletide anlatılmıştı. Bir göz atın isterseniz.

Kireç; (zaten ağaçların gövdelerine güneş yakmasın, hastalık yakalamasın diye kullanılıyordu)...
Kükürt; (sıvı ve toz halde mantar ve kırmızı örümcek v.b zararlılara kullanılıyordu)...
Kaolin; ( güneş yanığına karşı kullanılanılıyordu ki dişcilikte de kullanılan bir madde)

tarımda kullanılan bu üç doğal ürünü bir araya getirme ve [B]etkisini [/B]genişletme için böyle bir denemeye başladık.

Sadece kaolin dışarıdan pahalıya geliyordu, Sn. Ensar bey ile onu da hallettik.

3 kg. kükürt ile 1.5 kg.(yarısı) kireci kaynatıp elde edilen bir solusyon.

Nematot (kök hastalığı) için de etkiliymiş bunu yazmayı unutmuşum.

500 gr. kaolini bir kapta eritiyorum.
İçine 15, 20 kadar kesme şeker atıyorum( kesme şeker iyi yapıştırıcı toz şekere göre, çayı şekersiz içer, şekeri çebime atarım kahvelerde ki bu yüzden adım cimriye çıkmış )

25, 30 cc kadar gülleci bulamacı (solusyonu) nı sırt tulumbasına koyup atıyorum.

Bunu bu yıl zeytin fidanlarında kullanmaya başladım.

Domateste _ise bu yıl kullanacağım_ bu üçlüyü denemedim.

Gülleci bulamacı, Bordo bulamacı yerine kullanılması _ bakırın etkisinden dolayı_ daha iyi çözüm gibi duruyor.

Sofii beğendi.
Eski 30-03-2011, 12:23   #109
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-11-2007
Gülleci bulamacı + kaolin

Merhaba Halil bey,

Kireç, kükürt ve kaolin karışımı ile ilgili bir şeye dikkatinizi çekmek istiyorum.

Bildiğiniz gibi kil, böceklerin faaliyetlerini engellerken, yaprağa düşen ışığın saçılmasını sağlıyarak yanıkları engelliyordu. Aynı zamanda yaprakların solunumunda bir olumsuzluk oluşturmuyordu. Bu çalışma mekanizmasında kilin tane boyutunun önemli bir parametre olduğu hep söylenegelmekte..

Kireç, atmosferde havanın karbondioksiti ile hızla kalsiyum karbonata dönüşmekte, tanecikler irileşmekte ve bir bağlayıcı işlevi görmektedir. Bu durumda, kilin çalışması nasıl etkilenecektir?
Saygılarımla,

terdal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2011, 15:24   #110
Ağaç Dostu

Müjgan Yılmaz's Avatar

Teşekkürler Sayın Halil Önen,
Aynı karışımı hazırlayıp uygulayacağım,ne zaman başlama tarihi ,onu da belirtirseniz sevinirim,sözünü ettiğiniz bölüme de girip notlar alacağım..

Eski 30-03-2011, 22:22   #111
Ağaç Dostu

İnci Akalp's Avatar

Giriş Tarihi: 06-03-2007
Galeri: 2
Sayın Halil Önen,

Bizim gibi acemiler için çok değerli bilgiler veriyorsunuz, çok teşekkür ederim. Ben bu sene itibariyle bahçemle ilgilenebileceğim, herşeyi UBYİ'den olduğu gibi kopya çekiyorum, bilginiz olsun Müjgan Yılmaz'ın dediği gibi bir de zamanlamalar konusunda bilgilendirirseniz bizim için çok yol gösterici olacak.

tekrar teşekkürler

İnci Akalp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2011, 22:56   #112
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi terdal Mesajı Göster
Merhaba Halil bey,

Kireç, kükürt ve kaolin karışımı ile ilgili bir şeye dikkatinizi çekmek istiyorum.

Bildiğiniz gibi kil, böceklerin faaliyetlerini engellerken, yaprağa düşen ışığın saçılmasını sağlıyarak yanıkları engelliyordu. Aynı zamanda yaprakların solunumunda bir olumsuzluk oluşturmuyordu. Bu çalışma mekanizmasında kilin tane boyutunun önemli bir parametre olduğu hep söylenegelmekte..

Kireç, atmosferde havanın karbondioksiti ile hızla kalsiyum karbonata dönüşmekte, tanecikler irileşmekte ve bir bağlayıcı işlevi görmektedir. Bu durumda, kilin çalışması nasıl etkilenecektir?
Saygılarımla,
Kireç ile kükürtü suda kaynattık. Kireçin tamamına yakını dibe çökmüştü, müthiş alkali bir sıvı, kaynattığımız zeytin yağı tenekesinin dibini eritmişti 2 gün sonra.

Zeytinde 5 lt. suya 50 cc kullandım renk olarak belli bile olmadı. Kükürtün rengi biraz baskın. Kaolinin beyazlık rengini pek etkilemeyecek gibi..

Yani kireçin bu solüsyonda _tanelerinin irileşmesi_ etkisini göremedim yoksa beyazlığını da görürdüm, dediğiniz atmosfer etkisinde doğrudur.

Sebzelerde uyguladığımızda anlattığınız etkiyi _ kaolinle kullanıldığında_ daha iyi göreceğiz.

Dediğiniz gibi _yapıştırcı etkisi güçlü _ belki yapıştırıcı bile kullanmaya gerek kalmayacak.

Eski 30-03-2011, 23:31   #113
Ağaç Dostu

Alıntı:
Teşekkürler Sayın Halil Önen,
Aynı karışımı hazırlayıp uygulayacağım,ne zaman başlama tarihi ,onu da belirtirseniz sevinirim,sözünü ettiğiniz bölüme de girip notlar alacağım..
Alkali bir sıvı olduğunudan,

çiçeklenme dönemi kullanılmamalı.

Zaten hiç bir ilaç _ özel yaprak gübreleri hariç_ çiçekte kullanılmaz.

Taze sürgünler zamanı atılırsa bitkiyi durdurabilir, bu zaten kükürtün etkisidir. Bunu deneyerek öğreneceğiz.

Bu da aslında kötü bir durum değil, sürgüne (boylanmaya) giden bitki meyveye yatar, meyveyi besler.

Küçük fidan dönemi büyümeyi yavaşlatabilir belki; bunu denemem gerekiyor, özellikle sebze fidanlarında...

Bütün kış dönemi atılabilir. Kaolinle atılırsa soğuk vurmasına daha etkili olabilir.

Kaolin+ kireç _ ki kireç güneş vurmasın diye ağaçlara sürülüyordu_ güneş yanıklarına daha etkili olacak diye düşünüyorum.

Domates v.b gibi her dönem çiçek veren bitkilere atacağız _ ki atıyorlarmış_ nasıl etkisi olur kendimiz test edeceğiz.

Gülleci bulamacı fazla kuru dal çıkartıyor, meyve ağaçlarında, belki sebzelerde de çıkartır.

Bu kötü gibi duran şey aslında çok iyi bir şey. Yani hastalıklı dalları kurutuyor, geliştirmiyor. Özellikle zeytin ve asmada ölü kol hastalığı var ise o dal uyanmıyor, ya da az uyanıyor.

Yani bize budamamız gereken hasta dalı işaret ediyor. Bu yönünü çok seviyorum.

Sebze de kullanılmasında pilot denemeler yapmak _şimdilik_ öğrenme için daha iyi olacak...

Eski 01-04-2011, 11:48   #114
Ağaç Dostu

Murat Uysal's Avatar

Arkadaşlar Orfe Teknikde dolaşırken www.turcantarim.com.tr adresine ulaştım.

Bu siteye ait iletişim numarasını aradığımda turhan bey diye birinin tel no verdileri. Aradım ve derdimi anlatım.

Sunguard marka kaolin kili(10kg)(5 kg 200 litre su ile kullanılıyor) 40 tl+kdv
Agrohum (leonardit) (25 kg) 30tl + kdv.

Koli yapıyorlar. Bir koliye 5-6 tl kargo masrafı var. yani kargo anlaşmalı. işbankasından eft ile çalışıyorlar. Koliye sadece 2 paket koyabiliyorlar.

sonunda öğrendim. Arayanlara duyrulur..

Eski 01-04-2011, 13:05   #115
Ağaç Dostu

omer.tuncer's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2008
Ensar adlı üyemizle iletişime geçseydiniz kaolin kilini çok daha ucuza elde ederdiniz.

size tavsiyem UBYİ sayfalarını iyice okumanız. sağlıklı ve ucuz bitki yetiştirme yöntemleri o sayfalarda var.

Düzenleyen omer.tuncer : 01-04-2011 saat 13:09 Neden: yanlış kelime
omer.tuncer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2011, 13:24   #116
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi omer.tuncer Mesajı Göster
Ensar adlı üyemizle iletişime geçseydiniz kaolin kilini çok daha ucuza elde ederdiniz.
Ensar beyi bugünlerde rahatsız etmek farz olacak galiba.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2011, 10:28   #117
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-02-2010
Gül, mantari hastalıklara çok duyarlı olduğundan bahçenizin,tarlanızın etrafına bağlarada ise her sıra başına bir gül dikerek mantari hastalıklara karşı bir alarm sistemi kurmuş olursunuz.Ondan sonra da kükürt,gülleci bulamacı,sarımsak-acı biber ekstratı kullanabilrsiniz,sevgiyle kalın.

kayastop Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2011, 13:14   #118
Ağaç Dostu

feyzon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2008
Galeri: 7
Sonunda bende kaolin kilini temin edebildim. İki paket 10 kg lik ürünle bir adet yapıştırıcıyı orfe teknik firmasından kargo dahil 125 TL ye satın aldım. Delfin ilacı ile birlikte özellikle kirazlara ve çok kurt yapan erik ağacına kullanmayı düşünüyorum. Sayın Meyvelitepe sağolsun tecrübelerini paylaşıyor. İnşallah faydası olur.
Ben bu ürünü Boluda kullanacağımız için sıcaktan çok kiraz ve erik kurtları için kullanmayı düşünüyorum. Özellikle kiraz kurtu çok zararlı oluyor. Bu kullanımda özel olarak dikkat edilecek hususlar neler olabilir. İlk uygulama %5lik, sonrakiler %2,5 olacak herhalde, ancak zamanı ve tekrar uygulanıp uygulanmayacağı, meyveler irileştikçe tekrarlamak gerekecek mi, hangi aralıklarla tekrarlanacak? Hasattan önce ne zaman ara vermek gerekir? Ayrıca meyve üzerinde kalan kalıntılar nasıl giderilecek. Yapıştırıcı nedeniyle temizlemek zor mu olur?
Bu gibi sorulara da yanıt bulabilirsem gönül rahatlığıyla uygulama yapabileceğiz.

feyzon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2011, 14:50   #119
Ağaç Dostu

seyyah53's Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2010
Ceviz yetiştiriciliği kitabını okurken aklıma bir soru takıldı...

Deniyorki cevizlerde çiçeklenme süresi 15-20 gün...polen yayılma süresi 8-15 gün ...

ve aynı kitap ta deniyorki..25 santigrat derecenin üstündeki sıcaklıklarda polen çimlenmesinde sorunlar oluşabiliyormuş...

Biz bu sıcaklıketkisini ortadan kaldırmak için kaolin kilini ağaçlarımıza kullandığımız zaman ...kaolin kilinin çiçeklenme süresi ve polen oluşum sürelerini kısaltması ve bunu takiben dikogami(erkek ve dişi çiçek açma sürelerinin farklılığı) yi olumsuz etkilermi?

Sorunun ilk muhattabı...Adana tarım fuarında 'tarihi belge' yi yaratan üstadımızdır...saygılarımla

seyyah53 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2011, 15:06   #120
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi feyzon Mesajı Göster
Sonunda bende kaolin kilini temin edebildim. İki paket 10 kg lik ürünle bir adet yapıştırıcıyı orfe teknik firmasından kargo dahil 125 TL ye satın aldım. Delfin ilacı ile birlikte özellikle kirazlara ve çok kurt yapan erik ağacına kullanmayı düşünüyorum. Sayın Meyvelitepe sağolsun tecrübelerini paylaşıyor. İnşallah faydası olur.
Ben bu ürünü Boluda kullanacağımız için sıcaktan çok kiraz ve erik kurtları için kullanmayı düşünüyorum. Özellikle kiraz kurtu çok zararlı oluyor. Bu kullanımda özel olarak dikkat edilecek hususlar neler olabilir. İlk uygulama %5lik, sonrakiler %2,5 olacak herhalde, ancak zamanı ve tekrar uygulanıp uygulanmayacağı, meyveler irileştikçe tekrarlamak gerekecek mi, hangi aralıklarla tekrarlanacak? Hasattan önce ne zaman ara vermek gerekir? Ayrıca meyve üzerinde kalan kalıntılar nasıl giderilecek. Yapıştırıcı nedeniyle temizlemek zor mu olur?
Bu gibi sorulara da yanıt bulabilirsem gönül rahatlığıyla uygulama yapabileceğiz.
Sn.Feyzon, olum süresinin kısalığını düşünerek kiraz uygulamasında ya çok düşük doz, ya da hiç yayıcı yapıştırıcı kullanmayabilirsiniz.

Normalde kirazın tane tutumunda bir kez, normal büyüklüğe gelir gelmez bir kez daha uygulamanız kafi olur.

Özel mesajlarla kaolin konusunda çok soru geliyor, toptan yanıt olması için detaylı bir yazı hazırlıyorum. Bir-iki güne yayınlarım.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:03.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024