agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni849Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-10-2015, 21:39   #1261
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Söyledikleri %81 fulvik asit oranı muhteşem bir oran. Fakat bu ürün kimindir, markası, üreteni nedir, belgesi var mıdır, neyin nesidir meçhul.

YeniBON beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2015, 10:16   #1262
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-01-2011
üstadların klavyelerine sağlık. takip

blnturkek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2015, 21:55   #1263
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-08-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Söyledikleri %81 fulvik asit oranı muhteşem bir oran. Fakat bu ürün kimindir, markası, üreteni nedir, belgesi var mıdır, neyin nesidir meçhul.
Ben bir tane satın aldım. Yarın gelince fotoğraflarım ve detayları görürüz.

Şu sitede kullanımı anlatılmış ingilizce bilenler çeviri yapabilir mi?

Soluble Fulvic Acid Powder - 1 Pound

Remlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2015, 22:48   #1264
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Remlak Mesajı Göster
Ben bir tane satın aldım. Yarın gelince fotoğraflarım ve detayları görürüz.

Şu sitede kullanımı anlatılmış ingilizce bilenler çeviri yapabilir mi?

Soluble Fulvic Acid Powder - 1 Pound
Uzun yazacak vaktim yok, çok özet yazayım. Bu üründen 1.9gr, 10 galon (yaklaşık 37,5 litre) suda çözülür ise 40ppm fulvik asit çözeltisi elde edilirmiş. Bu site hidroponik uygulamalara odaklanmış olduğu için o açıdan anlatmış.

Bu konsantrasyon hem besin eriyiğinde kökten, hem de yapraktan verilebilirmiş.

Eski 29-10-2015, 18:33   #1265
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-02-2015
Toprak taşımanın önündeki engellerden ve maliyetinden dolayı sebze adası veya toprağın üst kısmına %25 oranında ( değişebilir) kompost ile karıştırmayı düşünüyorum. Ayrıca toprağa 2 lt kadar leonardit karıştırmayı düşünüyorum. Sizce bunlar etkili olur mu? Sebze adasi uygulaması mı daha mantikli olur toprağın üst tabakasına kompost karıştırmak mı?

atabora Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2015, 18:37   #1266
Yeni Üye

Teşekkür ederim, MeyveliTepe
Ürün pazartesi elimde olacak o zaman fotoğraf eklerim.

Eski 02-11-2015, 09:28   #1267
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-04-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi atabora Mesajı Göster
Toprak taşımanın önündeki engellerden ve maliyetinden dolayı sebze adası veya toprağın üst kısmına %25 oranında ( değişebilir) kompost ile karıştırmayı düşünüyorum. Ayrıca toprağa 2 lt kadar leonardit karıştırmayı düşünüyorum. Sizce bunlar etkili olur mu? Sebze adasi uygulaması mı daha mantikli olur toprağın üst tabakasına kompost karıştırmak mı?
Ben saman bulamadığımdan deneyemedim ama siz bulabilirseniz deneyebilirsiniz. Önce toprak ıslak değilse ıslatıyorsunuz. Otları bastırmak için toprağın üzerine baskısız karton ya da parlak olmayan gazete örtüyorsunuz tekrar ıslatıyorsunuz. Onun üzerine 5 santim gübre, kompost ya da yeşil malzeme örtüp suluyorsunuz. Üzerine 10 santim saman örtüp suluyorsunuz. Sonra yine 5 santim yeşil malzeme ve 10 santim saman örtüyorsunuz. Tabi yine bunları ıslatıyorsunuz. 6 ay kadar sonra toprak hazır hale geliyormuş. Aslında olay kompost yapma ile aynı mantık.

İngilizceniz iyiyse sheet mulching diye aratabilirsiniz.

Remlak ve atabora beğendi.

Düzenleyen kerkenez : 02-11-2015 saat 09:30 Neden: İmla hataları
kerkenez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2015, 19:39   #1268
Yeni Üye

Resimler büyük olduğu için sayfaya eklemedim, linklerden bakabilirsiniz.

http://i.hizliresim.com/qRQkpZ.jpg

http://i.hizliresim.com/WE8vyQ.jpg

http://i.hizliresim.com/3PWZVp.jpg

Ekleme: Çin üretimi ürün, ithalatçı Lena Tarım, çin sitesi aşağıda ama detay yok.

http://www.haocheng.cn/en/detail.asp?f=55

Düzenleyen Remlak : 02-11-2015 saat 19:45 Neden: Üretici site linki
Eski 11-11-2015, 17:50   #1269
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-03-2011
Alıntı:
% 50 leonarditi sizde % 70 çıkarabilirsiniz 40 leonardit 59 kg su 1 kg nitrikasit
1 saat 40 derecede karıştırın 30 dakika dinlendirin kazanın altkısmına çöken katıyı almayın diyer sıvıyı alıp kurutun sonrada toz yapın dibe çöken çözülmeyen maddelerdir sonra potasyum hitroksitila reeksiyona koyun 4saat soğumayayakın 50 gram kadar sodyumasetat koyun soğudukdan sonra filtreleme işlemine koyun sodyum asetat sıvının zamnsonrasında çökelmesini önlüyor kendinizi buişlemlerden koruyarak yapın solumayın

YeniBON beğendi.
cebrail- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2015, 19:27   #1270
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cebrail- Mesajı Göster
% 50 leonarditi sizde % 70 çıkarabilirsiniz 40 leonardit 59 kg su 1 kg nitrikasit
1 saat 40 derecede karıştırın 30 dakika dinlendirin kazanın altkısmına çöken katıyı almayın diyer sıvıyı alıp kurutun sonrada toz yapın dibe çöken çözülmeyen maddelerdir sonra potasyum hitroksitila reeksiyona koyun 4saat soğumayayakın 50 gram kadar sodyumasetat koyun soğudukdan sonra filtreleme işlemine koyun sodyum asetat sıvının zamnsonrasında çökelmesini önlüyor kendinizi buişlemlerden koruyarak yapın solumayın
Bu işlemin sonucunda fulvik asit mi (humik değil) kalıyor? Siz yaptınız mı? PH ne oluyor?

Eski 17-11-2015, 03:04   #1271
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-04-2008
organik maddesi düşük killi toprağı ıslah etmek için sıvı humik-fulvik asit düşündüm. 1000 civarı ağaç var. leonardit gibi ağır çeken maddelerin kullanımı çok yorucu olur. suya düşük dozda humik-fulvik asit karışımı ile çözmek mantıklı geldi, fakat ekonomik ve doğru ürünle buluşmak ülkede problem. şu aşağıdaki ürünü yorumlayabilecek olan çıkar mı.

Cms Humat (sivi Humik Fulvik Asit) 20lt=25kg 358 - n11.com

http://cdn4.n11.com.tr/a1/1024/15/05...9582285411.JPG

Antalya'da "savnur gübre" üretiyor, Savaş Uzun.

içerik
%25 Humik Fulvik Asit
%35 Organik Madde
% 2 Azot(N)
% 1 Potasyum Oksit (K2O)

bir de şimdi bunun kömürden mi leonarditten mi üretildiğini nasıl anlıyoruz. üretici bunu yasal olarak açıklıyor mu.

YeniBON beğendi.
junior Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2015, 18:52   #1272
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-11-2015
*** ben yeni üye oldum siteye biz antalya kumlucada hem humik-fluvik asit,organik ve sıvı gübre ,sıvı kalsıyum uretıcısı ve satıcısıyız. aynı kendi arazilerimiz de kullanmaktayız herhengı bır sorusu olan olursa memnunıyetle cevaplamak ısterım ve her turrlu yardımcı oluruz. kumluca tarım

Khan ve YeniBON beğendi.
sinanertan88 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2015, 12:25   #1273
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-12-2015
merhaba arkadaşlar hepinize iyi günler diliyorum ben bu siteye yeni üye oldum yazılanları dikkatle okuyorum leonardit ve hümik asit bunlarla ilgili detaylı açıklamalar var fakat benim asıl öğrenmek istediğim şu beş dönümde altmış adet chadler ceviz ağaçlarım var ağaçların yarısının durumu güzel diğer yarısının zayıf tabi bu durum toprağın yapısıyla alakalı ama ağaçları daha iyi duruma getirmek için leonardit mi yoksa hümik asitmi önerirsiniz kesin olarak arkadaş senin tarlana şu sebepden ötürü şunu kullanman gerek diyebilecek bilgili ve tecrübeli arkadaşların yardımlarını bekliyorum

uşaklı ismail Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2015, 12:56   #1274
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi uşaklı ismail Mesajı Göster
merhaba arkadaşlar hepinize iyi günler diliyorum ben bu siteye yeni üye oldum yazılanları dikkatle okuyorum leonardit ve hümik asit bunlarla ilgili detaylı açıklamalar var fakat benim asıl öğrenmek istediğim şu beş dönümde altmış adet chadler ceviz ağaçlarım var ağaçların yarısının durumu güzel diğer yarısının zayıf tabi bu durum toprağın yapısıyla alakalı ama ağaçları daha iyi duruma getirmek için leonardit mi yoksa hümik asitmi önerirsiniz kesin olarak arkadaş senin tarlana şu sebepden ötürü şunu kullanman gerek diyebilecek bilgili ve tecrübeli arkadaşların yardımlarını bekliyorum
Bahsettiğiniz "arkadaş" müneccim değilse ve bir şey söyler ise olsa olsa feci bir şekilde uydurmuş olur.

Eski 20-01-2016, 02:01   #1275
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-01-2016
Alıntı:
Leonardit ve Sıvı Humik Asit başlığına yazabilirsiniz.
Syn MeyveliTepe ; Öncelikle ilginize teşekkür ederim.Forumda dikkatimi çeken sizin ve diğer arkadaşların yazılarını epeyce inceledim.Ben kamudan yeni emekli oldum,şimdiki uğraşım toprak yapısı bakımından pıroblemli 40 dekarlık bir fındık bahçesi. 20 yıldır uğraşıyorum,yaptığım masrafın yarısı kadar ürün alamadım.Kaçırdığım bir eksik var.her yıl tahlillerde verilen gübreleri vermeme rağmen dal büyütemedim vede ürün alamadım. İşte bu noktada leonardit ve humik asit yorumlarınızı okuyunca şeytanın bacağını kırdık heralde dedim ve sitenize üye oldum.Özelikle 36.sayfa 1078 numaralı mesajınız yapımı konusunda beni cesaretlendirdi.Hümas 15 in kulanım tarİfine uyarsam her köke en az 1 lt den 1400 lt gibi bir ihtiyacı piyasadan temin etmem mümkün değil. Syn MeyveliTepe ;Bu sebeple kendi ihtiyacım kadar humik asit sıvı eldesi için malzemeleri araştırmaya başladım,ancak 1078 numaralı mesajınızdaki malzeme birim oranları ile 1101 numaralı mesajınızdaki fazla ihtiyaçlar için 'ÖRNEK'teki tesadüfen gördüğüm KOH u satan firmanın aynı sayfadaki birim oranları tarifi arasında önemli farklar var.Bu noktada benim anlayamadığım,kaçırdığım bişey var diyorum,ve sizin tarifiniz çok daha ekonomik.Vaktiniz olup da bu konuyu inceleme fırsatınız olursa önerileriniz için çok memnun olurum.İlginize tekrar çok teşekkürler ederim,saygılarımla.

Tank Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2016, 02:53   #1276
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Toprağınızın durumunu anlamak bakımından tahlil sonuçlarını şu başlığa koyarsanız iyi olur. Böylece toprakta yapısal ve kimyasal bir sorun olup olmadığını görmüş oluruz.

Kök başına 1lt humik asit bana çok fazla geldi, öyle dendiğinden emin misiniz?

Potasyum hidroksit satıcısının verdiği humik asit tarifinde çok yüksek miktarda KOH kullandırmış, fazla kullanım olduğunu da her ihtimale karşı yazmışlar, ısıyı yükseltir gibi de bir şey eklemişler Bunun sonunda solusyonda serbest KOH kalmasından, tavana vurmuş PH seviyesi ile bunu kullandığınız taktirde ağaçlarının köklerinin yanacağından, toprak PH seviyesinin onulmaz bir şekilde tahrip olacağından bahsetmemişler. Kullanılacak leonarditi de %50'lik olarak tarif etmişler ki içinde taş, toprak ve kireç olan bir malzeme.

Ne yapacağınızı neticede siz bilirsiniz ama benim tavsiyem #1078 nolu mesajda verdiğim ölçüleri uygulamanız olur. Oradaki 0,25 Mol ölçüde KOH oranı bilimsel araştırmalarda kullanılan oran ve solusyonda serbest tahrip edici hidroksit bırakmaz. leonarditi de yüksek h+f asit oranlı, PH'ı 3 civarında olan bir malzemeden kullanın.

Elde ettiğiniz ürünü de kök başına 1 litre değil, 50-60 cc, en fazla 100cc olarak, 1:100 su ile verin, bunu yılda 3-4 kez tekrarlıyabilirsiniz.

Not: Bu ölçüler ev yapımı humik asit için emniyetli ölçülerdir. Bunun sonunda bir miktar humik asit çözünmeyip çökelti olarak kalabilir ama elde ettiğiniz humik asit çözeltisi bitkilerinizde, ağaçlarınızda ters bir etki yapmayacak emniyette olacaktır.

Bazı araştırmalarda humik asit yapımında kullanılacak leonarditin işlem öncesi %10 oranında Nitrik asit ile karıştırılıp kurutulduktan sonra da 0.5 M oranındaki KOH ile hazırlanmış suda çözülmesinin humik asit verimini çok arttırdığını söylüyor. Asit ile ön işlem henüz denemediğim bir yöntem. Denersem bulgularımı bu başlıkta yazarım.

putko beğendi.
Eski 20-01-2016, 20:12   #1277
Yeni Üye

Syn Meyveli Tepe; Bende pirince giderken bulgurdan olmamak adına sizin araştırmalarınızdan faydalanmak istedim.Tavsiye edilen tarif TKİ' nin hümas 12 si, her kök için 5 yaşa kadar 100 cc 5 ten sonrası her yaş için X 100 cc, bahçemin ortalaması 20 yaş. ve buna göre hesap 1.6 lt yapıyor.tabi denemeden araştırmadan vermek dediğiniz gibi benim için faciayla sonuçlanabilirdi.Verdiğiniz 0.25 Mol,0.25 ml gram toz KOH olarak agıladım. Yani her 1 Litreye 0.25 mlgram. inşallah doğru anlamışımdır. Ayrıca RT7 diye reaktif bir malzeme yazmış firma, kullanmak doğru olurmu? Toz leonarditi yine yorumlarda önerilen 'ORFETEKNİK-AGROHOM'dan almayı düşünüyorum %70 HUM,FUL(+/- 10) Sonuçlandırabilirsem inşallah,tahlilini de yaptırmak istiyorurum. Malzemelerden Suyun de iyonize hali karşılığında, yağmur suyu olarak kullanılabilrmi ? çünkü 1 tonluk depomda hazır.ayrıca tahlillerimi belirttiğiniz sayfaya attım,2 kurum arasında çok büyük farklar var ve pancarkop ta attığım dap hiç görünmüyor.bende şaşkınım.Syn MeyveliTepe ilginize tekrar teşekkür ederim.şimdilik aklıma takılanlar bunlar,saygılarımla.

Eski 20-01-2016, 20:41   #1278
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

0,25 Mol, 0,25 gr demek değildir. 1 Mol, ilgili bileşiğin 6x10^^23 tane molekülünün ağırlığı demektir. 1 Mol KOH'un ağırlığı 56,11gr'dır. Bunun 0,25'i, 14,02gr eder.

Eski 20-01-2016, 21:51   #1279
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Ağacın her bir yaşı için 100cc diye bir mantık olamaz. Humik asit toprağı düzenleyen bir malzeme, ağacın yaşı ile bir ilgisi yok. Okuduğunuz tarifi yanlış yorumlamış olabilirsiniz ya da anlaşılmaz veya yanlış yazmış olabilirler.

Potasyum hidroksit satıcısının sitesindeki tarifte yine orada satılan rt7 dedikleri malzemenin ne olduğu belli değil, öyle bir şeye gerek olduğunu düşünmüyorum.

Humik asit yapmayı deneyecekseniz önce 1 litre gibi bir deneme yapın, tecrübe kazanın, ondan sonra daha çoğunu yaparsınız.

Asitle ön işlem yapılan metod hayli ilginç geldi. Bir hafta - 10 gün bir zaman dilimi içinde denemek istiyorum. Okuduğum birden fazla araştırmada bu metodun verimliliği hakkında çok iyi sonuçlar alındığı bildirilmiş. Öyle ise siz de o yöntemi uygularsınız ama önce deneyip sonucu görmeliyim.

Eski 20-01-2016, 22:57   #1280
Yeni Üye

Syn MeyveliTepe; Yapacağınız bu çalışmanın başarıyla sonuçlanmasını temenni ediyorum.bizde az miktarda deneme amaçlı malzeme temini için çalışalım.mesela de iyonize su, damacana suyu olabilirmi? veya yağmur suyu. (saf su mudur).

Eski 20-01-2016, 23:10   #1281
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tank Mesajı Göster
Syn MeyveliTepe; Yapacağınız bu çalışmanın başarıyla sonuçlanmasını temenni ediyorum.bizde az miktarda deneme amaçlı malzeme temini için çalışalım.mesela de iyonize su, damacana suyu olabilirmi? veya yağmur suyu. (saf su mudur).
pet şişelerle satılan sudan kullanırsanız olur.

Eski 28-01-2016, 14:55   #1282
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Nitrik asit ile ön işlemli humik asit yapılma denemesini küçük bir miktar ile yaptım. Sonuç bilimsel araştırmalarda söylendiği gibi daha başarılı görünüyor. Leonardit olarak tescilinden yüksek humik asit oranlı ve toz halde bir malzeme kullanmıştım. Geriye hemen hemen hiç bir şey kalmadı, neredeyse tamamen çözündü.

Çözünürlüğün artıp daha fazla humik asit elde edilmesinin dışında bu yöntemde humik asitin niteliği de değişiyor. Bunu ölçme imkanım yok ancak yapılan bilimsel deneylerde böyle deniyor. Bunları daha sonra aktarırım.

Yaptığım denemede 10gr leonardit kullandım. 20ml %50'lik nitrik asiti 80ml su ile %10 konsantrasyona indirdim ve leonardit ile karıştırdım. Yaklaşık 1 saat karıştırmadan sonra bir filtre kağıdı ile nitrik asiti süzdüm ve filtre kağıdının üzerinde kalan leonarditi 3 gün boyunca kuruttum. Kurutma işleminin normalde 105 derecedeki fırında yapılması gerekiyor ama böyle bir imkanım yok (büyük miktarda yaparken bahçe fırınını kullanmayı düşünebilirim).

Kurutmadan sonra 100ml sıcak suda 2,8 gr potasyum hidroksiti (0,5 Mol) çözüp (saniyede çözünüyor) kurutulmuş leonarditi içine boşalttım. 1 saatlik karıştırma sonucunda maksimum ölçüde çözündü.

Nitrik asit kuvvetli bir asit. Çok dikkatli olunması gerekiyor. Eldivensiz, gözlüksüz asla çalışılmamalı. Üstünüze teninize hiç bir şekilde değmemeli. Hiç bir metal ile temas etmemeli. Sadece cam ve asite dayanıklı plastik ile temas etmeli. Alkali malzeme ile de hiç bir şekilde temas etmemeli. Asit banyosundan süzülen nitrik asit tekrar plastik bir kaba alınmalı ve atılmamalı. Asitten süzülen leonardit kurutulurken ev içine konulmamalı, buharlaşırken çıkan koku çok sert.

Kurutulmuş leonarditin KOH çözeltisinde eritilmesi işlemi iç mekanda yapılmamalı. Malzemede eser miktarda da olsa hala nitrik asit bulunması sebebiyle bir süre gaz çıkıyor ve bu gaz asla solunmamalı. Asitte yıkanmış leonardit iyice kurumadan KOH çözeltisine eklenmemeli.

Nitrik asit için yaptığım uyarıların hepsini potasyum hidroksit (KOH) için de yapmak isterim. Bu malzeme de çok kuvvetli bir baz'dır ve benzeri şekilde hiç bir yerinize değmemelidir.

mustafa1453 beğendi.
Eski 28-01-2016, 19:34   #1283
Yeni Üye

Yüksek oranda çözelti bırakıyorsa denemeye değer, böylesi malzemelerin ve deneylerin acemisi olmakla, korunma gereçleri temin ederek özellikle gaz maskesi de kullanıp uygun ortamda uyarılarınızı ve tavsiyelerinizi dikkate alarak inşallah cesaret edebilirim.

Ancak bu maksatla kullanılacak yüksek oranlı hum fulv içeren toz leonardit piyasası oldukça kafa karıştırıcı, ben orfe teknik firması ile görüştüğümde agrohom istemiştim, firma yetkilisi bu iş için agronil kullanılır deyince, ogrohum oranları daha yüksek agronil ise hum-fulv % 55 (+ -) 10 Yazdığını söyledim. firma ise bunun asgari garanti edilen değerler olduğunu söyledi.sonuçta bu malzemeyi aldım , sizin ve bu firmanın tarifine göre 2 ayrı örnekte deneme yaptım şimdi tahlilerini uygun fiyata yapacak yer araştırıyorum.siz bu malzemeden hiç kullandınızmı ? bende yorumlarda tavsiye edildiğini gördüm,sakıncası yoksa tecrübe ettiğiniz yüksek oranlı hum-fulv içeren toz leonardit tavsiye edebilirmisiniz. saygılarımla.

Eski 28-01-2016, 19:47   #1284
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Acaba firmanın elinde yüksek humik asit oranlısı yok da onun için mi düşük olanı vermeye çalışıyor? Benim denemelerde kullandığım agrohum. Hayli iyi bir ürün.

Bugün ayrıca 50gr ile bir deneme başlattım. Bu defa 3-4mm tanelerden oluşan bir malzeme kullanıyorum. Humik asit oranını bilmiyorum, sonuçlanınca göreceğiz.

Ürün olarak bir de bu var. Yüksek humik asit oranlısı denenebilir.

Leonardit piyasası bir alem. Malzeme topraktan çıktığı için içeriği değişken olabiliyor. Malına güvenen yüksek oranlı tescil alıyor, ki hasbelkader düşük oran çıkarsa şikayet edebilir, malını piyasadan toplatabilirsiniz. Güvenmeyen ise düşük oranlı tescil alıyor. Bazıları da tescil düşük olmasına rağmen satarken müşteriye yüksek oranlı rapor gösteriyor ki bunlardan özellikle kaçınmak lazım, zira o raporun nasıl alındığı hiç belli değil, piyasadan iyi bir malzeme satın alıp kendi malınız gibi analiz yaptırıp, malınızın raporu imiş gibi düşük kalite malzemeyi satmak mümkün. Raporun bir resmiyeti olmadığı için hiç bir şey iddia edemezsiniz.

Eski 28-01-2016, 20:16   #1285
Yeni Üye

Syn MeyveliTepe; firma ile görüştüğümde özellikle belirttim, agrohum %75 olduğu için ondan almak istiyorum dedim.Ancak agrohum un granül olduğunu bununda çözelti için dez avantaj olduğunu bu sebeple yüksek çözünürlük için öğütülmüş toz olması gerektiğini söyledi.bu amaçla kullanımlara illaki agronil dediği için mecburen onu aldım 5 torba kadar.sonucunu bende merak ediyorum.Adı geçen firmayı tesadüftür önceden aramıştım telfona cevap veren olmadı,meyilde attım henüz cevap alamadım. denemek için 1-2 torba diye belirtmiştim.Bahsi geçince şimdi meilime baktım sonradan cevaplamışlar fakat % 55-65 olarak yazılmış meilde.Tekrar arayıp ulaşmaya çalışıcam.Aslında ORFE TENİK'in yetkilisi iyi bir insan, yardımcı olmaya çalışıyor,sıvı için herkese agronili verdiğini, en az % 15 sonuç alındığını söyledi.

Eski 06-02-2016, 13:30   #1286
Ağaç Dostu

lilpar76's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2014
Merhabalar, bahçemde qayet sağlıklı bir rododenderonum ve üç, dört yıldır hiç gelişmeğen bir kameliyam var ve yaprakları sararmış vaziyyette. Yeni çıkan yapraklar da aynı renkte çıkıyor, sorum şu: suya karıştırarak humik asit verirsem sorun çözülür mü?

lilpar76 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2016, 13:50   #1287
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Yaprakların sararmasının bir sürü sebebi olabilir. Bu yapraklardan yakın çekim bir kaç fotoğraf çekerseniz sebebini tahmin etmeye çalışırız.

lilpar76 beğendi.
Eski 06-02-2016, 13:54   #1288
Ağaç Dostu

lilpar76's Avatar

Teşekkür ederim, sayın MeyveliTepe, en yakın zamanda fotoqrafları yollamağa çalışırım.

Eski 06-02-2016, 14:03   #1289
Ağaç Dostu

lilpar76's Avatar

Bu arada rododenderonun yapraklarında da sanki sararmağa meyllilik başlamış kibi, oysa, geçen sene diktiğimde yaprakları parlak ve koyu yeşildi.

Eklenen Resimler

Milla beğendi.
Eski 06-02-2016, 14:05   #1290
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Sararan yapraklardan birini yakın çekim fotoğraflar mısınız? Yaprakların damarlarını da görelim.

Bir de toprağın PH seviyesini biliyor musunuz?

lilpar76 beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:42.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024