agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni849Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-04-2012, 17:17   #841
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-03-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi soilless Mesajı Göster
Sn Halil Önen Sizin tecrübelerinizle daha pratik anlam ve uygulama olsun diye soruyorum; Toprağım kumlu ve ağır değilse ve organik maddece biraz iyi ise neden leonardit türevi HUMAS kullanmak gerekiyor?
kumlu toprak kumluise organik madde miktarı çok düşük hümik asit kumlu tobraklardan tek başına yeterli gelmez hümik asit kalın topraklardan bağlanmış minarellerden çözmek daha iyi sonuç verir kumlu topraklardan minareli düşük olduğuiçin ahır gübresi leonardit ve tarlanın anızı tobrak altına gömül mesi daha iyi sonuç verir ahır gübresi veril diğinde tarlaya daha iyi bir kalınyapıya sahip olur çünkü tarla kalın bir toprak yapısı olmadığı için kumlu olduğuiçinde minarellerce fakirdemektir en idael yolu bolca ahır gübresi anız işlemi

cebrail- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2012, 18:00   #842
Ağaçsever

orga minarel sıvı gübre yapımı

organik madde miktarı %24 çinko zn % 1.8

pancar melası 3 kgram %80 organik madde içerisi
çinko sülfat monohitrat 0500 kgram %36 içerikli
sitrik asit 0050 kgram
su 6450 kgram

bu ypım 10 kilo bazında bütün yapımlar 1 kilo 10 kilo 100 kilo çalışmalar
çinko sülfat mono hitratın içerisi %36 1 kilo çinko sülfatın içerisi 3.6 dır 0500 gram çinko 1.8 zn olmuş olur normalden sıvı çinko yapmak için 1 kilo çinko sülfat 9 kilo su düşer toblam 10 kilo 10 kilo maddenini içerisinde %3.6 çinko vardemek bu yapımdan sadece cinko su olmadığı için melas çinko sitrik asit çinko bu hammaddeler sıralanır kaçlık bir sıvı gübre yapmak istenirse ona görede su miktarı düşer bu maddeler herzaman su dahil 1 10 100 kilo toplamı gerek

bu yapım iyibir karıştırıcı kazan dahaiyi bir homojen olması maddeleri korken tektek sıralın olmasıgerek karışım bittiğinde 30 dakika dinlendirilip sonra iyibir süzek ten ğeçirilip hazırlanmalıdır kullanılan su ise temiz arıtıl mış suolursa daha iyi bir sıvı organik gübre olur suyun temiliği ve deyeride önemlidir bitkilerin daha iyi alımını sağlar kireçli su herzaman birçok şeyi bağlar değerler düşük çıkar

Eski 13-04-2012, 00:57   #843
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-03-2012
Cebrail rumuzlu arkadaş yaptığın hesabı bir sefer daha incelemelisin yanlışlıklar var.

metalurjist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2012, 01:15   #844
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-03-2012
ORGANOPOTAS ve AZOORGANOPOTAS isimli, muhtelif miktarlarda organik madde, Potasyum Sülfat ve Azot içeren iki yeni gübrenin satışına pek yakında başlayacağız.

METALURJIST: İKİ YENİ ÜRÜNLE PEK YAKINDA...

Bu gübreler hümat/şelat yapmak maksadıyla da kullanılabilir yapıdadır. Tek başına ya da Leonardit ile de toprağa uygulanabilir.

metalurjist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2012, 18:47   #845
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi metalurjist Mesajı Göster
Cebrail rumuzlu arkadaş yaptığın hesabı bir sefer daha incelemelisin yanlışlıklar var.
anlamadım hesap gayet açık ve net çinko sülfat mono hitrat %36 içeriye sahip bir madde 25 kilo çinko sülfat monohitrat 75 kilo su içerisinde %9 sıvı çinko elde edmiş olursunuz isterseniz tahlile gönderin sonucunu öğrenin her onkilo çinko içerisinde 3.6 saf çinko vardır 25 kilo içerisinde %%9 çinko eder su miktarıda 75 iniyor 25 kilo çinko sülfat kullanırsanız toplam 100 kilo çalışma bunu edta şelatı kullanılarakta dahaiyi bir çalışma olur melasda % 80 organik madde kullanırsanız toplam yüz kilo çalışmalardan melas çinko edta su bunların toblamı 100 kilo hesaplayın her hammaddenin yüzdesini yazmışım karşısına daha nasıl bir hesaP ANLATAYIM bençifçiyim kendim % 17 sıvı hümik asit yaptım leonarditten tahlil sonuçları elimde

Düzenleyen cebrail- : 13-04-2012 saat 21:01
Eski 13-04-2012, 21:21   #846
Ağaçsever

azot bazlı orgaminarei gübre

pancar melası 3 kgram %70 organik madde
üre 2 kgram %46 azot
çinko sülfat mono hitrat 0200 kgram %36 içerisi
sitrik asit 0050 kgram
su 4.750 kgram

yapımı karıştırıcı kazan içerisine önce sitrik asit konulur
ve dahasonra 10 dakika ara ila diyer maddeler konur
karışım iyibir homojen olduktan sonra krışım sona verilir
iyi bir süzekten geçirilir

20 litre suya 100 gram uygulanır daha azkullanımdan örneğin 2 litre su 10 gram sıvı azot bazlı organik gübre kullanılır
bunun deyerleri hesaplanarak maddenin karşısında içerisi yazılı kiloynan yüzdelik içerisi hesaplanır tahmini deyer belliolur

Eski 13-04-2012, 23:01   #847
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-03-2009
Ben kendimce en basit anlamda özetleyeyim, leonardit yapısı itibriyle organik maddece zengindir. Toprak tahlilinde organik madde miktarı yeterliye yakın ya da yeterli ise leonardit yerine Humat kullanılması anyon katyon değişimi için iyi olur.

Doğru mu ?

soilless Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2012, 23:46   #848
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi soilless Mesajı Göster
Ben kendimce en basit anlamda özetleyeyim, leonardit yapısı itibriyle organik maddece zengindir. Toprak tahlilinde organik madde miktarı yeterliye yakın ya da yeterli ise leonardit yerine Humat kullanılması anyon katyon değişimi için iyi olur.

Doğru mu ?
Bence doğru...

Peki,

...''leonardit yapısı itibariyle organik maddece zengindir. Toprak tahlilinde organik madde miktarı yeterli değil ya da yetersiz ise leonardit yerine Humat kullanılması anyon katyon değişimi için iyi olur.''

Yanlış mı?

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2012, 00:05   #849
-

Giriş Tarihi: 17-08-2010
Galeri: 4
Bir soru da ben eklemek istiyorum.

Artış ne zaman lazım?

Amatör cevabımı da kendim vereyim:
Hemen lazımsa humat, zaman içinde kullanılabilir olması istenirse leonardit daha uygundur.

Doğru mudur?

pria beğendi.
Odeh Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2012, 01:04   #850
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Odeh Mesajı Göster
Bir soru da ben eklemek istiyorum.

Artış ne zaman lazım?

Amatör cevabımı da kendim vereyim:
Hemen lazımsa humat, zaman içinde kullanılabilir olması istenirse leonardit daha uygundur.

Doğru mudur?
Bence doğrudur...

Humat leonardite göre daha hızlıdır ve toprağın yapısını daha önce değiştirir. Humat ve Leonardit gübre değil toprak düzenleyicidir. Bitkide etkisi toprağın olumlu değişiminde ortaya çıkar.

Toprağın yapısı organik maddece yeterli ise bitki üzerinde daha çabuk etki için Leonardit yerine Humat kullanılmalıdır.

Sizce doğru mu?

( Atış serbest, 'bence' ve 'sence' denirse bilimsellikten uzak ama tecrübeyle sabitir, kimse bi şey diyemez; ayrıca kimse kendi sorusuna kendi cevap veremez. )

pria ve Safranlı beğendi.
Eski 14-04-2012, 11:54   #851
-

Giriş Tarihi: 17-08-2010
Galeri: 4
Söylediğinize şunu da eklersek nasıl olur? Bana tadından yenmez gibi geliyor ama...

Humat ve Leonardit gübre değil toprak düzenleyici olduğuna göre bu durumda; mutlaka uygun gübreler de kullanılarak "fabrikaya üretim yapması için daha bol hammadde" sağlanır ise, organik madde artışı çok daha zengin, çok daha hızlı olacağı gibi bitki üzerindeki etkileri de çok etkili olur.

pria beğendi.
Odeh Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2012, 12:01   #852
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-10-2011
İyi günler Cebrail bey anladığım kadarıyla hümik asit kullanımında bayağı bilgilisiniz.Hümik asitle dut ve armut ağacı çeliği köklendirmeyi ve fidan elde etmeyi düşünüyorum.Aynı zamanda ficus benjamin ve difenbahya gibi bir kaç çiçeği de köklendirme denemesi yapmayı düşünüyorum.Elimde bir kaç tane sikas soğanı da var hepsini aynı anda köklendirme fikrindeyim.İnternetten 250 ml hümik asit aldım üzerinde 10 lt suya yarım kapak karıştırın ve 1-2 saat bekletin ve toprağa dikin yazıyor.diktikten sonra kalan suyu diğer çiçeklerin toprağına döksem çiçeklere zararlı olur mu.dökeceğim su genellikle iç mekan bitkileri .Şişesinin üstünde evde kullnmayın bir şeyler yiyip içmeyin yazıyor kullanırken zehirleme etkisi yapar mı bilgi verirseniz teşekkür ederim...Bu mesajı okuyan ve bilgis olan diğer kişiler de cevap verirse teşkkür ederim saygılarımla

mmanager Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2012, 12:12   #853
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mmanager Mesajı Göster
İyi günler Cebrail bey anladığım kadarıyla hümik asit kullanımında bayağı bilgilisiniz.Hümik asitle dut ve armut ağacı çeliği köklendirmeyi ve fidan elde etmeyi düşünüyorum.Aynı zamanda ficus benjamin ve difenbahya gibi bir kaç çiçeği de köklendirme denemesi yapmayı düşünüyorum.Elimde bir kaç tane sikas soğanı da var hepsini aynı anda köklendirme fikrindeyim.İnternetten 250 ml hümik asit aldım üzerinde 10 lt suya yarım kapak karıştırın ve 1-2 saat bekletin ve toprağa dikin yazıyor.diktikten sonra kalan suyu diğer çiçeklerin toprağına döksem çiçeklere zararlı olur mu.dökeceğim su genellikle iç mekan bitkileri .Şişesinin üstünde evde kullnmayın bir şeyler yiyip içmeyin yazıyor kullanırken zehirleme etkisi yapar mı bilgi verirseniz teşekkür ederim...Bu mesajı okuyan ve bilgis olan diğer kişiler de cevap verirse teşkkür ederim saygılarımla

Çelik köklendirmek için Humik asit değiil IBA kullanmanızı tavsiye ederim.
Humik asit daha çok kök geliştirme amacıyla kullanılıyor.

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2012, 17:02   #854
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mmanager Mesajı Göster
sn mmanager hümik asitin hiç birzarar verecek birmaddesi yoktur çiceklerin ağaçların kökbölgesine uygulaya bilirsiniz her firmanın kendine göre bir uygulatma şekli vardır dozacı geçmeyin yeter yeni dikilmiş fidan lardan 17 litre suya 300 gram katıp iyice bir karıştırın suiçerisinde uygulayın sezon boyunca 2 ve 3uygulama iyi olur topraktan uygulama her ağaç başına 20 veya 100 gram azolur en idali 200 veya 300 gram gereklidir ağçlardan sadece yetiştirmek için bu yeterli deyil tobraktan azot fosfor potasyum ve çinko da gerekli aslında çiflik gübresinin içerisinden bu maddeler vardır azot fosfor potasyum içeriyor bunlar %1 ve2 gimi hümik asit herne ekerseniz uygulamak dahaiyibir bitki demek yukardan yazdığınız hümik asit 250 gram 10 tl demişsiniz normalde hümik asit kilosu 10 tl kilomiktarı yükseldik çe fiyat düşer 20 kiloluk bir ürün fiyatı 100 120 tl

Eski 21-04-2012, 15:36   #855
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-04-2012
merhaba cok guzel bir ürün ama piyasa fiyataları cok yüksek kendi bahcem ıcın ımlat yaptım kılosunu yanı lıtresını 3 lırya mal edebılırsınız yuzde 20 lık olanı bır numara gıdıpde aldanmayın ayrıuca etkı oranı artıyor ılacılarda genelde paketlemede su oranı fazla tavsıye ederım gecen toplam 500 lıralık ham made ıle 250 lıtreye yakın humık asıt yaptım bu bana bir yıl fazlasıyla yeterlısanırm

ads44 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2012, 15:37   #856
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-04-2012
leonartıt torbalarda 12 13 lıraya satılıyor bunuda ton malıyetı yaklasık 15 200 arası yanı torbası 4 lıraya falan gelıyor

ads44 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2012, 17:22   #857
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ads44 Mesajı Göster
merhaba cok guzel bir ürün ama piyasa fiyataları cok yüksek kendi bahcem ıcın ımlat yaptım kılosunu yanı lıtresını 3 lırya mal edebılırsınız yuzde 20 lık olanı bır numara gıdıpde aldanmayın ayrıuca etkı oranı artıyor ılacılarda genelde paketlemede su oranı fazla tavsıye ederım gecen toplam 500 lıralık ham made ıle 250 lıtreye yakın humık asıt yaptım bu bana bir yıl fazlasıyla yeterlısanırm
merhaba ads44 250 litre 500 tl demişsiniz benim 100 kilo yapımım 47.500 tl tutuyor 250litre hümik asit çıkarmam 118.750 tl tutuyor aldığım leonardit 25 kilo 15 tl %78 organik madde %58 hümik fulvik asit içerisi potasyum hitroksit kilosu 3 tl kendiyaptığım hümik asit %17 labarutarsonuçları

Eski 21-04-2012, 19:17   #858
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cebrail- Mesajı Göster
merhaba ads44 250 litre 500 tl demişsiniz benim 100 kilo yapımım 47.500 tl tutuyor 250litre hümik asit çıkarmam 118.750 tl tutuyor aldığım leonardit 25 kilo 15 tl %78 organik madde %58 hümik fulvik asit içerisi potasyum hitroksit kilosu 3 tl kendiyaptığım hümik asit %17 labarutarsonuçları
Hümik asiti nasıl yapıyorsunuz acaba detaylıca anlatır mısınız size zahmet.

hasan_ka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2012, 19:20   #859
Ağaç Dostu

Ayrıca daha önceki sayfada mesaj yazmıştım sanırım gözden kaçtı tekrar yazayım bu konu kafamı çok kurcalıyor arkadaşlar biri yol gösterirse çok sevinirim.

Leonardit için Denizli'de bir madenle iletişime geçtim kamyon bulabilirsem 16-20 ton alacağım. Leonarditin analiz değerleri organik madde %76 toplam hümik-fülvik asit %56 ph 6.6 nem oranı ise yüzde 25. Firma yoğun çalıştığı için kamyonu benim bulmam gerekiyormuş. Fiyat olarak da uygun geldi bana tonu nakliye dahil 120 lira gibi bir fiyatı var.

Ancak ne kadar kullanmam gerektiğini bilmiyorum. dekara 500 kg atsam çok mu gelir acaba **** sadece fidan çukurlarına 2-3 kg mı atayım? Tarlamızın analiz sonuçlarına göre ph 7.8 organik madde miktarı %1 ve fakir diyor. Son olarak eğer alırsam fırfırla tarlaya atıp pullukla toprak altı yapmamız mı gerekiyor ?

Ayrıca konuştuğum diğer firmalar bu fiyatta bir ürünün bu değerlere sahip olamayacağını söylüyor. Ziraat malzemeleri satılan yerlerde en kötü leonarditin (kömür tozu gibi org.mad. %40 ) tonu 250-300 lira civarı. en kötüsünden de kötü çıkacağını sanmıyorum ama bu işlerden de tam anlamıyorum o yüzden net birşey söyleyemiyorum.

En kötüsünü düşünerek %40 organik madde içeriği olsa bu fiyata alıp dekara 300-500 kg atmak bana daha mantıklı geldi. Sizce ne yapmalıyım dekara ne kadar kullanmam gerekir ?

Eski 21-04-2012, 19:25   #860
Ağaç Dostu

Bir de önümüzdeki günlerde toprağın hava alması için fidan çukurlarını açtırmayı 1mt derinliğinde açtırmayı düşünüyorum. Çukurun en alt kısmına birkaç kilo atıp üst kısımlara doğru azar azar toprağa karıştırmayı düşünüyorum. Miktarla ilgili bir sınır var mı acaba ben çukur başına altta 5 kilo kullanıp üstlere doğru 40cm 90cm arasına da 5 kg karıştırmayı düşünüyorum. en üst kısma da 1 kg kadar karıştırmayı düşünüyorum. Üst kısımda az kullanıp fidanları yakma ihtimaline karşı az atacağım. Sizce miktarlar ve uygulama şekli mantıklı mı yoksa fazla mı gelir? Lütfen bir yol gösterin kafam çok karışık

Eski 21-04-2012, 20:43   #861
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hasan_ka Mesajı Göster
Bir de önümüzdeki günlerde toprağın hava alması için fidan çukurlarını açtırmayı 1mt derinliğinde açtırmayı düşünüyorum. Çukurun en alt kısmına birkaç kilo atıp üst kısımlara doğru azar azar toprağa karıştırmayı düşünüyorum. Miktarla ilgili bir sınır var mı acaba ben çukur başına altta 5 kilo kullanıp üstlere doğru 40cm 90cm arasına da 5 kg karıştırmayı düşünüyorum. en üst kısma da 1 kg kadar karıştırmayı düşünüyorum. Üst kısımda az kullanıp fidanları yakma ihtimaline karşı az atacağım. Sizce miktarlar ve uygulama şekli mantıklı mı yoksa fazla mı gelir? Lütfen bir yol gösterin kafam çok karışık
sn hasan ka %56 hümik asit içeren leonardit 500 kilo fazla ve maliyetli olur 50 veya 70 kilo yeterlidir 50 kilo leonardit iç erisinde %28 hümik ve fulvikasit toprağa atmış oluyorsunuz %56 olan leonardit 50 kilo içerisinde %28 hümik asit uygulamış olursunuz sıvı hümik asit yapmak maliyeti çok düşük ama çok detay isteyen bir yapım ben %17 hümik asit çıkardım toprağa uyguladım ben daha önceleride hümik asit kullanıyordum topraktanfaydasını görüyorum yalnız leonarditi direk toprak tan denemedim hiç 70 -80 kilo leonardit yerine 2 kilo hümik asit kullanmak dekara dahaiyi sonuçverir çünkü hümik asit toprağa uygulandığı an hızlı sonuç veriyor leonardit ise zaman içerisinde sonuça varıyor ağaçlardan uygulamak vazladeneyim yok ben mısır ve buğday pamuk yetiştiricisiyim yukardan yazdığım organik sıvı gübreler bütün hammaddeler gübre yapımında hemen hemen aynıdır melas şilempe çinko sülfat bunların içerisini kgramın karşısına yazmışım %17 hümik asit yapımınıda diyer sayfalarda belirtmişimdir 26 cı sayfadan yapımımı belirtmişimdir bakabilirsiniz

Eski 22-04-2012, 19:25   #862
Ağaç Dostu

Alıntı:
...

Leonardit için Denizli'de bir madenle iletişime geçtim kamyon bulabilirsem 16-20 ton alacağım. Leonarditin analiz değerleri organik madde %76 toplam hümik-fülvik asit %56 ph 6.6 nem oranı ise yüzde 25. Firma yoğun çalıştığı için kamyonu benim bulmam gerekiyormuş. Fiyat olarak da uygun geldi bana tonu nakliye dahil 120 lira gibi bir fiyatı var. ...
Hasan bey bu değerlerde Leonardit Denizli çıkıyorsa kaçırmayın derim.

Eski 22-04-2012, 20:09   #863
Ağaç Dostu

Alıntı:
Hasan bey ben sizin kafanızı iyice karıştırabilecek miyim bakalım?

Bildiğim kadarıyla 10 dönümden fazla yeriniz var ve ceviz dikeceksiniz. ( Meyve ağaçları dikiminde artık ''sırta dikim tekniği'' uygulanıyor son zamanlarda bi düşünün derim.)

1.)1 m. derin cukur açtırmayı düşünüyorsunuz; çukurdan çıkan toprağa 5 kg. leonardit, 5 kg. klino ve 10 kg. iyi yanmış hayvan gübresi ya da kompostu karıştırıp fidanları dikerken kullanırsanız;

2.)Ayrıca _ önceden_ fidan çukurlarının tabanına bir kürek lonardit ve bir kürek klino atarsanız çok iyi olur.

Şimdi açık kök ceviz dikimi geçti. Tüp dikecekseniz böyle yapınız derim.

Ben açık kök dikmenizi öneririm. Daha ucuza gelir.

Ben şöyle yapardım.

Çukurları Eylül ayında açtırır. her çukur dibine bir kürek dolusu leonardit ve kilino atardım. Üstüne de (1. madde) zenginleştirdiğim çukurdan çıkan toprak ile kapatırdım. Ortalarına bir sırık dikerdim.

6 ay sonra, mart gibi _ üzerinden bir kış geçecek ve klino+leonardit+gübre üçlüsü çalışmaya başlamış olacak_ fidanları diker geçerdim.

Eğer sırta dikim yapacaksam;

30 cm. ya da yarım m. çukurların üstüne 1m kare genişliğinde tümsek yapardım ve fidanları bu sırta dikerdim.

Sonra da fidan sırasını baştan başa sırt yaptırırdım. Yani baştan başa fidan sırası yüksek fidan arası düşük seviyede olur ve sadece boydan boya toprak işlemesi yapılır. ( bi düşün derim, ama Sn. Mine Pakkaner bu konunun uzmanıdır diye söyleleyim)

Kolay gelsin.

mrduran beğendi.
Eski 23-04-2012, 11:07   #864
Ağaç Dostu

Sn Cebrail toprak analizinde organik madde miktarı %1 çıktığı için organik madde miktarını arttırması açısından fazla atmayı düşünmüştüm. Bir de nakliye parası kamyon başına olduğu için 15 tona kadar 400 lira ödeyeceğim almışken fazla alayım diyorum. İlerki yıllarda yavaş tavaş toprağa yayıp fidan çevresine de sizin tarifinizle hümik asit yapabilirim.

Eski 23-04-2012, 11:18   #865
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen Mesajı Göster
Hasan bey bu değerlerde Leonardit Denizli çıkıyorsa kaçırmayın derim.
Sn halil önen firmanın söyleyişi bu yönde daha malzemeyi bile görmedim inşallah doğrudur
Evet doğru hatırlıyorsunuz 16 dönüm yere ceviz dikeceğim. Tarlamızın ph değeri 7.8 civarında, killi-tınlı, organik madde %1 ve fazla kireçli bir yapıya sahip. Hal böyle olunca klino, leonardit konusunu ince eleyip sık döşemek farz oldu Sırta dikim arazi çok eğimli olduğu için maalesef çok zor
Fidanları kasımda açık köklü dikmeyi düşünüyorum o yüzden hazırlıklara başladım. Önümüzdeki günlerde çukurları açıp tabanına tavsiyenize uyarak leonardit ve klino atacağım. Çukurdan çıkan toprağı da bahsedildiği gibi zenginleştireceğim. Peki 5 değil de misal 10 kg leonardit kullansam ne olur? 1mt derinlikte fazlası zarar verir mi onu merak ediyorum.

Eski 23-04-2012, 17:20   #866
Ağaçsever

Alıntı:
Sn Cebrail toprak analizinde organik madde miktarı %1 çıktığı için organik madde miktarını arttırması açısından fazla atmayı düşünmüştüm. Bir de nakliye parası kamyon başına olduğu için 15 tona kadar 400 lira ödeyeceğim almışken fazla alayım diyorum. İlerki yıllarda yavaş tavaş toprağa yayıp fidan çevresine de sizin tarifinizle hümik asit yapabilirim.
sn hasan ka fiyatı çok cazip yinede dekara 70 veya 100 kilo atın diyer kalanınıda sonbahar aylarında kullanın sonbahar dememim sebebi kışyağmurları üzerinden geçmesi toprakaltından kalması uzun süre bahar ve yazaylarına kadar daha iyi sonuç gösterir zaman zaman toprak altında çözüzülüyor sıvı hümik asit yapmak içinse granül deyil tozformunda olmalı leonardit toprak analiznde çinko eksikliği görünüyormu muhtavelen gözük müştür demir ve çinko kullanmanızıda önerrim

Eski 23-04-2012, 17:31   #867
Ağaçsever

Alıntı:
Sn halil önen firmanın söyleyişi bu yönde daha malzemeyi bile görmedim inşallah doğrudur
Evet doğru hatırlıyorsunuz 16 dönüm yere ceviz dikeceğim. Tarlamızın ph değeri 7.8 civarında, killi-tınlı, organik madde %1 ve fazla kireçli bir yapıya sahip. Hal böyle olunca klino, leonardit konusunu ince eleyip sık döşemek farz oldu Sırta dikim arazi çok eğimli olduğu için maalesef çok zor
Fidanları kasımda açık köklü dikmeyi düşünüyorum o yüzden hazırlıklara başladım. Önümüzdeki günlerde çukurları açıp tabanına tavsiyenize uyarak leonardit ve klino atacağım. Çukurdan çıkan toprağı da bahsedildiği gibi zenginleştireceğim. Peki 5 değil de misal 10 kg leonardit kullansam ne olur? 1mt derinlikte fazlası zarar verir mi onu merak ediyorum.
sn hasan ka yeni dikim fidanlar için 10 kilo fazla gelebilir 3 - 4 kilo yeterlidir leonardit 3 kilo çiflik gübresi fermanta edilmiş 4 kilo 1 kilo dap gübresi 500 gram çinko sülfat 250 gram demir sülfat biraz maliyetli ama toprağın bütün eksik lerini tamamlamış olursunuz daha hızlı daha gelişim sağlamışolursunuz

Eski 23-04-2012, 18:01   #868
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-11-2011
Aklıma takılan bir şey var. Leonartid doğrudan toprak verimliliğini artırıyorsa Leonartid madenlerinin olduğu yerlerde bitki örtüsü yağmur ormanları misali olmalı. Madenin yakın yöresinde oturan, bitki örtüsü gözle görülür oranda fark ediyor diyen kimse varmı acaba.

mrduran beğendi.
Mustafa Abdal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2012, 18:38   #869
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi meraklı_amatör Mesajı Göster
Aklıma takılan bir şey var. Leonartid doğrudan toprak verimliliğini artırıyorsa Leonartid madenlerinin olduğu yerlerde bitki örtüsü yağmur ormanları misali olmalı. Madenin yakın yöresinde oturan, bitki örtüsü gözle görülür oranda fark ediyor diyen kimse varmı acaba.
sn meraklı amatör demek istediğiniz leonardit olan bir bölgenin doğası bitki örtüsü daha iyimidir leonardit olan bir bölgeyi görmedim yalnız bir üre gübresinin birtorba bir yeşil alana dökün orda bitki olurmu olmaz yakar bence leonardit olan bir maden bölgeside buna benzer orası bir maden madenden alınıp toprağın ihtiyacı kadar veriliyor bir dekar toprağa 10 ton leonardit attığınız zaman ne gimi sonuç verir bence herşeyin fazlası zarar

Eski 01-05-2012, 22:33   #870
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-01-2012
Merhaba,
Yazılanları okuyor ve bilmedende olsa bir ucundan doğru yapmış olduğuma seviniyorum. 24 Kasım öğretmenler gününde 22,029 m² alana 3x5 aralıkla 1300 kadar zeytin fidanı diktim. Can suyuna Humik asit koydum (3000Lt/1Lt) bu kış havalar çok soğuk olduğundan 400 kadarı don yedi, Şubatta her ağaca 1 kürek çiftlik gübresi koydum. 1 ay önce em-5 isminde, bir mikrobiyal gübre bulup bunu tulumbayla ağaçlara uyguladım. Bu hafta 25kg'lık torbalarda 5xLeonardit satın aldım ve haftaya ağaçların dibine 100gr kadar toprağa karıştırıp uygulamayı düşünüyorum. Fidanlar kurşun kalem ve incesi kalınlıklarda olduğundan bunun yeteceğini düşünüyorum. Yaz sıcağı bastırınca Temmuz gibi tankerle sulama yapmayı planlıyorum, suya humik asit koyacağım ve bol bol sulayacağım. Can suyu için 12 tanker kullanmıştım, sanırım yine öyle olur. Leonarditin torbası 10 tl, Humikasit 20Lt/40 tl. İzmir Aliağa'da üretim yapan bir firmadan aldım.
Yukarıdaki yapılan ve planlana bakacak olursanız, eksik - fazla yapılan varmı diye fikrinizi beyan ederseniz sevinirim.

sezik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:30.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024