agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni849Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-08-2010, 17:06   #541
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Fazla dozlanmış malzemenizi ilave toprak ile seyrelterek kullanabilirsiniz.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2010, 10:23   #542
Ağaç Dostu

Süleyman Koçak's Avatar

Giriş Tarihi: 31-01-2008
Teşekkürler sayın MeyveliTepe.

Süleyman Koçak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2010, 14:34   #543
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-07-2006
leonardit ve hümik asitler

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Adalet Yağcı Mesajı Göster
Nihayet karar verebildim, Mersin Kuyuluk yolunda İnankur Tarımdan Perl Humus aldım, 25 kg. 60 tl.

Eklenti 136953
İyi bir ürün seçtiğimi düşünüyorum, çok yağmur yağdığı için ağaçlarıma veremedim, hafta içinde havanın iyi olduğu bir günde gidip ağaç başına 300 gr. vereceğim(satıcının önerisi).
Merhaba
ben IZOTAR A.S.den canan yılmaz. Ürünümüz ile ilgili kullanımları, olumlu tepkileri görmek beni çok mutlu etti. Kısaca değinmek istiyorum. PERLHUMUS leonarditdir. toprak uygulamalarında bitkiye oldukça olumlu etkileri bulunmaktadır. Leonardit ürünlerini toprak kondisyonlayıcısı gibi düşünmelisiniz. Toprağınızda var olan olumsuzlukları (tuzluluk, pH, toprak yapısı, organik madde miktarı vs) düzenleyen bir madde.Leonarditin işlem görmüş hali potasyum humat olarak adlandırılır. doğada var olan leonardit suda çözünmez haldedir. Zaten çözünür formda olan bir madde olsaydı milyonlarca yıl süren bir parçalanma süreci sonucunda oluşan bu madde yıkanıp gidebilirdi. Potasyum humat leonarditin potasyum hidroksit ile muamelesi sonucunda oluşur. Bu sebeble asit ismi taşıyan ürün alkali değerler gösterir. Toz ve sıvı formdaki potasyum humat toprak yapısı yanısıra bitki içine girebilme özelliği ile bitki metabolizmasına olumlu etki eder. Özellikle köklenmeyi teşvik eder. Bildiğiniz gibi kökler bitkilerin beynidir. Karar verme mekanizması olan önemli hormonlar köklerde üretilir. Bu sebeble canlı köklerin var olması ve çoğalması sağlıklı bir bitki için gereklidir. Sayısız faydaları olan hümik asitlere ilgini yoğun olduğunu görmekten memniyet duydum. Arada bir katılarak sorualra cevap vermek benim içinde güzel bir paylaşım olacaktır.

cnnylmz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2010, 15:17   #544
Ağaç Dostu

Süleyman Koçak's Avatar

Giriş Tarihi: 31-01-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cnnylmz Mesajı Göster
Arada bir katılarak sorualra cevap vermek benim içinde güzel bir paylaşım olacaktır.
Foruma hoşgeldiniz sayın cnnylmz. Şu halde 543 ve 545 numaralı sorularımın muhatabını bulmuş oldum. Tavsiyeleriniz nelerdir acaba?

Süleyman Koçak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2010, 15:21   #545
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Sayın Cnnylmz, bilgiler için teşekkür ederim.
Benim sorum yine PERLHUMUS il ilgili olacak, her yıl toprağa iki defa(İlk baharda ve Son baharda)PERLHUMUS verilmesi öneriliyor.
Bu konudaki fikirlerinizi alabilir miyim?

Bu şekilde kaç yıl devam etmem gerekir uygulamaya?

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-09-2010, 11:27   #546
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-09-2010
Thumbs down hümik asit

arkadaşlar ben GLİ (garp Linyitleri İşletmesi) çalışıyorum. yani sizin anlaycağınız: Tavşanlı Kömür İşletmelerinde Memurum.. hümik asit satışı yapıyor işletmemiz. kilosu 3-3,5 Tl arası olması gerekli isteyen bizim kurumla **** benle irtibata geçebilir. sakın hiç kimse benim dolandırıc olduğumu falan düşünmesin..zaten ben memurum. kurumumuz satıyor...

birolum2001 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-09-2010, 12:39   #547
Yeni Üye

Thumbs down hümik asit

arkadaşlar ankara da Türkiye Kömür İşletmeleri Kurmu (Hipodrom Caddesi) Yeni Mahalle/Ankara alabilirsiniz **** Tavşanlı dan alabilirsiniz .. kargo ile **** şahsen kendiniz alabilrisiniz...

Eski 20-09-2010, 14:28   #548
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Perakende satıyorlar mı? Bir çuval iki çuval gibi.

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2010, 11:18   #549
Yeni Üye

yok artık

çuvalla satılır mı? dalga mı? geçiyorsun..bilgilendirme amaçlı olarak bilinen birşeyi paylaştım..isteyen belirttiğim adresten alabilir **** internet sitesinden telefonu ögrenir. siparişini verir kargoyla alır..

Eski 22-09-2010, 11:20   #550
Yeni Üye

Smile hümik asit

1-3-5-10 kiloluk sıvı bidonlarda alabilirsiniz..

Eski 22-09-2010, 12:35   #551
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-06-2007
sıvı hümik asiti çimlerini söktüğüm bahçe toprağına uygulasam yeni ekeceğim çimlere faydası olur mu acaba? Nasıl uygulamalıyım?

Benol Hazaroğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2010, 16:59   #552
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-11-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi birolum2001 Mesajı Göster
1-3-5-10 kiloluk sıvı bidonlarda alabilirsiniz..
Sn. Birolum2001,

Bilgilendirme için teşekkürler. Ancak insanlar sipariş için hangi numarayı arayacaklar? Türkiye Kömür İletmeleri Kurumu perakende satış yapıyor mu? Kargo ile gönderim yapıyorlar mı? Bu bilgileri bir kerede paylaşırsanız çok iyi olur. Böylelikle bir çok soruyu önceden yanıtlamış olursunuz.

Teşekkürler.

acemi_caylak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2010, 22:38   #553
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi birolum2001 Mesajı Göster
çuvalla satılır mı? dalga mı? geçiyorsun..bilgilendirme amaçlı olarak bilinen birşeyi paylaştım..isteyen belirttiğim adresten alabilir **** internet sitesinden telefonu ögrenir. siparişini verir kargoyla alır..
Dalga geçen biri olduğunu zannetmiyorum. Sadece ortada leonardit ve KOH ile işlenip elde edilmiş bir humik asit çözeltisi kargaşası var. Leonardit i elbetteki çuvalla satılacak. Humik asit çözeltisi ise hak getire ne olduğu.kara kuru bir kömür çözeltisi işte. Leonarditin bu bazı lingit tabakalarının üzerindeki bir kaç cm kalınlığından bahsediyoruz soradan linyitin kalitesine göre çıkan sıvı humik asit bir tür " ne çıkarsa bahtına" sıvısı.

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2010, 22:43   #554
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acemi_caylak Mesajı Göster
Sn. Birolum2001,

Bilgilendirme için teşekkürler. Ancak insanlar sipariş için hangi numarayı arayacaklar? Türkiye Kömür İletmeleri Kurumu perakende satış yapıyor mu? Kargo ile gönderim yapıyorlar mı? Bu bilgileri bir kerede paylaşırsanız çok iyi olur. Böylelikle bir çok soruyu önceden yanıtlamış olursunuz.

Teşekkürler.
tki yazın internet sitesinden telefon numarasına bakın .. onu tam bilmiyorum .. yani hümik asit bölümünü bilmiyorum.... tavşanlı numarası ise 0274 614 10 07 dahili 1389.. OLCAY bey'i mesai saatlerinde arayabilirsiniz .. kargo ücreti karşı taraf ödemeli olarak sipariş edebilirsiniz..parası hangi banka hesabına yattığını bilmiyorum.. verdiğim telefondan öğrenebilirsiniz...

Düzenleyen birolum2001 : 22-09-2010 saat 22:44 Neden: eksik yazmıştım
Eski 22-09-2010, 22:45   #555
Yeni Üye

bu arada perakende satış yapılıyor istediğiniz kadar alabilirsiniz...

Eski 24-09-2010, 23:42   #556
Ağaç Dostu

egetropical's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2007
TKİ İzmir tarım fuarına stand açmışlar. parakende humas satışı var. ben bugün 2 kg. aldım.
Fuar pazar güne kadar açık. izmirden merak eden arkadaşlar ziyaret edebilir.
giriş ücretsiz. ilgili kişi nihat ölmez 0544 543 91 91
2 kg. fiyatı 4,72 tl
www.ili.gov.tr

egetropical Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2010, 22:59   #557
Yeni Üye

Thumbs down

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi praecox Mesajı Göster
Dalga geçen biri olduğunu zannetmiyorum. Sadece ortada leonardit ve KOH ile işlenip elde edilmiş bir humik asit çözeltisi kargaşası var. Leonardit i elbetteki çuvalla satılacak. Humik asit çözeltisi ise hak getire ne olduğu.kara kuru bir kömür çözeltisi işte. Leonarditin bu bazı lingit tabakalarının üzerindeki bir kaç cm kalınlığından bahsediyoruz soradan linyitin kalitesine göre çıkan sıvı humik asit bir tür " ne çıkarsa bahtına" sıvısı.
sayın arkadaşım:daha önce kullandın mı? uygularsın,denersin ; arkadasar ben şu bitkilerde kullamdım.. bitkilere zararı oldu tavsiye etmem dersiniz.. olur biter.. hemen önyarglılı yaklaşma.. ben kiraz ağaçlarında kullananları gördüm.. verimi çok artırdığını sylediler.. ama ne dozajta hümik asit kullandı bilmiyorum.. ama hümik asit kullanılmış kiraz ağaçları ile kullanılmamış kiraz ağaçları bariz bir şekilde belirgin durumdaydı.. dediği gibi kara kuru bir sey değil konsantre halinde pekmeze benzer bir konsantre..

Eski 26-09-2010, 23:55   #558
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Türkiye Kömür işletmeleri ''Hümas '' adıyla Hümik asit ürettiklerini; ve bu ürünü İzmir Tarım Fuarında tanıtmışlardı.

Name:  IMAG0002 [640x480] (2).JPG
Views: 3155
Size:  57.6 KB

Fiatı 2 lira dolayındaydı. (Bir lt. si)

20 lt. almak için gitmiştik. İkinci gidişimizde kalmamıştı.

Name:  IMAG0001 [640x480] (3).JPG
Views: 3007
Size:  55.3 KB

Müd. Hasan bey ile kalan 32 adet birer litreliklerin hepsini kapattık.

Kalabalık arttı. '' Ne oluyor bedava mı? veriyorlar derlerken'' biz kolileri dodurduk. Onlar baktı kaldı.

Almak isteyenler için;

Sn. Nihat Ölmez şu tel. verdi.

0544 543 91 91

Saygılar

Name:  IMAG0005 [640x480] (2).JPG
Views: 2885
Size:  49.1 KB

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2010, 00:04   #559
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

TKİ Ilgın işletmesi laboratuarlarında Elbistan kömüründen humik asit üretildiği bir süredir biliniyor. Geçen yıl Tarım Kredi Kooperatifleri birliği ile iş birliği de yapıldı sanırım. Sıvı formda kaliteli humik asit üretilip oldukça düşük fiyatla satılmaya başlandığı bildiriliyor.

Satışa sunulan hümik asit ile ilgili herhangi bir içerik testi, analizi göremedim. Sn.Birolum2001, bu gibi raporlara ulaşabiliyorsanız ve bilgilendirebilirseniz çok makbule geçer.

Anladığım kadarıyla TKİ'nin lenonardit üretmek gibi bir faaliyeti yok. Doğrudan hümik asit üretiliyor. İçerik de gerçekten iyi ise fiyatlar çok makul.

Eski 27-09-2010, 00:08   #560
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Resimdeki etikette %12'lik olduğunu görüyorum. Piyasada satılan sıvı hümik asitler genelde %15'likdir. Fiyatına bakılırsa yine de iyi. PH çok yüksek. Kullanırken doza dikkat.

Eski 27-09-2010, 10:39   #561
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Resimdeki etikette %12'lik olduğunu görüyorum. Piyasada satılan sıvı hümik asitler genelde %15'likdir. Fiyatına bakılırsa yine de iyi. PH çok yüksek. Kullanırken doza dikkat.
sayın meyvelitepe humas-15 dedikleri bu için olsa gerek
yağni içeriğinde %15 lik humik asit mevcut anladığım kadarı ile

idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2010, 20:52   #562
Ağaç Dostu

ykolko's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2010
EKONATURA - LEONARDİTEKO NATURA leonardit

Sayın Sergüzen
Aşağıdaki leonardit ürününü kullandınız mı?
Sonuç nasıl?

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sergüzen Mesajı Göster
Aşağıdaki bilgiler bir üreticinin sayfasından kopyalanmıştır. Konuya biraz daha açıklık getirir.

EKONATURA - LEONARDİTEKO NATURA leonardit, Toprağın fiziksel ve kimyasal özelliklerini iyileştiren,biyolojik aktivitesini arttıran, yüksek oranda humik asitler içeren, toprağa karıştırılarak uygulandığında humus oluşturan katı granül ve toz formdaki organik bir materyaldir.

Leonardit; bitki ve hayvan kalıntılarının tarih öncesi zamanlarda gölsel ortamlarda ve bataklıklarda çökelerek basınç, sıcaklık ve anaerobik koşullarda volkanizma hareketlerinin de etkisiyle milyonlarca yılda parçalanıp bozuşması, humifikasyonu, oksidasyonu ve başkalaşıma uğraması sonucu tabakalaşmış organik sedimanter bir kayaçtır.

EKO NATURA, humik asit içeren bir preparat olup, topraktaki bitki artıklarının binlerce yıllık süreçte ayrışması ve değişimi sonucu oluşan leonardit isimli organik materyalden üretilmektedir. Eko Natura tamamen doğal bir bitki gelişim düzenleyicisidir. İçerdiği humik ve fulvik asit, bitkiler tarafından alınabilir değerlerdedir.

EKO NATURA, bitkinin gelişmesini ve verimini arttırır. Toprağın fiziksel ve kimyasal yapısını istenen biçimde iyileştirerek, bitkinin daha kolay köklenmesini ve varolan besin elementlerini daha kolay almasını sağlar. Bununla birlikte suyun ve havanın toprak içinde hareketini düzenler.
Tescil No: 1904

pH : 6 - 7
Organik madde: % 40 - 60
Humik- Fulvik Asit: % 40
Ağır Metal: Yok

FAYDALARI:

Besin alımını artırır.
Dona dayanıklılığı artırır.
Toprak özelliklerini iyileştirir.
Organik madde içeriğini artırır.
Tuhum çimlenmesini destekler.
Toprağı havalandırır ve su alımını iyileştirir.
Yararlı toprak canlılarını harekete geçirir.
Aşırı toprak EC ve pH değerlerini tamponlama etkisi vardır.
Toprak erozyonunu önler.
Kök gelişimini teşvik eder.
Hasatta verim ve kaliteyi artırır.
Patojenlerin önüne geçer, bitkiye yardımcı olur

KULLANIM DOZU:

ÜRÜNLER
KULLANIM ŞEKLİ VE ZAMANI
DOZU

TÜM MEYVE AĞAÇLARI
0-3 yaş 150gr/ağaç

4-10 yaş 500gr/ağaç

11-20 yaş 750gr/ağaç

21 yaş ve üzeri 1-2kg/ağaç

TARLA BİTKİLERİ
Bant şeklinde uygulama yapılır.
30-40 kg/da

SEBZELER

Domates, Hıyar, Patlıcan v.b.
Dikim öncesi toprağa karıştırılır.

Bant uygulamasında ürünler şaşırtılmadan önce tavalara uygulanır.

Fide yastıklarında ise 5-7 cm. derinliğe uygulanır.
50-100 kg/da

30-50 kg/da

20-25 kg/da

BAĞ -ASMA
Omca yaşına ve toprak yapısına göre kış hazırlığı sırasında verilir.
150-200gr/omca

TÜTÜN
Fide yastıklarında fide harcına karıştırılır.
3 kg/m3

FİDELER
Harç materyeline karıştırılır.
5-6 kg/m3

MUZ
İlk fidan dikiminde çukurlara uygulanır.

İlk taban gübresiyle izdüşümüne uygulanır.
2 kg/ağaç

40-50 kg/da

KAVUN, KARPUZ
Fide dikiminde yalaklara uygulanır.
20-25 kg/da

SÜS BİTKİLERİ VE SAKSILAR
Fide dikiminde yalaklara 20-25kg/da

Saksılara 80gr/10lt. saksı

Harç materyallerine 5-6kg/m3

Çim sahalara toprağa 100-150kg/da

ykolko Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2010, 23:19   #563
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-02-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
. PH çok yüksek. Kullanırken doza dikkat.
Ph 12 nasıl bir asidik değer bu ???

Sevgiyle kalın

ensar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2010, 00:09   #564
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-05-2010
Bu konu içinde 17. sayfada Perl Humus isimli ürünü şimdi gördüm. Önce şaşırdım, sonra da şaşırmaktan vazgeçtim.
Şaşırmamın nedeni Ensar Bey'in eklediği resimlerin üzerinde olması; çünkü bu resimleri görmüştüm, hatta itiraf edeyim resimdeki leonarditleri linyit ocaklarından ona ben getirmiştim. Bizim Leonarditin resimlerini görüp sonra bu konuya da bir şeyler yazmama rağmen o zamanlar görmediğim Perlhumusu görmediğim için şaşırmadım.

Ülkemiz toprağı 1-2 metre kazınca leonardit deposu. Ve ithal leonardit gelip 25 kg mı 60 TL ye alıcı buluyor buna şaşırdım. Bizim ocaklarda ise leonardit katmanları dozerle kazınıp kullanılmaz madde olarak bir kenara atılıyor.

Sonra da torbaya konulmak üzere kırılıp ufaltılan linyitlerden çıkan toz son senelere kadar atılırken, şimdi üzerine tescil numarası yazılmış torbalara konulup kilogramı 1.5 TL ye satılıyor. Kampanyamız var, 25 kg lık torba alırsanız 25 lira yani kilosu 1 TL diyerek satanlar da var.

Burada gerçek yerli leonarditin satılmayıp yerine linyit tozu satılmasının nedeni, linyitin kırma işlemi sırasında zaten çıkan atık madde olan kömür tozunun bedavaya mal olması sanırım.

Ocaklarda sağa sola atılıp ya da üzeri gömülen leonarditi çuvala sokmadan önce 100-200 metre taşınması ve kırılıp toz haline getirilmesi işlemi, var. Bu proses çok pahalı ve hassas işlem olduğundan beleş olanı milleti çuvallamak daha karlı.

Tarım üreticisini de kazıklamak zaten eskiden beri mübahtır. Bir de leonarditçiler alsınlar ifadelerini.

Kırılması gereken, 20 milyon yıl önce oluşmuş linyit aşağıdaki resimdeki. Hem de kapalı tohumlu ağacın doğal mumyası.
%60 ı hümik asit, %15-20 nem içeren pH değeri 4-5, P2O5, K2O, demir ve mangan içeren, kahverengi genç kömür.

Eklenen Resimler

meymun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2010, 08:41   #565
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Bu durumda aldığımız leonarditin rengi ne kadar koyu ise kömür tozu olma ihtimali o kadar fazla diyebilir miyiz?

Renk yukardaki gibi kahverengi mi olması lazım?

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2010, 09:57   #566
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-11-2009
Sn. Denizakvaryum'u aynen dediğiniz gibi, kahverengi veya koyu kahverengi olması gerekiyor.

acemi_caylak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2010, 22:59   #567
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-05-2010
Humintech firmasının Perl Humus ürününü inceledim. Kahverengiye boyamışlar

Şaka bir yana bu ürün kahverengi, ve sitelerinde analiz, ürün ambalajının üzerinde özelliklerini, kullanım koşullarını anlatan etiket tasarımı, sertifikasyon yetkisi olan kuruluştan sertifika, emniyet sertikası, biyolojik incelemeler yapan labaratuvardan sertifika gibi güven verici bilgiler var.

Bir firma ithal etmiş, navlun ve sigortasını ödemiş, gümrük masraflarını ödemiş kendi karını eklemiş, satan bayi karını koyarak para kazanmış. Ve bu ürün üretilirken hammade giriş kontrolü, prosesin tekrarlanabilirliği garantisi, üretim maliyetleri vs masraflar ederek ve kar payını ekleyerek satmış. Ülkemizde satış fiyatı 60 TL olmuş.

6000 Kcal lik linyit kırılıp torbalanarak kilogramı 20-25 kuruşa satılırken, tarım üreticimize, yarar sağladığı söyleyerek satılan linyitin atık tozunun 25 kglık torbası 25 TL. yani 1TL/kg

Sonuç: Torbayan memnun, satan memnun. Kullanan enayi yerine konulan kandırılmış .

Umarım bu işi gereği gibi yapan, olanakları elverdiğince ürettiğini kontrol edenler de vardır.

meymun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2010, 12:12   #568
Ağaç Dostu

Fidan dikerken leonarditi 25 kg.çuvaldan elimle atarken eldiven vs.giymediğimden elim kömür gibi simsiyah oluyor öyle kolay da çıkmıyor.

Bu yazışmalardan sonra merak ettim bu kahverengi leonardit eli boyuyor mu ?

Eski 14-10-2010, 08:40   #569
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-02-2008
Sevgili Deniz akvaryumu,

Kahverengi renkli olan leonarditte eli boyuyor.Nedeni öğütme sırasında oluşan küçük vede rutubetli olan partiküller. Ama boyamadan daha çok toprak kirletmesi ya da nemli kırmızı toprak( eski tenis kortlarındaki ) ne kadar boyuyorsa o kadar.

Granül haline ya da pellet haline getirilirse boyamaz.

Sevgiyle kalın

ensar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2010, 09:36   #570
Ağaç Dostu

Teşekkürler Ensar Bey,

umarım Türkiye'de de bu kahverengi leonardit üretilmeye başlanır.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:33.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024