agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni10Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-02-2018, 11:18   #91
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi asterix Mesajı Göster
Arkadaşlar,
Fidan dikiminde su tutucu jel kullanan var mı? Varsa kışın köklerde çürüme yapıyor mu? Net'te bu konuyu İngilizce,Türkçe çok araştırdım ancak kesin bir bilgiye ulaşamadım. Özellikle muz bitkisinde kış mevsiminde köklerde sorun olur mu, tecrübesi olan varsa ve paylaşırsa sevinirim. Şimdiden teşekkürler.
Doktora tez çalışma dönemimde Phalaenopsis orkidesinde denemiştim. Denemeden canlı çıkan bitki olmadı.

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2018, 16:50   #92
Ağaçsever

asterix's Avatar

Giriş Tarihi: 05-01-2008
İnternette ballandıra ballandıra anlatıyorlar sulamada faydası oldugunu. Yaz aylarında hava sıcakken az miktarda kullanıldığında zararı olmaz diye düşünüyorum ancak kış aylarında bitki köklerin de çürümeye neden olur mu çok merak ediyorum. Bir iki tanesinde denemek lazım, belki çok da kötü olmaz Ayrıca bu jeller sodyum ve potasyum tabanlı diye ikiye ayrılıyormuş. Potasyum tabanlı olanlar daha iyiymiş diye okudum.

asterix Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2018, 16:53   #93
Ağaçsever

asterix's Avatar

Giriş Tarihi: 05-01-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü Mesajı Göster
Doktora tez çalışma dönemimde Phalaenopsis orkidesinde denemiştim. Denemeden canlı çıkan bitki olmadı.
Hiç orkide yetiştirmedim, çok su isteyen bir bitki mi? Belki o yüzden bitkilere ağır gelmiştir.

asterix Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2019, 10:10   #94
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-11-2019
Farklı bir amaç kullanılabilir mi üreticiler bilgi verebilir mi ?

Merhaba, tarihi bir taş evin zemin katı dış duvarı yaklaşık 3karış bahçe toprağının altında kalıyor. Tüm çeper boyunca hiç su almaz ve rutubet almazken çok aşırı yağmurlar sonucu sadece bir köşe su almaya başlamış duvar ıslak. Ustalara danıştığımda dışardan toprağın komple açılıp duvarın dışına izolasyon malzemesi yapılması gerektiği, zor ve pahalı bir iş olduğu üstelik bunun için toprağın kurumasının beklenmesi gerektiği iletildi. Çok kalın taş duvarlardan diğer bölümler su çekmezken sadece burası çekiyor. Dış tarafında sarmaşığın kökü var buna bağlı sorun olabilir mi ? Konuya gelecek olursam bu bölümdeki toprağa su tutucu jel koyarsam aşırı yağmurlarda toprağın kapasite fazlası suyunu tutarak duvara işlemesini engeller mi ? Çünkü kısa sürede çok yağmur yağınca oluyor sadece. Tuttuğu suyu kademeli olarak mı salıyor çevresindeki nem ihtiyacına göre ? İçerden boya badanayı da yeni yaptırmıştım önceden rutubet yoktu. Duvarlar küflenmeye başlamadan yardım edin lütfen. Not : İzmir den yazıyorum yağmurlar devam ediyor.

Prion Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2019, 12:03   #95
Ağaç Dostu

selim_50's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2007
sayın prion; toprağa su tutucu jel koyarsanız çevredeki suyu ve nemi üzerine toplayıp bölgenin uzun süre yaş ve nemli kalmasını sağlamış, amacınızın tam tersi bir iş yapmış olursunuz,
Mebran denilen ziftli su yalıtım malzemeleri var, su alan kısmı açılıp ısıtılarak uygulanıyor, uzun yıllar boyunca sıkıntınıza çözüm olacaktır.

Prion beğendi.
selim_50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2019, 13:21   #96
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-11-2019
Teşekkürler

Prion Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:18.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024