agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni10Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-03-2009, 12:09   #61
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-08-2008
Stockosorb

Merhaba Arkadaşlar,

Stockosorb'un Eylül 2008 den bu yana ana distribütrlüğünü yapmaktayız. Stockosorb ile ilgili fiyat veren firmalar ellerindeki eski stokları eritmek için fiyatta indirime gitmişlerdir.

Ürünün kg fiyatı 25 TL. dir. Fakat alım miktarına bağlı olarak yüklü oranlarda alımlarda iskontolar uygulamaktayız.

Seldagül Arslan
Ziraat Mühendisi
Stockosorb Sorumlusu

seldagularslan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2009, 19:15   #62
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-01-2008
Üretimi yerli, hammaddesi ithal olabilir
Pek çok sutut'un kaynağı; almanya, fransa, abd ve çin.
Kalitesi yüksek olanların rengi beya; kalitesi düştükçe sarı olmakta.
Benzer şekilde Ecosorb da mersin üretimi ancak hammaddesi ve orjinal patenti ithal bir üründür.
Çok yakında piyasaya değişik özellikte su tutucular gelecek.

zizanet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2009, 20:53   #63
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-05-2009
Ecosorb hakkında kısa bilgi

Merhaba arkadaşlar

Türkiye coğrafik konumdan dolayı hali hazırda su sıkıntısı çeken ve önlem alınmadığı takdirde küresel ısınmadan enfazla etkilenecek ülkelerden biri olacaktır. Ecosorb süper organik adsorbantlarla hacminin 400-600 misli su tutan geleceğim ürününüdür. Su hasadı olarak adlandırılan bu yöntemlerin gübrelerle kullanılmasıyla çok daha az su ile kıraç yerlerde bile başarılı bir yeşillendirme ve tarimsal üretim yapılabilecektir. Böylece hem kıraç bölgelerde bile tarimsal üretim yapılabilecek hem de gelecekteki küresel ısınmaya karşı en hazır ülkelerden biri olacağız.

Yemyeşil dünya için Ecosorb

Su deposu - Ürün Özellikleri

-Ecosorb toprak içerisinde su deposu görevi görerek ortamdaki fazla suyu yüzeyinde toplar.
-Ecosorb, potasyum tabanlı sellülozik bir bileşik olup tamamen doğal bir yapıya sahiptir.
-Hormon ve ağır metal içermez, toksik değildir.
-Bitki, toprak ve insan sağlığına zarar vermez.
-Ecosorb, tuzlu topraklarda kullanıldığında bitkilerin tuzdan dolayı kullanamadıkları suyu kolay bir şekilde kullanmalaırın sağlar.
-Ecosorb gübrelerin etkinliğini artırır.
-Ecosorb, gübre ve besleyici substratları toprakta tutar.
-Ecosorb'un %100 su kapasite ile su emme süresi iki dakikadır.
-Ecosorb,, depoladığı suyun %99'unu bitkiye geri verir.
-Ecosorb, nötral Ph değerine sahiptir. (pH=7,12)
-Ecosorb, su tutma özelliğinden dolayı sıvı Gübre maliyetlerinde de çok Önemli düşüşler meydana getirir.
-Ecosorb, besleyici değildir.Nem koruyucu-Bitki geliştiricidir.
-Ecosorb, -60 derecede kıristallendiğinden bitkinin kök donmalarına karşı bir antifiriz görevi görecektir.
-Ecosorb, kullanılan ürün-kullanım şekline göre toprak altında 4-7 yıl gibi bir süre kendisini muhafaza edecektir.
-Ecosorb, % 100 TÜRK üretimidir.

Kullanım Alanları
-Ecosorb mutlaka kök bölgesine uygulanmalıdır.
-Kıraç alanlarda tarla tarımında (2-3kg/da)
-Fiden dikimi (25-100gr/fidan)
-Çim alanlarda(20-40kg/da)
-Meyve ağaçlarında (yaş ve gelişime göre 25-100gr/Ağaç)
-Sebzelerde (5gr/bitki)
-Kök daldırma ve fidelemede
-Tohum kaplamada
-Bitki yetiştirme saksılarında

Kısaca sulamanın olması gereken her yerde Ecosorb.

Fiyatı: 26 TL/kg ( 22TL+ %18 KDV)

NOT: Sera bitkilerinde normalde ekim sırasında uygulanması gerekirken hasad yapılmakta olan salatalıkta (su tutmayan yapıya sahip bir serada) farklı bir uygulama yapıp oldukça başarılı olduk ve her gün sulanan salatalık 10 günde bir sulanmaya başlandı.

ayrınıtılı sorularınız için;

hidayet taşdemir
htd07@hotmail.com
0532 206 0340

drarif beğendi.
htd07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2009, 20:50   #64
Ağaç Dostu

otugay's Avatar

Giriş Tarihi: 03-08-2008
Su tutucu jel kullanılarak yapılacak çim uygulamasında jelin faydası tam olarak ne olacaktır?

Çim yağmurlama şeklinde sulandığında gereksiz su kullanımı bildiğim kadarı ile fazla olmamalı. Dolayısı ile çime vermemiz gereken su miktarı değişmeyecektir diye düşünüyorum. Bence olabilecek tek fayda birkaç gün sulanmasa çim zarar görmeyecektir, fakat ilk sulamada jelleri doyurmak için eksik yapılan sulama miktarı kadar fazla su kullanmalıyız.

İlgili arkadaşlar bu konuda bilgi verirlerse sevinirim.

otugay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2009, 10:33   #65
Yeni Üye

Ecosorb - su tutucu nem koruyucudur.
İlk sulamada jelleri doyurmak için demeniz yanlıştır, ecosorb toz halindedir.
Ecosorb tuttuğu suyun %98ini bitkiye geri verir.
Ecosorb kullanılıyor diye ilave sulama yapmanıza gerek yoktur.
Eğer dengeli bir şekilde sulama yapabiliyorsanız ve toprağınızın da su tutcu özelliği varsa gerekli gereksiz her yere ecosorb kullanmanıza gerek yok. Aşırı su bitkilerde su stresi yapacaktır, toprakta mineraller tuzlar vs belki de toprağınızın dengesini bozacaktır.
Tavsiyemiz, ecosorbu su sıkıntısı olan yerlerde ve bol sulama ile torağın verimini kaybedebileceğinizi gördüğünüz alanlarda kullanmanızdır.

Ecosorb- Su tutucu - Nem koruyucu

Eski 25-05-2009, 13:47   #66
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-01-2008
İşin endüstriyel yanını bir yana bırakırsak otomatik sulama sistemi için parası olmayanlar ve tembeller için harikulade bir ürün. Fakat bence fiyatı cok yüksek. Bitkiler içinse su stresi büyük bir problemdir bu ürün bunu engellediği ve su rejimini stabil hale getirdiği için büyük yararı olan bir ürün. Bence devlet kurak alanları ağaçlandırırken mutlaka bu tür ürünleri kullanmalı. zaten 4 ila 7 yıllık süreden sonra buna gerek bile kalmaz.

experienced Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2009, 22:53   #67
Yeni Üye

Susama Aquasorb
İnsan faaliyetleri her geçen gün daha fazla kaynağa ihtiyaç duymaktadır - bunlar arasında su elbette en değerlisidir. Modern tarım, dünyada pompalanan suyun yaklaşık üçte ikisini tüketmektedir. Bu nedenle, pek çok kişi bu suyu muhafaza etmek için yollar aramaktadır.

Toprağa veya substrata katıldığında yüksek miktarlarda su ve besleyici madde emen ve saklayan bir su tutucudur. Birçok ürünün aksine, AQUASORB, emilen su ve besinleri kolayca serbest bırakır, böylece emilim-salınım devrelerinde bitkinin istediğinde su ve besin alması sağlanabilir.

SUSAMA - AQUASORB:
_ Birkaç yıl boyunca toprağın Su Tutma Kapasitesini artırır. Sulama sıklığı % 50 oranına azaltılabilir.
_ Su ve besinlerin topraktan süzülerek kaybedilmesini engeller.
_ Topraktan buharlaşmayı azaltır.
_ Toprağın havalanma yoluyla fiziki niteliklerini iyileştirir.
_ Bitki gelişimini güçlendirir. Su ve besinler, kök bölgesinde bitki tarafından emilim için sürekli hazır olur.
_ Çevreyi kuraklığa ve yeraltı suları kirliliğine karşı korur.

Kaynak: Susama - Sevdiklerini Susuz Bırakma (Aquasorb)

Jel ve granür şeklinde satışa sunulacak ürünün perakende satış fiyatı henüz tam belirlenmedi ancak 1KG jel = 20TL olarak düşünülüyor.

Düzenleyen zizanet : 10-06-2009 saat 22:59 Neden: Susama - Sevdiklerini Susuz Bırakma (Aquasorb)
Eski 09-11-2009, 13:54   #68
Ağaçsever

gangava's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Arkadaşlar merhaba, bu ürünlerden kullanan oldu mu? Fiyatları nedir? Memnun musunuz? Bizlerle paylaşa bilir misiniz?

gangava Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2009, 10:58   #69
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Su tutuculardan çok yönlü yararlanmak.

Arkadaşlar Su tutucu jellere karşı değilim ama bu jellerin toprak yapısını su yönünden düzenlemesinin yararı Klinoptilolitler ve leonardit kadar daha aktif olması düşünülemez, çünkü bu jeller suyu tutma özelliği varsada bitkiye sunmada bir pozatif bir enerji taşımamaktadır, halbuki Klinoptilolitler ve leonardit toprağın ısınmasını mütakip bitkinin emrine sunacak potansiyel enerjiyle bitkiyi isteğine uygun nem ihtiyacını karşılamaktadır.

epsody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2009, 11:50   #70
Ağaç Dostu

ahmetshur's Avatar

Giriş Tarihi: 21-04-2008
Herkese merabalar.
Sututucuların yararlı olacağı muhakkak. Özellikle bizim Güneydoğu Anadolu bölgesi gibi kurak bölgelerde çok iyi olacağını düşünüyorum. Kendim önümüzdeki yıl denemeyi düşünüyorum. Bu ürünleri bizzat denemiş olan arkadaşlardan, yorumlarını bizden esirgememelerini bekliyorum.

ahmetshur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2009, 12:44   #71
Ağaç Dostu.

doğalbahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 15-01-2009
Galeri: 17
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gangava Mesajı Göster
Arkadaşlar merhaba, bu ürünlerden kullanan oldu mu? Fiyatları nedir? Memnun musunuz? Bizlerle paylaşa bilir misiniz?

Ecosorb ürününü sera'da leylandi, gold raider, mazı kökelndirilmelerinde ve yurt dışından temin ettiğim tohumlarımın çimlendirilmesinde kullandım ve kullanmaktayım, çok az dozlarda kullanmama rağmen çok memnun olduğumu belirtmek isterim.

doğalbahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2009, 18:51   #72
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Giriş Tarihi: 08-08-2009
Galeri: 1
Sn. zizanet, siteniz (Ecosorb- Su tutucu - Nem koruyucu) açılmıyor. Bu yüzden 20. mesajdaki bahsettiğiniz ürünede bakamadım.

Ecosorb fiyatı için kimi site 22+KDV=26 diyor kimi site 25+KDV diyor. Hangisi doğru? Aynı ürün değişik fiyatlara satılıyor. 25+KDV diyenin içinde KDV'de dahil midir? Ceviz fidanı ekiminde tam olarak ne kadar kullanılmalıdır?

Samsunlu55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2010, 10:02   #73
Ağaç Dostu

a1919's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2010
Jel toprak

Merhaba,

Bu konuda forumda arama yaptım ama bi bilgiye ulaşamadım. Internette bi yerlerde kaktüslerin jel toprakta yetişebileceği yazıyor. Bu konuda deneyimi olan var mı?
Teşekkürler

a1919 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2010, 07:47   #74
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 14-11-2008
bilgsi olan varsa istifade etmek isteriz...

bunyamax Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2010, 07:48   #75
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 14-11-2008
elimde bir miktar jel toprak var hobi amaçlı bişeylerde kullanabilirim diye düşündüm bonsai için uygunmudur acaba? mükemmel bir su tutucu

bunyamax Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2010, 23:26   #76
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Giriş Tarihi: 08-08-2009
Galeri: 1
Ağır, su tutan topraklarda su tutucuların kullanılması zarar yaratır mı?

Samsunlu55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2010, 07:22   #77
Ağaç Dostu

kürşad's Avatar

Giriş Tarihi: 27-10-2006
Galeri: 25
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Samsunlu55 Mesajı Göster
Ağır, su tutan topraklarda su tutucuların kullanılması zarar yaratır mı?
Bunlar ömürlü materyaller. Kısaca hava ile temas ettiklerinde kısa sürede bozuluyor ve toprak içinde bir süre sonra özelliklerini yitiriyor. Bunların yerine daha ucuz olan perlit, zeolit, iyi yanmış ahır gübresi, kompost, nematoddan ari bulabilirseniz dere kumu, talaş, çok geniş yelpazede organik maddeler, pomza gibi materyaller daha iyi çözüm olacaktır. Bunlar toprağın yapısını düzenler, organik olanlar organik maddece zenginleştirir, su tutmayı ve havalanmasını sağlar.

kürşad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2010, 11:25   #78
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-04-2010
dekoratif amaçlı kullanılan jel topraklar hoşuma gidiyordu ne zamandır.netten sipariş verdim.gelir gelmez ateş çiçeklerimi ona dikmeyi düşünüyorum.buna ne kadar dikmek denirse artık resimli olarakta paylaşırım uygulamayı yaptığımda

nesne Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2011, 12:18   #79
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-02-2009
JEL toprak

Sayın arkadaşlar,bu adreste bulunan jel toprak artık topraksız tarımda kullanılıyormuş.Yeni bir ürün olduğu ifade ediliyor,perlite alternatif olduğu ve daha uzun ömürlü olacağı söyleniyor.Deneyip kullanan arkadaşlar varmı.Teşekkürler.
http://www.crystagel.com/

bariselektronik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2013, 11:04   #80
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-10-2012
Bayramda tarım aletleri ve gübre satan bayiii uğradım su tutucuları sordum fındıkta deneme yapacaktım Dükkan sahibi bir deneyen var dedi ama hiç memnun kalmadı su bittiğinde ağaçtaki suyu çekmiş kurutmuş fındıkları dedi sakın deneme pişman olursun dedi .... korktum yaniiii doğal ormanda su yosunu bulursam onu uygulayacam bahçeme o da çok zor gibi görünüyor....

abay54 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-11-2013, 08:46   #81
Ağaç Dostu

hala cvp yok firma yetkilileri hayır olmaz demediler daha... gerçeklik payı var o zaman ...

Eski 09-12-2013, 15:17   #82
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-02-2010
Sayın Abay54,

Sorunuzun cevabı hidrostatik kök basıncı ile alakalıdır.Şöyle ki;
"Bitki kökü ortamda bulunan su ve mineralleri alır ve ksileme aktarır.(ksilem su ve minerallerin iletimi için özelleşmiş bitkisel dokulardır.) iletilen su içindeki mineraller ksilemim osmotik basıncının yükselmesine neden olur.Osmotik basınç yükselince su potansiyeli de ters orantılı olarak düşer.Kökte su potansiyelindeki bu düşüş kökten su emilimi için pozitif bir kuvvet ya da emilim kuvveti oluşturarak kökün su emilimini sağlar. Buna Kök Basıncı **** Pozitif Hidrostatik Basınç adi verilir.

Daha açık bir şekilde susuzluk başladığında bu basınç düşerek bir emilim kuvveti uygulamaktadır.Tarımda kullanılan potasyum tabanlı polimerlerdeki absorpsiyon/emilim,monomerler arasındaki çapraz bağların daha zayıf ve aralıklı tutularak bitkinin kök basıncının üzerinde bir basınç oluşmasını önleyecek şekildedir.
Örnek verecek olursak sanayide yağ ve türevlerinin emilimini sağlamak için kullanılan polimerler,tarımsal polimerlerin aksine çok güçlü bir emilim kuvveti uygulayarak ağır içerikleride edebilmektedir.Tarımsal polimerlerde ise suyun tuzluluğu dahi emilim oranını etkilemektedir.
Faydalı olması temennisi ile,saygılarımla.

Sutut Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2014, 20:39   #83
Ağaç Dostu

yani nasıl bir sututucu almalıyız gerekirse marka verebilirseniz sevinirim...

Eski 28-02-2014, 09:27   #84
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-02-2014
yaklaşık bin ağaçlık bahcem var ve sulama imkanım biraz zor yanlız bu su tutucular hakkında kafam iyice karıştı özellikle kökteki suyu çekme konusunda bilgisi olan varmı acaba?

desingby Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2014, 12:49   #85
Ağaç Dostu

kökteki su konusunda kimse net bir şey demediler firmalar da açıklama net değil bende talaş la işi çözmeye çalışacam...

Eski 04-04-2014, 13:30   #86
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Su tutucu jeller fidan dikimi sırasında doğru uygulanır ise faydalıdır. Fidan çukuru köklerin 2-3 yılda gelişeceği kadar geniş açılmalı, sadece çukurun kenarlarına bir silindir şeklinde aşağıdan yukarıya doğru verilmelidir. Böyle yapılırsa ağacın kök büyümesini teşvik eder, kılcal kökler nemin bulunduğu yere doğru yayılır.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2014, 12:48   #87
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-02-2010
Daha önce yazmıştım ama,kökteki suyla ilgili sorusu olanlar için tekrarlıyorum

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sutut Mesajı Göster
Sayın Abay54,

Sorunuzun cevabı hidrostatik kök basıncı ile alakalıdır.Şöyle ki;
"Bitki kökü ortamda bulunan su ve mineralleri alır ve ksileme aktarır.(ksilem su ve minerallerin iletimi için özelleşmiş bitkisel dokulardır.) iletilen su içindeki mineraller ksilemim osmotik basıncının yükselmesine neden olur.Osmotik basınç yükselince su potansiyeli de ters orantılı olarak düşer.Kökte su potansiyelindeki bu düşüş kökten su emilimi için pozitif bir kuvvet ya da emilim kuvveti oluşturarak kökün su emilimini sağlar. Buna Kök Basıncı **** Pozitif Hidrostatik Basınç adi verilir.

Daha açık bir şekilde susuzluk başladığında bu basınç düşerek bir emilim kuvveti uygulamaktadır.Tarımda kullanılan potasyum tabanlı polimerlerdeki absorpsiyon/emilim,monomerler arasındaki çapraz bağların daha zayıf ve aralıklı tutularak bitkinin kök basıncının üzerinde bir basınç oluşmasını önleyecek şekildedir.
Örnek verecek olursak sanayide yağ ve türevlerinin emilimini sağlamak için kullanılan polimerler,tarımsal polimerlerin aksine çok güçlü bir emilim kuvveti uygulayarak ağır içerikleride edebilmektedir.Tarımsal polimerlerde ise suyun tuzluluğu dahi emilim oranını etkilemektedir.
Faydalı olması temennisi ile,saygılarımla.
Kesinlikle bitki özsuyuna müdahalesi sözkonusu değildir.

Eklenen Resimler

Sutut Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2015, 15:39   #88
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2015
Galeri: 4
Keşke bu ürünler ticari kaygı gözetmeksizin paylaşılabilinseydi. Kullananlar yararını görmüş mü görmemiş mi anlayamadım tam olarak. Faydalı bir ürün ise niçin hala popüler değil ?

Bu sıcak yaz günlerinde konuyu hortlatmak istedim

Mücevher Çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2015, 15:45   #89
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mücevher Çalısı Mesajı Göster
Keşke bu ürünler ticari kaygı gözetmeksizin paylaşılabilinseydi. Kullananlar yararını görmüş mü görmemiş mi anlayamadım tam olarak. Faydalı bir ürün ise niçin hala popüler değil ?

Bu sıcak yaz günlerinde konuyu hortlatmak istedim
Daha önce yazdığım gibi, evet, kullandım ve faydalı olduğunu gördüm. Fakat yerinde ve doğru kullanılmalı. Yanlış kullanım fayda yerine zarar da getirebilir.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2018, 19:59   #90
Ağaçsever

asterix's Avatar

Giriş Tarihi: 05-01-2008
Su Tutucular

Arkadaşlar,
Fidan dikiminde su tutucu jel kullanan var mı? Varsa kışın köklerde çürüme yapıyor mu? Net'te bu konuyu İngilizce,Türkçe çok araştırdım ancak kesin bir bilgiye ulaşamadım. Özellikle muz bitkisinde kış mevsiminde köklerde sorun olur mu, tecrübesi olan varsa ve paylaşırsa sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

asterix Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:34.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024