agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Sukulent
(https)

Beğeni Düzeni2682Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-04-2007, 18:56   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Kalanchoe

merhabalar

balkon ve pencerelere bakıyorumda herkesin rengarenk çiçekleri açmış.benim çiçeklerimse bir türlü çiçeklenmiyorlar. nerede yanlış yaptığımı öğrenmek için buraya yazayım dedim. elimde 1 yıldır ekili olan bir "kalanchoe" var. boyu 15 cm kadar oldu yaprakları da sağlıklı görünüyor ama bir tane tomurcuğu bile yok.

Mahmut Tebir ve zuzu17 beğendi.
imre Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2007, 19:57   #2
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2007
Galeri: 12
Sevgili İmre gübre vermenizi öneririm bu arada saksıları birkaç boy büyük tercih ettiyseniz kök yapmaya uğraşıp çiçek vermiyor olabilirler. Çok bilgim yok ama uzman arkadaşlar tavsiyelerde bulunacaklardır.

Mahmut Tebir ve bb_re beğendi.
selenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2007, 17:15   #3
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-06-2007
çiçekli bitki gübresi

Merhaba İmre, sorunu soralı uzun bir süre olmuş. Yaklaşık 1.5 ay kadar, ama ben şimdi gördüm. Belki de çiçek açmıştır çiçeklerin bu süre zarfında ama ben yine de cevap yazıp tecrübelerimi paylaşmak istedim. Benim de aynı sorunum yelken çiçeğimde olmuştu (spathilium). ilk aldığımda çiçekliydi. Daha sonra yaklaşık 1 yıl hiç açmadı, niye diye düşünürken yaptığım araştırmalar ve forumlardan öğrendim ki gübre kullanmam gerekiyormuş çiçeklenme için. Sana da tavsiyem tüm çiçekli bitkilerin için özel çiçekli bitki gübresini gerekli aralıklarda kullanman. Benim yelken çiçeğim daha yeni yeni açmaya başladı çiçeklerini
Bu arada benim de kalanchoem var. Onunla ilgili bulduğum bilgiler aşağıda:
üretim: İlkbahar **** yazın u ç dallarından kesilerek köklendirilmek suretiyle üretilir.
hastalık ve zararlılar:Fazla sıcak **** ıslak ortamda mildiyö ve yaprak bitleri görülür.
Sıcaklık: Kışın 12-15 derece sıcaklığa gereksinme gösterir. Kısa süreler için 5 dereceye de dayanır, ancak yapraklarını döker. Yazın toprak nemli olacak şekilde sulanmalı, kışın az.
Işık: Hafif güneşli yerlerde bulundurulmalı ve yakıcı güneş ışığından korunmalıdır.
Saksı Harcı: Hacim olarak eşit miktarlarda tınlı toprak, yaprak çürüntüsü ve kumun karışımıyla elde edilen harç da kullanılabilir. Mayıs-eylül arası 15 günde bir gübre.
Üretim Tekniği: Üretimi tohum ve çelik ile yapılır. Tohumları herhangi bir tohum kompostuna Mart- Nisan aylarında ekilir. Çimlenme süresince ortam sıcaklığı 18-21 derece dolayında tutulduğu takdirde, tohumlar 10-14 günde çimlenir. Köklendirme ortamının sıcaklığı 20 derece olmalıdır.

Bakım Önlemleri:

Saksı Değiştirme: Her yıl Nisan ayında yapılır.
Gübreleme: Mayıs- Ağustos ayları arası haftada bir kez 1g/l kompoze gübre (çiçekler görünmeye başlayınca potasyumca zengin gübre) verilir.
Sulama: Su gereksinimi az olan bir bitkidir. Yazın bitkiye verilecek su, saksı orta derecede nemli kalacak şekilde ayarlanmalıdır. Bitkiler gereğinden çok suya duyarlı oldukları gibi, saksı toprağının kuru bırakılmadından da zararlanırlar. Ocak- Şubat aylarında gerçekleşen çiçeklenmeden sonra 4-5 haftalık bir dinlenme dönemi söz konusu olduğundan, bu dönem içerisinde sulama en aza indirilmelidir.
Budama: Toplu formda bitki elde etmek için, saksı değiştirmeden sonra kuvvetlice budama yapılmalıdır.

dergene Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-12-2007, 15:54   #4
doğasever

vildan's Avatar

Giriş Tarihi: 17-02-2007
tomurcuklar patlamıyor

Eklediğim fotoğraflarda kalanchoelerimin yaklaşık 1 aydan beri patlamayan ve dolayısıyla çiçeklerini açmayan tombiş tomurcukları gözüküyor tomurcuklar günden güne büyüdüler ama ha bugün ha yarın patlar açarlar diye gözlerinin içine baktım ama hala çiçek açmadılar! sularını ve gübrelerini eksik etmiyorum gayet de sağlıklı yaprak ve gövdeleri var.acaba ben mi çok acele ediyorum rengarenk güzel çiçeklerini görmek için? yardımcı olup fikir verirseniz çok sevinirim,şimdiden teşekkürler

Eklenen Resimler

lolla, SUDEM, saisha ve 1 kişi beğendi.
vildan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-12-2007, 20:01   #5
Ağaç Dostu

COYOTE's Avatar

Giriş Tarihi: 11-01-2007
Galeri: 1
Sayın Vildan benim kalanchoelar da aynı durumda bekliyorum ha bugün ha yarın açacaklar diye...
Acaba siz balkonda mı bakıyorsunuz yoksa içeride mi? Benimkiler şimdiye kadar balkondaydı ancak havalar epey soğudu bugün içeri aldım ben de, acaba yanlış mı yaptım?

COYOTE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-12-2007, 23:14   #6
Ağaç Dostu

sinaninci1's Avatar

Giriş Tarihi: 27-09-2007
Galeri: 1
Bu kalanchoemi?

Eklenen Resimler

sinaninci1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2007, 00:34   #7
Ağaç Dostu

İklimsiz's Avatar

Giriş Tarihi: 11-03-2007
Galeri: 53
İki haftadır arka, kuzeye bakan balkonumda ihmal ettiğim çiçeklerimle haftasonu olması dolayısıyla bugün hasret giderme olanağı buldum. Bir de sürprizle karşılaştım, sizlerle paylaşayım istedim.

Eklenen Resimler

lolla, yağmur, saisha ve 2 kişi beğendi.
İklimsiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2007, 09:59   #8
doğasever

vildan's Avatar

Giriş Tarihi: 17-02-2007
sayın coyote,
benim çiçeklerimin hepsi kapalı balkonumda duruyor;çuhalar ve soğanlı olanlar hariç (camın dışındalar).menekşelerim ise salonda sefa sürüyorlar balkon sıcaklığı 12-15 derece arasında değişiyor.geçen yıl da aynı yerde bakmıştım onlara ve yıl boyu hiç çiçeksiz kalmadılar.çiçeklenme zamanı ocak ayını gösteriyor kalanchoeler için,sanırım biz biraz aceleci davranıyoruz bu konuda inşallah yeni yılda hepsi rengarenk açmış olacaklar! herkese mutlu ve sağlıklı bir yıl dilerim tabii çiçeklerimizle birlikte

vildan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2008, 17:20   #9
feyzan

Giriş Tarihi: 02-01-2008
merhaba, 1 hafta önce kalanchoe aldım çok küçük bir saksının içinde saksının deliklerinden kökleri çıkmaya başladı acaba saksısını değiştirmem mi gerekiyor? Bu mevsimde çiçekli haliyle değiştirmem doğru olur mu? Yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkür ederim.

fyzn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2008, 09:45   #10
feyzan

Bu da benim çiçeğim. Çok mu yaprağı var?

Eklenen Resimler

lenavita, bb_re, lolla ve 5 kişi beğendi.
Eski 05-01-2008, 13:30   #11
Ağaç Dostu

ayhat's Avatar

Giriş Tarihi: 30-11-2007
merhabalar,
benimde 2 adetKalanchoe m var ama (ilk aldığımda üstü tomurcuk doluydu) hala tomurcukları inatla açmıyor. yukarıdaki resimdeki gibi aynı sadece inatla tomurcukta, bir bilen varsa ne yapabileceğimi söylesin lütfen, çok üzülüyorum ...

ayhat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2008, 17:07   #12
Ağaç Dostu

Arzu Kasapoğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2007
Galeri: 256
Kalanchoe' nin tomurcuklanıp çiçek açması oldukça uzun sürüyor. Üç dört ay gibi...

lolla beğendi.
Arzu Kasapoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2008, 17:19   #13
Ağaç Dostu

Sebahattin Sargın's Avatar

Giriş Tarihi: 16-12-2006
Galeri: 345
Sevgili Ayhat;

Bence balkona çıkartmayın ani hava değişikliği yaşayıp bu seferde tomurcuklarını döker mazallah. Sabır ile çiçeklerini bekliyeceğiz...

Sevgiler

Sebahattin Sargın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2008, 17:23   #14
Ağaç Dostu

İklimsiz's Avatar

Tam ben yazmak üzereydim Sebo atik davranmış dışarı almayın çiçeğinizi.

Yeşil-Dost2 beğendi.
Eski 10-01-2008, 17:13   #15
Ağaçsever

Ayseloge's Avatar

Giriş Tarihi: 26-09-2007
Galeri: 7
Uzun zamandır çiçeklenmesini bekliyordum.Geçen hafta tomurcuklandı ve iki gündür de yüzünü gösterdi.Bir tane ama bana yüz tane açmış kadar mutluluk verdi.
Çünkü, toptancım getirince çok güzellerdi, çiçekliydiler.Ama çiçekleri gidince bu hale gelene kadar epey uğraştım.Doğrusu bütün uğraşlarıma değdi.

Umarım diğerleri de çiçeklenir.Acaba alt yapraklarını almam gerekir mi?

Eklenen Resimler

Ayseloge Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2008, 17:23   #16
Ağaç Dostu

ayhat's Avatar

Sn. aysel, çiçekleri gidince epey uğraştım demişsiniz, neler yaptığınızdan biraz bahsedermisiniz, bende yapmaya çalışayım, birde alttaki büyük yapraklarını zaman zaman almak mı gerekiyor, onlardanda çoğaltabilirmiyiz?

Bu arada rengi muhteşem güzel bende de pembesi ve krem rengi var

Düzenleyen Ophrys : 11-01-2008 saat 00:49 Neden: Büyük harf- küçük harf ve mesaj birleştirme
Eski 12-01-2008, 16:56   #17
Ağaçsever

Ayseloge's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ayhat Mesajı Göster
Sn. aysel, çiçekleri gidince epey uğraştım demişsiniz, neler yaptığınızdan biraz bahsedermisiniz, bende yapmaya çalışayım, birde alttaki büyük yapraklarını zaman zaman almak mı gerekiyor, onlardanda çoğaltabilirmiyiz?

Bu arada rengi muhteşem güzel bende de pembesi ve krem rengi var
Sayın Ayhat;
Sera ortamından gelip burada bazen zorlanabiliyor çiçekler.Çiçeklerini döktükten sonra çürümeler oluşmuştu.Bende bütün çürümüş dallarını temiz bir falçatayla temizledim.
Yapraklarında koyulaşma ve kurumalar vardı, onları da kestim.Alt yapraklarıda görünenden daha yoğundu.Onlarıda aldım.Dükkanımın yönü batıya bakıyor, hergün dışarı çıkarttım sonbahardan sonra.
Tabi suyunuda azalttım.Hafta da bir toprağı ıslanacak kadar verdim.Alt yapraklardan çoğaltma yapılabiliyor ama onu henüz başaramadım.Hemen toprağa diktim ama 2-3 haftadır hiç bir gelişme yok aksine yumuşamalar oluştu.

Eski 12-01-2008, 17:02   #18
Ağaçsever

Ayseloge's Avatar

Bence sizde alt yapraklarını alıp çiçeğin nefes almasını sağlayın, eğer fazla yoğunsa.Umarım siz köklendirmeyi başarırsınız.

Eski 12-01-2008, 20:47   #19
Ağaç Dostu

ayhat's Avatar

Sn. Aysel

Cevabınız için teşekkür ederim, dediğiniz gibi yapacağım, sanırım biraz nefes almaya ihtiyacı var, şu anki yerleride doğuya bakıyor, durdukları pencere yani, baharda saksılarını değiştirip bir boy büyük saksıya almayı düşünüyorum, daha mutlu olacaklar sanırım.

Eski 12-01-2008, 21:12   #20
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2007
Bunlar da benim kalonche'lerim. Acaba hepsi de ayni renk mi açacaklar?

Eklenen Resimler

Buket Aknar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2008, 10:23   #21
feyzan

Arkadaşlar internetten okuduğum kadarıyla üretim tohum ve çelikle yapılabiliyor. Yaprakla üretim hakkında bir şeye rastlamadım. Yan dallarından kesilip köklendirmek suretiyle üretiliyormuş. Bu köklendirme süreci saksıda mı yoksa suda mı bilmiyorum. Konuyla ilgili bilgisi olan arkadaşlar yardım ederlerse sevinirim. Bir de bu çelik alma olayında, evde yetiştiriyorsak çiçekleri, mevsim önemli mi?

Eski 14-01-2008, 12:06   #22
Ağaç Dostu

Fatma E.'s Avatar

Giriş Tarihi: 21-06-2007
Galeri: 4
Bende 4 çeşit kalanchoe var. Eflatun, sarı, beyaz, ve pembe. Pembe olan katmerli açıyor. Sarı ve eflatunu yazın almıştım, diğerleri daha yeni.

Ben yapraktan kalanchoe üretmeyi başardım. Yazın kalanchoemden kopan bir yaprağı yandaki saksıya öylesine sokuvermiştim. Çok kısa bir süre sonra kökten patlayan yaprağı farkettiğimdeki heyecanımı görmeliydiniz Şimdiki durumu işte burada. Boyuna bakmadan tomurcuk bile çıkardı

Ama bundan sonra toprağa soktuğum birkaç yaprak daha var ki onlarda henüz bir gelişme görmedim. Köklendiler sanırım ama daha yaprak yok. Eğer yapraktan üretmeyi başarabilirsem bahara doğru sizlerle paylaşabilirim.

Eklenen Resimler

lolla, SUDEM, kupecim ve 3 kişi beğendi.
Fatma E. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2008, 12:20   #23
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Giriş Tarihi: 09-07-2007
Galeri: 51
Maşallah ne güzeller, bende de bir tane baya büyük bir kalanchoe var. Kaktüs kardeşliğinden gelmişti. Benimkisi içeride duruyor sanırım güneş görmediği için çiçeklenme şansı hiç yok değil mi? Boyna yemyeşil yapraklar veriyor ama.

İlkin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2008, 13:14   #24
feyzan

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Fatma E. Mesajı Göster
Bende 4 çeşit kalanchoe var. Eflatun, sarı, beyaz, ve pembe. Pembe olan katmerli açıyor. Sarı ve eflatunu yazın almıştım, diğerleri daha yeni.

Ben yapraktan kalanchoe üretmeyi başardım. Yazın kalanchoemden kopan bir yaprağı yandaki saksıya öylesine sokuvermiştim. Çok kısa bir süre sonra kökten patlayan yaprağı farkettiğimdeki heyecanımı görmeliydiniz Şimdiki durumu işte burada. Boyuna bakmadan tomurcuk bile çıkardı

Ama bundan sonra toprağa soktuğum birkaç yaprak daha var ki onlarda henüz bir gelişme görmedim. Köklendiler sanırım ama daha yaprak yok. Eğer yapraktan üretmeyi başarabilirsem bahara doğru sizlerle paylaşabilirim.

Bu çok güzel Fatma hemen bende deneyeceğim. Kaç ayda köklendi acaba?

Eski 14-01-2008, 13:55   #25
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Çok arsız bir çiçektir. Toprağı karşıdan görse köklenir Yan dallarını kırıp kırıp direk torfa-toprağa dikin. Çok çabuk köklenecektir. Hatta yan dalları kırmadan önce şöyle bir bitkinize göz gezdirin. Üzerinde köklenen dallara da raslarsınız. Suda bekletmenize gerek yok.

O kadar çabuk köklenip büyüyor ki bir ara evimde her saksı bu çiçekten olmuştu. Sonra hep aynı çiçeği görmekten sıkılıp iki koca saksı anneme, geri kalanlarını da eşe dosta vermiştim. Şİmdi bir tane bile yok. Annemden bir iki dal alıp dikicem ben de.

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2008, 14:23   #26
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Buyrun bir kalanşo (Kalanchoe) da benden...
Name:  Kalanchoe_tcm26-30279.jpg
Views: 41460
Size:  48.7 KB

adneser ve deryaozel427 beğendi.
praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2008, 14:43   #27
Ağaç Dostu

İklimsiz's Avatar

Yapmayın sayın Praecox, kıskanırız biz şimdi

Bizimkiler bu tür değil, nedir bu?

Eski 14-01-2008, 15:06   #28
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Bu yeni bir üretim. Magic bell diye anılıyor. Ben bile bunun kalanşo olduğuna kanaat getirmem uzun sürdü.
Bir tek yaprak yapısı ve habitusu benziyor. Çiçekleri çok değişik.
Son aylarda Türkiye'ye de ithal edilmeye başlandı.

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2008, 21:59   #29
Ağaç Dostu

Fatma E.'s Avatar

Giriş Tarihi: 21-06-2007
Galeri: 4
Sanırım birkaç hafta içinde yaprak vermişti. Ama ondan sonra diktiğim yaprak hala köke gidiyor. Bunda büyük ihtimalle ikincisini sık sık kurcalamamın etkisi var. İlkini çok umutsuzca diktiğim için dikip unutmuştum

Fatma E. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2008, 18:04   #30
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Praecox, bu tür de diğeri gibi kolay çoğaltılabilir mi?
Hani arsız diye tabir ettiğimizden midir?
(Siz zor çiçekleri sevdiğinize göre sanıyorum bunun da bakımı zor olsa gerek)

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:16.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024