agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Sukulent
(https)

Beğeni Düzeni2682Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-03-2009, 16:50   #301
Yeni Üye

narinkrgl's Avatar

Giriş Tarihi: 17-03-2009
Öncelikle merhabalar arkadaşlar.uzun süredir bu forumu okuyorum, ama hiç yazmamıştım. Öncelikle hepinizin kalanşoları çok güzel. Benim de pembe renkli bir kalanşom vardı. Annemde bırakmıştım. En son gittiğimde tamamen çürümüştü bir dal dışında. Ben hemen onu ektim ve tuttu ama sürekli boyuna büyüyor. Sizce daha dolgun görünmesi için ve başka dal vermesi için en üstündeki uzayan kısmı kesmelimiyim? Şimdiden teşekkürler.Benimle çelik veya yaprak paylaşmayı isteyen olursa çok memnun olurum. Burada bulmak çok zor

Kayahann beğendi.
narinkrgl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2009, 22:31   #302
Ağaç Dostu

Crocus Şen's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2007
Arkadaşlar,kalanchoe tohum yapar mı?Benim halen çiçekli olan kalanchoem var,ilk kez çiçeklendi,tohum oluşturuyorsa yapmam gereken bir işlem var mıdır?Teşekkürler..

Crocus Şen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2009, 23:08   #303
Ağaç Dostu

Orkun Kırcı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-09-2008
Galeri: 215
Daha önce fotosunu yüklediğim pembelimi öğrencime hediye ettim. Diğer küçük çeliğimde sonunda açtı bu kırmızı çıktı. Minik ama çok hoşuma gidiyor.

Name:  DSC05434.jpg
Views: 3206
Size:  33.4 KB

Orkun Kırcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2009, 23:43   #304
Ağaç Dostu

Emel's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2009
Bende budadığım dallardan çelikler diktim, acaba ne kadar sürer yeni yapraklar açması?

Emel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2009, 02:37   #305
Ağaç Dostu

TuruncuHis's Avatar

Giriş Tarihi: 23-12-2008
Sayın emel-erman,

Yukarıdaki mesajıma bakılırsa benim direkt torfa diktiğim çelikler yirmibeş günde yeni minik yapraklar vermiş.

TuruncuHis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2009, 11:46   #306
Ağaç Dostu

Emel's Avatar

Teşekkürler TuruncuHis,

Bende hiç suya koymadan direk torfa diktim, 4 gün oldu gün saymaya başlıyayım o zaman ben

Eski 04-04-2009, 02:23   #307
Yeni Üye

narinkrgl's Avatar

Ah ah keşke o çeliklerden benimle paylaşmak isteyen biri olsa.Yazıyorum fakat ilgilenen olmuyor.Kalanşoyu okadar çok seviyorumki bende pembesi var sadece ve buralarda bulamıyorum renklerini ve çok çabuk alışıyor yani dayanıklı bir bitki.Bende menekşelerimden paylaşabilirim isterseniz.İlginç oldu ama)

Eski 04-04-2009, 04:24   #308
Ağaç Dostu

TuruncuHis's Avatar

Sayın narinkrgl,

Kök boğazı çürüyen Kalanchoe'mu budayıp, elimde kalan kısmı dikmiştim. Henüz çelik alacak boyda değiller ama olsalardı bile Diyarbakır'a istediğinizde astarı yüzünden pahalıya gelir. Burada yapı marketlerde 3-3,5 TL'sına satılıyor.
Foruma aktif katılırsanız, yakın illerdeki üyeler mutlaka gönderecektir. Biraz sabır.

Çiçeğiniz bol olsun...

Eski 06-04-2009, 21:21   #309
Ağaç Dostu

Emel's Avatar

Birkaç gündür kalonchemin yapraklarında yumuşamalar başladı, bir de kökü oynuyor sanki suyunu da ayrlı veriyorum hep. Başka neden ne olabilir acaba arkadaşlar?

Eski 06-04-2009, 22:45   #310
Ağaç Dostu

TuruncuHis's Avatar

Sayın emel-erman,

Aynı şey benimkinde de oldu gerçi yeniden tomurcuklandı bu haliyle. İlk aldığım minik saksıda duruyor yaprağı yumuşayan Kalanchoe, o saksıda da torf var. Az su istediği için torfun suyunu kaybetmesine neden oluyoruz. Hem hacmen az hem de kuru olduğu için bitki beslenemiyor bence.
Diğerinin saksısını değiştirmiştim, o deli gibi yaprak veriyor. Ben saksıyı su dolu kaba oturttum. Torf suyunu alsın ilk etapta, sonra normal sulama rejimine döneceğim...

Eski 06-04-2009, 23:19   #311
Ağaç Dostu

Emel's Avatar

Sanırım birde toprak kuru kalınca kökü tam olarak saramıyor, o yüzden de kökte oynamalar başlıyor. Ama biraz suyu fazla gelsin gene hemen yumuşuyor yaprakları

Eski 07-04-2009, 13:53   #312
Yeni Üye

narinkrgl's Avatar

Ben her zaman toprağını çok nemli tutarım ve suladığımda baya su veririm.Hiçbir sorun olmadı.Bence kalanşo suyu seviyor)Ve biraz bahçe toprağı ekledim durumu daha iyi şimdi.Toprak sıkılaşıncasanırım daha iyi oldu.Bir de fazla güneş gördüğünde yapraklarını yere doğru eğiyor onu çözemedim.Bu ayın güneşi çok yakıcı değil aslında

Eski 07-04-2009, 14:05   #313
Ağaç Dostu

Emel's Avatar

Ben bugün kalonchemin alttan iki yaprağını koparıp daha derin bir şekilde tekrar saksınına diktim. Üstten sulayıp toprağını iyice sıkılaştırdım.Umarım bu işe yarar.
Birde güneş olayını bende farkettim. Sabah güneşi bile görse yapralarını yumuşatıp aşağı sarkıtıyor. Ya da biraz soğukta kalsın gene yapraklarını eğiyor.
Suyu çok gelse sararmalar başlıyo, çözemedim bir türlü.

Eski 07-04-2009, 23:56   #314
Yeni Üye

narinkrgl's Avatar

Ama emin olun direk güneş görmeyen çeliğim öldü.Kış ve bahar güneşini seviyor.Ben yapraktan 4 kez ürettim.Pek sağlıklı büyüyorlar.Çok uzun sürüyor filiz vermesi.Hemen kökleniyor ama geç yaprak veriyor.Sanırım sabır gerekli biraz da.Tomurcuğa durduğunda da geç çiçek açıyor zaten.Merak etmeyin tutacaklardır.Eminim birgün kalkıp minicik yaprağını göreceksiniz

Eski 08-04-2009, 00:54   #315
Ağaç Dostu

Emel's Avatar

Kalonche çeliklerim cam kenarında duruyo zaten. 1 hafta oldu onları dikeli (yapraklı dallardan çelik yaptım) İnşallah tutarlar, sanırım kök yapması bir ayı geçer. Bu çiçeğin metabolizması biraz geç çalışıyo galiba )))

Eski 09-04-2009, 09:25   #316
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Sevgili arkadaşlar; biliyorum yeri burası değil ama ne olduklarından yarı yarıya emin olduğum, (geri kalan yarısını teyit ettirmek) için burada sormaya karar verdim. Fotoğraflarda gördükleriniz kalanchoe' midir?

Arabamı park ettikten sonra tesadüfen duvarın kenarına atılmış halde duran bu saksıyı fark ettim. Sanırım bizim komşulardan biri pek hayırsızmış. Bu zavallıları şimdi başka bir saksıya alıp cam kenarına koysam faydası olur mu, yoksa zamanı değilse hiç ellemeyip saksısının değiştirilebileceği uygun zamanı mı bekleyeyim?

Zavallıcık bu haliyle bile çiçek açmaya çalışıyor.

Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Eklenen Resimler

Düzenleyen malbman : 09-04-2009 saat 09:26 Neden: Ekleme
malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2009, 10:02   #317
Ağaç Dostu

Emel's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malbman Mesajı Göster
Sevgili arkadaşlar; biliyorum yeri burası değil ama ne olduklarından yarı yarıya emin olduğum, (geri kalan yarısını teyit ettirmek) için burada sormaya karar verdim. Fotoğraflarda gördükleriniz kalanchoe' midir?

Arabamı park ettikten sonra tesadüfen duvarın kenarına atılmış halde duran bu saksıyı fark ettim. Sanırım bizim komşulardan biri pek hayırsızmış. Bu zavallıları şimdi başka bir saksıya alıp cam kenarına koysam faydası olur mu, yoksa zamanı değilse hiç ellemeyip saksısının değiştirilebileceği uygun zamanı mı bekleyeyim?

Zavallıcık bu haliyle bile çiçek açmaya çalışıyor.

Yardımlarınız için teşekkür ederim.
Evet sn Malbman, çiçeğiniz kalanchoe. Hem de çok güzel renkte (büyük ihtimalle de katmerli kırmızı ) çiçekler açmaya çalışan bir kalanchoe.

Saksı değişimi çiçekleri döküldükten sonra yapılıyor aslında ama bende kalanchoelerimi üzeri çiçek ve tomurcuk dolu olarak aldım , ama saksısını ve toprağını hiç yeterli görmediğim için daha büyük bir sakıya geçirdim. Az su verdim ve direk güneş ışığı almayan cam kenarına koydum, şimdi mutlu mesut yaşıyorlar.

Eski 09-04-2009, 10:32   #318
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Öyleyse derhal bahçeye inilecek, o zavallılar oradan kurtarılıp yeni saksılarına alınacak. Umarım hayırsız komşu da denk gelir onları oradan alırken de, bir temiz paylarım kendisini.

Emel-erman çok teşekkür ederim.

Eski 09-04-2009, 10:34   #319
Ağaç Dostu

Emel's Avatar

Merak etmeyin, hele kalanchoeniz çiçeklerini bir açsın, komşunuz asıl o zaman cevabını alıcaktır )

Eski 09-04-2009, 15:03   #320
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

İşte yeni kalanchoem. Hayırsız komşum sağolsun, tam üç kök kalanchoem oldu sayesinde. Saksıya alıp üstünü başını temizleyince nasıl da pırıl pırıl bakmaya başladı. Umarım yakında çiçeklerini de açar.

Eklenen Resimler

Eski 09-04-2009, 16:11   #321
Ağaç Dostu

TuruncuHis's Avatar

Haydi gözünüz aydın her ikinizin de malbman.
Kök boğazı çürüyen çiçeğimi iki parça halinde kesip dikerken, çiçeklerini de budamıştım çelik köklensin diye. O çiçekleri suya koymuştum ve hayret ki; köklenmişler. Çiçek sapından çelikleme yapıldığını da ilk kez görmüş oldum sayemde.
Yapraklar ise suda köklenmedi ama hala bekletiyorum.

Eski 09-04-2009, 19:00   #322
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TuruncuHis Mesajı Göster
Haydi gözünüz aydın her ikinizin de malbman.
Kök boğazı çürüyen çiçeğimi iki parça halinde kesip dikerken, çiçeklerini de budamıştım çelik köklensin diye. O çiçekleri suya koymuştum ve hayret ki; köklenmişler. Çiçek sapından çelikleme yapıldığını da ilk kez görmüş oldum sayemde.
Yapraklar ise suda köklenmedi ama hala bekletiyorum.
Teşekkür ederiz sevgili Turuncuhis. Umarım saksı değişikliği nedeniyle küsmez de, bana vicdan azabı çektirmez. Zira şartşaı kötü falandı ama yine de idare edip gidiyormuştu sonuçta. Kurtarayım diye öldürmeyeyim de

Çiçek sapından köklendirme deneyimin müthiş. Şimdiye kadar hiç böyle bir şey duymamıştım. Sayende biz de bir ilke şahit oluyoruz. Tabii fotoğraflarını görürsek

Eski 09-04-2009, 19:10   #323
Ağaç Dostu

TuruncuHis's Avatar

Sevgili arkadaşım malbman,

Kökün fotoğrafını görüp ne yapacaksın? Bildiğin uzun saç gibi kök çıktı işte Ha, "yok ben inanmam bir aceminin bu başarısına, illa ispat" dersen bir fotomontaj ayarlayıp eklerim buraya (gerçekten çok güldüm ya)
Bugün diktim onları bardaklara, bakalım sucul kökler toprağa uyum sağlayacak mı?
Senin Kalanchoe'lar için kaygılanma. Çok gayretli bir çiçek olduğu benim bile tutturabilmiş olmamdan belli. Geçen ay bir tanesinin saksını değiştirdim, ne küstü ne öldü. Çılgın gibi yaprak üretiyor.

Eski 14-04-2009, 12:01   #324
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-04-2008
Kalanşo'da zararlılar

Benim kalanşolarımın üzerinde siyah, küçük, ne olduğu belli olmayan şeyler var Bunlar zararlının dışkısı gibi de duruyor. Nasıl giderebileceğim konusunda yardım ederseniz sevinirim.

Karşıyakalı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2009, 11:10   #325
Yeni Üye

narinkrgl's Avatar

Sevgili Karşıyakalı sitedeki zararlılar kısmını okursanız çözüm bulabilirsiniz.

Eski 20-04-2009, 11:27   #326
Yeni Üye

Teşekkürler Narinkrgl,
Zararlılar bölümüne bakmıştım ama, işime yarayacak birşey bulamamıştım. Daha sonra arapsabununu sulandırarak püskürttüm. O da bir işe yaramadı. Zararlılar bölümüne tekrar bakacağım. Üzüldüğüm nokta, bu bitkileri ben geçen yıl üretmiştim.

Eski 20-04-2009, 13:35   #327
Ağaç Dostu

ninina84's Avatar

Giriş Tarihi: 01-12-2008
Sn. Karşıyakalı yaprakların üzerindeki lekeler resimdeki gibi mi? Yaprak yüzeyinde sabitler mi yoksa elinizle silince geçiyor mu? Eğer sabitlerse muhtemelen bitki özsuyunu emen bir zararlının izleridir. Bendeki kabuklu bitti ve ben onları görüp de müdahale edene kadar çok geç olmuştu. Size tavsiyem bitkinin özellikle saplarını, yaprak altlarını ve diplerini iyice araştırıp böcek var mı diye bakmanız. Bulursanız gördüklerinizi bir kürdan yardımıyla temizleyip sonra da düzenli olarak ilaçlamanız gerekir.

Eklenen Resimler

ninina84 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2009, 15:53   #328
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

9 Nisan günü sokaklardan kurtardığım kalancoem yavaş yavaş çiçek açmaya başladı. Umarım durduğu yerden hayırsız komşum da görüyordur çiçeklerini de, attığına atacağına pişman olur zavallıyı.

Eklenen Resimler

Eski 21-04-2009, 16:42   #329
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ninina84 Mesajı Göster
Sn. Karşıyakalı yaprakların üzerindeki lekeler resimdeki gibi mi? Yaprak yüzeyinde sabitler mi yoksa elinizle silince geçiyor mu? Eğer sabitlerse muhtemelen bitki özsuyunu emen bir zararlının izleridir. Bendeki kabuklu bitti ve ben onları görüp de müdahale edene kadar çok geç olmuştu. Size tavsiyem bitkinin özellikle saplarını, yaprak altlarını ve diplerini iyice araştırıp böcek var mı diye bakmanız. Bulursanız gördüklerinizi bir kürdan yardımıyla temizleyip sonra da düzenli olarak ilaçlamanız gerekir.

Resimdeki gibi değil. Sizin yapraklarda sanki küçük çukurlar açılmış. Benim yapraklardakiler silince, su tutunca gidiyor. Çiçek saplarında ve çiçeklerin üstünde bile var. Arada bir bitkileri bol su püskürterek yıkıyorum ama olmuyor. artık düzenli olarak insektisit uygulayacağım. İlginize teşekkür ederim.

Eski 22-04-2009, 10:02   #330
Ağaç Dostu

optimus's Avatar

Giriş Tarihi: 21-04-2009
aldıgım kalanchoe fotoğraftaki gibi, yeni yaprakları var ama neden bu boyuna vermış? birde çiçekleri kuruyor nedeni nedir? henüz nisan ayındayız ama çiçeklerinin bir kısmı kurumuş. onları hemen koparmalımıyım? yoksa tohumamı kacıyor bekletmelimiyim? çözemedim?

NOT: bu aralar forumda çokça yazıyorum ama toptan eve bi dolu çiçek aldım, çiçekler konusunda da hiç bilgim yok diyebilirim. bir yandan bu foruma yazıyorum bir yandan da isimlerini bulup özelliklerini öğrenmeye çalışıyorum. sizleri çok meşgul ettiğim için kusuruma bakmayın.

Eklenen Resimler

optimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:20.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024