agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sucul Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni4Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-01-2008, 21:16   #91
Ağaç Dostu

Emre Albayrak's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2007
Galeri: 4
Tamamdır efendim.. Bu gece geniş bir (iyi-kötü) eleştri yapacağım. (Tabi hala daha bir öğrenci olarak pek çok yanlışım olabilir, şimdiden uyarayım)

Emre Albayrak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2008, 21:25   #92
Ağaç Dostu

Funda Kalaycıoğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 20-11-2007
Zahmetleriniz için şimdiden teşekkürler...

Funda Kalaycıoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2008, 16:51   #93
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi emre albayrak Mesajı Göster
Tamamdır efendim.. Bu gece geniş bir (iyi-kötü) eleştri yapacağım. (Tabi hala daha bir öğrenci olarak pek çok yanlışım olabilir, şimdiden uyarayım)
Sayın Emre Bey, işleriniz mi çok yoğun, yoksa bahçem mi sizi bıktırdı? Halbuki zavallı taslaklarım şöyle bir el atılmayı bekliyorlar ve hiç kimseden ses çıkmıyor... Sayın Sabah'a söylediğim gibi herkesi bezdirdim galiba...

Saygılar.

Eski 04-02-2008, 16:55   #94
Ağaç Dostu

Sevgili arkadaşlar,

Devridaimi olan, fıskiyeli küçük bir havuz kurbağa istilasına uğrar mı yoksa kurbağalar durgun su mu isterler? Sırf bu yüzden nilüferden vaz geçtim fakat havuz kıyısına su bitkileri ekmeyi planlıyorum. Oraları kuytu bulup kurbağa yetişir mi? Tecrübesi, bilgisi olan arkadaşlardan cevap bekliyorum.
Saygılar.

Eski 05-02-2008, 12:17   #95
Ağaçsever

tülay's Avatar

Giriş Tarihi: 07-03-2006
Galeri: 12
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Funda Kalaycıoğlu Mesajı Göster
Sevgili arkadaşlar,

Devridaimi olan, fıskiyeli küçük bir havuz kurbağa istilasına uğrar mı yoksa kurbağalar durgun su mu isterler? Sırf bu yüzden nilüferden vaz geçtim fakat havuz kıyısına su bitkileri ekmeyi planlıyorum. Oraları kuytu bulup kurbağa yetişir mi? Tecrübesi, bilgisi olan arkadaşlardan cevap bekliyorum.
Saygılar.
su olan heryerde kurbağa olabileceğini düşünüyorum. araştırmak gerek gerçi ama yaşadıklarım onu gösterdi

benim kurbağa sorunuma gelince şu sıralar bir tane bile kurbağa yok havuzda **** gözükmüyorlar. birkaçtane ölü kurbağa buldum dün. havuz gece donuyor. sanırım bu nedenle öldüler. başka bir değişiklik yok çünkü havuzda. Kuytulara saklanmış olanlar varsa yine bahara doğru kurbağa istilası başlayacak gibi geliyor

tülay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2008, 16:43   #96
Ağaç Dostu

Sayın Tülay,
Sizin havuzunuzun başına gelenleri okuyunca paniğe kapılmıştım zaten... Üstelik benimki sizinki kadar kocaman bir şey değil, minnacık...
O sıralar, sayın Ephesos size kurbağaların kışın kaybolacağını, çoğunun öleceğini, havalar ısınınca yeniden seromoniye başlayacaklarını söylemişti. Dilerim öyle olmaz ama şu hayvancıklardan kurtuluş yok galiba...
Yalnız benim tek ümidim, düşündüğüm havuzun minik ve suyun sürekli hareketli oluşu... İnşallah bana "merak etme, o kadarcık havuzun her tarafındaki suyu sirküle ettirirsen kurbağa üreyemez" diyecek bir arkadaş çıkar.
Tanrı yardımcınız olsun sayın Tülay.
Saygılar.

Eski 20-03-2008, 00:32   #97
Ağaçsever

safiris's Avatar

Giriş Tarihi: 16-03-2008
Galeri: 4
Selam Tülay,

Bahcende dogal bir havuz yapmissin ve icinde dogal olarak kurbagada olacak. Bu dogal hayat cünkü. Yavrulari yok etmektense bence havuzuna bir kac Koi baligi birak bu sayede tam bir dogal ortam kurmus olursun kurbagalar yavrular ve Koiler onlarla beslenir.

Kurbagalarinda beslenmesi yine dogal olarak sinekler ile olacaktir.

Selamlar

safiris Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2008, 00:09   #98
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 21-07-2007
Galeri: 7
[QUOTE=tülay;201462]su olan heryerde kurbağa olabileceğini düşünüyorum. araştırmak gerek gerçi ama yaşadıklarım onu gösterdi

Sayın tülay,
Benim havuzumda da Nisan ayında erişkin istilası, yumurta bırakma ve şimdi de larva safhası yaşanıyor.
Yumurtaları serdikten sonra, yetişkinlerin bağırması durdu, hatta ortada gözükmüyorlar da.

Benim için bir sorun değil ama komşularım açısından öğrenmek istiyorum. Sizin olayınızda, larvadan dönüşüm olduktan sonra, genç kurbağalar bağırmaya başladılarmı, yoksa konser faslı sadece yumurtlama döneminimi kapsıyor?
Teşekkür ederim

tugo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2008, 15:14   #99
Ağaçsever

tülay's Avatar

Giriş Tarihi: 07-03-2006
Galeri: 12
[QUOTE=tugo;231010]
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tülay Mesajı Göster
su olan heryerde kurbağa olabileceğini düşünüyorum. araştırmak gerek gerçi ama yaşadıklarım onu gösterdi

Sayın tülay,
Benim havuzumda da Nisan ayında erişkin istilası, yumurta bırakma ve şimdi de larva safhası yaşanıyor.
Yumurtaları serdikten sonra, yetişkinlerin bağırması durdu, hatta ortada gözükmüyorlar da.

Benim için bir sorun değil ama komşularım açısından öğrenmek istiyorum. Sizin olayınızda, larvadan dönüşüm olduktan sonra, genç kurbağalar bağırmaya başladılarmı, yoksa konser faslı sadece yumurtlama döneminimi kapsıyor?
Teşekkür ederim

merhaba tugo,
genç larvalar bağırmıyorlar. Ama şu sıralar büyükler nasıl bağırıyorlar anlatamam. Biri başlayınca diğerleri arkasından. Hiç susmuyorlar
çare bulamadım malesef.

Geçen yıl yüzlerce vardı. Kışın çoğu ortadan kayboldular. Şimdi sayıları daha az ama larvalar gözükmeye başladı bile. Bakalım bekliyorum geçen yılki gibi olacaklar yine, yüzlerce belki binlerce

doğalına bıraktım artık. Bişey yapmıyorum. Seslerine karşıda kapıyı pencereyi kapatıp duymamaya çalışıyorum. Ama ne mümkün!

tülay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2008, 20:19   #100
Ağaç Dostu

Teşekkürler tülay.
Benimkiler yumurtalarını döktükten 2-3 gün sonra ortadan kayboldular. Belki de aralarında tür farkı vardır. Yavruların da 4-5 ay sonra çıkıp gideceklerini zannediyorum ama bir dahaki Nisan ayına kadar tabii.
Sesleri arka plan sesi olarak kabullenmeye çalışın, düşündükçe daha fazla etkilenirsiniz.
Ben çok alışığım, sadece komşularım açısından üzülüyordum. Neyseki onlar da anlayış gösterdiler.

Eski 06-05-2008, 22:33   #101
Ağaç Dostu

caretta's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2007
Galeri: 121
Ben ise Fethiye'de bir senedir yanından kanal geçmeyen bir evde oturduğumdan kurbağaların sesine hasret kaldım ) Özlediğimi itiraf ediyorum..Burada kargısız kanal, kurbağasız da kargı yoktur..
Yazın veya baharda sabah yedibuçukta oğlumu okula geçirirken evin kapısını açardım eğer çok kurbağa sesi varsa o gün çok sıcak geçecek anlamına gelir, ona göre işimi ayarlardım..Şimdi ise sadece kuş cıvıltıları var,kurbağalar ve ağustos böcekleri yok

caretta Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2008, 09:20   #102
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-05-2008
tülay hanım...ben emine, aynı sorunu yaşıyorum. çözüm bulabildiniz mi? en büyük sorun komşularım rahatsız oluyor. bu kurbağalar sürekli bağırırlar mı yoksa belli dönemlerde mi bağırıyorlar acaba?

eminekoç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2008, 18:33   #103
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-06-2008
Forumunuza yeni katıldım. Aslında daha inceleyemedim de. Sadece işim gereği ara ara yaptığım net araştırmalarında farkettim ki bazı havuzlarınızda kurbağa sorunlarınız olmuş. ben kurbağa yetiştiriciliği üzerine ihtisas yaptım.

Kurbağalarınız Rana ridibunda türüne çok benziyor. gerçi ele almadan anlaşılmaz. deri renkleri yaşadıkları ortamın rengine göre değiştiğinden dolayı dışarıdan bakınca anlaşılmıyor ama o büyük kurbağa bana o izlenimi verdi. Gerçi türünün bir önemi yok. kurbağalardan net olarak şöyle yaparsınız diye bir önerim olacaktı ama anladığım kadarıyla sizin gönlünüz onları öldürmeden uzaklaştırmaya yönelik.

kurbağalar bir gecede 5 ila 10 kilometre kadar yol alabildiklerinden bir havuza er geç geleceklerdir. sizlerin bitki havuzları yaptığı düşünülürse kurbağanın doğal yaşam ortamını aynen taklit ettiğinizden dolayı o ortamdan hiç öyle kolayca ayrılacaklar gibi değillerdir.
Dişi kurbağa 5000 ila 10000 arasında yumurta verir.(R. ridibunda) bunların doğada %10 döllenme oranıyla yumurtlarlar. ayrıca iribaş haline gelene kadar fitolankton ve bentozdaki çürümüş artıklar ile beslenen kurbağalarınız iribaş evresinden sonra başkalaşıma uğrayıp, kurbağacık haline geleceklerdir. Bu evrede ise elinizde %10 canlı kurbağa kalacaktır. Çünkü başkalaşım evresinde ölüm oranları doğada hayli yüksektir. (%90 civarında).
Bir fotonuzda iki kurbağa birbirleri üzerine çıkmış güneşleniyor gibi duruyordu. o pozisyona amplexus denir. Çiftleşme erkek kurbağanın dişi kurbayı karın bölgesinden sıkıca yakalaması ile başlar. Dişinin yumurtalarını cebren ve hile ile uygun ortama döktüren erkek kurbağa hızlıca yumurtaları döller. yumurtalar 16 C'de 3 günde ağız oluşur. bir hafta sonra besin kesesi bitmiş olarak su içerisinde gezerler. bu halde iken yavruların boyları 1 ila 3 mm arasındadır. yumurtalar için söylenebilecek bir söz daha var. her tatlı su canlısı gibi yumurtalar bir materyal üzerine yapışır ve suda batarlar. yumurtaların açılma evresinde bir çok yumurta suyun dibinde olacaktır. anaçlar yumurtalarını koruma refleksine sahiptir. bir çok dişi yumurtalarının yakınında su içerisinde bir hafta kadar bekler. yavrusu 1 .la 3 mm arasına geldiğinde ise anaç artık yavrularını korumaz.
vıraklama sadece erkek kurbalarda olur. dişilerde bazı türlerde hırıltı çıkarabilir ancak genel kural kurbağaların dişilerinde ses kesesi bulunmaz. dişiler ses çıkarmazlar. ö zellikle çiftleşme çağrısı için ses çıkarırlar. yetiştiricilik çiftliğinde edindiğim deneyimime göre 8 türlü ses var. Bu sesler türlere özgü. sesten tür tanımı yapabileceğine inanıyorum.

bu arada belirtelim ki kurbağaklarda çiftleşme sezonu nisan sonu mayıs başında başlar ve ekim ayının ortalarına kadar devam eder. ancak yoğuluklu olarak mayıs haziran aylarında üreme görülür. yani ses daima olacaktır.

kurbağa larvalarının düşmanları çoktur. Forumunuzda bir kaç kişi aslında sazan aryetesi lan japon **** koi balıklarından söz etmişsede bence sizelerin bitki havuzu yaptığı göz öüne alındığında astronot, tropeus gibi karnivor balıkları tercih etmesi daha doğru bir seçim olacaktır. Çünkü sazan balıkları herbivordur ve hem bitkisel hemde hayvansal ağırlıklı beslenirler. yinede balıklar için beslenmede en önemli öncelik protein kaynaklı beslenme olduğundan sazan balıklarıda işinizi göre bilir. Ama sazan balıklarının, nilüfer kemirdiklerini görmesemde belki diğer yumuşak ve sürgünü olan su bitkilerini kemirebilirler. aslında bitkileri doğrudan yemez balıklar. bitkiler üzerinde bulunan mikro böcekleri yerler arayada bitki serpiştirirler diyelim.

son not. kurbağaların 30 gr dan küçükleri kolay kolay ses çıkartmaz. çünkü ses keseleri var olsa bile üreme yaşına gelmediğinden dolayı ihtiyacı yoktur ses çıkartmaya. Ülkemizde yaşayan Tüm kurbağaları güvenle elleyebilirsiniz. siğil tehlikesi yoktur. tam ismini bilemiyorum ama siğil su içerisindeki bakterilerden kaynaklanıyor. siğil için çalıştığım yerdeki işçilerimden biri bir bitkinin sütünü siğilin üzerine düzenli sürerek bir haftada geçirmişti. sanırım doktorlarda ilaçları da vardır.

kurbağaların yavruları sivri sinek larvalarını, büyükleri ile küçük balık yavrularını, dana burnu gibi cüsseli böcekleri, kurtları solucanları, sinek ve sinek kurtlarısı severek tüketirler.

tüm kurbağarın düşmanları ise, köpekler, kediler, tilkiler, kunduz, fare, porsuk, kuşların tamamı bazı balıklar kurbağalar ile beslenebilirler.

not 2: kurbağalar kışın ölmez, hava sıcaklığı 10 C'nin altına indiğinde kış uykusuna yatarlar. toprağın içine gömülerek kışı burada geçirir. ara ara uyanarak beslenir ve tekrar uyku durumuna geçerler.

kurbağaları kontrollü bir şekilde havuzlarınızdan toplayabilirseniz başka bir su ya yakın yere götürünüz. taşıma için poset değilde çuval, patates soğan fileleri, **** bidon gibi bir malzeme kullanabilirsiniz. gündüz avlanacaksanız gün ışığının dik geldiği anlanda değil sabah saatlerinde **** akşam saatlerinde yapınız çok çok daha kolay olur. ani hareket etmeden elinizle yavaş yavaş toplayabiirsiniz.

toplu olarak öldürmek isterseniz, suya bakır sülfat (göz taşı) atabilirsiniz. litrede 10 mg olacak şekilde suya atarsanız olur. aynı şekilde kireç litreye 5 gr ila 10 gr kadar. kurbağalar bir çok pestisite duyarlı olup çok küçük miktardaki dozları onları öldürmeye kafidir. ancak vücutlarındaki su oranı yüksek olduğundan dolayı bayılma gözlenr gözlenmez toplanmaya başlaması sağlığınız ve göz zevkiniz açısından iyi olur. ancak yapay olarak oluşturduğunuz rortamda su canlıları beslemenizi ve kurbağa, balık, su bitkisi, ilişkisini yürütmenizi sağlık veririm.

karnivor balık türleri için aşağıdaki linkten renginden hoşlandığınız balıklardan etçil olanları seçiniz.
http://www.akvaryum.com
balık besleme konusunda ise ara ara yem atmanız dışında çok istekeri olmayacaktır. korkmayınız. akvaryumdaki su şartları ile balık havuzundaki su şartları açısından havuzu bulunan sizler balık yetiştiriciliği açısından daha şanslı ve başarılı bir yetiştiriciliğe daha yakın sınız. ayrıca suyu oksijenlendirmek, ph ayarlamak gibi işlere akvaryumcular kadar çok itina göstermeyeceksiniz. çünkü akvaryumların hacimleri çok sınırlıdır ve sistemde ki canlı yükü sizin havuzunuza göre çok fazladır.

posetcay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2008, 23:05   #104
Ağaç Dostu

Sayın posetcay,
Çok güzel ve bilgilendirici yazmışsınız, teşekkürler.
Detaylı olarak Minik, yeşil bir misafirim vardı bağlantısında bahsettiğim benim ortamımda, olay aynı sizin dediğiniz gibi gelişti ve yumurtaları gördüğümden birkaç gün sonra ses ve görüntü olarak kayboldular. Geçen hafta bir geceliğine yine tek bir ses geliyordu, hatta yavruları kontrola geldi diye düşündüm ve o günden beri yine ortada yoklar. Havalar da sıcak olduğuna göre, öğrenmek amacıyla çok merak ediyorum, niye yoklar? Çok uzun zaman oldu. Bu konuda bir bilginiz varmı lütfen?

İribaşların sayısı herhalde koi balıkları (10-15 cm.lik) yüzünden hızla azaldı, şimdi neredeyse 30-40 adet civarındalar diyebilirim. Artık belirli bir büyüklüğe eriştikleri için olsa gerek, koilerin saldırısına uğramıyorlar gibi. Bağırmaları hep böyle üreme dönemiyle kısıtlı kalacaksa hiç mesele yok ama diğer arkadaşların bahsettiği gibi süregelecekse tabii komşular açısından rahatsızlık verici.

Ama niye ve nereye kayboldular, gerçekten merak ediyorum. Tekrar teşekkürler.

Eski 10-06-2008, 21:57   #105
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-06-2008
cevaben

Öncelikle bir düzeltme yapamadan geçemeyeceğim. Kendi yazımda sizlere karnivor yani daha çok hayvansal besin tercih eden balıkları önerirken tropeus cinsini de önermişim. Fakat daha sonra hatırladım ki bu cins herbivor, bu nedenle bu cins yerine callus cinsi balıkları öneriyorum.

Sizin yazınızı okudum, hyla areobola o kurbağa. Adı gibi ağaç kurbağası. Su kenarında ki yüksek yapılı bitkilerin üzerine çıkarlar. Çokta dokunmuşluğum var ama sizdeki gibi hiç rahatsızlık duymamıştım. Ancak şunuda belirteyim ülkemizde zehirli kurbağa türü yok. Ama bazı kurbağaların derilerinde ki mukus salgısında, bazı insanlarda allerjik etkileri olan kimyasallar mevcut. Bir de Bufo cinsi kara kurbağalarında (siğilli kurbağa) gözün hemen arkasındaki kulaklarından çok korktukları zaman sütümsü bir damla sıvı çıkıyor. Bu sıvı gözle temas etmesin. sadece kızarıklık yapıyor. tüm kurbağalar aşırı korktuklarında idrar bırakırlar bu hayvanların idrarları amonyak ve bileşenleri bakımından zengin. elleriniz de bu şekilde bir tahriş meydana gelmiş olabilir.

Sorunuza gelince çok sebebi olabilir ama ilk olarak zaten yumurtlama için su kenarına gelmişlerdi, eşleşme sezonu bu kurbağalar için bitmiş olabilir. yanlız bir kaç parti ile ürerler yani yine gelebilirler.

Şimdi işin eğlenceli yanına gelirsek, Koiler, kurbağa yavrularının çoğunu severek talan etmişlerdir. o kadar kalması normal. Başkalaşımdan sonra koi yumurtalarını talan sırası da kurbağalara gelecek merak etmeyin. Yani havuzunuzda kurduğunuz doğal denge tıkır tıkır işliyor gibi.

Aşırı sıcak ve birden kapanan güneşli günlerde çok vıraklamazlar. O ağaç kurbağasının muhteşem bir vıraklaması vardır. Neredeler derseniz, daha fazla böcek olan ve yakınlarında kuruyan derilerini kolayca ıslatacakları ağaçlık bir yerlerdedirler. Kurbağalarda yeni farkettiğim biyolojik bir gözlem de (yakın zamanda bilimsel yayın haline getireceğim) üreme sırasında dişi bireylerin aşırı azalmasıdır. sebebi ise erkek bireyler çiftleşmenin kolay olması için dişiyi çok çok yorup, su altına çekerek bayılmalarına neden olmaları. bu şekilde bazen günler süren çiftleşmelerde dişi bireyler ölmekte. Ama yavrularında büyük kısmı dişi bireyler ve çok hızlı büyüyorlar.

Vıraklama konusunda yine söyleyeyim havuzunuzu ziyaret eden sadece ağaç kurbağasıysa sorun yok ama diğer cinslerde geliyorsa kesin olarak şunu söyleyeyim yine gelecekler, bir iki hafta şarkı türkü söyleyip yine gidecekler. bu böyle Ağustos sonuna kadar süre gelecektir.

posetcay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2008, 00:14   #106
Ağaç Dostu

Bu arada geldiler bile) İki gün kaldılar, bugün yoklar. Esasında ben hem kendilerini hem de seslerini seviyorum ama havuz sonradan yapıldığı için, komşular rahatsız oluyorlar diye üzülüyorum. Sesleri koro halinde değil zaten.

Denge konusunda haklısınız, ufacık bir su topluluğunda neler oluyor neler, takip etmek çok zevkli.

Tekrar teşekkürler.

Eski 05-07-2008, 08:36   #107
Ağaç Dostu

negif's Avatar

Giriş Tarihi: 23-06-2008
benim de iki adet koi balığım var sizin dediğiniz gibi öyle geniş havuzları yok malesef fanusta yaşıyorlar. geçen yıl bir arkadaşıma yavru olarak gelmişlerdi oğlum heveslendiği için 4 tane de ona verdi. 2 tanesi öldü. bu sbah zayıf olan (sanırım erkek) şişman olanı(sanırım dişi) kovalayıp duruyordu. ben de şişman olanı başka bir kaba koydum. geçen yılki yavrunun bu yıl yumurtlama imkanı yoktur heralde değil mi? bu konuda fikirlerinizi benimle paylaşırsanız sevinirim.

negif Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2008, 15:26   #108
Ağaç Dostu

negif's Avatar

Giriş Tarihi: 23-06-2008
kimse cevap vermemiş kendi sorumu kendim yanıtlayım. mümkünmüş, çünkü balığımız yumurtladı. bakalım çıkacaklar mı, çıkarlarsa yaşayacakar mı?

negif Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2008, 16:39   #109
Ağaç Dostu

Ben de merak ediyordum, sizden öğrenmiş oldum.
Havuzdaki vaziyetleri gün gün takip ediyorum ama tabii tabiata açık bir yer olduğu için olaylar çok karışık. Son aylarda 4-5 çeşit yumurta gözlemledim, bir tek kurbağa yumurtalarını tanımlıyabildim, diğerleri de herhalde çeşitli sineklere aitti. Bir de ufak salyangoz yavruları belirdi. Koilerde ses yok veya yumurtaları kurbağalara yem oldu.

Eski 11-07-2008, 23:26   #110
Ağaç Dostu

Hasan Lalezar's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Koi lerinizin akvaryumda yumurtlaması ne güzel. Benimkiler havuzda iki yıldır ama hala bir ses yok bakalım bekliyoruz...

Hasan Lalezar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2008, 15:49   #111
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-10-2007
Yukardaki birkaç mesaja çok şaşırdım doğrusu.

Fanusda yumurtlayan koi'ler, havuzda balıkması önerilen tropheuslar, callus'lar (calvus'dur doğrusu)

Koi'lerin fanusda üremeleri imkansız ve şimdiye kadar hiç rastlanmamış bir şeydir.

Poşetçay'ın ise tropheus ve calvus'u beslemeyi bırak gördüğünü bile zannetmiyorum. Afrika Tanganyika gölüne endemik olan bu türler geniş akvaryumlarda ancak tecrübeli akvaristler tarafından beslenebilir.

yasarhakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2008, 22:01   #112
Ağaç Dostu

otugay's Avatar

Giriş Tarihi: 03-08-2008
Oldukça yeni bir üyeyim ve bu konu başlığına ilk defa girdim. Bu konu için sanırım Tülay hanımın kurbağalarına teşekkür etmemiz lazım. Tülay hanım anladığım kadarı ile önerileri dinlememiş ve bence çok iyi yapmış. Özellikle kimyasal kullanımı ve havuzun boşaltılmassı ile ilgili olanları.

Benim bahçemde de 15 senedir Tülay hanımın havuzunun çok benzeri var. Tülay hanım belirtmemiş ama benimkinde herhangi bir izolasyon yok, dibi toprak yanların bir kısmında dökme taş var. Önceleri çok yoğun alg problemim varddı. Algler ile doğal olarak başa çıkabilmenin basit bir kuralı var. Yüzeyin 1/3'ü gölge olacak, 1/3'lük kısımda da zemine suya oksijen veren bitkilerden olacak. Şu anda yaklaşık bu oranda nilüfer ve oksijen veren bitki var. Ayrıca kırmızı süs balıkları da koydum.

Şu anda hiçbir alg problemim yok. Ayrıca bu minik eko sistemde kendileri gelen su yılanları (2 cins), su kaplumbağaları, yengeçler, semenderler, çeşit çeşit böcekler ve tabi kurbağalar var. Yalı çapkını, gri balıkçıl ve balaban mevsimine göre balıklarımı yemeye geliyorlar (onların da dengelenmesi lazım). Bunların dışında bir adet ördek de bir senedir burada konaklamaya karar verdi.

Şu anda hiçbir cinste aşırı çoğalma yok, denge içinde yaşıyorlar.

otugay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2008, 12:03   #113
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-08-2008
Tülay hanım

Türkiyede süs havuzu uygulamalarında larva mücadelesinde kullanılmak üzere huwa-san tr50 kullanılmaktadır.Sorununuzu çözeceğini düşünüyorum.Uygun dozu uyguladığınız taktirde yosun ve larva probleminiz yeşil örtüye zarar vermeden sizi sonuca götürecektir.

Burcu ARAS
Belga Sağlık ve Zirai Ürünleri San.Tic.Ltd.Şti
Bursa Bölge Müdürlüğü
FSM Bulvarı Ümit 2 Apt. No:10 K:3 D:7 PK:16200 Nilüfer - BURSA
Gsm 0533) 267 90 16
Tel 0224) 245 64 62
Faks 0224) 245 97 34
e-mail :bursabelga@belga.com.tr
web :www.belga.com.tr

burcuaras Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2008, 10:01   #114
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-11-2008
Açıkçası kurbağaları çok seven ve bu konuda bilgi sahibi olan biri olarak, kurbağa larvalarının su mercimeği dışında herhangi bir su bitkisine zarar vereceğini sanmıyorum. Öte yandan bir bahçenin içindeki havuzda sürekli kurbağa üretmeyi denemiş olmama rağmen başaramadığım halde, nasıl larvaları üretmeyi başardığınızı merak ediyorum. En kısa zamanda cevabınız bekliyorum.

Saygılarımla, Deniz Ortayay

Mavi_Deniz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2008, 11:38   #115
Ağaç Dostu

Benim havuzumdaki milyonlarca larva, koiler ve belki başka nedenlerden neredeyse tamamı telef olduktan sonra, son kalanlar ayakları çıktıktan sonra havuzu terk ettiler ve yaz sonunda onları bahçedeki küçük deliklere girer çıkarken gördüm, tabii artık ortalıkda yoklar. Nisan ayında tekrar görüşmek üzere herhalde. Bendeki tür, sürekli suda kalmıyor, ergenler yumurtlamayı takip eden 2-3 gün içerisinde havuzu terk ediyorlar, larvalar da ayaklandıktan sonra. Sürekli suda yaşıyan kurbağalar ayrı bir tür olsa gerek.

Düzenleyen tugo : 22-11-2008 saat 11:39 Neden: yazım hatası
Eski 20-04-2009, 16:13   #116
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi otugay Mesajı Göster
Oldukça yeni bir üyeyim ve bu konu başlığına ilk defa girdim. Bu konu için sanırım Tülay hanımın kurbağalarına teşekkür etmemiz lazım. Tülay hanım anladığım kadarı ile önerileri dinlememiş ve bence çok iyi yapmış. Özellikle kimyasal kullanımı ve havuzun boşaltılmassı ile ilgili olanları.

Benim bahçemde de 15 senedir Tülay hanımın havuzunun çok benzeri var. Tülay hanım belirtmemiş ama benimkinde herhangi bir izolasyon yok, dibi toprak yanların bir kısmında dökme taş var. Önceleri çok yoğun alg problemim varddı. Algler ile doğal olarak başa çıkabilmenin basit bir kuralı var. Yüzeyin 1/3'ü gölge olacak, 1/3'lük kısımda da zemine suya oksijen veren bitkilerden olacak. Şu anda yaklaşık bu oranda nilüfer ve oksijen veren bitki var. Ayrıca kırmızı süs balıkları da koydum.

Şu anda hiçbir alg problemim yok. Ayrıca bu minik eko sistemde kendileri gelen su yılanları (2 cins), su kaplumbağaları, yengeçler, semenderler, çeşit çeşit böcekler ve tabi kurbağalar var. Yalı çapkını, gri balıkçıl ve balaban mevsimine göre balıklarımı yemeye geliyorlar (onların da dengelenmesi lazım). Bunların dışında bir adet ördek de bir senedir burada konaklamaya karar verdi.

Şu anda hiçbir cinste aşırı çoğalma yok, denge içinde yaşıyorlar.
Nerede bu havuz çok merak ettim Eğer İstanbul'daysa çok ama çok şanslısınız.

kaktüs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2009, 16:35   #117
Ağaç Dostu

Evet ilk kurbağalarım Mart ayında geldi. Bu sene erkenciler. Şu ana kadar 2 yumurtlama gerçekleşti ve ilk larvalar çıktı.
Geçen sene 20 Nisan civarında gelmişlerdi. Davranışlarını not ettim. 10-12 günlük bir serenad süreci sonunda yumurtlamanın gerçekleşmesinden sonra bir süre sesleri kesiliyor sonra yine bir yumurtlama süreci başlıyordu. Bu şekilde 4 dönem geçirip sonra da havuzdan çıktılardı. Minikleri arasıra bahçenin orasındaki burasındaki deliklerde görüyordum.

Bakalım bu seneki davranışları geçen sene tuttuğum notlara uyacakmı.

Eski 20-04-2009, 16:41   #118
Ağaç Dostu

Kısa film de çekin Mini belgesel

Eski 20-04-2009, 21:57   #119
Ağaç Dostu

otugay's Avatar

Giriş Tarihi: 03-08-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kaktüs Mesajı Göster
Nerede bu havuz çok merak ettim Eğer İstanbul'daysa çok ama çok şanslısınız.
Havuz Silivri'nin Kurfallı köyünde. Bu arada erguvani balıkçıl da geldi.

otugay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2009, 22:15   #120
Ağaç Dostu

Hadi canım?!? O zaman bizim de ziyarete gelme vaktimiz gelmiş demektir :P

Yahu benim bildiğim su kaplumbağaları sıcak iklimlerde yaşıyor. Silivri pek de sıcak sayılmaz. Bak çok özendim şimdi.. Nasıl olur? Bu manzarayı görmek gerek. Balıkçıllar, su yılanları, kurbağalar...

Buradaki ekosistemde (benim bahçede) sadece fare kedi köpek ve kuş var (güvercin, serçe, kumru karga)... Şöyle değişik şeyler de olsa fena olmazdı.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:12.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024