agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sucul Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni4Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-07-2007, 11:12   #31
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zenfree Mesajı Göster
Biz küçükken kurbağalardan uzak dururduk. Siğil atarlar diye.Zamane kurbağaları atmıyor galiba.
Bilimsel olmayan efsanelerden biri

Ama panzehiri var, elinizde siğil oluşursa taze incirin beyaz sütüyle birer gün arayla 3 gün silin , siğil kalmaz.

Ben çocukkun elimle çok kurbağa yakaladım, terra.da besledim, başka çocukları korkuttum , siğil vs. olmadı...

Bu olay büyük bir ihtimalle kirli sularda yaşayan kurbağalarla temas nedeniyle olabilir.

.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2007, 19:12   #32
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
Sevgili Denizakvaryumu incir sütüyle siğilllerin geçtiğine ben de tanık oldum.

zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2007, 20:13   #33
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2007
Galeri: 11
Siğillere Human Papillomavarirüs (HPV) veya Verruca Vulgaris bakterilerinin deride oluşturduğu infeksiyonlar neden olur , bu bakteriler daha çok durgun sularda yaşayan kurbağaların derilerine kolayca yerleşip temas sonucu insanada geçebilirler 100 e yakın siğil çeşidi mevcut hepsinin tedavisi birbirine yakın olsada farklılıklarda mevcut.
Siğil tedavisinde en çok salistik ve laktik asit içerikli ilaçlar kullanılır eczanelerden reçetesiz alına bilinir.
İncir sütüde benzer içerikli olabilir **** bu bakterileri yok edecek farklı bir enzimi ihtiva ediyor olabilir.

ephesos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-07-2007, 16:29   #34
Ağaçsever

tülay's Avatar

Giriş Tarihi: 07-03-2006
Galeri: 12
havuzdaki kurbağa larvaları ve sorumlusu kurbağalar

Eklenen Resimler

tülay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-07-2007, 17:02   #35
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2007
Galeri: 53
Çok kötü...En iyisi ben bilinçlice bir daha bakayım. Sanırım bende böyle bir görüntü yok. Ama yine de bakmalıyım diye düşünüyorum.

Buket Aknar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-07-2007, 22:03   #36
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Tülay Hanım havuzunuzu komple boşaltmaktan başka çareniz yok.
Nilüferleri söküp havuzdaki balçığı komple temizlemeniz lazım nilüferlerinize birşey olacağını sanmıyorum işlemi kısa tuttuğunuz sürece.
Size ördekbesleyin diyeceğim , kurbağa yerler ama nilüferlerede zarar verebilirler.

Eski 05-07-2007, 22:31   #37
Yeni Üye

pitbull's Avatar

Giriş Tarihi: 08-06-2007
Havuza bir kaç tane japon balığı koysanız sorunu çözebilirler ama çiçeklere zarar verirlermi bilmiyorum.

pitbull Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2007, 09:01   #38
Ağaçsever

tülay's Avatar

balık yaşarmı acaba bu havuzda? çok temiz bir havuz değil çünkü. temizleme şansımda yok.
Ve bir sorum daha olacak. Yetişkin kurbağaların balıklara zararı olur mu acaba?

Eski 06-07-2007, 09:37   #39
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Sinekleri, ve larvalarını yedikleri için, Antalya'daki golf sahalarının gölcüklerine, kurbağa bulup yerleştirmişlerdi.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2007, 09:58   #40
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Bu havuz işi tam bir paradox nilüferler durgun suda yaşar , durgunsuda sivrisinek oluşur , sivri sinek için kurbağa beslenir, kurbağalar deli gibi çoğalır , kurbağa için ördek ve koi gibi dişli sazan beslenir , ördek ve sazanlar nilüferlere zarar verirler.
En uygun nilüfer havuzu , nilüferlerin yaşadığı durgun bölümden hariç , bu bölümle birşekilde bağlı bir su havalandırma bölümünün yapılması.Bir su pompası gibi ve arada sırada suyun kısmi olarak değiştirilmesi gerekiyor.
Tülay hanım havuzunuzu komple temizlemekten başka çareniz yok Şimdi size bir kimyasal ismi veririm fakat ölü kurbağaları tektek temizlemeniz ve suyu 3 günde bir en az 4 kere değişmeniz gerekir çok zahmetli bir iş temizlemezseniz havuzunuz tekkelimeyle iğrenç kokar.Size tavsiyem kolları sıvayıp havuzu komple temizlemeniz.

Düzenleyen ephesos : 06-07-2007 saat 20:14
Eski 06-07-2007, 17:44   #41
Yeni Üye

pitbull's Avatar

Giriş Tarihi: 08-06-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tülay Mesajı Göster
balık yaşarmı acaba bu havuzda? çok temiz bir havuz değil çünkü. temizleme şansımda yok.
Ve bir sorum daha olacak. Yetişkin kurbağaların balıklara zararı olur mu acaba?
Bu balıklar çok narin balıklar değil yaşarlar heralde ama çiçeklerinize de zarar verebilirler.

pitbull Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2007, 11:33   #42
Ağaç Dostu

serder's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 3
Ticarette arz talebi doğurur derler bu doğal hayatta da böyledir. Bu kurbağalardan kurtulmazsanız yakında bu kurbağalara beslenen farklı böcek ve hayvanlarla da karşılaşmanız mümkün gibi geliyor bana. Belkide bir veterinere danışıp durumunuz ile ilgili daha net cevaplar alabilirsiniz. Besin zincirindeki yeri ileride karşılaşacağınız sorunların tespitini kolaylaştırır. Yani kurbağa yiyen bir yılan bahçemde bulunsun istemezdim....

serder Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2007, 11:43   #43
Ağaç Dostu

Hakan KINACI's Avatar

Giriş Tarihi: 11-08-2006
Galeri: 42
Japon balıkları (Koi) sazangillerden havuz balıklarıdır bol oksijenli sularda yaşarlar, su nilüferlerine vs zarar vermezler daha çok japon sazı ve niliferlerin düp kısımlarına yumurta dökerler bu nedenle yumurtalarını koruyacak olan bir bitkiye zarar vereceğini sanmıyorum.
Suyun temizlenmesi için piyasalarda satılan havuz suyu temizleme motorları mevcut belirli saatte suyu devirdaim ederek suyu filtre ediyor.ekonomik ve çok faydalı içerisinde balıklar vs de zarar vermiyor.
Kurbağalar için havuza çok cüzi miktarda bakır sülfat bir suda eritilerek dökülürse tüm zararlılardan kurtulabilirsiniz.
Saygılar,

Hakan KINACI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2007, 12:02   #44
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Hakan Hocam evet bakırsülfat işe yarar ama başka bir iletimdede bahsettiğim gibi ölü kurbağaların temizlenmesi şart.Japon balığı ve koi gibi dişli sazan ailesinin nilüferlere herhangibir zararı olacağını bende sanmıyorum enfazla dip kısımdaki çamuru kazmayı sevdiklerinden köklerin açığa çıkmasına neden olabilirler bunun içinde dipkısma birkaç cm kum koymak uygun olacaktır.
Bu arada arkadaşlar kova ve leğenden oluşan bir nilüfer havuzu yaptım yakında burada yayınlayacağım.

Eski 12-07-2007, 00:44   #45
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2007
Galeri: 53
Ben, havuzumdaki koiler ve Nilüferleri yakından inceledim. Koi'ler Nilüferlere pek zarar vermiyorlar. Zaten ben nilüferi havuz içerisine saksı ile yerleştirdim.Dipte kayalar falan da var. Onlarda köklerine pek uğramıyor gibiler (Ben baktığım sırada hep başka taraflarda yüzüyorlardı.) Bu arada havuzun çevresinde sürekli yusufcuk'lar geziyor. Herhalde kurbağalar için geliyorlar diye düşünüyorum. Ama bir daha kurbağa görmedim. Merakla araştırıyorum.

Sevgili ephesos kova,leğen 'den yapılmış nilüfer havuzunu çok merak ettim. Biran önce ekle de görelim.

Buket Aknar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2007, 12:36   #46
Ağaçsever

tülay's Avatar

Yardımlarınız için teşekkür ederim. Söylediklerinizi yapmaya çalışacağım.

bu arada serder ürktüm şimdi. Yılan hiç aklıma gelmemişti. Olabilir gerçekten

Eski 16-07-2007, 16:26   #47
Ağaçsever

tülay's Avatar

Az önce havuzda gördüğüm bir görüntü. Hemen fotoğrafını çektim. Havuza kuş (sanırım serçe) düşmüş ve larvalar onu yemiş. Kemik üzerinde hala yemeye devam ediyorlar.

E bunlar balıkları da yer

Eklenen Resimler

Eski 16-07-2007, 16:58   #48
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

İnanılmaz bir görüntü.

Sevgili Tülay bir an önce harekete geç artık.

Eski 16-07-2007, 17:02   #49
Ağaçsever

tülay's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zenfree Mesajı Göster
İnanılmaz bir görüntü.

Sevgili Tülay bir an önce harekete geç artık.

gülün siz.

Bunlar pirana gibiler. Kazara havuza düşsek bizide yerler herhalde

Eski 16-07-2007, 17:12   #50
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Güler miyiz hiç? Ben görünce paniklerdim.

Sana kolaylıklar diliyorum.

Eski 16-07-2007, 17:24   #51
Ağaç Dostu

GLCN's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Galeri: 15
havuzda larvaların olması bence çok doğal baksanıza saklanıcak bir sürü şey yüzüyor su üzerinde.

GLCN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2007, 17:32   #52
Ağaç Dostu

redpapillon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Bence suyu bir an evvel değiştirip bir kaç tane koi atmanız lazım arasıra bitkisel agırlıklı yem verirseniz havuzdaki bitkilere zarar vermezler.
Saygılar.
(çogu satıcı koi diye çatal kuyruk japonları verir arkadaşların resimlerde göterdiği japonlardan almanızı tavsiye ederim. 5cm civarı olanlar 4 ytl civarı

redpapillon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2007, 20:06   #53
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Arkadaşlar doğayı iyi hesaplayamayız hep işte bir su ekosistemi oluşturuyoruz bu ekosistem içinde yaşayan canlıların bir kısmını alıp diğerkısmını eksik bırakıyoruz.
Besin zincirinin halkalarında eksik olması paradox oluşturuyor , sivrisinek için kurbağamız var ama kurbağa için ne su yılanı nede dişli sazan **** yayın gibi bir üst pramit eksik bu yüzden hep problem yaşıyoruz tek çaremiz evet tek çaremiz kurbağalı havuzları komple temizlemek , kurbağasız havuzlarıda kurbağalandırmamak.

Eski 19-07-2007, 12:57   #54
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-03-2007
koiler bıyıklı olurlar oradan anlayabilirsiniz...üstelik koiler müthiş bir çamur kazıcısıdırlar..ince kum tabakası yapılması onları engelleyemez küçük havuzlara koi koymayınız bu apartman dairesinde stbernar köpeği beslemeye benzer...çok çok küçük havuzlara sivrisineklerin ürememesi için gambusia balığı atabilirsiniz...çok dayanıklı bir türdür bu balıklar....

TRUMPETS Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2007, 13:00   #55
Yeni Üye

yukarıda arkadaşımızın gönderdiği resimler japon balığı resmi değil KOİ resmidir...unutmayınız koiler bıyıklı olur ve uygun ortamlarda 20 kiloları bulurlar.

Eski 19-07-2007, 13:50   #56
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Sizinle aynı fikirdeyim ancak kumla kapamak bir nebzede olsa köklere ulaşıp zarar vermelerine engel olacaktır.Kanımca en sağlamı kökleri muhafaza için üzerlerini paslanmayan bir torla kapamak , aslında onların köklerle işleri yok onlar çamuru karıştırıp karides benzeri su canlılarını ararlar.

Eski 20-07-2007, 00:27   #57
Yeni Üye

Koi

Koiler çok cefakar balıklardır..bir arkadaşımızın yazdığı gibi bol oksijen talepleri yoktur...insanın tükettiği her türlü şeyi yerler...artı10 dereceye kadar yem alırlar..üzerinde buz tuttuğu için yürüdüğüm havuzumda binlerce yavru yaparlar..önemli olan havuz büyüklüğüdür..lütfen büyümeyeceklerini farz edip küçük mekanlar için koi almayınız..edindiğim tecrübe şu ton başına en fazla bir balık...verilebilecek yemler haşlanmış bulgur.pazı ıspanak.semizotu..domates çekirdeği.****** solucan,kelebek kurbağa yavrusuayrıca suyu kirletmemek açısından haşlanmış..mercimek soya fasülyesi...yağsız..mısır...yağsız mısır patlaklarını çok severler...karpuz kavun..aşırı olmamak kaydıyla çok sevdikleri.besinlerdir...burada dikkat edilecek husus...aşırı yemin suyu bozmamasıdır...yoksa KOİ ler asla doymazlar..büyürler..sınırsız büyürler...şubat ayında 4 cm olan bir koinin 40 cm ye ulaşması sadece 5 ayı bulabilir...kilo olarakta..1kg ye yaklaşabilir...bkz...benim havuz...ayrıca Türkiyede normal koi havuzları için uygun filtreler talep olmadığı için satılmamaktadır..havuzdan kastedilen 300 .400 litrelik kaplarsa..eheim tarzı filtreler yeterli olacaktır...bazıları çok kızacak ama...forumlarda köpek itlafına..kullanılan ilacın..üstelik bu ilaç tedavülden kalkalı en az 15 yıl oldu bitkilerde tavsiye edildiğini üzülerek okudum...çam ağacı aslasulanmaz yazan. kişilerede..şunu sorayım..karadeniz ormanlarında.yağmur yağdığında bu şahıslar şemsiyemi tutuyorlar acaba agaçlara...hibritlerden hoşlanmayanlarmı ararsın...oradan buradan duyduğunu laf olsun torba dolsun misali...aktarayım kurtulayım diyenlerimi.ararsın...internet denilen çöplükte sağlıklı bilgi bulmak o kadar zorki...biliyorumki..bu yazıları yazdığım için..yöneticilerden.kibarca....SAYIN trumpets imla kurallarına dikkat edelim büyük harf vs.vs kullanmayalım...uyarısı gelecektir..ben razıyım...sadece..ve sadece deneyimlerimi...aktarmayı..görev edindim...bataklıklarda belime kadar sulara battım..bir nilüferi elde etmek için yalvardım...sonuç itibariyle 3 satır okumayı bile zulüm addeden insanlara tavsiyem...başka uğraşılar bulsunlar kendilerine...son olarak şunu yazayım...ben lüleburgazdan..vs.vs...bağlanıyorum..buralarda nilüfer bulamıyorum..diye...yazan arkadaşlara..tavsiyem...tıklayıver..goolei.yi..yad a zahmet olmazsa...2 satır öncesini.oku...laf olsun diye yazma...atılacağımı bile bile yazdım..kusuruma..bakmayınız..hepinize.iyi günler dilerim...SON YAZIMI...emeğimin ürünü..3 fotağrafla süslemek istiyorum...

Eklenen Resimler

Vegy beğendi.
Eski 20-07-2007, 00:29   #58
Yeni Üye

Hibritten Hoşlanmayanlara

yukarıda gördüğünüz tüm resimler hibrit..türlere aittir...

Vegy beğendi.
Eski 20-07-2007, 00:57   #59
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Sayın Trumpets çalışmalarınız bence çok kıymetli , kimselere aldırmadan deneyimlerinizi bizimle paylaşmalısınız.

Eski 20-07-2007, 09:40   #60
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Sevgili TRUMPETS neden " son yazım" diyorsunuz. Biz çalışmlarınızı hayranlıkla, bilgilerinizi de merakla takip ediyoruz.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:54.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024