agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni8299Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-02-2015, 12:25   #2431
Ağaç Dostu

Imay's Avatar

Giriş Tarihi: 20-11-2013
Bu nergisin türü hakkında bilgi sahibi kimse var mı?

Eklenen Resimler

tabus, pria, sakdag ve 6 kişi beğendi.
Imay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2015, 12:31   #2432
Ağaç Dostu

Imay's Avatar

Aynı ortamda yetişmiş olan Karaburunlardan 1 ay kadar sonra açıyor. Soğuğa çok dayanıklı değil. Aşırı soğuklarda ilk çıkan tomurcuklar sanırım yandığı için gelişemedi. Koyu yeşil yapraklı ve yaprak tipi hiçbir zaman Karaburunlarda olduğu gibi küllü yeşili andırır bir renk almıyor. Hızlı yavrulayan bir nergis. Çiçek rengi her durumda aynı. Çiçeği yaşlandıkça çanak bölümünün rengi soluyor.

tabus, pria, zeygen ve 1 kişi beğendi.
Eski 02-02-2015, 12:39   #2433
Ağaç Dostu

Imay's Avatar

Bu da aynı türün bahçede yetişeni. Yengemin nergislerinden. Neden bilmiyorum onunkiler bu yıl çok geç kalmış.

Eklenen Resimler

pria, efeege, zeygen ve 1 kişi beğendi.
Eski 02-02-2015, 13:04   #2434
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Kokulu mu bunlar sayın Imay ?

pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2015, 13:08   #2435
Ağaç Dostu

Imay's Avatar

Evet, kokulu. Kokusu Karaburunlardan farklı. Bu da yoğun kokulu bir tür.

Eski 02-02-2015, 13:22   #2436
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Narcissus Tazetta İtalicus bunlar sayın Imay... 'Minor Monarque' varyetesi de olabilir aynı türün..

Oldukça erkenci bir türdür.

http://www.southernbulbs.com/narciss...etta-italicus/

Nereden edindiniz acaba, sorabilir miyim ?

Imay ve uyap beğendi.
Eski 02-02-2015, 13:34   #2437
Ağaç Dostu

Imay's Avatar

Sayın Pria bu nergis çocukluğumdan beri bizde vardı. Anneannemlerle zeytinliğe her gidişimizde zamanlı zamansız demeden soğanlarından kazabildiğimi kazardım. Dedemin de babasından kalma bir zeytinlik bahsettiğim yer, Aydın'da. Anneannem benim gibi arsızlık etmemiş, her gidişinde kazmamış. Ben kökünü kuruttuğumu sanıyordum ama hala çevrede var.

tabus, pria, uyap ve 1 kişi beğendi.
Eski 02-02-2015, 13:40   #2438
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2008
Karaburun Nergisi bahçemden biri henüz yeni uyanmaya başlıyorlar.Soğuk havadan adeta büyümesi duran nergisler 2 gündür devam eden lodostan sonra büyümesi hızlanmıştır sanırım.

Eklenen Resimler

Düzenleyen hocam100 : 02-02-2015 saat 17:44
hocam100 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2015, 13:44   #2439
Ağaç Dostu

Imay's Avatar

Sizin önceki sayfalarda yayınladığınız fotoğrafları bizdeki nergise benzettim ama bizimkinin yurtdışı kaynaklı bir nergis olduğunu düşünmedim. Hep yerli bir tür olarak düşündüm ancak öyle her zeytinlikte yetişen bir nergis de değil. İnternette türünün ne olduğunu aradım, bulamadım. Benzer olduğunu düşündüğüm bir tür var. Onun da fotoğrafını paylaşayım.

pria beğendi.
Eski 02-02-2015, 13:52   #2440
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Imay Mesajı Göster
Sizin önceki sayfalarda yayınladığınız fotoğrafları bizdeki nergise benzettim ama bizimkinin yurtdışı kaynaklı bir nergis olduğunu düşünmedim. Hep yerli bir tür olarak düşündüm ancak öyle her zeytinlikte yetişen bir nergis de değil. İnternette türünün ne olduğunu aradım, bulamadım. Benzer olduğunu düşündüğüm bir tür var. Onun da fotoğrafını paylaşayım.
Sayın Imay,

Bende 'Minor Monarque' var..Köydekilerin bir tanesi açmak üzereydi..Onu İstanbul'a getirmiştim dönerken..Daha önceki sayfalarda fotoğrafını eklemiştim..Fakat bu çiçek rüzgarda çok hırpalanmıştı, yanıltıcı olabilir..Bu türden bir adet te saksılarımda var..O da açınca daha iyi bir karşılaştırma yapabiliriz sizin nergislerinizle..

Fakat bence hala ''minor monarque'' türüne benzetiyorum nergislerinizi..

In Bloom Today – Narcissus italicus | Daffnet.org

Aydın'da doğal olarak mı yetişiyor, anavatanı Türkiye midir tam bilemeyiz ama elin ecnebisi tüm dünyadaki nergis türlerini hiç üşenmeden birer birer toplamış..
Bu türün ülkesi nedir zaten yazılı kaynaklarda da pek belli değil..
Bu türle benim okuduğum bazı yabancı sitelerde ülke ile ilgili olarak genelde ''unknown'' yani ''bilinmeyen'' diye yazıyor..

Imay ve uyap beğendi.
Eski 02-02-2015, 14:09   #2441
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hocam100 Mesajı Göster
Nergis bahçemden biri henüz yeni uyanmaya başlıyorlar.Soğuk havadan adeta büyümesi duran nergisler 2 gündür devam eden lodostan sonra büyümesi hızlanmıştır sanırım.
Valla ne yalan söyliyeyim, genelde hep vazoya konmuş nergis fotolarınızdan ziyade, nergislerinizin birebir Denizli/Acıpayam koşullarında hangi aylarda nasıl gelişim gösterdiklerini izlemeyi daha çok tercih ediyorum..
İnsanlar gerçek durumu bahçedeki halleriyle görünce çok daha inandırıcı oluyor..Bu yüzden ben gerek köydeki, gerek İstanbul'da saksılarımdaki nergislerimin son durumlarını ara ara fotoğraflayıp buraya aktarıyorum..Ki; insanlar kendi nergisleriyle ilgili karşılaştırmayı yapabilsinler..

Bu tür fotoğraflarınızı ara ara rica ediyorum sizden Mevlut Bey..
Bizim için en değerli fotolar bunlar..
Teşekkür ederim.

Eski 02-02-2015, 14:36   #2442
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Adnan bey bende mümkün olduğu ölçüde resimliyorum.Çünkü gelişimlerini yıl yıl istatistik yapıyorum.Fotoğraflarını bilgisayara atınca program ile yıllık olarak görüyorum.Geçen sene bu zaman nergisler nasılmış hemen görebiliyoum.Bu yıl çok geri durmdayız.Çünkü nergislerin gelişim aşamasında soğuk oldu.Ama 2 gündür hava bir anda 10 derece arttı. Gelişim hızlanacak gibi görünüyor.

Eski 02-02-2015, 14:41   #2443
Ağaç Dostu

Imay's Avatar

Sayın Pria zamanında bizdeki nergislere benzettiğim bir nergis fotoğrafını kaydeymiştim. Şimdi onu yükleyemiyorum. O fotoğraftada "minor monarch" yazıyor.

pria ve uyap beğendi.
Eski 02-02-2015, 14:44   #2444
Ağaç Dostu

Imay's Avatar

Sizdekinin açmasını bekleyelim. Belki lodos etkisiyle gelişimi hızlanır.

uyap beğendi.
Eski 02-02-2015, 16:23   #2445
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Koyu yeşil yapraklı ve yaprak tipi hiçbir zaman Karaburunlarda olduğu gibi küllü yeşili andırır bir renk almıyor. Hızlı yavrulayan bir nergis.
Bendekiler de böyle..
Yaprakları Karaburun'lar gibi değil, koyu yeşil..
Çok yavruluyor..Bu yıl 4 adet soğanda 30 dan fazla yavru var..

uyap beğendi.
Eski 02-02-2015, 17:00   #2446
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Adnan bey bu yıl erlicherlerin üstüne taş yağmış gibi hala düzelemediler.Bazılarının yapraklarının yarısına kadar sarardığını gördüm ki onlar da karın dışında kalanlardan.Kar korudu yani -18 de Allah korusun hepsi donacaktı.

Laleci_03 beğendi.
Eski 02-02-2015, 17:26   #2447
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hocam100 Mesajı Göster
Adnan bey bu yıl ''erlicher''lerin üstüne taş yağmış gibi hala düzelemediler.Bazılarının yapraklarının yarısına kadar sarardığını gördüm ki onlar da karın dışında kalanlardan..
Tekrar tekrar çok dikkatlice baktım fotoğraflarınızı büyüterek..
Bir tane nergisin bile üstüne taş yağmışçasına yerlere yapıştığını, yapraklarının sarardığını göremedim..

Eğer 'Erlicheer'lerin kar üstünde kalan yapraklarının sarardığını iddia ediyorsanız ekili oldukları yerde uzun süre göllenme, su birikintisi olmuş olabilir ama Karaburun nergislerinde bu sararmaların çok daha belirgin ve kuvvetli olması gerekirdi..Çünkü, Karaburun nergisi aşırı soğuklara ve su göllenmesine daha duyarlıdır..

Benim yıllardan beri izlenimim böyledir..
Evvelki yıllarda fidanlığımda Karaburun'ların yapraklarının uç kısımlara doğru yarı yarıya kavrulduklarına tanık oldum ama hiçbir 'erlicheeer'' nergiste en ufak bir sararma görmedim..

Siz ise tam tersini iddia ediyorsunuz..Keşke yakın plan fotolarını ekleseydiniz

Eski 02-02-2015, 17:37   #2448
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Adnan bey bunlar Karaburun türü olanlar, erlicherleri yarın çekip yükleyeyim.Benim dikkatimi çeken karın altında kalanlar sadece zedelenmiş.Ama kuruma yok.Karın dışında bina kenarında olanlar böyle olmuş.Ama onların da tomurcuklarında zarar yok.Sadece dış yapraklarında olmuş.Erlicher de dayanıklı demek istiyorum.Aynı duurn karaburuna olsaydı onlar dayanamazdı.Kuzeyde kalan yerdeki Karaburun türü nergislerimin ilk yaprakları sarardı onlara da zarar gördü.Ayrca karın dışında kalnlar derken benim bina yanlardan çıkmalı o yüzden kenarlara kar yağmıyor.Onu demek istiyorum.Kar çünkü 20 cm yağdı hepsi kara gömülü idi sadece 2-3 sıra 5erli için bu durum söz konusu.Bu deney oldu sonucunu paylaşayım dedim.

Eski 02-02-2015, 17:44   #2449
Ağaç Dostu

tabus's Avatar

Giriş Tarihi: 20-07-2006
Alıntı:
Bu nergisin türü hakkında bilgi sahibi kimse var mı?
Sn Imay rica etsem, çiçeğin yakın plan resmini paylaşır mısınız? Ayrıca çiçek sapıyla birlikte boyu kaç cm, çiçeğin çapı vs bilgiler olursa. Bir de resimlerde renk yanıltıcı oluyor, koronası tek renk mi, pembe mi yoksa oranj veya sarı mı?
Soruyorum çünkü bu yıl havalar oldukça kararsız geçiyor. Zamanlı zamansız çiçek açıyorlar. Örneğin benim bahçedeki ayrı bir yerde bulunan Martinette diğerleri sessizce beklerken çiçekleniverdi.
Eğer çok değişik bir çeşidiniz varsa bu herkesi memnun eder.

uyap beğendi.
tabus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2015, 19:02   #2450
Ağaç Dostu

Imay's Avatar

Sayın Tabus, balkonumdaki lamba bozuk. Akşam vakti mutfaktan gelen ışık da yeterli olmaz sanırım. Yarın fotoğrafını çeker paylaşırım. Çiçekler her yıl aynı renkte açıyor. Korana dediğiniz kısma ben çanak diyorum sanırım. O bölüm çok açık sarı. Çiçek yaşlandıkça bir de havalar güneşliyse ortasındaki o bölümün rengi biraz açılıyor. (Şimdiye kadar Karaburun ve elimdeki bu nergis dışında nergis yetiştirmediğim için sürekli Karaburunla kıyaslayıp da anlatıyorum) karaburun nergisin taç yaprağı daha kalın yapılı, kırık beyaz gibi. Bahsettiğimiz ise çok açık limon sarıya çalan, daha şeffaf taç yapraklı. Çiçek sapının boyu, yaprak boyu tıpkı karaburun gibi. Yaprakların kıvrık oluşuna bakmayın. Karda donmuş yaprakları çöp poşetine geçirdim ve şekli bozuldu. Bir de Soğuğa dayanıksız. Acele eden üç tomurcuğun kapsülünün içi gelişmesi mümkün olmayan sararmış çiçekle dolu.

tabus beğendi.
Eski 02-02-2015, 19:07   #2451
Ağaç Dostu

Imay's Avatar

Bir de çiçek sapı Karaburunda silindirik, bu çeşitte ise çiçek sapında iki tane sırt uzanıyor gibi. Yengemin bahçesinden paylaştığım fotoğraftaki her Şubat tatilinde açmış olurdu. Bu yıl Aydın'a yağmurlar geç yağınca gecikti sanırım.

tabus beğendi.
Eski 02-02-2015, 20:09   #2452
Ağaç Dostu

tabus's Avatar

Sn Imay, öncelikle Jargonlarda anlaşırsak aynı dilde konuşuruz.
Ben de korona sözünden hoşlanmıyorum ama ne yazık ki 'botanikçe' konuşmazsak yanlış anlaşılmalar oluyor.Sizden ricam, Sn Dumlupınarın gönderisi No: 2372 resme ve benim 2429 daki ikinci resme bakmanız.
Sizin nergis bunun ikisini arasında mı kalıyor?
Çiçeğin değil de yapraklarının rengi nasıl, 'tozlu mavimsi yeşil ' mi.
Yapraklar düzgün mü yoksa hafifçe büklüm yapıyor mu? ' çiçek sapında iki tane sırt uzanıyor gibi' ifadesi ile, çiçek sapında belirgin bir 'yiv' var mı demek istediniz..
Büyük, çok büyük ihtimalle, sizin nergis evcilleşen (Anadoluda böyle örnek çok fakat ciddi bir araştırma yok) Narcissus tazetta veya alt türüdür.
Botanikçiler nergislerin tasnifinde anlaşamıyorlar. Dünyada çok yaygın , en fazla kültürü yapılmış bir çiçek olması ve asıl tip örneğinin yabani olarak görülememesi gibi sebeplerle tasnif işi ticari nergisler ayrı, doğal nergisler ayrı devam edip gidiyor. Konu uzun ve karışık.
Eğer sizin nergisin koronası (size göre çanak) pembe renkli ise olagandan çok fazla mutasyona uğramış bir çeşit veya hernasılsa ülkeye girmiş bir üretim diyebilirim. Malum Sn pria'nın Erlicheeri de 1934 yılında Yeni Zelanda bahçelerinde yeni bir tür olarak keşfedilmiş fakat 1954 yılında kayıtlara girmiş. Yine prianın dediğine göre 15-20 yıl kadar önce kendisine bu çiçek verilmiş. Nereden nereye .. Bakarsınız sizin nergis de bilinen beğenilen bir çeşit olabilir.

edelvays58 ve uyap beğendi.
Eski 02-02-2015, 20:57   #2453
Ağaç Dostu

Imay's Avatar

Bizdeki nergis bahsettiğiniz mesajlardaki nergislerin ikisine de benzemiyor. Pria'nın 2390 numaralı mesajındaki nergise benziyor. Korona kısmı tamamen uçuk sarı. Taç yapraklarının birkaç ton koyu rengi gibi. Çiçek sapından kesit alınsa oval olur. Sırt diye bahsettiğim kısım çiçek sapında birbirine simetrik, çiçek sapı boyunca uzanan iki belirgin sırt. Yaprak rengi Pria'nın Erlicheer nergisleri gibi küllü olmayan koyu yeşil.

tabus ve uyap beğendi.
Eski 02-02-2015, 21:22   #2454
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-03-2013
Bugün hava sıcaklığı Giresun'da 28 derece idi. Bugünkü sıcakla birlikte erlicheerlerin kapsülleri patladı. Biraz önce çektiğim fotoğrafları yüklemeye çalışayım da sayın pria kızlarını görsün )

Eklenen Resimler

fındıkkurdu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2015, 21:35   #2455
Ağaç Dostu

Bugünkü sıcakla beraber minicik çiçek sapını uzatmaya çalışan teta a teta. Bu nergis çocukluk yıllarımda o kadar çok vardı ki bahçelerde artık hiçbir yerde görmüyorum. Seneye kendime bir soğan bırakıp diğer soğanları köye götürüp dikeceğim. Zaten çok çabuk çoğalıyor. Geçen yıl marketten almıştım 5 soğanlı bir paketti. Bir soğanını teyzeme bir soğan da gelinimize vermiştim. Söktüğümde o üç soğan o kadar çok çoğalmıştı ki. Bu sene 3 soğan yine arkadaşlarıma vermeme rağmen şu an bana kalan 7-8 soğan. Bu sene söktüğümde 10-12 soğan olur diye düşünüyorum.

Eklenen Resimler

tabus, pria, Muda ve 6 kişi beğendi.
Eski 02-02-2015, 21:56   #2456
Ağaç Dostu

Bu nergis geçen yıl teyzemden aldığım farklı bir tür. Geçen yıl bana çiçeğini göstermemişti. Teyzemin söylemesine göre biraz nazlı. Öyle her soğandan bir çiçek açmıyormuş. Teyzemde açan çiçeğin fotoğrafını çekmediğime pişmanım ama inşallah bu sene çekmeye çalışacağım.

Çiçekle ilgili aklımda kalanları aktarmaya çalışayım. Beyaza yakın krem renginde ve büyük bir çiçeğe sahip. Şekil olarak irislere benziyor ama irisler kadar büyük değil. Çiçeğin iriliğine nazaran soğanlar çok küçük. Kokusuz olmasına rağmen çiçeğin güzelliği beni cezbettiği için yetiştirmek istemiştim ama naz ediyor. Hayırlısı deyip beklemekten başka çare yok )

Eklenen Resimler

tabus, pria, Muda ve 5 kişi beğendi.
Eski 02-02-2015, 22:08   #2457
Ağaç Dostu

Bu saksıdaki nergislerde arkada uzun olanlar geçen yıldan olan golden ducatlar. Geçen yıl çiçek sapları olmasına rağmen maalesef açamadılar. Kapsüller belli bir zamandan sonra yanık gibi olup kuruyup gittiler. Bu senede çiçek açma gibi bir çabaları yok gibi görünüyor. Öndeki kısa olanlarda bu sene mix olarak aldığım sürprizler. Pakette 3 soğan vardı. Şu an üçünün de içinde çiçek kapsüllerini görüyorum ama fotoğraf için biraz daha büyümeleri gerekir.

Eklenen Resimler

pria, maya, Milla ve 4 kişi beğendi.
Eski 02-02-2015, 22:21   #2458
Ağaç Dostu

tabus's Avatar

Alıntı:
Bizdeki nergis bahsettiğiniz mesajlardaki nergislerin ikisine de benzemiyor. Pria'nın 2390 numaralı mesajındaki nergise benziyor. Korona kısmı tamamen uçuk sarı. Taç yapraklarının birkaç ton koyu rengi gibi. Çiçek sapından kesit alınsa oval olur. Sırt diye bahsettiğim kısım çiçek sapında birbirine simetrik, çiçek sapı boyunca uzanan iki belirgin sırt. Yaprak rengi Pria'nın Erlicheer nergisleri gibi küllü olmayan koyu yeşil.
Sn Imay, sözkonusu 2390 no , Narcissus X italicus un güzel bir tarifi Bulbs for Warm Climate kitabında var. Orada, bu örneğin, paperwhite, veya Narcissus papyracusus dan neşet ettiğini söylüyor. Yaprakların glaucescent green olduğu, yani başka tarif edemiyorum, tozlu mavimsi yeşil, perianth kısmının bu çiçeğin kendisi, parlak krem rengi, koronasının limon sarısı,paperwhiteden küçük olduğu vs..vs.
Şimdi, karaburundan başka nergisiniz yoksa ki onunla karşılaştırmak doğru olaz, o duble formdadır,anlatmanızdan sonuç çıkarmak güç..Hele bir çiçek resmi gelsin, tam olmasa da belli oldu ki, tazetta grubundan..

uyap ve çiğdem42 beğendi.
Eski 02-02-2015, 22:26   #2459
Ağaç Dostu

tabus's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fındıkkurdu Mesajı Göster
Bugün hava sıcaklığı Giresun'da 28 derece idi. Bugünkü sıcakla birlikte erlicheerlerin kapsülleri patladı. Biraz önce çektiğim fotoğrafları yüklemeye çalışayım da sayın pria kızlarını görsün )
Giresun nasıl 28 C derece olur.. Olmuyor ama..Sizin oraya bahar değil yaz gelmiş..

Eski 02-02-2015, 23:33   #2460
Ağaç Dostu

Maalesef yaz gelmiş gibi sayın tabus. Şubat ayında bu kadar sıcaktan çok hoşlanmayız çünkü bu sıcakla fındık ağaçları uyanmaya başlar ve mart ayında oluşan ufak bir don olayıyla tüm fındık ağaçları yanar. Biz normal şartlarda 1-1,5 ton fındık toplarız. Geçen yıl mart sonu nisan başlarındaki bir gecelik don olayından dolayı bu sene topladığımız fındık 3 kilo ancak vardı.

tabus, telato, uyap ve 1 kişi beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:28.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024