agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni22Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-05-2009, 22:48   #31
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2007
Galeri: 266
Yapı marketlerde satılan soğanlı bitkiler için soğan sepeti ne işe yarar ?

k0900 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2009, 13:45   #32
Ağaç Dostu

susam's Avatar

Giriş Tarihi: 02-10-2008
Arkadaşlar. Ben bu yıl epey lale soğanı dikmiştim. Çoğu açtı. Çiçeklerini dökenlerin tepelerini aldım. Yaklaşık bir ay önce tepesini aldığım lalelerin yaprakları hala çok canlı. Hiç kuruyacakmış gibi görünmüyor. Ne yapmam gerekir? Soğanlarını çoğaltmak istiyorum. Ya yapraklar kurumazsa diye kafam karıştı . Aynı durum diğer soğanlı çiçeklerim içinde geçerli. Hepsi yeşerdikçe yeşeriyor. Yapraklarda kuruma belirtisi hiç yok. Yapraklar kurumadan soğanları çıkarırsam yanlışmı yapmış olurum?

susam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2009, 18:22   #33
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-04-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi susam Mesajı Göster
Arkadaşlar. Ben bu yıl epey lale soğanı dikmiştim. Çoğu açtı. Çiçeklerini dökenlerin tepelerini aldım. Yaklaşık bir ay önce tepesini aldığım lalelerin yaprakları hala çok canlı. Hiç kuruyacakmış gibi görünmüyor. Ne yapmam gerekir? Soğanlarını çoğaltmak istiyorum. Ya yapraklar kurumazsa diye kafam karıştı . Aynı durum diğer soğanlı çiçeklerim içinde geçerli. Hepsi yeşerdikçe yeşeriyor. Yapraklarda kuruma belirtisi hiç yok. Yapraklar kurumadan soğanları çıkarırsam yanlışmı yapmış olurum?
Arkadaşım acele de merak da etme, bitkilerin kurur, ama henüz erken. Keşke kurumasalar. Çünkü onların şu an yaptıkları tek şey soğanlarını geliştirmek. Sakın acele etme. Bölgelere göre Mayıs ortalarından itibaren kuruma başlar. Düzenli olarak az az sula, sulamada aşırıya kaçma. Bu yıl çok güzel soğanların olacak inşallah, kolay gelsin.

geophyte Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2009, 18:38   #34
Ağaç Dostu

MetinT's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2009
Galeri: 3
ben de yeni yeni öğreniyorum ama öğrendiğim kadarıyla yardımcı olmaya çalışayım. mecbur kuruyacaktır kurumasa zaten ne güzel tepelerini de kırmışsın soğanı besler hep o yapraklar. Ama er geç kuruyacak çünkü lale tek yıllık bitki kurumama ihtimali olduğunu sanmıyorum. sökmeye gelince hazır yeşil bitkiyi sökme topraktan sakın. onlar sararınca sökersin. sararacaklardır. Benimkiler de hala yeşil bazılarının çok hafif renginde açılma var. Ben sararmasın da soğanı beslesin diye uğraşıyorum, sen de soldurmaya
(geophyt yanıtlamış sorunu zaten geç farkettim ben de ondan öğreniyorum zaten)

Düzenleyen MetinT : 02-05-2009 saat 18:42 Neden: geophyt yanıtlamış sorunu zaten geç farkettim.
MetinT Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2009, 18:52   #35
Ağaç Dostu

MetinT's Avatar

sn geophyt:
size çok soru sordum kusura bakmayın ama vaktiniz olunca bir ara bunu da yanıtlarsanız çok iyi olur.
Şimdi benim lalelerim bayağı canlı henüz. 1 aya kadar solar heralde. haziran başında sökülür muhtemelen. Adapazarı iklimine göre ne zaman ekilir bilmiyorum ama ortalama lale ne zaman ekilir? ekim yapacağım aya kadar ortalama ne kadar dolapta ne kadar 18 derece de kumda saklamam gerekir? bunu bir özelerseniz dediğiniz gibi saklama yapacağım.
Bir de mantar ilacı olarak toz halinde üzerinde fungijist yazan bir ilaç var. ilacın adını bilmiyorum tam. bir çok sebze için falan kullanılıyor. yalnız suda eritip püskürtme şeklinde kullanılıyor. soğanları kuruttuktan sonra bu işlacı püskürterek ıslatmamda sakınca olacak mı? biraz nemlenebilirler ama tekrar kuruyacaklar sonuçta. Bu konuya katkınızdan dolayı çok teşekkürler.

Eski 03-05-2009, 14:16   #36
Yeni Üye

gülgül's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2009
*** bende bu yıl üç tane lale aldım üçüde farklı renkte sizlerden biraz bilgi istiyorum bana yardımcı olursanız sevinirim 1] laleler yılda bir defamı açıyor.2]soğanlı bir bitki olduğu için sanırım soğanları çoğalıyor bunları ertesi yıl yeniden dikebilmek için nasıl saklamalıyım.3]soğanlarısaklamak için özel bir yöntem **** korumak amaçlı bir ilacı varmı varsa adı ne.4]laleler için yazılanları okudum sıcağı sevmiyorlarmış benim balkonum sabah güneşi aşıyor saat 11 e kadar güneş var balkonda ömürleri kısamı olur?5]çiçek açan bitkiler için vitaminler var onlardan vermem gerekiyormu? şimdiden ilginize ***

gülgül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2009, 15:37   #37
Ağaç Dostu

yoldaş's Avatar

Giriş Tarihi: 21-06-2007
Galeri: 2
Bu yıl 70 tane soğan ektim, 1-2 tane hariç hepsi actı. İthal ve yerli soğanlarım var. Soğanları kumda saklamayı düşünüyorum. 1-Nasıl bir kum kullanmalıyım, dezenfekte etmeye gerek var mı? 2-Kum yerine talaş kullansam daha iyi olur mu? 3-mantar ilacı olarak bir öneriniz var mı? 4- birde tomurcuk kırmadan bahsedilmiş soğan yetiştiricileri lalelerin acmasına izin vermiyor mu? 5-İthal soğanların veya yerli soğanların farkı var mı? Biraz fazla soru oldu galiba

yoldaş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2009, 15:39   #38
Ağaç Dostu

yoldaş's Avatar

Bir de buzdolabında saklanacaksa kapağı çok açılmayan bir buzdolabı olması önemli, bir de olgun meyvelerin yanına koymayın çünkü olgun meyvelerin salgıladığı etilen çiçeği bozar.

Eski 03-05-2009, 17:12   #39
Ağaç Dostu

MetinT's Avatar

arkdaşalar ben de yeni öğreniyorum ama bildiğim kadarıyla yardımcı olmaya çalışayım. soğanları sararınca söküyoruz.1-2 ay 20 c sıcaklıkta 1 2 ay da buzdolabında saklıyoruz.(ekim zamanına kadar) laleleri söktükten sonra mantar ilacıyla ilaçlarsak saklama esnasında çürümelerini önler. saklarken kum ve ya talaş fark etmez. zaten pek bir etkisi yok onların.
laleleri normalde çiçek tomurcuğu yaptığı gibi kafalarını kırıyor sanırım üreticiler. ama biz sonuçta çiçeğini de istediğimiz için çiçek açıp solduktan çiçek döküldüğü gibi kırsak da olur. (Sadece çiçekli olan baş kısmı kırıyoruz yaprakları falan kırmayın sakın onlar soğanı besleyecek yeşil kaldıkları sürece.)
Bundan önceki konuşmaları okuyun lütfen aynı soruların çoğunu ben de sordum yanıtladılar. Bayağı bilgi edinebilirsiniz.

Eski 03-05-2009, 17:22   #40
Ağaç Dostu

MetinT's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gülgül Mesajı Göster
*** bende bu yıl üç tane lale aldım üçüde farklı renkte sizlerden biraz bilgi istiyorum bana yardımcı olursanız sevinirim 1] laleler yılda bir defamı açıyor.2]soğanlı bir bitki olduğu için sanırım soğanları çoğalıyor bunları ertesi yıl yeniden dikebilmek için nasıl saklamalıyım.3]soğanlarısaklamak için özel bir yöntem **** korumak amaçlı bir ilacı varmı varsa adı ne.4]laleler için yazılanları okudum sıcağı sevmiyorlarmış benim balkonum sabah güneşi aşıyor saat 11 e kadar güneş var balkonda ömürleri kısamı olur?5]çiçek açan bitkiler için vitaminler var onlardan vermem gerekiyormu? şimdiden ilginize ***
Laleler yılda bir defa bir ya da iki hafta boyunca çiçek açar ve çiçeğini dökerler.
lale tohumla çok zor çoğaltılır. bu yüzden soğanla zaten kendi kendine bölünür soğan. laleler çiçek döker dökmez başlarını kesiyoruz ki tohum yapmaya uğraşmasın soğanını büyütsün. bu nokta önemli. çünkü kafalarını kesmediğiniz zaman lale tohum yapmaya uğraşıyor bu da soğanın enerjisiz kalmasına seneye çiçek açamamasına sebep oluyor. laleleri böyle başları kesik şekilde sararıp da kuruyana kadar toprakta azar azar sulayarak tutuyoruz.bu sürede yaprakların ürettiği tüm besini soğan aldığı için soğanımız güçleniyor. tamamen kuruduktan sonra söküp mantar ilacıyla ilaçlayıp ekim kasıma kadar saklıyoruz. (saklama bir çok cevapta yazıyor okuyun lütfen) bu şekilde sakladığımız soğanların yavruları da her sene büyüyerek yeni büyük lale soğanları oluşuyor böylece lalelerimiz sürekli çoğalıyor.
güneşin bir zararı olacağını sanmam sonuçta o kadar da profesyonel düşünmeyin. çok fazla etkilenmez. çiftçiler tarlada direk güneşte yetiştiriyorlar.
vitamin yerine çok az bir tutam suni gübre atarsanıuz toprağınıza bu yeterli olur. toprağın yumuşak olması için kum, talaş, gübre vb. maddeler karıştırın. 3te bir oranında falan. bu da soğanlarınızın gelişmesi için uygun yumuşakllığı sağlar.

Eski 03-05-2009, 21:57   #41
Ağaç Dostu

yoldaş's Avatar

Bu mevsim cok yağışlı geçiyor, lalelerimden yarakları solanlar var ama üzerlerine yağmur yağıyor. Ben de sökmek için hepsinin kurumasını bekliyorum. Yağan yağmur ve nem soğanlara zarar verir mi?

Eski 04-05-2009, 08:55   #42
Ağaç Dostu

susam's Avatar

Giriş Tarihi: 02-10-2008
Sayın Geophyt ve Mehmettezcan 54, verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim. İçim rahat etti. Sanırım biraz sabırsızım.)

susam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2009, 12:09   #43
Ağaç Dostu

MetinT's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yoldaş Mesajı Göster
Bu mevsim cok yağışlı geçiyor, lalelerimden yarakları solanlar var ama üzerlerine yağmur yağıyor. Ben de sökmek için hepsinin kurumasını bekliyorum. Yağan yağmur ve nem soğanlara zarar verir mi?
bahçe de mi yetiştiriyorsunuz siz? saksıdaysa yağmur altında bırakmayın bence. zararı şöyle olur hızlı sepkin şeklinde yağan yağmur yaprakları ya da bitkiyi kırarsa ya da soğanın sökülmesine,bitkinin devrilmesine falan yol açarsa o zararı olur. onun haricinde nemin pek zararı olmaz diye düşünüyorum.
Ama tamamen kuruyanlar varsa yani dokunduğunuz gibi bitkisi kopacak ya da kopmuş olanlar varsa onları sökebilirsiniz. Ama bitki hala soğana sağlam şekilde yapışıksa sökmeyin biraz daha bekleyin. yani özet olarak zorla sökmeyin derim ben. ama dediğim gibi ben de yavaş yavaş öğreniyorum.

Eski 04-05-2009, 12:10   #44
Ağaç Dostu

MetinT's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi susam Mesajı Göster
Sayın Geophyt ve Mehmettezcan 54, verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim. İçim rahat etti. Sanırım biraz sabırsızım.)
Rica ederim öğrendiklerimi anlattım sadece, Metintezcan54 bu arada

Eski 04-05-2009, 16:14   #45
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi k0900 Mesajı Göster
Yapı marketlerde satılan soğanlı bitkiler için soğan sepeti ne işe yarar ?
Sayın Geophyt ve Mehmettezcan 54, bu sepetler hakkında bilginiz varmı, dikerkenmi kullanılıyor, yoksa sökümden sonramı ?

Eski 05-05-2009, 02:29   #46
Ağaç Dostu

MetinT's Avatar

Alıntı:
Sayın Geophyt ve Mehmettezcan 54, bu sepetler hakkında bilginiz varmı, dikerkenmi kullanılıyor, yoksa sökümden sonramı ?
hiç bir fikrim yok görmedim o sepetlerden. bir işe yaradığını sanmıyorum ama. saklama amaçlı falandır diye tahmin ediyorum. nasıl bir sepet?lalelerden ayrı olarak mı satılıyor?
Adım Metin arkadaşlar Mehmet yazmazsanız sürekli sevinirim.

Eski 05-05-2009, 02:56   #47
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-10-2008
Galeri: 33
Soğan sepeti:

Soğan sepetleri soğanlar toprağa dikilirken kullanılıyor.Amacı soğanların köstebek. danaburnu gibi hayvanların zararından korumak, bir de gurup ekimlerde çeşitlerin karışmasını önlemek için kullanılıyor.

ismet şenad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2009, 18:27   #48
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi metintezcan54 Mesajı Göster
Adım Metin arkadaşlar Mehmet yazmazsanız sürekli sevinirim.
Kusura bakmayın, bir daha olmaz

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ismet şenad Mesajı Göster
Soğan sepetleri soğanlar toprağa dikilirken kullanılıyor.Amacı soğanların köstebek. danaburnu gibi hayvanların zararından korumak, bir de gurup ekimlerde çeşitlerin karışmasını önlemek için kullanılıyor.
Teşekkür ederim.

Eski 05-05-2009, 21:27   #49
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Sn gülgül ve sn yoldaş., Lale soğanları muhafazası hakkında soruyorsunuz. Soğanların Muhafazası ve depolanması başlığını okursanız size yardımcı olur.

kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2009, 22:18   #50
Ağaç Dostu

yoldaş's Avatar

Metintezcan54 ve kgursan yardımcı olduğunuz için teşekkürler. Soğanları söktüm İri soğanlarım 4-5 tane yavruya ayrılmış onları ayırmadan gazetelerin üstüne sereceğim. Küçük soğanlarsa büyümüşler ya yavru vermemişler ya da ikiye ayrılmışlar ve gayet iriler. Saksıdaki soğanlarım kurudu bahçedekiler hala yemyeşil.

Eski 05-05-2009, 23:00   #51
Ağaç Dostu

yoldaş's Avatar

Buzdolabında muhafaza nasıl olacak. Hepsini bir poşete koyup ağzını sıkıca bağlıyacakmıyız.

Eski 05-05-2009, 23:38   #52
Ağaç Dostu

MetinT's Avatar

ben de tam bu konuda usta değilim ki dostum senin gibi öğrenmeye çalışıyordum. hemen daha buzdolabına koymayacaksın zaten sanırım. 1 ay kadar falan dursunlar dışarda serin bir yerde kurusunlar hem. güneşte falan kurutmayacakmışız. buzdolabında muhahafaza da hava alması gerekir heralde. çünkü lale ambalafları hep delik delik olur dikkat ettiysen. o yüzden poşette hava alamaz. bir karton kutu olabilir mesela kurşun kalem kalınlığında da delikler açarsın iyi olur diye tahmin ediyorum. Ben öyle yapmayı düşünüyorum şimdilik. Yeni bir şeyler öğrenmezsem tabi.

Eski 05-05-2009, 23:41   #53
Ağaç Dostu

MetinT's Avatar

bir iki tane ben de söktüm çok küçükler de var öylece serin bir yerde çekmecede gazetede duruyorlar. hepsini sökerim ondan sonra ilaçlayıp 1 ay kadar (ve ya daha fazla) yine serin 18 derecede falan saklarım sonra da buzdolabına bir kutu işçersinde koyarım. planım bu benim. ama kendi fikrim burda arkadaşlardan öğrendiğim kadarıyla.
bir de lale soğanı saklama diye başlık varmış oraya da bakalım. aslında böle konular ayrı ayrı çok karışık olmuş. bir yerde olsaymış daha iyiydi.

Eski 06-05-2009, 23:37   #54
Ağaç Dostu

yoldaş's Avatar

Konu tek bir başlık altında toplansa daha iyi olurdu. Soğuklamaya baya zaman var daha. Yavruları ana soğandan ayırıp da mı saklamalıyım? Sanki hep birlikte daha az enerji harcarlar daha dayanıklı olurlar gibi geliyor.

Eski 07-05-2009, 00:57   #55
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Alıntı:
Sn. geophyte, Ankara iklimi için değerlendirmeniz ne olur ?
Laleler şu anda çiçekli ise mayıs sonunda skemezsiniz çünki yaprakların sararmasını beklemek zorundasınız. Ayrıca soğanın dışındaki tunik denilen kabuğun kahverengileşmesini beklemek zorundasınız. Bu durumda Ankara ikliminde yaprakların sararması tahminim Haziran ortası veya sonunda olur bundan sonra sökülebilir.

kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2009, 01:01   #56
Ağaç Dostu

Teşekkür ederim.

Eski 07-05-2009, 20:01   #57
Ağaç Dostu

MetinT's Avatar

Sn Yoldaş,
bir farkı olacağını sanmam. ayırmasanız belki birleşik olanlar koparılmaması falan gerekiyordur. kuruyup da kendi kendine kopacak gibiyse koparın. ben genelde dayanamayıp kopartıp ayırıyorum.
söküm konusunda da kgursan yazmış bir önceki mesajda. yapraklar tamamen sararınca sökecekmişiz. Soğanın dışı da kahverengileşecekmiş.
sizin ne kadar sopğanınız var? kaç senedir dikiyorsunuz? üretebiliyor musunuz soğanları?

Düzenleyen MetinT : 07-05-2009 saat 20:03 Neden: hitap
Eski 08-05-2009, 09:40   #58
Ağaç Dostu

fsuzen's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2008
Çiçek sapını kırıp üzerinde bırakmak ile kesmek arasında bir fark var mı diye merak ediyorum.
Ankara'da söküm için Temmuz ayını beklemek gerekiyor.Ekim için Eylül sonu ideal oluyor.

Saygılarımla

fsuzen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2009, 11:32   #59
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-06-2007
Merhabar,

Ben de lale ve sümbül türlerini yetiştiren bir çiçek sever olarak, kendi uygulamamı anlatayım şimdiye kadar sorun yaşamadım.. Hatta Dahlia ( biz yıldız çiçeği diyoruz) içinde aynısını yapıyorum..

Lalerim mesela çiçekler attı artık yavaş yavaş yaprakları kurumaya başladı... 1-1,5 ay sonra alırım onları topraktan buyuk gövdeleri ve kü.ük yavruları ayırırım, gölge nemsiz yerde kurumaya bırakırım,nem olursa mantarlasma başlıyor. sonra toz topraktan arındırılmış olarak bir karton kutu içinde mutfakta sedirin altına koyuyorum sonbahara kadar orda kalıyorlar.. Mevsimi gelince buyukleri ve küçükleri gene toprağa ekiyorum küçükler genelde ilk yıl çiçek vermiyor büyüyorlar ertesi yıla veriyorlar..

Yıldız çiçeklerini 18kg luk boya teneklerine kuma gömdüğümde oluyor her halukarda onlarda hayatta kalıyor..

İthal olmayan yılardır evde baktıgımzı kırmızı laleri ayırma işleminden sorna gene bahceye gomuyorum uzerını hayvan gubresı ve saman karısımı ile kaplıyorum..hem gubreden sıan serbetle beslnıyor hem soguktan korunuyorlar...

sehersongur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2009, 19:57   #60
Ağaç Dostu

MetinT's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fsuzen Mesajı Göster
Çiçek sapını kırıp üzerinde bırakmak ile kesmek arasında bir fark var mı diye merak ediyorum.
Ankara'da söküm için Temmuz ayını beklemek gerekiyor.Ekim için Eylül sonu ideal oluyor.

Saygılarımla
olmaz herhalde neden olsun ki? size kırıp üzerinde bırakmak daha mı kolay geliyor?
ben de size bir soru sorayım. şimdi lalelerin yaprakları sararınca mesela benimkilerin kupkuru olmuyor. çekince de kolay kolay kopmuyorlar. zorla koparmak gerekiyor soğandan bitkiyi. acaba erken mi davranıyorum. biraz daha bekleyince onlar kendiliğinden dökülecek kadar kuruyorlar mı?

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:00.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024