agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni22Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-04-2009, 19:27   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-04-2009
Lale soğanı elde etme ve saklama

yeni bir lale aldım ciçekçiden fakat tam olarak asıl yetiştireceğim bilmiyorum ne kadar zamanda ne kadar su verilmeli? soğanı nasıl saklayacağım? baş kırma nedir

teşekkürler...

cvcnin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2009, 00:10   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-04-2009
Sayın Cvcnin;
Aldığın şey soğan mı yoksa canlı bitki mi aldın? Yetiştiriciliği ile ilgili merak ettiğin şey ne ise onu sorsan bari, çünkü bu konu başlı başına çok uzun bir konu.

Mesele sulama ise, toprağı kuru bırakmayacak şekilde su -ki bu da yaklaşık 4-5 günde bir kez yapar- ver. Ama unutma, aşırı sulama soğanlı bitkilerin çoğu için istenmeyen bir durumdur, aşırıya kaçma.
Çiçeklenmeden sonra, suyu azalt.

Tepe kırma
ya gelince; eğer amacın çiçek değil de daha iri veya çok sayıda soğan yetiştirmekse, çiçek tomurcuklarını kırıp atmalısın. Çünkü, bitki enerjisini çiçeğine verecek ve soğan zayıf kalacaktır.

Umarım faydalı olmuştur. Merak ettiğin şeyleri yine sorabilirsin. Görüşmek üzere.

çiğdem42 beğendi.
geophyte Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2009, 00:18   #3
Ağaç Dostu

Yusuf Yalçın's Avatar

Giriş Tarihi: 13-10-2008
Galeri: 11
bir de sadece çiçek ve soğan istiyorsan çiçek solunca büyük ihtimal tohum vermeye çalışacaktır çiçek taç yapraklarını dökünce yani sadece sapı kalınca kesin ki lale tohuma değil soğana enerji harcasın bende bir sürü var ben böyle yapıyorum lale tohumdan çok zor büyütülür. lale yanından yeni soğanlar verir zaten 2-3 tane kadar onlar size yeterli olacaktır çiçeği yaklaşık olarak 1-1.5 hafta açık kalır zaten sonra da taç yapraklar dökülür tohum vermek için yumurtalıklardadi tohum taslağı gelişmeye başlar siz bunu önleyin yani kesin. çiçek soğana güç versin.

çiğdem42 beğendi.
Yusuf Yalçın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2009, 19:34   #4
Ağaç Dostu

MetinT's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2009
Galeri: 3
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yusuf1414 Mesajı Göster
bir de sadece çiçek ve soğan istiyorsan çiçek solunca büyük ihtimal tohum vermeye çalışacaktır çiçek taç yapraklarını dökünce yani sadece sapı kalınca kesin ki lale tohuma değil soğana enerji harcasın bende bir sürü var ben böyle yapıyorum lale tohumdan çok zor büyütülür. lale yanından yeni soğanlar verir zaten 2-3 tane kadar onlar size yeterli olacaktır çiçeği yaklaşık olarak 1-1.5 hafta açık kalır zaten sonra da taç yapraklar dökülür tohum vermek için yumurtalıklardadi tohum taslağı gelişmeye başlar siz bunu önleyin yani kesin. çiçek soğana güç versin.
arkadaşım bana bu konuda biraz daha yardımcı olur musun? benim derdim bu çünkü. lalerim de tam çiçeklerini döktü bir iki tanesi çiçekli.
Ben lalelerimi çoğaltmak istiyorum. her sene alıyorum çok güzel açıyorlar sonra soğan bölünüyor 3 e 5 e ayrılıyor. ama bu soğanlar küçük oluyor. seneye daha da küçülüyor ve en sonunda yok oluyor gene alıyorum. soğanların büyümesini nasıl sağlarım. şu an tohuma kalkanlar var kafalarını keseyim mi? ve toprakları sertleşti biraz. topraklarından söküp daha yumuşak torflu bir toprağa mı nakletsem? bu çok önemli benim için çünkü eğere başarabilirsem büyütmeyi bir tarla dolusu lale ekebilirim.boşta duran bir tarla var küçük. Ticaretini bile düşünüyorum.

MetinT Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2009, 19:42   #5
Ağaç Dostu

MetinT's Avatar

lale soğanlarını büyütebilmek ve lale üretmek.

Arkadaşlar bu sene diyelim kasımda aldım ektim laleleri bunlar büyüyor çiçek açıyor çok güzel harika. yavru da veriyor o da güzel ama bu yavrular ana soğan da dahil bölüne bölüne küçülüyor sonra çiçek açmaz hale geliyor 1 2 sene içinde yavrulayan soğanları tekrar ilk aldığımız hale getirebilmek yani bir nevi lale üretmek nasıl yapılabilir? yani istediğim şu farz edelim 3 cm çaplı bir lale soğanımı seneye çoğaltmak ama yine her biri 3 cm ilk çapına ulaşsın 2, 3, 4, 5 soğan olsun. çok mu şey istiyorum. bunun üretimi nasıl oluyorsa ben de üretmek istiyorum. Bilgisi olanlar yardımcı olsun lütfen. Teşekkürler.

Eski 25-04-2009, 20:53   #6
Ağaç Dostu

Sayın Metintezcan54;
Söz konusu laleleri, nerede ve ne şartlarda yetiştirdiğinizi bilmiyorum. Ama, lale soğanı üretmek istiyorsanız bu konuda, bu işi yapan biri olarak size yardımcı olmaya çalışayım. Tarımda kuraldır: Kaliteli ve verimli yetiştiricilik, kaliteli tohumluk kullanılarak yapılabilir. Öncelikle, soğanlarınızı bildiğiniz tanıdığınız yerden almanız lazım. Genetik yapısı iyi olmayan, hastalık veya zararlılarla bulaşık, soğuklama ihtiyacı giderilmemiş soğanlarla kaliteli ve verimli üretim mümkün değildir. Güvenilir bir kaynaktan alınmış soğanlarınızı, uygun bir yetiştirme ortamında yetiştirmeniz gerekiyor.

Bunun için bir harç hazırlamanız lazım. Eğer bahçede yetiştirecekseniz, soğan yetiştiriciliği için güneşli bir yer seçmeniz lazım. Böylece bitkileriniz gölgedekine göre daha kısa boylu olacak ama iri soğanlar üretecektir.

Yer seçiminden sonra, bir harç hazırlamanız gerekiyor. Bahçe toprağına, mümkünse yanmış hayvan gübresi veya şimdilerde bolca satılan organik toprak katkılarından ve biraz da kompoze kimyevi gübre -azot-fosfor-potasyum içeren 15-15-15- ve ayrıca azot takviyesi için üre kullanabilirsiniz.

Bana, saksıda mı yoksa bahçede mi yetiştireceğinizi belirtirseniz size ve ilgili arkadaşlara bilgi vermeye vaktim oldukça devam edeceğim. Çünkü konu çok uzun. Kolay gelsin

Eski 25-04-2009, 21:58   #7
Ağaç Dostu

MetinT's Avatar

sayın GEOPHYTE
siz çok profesyonelsiniz sanırım. Bahçede yetiştirebilirm ancak bu sene öss ye giriyorum. başka bir ile gidersem (ki amacım istanbul'a gitmek) öğrenci olarak bahçeli bir ev bulmam zor olur sanırım. hangisi kolaysa onu anlatın. saksıda sanırım her yerde yapılabileceği için daha makbul olur. iyi lale derken de asya lale falan gibi kapalı paket markalar var bunların soğanları iyi olsa gerek. onlardan yetiştiriyorum genelde. mesela bu sene saksıdakilerin toprağı baktım çok sertleşmiş ben parmağımla zor deliyorum. zavallı soğanlar hiç büyüyemez her halde. kumve ya talaş mı katılıyor yumuşatmak için ya da torf denilen paket topraklardan mı? neyse ben işinize karışmayayım siz anlatmya devam edin. Çok teşekkür ederim bilgilerinizi bizimle paylaştığınız için.

Düzenleyen MetinT : 25-04-2009 saat 22:19 Neden: kime cevap yazdığımı belirtmek için
Eski 25-04-2009, 22:08   #8
Ağaç Dostu

MetinT's Avatar

Alıntı:
benim lalerimin bir türü çiçek döktü hatta bir parmak kalınılığına kadar baş yaptı yani çiçek döküleli bir hafta geçti tohum almayı düşünüyordum ama senin yazıyı okuyunca aldım elime bağ makasını ben racon kesmem kafa keserim diyerek hepsinin kafasını kestimişallah besler soğanını yoksa tohumdan da olduk.

Eski 25-04-2009, 22:17   #9
Ağaç Dostu

MetinT's Avatar

mesela 1- 1,5ay falan önce çektiğim resimler daha çıkarlarken.tanesine 1 lira verip gidip asya lale alıp ekince o sene çok güzel laleler oluyor tabi de amaç bu değil küçükten başlarsam 50 tane alıp 200 taneye çıkarmak mesela.

Eklenen Resimler

abk beğendi.
Eski 25-04-2009, 22:19   #10
Ağaç Dostu

Sevgili Metin kardeşim;
Senin gibi genç bir arkadaşın böyle konulara ilgi duyması takdire değer. Öyleyse ben saksı yetiştiriciliğini anlatayım. Son olarak saksı harcında kalmıştık.

saksı harcını hazırlamak için, pek çok materyal kullanabilirsin aslında. Ama ana malzemeyi 4 gruba ayırmak mümkün:

Birincisi toprak, ikincisi organik içerikli madde, kum, perlit gibi toprağın yapısını hafifletecek materyal ve kimyevi gübre. Organik katkı için yanmış (yani bir nevi çürümüş) hayvan gübresi tercih edilir. Ama bu yoksa, çiçekçilerde satılan torflardan tut, bahsettiğin talaşa kadar ve hatta evdekisebze meyve artıklarından elde edebileceğin komposta kadar pek çok şey kullanabilirsin. Bunlar hem toprağı yumuşatır, hem su ve besin maddelerini tutar ve hem de yavaş yavaş çürüyerek bitkiye uzun süre besin desteği verir. Senin saksı toprağın böyle maddeler bulunmadığı için sert sanırım.

Bu sene geçti artık, ama seneye harcını
1 ölçek kum,
1 ölçek toprak ve
1 ölçek de hayvan gübresi
katarsan yumuşacık bir saksı toprağın olacaktır. Daha sonra devam edeceğiz. Kolay gelsin herkese.

MrsProgress beğendi.
Eski 25-04-2009, 22:34   #11
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi metintezcan54 Mesajı Göster
benim lalerimin bir türü çiçek döktü hatta bir parmak kalınılığına kadar baş yaptı yani çiçek döküleli bir hafta geçti tohum almayı düşünüyordum ama senin yazıyı okuyunca aldım elime bağ makasını ben racon kesmem kafa keserim diyerek hepsinin kafasını kestimişallah besler soğanını yoksa tohumdan da olduk.
Kardeş, tepeleri kırman iyi olmuş. Zira soğanlı bitkilerde tohumdan çoğaltma tercih edilmez. Çünkü tohumdan, çiçek açabilecek irilikte soğan elde etmen yaklaşık 3 yıl sürer. Soğanları hızlı çoğaltmak istiyorsan, onları yazın hasat ettikten sonra iki hafta kadar serin bir yerde beklet. Sonra iki ay kadar buzdolabında 4-5 derecede beklet. Buzdolabından çıkardığın soğanların alt tarafını yani köklerin çıktığı yeri bir bıçak ya da çay kaşığı yardımıyla bir cm derinlikte oy ve çıkar. Bunlara çiçekçilerden veya değişik kaynaklardan alabileceğin mantari hastalıklar için soğanlarda kullanılan ilaçlardan uygula ve serin bir yerde beklet. 1-2 hafta içinde bu yerde onlarca küçük soğancığın geliştiğini göreceksin. Onları al ve dediğim harcın içinde büyüt. Bir sene sonra onlarca soğanın olacak, bana güven. Yalnız soğanları oyunca ilaçlamayı unutma. Yoksa çürüyebilirler. Görüşmek üzere.

MrsProgress ve Mupabx beğendi.
Eski 25-04-2009, 22:51   #12
Ağaç Dostu

Yusuf Yalçın's Avatar

Önceden diktiğin soğanlar kaliteli dikildiği toprakta humuslu ve verimli ise soğanların kendileri çoğalacaktır.haziran sonu gibi topraktan çıkarabilirsin. Eylül ortası gibi tekrar dikmeyi unutma! yanlız bu yıl çoğalan soğanların tamamı bir sonraki yıl çiçek açmaz.

Eski 25-04-2009, 23:54   #13
Ağaç Dostu

Alıntı:
Önceden diktiğin soğanlar kaliteli dikildiği toprakta humuslu ve verimli ise soğanların kendileri çoğalacaktır.haziran sonu gibi topraktan çıkarabilirsin. Eylül ortası gibi tekrar dikmeyi unutma! yanlız bu yıl çoğalan soğanların tamamı bir sonraki yıl çiçek açmaz.
Yusuf kardeş,
Arkadaş soğanlarım çoğalmıyor, zaman içinde elimdekileri de kaybediyorum diyor. Biz de o yüzden bu kadar zaman ayırıp bilgi veriyoruz. Yoksa ben mi anlayamadım sorunu?

Eski 26-04-2009, 01:54   #14
Ağaç Dostu

Yusuf Yalçın's Avatar

soğanın kaybolma nedeni toprakta çürümesidir. Eger saksıda ise çok zor büyütürsünüz kesinlikle toprakta olucak saksıda olursa çabuk çürür soğanlar bu sayede çürüyerek küçülür ve kaybolur benin soğanlardan bir çoğu böyle çürüyor benim soğanlar bir senede kayboluyor siz yine şanslıymışsınız 2-3 sene dayanıyormuş. Bir soğan iyi bakılırsa yaklaşık 4-5 yavru soğan verir normal olarak 1-2 yavru soğan verir. ama sakın saksıya dikmeyin.

Eski 26-04-2009, 17:18   #15
Ağaç Dostu

MetinT's Avatar

sağ olun zamanınızı ayırdığınız için Allah razı olsun. şimdi dediğim gibi bu senekilerin toprağı için artık geçti. bu senekilerin sadece kafalarını kesme seçeneğim var çiçek dökenlerin kafasını keseceğim.seneye ekim zamanı dediğiniz şekilde yumuşak toprak hazırlarım. hayvan gübresi için problem yok. en ucuz şey o zaten. onu bulabilirim. yanmış dediğiniz yani kurumuş hayvan gübresi değil mi? bunları hazırlarım peki 1 ölçek gübre bitkiyi yakmaz mı? o tip şeyler de duydum. neyse buraya kadar tamamdır. şimdiki leri ne yapayım peki kafalarını kestim. sararmasını mı bekleyeyim? ne kaadar dha yeşil kalırlar daha vakit varsa söküp toprağını değiştireyim sert toprakta durmasınlar.

Eski 26-04-2009, 17:20   #16
Ağaç Dostu

MetinT's Avatar

tekrar çok teşekkür ediyorum ben internette hep araştırdım 2 senedir ama net kesin bilgi bulamadım. gerçekten uğraşıp da yardımcı olduğunuz için çok sağ olun.

Eski 26-04-2009, 20:10   #17
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi metintezcan54 Mesajı Göster
sağ olun zamanınızı ayırdığınız için Allah razı olsun. şimdi dediğim gibi bu senekilerin toprağı için artık geçti. bu senekilerin sadece kafalarını kesme seçeneğim var çiçek dökenlerin kafasını keseceğim.seneye ekim zamanı dediğiniz şekilde yumuşak toprak hazırlarım. hayvan gübresi için problem yok. en ucuz şey o zaten. onu bulabilirim. yanmış dediğiniz yani kurumuş hayvan gübresi değil mi? bunları hazırlarım peki 1 ölçek gübre bitkiyi yakmaz mı? o tip şeyler de duydum. neyse buraya kadar tamamdır. şimdiki leri ne yapayım peki kafalarını kestim. sararmasını mı bekleyeyim? ne kaadar dha yeşil kalırlar daha vakit varsa söküp toprağını değiştireyim sert toprakta durmasınlar.
Metin kardeş;
Yanmış gübre dediğim, kapalı havasız ortamda yaklaşık 3 ay veya bir gübre çukurunda altı ay kadar bekleyerek çürümüş gübredir. Böylece gübre besin içeriğini kaybetmeden yararlı hale gelir ve içindeki ot tohumları da ölür.

Bu gübrenin toz şeklinde ve kokusuz oluşuyla yanmış olduğunu anlarsın. 1 ölçek gübre dediğim kimyevi değil hayvan gübresidir. Kimyevi gübreden bir tutam kadar atsan yeter de artar, çok az.

Tepesini kırdığın bitkileri, eskisinden daha az sula. Tamamen kuruyana kadar bekle ve kuruduktan 1-2 hafta sonra hasat et. Bu aşamaya gelmiş bitkinin toprağını değiştirilmez, sakın. Kolay gelsin

Eski 26-04-2009, 22:52   #18
Ağaç Dostu

MetinT's Avatar

peki şimdilik sabredip azar azar arada bir sulayıp kuruyana kadar bekleyeyim. saklarken nasıl saklayayım? kuma gömüp karanlıkta mı saklıyorduk?

Eski 27-04-2009, 00:15   #19
Ağaç Dostu

Soğanları hasat ettikten sonra1-2 hafta kadar serin bir yerde saklayabilirsin. Nemini kaybetmemesi için kuma da gömebilirsin tabi, bu da bir seçenek.

Daha sonra 9 hafta kadar buzdolabında 4-5 derecede saklamalısın. Böylece soğanların soğuklama ihtiyacını gidermiş olacaksın. Bu zamanlamayı, bölgenin iklim şartlarına ve dikim zamanına göre ayarla. Yani, soğuk bir bölgede yaşıyor ve soğanları Eylül ayında dikiyorsan, soğanları bu dönemde buzdolabından çıkacak şekilde ayarlamalısın. Ekim ayında dikiyorsan ona göre. Kolay gelsin.

Eski 27-04-2009, 19:30   #20
Ağaç Dostu

MetinT's Avatar

laleri söktükten sonra saklarken kullanacağım ilacın adını ve ya ne diyerek alabileceğimi de söyleyebilir misiniz? söküm zamanı yaklaşıyor çünkü. bu ilacın bir zararı olmaz değil mi saklarken basıp bu ilacı tüm saklama evresinde kullanabilir miyim?
Bir de diğer ekim mevsimine kadar siz yine buralarda olacak mısınız? siteden bıkıp falan gitmeyin? bir daha ulaşamam yoksa size. bir daha ki sezonun ekimini tam öğrenmedim daha.toprakta kalmıştık.
her şey için tekrar tekrar sağ olun.

Eski 29-04-2009, 01:33   #21
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi geophyte Mesajı Göster
Soğanları hasat ettikten sonra1-2 hafta kadar serin bir yerde saklayabilirsin. Nemini kaybetmemesi için kuma da gömebilirsin tabi, bu da bir seçenek.

Daha sonra 9 hafta kadar buzdolabında 4-5 derecede saklamalısın. Böylece soğanların soğuklama ihtiyacını gidermiş olacaksın. Bu zamanlamayı, bölgenin iklim şartlarına ve dikim zamanına göre ayarla. Yani, soğuk bir bölgede yaşıyor ve soğanları Eylül ayında dikiyorsan, soğanları bu dönemde buzdolabından çıkacak şekilde ayarlamalısın. Ekim ayında dikiyorsan ona göre. Kolay gelsin.
Lale soğanlarını bu zolabına koymadan önce 3 ay kadar 16-18 oC da kalması ve soğanın içinde çiçek oluşturması gerekir. Yoksa çiçek açmaz!!

kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2009, 21:39   #22
Ağaç Dostu

MetinT's Avatar

iyi de sökümden ekim zamanına kadar 3- 4 ay var. 2 hafta bekletip sonra buzdolabına koyacağım 2 ay. dediğiniz gibi 3 ay da 20 derece de bekletirsem ekim zamanını geçer. laleleri kurutup ilaçlayıp buzdolabına atmak gerekiyor sanırım. hem çiçeği lale içerde mi oluşturacak? çiçek embriyo evresinde oluşan bir şey mi ki? Şu lale hakkında da kesin bir şey yok mu hiç? Ama soğuklama bayağı yerde duyduğum bir şey. siz nasıl saklama mı önerirsiniz 20 gün ve ya bir ay sonra sökeceğim ne yapayım sizce?

Eski 29-04-2009, 23:29   #23
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2007
Galeri: 266
Sn. kgursan, şu anda tüm lalelerimiz çiçekli.

Mayıs sonunda söktüğümüz varsayımıyla, hazıran, temmuz , ağustosta kum içinde 16 18 derecede kaldı.

Dikime kadar yani eylül, ekim, kasımda buzdolabında kaldı.

Aralık başında dikildi.

Yazılardan çıkardığım takvim bu. Doğrumu ? Yanıtlarmısınız.

k0900 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2009, 16:11   #24
Ağaç Dostu

MetinT's Avatar

Bu lale işi oldukça karışık. şimdi tamamen buzdolabında dursa çiçek olmayacak yani öyle mi? o zaman ben sökeyim 1 ay kumda bekleteyim 18 c sini de ayarlayamam serin bir odada duracaklar işte o kadar da hassaslık gerektireceğini sanmam. sonra çıkartayım 1-2 ay da dolapta dursun. sonrada eylül sonunda ekerim zaten. geophyt olsaydı o bayağı net olarak biliyor bu konuları.

Eski 30-04-2009, 19:45   #25
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kgursan Mesajı Göster
Lale soğanlarını bu zolabına koymadan önce 3 ay kadar 16-18 oC da kalması ve soğanın içinde çiçek oluşturması gerekir. Yoksa çiçek açmaz!!
Arkadaşlar,
Soğanlı bitkilerin fizyolojik yapıları diğer bitki gruplarından oldukça farklıdır. Soğan topraktayken olduğu kadar, topraktan çıkarıldıktan sonra da fizyolojik olaylar ve değişimler devam eder. Bunlar uzun ve karmaşık bir süreç olduğu için kimsenin kafasını karıştırıp vaktini almayacağım. Ancak şunu belirtmek isterim ki, lalede çiçek taslağı, bitki henüz topraktayken yani Mart-Mayıs ayları arasında oluşur. Ancak mikroskobik düzeyde ve taslak halindedir. Bu taslakların gelişimi, depolama aşamasında olur. Depolamada iki şey esastır:
1) Soğanların, nem ve solunumla enerji içeriğini kaybetmeden (ya da minimum derecede kayıpla) dikim zamanına kadar saklanması
2) Çıkış ve çiçeklenme için gerekli fizyolojik oluşum için uygun ortamın sağlanması (forcing)
Sayın Gürsan'ın bahsettiği sıcaklık değerleri, 1. maddede belirttiğim durumun sağlanması içindir ve bu aşamanın süresi, tamamen yetiştirme ortamınızın iklimsel durumuna bağlıdır. Yani soğanı ne zaman hasat edip, ne zaman diktiğinizle alakalıdır ve 2 ay -3 ay diye süre veremezsiniz. Ama çıkış ve çiçek oluşumunda gerekli soğuklama ihtiyacının sağlanması için 5 derecede yaklaşık 9 hafta saklamak gereklidir. Ha bunu yapmaz ve hatta hiç öyle 16-18 derecede de saklamaz, evinizin serin bir kösesine bırakırsanız ne olur? Soğanınız çiçek açmaz mı? Arkadaşlar, bu durumda soğanınız fizyolojik oluma daha geç ulaşacak, soğuklama ihtiyacını bahçenizde ya da balkonunuzdaki saksıda giderecektir. Eğer kışları sıcak geçen tropikal bir bölgede değilseniz, balkonunuzda açık havada bulunan saksınızdakii lale soğanınız yine de çıkış yapacak ve çiçek açacaktır. Ancak, çıkış tarihi geç olacak, bitki geç çiçeklenecek, bitkiniz kısa boylu kalacak ve çiçekleri de nispeten gösterişsiz olacaktır.

Mupabx ve CornusMas beğendi.
Eski 30-04-2009, 20:58   #26
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi k0900 Mesajı Göster
Sn. kgursan, şu anda tüm lalelerimiz çiçekli.

Mayıs sonunda söktüğümüz varsayımıyla, hazıran, temmuz , ağustosta kum içinde 16 18 derecede kaldı.

Dikime kadar yani eylül, ekim, kasımda buzdolabında kaldı.

Aralık başında dikildi.

Yazılardan çıkardığım takvim bu. Doğrumu ? Yanıtlarmısınız.
Sn. geophyte, Ankara iklimi için değerlendirmeniz ne olur ?

Eski 01-05-2009, 12:50   #27
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi k0900 Mesajı Göster
Sn. geophyte, Ankara iklimi için değerlendirmeniz ne olur ?
Sayın K0900;
Soğanlarınızı hasat ettikten sonra serin bir yerde Ağustos 15'e kadar saklayınız. Bu arada soğanlar nem kaybetmesin diye kuma da gömebilirsiniz tabi. Ağustos 15'te soğanlarınızı 5 derecelik bir ortama -buzdolabı olabilir- koyunuz ve 9 hafta kadar yani Ekim sonuna kadar saklayınız. Dolaptan çıkardıktan sonra dikim yapabilirsiniz. Kolay gelsin.

Eski 01-05-2009, 21:28   #28
Ağaç Dostu

Teşekkür ederim.

Eski 01-05-2009, 21:50   #29
Ağaç Dostu

giz3m's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2009
Galeri: 45
Ben geçen seneki lale soğanlarımı ekmekte geç kaldım. Ama yine de toprakla buluşturdum. Şuanda yaprak cıkarttılar. Ama soğanları ne zaman almam gerekir bir bilgisi olan var mı bu konu hakkında?

giz3m Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2009, 22:15   #30
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi giz3m Mesajı Göster
Ben geçen seneki lale soğanlarımı ekmekte geç kaldım. Ama yine de toprakla buluşturdum. Şuanda yaprak cıkarttılar. Ama soğanları ne zaman almam gerekir bir bilgisi olan var mı bu konu hakkında?
Ne zaman almam gerekir derken, hasat zamanını mı soruyorsun? Eğer bunu soruyorsan, bitkilerin toprak üstü kısmı kuruyana kadar düzenli olarak az az sula. Toprak üstü aksamı kuruduktan 1-2 hafta sonra hasat et. Nasıl saklayacağın bu başlıkta daha önce açıklandı, okuyabilirsin. Kolay gelsin.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:24.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024