agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni22Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-05-2009, 20:33   #61
Ağaç Dostu

yoldaş's Avatar

Giriş Tarihi: 21-06-2007
Galeri: 2
Sn metintezcan54; bu yıl 70 tane lale soğanı ektim 20 tanesini ekimde 50 tanesini de 15 ocakta diktim. İlk diktiklerim hollanda menşeyli ve saksıya dikim yaptım. 50 tanesini de bahçeye diktim ve forumda altınediz'den aldım ve cok güzel açtılar. Saksılardakinleri söktüm ama bahçedekiler hala yeşil. Saksıdaki toprağım gübre kum ve toprak karışımıydı. Laleler 4 e bölündüler ve tek birleştikleri yer kökleri, renkleri de koyu kahverengi. Hepsini ayırdım bol suyla yıkadım. Şimdi kuruyorlar. Laleyi genelde yetişmiş alırdım **** solunca atardım. İlk defa bu sene cok miktarda lale diktim. Yavruları da seneye güneş alan bir yere dikeceğim. Bakalım elimde baya küçük soğan oldu

yoldaş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2009, 18:15   #62
Ağaç Dostu

MetinT's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2009
Galeri: 3
neden bazıları ekimde bazıları ocak 15 te? arada bayağı bir zaman var neden bu kadar farklı zaman dikim yapıyorsunuz?

MetinT Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2009, 21:28   #63
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi metintezcan54 Mesajı Göster
neden bazıları ekimde bazıları ocak 15 te? arada bayağı bir zaman var neden bu kadar farklı zaman dikim yapıyorsunuz?
Şaşırmakta haklısınız. Normal lale soğanı Ekim de dikilir, Nisanda açar. Ama Lale soğanları (5 veya 9 oC) depolarda 3 ay kadar soğuk ihtiyacı karşılandıktan sonra (Preperasyon işlemi) Kasım dan Ocak sonuna kadar dikilebilir. Ve dikimden 30-45 gün sonra (serada, 15-16 oC sıcaklıkta) çiçeklerini verir. Bu şekilde lale soğanlarında preparasyon işlemi ile Çiçek açma zamanı ayarlanabilir.

kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2009, 10:47   #64
Ağaç Dostu

fsuzen's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2008
Alıntı:
olmaz herhalde neden olsun ki? size kırıp üzerinde bırakmak daha mı kolay geliyor?
ben de size bir soru sorayım. şimdi lalelerin yaprakları sararınca mesela benimkilerin kupkuru olmuyor. çekince de kolay kolay kopmuyorlar. zorla koparmak gerekiyor soğandan bitkiyi. acaba erken mi davranıyorum. biraz daha bekleyince onlar kendiliğinden dökülecek kadar kuruyorlar mı?
Sayın Metintezcan54

Yemeklik baş soğan üretenler çiçek sapını kesmek yerine kırıp üzerinde bırakıyorlar.Kesmek ve kırmak arasında soğanın gelişimini etkileyecek bir şeymi var diye merak ettim.

Yapraklar kuruduktan sonra çiçek sapı kolayca kopmuyor. 1-2 hafta sonra kolayca kopuyor ama yapraklar kuruduktan sonra sapı koparmanın bir zararı da olmuyor.

fsuzen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2009, 15:35   #65
Ağaç Dostu

MetinT's Avatar

başla gövdenin ilişkisi kesildikten sonra bir fartk olmazherhalde. onlara kesmek zor geliyordur hızlıca kırıp kırıp bırakıyorlardır diye tahmin ediyorum.
laleleriniz ne durumda yeşiller mi hala?

Eski 12-05-2009, 22:08   #66
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fsuzen Mesajı Göster
Sayın Metintezcan54

Yemeklik baş soğan üretenler çiçek sapını kesmek yerine kırıp üzerinde bırakıyorlar.Kesmek ve kırmak arasında soğanın gelişimini etkileyecek bir şeymi var diye merak ettim.

Yapraklar kuruduktan sonra çiçek sapı kolayca kopmuyor. 1-2 hafta sonra kolayca kopuyor ama yapraklar kuruduktan sonra sapı koparmanın bir zararı da olmuyor.
Sn fsüzen., Lalede baş kırma olayı şu: Lale bitkisi çiçeklenme aşamasında çiçekler açmadan, gonca halde iken SADECE çiçekleri koparılır. yeşil olan çiçek sapı koparılmaz ki fotosentez (besin) yapsın. Her yeşil aksam fotosentez yapar. Çiçeklerin koparılma nedeni ise çiçeklere gidecek besin, enerji, bitkin depo organı olan soğanda biriksin diyedir. Bitki de her yeşil aksam fotosentez (besin) yapar, nekadar uzun süre yeşil kalırsa o kadar fazla besin yapar, Uzun serin ilkbaharlarda daha iri soğanlar oluşur, İlkbahar kısa ve sıcaklar ani bastırırsa bitki yeşilliğini çabuk kaybeder (Sulasanız bile yeşil kalamaz) ve soğanlar da ufak kalır.

aleydi beğendi.
Eski 13-05-2009, 10:14   #67
Ağaç Dostu

yoldaş's Avatar

Hala yeşiller Dikim zamanının farklı olmasını da kgursan açıklamış.

Eski 13-05-2009, 22:40   #68
Ağaç Dostu

MetinT's Avatar

benim bir saksımda 10 adet lalem var hepsi yemyeşil yalnız biri kurudu niye anlayamadım.
Şmdi bu kuruyanı sökeyim mi? yoksa diğerleri de kuruyana kadar dursun mu? diğerleri yeşil olduğu için arada bir hala suluyorum.bu nem kurumuş olanı çürütür mü?
ayrıca topraktakilerden sararan birini söktüm bu gün. 3 tane büyükçe ve kahverengi kabuklu soğanım oldu bir soğandan ve küçük yavrular da var. bir tek o sarardığı için toprakta onu söktüm. kırıldığı için sarardı zaten. tarihimde bir ilk. ama onda da küflenme vardı bunu neme bağlıyorum. bu küf sakıncalı mı?

Eski 15-05-2009, 19:59   #69
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-04-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi metintezcan54
merhaba sayın geophyt
lale yetiştiriciliği hakkında bayağı yardımcı olmuştunuz. lale soğanı elde etme ve saklama bölümünde bana.
Bir kaç sorum olacak mümkünse boş bir vaktinizde cevaplarsanız çok sevinirim. lalelerin kurumasından kasıt nedir? yeterince beklersem dokunsanız kopacak hale geliyorlar mı? çünkü ben yapraklar sarardığı gibi sökmeye uğraşıyorum soğandan çok zor kopuyorlar.
ancak sökmezsem de şöyle bir sorun var kurumasını beklerken arada yeşiller de olduğu için toprağı nemli tutuyorum bu nem sararmış olanlara zarar verir mi?
ve saklama konusunda söküp ilaçladıktan sonra ne kadar dışarıda ne kadar buz dolabında tutacağım ekim kasım gibi ektiğimi varsayarsak? soğanları dolaba koymamnın ne yararı var?
çok soru oldu ama dediğim gibi bir ara müsait olursanız cevaplayın çok memnun olurum. sağ olun.
Sevgili Metin; Gecikme için özür dilerim, kusura bakma. Öncelikle, anladığım kadarıyla lalelerini oldukça erken söküyorsun, bunu yapma. Saksıdaki laleler, ancak Haziran ayında tam olarak kurur ve soğanları hasat edilecek hale gelir. Kurumadan kastım, toprak ütü kısımları yani sap ve yapraklarının tamamen kurumasıdır. Bu durumdaki bitkileri elinle şöyle bir tuttuğun zaman kolayca ele gelir, zorlamaya gerek kalmaz. Toprakta kalmalarından korkma, geç hasat da etsen sorun olmaz. Ama, erken hasat ederek soğanlarına zarar veriyorsun. Onların toprak üstü kısımları ölse de soğanları canlı ve bazı fizyolojik oluşumlar devam ediyor, bunu yapma. Sulamya gelince, aynı saksıdaki ya da birarada dikimi yapılmış aynı çeşit soğamların bir kısmı kurumaya başlamışsa, artık sulamayı kesmelisin. Çünkü kuruma en son gelişim aşamasında olduğunu gösterir. Bu durmda verdiğin suyun bitkiye yararı değil zararı olur. Sulamayı kes. İlaçlama konusunda yurtdışında çok sayıda ilaç seçeneği var. Ancak yurtiçinde maalesef fazla çeşit yok. Olanların da çoğu soğanlı bitkiler de lisanslı değil. Ben bu konuda 3 ilaçtan oluşan bir karışım kullanıyorum. Ama benimki geniş ölçekli üretim. Senin kolay bulabileceğin, Hektaş'tan Fumazin ve Bayer'den Sportak var. İstersen ikisini karıştırabilirsin de. Sportak'tan 10 litre suya 40 ml ve Fumazin'den 10 litre suya 20-25 ml karıştırıp soğanlarını bu ilaçlı suda 14-15 dakika tuttuktan sonra, serin ve gölge bir yerde serip kurutursun. Ekim ayında dikeceksen -ki soğanlar ekilmez dikilir- Ağustos başında dolaba koymalısın. Neden buzdolabı sorusunun cevabını forumda vermiştim. Kolay gelsin...

geophyte Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2009, 22:45   #70
Ağaç Dostu

MetinT's Avatar

arkadaşlar saksıdaki diğerlerine göre çabuk kuruyan lalemi söktüm. maalesef durum içler acısı soğanın tam kök kısmı vıcık vıcık olmuş orası sıyrıldı gitti. kabukları da aynı şekilde. yakalaşık iri bir fındık kadar yassı, bembeyaz 3 tane soğan oluştu.(sökülen bitkiden)
bu çürüme sulama kaynaklı mıdır? hata nerdededir? topraktakilerde böyle bir problem olmadı.
topraktaki sevmediğim bir tür. çok tuhaf açıyor ama söktüm maşallah taş gibi. bu saksıdaki asyalale. sarı renkli. 10 tane var biri böyle oldu diğerleri sararmadı daha. hiç sulamasam mı naapsam artık?

Eski 16-05-2009, 22:45   #71
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi geophyte Mesajı Göster
Sevgili Metin; Gecikme için özür dilerim, kusura bakma. Öncelikle, anladığım kadarıyla lalelerini oldukça erken söküyorsun, bunu yapma. Saksıdaki laleler, ancak Haziran ayında tam olarak kurur ve soğanları hasat edilecek hale gelir. Kurumadan kastım, toprak ütü kısımları yani sap ve yapraklarının tamamen kurumasıdır. Bu durumdaki bitkileri elinle şöyle bir tuttuğun zaman kolayca ele gelir, zorlamaya gerek kalmaz. Toprakta kalmalarından korkma, geç hasat da etsen sorun olmaz. Ama, erken hasat ederek soğanlarına zarar veriyorsun. Onların toprak üstü kısımları ölse de soğanları canlı ve bazı fizyolojik oluşumlar devam ediyor, bunu yapma. Sulamya gelince, aynı saksıdaki ya da birarada dikimi yapılmış aynı çeşit soğamların bir kısmı kurumaya başlamışsa, artık sulamayı kesmelisin. Çünkü kuruma en son gelişim aşamasında olduğunu gösterir. Bu durmda verdiğin suyun bitkiye yararı değil zararı olur. Sulamayı kes. İlaçlama konusunda yurtdışında çok sayıda ilaç seçeneği var. Ancak yurtiçinde maalesef fazla çeşit yok. Olanların da çoğu soğanlı bitkiler de lisanslı değil. Ben bu konuda 3 ilaçtan oluşan bir karışım kullanıyorum. Ama benimki geniş ölçekli üretim. Senin kolay bulabileceğin, Hektaş'tan Fumazin ve Bayer'den Sportak var. İstersen ikisini karıştırabilirsin de. Sportak'tan 10 litre suya 40 ml ve Fumazin'den 10 litre suya 20-25 ml karıştırıp soğanlarını bu ilaçlı suda 14-15 dakika tuttuktan sonra, serin ve gölge bir yerde serip kurutursun. Ekim ayında dikeceksen -ki soğanlar ekilmez dikilir- Ağustos başında dolaba koymalısın. Neden buzdolabı sorusunun cevabını forumda vermiştim. Kolay gelsin...
Metin kardeş,
Kusura bakma ama, sen yazılanları hiç okmuyorsun galiba. Okumayacaksan bizi uğraştırma. Bu konuyu sana daha önce de forumda anlatmıştım. Hep aynı soruları soruyorsun. Lütfen...

Eski 18-05-2009, 15:57   #72
Ağaç Dostu

MetinT's Avatar

dikkatle okuyorum her yazıyı da soğanların bir kısmı kurumaya başlayınca yazıyor mesela zaten sararan soğanın sararma sebebi çürümesiymiş. şimdi o sarardı diye sulamayı kesseydim haziranda hasat yapılır diyorsunuz bu sefer öbürleri yeşil oldukları halde 2 ay boyunca suzuz kalacak kuraktan bu sefer onlarda sararacak.
ayrıca bir sürü arkadaşın aynı konuda, bir birinden çok farklı şeyler yazması kafa karışıklığına sebep oluyor.ben de kesin emin olmak için soruyorum.(saklam meselesinde vs.)
ben zaten bu foruma sadece lale bakımı için üye oldum. o yüzden verilen her bilgi benim için önemli ve bu yüzden dikkatle okuyorum. okumadan soru sorduğumu düşünüyorsunuz ama yanılıyorsunuz.
sağ olun bana çok yardımcı oldunuz.bir sürü bilgi verdiniz.hakkınızı helal edin. çok uğraştırdım sizi sanırım.Bundan sonra size soru sormam merak etmeyin. ancak forumda ortaya sormaya devam edeceğim tabi ki.

Eski 18-05-2009, 22:37   #73
Ağaç Dostu

Metin kardeş;
İstediğini yapmakta serbestsin tabi ki, ama sana katılmıyorum. Bunda alınganlık yapacak bir şey yok. Forumda yazdığın bölümleri tekrar gözden geçirirsen söylediklerimd haklı olduğumu göreceksin. Herkesin faklı bir şey söylediğini belirtmişsin, burası bir forum ve unutma ki sen de bu konuyu yeni öğrenmeye çalıştığın halde, birilerine bilgi veriyorsun ve söylediklerinin önemli bir kısmı da maalesef yanlış. İnsanların yanlış bilgilerle kafalarının karışmasını istemiyorsan, bu işe kendinden başlamalısın. Saygılarımla...

Eski 20-05-2009, 01:00   #74
Ağaç Dostu

MetinT's Avatar

peki bana katılmayabilirsiniz de size şunu anlatamadım ve ya inanmak istemiyorsunuz yazılanları gereknden bile fazla bir dikkatle okuyorum. o altını çizdiğiniz bölümü de okudum ama benim sorumun cevabı sizce orada var mı? benim soğanım zaten daha sararmadan çürümüş. Varsa da ben anlayamamış da olabilirim. sorduğum soruya boşuna uğraştırmayın bizi." diye cevap vermişsiniz. ondan sonra alınılacak bir durum yok. ben böyle bir cevaptan sonra nasıl soru sorabilirim ki? kaldı ki ben o yazıyı foruma yazdım size hitaben yazmadım.(başka arkadaşlara verdiğim cevaplar konusunda da sık sık konuyu bilmediğimi yazdım. kimseye bu böyledir kesin demedim. biliyorum diye bir idaam da yok zaten.)
ben de saygılarımı sunuyorum.

Eski 20-05-2009, 01:53   #75
Ağaç Dostu

MetinT's Avatar

arkadaşlar lalelerimin yeni çektiğim fotoları.

saksıdaki sararıp da söktüğüm lale çürümüş. 1- 1.5 ay önce hafif sararmaya başlamıştı o zaten. hiç yavru bile oluşturmamış.
saksıdaki diğer bir sararan laleden de bu beyaz 3 tane soğan çıktı bunlar da tam gelişememiş. aynı geçen senelerde olduğu gibi.
diğerleri hala yemyeşil. onlardan umutluyum. galiba sağlam onların soğanları ve iyi gelişiyorlar. topraktakiler zaten hiç ilgilenmesem de kendi kendilerine idare ediyorlar. istanbuldan almıştım 50 krşa topraktakileri resmleriyle alakası yok hiç sevmedim. saksıdakiler Asyalale onlar çok güzel tabi ama çürütmesem daha güzel olacak
en güzel soğnı yapan torpraktaki lalelerden biri. misafirin çocuğu kırmıştı mecburen söktüm ben de ama yine durumu bayağı iyi.
diğer bir resimdeki bir sürü irili ufaklı lale de eski senelerden kalma her sene ekip söküyorum onları.

Eklenen Resimler

Düzenleyen MetinT : 20-05-2009 saat 02:51
Eski 20-05-2009, 09:04   #76
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2008
Metin bey lalelerinizi henüz olgunlaşmadan sökmüşsünüz çünkü kahverengileşince sökülürse hastalıklara karrşı daha dirençli olurdu.

Düzenleyen hocam100 : 20-05-2009 saat 20:35
hocam100 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2009, 18:45   #77
Ağaç Dostu

MetinT's Avatar

evet sanırım ama mecbur erken söktüm saksıda çürüyorlardı biri çürüdü nitekim. ama topraktaki kahverengileşmiş olan bayağı iyi geldi gözüme ilk defa o kadar sağlam bir lale yetiştirdim. diğerleri duruyor bakalım yemyeşiller merak ediyorum nasıl çıkacak soğanlar diye.

Eski 20-05-2009, 22:36   #78
Ağaç Dostu.

Alıntı:
evet sanırım ama mecbur erken söktüm saksıda çürüyorlardı biri çürüdü nitekim. ama topraktaki kahverengileşmiş olan bayağı iyi geldi gözüme ilk defa o kadar sağlam bir lale yetiştirdim. diğerleri duruyor bakalım yemyeşiller merak ediyorum nasıl çıkacak soğanlar diye.
Değerli arkadaşım., Kurudu diyerek söktüğün soğan Çürüme nedeniyle sararmış ve kurumuş. Çürümenin nedeni ise o bitkinin soğanının hasta olması. Hasta soğan çürüyünce bitkisi sararmış, kurumuş. Bunu çıkarıp atınız. Diğerleri de suyu azaltarak yavaş yavaş sararsınlar ve kurusunlar. Diğerlerinin yaprakları hafif sararmaya başlayınca suyu kes. Kendi haline bırak. Kurusun. Yapraklar tamamen kuruyunca, toprak içindeki soğanın da kabuğu kahverengine döner. O zaman söküm zamanıdır. Ortada kafanızı karıştıracak bir durum yoktur.

Eski 20-05-2009, 22:51   #79
Ağaç Dostu

MetinT's Avatar

teşekkür ederim. o çok erken sararan soğanın kendi bozukluğundanmış demek. zaten söküp attım onu. diğerleri olacak inşallah.

Eski 03-06-2009, 22:48   #80
Ağaç Dostu

yoldaş's Avatar

Laleleri topraktan söktüm yıkadım ve kurutmaya aldım. Renkleri kahve rengi ama bazılaerının kabukları MetinT'nin 3.resmindeki gibi. En dışındaki koruyucu tabaka bütün değil, çatlaklar var. Hele yıkayınca bazılarının koruyucu kabuğu kaltı. Lalenin koruyucu kabuğu niye çatlar, çatlak olanlara ne yapmam gerekir, bi de daha sonraki ekimlerde çatlaksız bir koruyucu kabuk elde etmek için ne yapmalıyım? Şimdiden teşekkürler.

Eski 04-06-2009, 20:01   #81
Ağaç Dostu.

Koruyucu tabakanın çatlak olması biraz geç sökümden kaynaklanır, zararı yoktur. Kabuğun kalkması scalelerin su kaybını artırır, büzüşmelerine neden olabilir. Serin gölge, havadar yerlerde muhafaza ile sorun olmazlar.

Eski 05-06-2009, 10:18   #82
Ağaç Dostu

adincer's Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2009
Galeri: 4
Arkadaşlar benim lalelerin yaprakları çok güzeldi. 10 Lalenin sadece 1 i açtı. Belki diğerleride açacaktı bilemiyorum. Yaprakları çok sağlıklıydı ve devamlı yavruluyordu. Derken birgün bir de ne göreyim balkondan düşmüş yavrucaklarım. Geri toparladım ama 1 hafta sonra yaprakları kurumaya başladı. Çiçeğide geçmişti o birtane acanın. Bende soğanları ayırdım. yapraklarını kestim. Acaba seneye eksem yine biter mi? çünkü ocakta ektiğim lalelerimi nisan ortasında soğanlarını cıkardım.

adincer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2010, 20:05   #83
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-11-2007
sn. geophyte
Ben serada kesme lale yetiştiriyorum.Kasım ayının sonunda ektim lalelerimi (46.hafta)şu anda bitmek üzere(11 şubat 2010).Bu soğanları hemen mi sökeyim malum yeşil aksam yok yoksa biraz bekleteyim mi
Bir de seneye bu soğanlardan nasıl çiçek alabilirim...
Çok teşekkürler...

erdemdedem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2010, 00:52   #84
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi erdemdedem Mesajı Göster
sn. geophyte
Ben serada kesme lale yetiştiriyorum.Kasım ayının sonunda ektim lalelerimi (46.hafta)şu anda bitmek üzere(11 şubat 2010).Bu soğanları hemen mi sökeyim malum yeşil aksam yok yoksa biraz bekleteyim mi
Bir de seneye bu soğanlardan nasıl çiçek alabilirim...
Çok teşekkürler...
Soru başkasına ama ben de söyleyeyim. Yaprağı kalmamış soğanın beslenmesi olmaz, dolayısıyla toprakta kalması gerekmez, Bu soğanlardan seneye çiçek alma ihtimaliniz çok azdır.

Eski 17-03-2010, 00:37   #85
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-11-2007
teşekkürler..

erdemdedem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2010, 00:16   #86
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-07-2007
Arkadaşlar bende lale soğanı aldım. Torfun içine etim 1 hafta geçti küflenme olmuş bride gövdeleride ufak beyaz beyaz böceler oluşmuş sebebi ne olabilir nerde yanlış yaptım.

kerzami Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2010, 19:01   #87
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-04-2010
arkadaşlar benim bahçede dikili olan lalelerin çiçekleri döküldü kafalarını kestim,şimdi yaprakların sararmasını bekliyorum. Yanlız şöyle bir durum var ki; laleler bahçedeki göbekte diğer mevsim çiçekleriyle birlikte durduklarından sık sık sulanıyorlar. Acaba bu durum yaprakların kurumasını ve soğanların sökülcek duruma gelmesini engeller mi? Olası cevap evet engeller olacaktır sanırım Bu durumda ne yapmamı önerirsiniz?

belgin84 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2010, 19:53   #88
Ağaç Dostu

fsuzen's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2008
Sayın Belgin84

Bu işin acemisiyim ama tecrübelerimi yazayım.Siz sulasanız bile haziran sonu, temmuz başı sizin lalelerin yaprakları kuruyacaktır. Sulanan alanda ise bazı yumrularınız çürüyecektir. Size tavsiyem gübreleyin ve yaprakların kurumasını bekleyin. Eğer yerinden sökmezseniz seneye daha büyük çiçek elde ediyorsunuz.

Saygılarımla

fsuzen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2010, 16:00   #89
Ağaç Dostu

Batuhan Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2010
merabalar ben lale soğanımı tprakta bırıaktım ve yk ld slamadım etmedim albi ne güzel çiiçek açmıştı sğanıda kocamandı diğerlerini çikardım çıkardıklarım kasıma kadar dayanmı

Batuhan Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2010, 20:39   #90
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi belgin84 Mesajı Göster
arkadaşlar benim bahçede dikili olan lalelerin çiçekleri döküldü kafalarını kestim,şimdi yaprakların sararmasını bekliyorum. Yanlız şöyle bir durum var ki; laleler bahçedeki göbekte diğer mevsim çiçekleriyle birlikte durduklarından sık sık sulanıyorlar. Acaba bu durum yaprakların kurumasını ve soğanların sökülcek duruma gelmesini engeller mi? Olası cevap evet engeller olacaktır sanırım Bu durumda ne yapmamı önerirsiniz?
Bu olası cevap yanlış olur. Yaprakları yeşil kaldığı sürece (Ki sıcaklar basana kadar yeşil kalır) sulamanın sakıncası olmaz. Yapraklar sararmaya başlayınca soğanlar ya topraktan sökülmeli veya sulama durmalıdır. Kolay gelsin.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:59.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024