agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni343Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-05-2010, 09:56   #151
Ağaç Dostu

Orkun Kırcı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-09-2008
Galeri: 215
Evet Hocam sizden aldıklarım. Balkon çok rüzgarlı o yüzden içeri aldım. Isı biraz artınca iyi boylandılar. Tomurcuklarda epeyce belirdi. Bir tanesinde hatta 12-13 tane tomurcuk var

Orkun Kırcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2010, 20:36   #152
Ağaçsever

Neslihan Baş's Avatar

Giriş Tarihi: 03-06-2009
Galeri: 1
benimkiler daha çok küçük. Ne zamana açarlar acaba, bu yıl açabilecekler mi?

Eklenen Resimler

Neslihan Baş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2010, 17:25   #153
Yeni Üye

ugur_adagume's Avatar

Giriş Tarihi: 31-03-2010
Neslihan Hanım,üstadlarımız daha iyi bilirler;ama daha zamana ihtiyaçları var gibime geldi.
Bu arada benim de tomurcuklar görünmeye başladı.Hadi hayırlısı...

ugur_adagume Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2010, 21:29   #154
Ağaçsever

Neslihan Baş's Avatar

Öyle görünüyor Uğur Bey, ben daha çok beklerim .Sizin adınıza sevindim açtıklarını da görürsünüz inşallah

Eski 06-05-2010, 21:37   #155
Ağaç Dostu

Orkun Kırcı's Avatar

Neslihan hanım fotodaki büyük olan çiçeğiniz küçükte olsa açabilir. Ama diğerleri galiba çok küçük soğanlılar..

Eski 07-05-2010, 09:20   #156
Ağaçsever

Neslihan Baş's Avatar

Evet Orkun Bey diğerleri küçük yaprak şeklinde ayrılan parçalar bu yıl böyle bir güzellik yaptılar.Eğer büyük olan açarsa o da mutlu eder beni

Eski 11-05-2010, 21:09   #157
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Lilium Candidium / Misk zambağı

Lilium Candidium
Misk zambağı

Zambakların en beyazı ve en güzel kokanı .

Name:  DSC01812.jpg
Views: 1952
Size:  29.7 KB

Eminim birçoğumuzun bahçesinde vardır . Forumu tarayınca bulamadım .
Onun hakkında da paylaşılacak çok şey vardır .

nanemolla ve Jakin beğendi.
Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2010, 21:17   #158
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

kumyaka2010's Avatar

Giriş Tarihi: 27-12-2009
Bugun bahceye indim,miszambagı ( burada bocek zambagı diyorlar ) açmak uzere idi.

Eklenen Resimler

Denizardacan beğendi.
kumyaka2010 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2010, 15:13   #159
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-10-2009
merhaba benim zambağımın tomurcuk kısımlarında akşam fark ettim yeşil ufacık böcekler vardı elimle temizledim fakat bunların bir zararı varmı acaba evin kapalı balkonunda duruyordu.
Zambağımın açmasınada çok az kalmıştı.

erdembalkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2010, 13:33   #160
Ağaç Dostu

Orkun Kırcı's Avatar

Lilyumlarımda birkaç tomurcuk kuruması yaşadım. Acaba suyunu fazla vermemden olmuş olabilir mi? Farketmeden üstüste sulamışım toprağı epey ıslaktı.

Eski 16-05-2010, 20:02   #161
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Sayın erdembalkan, gördükleriniz bittir, çiçeğin suyunu emerek şekil bozukluğu yaratırlar, herhangi bir bit ilaçları ile sorununuz çözülür.

Sayın orkun kırcı, tomurcuk kuruması bir sapın tomurcukların tümünde mi var? yoksa bazılarındamı?
Bu dönemde yani tomurcuk ve çiçek döneminde liliumlar biraz daha fazla suya ihtiyaç duyarlar yeter ki saksınız iyi süzek bir toprağa sahip olsun saksı alt deliklerinden su süzülebilsin.

Resimleyebilirsen daha iyi olur.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2010, 20:14   #162
Ağaç Dostu

Orkun Kırcı's Avatar

Abicim bir sapın bazı tomurcuklarında var. Aynı saksıda 5 kök diktim 2 kökte böyle oldu.

Eski 24-05-2010, 20:56   #163
Ağaç Dostu

ciceksever70's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2008
Herkese iyi aksamlar... Benim gecen ay diktigim liliumlari bir sey iki gün icinde tamamen yedi. Bahceye gömdügümüz küvetin icine lilium ve nergis soganlari ekmistim. Önce bir seyin liliumun toprak seviyesindeki sapini ve kökün bir kismini kemirdigini gördüm. Cicegin dibinde bira sisesi kapagi kadar bir delik vardi. Bahcenin belirli yerlerinde de bu deliklerden buldum, yani bir tünel acilmisti ama köstebek gibi tümsekli bir tünel degil de toprakta hic iz birakmayacak sekilde. Ertesi gün liliumlarin ücü de tamamen gitmisti. Ben ne oldu diye bakarken bir sey nergislerden birini topragin icine cekiverdi. Önce danaburnu diye düsündüm ama danaburnu bu kadar hizli calisabilir mi? Acaba ne olabilir ve nasil bir önlem alabilirim?

Eklenen Resimler

Düzenleyen ciceksever70 : 24-05-2010 saat 21:19 Neden: resim ekleme
ciceksever70 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2010, 21:47   #164
Ağaç Dostu

fsuzen's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2008
Sayın ciceksever70

Eğer benim bahçemdeki ile aynı canlı ise tarla faresi.Benim lale ve lilium soğanlarımın çoğunu yedi.Zehirli yem koydum ama çözüm olmadı.

fsuzen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2010, 21:57   #165
Ağaç Dostu

ciceksever70's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fsuzen Mesajı Göster
Sayın ciceksever70

Eğer benim bahçemdeki ile aynı canlı ise tarla faresi.Benim lale ve lilium soğanlarımın çoğunu yedi.Zehirli yem koydum ama çözüm olmadı.

Biz de süphelendik ancak tarla faresi metal küvetin dibinden girip tünel kazabilir mi?

Eski 25-05-2010, 21:34   #166
Ağaç Dostu

ciceksever70's Avatar

Bugün dayanamayip küvetin topragini bosalttik cünkü icindeki üc lilium ve yaklasip yirmi nergis tamamen yenip bitmisti. Bir tek phlox cicekleri duruyordu. Tahliye deligine koydugumuz metal kafes duruyordu ama tahliye deligini acip kapatmaya yarayan metal dügme itilmis ve yeni bir delik ortaya cikmisti. Bu delikten de bahcenin diger yerlerindeki tünellere baglanti oldugunu tahmin ettik. Bu delige de metal bir tel koyduk ama ne kadar care olur bilemem. Tünelleri kapali bulan tarla faresi yeni tüneller kazar mi onu da zaman gösterecek.

Eski 26-05-2010, 13:02   #167
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-03-2010
Tarla fareleri genellikle işlenmemiş topraklarda ve bol otlu olan bölümlerde bulunur.Çünkü oralarda hem bol besin vardır hem de gizlenmeleri daha kolaydır. Tarla faresinde kurtulmanın yolu da etrafta yabani otu bol olan yer bırakmamak ve ne ektiyseniz onların etrafı işleyerek tünellerini bozmak. Gizlenecek yer kalmadığında hemen bölgeyi terkederler ve başka yerde yuvalanırlar. Ayrıca etraftaki yabani otlar temizlenince tarla fareleri kedi ve diğer doğal düşmanlarınca daha kolay farkedilip doğal olarak yok edilirler.

Acil önlem ise deliklerine su doldurun ve başında bekleyin tüneller su dolunca tünellerin bir ucundan hava almak için mutlaka dışarı çıkacaktır. On gereğini gönlünüze göre yapmanız imkanı ortaya çıkar.

yarenimex Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2010, 10:49   #168
Ağaçsever

Kevser's Avatar

Giriş Tarihi: 29-10-2009
merhaba zambakseverler

ilk kez zambak soğanı ekmiştim. büyümelerini izlerken böyle bir oluşum ile karşılaştım. bu da zambak veya lilium mudur? üstünde minik minik tomurcuk gibi çiçekler var. yanındaki zambakta öyle bir çiçeklenme yok, forumdaki resimlerdeki gibi büyüyor. bundaki farklılık neye alamettir bilemedim? tanıyan arkadaşlar bir fikir verebilir mi?

Kevser Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2010, 23:02   #169
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-05-2010
merhaba,

siteye yeni üye oldum zambak hayranıyım bahçemde eskiden vardı soğanı çürüdü yeni soğan almak istiyorum nerede bulabilirim yardımcı olursanız sevirim.
aydinucar34@hotmail.com

aydın uçar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2010, 18:53   #170
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aydın uçar Mesajı Göster
merhaba,

siteye yeni üye oldum zambak hayranıyım bahçemde eskiden vardı soğanı çürüdü yeni soğan almak istiyorum nerede bulabilirim yardımcı olursanız sevirim.
aydinucar34@hotmail.com
Satış Bölümünde!!

kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2010, 20:29   #171
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 21-04-2010
Selamlar,

Nisan ayında soğan olarak diktiğim lilium çiçek vermek yerine soğan vermeyi seçti sanırım boyu kısa kalıp yaprak aralarından soğanlar patladı ve şuanda üstleri yeşermeye başladı soğanların.bu aşamadan sonra soğanları sağlıklı bir şekilde toprağa aktarmak için hangi yolları izlemeliyim bana bu konuda yardımcı olurmusunuz.bitkinin son durumu hakkında bilgi vermesi için aşağıya bugün çektiğim fotoğraflarını ekliyorum.şimdiden teşekkürler.

Düzenleyen burak_skry : 22-06-2010 saat 20:41
burak_skry Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2010, 20:43   #172
Ağaçsever

ilk mesajımdaki fotoğrafları düzeltim umarım şimdi yardımcı olabilirsiniz.

Eski 29-06-2010, 19:13   #173
Ağaç Dostu

bhdr34's Avatar

Giriş Tarihi: 07-10-2009
Sn.Lilium
bir arkadaşın alıpta ekemediği lilium soğanlarını bana verdi (renkli kokusuz olanlardan), bu zamanda ekebilirmiyim, ya da ne yapmam gerekir.
şimdiden teşekkürler

bhdr34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2010, 19:42   #174
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Şu an dinlenme dönemlerinde olduğu için bir bir bucuk ay bekletebilirsin,(Serin bir yerde) havalar biraz serinlesin o zaman ekersiniz.

Eski 30-06-2010, 03:09   #175
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi burak_skry Mesajı Göster
Selamlar,

Nisan ayında soğan olarak diktiğim lilium çiçek vermek yerine soğan vermeyi seçti sanırım boyu kısa kalıp yaprak aralarından soğanlar patladı ve şuanda üstleri yeşermeye başladı soğanların.bu aşamadan sonra soğanları sağlıklı bir şekilde toprağa aktarmak için hangi yolları izlemeliyim bana bu konuda yardımcı olurmusunuz.bitkinin son durumu hakkında bilgi vermesi için aşağıya bugün çektiğim fotoğraflarını ekliyorum.şimdiden teşekkürler.

Guncel bi sorum var ilgilenirseniz cok sevinirim.

Eski 05-07-2010, 18:34   #176
Ağaçsever

Alıntı:
Guncel bi sorum var ilgilenirseniz cok sevinirim.

Güncel...

Eski 05-07-2010, 19:17   #177
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Sayın burak_skry,

İlk sorunuzu dahi gördüm, gördüm fakat tam bir şey söyleyemediğim için cevapsız bıraktım.
Böyle bir oluşum yaşamadım, resimlerde ki durum sanki çiçek sapı kırılmış ve ya kopmuş görülüyor.
Yapraklarında küçük lekeler var, daha alt taraftaki kuruyan yapraklarda da bu tür lekeler oluştumu daha önceden. İyi hatırlatın.

Bir ikincisi, liliumun türü ne? Asiatic bir türe benziyor.

Son durumu ile ilgili bir resimle, Bakımı ve toprağı ile ilgili biraz bilgiler ile sorunu bulmaya çalışacağız. Sadece ben değil tüm arkadaşlar yardımcı olmaya çalışırız.

Düzenleyen Lilium : 05-07-2010 saat 23:58
Eski 05-07-2010, 21:15   #178
Ağaçsever

öncelikle ilginiz için teşekkürler.

Liliumu soğan olarak nisan ayında bir marketten aldım.aldığımda soğan içinde bulunduğu poşette filizlenmişti zaten mayıs ayı başlarında dikimi yaptım diktiğimde bitkinin sapı toprak üzerinde kalmıştı bile aynı soğandan mart ayı içinde de almıştım ama onun gelişimi gayet güzel oldu 7 tane çiçek verdi mayıs ayında ama bu aldığım biraz daha yavaş gelişti fotoğraflarda gördüğünüz boya geldi ve tepesinden küçük bir tomurcuk verdi daha sonra o tomurcuk kendiliğinden kurudu bende bir süre sonra tomurcuğu kopardım.bir kaç hafta sonrada bitki yaprak aralarından gövdeye bağlı soğana benzer yumrular çıkarmaya başladı hepsi yeşil renke ve soğanların uçlarından yeni filizlenmiş yaprak tarzı filizler fışkırdı ve o filizler uzamaya başladı.bitkinin en zon hali hala üstte eklediğim fotolardaki gibi.geçenlerde soğanlardan birini gövdeden ayırdım üst filiz toprak dışında kalacak şekilde dikim yaptım belki köklenir diye bekliyorum filiz hala canlı herhangi bir kuruma yok şuana kadar.bu arada liliumun cinside aşağıdaki fotoğraflardakinden.

Eski 06-07-2010, 00:39   #179
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
öncelikle ilginiz için teşekkürler.

Liliumu soğan olarak nisan ayında bir marketten aldım.aldığımda soğan içinde bulunduğu poşette filizlenmişti zaten mayıs ayı başlarında dikimi yaptım diktiğimde bitkinin sapı toprak üzerinde kalmıştı bile aynı soğandan mart ayı içinde de almıştım ama onun gelişimi gayet güzel oldu 7 tane çiçek verdi mayıs ayında ama bu aldığım biraz daha yavaş gelişti fotoğraflarda gördüğünüz boya geldi ve tepesinden küçük bir tomurcuk verdi daha sonra o tomurcuk kendiliğinden kurudu bende bir süre sonra tomurcuğu kopardım.bir kaç hafta sonrada bitki yaprak aralarından gövdeye bağlı soğana benzer yumrular çıkarmaya başladı hepsi yeşil renke ve soğanların uçlarından yeni filizlenmiş yaprak tarzı filizler fışkırdı ve o filizler uzamaya başladı.bitkinin en zon hali hala üstte eklediğim fotolardaki gibi.geçenlerde soğanlardan birini gövdeden ayırdım üst filiz toprak dışında kalacak şekilde dikim yaptım belki köklenir diye bekliyorum filiz hala canlı herhangi bir kuruma yok şuana kadar.bu arada liliumun cinside aşağıdaki fotoğraflardakinden.
Sevgili burak_skry,
Liliumlarınız asiatic ve oriental Liliumlardan, bakımları kolay türler, yazdıklarınız ve resimlerden anladığım kadarı ile, bu türlerin yaprakları sonuna kadar yeşil ve canlı dururlar, sizinki o dediğiniz tomurcuk döneminde bir rahatsızlık geçirmiş, yapraklarını da kurutmuş tomurcuğu da etkilenmiş daha sonrada soğan kendini toparlamış mücadele vermiş hatta yandan bir de yavru yapmış.

Bu rahatsızlığı sebebini buradan bilemem ama büyük bir ihtimalle sulama yanlışlığı olabilir.

Aslında güzel bir tecrübe yaşamışsınız, ben böyle bir tecrübe yaşamadığım için, o yaprakların arasında ki soğanları çok merak ediyorum keşke resimleseymişsiniz, soğan mı değil mi nasıl bir şey görmüş olurduk.

Soğanların birini ayırıp ektim diyorsunuz, o soğanlarda köke benzer bir şeyler varmıydı? Hala duran varsa soğan dediklerinizi net bir şekil de fotoğraflayabilirmisin.

Sonuç olarak belki çiçek görememiş olabilirsiniz ama iyi bir şey öğrenmiş oluyorsunuz (oluyoruz)
Öyle tahmin ediyorum kök kısmında bolca yavru soğan yapmıştır, daha sonra saksı değiştirirken de bunları paylaşırsan sevinirim.

Saksı değiştirme dönemi yaprakları kurumaya yüz tuttuğu dönemde yapabilirsiniz.

Eski 04-11-2010, 12:12   #180
Ağaç Dostu

nurcanaybay's Avatar

Giriş Tarihi: 19-09-2008
22.9 'da diktiğim mis zambaklarımın bu günkü halleri ...

Eklenen Resimler

nurcanaybay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
lilium candidum, soğan, zambak

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:53.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024