agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni131Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-12-2012, 11:04   #181
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-03-2012
geçen hafta saksılara sümbül soğanı ektim burada soğanın 1,5 katı derinliğe ekin yazıyor internette yaptığım araştırmada da soğanların bir kısmı toprağın dışında..yanlış bir şey yaptım sanırım yardımcı olabilir misiniz? benim soğanlar saksının orta kısmının biraz altında ekili..

cherry Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2012, 11:15   #182
Ağaç Dostu

çiftçi5234's Avatar

Giriş Tarihi: 29-01-2011
1 / 5 olmasın ? Belkide yazım yanlışıdır.

çiftçi5234 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2012, 12:43   #183
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2008
Galeri: 44
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cherry Mesajı Göster
geçen hafta saksılara sümbül soğanı ektim burada soğanın 1,5 katı derinliğe ekin yazıyor internette yaptığım araştırmada da soğanların bir kısmı toprağın dışında..yanlış bir şey yaptım sanırım yardımcı olabilir misiniz? benim soğanlar saksının orta kısmının biraz altında ekili..
Soğan, yumru ya da rizomlu bitkiler kendi içlerinde çaplarına, ebatlarına göre ekilmeleri gereken derinlik konusunda az da olsa farklılık gösterebilirler ama genel olarak Soğanlı, yumrulu bitkilerin ekim derinliği konusu karmaşık bir konu değildir.

Sümbül soğanı ekme şekliniz doğrudur. Bence yerinden hiç oynatmayın.

tabus ve cherry beğendi.
kelebek çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2012, 16:00   #184
Ağaç Dostu

sayın kelebek çalısı açıklamanız için teşekkür ederim yüreğime su serpti yoksa çıkartıp daha yüzeye ekmeyi düşünüyordum

Eski 27-12-2012, 18:21   #185
Yeni Üye

Mintaa's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2012
Galeri: 2
2 hafta önce cigdem ve nergis soganlarimin ekiminde dikim kosullari, toprak, sulama gibi unsurlarin hepsine forumda okudugum bilgilere gore dikkatlice gerceklestirdim. Soguk gunlerde de dondan korumak icin dis kismini ve ustunu sardim..
Dun soganlari kontrol etmek istedim..ancak hicbir kipirdanma yok.. Herhangi bir çimlenme, köklenme..vs olmamiş.. Diktigim sekliyle kalmislar.

2 hafta soganlarda degisiklik beklemek icin erken bir sure midir? Yoksa atladigim biseyler olabilir mi?

Mintaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2012, 18:30   #186
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mintaa Mesajı Göster
2 hafta önce cigdem ve nergis soganlarimin ekiminde dikim kosullari, toprak, sulama gibi unsurlarin hepsine forumda okudugum bilgilere gore dikkatlice gerceklestirdim. Soguk gunlerde de dondan korumak icin dis kismini ve ustunu sardim..
Dun soganlari kontrol etmek istedim..ancak hicbir kipirdanma yok.. Herhangi bir çimlenme, köklenme..vs olmamiş.. Diktigim sekliyle kalmislar.

2 hafta soganlarda degisiklik beklemek icin erken bir sure midir? Yoksa atladigim biseyler olabilir mi?
Soğanlar Dinlenme (Dormancy) halinde Olabilir. Uygun depolanmamış ve Dinlenmesi kırılmamış olabilir.

kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2012, 20:01   #187
Yeni Üye

Mintaa's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2012
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kgursan Mesajı Göster
Soğanlar Dinlenme (Dormancy) halinde Olabilir. Uygun depolanmamış ve Dinlenmesi kırılmamış olabilir.
Yapabileceğim bisey var mi su anda sayin kgursan? Tesekkurler..

Mintaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2012, 16:44   #188
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mintaa Mesajı Göster
Yapabileceğim bisey var mi su anda sayin kgursan? Tesekkurler..
Soğanlar toprak üstüne çıkıncaya(yani cücükleninceye) kadar fazla su vermeyin. Hatta su vermeyin, çıkınca sulayın.

Eski 11-02-2013, 15:24   #189
Ağaç Dostu

12. ayda iki saksıya üçer adet sümbül soğanı ekmiştim. Saksının biri daha geçen ay çiçek verdi ve bitti. Diğer saksı hala minicik uç verdi durdu. Şimdi kuruyan çiçek ve yaprakların olduğu soğanları ne yapacağım? Bazıları toprak yüzeyinden itibaren kesip karanlık yere saksıyla kaldırıyorlarmış. Bazıları da soğanları topraktan çıkarıyormuş. Deneyimli arkadaşlar ne yapacağımı söyleyebilir mi? Bir de diğer saksıda sorun mu var acaba onlar neden büyümüyor?

Eski 14-02-2013, 00:10   #190
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2008
Galeri: 44
Alıntı:
12. ayda iki saksıya üçer adet sümbül soğanı ekmiştim. Saksının biri daha geçen ay çiçek verdi ve bitti. Diğer saksı hala minicik uç verdi durdu. Şimdi kuruyan çiçek ve yaprakların olduğu soğanları ne yapacağım? Bazıları toprak yüzeyinden itibaren kesip karanlık yere saksıyla kaldırıyorlarmış. Bazıları da soğanları topraktan çıkarıyormuş. Deneyimli arkadaşlar ne yapacağımı söyleyebilir mi? Bir de diğer saksıda sorun mu var acaba onlar neden büyümüyor?
Sn. cherry,

Her iki uygulama da çiçeklenme bittikten ve bitkinin yaprakları tamamen solup, kuruduktan sonra gerçekleştirilebilecek eylemlerdendir.

Bitki çiçeklenmeyi bitirdikten sonra, çiçek sapını kesmek doğru hareket iken, yapraklar henüz yeşil olduğu için potasyum içeriği yüksek besin ile takviyede bulunmak gerekir.

Kuruyan yaprakların toprak seviyesinden alınrak temizlenmesi akabinde saksı olduğu gibi karanlık ve nemsiz bir alanda muhafaza edilebilir. Elbetteki sulama tamamen kesilmelidir.

Saksı içinde toprağı ile birlikte muhafaza etmek daha kolay bir yöntem iken, soğanları topraktan çıkararak temizleyerek ve gerekli koşullarda sağlıklı bir şekilde muhafaza etmek biraz daha zor olabilir. Zira saklayacak olduğunuz soğanlar rutubet kapabilir, üzerlerinde mantar enfeksiyonu gelişebilir, soğanlar bozularak çürüyebilir. Bu yol daha dikkat ve özen ister.

Diğer sümbül soğanlarının yapraklarını çıkardıktan sonra gelişimini durdurması konusunda ise aklıma ilk gelenler arasında çürüme veya zararlıların yol açtığı bir durum olabileceği fikri oluşuyor.

adneser, YeniGine ve kıran beğendi.
kelebek çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2013, 08:33   #191
Ağaç Dostu

Teşekkür ederim cevap için. Yapraklar iyice kuruduktan sonra saksısıyla kaldırırım o zaman.

Eski 07-05-2013, 15:14   #192
Ağaç Dostu

zebra's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2013
Arrow

Merhaba arkadaslar,

Soganli bitkiler konusunda fazla bilgim yok. Vakit buldukca arastirma yapiyorum ama aklima takilan birkac soru var. Eger cevaplayabilirseniz cok sevinecegim.

1) Bu yil bahce duzenlemem icin 10'nu gecik degisik cicek soganlari aldim ve onlari yerlerine dikmek istiyorum. Ama sebzelerde oldugu gibi son donlarin gecmesini beklemeliyim, soganlari dikmek icin? (Paketlerin arkasinda nisan-mayis gibi dikim yapilir onerisi var)

2) Soganli cicekler acip, bitki kuruduktan sonra soganlar sokulur, ileri seneler icin serin yerde saklanir deniyor ama ben bu islemleri hic yapmiyorum ve bahcemde her yil laleler, zambaklar cikiyor. Acaba bu normal midir? Yoksa bazi soganli cicekler kisa dayanikli midir?

Ilginiz icin tesekkur ederim arkadaslar.

zebra Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2013, 20:04   #193
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zebra Mesajı Göster
Merhaba arkadaslar,

Soganli bitkiler konusunda fazla bilgim yok. Vakit buldukca arastirma yapiyorum ama aklima takilan birkac soru var. Eger cevaplayabilirseniz cok sevinecegim.

1) Bu yil bahce duzenlemem icin 10'nu gecik degisik cicek soganlari aldim ve onlari yerlerine dikmek istiyorum. Ama sebzelerde oldugu gibi son donlarin gecmesini beklemeliyim, soganlari dikmek icin? (Paketlerin arkasinda nisan-mayis gibi dikim yapilir onerisi var)

2) Soganli cicekler acip, bitki kuruduktan sonra soganlar sokulur, ileri seneler icin serin yerde saklanir deniyor ama ben bu islemleri hic yapmiyorum ve bahcemde her yil laleler, zambaklar cikiyor. Acaba bu normal midir? Yoksa bazi soganli cicekler kisa dayanikli midir?

Ilginiz icin tesekkur ederim arkadaslar.
Yazın çiçek açan soğanlı bitkiler, Don lar geçtikten sonra dikilir, ama bazı soğanlılar (lale,sümbül, lilium vb) dondan zarar görmez, kış (soğuk) isterler bunları sökmeden bırakabilirsiniz, ama dahlia (yıldız) çiçeğinin soğanını kışın toprakta bırakırsanız donar.

zebra beğendi.
Eski 17-05-2013, 20:08   #194
Ağaç Dostu.

Alıntı:
uç vermeyen saksıdaki soğanlar çürümüş olabilir. Diğer saksıyı olduğu gibi kaldırıp Kasımdab tekrar sulayabilirsiniz veya soğanları kasım ayında tekrar dikebilirsiniz, veya soğanları şimdi çıkarıp,gölgede kurutup kasımda dikebilirsiniz

Eski 18-11-2013, 14:40   #195
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-03-2013
Arkadaşlar,Sümbüllerin Nisan ayında çiçeklenmesini istiyorum,bu durumda saksıya soğanları ne zaman ekmemi tavsiye edersiniz?

hira beğendi.
doktor2005 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2013, 14:52   #196
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi doktor2005 Mesajı Göster
Arkadaşlar,Sümbüllerin
Nisan ayında çiçeklenmesini istiyorum,bu durumda saksıya soğanları ne
zaman ekmemi tavsiye edersiniz?
Soğanların tam ekim zamanlarındayız, bugünlerde hemen ekebilirsiniz.

doktor2005 beğendi.
hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2013, 08:48   #197
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-03-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hira Mesajı Göster
Soğanların tam ekim zamanlarındayız, bugünlerde hemen ekebilirsiniz.
Peki hemen başlayalım bakalım.Çok teşekkürler

hira beğendi.
doktor2005 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-11-2013, 13:18   #198
Ağaçsever

Deryya's Avatar

Giriş Tarihi: 21-05-2013
Sayın Hira hanım, ben soğanlarımı diktim. Fakat galiba yanlış yerde "soğanlı bitkilerin depolanması saklanması" paylaştım. Ekim zamanı ve şekli yanlış mı soğanlar çürürmü? yorumlarınızı bekliyorum. Çünkü daha çok soğanım var böyle hazır bekleyen. Bahçem olmadığı için sadece saksıya dikebilirim.

Deryya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-11-2013, 14:31   #199
Ağaç Dostu

nkutsay's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2013
Mmerhaba

geçen yıldan kalan lale ve nergis soğanlarıni diktim bu arada sanırım lalelerin minik minik yavruları da oluşmuş onları ne yapmam lazım. Meyve fidani diplerine eksem fidan ya da soganciklara bir zarari olur mu

nkutsay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2013, 16:33   #200
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nkutsay Mesajı Göster
Mmerhaba

geçen yıldan kalan lale ve nergis soğanlarıni diktim bu arada sanırım lalelerin minik minik yavruları da oluşmuş onları ne yapmam lazım. Meyve fidani diplerine eksem fidan ya da soganciklara bir zarari olur mu
Geçen yıldan kalan dediğiniz (2012 de dikilmeyen soğanlar ise) işe yaramaz. Onların içleri geçmiştir, Bu yaz sökülmüş soğanlar şimdi dikilmelidir. Küçük yavrular ağaç altına veya başka yerlere dikilebilir, büyüyüp çiçek vermesi için 3-4 yıl bakım görmelidir.

Eski 11-12-2013, 13:10   #201
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Saksılarda nergis yetiştirenlere:

Nergis

Nergis

pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2013, 12:18   #202
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Edindiğiniz soğanlı bitkiler genelde besili ve çiçek verecek konumdadır.
Bunları ilk yıl ekersiniz, güzel güzel açarlar..ama aynı soğanlar aynı saksılarda bir sonraki yıl açmayabilirler..
Bunun nedenleri şunlar olabilir:
- Soğanlarınız birden fazla yavruya bölünmüş ve bu yavrular çiçek verecek iriliğe henüz ulaşamamış olabilir.
- Saksınız derin ve geniş değildir..Soğanlı bitkilerin 30 santim kadar köklenebildiklerini unutmayın..rahatlıkla köklenebildikleri bir toprak ortamı yoksa küçük kalacaklar ve açamıyabileceklerdir.
- Saksınızda soğanlarınızı çok sık ekmiş ve yeterince beslenemediklerinden gelecek yılın soğanları küçük kalmıştır.Saksıda dahi olsa soğanlar arasında en az 10-12 santim mesafe olmalıdır.
- Saksınızın toprağı yeterli besinlere sahip değildir.Çiçeklenmeyi sağlayan fosfor, soğanların irileşmesini sağlayan potasyum bakımından fakir olabilir..Odun külü, kemik unu, 15.15.15 gübrelerle besin takviyesi yapabilirsiniz.En azından üçte bir oranında çok yanmış hayvan gübresi ilave edebilirsiniz.
- Saksınız tam güneş gören bir yerde değildir.Soğanlarınızın sağlıklı gelişmesi için günde en az 6-7 saat güneş gören bir yerde olması gerekir.
- Son olarak, çiçekler geçtikten sonra bakım, ara gübrelemeye ve sulamayı ihmal etmişsinizdir..En önemli dönem, çiçekler geçtikten sonraki dönemdir..Bu dönemde 1-2 defa hafiften takviye gübrelemesi yapılmalı, sulama ihmal edilmemelidir..Mayıs ayı sonrasında ise sulama kesilmeli, yapraklar kendiliğinden kuruyana kadar beklenilmelidir..Çiçekler geçtikten sonra yapraklar asla kesilmemeli, iple demet haline getirilip bağlanmamalıdır.Ayrıca, çiçekler geçtikten sonra çiçeği saptan 2-3 santim altından kesip atarsanız, soğanların irileşmesine katkısı olacaktır.

Eğer soğanlı bitkileriniz, bu hususları yeterince telafi etmediğiniz için yine de açmıyorlarsa onlardam umudunuzu kesip sakın ama sakın atmayın..
Onları eğer varsa kendi bahçenizde, yoksa bir ahbabınızın bahçesinde bol güneşli, süzek, verimli toprağı olan yere ekin..Orada bir yıl geçirsinler ve kendilerini toparlasınlar..Yeterli beslenme ve doğal koşulların sağladığı avantajla bir yıl sonra yine açabilir duruma geldiklerinde tekrar saksılarınıza ekebilirsiniz.

Lilium ve SUDEM beğendi.

Düzenleyen pria : 12-02-2014 saat 18:38
Eski 01-02-2014, 13:49   #203
Yeni Üye

oyuncak's Avatar

Giriş Tarihi: 22-01-2014
Galeri: 1
aralığın 22 sinde asya laleden iki paket lale soğanı almıştım. biri queen of night diğeride fostery king. fostery king in 1 i dışında hepsi köklendi. ( soğanın biri toprak altında çürüyüp yok olmuş.) ama queen of night ların 2 tanesinde bi sorun çıktı. yaprakların kenarları sanki yenilmiş. kurumular var koyu renkli. bende bu sabah elime makası aldım kuruyan kenarlarını kestim. iyi mi yaptım kötü mü yaptım? ve bu sorun devam ederse ne yapmalıyım? neyden kaynaklanıyor bu ? bi sorum daha olucak. ocağın 26 sında metroda gezerken lale soğanları gördüm. kırmızılı beyazlı dayanamadım aldım hemen. uçlarından yeşermişlerdi soğanlar. ital bi markası vardı. ve aldığım gün hemen onları toprağa ektim. kökelirlermi ? yanlışmı yaptım ekmekle ? önümüzdeki sene mi ekmeliydim ? bilgilendirirseniz çok mutlu olurum arkadaşlar.

oyuncak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-02-2014, 14:12   #204
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

İlk yaptığınız biraz yanlış..Kuruyan kısımları kesmeseniz de olurdu..İkinci yaptığınız ise doğru..iyiki hemen ekmişsiniz..
Biraz rahat bırakırsanız onları, onlar kendi kendilerine ne yapacaklarını iyi bilirler )
Benim gibi günde 3 kere başlarına gidip, üstlerine tirterseniz, yanlış şeyler yapma ihtimaliniz artar..
Elinizden makası da bırakın yanlarına giderken

Eski 01-02-2014, 15:44   #205
Yeni Üye

oyuncak's Avatar

eh daha öncede lale ekmiştim ama ilk kez böyle kuruma görünce korktum ne yapacağımı bilemedim. çok teşekkürler cevap için ^^

pria beğendi.
Eski 14-02-2014, 12:44   #206
Yeni Üye

oyuncak's Avatar

Arkadaşlar benim bir sorum daha olacak. Galiba diğer masajımda belirttiğim lalelerin yapraklarındaki yanık gibi oluşan çürümelerin sebebini keşvettim. Ben lalelerimi biraz derine ekmiştim. Soğanlar tamamıyla toprak altındalardı. Bu sabah bi lale yaprağının en dip kısmında bi çürüme daha gördüm henüz yeni başlamıştı. Beyaz ipliksi bir oluşum vardı çürüğün üstünde. Bende kazdım toprağı ve soğanları ortaya çıkardım. Hani buzdolabında küflenen limon, portakal olur. Yeşilimsi beyazımsı küfler olur. 3 lale soğanımın dış yüzü bu şekilde mavimsi yeşilimsi beyazımsı küflenmiş. Henüz içine işlememiş sadece dış yüzeyinde şuan. Bir üzüldüm bir üzüldüm .... Anlatamam sizlere kahroldum... Elimden geldiği kadarıyla temizledim. Bu küflü soğanlar bide filizlenmişler parmağım kadar. Minnacık yavruları bile var filizlenmiş. Benim sorum şu şimdi, bu küf ilerler mi? Durdurabilir miyim bu küflenmeyi? Yoksa ilerde çiçeklenemeden yavrulanamadan ölüp gidecekler mi ? Ben yarın bu küflü soğanların resimlerini de çektim paylaşacağım sizlerle.

Eski 14-02-2014, 16:28   #207
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-05-2009
sayın oyuncak soğanları ekerken soğanlarda bir anormallik varmıydı yoksa sağlam sert soğanlarmıydı.bu çrüme genelde kuru kalan soğanlarda olur.soğanları ektikten sonra sulammamışsanız olmuş olabilir

botanikerdi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2014, 11:18   #208
Yeni Üye

oyuncak's Avatar

Sayın botanikerdi soğanları aldığımda herhangi bir anormallik gördüğümü hatırlamıyorum. Eker ekmez sulamıştım. İşte soğanları toprağı kazıp ortaya çıkardığımda şu haldeydiler:

Arkadaşlar buda bir önceki yazımda bahsettiğim yaprakta oluşan çürümenin resmi:

Eski 16-02-2014, 11:35   #209
Yeni Üye

oyuncak's Avatar

Ben bu küfü neme bağladım. Çok sulamış olabilirim. Çünkü toprağı kazıp soğanları çıkardıktan sonra küflü bölgede bi kuruma başladı. Umarım çok ilerlemez soğanıma bi zararı dokunmaz....

Eski 19-02-2014, 13:37   #210
Yeni Üye

oyuncak's Avatar

Kimsede bir şey söylemiyor bu konu hakkında ha -.- ....

Etiketler
bitki, bitkiler

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:32.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024