agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni131Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-02-2014, 14:14   #211
Ağaç Dostu

olcim's Avatar

Giriş Tarihi: 10-10-2011
[QUOTE=oyuncak;1250994]Kimsede bir şey söylemiyor bu konu hakkında ha -.- ....[/QUOTE
Sayın oyuncak , şu an kimse görmemiş olabilir , o sebepten cevap veren yoktur Ben yardımcı olayım , benim soğanlarımda da bu durum oldu . Ben tamamen topraktan çıkarıp köklerine baktım , bazıları kökten çürümüştü , diğerlerinin de dış kabuğu küflenmeye başlamıştı... Ben o küflü bölgeyi temizledim , tekrar soğanı ektim ,ancak güneşli bir yere bıraktım. Siz de böyle yapabilirsiniz . Şayet dipten çürüme varsa ; çok su vermişsiniz demektir . İnceleyin , kurtulabilirse ne ala , bol şans

oyuncak beğendi.
olcim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2014, 21:59   #212
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi oyuncak Mesajı Göster
Sayın botanikerdi soğanları aldığımda herhangi bir anormallik gördüğümü hatırlamıyorum. Eker ekmez sulamıştım. İşte soğanları toprağı kazıp ortaya çıkardığımda şu haldeydiler:

Arkadaşlar buda bir önceki yazımda bahsettiğim yaprakta oluşan çürümenin resmi:
Bu penicillum (Küf) çürümesi . 1. resimdeki zarar yapmaz. Bitki büyüdükçe içten dışa doğru gelişir ve küflü bölge dışarı atılır, 2. resim biraz büyüme noktasına yakın olduğu için şüpheli.

Yapılacak şey: Toprağı biraz kuru tutmak, varsa elinizde fungusit (mantar ilacı) uygulayın. ilaç yok ise biraz sarımsak ezin sulandırın ve suyunu dökün. Emin değilim ama işe yarayabilir.

Yani olay nemden kaynaklanan küflenme.

tabus ve oyuncak beğendi.
kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2014, 10:37   #213
Yeni Üye

oyuncak's Avatar

Giriş Tarihi: 22-01-2014
Galeri: 1
Her neyse.. Kimsenin bir fikri olmamasına karşın ben izlenimlerimi anlatıyım. Belki birinizin başına da böyle bir iş gelir. Hiç olmazsa ben bu konuda bilgi paylaşmış olurum. Bu resimlerdeki küflenmiş soğanları toprağı kazıp ortaya çıkarmakla çok çok iyi yapmışım. Çünkü toprağı üstlerinden aldıktan sonra küfler kuruyup yok oldular. O küflü bölgeler böyle kalınca kurudular. Artık bu soğanları haftada bir kez suluyorum ve fazla toprağı üstlerinden aldıktan sonrada lalelerim hızlıca büyüyüverdiler. Şuan Küflenmiş 3 soğanımda kıpkırmızı çiçeklerini açtılar. Şuan sağlıklı görünüyorlar. İnşallah olumsuz bir sonuçla karşılaşmam ilerleyen günlerde....

pria beğendi.
oyuncak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2014, 10:40   #214
Yeni Üye

oyuncak's Avatar

Giriş Tarihi: 22-01-2014
Galeri: 1
Ben bir önceki mesajı sayfalara bakmadan yazıp göndermiştim. Özür dilerim. Bazı arkadaşlar fikirlerini paylaşmışlar. Çok teşekkür ederim.

oyuncak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2014, 09:51   #215
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-03-2014
İyi günler,

Ben yeni üyeyim. Ekteki fotoğraflarda -bitkilerin yapraklardan da anlaşılacağı üzere- bahçem olmadığı için balkonda lale, sümbül ve nergis yetiştirmekteyim. Saksıların çoğunluğu küçük, daha önce çiçekçilerde ürünleri bu tarz saksılarda gördüğüm için ve yerden tasarruf edebilmek adına küçük saksı kullandım fakat bu saksı boyutları bitkilerin büyümesini olumsuz etkiler mi acaba diye endişeleniyorum. Acaba saksı boyutlarını büyütmeli miyim, ya da bitkilerin büyümesine yardımcı olabilecek ve yer tasarruf sağlayabilecek daha farklı saksılar kullanabilir miyim?

Teşekkürler

Eklenen Resimler

pria, Muda ve SUDEM beğendi.

Düzenleyen ardoise : 12-05-2015 saat 10:10
ardoise Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2014, 10:12   #216
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Sayın ardoise,

Öncelikle ''ağaçlar.net''e hoşgeldiniz..

Benim bildiğim; mesela nergisler 30 santime kadar kök salabiliyorlar..Bu yüzden derin saksılar tercih edilmelidir..

En üst fotoğraftaki dikdörtgen saksınızı keşke 6-7 santim daha doldurup öyle ekseydiniz soğanlarınızı..

Alttaki saksılarınız da sığ gibi..Keşke o kadar çok saksı ile uğraşacağınıza, 40 adet kadar olan soğanlarınızı 30-35 santim derinlikte 40 santim kadar genişlikteki 3 büyük paylaştırıp saksıya ekebilseydiniz..
Bu yıl satın aldığınız soğanlar size iri ve yeterince besili geldiği için çiçeklenirler ama bu daracık koşullarda gelecek yılın soğanlarını yeterince besleyip geliştirebilirler mi, emin değilim..

ardoise beğendi.
pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2014, 10:18   #217
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-03-2014
Çok teşekkür ederim öneriniz için, saksı boyutlarını büyüteyim ben en iyisi.
Siteyi daha önceden de takip ettiğim için rumuzunuz tanıdık.
Double Daffodil için bu yıl için geç kalmış olmalıyım. Gelecek yıla bana 10 kadar ayırmanız mümkün olur mu acaba?

pria beğendi.
ardoise Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2014, 10:38   #218
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ardoise Mesajı Göster
Çok teşekkür ederim öneriniz için, saksı boyutlarını büyüteyim ben en iyisi.
Siteyi daha önceden de takip ettiğim için rumuzunuz tanıdık.
Double Daffodil için bu yıl için geç kalmış olmalıyım. Gelecek yıla bana 10 kadar ayırmanız mümkün olur mu acaba?
Sayın ardoise,

Saksıların altına koyduğunuz naylonda su birikmemesine de dikkat ediniz..Saksılar sığ olduğu için kökleri saksı tabanından dahi çıkabilir, su birikintisi içinde kalan kökler çürüyebilir..

Maalesef ''erlicheer'' nergislerim için geç kaldınız bu yıl..
Kısmetse 2015 yılında talebinizi karşılama olanağım olacak:

http://www.agaclar.net/forum/sogan-y...atis/30330.htm

pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2014, 08:38   #219
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Dün Şok marketlerden iki adet dahlia soğanı aldım. 2,95 tl. Üzerinde '1 adet' yazmasına rağmen içerisinde resimde eklediğim gibi bir sürü ince uzun puro gibi soğanlar var. Bunları koparıp ayrı ayrı diksem olmaz mı? Hepsini aynı yere diksem bir yumruk büyüklüğünde topan oluşturacak.

Eklenen Resimler

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2014, 09:02   #220
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
Sn. TCM, bilgim yok ama bence ayırmamalısınız. Bende gördüm fakat almadım. Nasıl ekeceğim hakkında en ufak bir bilgim ve fikrim yok. Tepesi aşağı ekerim falan

hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2014, 09:21   #221
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-05-2007
Galeri: 24
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hira Mesajı Göster
Sn. TCM, bilgim yok ama bence ayırmamalısınız. Bende gördüm fakat almadım. Nasıl ekeceğim hakkında en ufak bir bilgim ve fikrim yok. Tepesi aşağı ekerim falan
Sümbül sogani icin yazdiginiz bu Tepesi aşağı ekerim falan lafina ekleseniz de yazdigim bilgiyi Almanya Berlin Üniversitesi Bahce Bitkileri Hyazinthe üretiminde bulabilirsiniz. Yazdigim bundan önceki mesajin silinmesi ile de bu forumdaki paylasimin ne derece adil ve yararli oldugunu gördüm. Evet Yildiz cicegi bölünerek cogaltilir ama cicek gözü olmak kaydi ile .. Istediginiz Kadar silin.

erhan62 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-09-2014, 14:04   #222
Ağaç Dostu

Seabert74's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2013
Merhaba,

Elimde Hollanda'dan gelen 10 adet lale soganım var. Eylül'den itibaren dikim zamanı olarak işaretlenmiş üzerinde..

Ayrıca 10 cm aralıklarla ve 10 cm derinliğe dikilmesi yönünde işaretlenmiş.
Name:  lale.jpg
Views: 1655
Size:  32.0 KB

Yer darlıgı sebebi ile saksıya dikim yapmak istiyorum. Elimde bu pencere önü saksılardan var ancak saksı derinliği 13 -15 cm civarında. Kök gelişimi için uygun olur mu, bilemiyorum. 10 ad soganı aralıklarla bu saksıya dikmek güzel görüntü verir diye düşünüyorum??
Name:  saksı1.jpg
Views: 1842
Size:  4.1 KB

Bir de bu seçeneğim var; Derin ancak fazla genis olmayan bir saksı.. Bu saksıda hepsi birarada öbek öbek güzel görüneceğini düşünüyorum ancak soganların verimi ve büyümesi açısından nasıl değerlendirirsiniz ??
Name:  saksı2.jpg
Views: 1586
Size:  3.2 KB

Son bir soru;
İlk kez lale soganı dikeceğim. İzlediğim video ve okudugum yerlerde her bölgeye göre farklı bir yöntem belirtilmiş. İstanbul için topragın ne kadar altına dikim yapılmalı. Ayrıca bu konunun ilk sayfasında "saksıda lale yetiştirmenin" yanlış bir karar olmasından bahsedilmiş..

Yorumlarınızı rica ediyorum, tesekkurler

Seabert74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2014, 07:40   #223
Ağaç Dostu

Seabert74's Avatar

Merhaba,
Hiçkimsenin lale soganı dikimi hakkında fikri yok sanırım??

YeniGine beğendi.
Eski 30-09-2014, 08:15   #224
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-09-2011
Merhaba Seabert lale soğnlarını yeşil yeri yukarı gelmek üzere dikebilirsin, üst tarafı çok az görünsün . o saksıya 2 adet ek,sula,fazla güneş görmeyen biyere koy,ayda 1 kere sula,mart gibi güneşe çıkar nisanda lalerin açsın.birde lale soganlarını 4 gün aralıklarla ekersen biri solunca diğeri açar görselin hiç bitmez kolay gelsin segiler....

Seabert74 ve Laleci_03 beğendi.
murvettuncer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2014, 23:58   #225
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Seabert74 Mesajı Göster
Merhaba,
Hiçkimsenin lale soganı dikimi hakkında fikri yok sanırım??
Sevgili seabert74 tabi ki soğanları dikiyoruz artık hayrlısı ile inşallah!.. Sanırım çoğunluk soğanları sökmüyor, onun için dikelimmi, başlayalım mı diye soran yok... Ya da soğanlılar başlığında soruluyordur, ben de sizin gibi denk gelmedim.

Seabert74 beğendi.
YeniGine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2014, 08:06   #226
Ağaç Dostu

Seabert74's Avatar

Teşekkürler Yenigine..

Soganlarımı diktim , hayırlısıyla.. Umarım başarılı olurum..

YeniGine beğendi.
Eski 12-02-2015, 18:49   #227
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-08-2008
merhaba esim yurtdışından cesitli çiçek soğanları getirdi 125 tane soğan var bunları bahçeme ekmek istiyorum fakat üzerinde 9 ike 12. aylarda ekilmeli yazıyor. Sİmdi eksem ne olur? Nasıl ekmeliyim hepsi cicek soğanı iki tür nergiz var anemon, tulipa triumph, crocus ve allium yazıyor cicek isimleri. Subat ayındayız gec kaldık ekmekte simdi eksek ne olur bilgilendirirseniz sevinirim teşekkür ederim.

Milla ve uyap beğendi.
izmir35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2015, 23:53   #228
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi izmir35 Mesajı Göster
merhaba esim yurtdışından cesitli çiçek soğanları getirdi 125 tane soğan var bunları bahçeme ekmek istiyorum fakat üzerinde 9 ike 12. aylarda ekilmeli yazıyor. Sİmdi eksem ne olur? Nasıl ekmeliyim hepsi cicek soğanı iki tür nergiz var anemon, tulipa triumph, crocus ve allium yazıyor cicek isimleri. Subat ayındayız gec kaldık ekmekte simdi eksek ne olur bilgilendirirseniz sevinirim teşekkür ederim.
Şimdi ekin görün!! Olursa ne alaa, olmaz sa canınız sağolsun. O soğanlar Ekim e kadar beklemez.. Normal ekim zamanı Ekim-Aralık arasıdır.

Eski 14-02-2015, 20:00   #229
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-08-2008
tavsiyeniz için teşekkür ederim sayın kgursan..

izmir35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2015, 20:22   #230
Ağaç Dostu

asmalıtepe's Avatar

Giriş Tarihi: 29-04-2014
selamlar..

1 0cak ta diktiğim soğanlılardan sadece Süsen(İris) soğanları baş gösterdi. Diğerlerinde tık yok. Acaba korkulan mı oldu ki yoksa erken mi ?

Korkulan dediğim çoğumuzun başına geldiği gibi don mu vurdu yoksa? Nasıl anlarım sonucu?

Fikirlerinizle yardımcı olursanız sevinirim.

asmalıtepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2015, 23:28   #231
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-02-2015
Merhaba bir süpermarketten aldığım Zambak vardı sonbahardı aldığımda. Çiçekleri açmak üzereydi.Çiçek açtı döktü yaprakları ve sapı kurudu. Bende okuduklarıma göre sapını 5-6 cm kalacak şekilde kestim acaba bitkim iyi mi? Şuan uzun zamandır hiç bir hareket yok sizce yanlış mı yaptım ? Kurtarabilirmiyim? Teşekkürler

peyzajci22 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2015, 12:27   #232
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Zambağın hangi cins olduğunu belirtmemişsiniz, lilium candidum'sa bu tarih itibarıyla yapraklanması gerekirdi, diğer Asiatic, Oriental türler ilkbaharla birlikte yapraklanıp yeşerecektir.

Çiçeği bittikten çiçek sapı kurutuktan sonra Zambağınız topraktaysa sulamayınız (Sulanırsa çürür soğanı kaybedebilirsiniz) yağmur suları yeterli olur, saksıdaysa çok az nemlendirmek ya da saksıyı dışarıya yağmur göreceği bir yere koymak yeterli olur, yeşerdikten yapraklandıktan sonra havaların ısınmasıyla birlikte az ve dengeli bir şekilde sulamalara başlayabilirsiniz.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2015, 12:34   #233
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi asmalıtepe Mesajı Göster
selamlar..

1 0cak ta diktiğim soğanlılardan sadece Süsen(İris) soğanları baş gösterdi. Diğerlerinde tık yok. Acaba korkulan mı oldu ki yoksa erken mi ?

Korkulan dediğim çoğumuzun başına geldiği gibi don mu vurdu yoksa? Nasıl anlarım sonucu?

Fikirlerinizle yardımcı olursanız sevinirim.
Sayın asmalıtepe, Soğanlarınız bahçede ekili ve su duran göllenen bir yerdeyse çürümüş olabilirler, şayet Asiatic Oriental bir türseler ve su duran göllenen bir yerde değilseler ilkbaharla birlikte yeşereceklerdir.

Bahsettiğiniz türleri kolay kolay don vurmaz, en büyük zararı göllenen su yapar.

YeniGine beğendi.
Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2015, 17:37   #234
Yeni Üye

KARÇİÇEĞİM's Avatar

Giriş Tarihi: 01-04-2012

sümbulumum çiçekleri artık kurudu yapraklarıda uzadı gitti ne yapmam lazım artık.kesecekmiyim yapraklarını soğanından tekrar olurmu acaba?

Milla beğendi.
KARÇİÇEĞİM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2015, 17:38   #235
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi KARÇİÇEĞİM Mesajı Göster

sümbulumum çiçekleri artık kurudu yapraklarıda uzadı gitti ne yapmam lazım artık.kesecekmiyim yapraklarını soğanından tekrar olurmu acaba?
Eh, bizahmet sümbül başlığındaki mesajları okuyunuz. en sondan başlayabilirsiniz.

casperia ve Laleci_03 beğendi.
Eski 25-03-2015, 23:07   #236
Yeni Üye

KARÇİÇEĞİM's Avatar

Giriş Tarihi: 01-04-2012
Alıntı:
Eh, bizahmet sümbül başlığındaki mesajları okuyunuz. en sondan başlayabilirsiniz.
evet bu soruyu sorduktan hemen sonra gördüm sümbül başlığında okudum cevabını.ama sormuş bulundum...kusura bakmayın...

Laleci_03 beğendi.
KARÇİÇEĞİM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2015, 07:26   #237
Ağaç Dostu

Resulgur's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2015
Bende 27.03.2015 tarihinde A101 den aldığım paketteki iri 3 adet zambak soğanını ekim bilgilerinde bahsettiği gibi diktim. 10 cm derine ekilmesi yazıyordu öyle yaptım 16 gün oldu halen bir hareket yok yanlış bir şey mi yaptım acaba ??

Resulgur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2015, 20:37   #238
Ağaç Dostu.

Köklenip de sürgün vermesi zaman alabilir.

Resulgur beğendi.
Eski 18-04-2015, 01:10   #239
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-06-2014
Adi uzerinde soganli bitki dedigimiz bu nadide bitkileri gordugum kadariyla herkes sogandan yetistiriyor.

Ucuz olmasi sebebiyle internetten ali ex... adli siteden lale siparisi verdim. Fakat sonrasinda bunlarin sogan degil tohum oldugunu anladim. Ve suanda bu tohumlari nasil laleye donustururum diye kara kara dusunmeye basladim. Okudugum bir yazida tohumun cicek acmasi 3 ile 5 yili bulur diye bir yazi goruncede , arastirmalari biraktim.

Simdi sorum; tohumdan lale ya da diger soganli bitkileri yetistiren kisiler varmi? Sizlerin tavsiyeleri ne olur?

622ali Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2015, 10:22   #240
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi 622ali Mesajı Göster
Adi uzerinde soganli bitki dedigimiz bu nadide bitkileri gordugum kadariyla herkes sogandan yetistiriyor.

Ucuz olmasi sebebiyle internetten ali ex... adli siteden lale siparisi verdim. Fakat sonrasinda bunlarin sogan degil tohum oldugunu anladim. Ve suanda bu tohumlari nasil laleye donustururum diye kara kara dusunmeye basladim. Okudugum bir yazida tohumun cicek acmasi 3 ile 5 yili bulur diye bir yazi goruncede , arastirmalari biraktim.

Simdi sorum; tohumdan lale ya da diger soganli bitkileri yetistiren kisiler varmi? Sizlerin tavsiyeleri ne olur?
Okuduğunuz doğrudur. en az 5 yıl uğraşmanız gerekir. Türkiye deTohumdan lale yetiştireni ben duymadım. Tohumdan yetiştirme sadece Islah amacıyla, yapılmaktadır

Tohumdan yetiştirmek için:
1. yıl tohumları ekeceksiniz, minik bir bitki oluşur.1 yıl bakımını yapacaksınız, sezonun sonunda (yaz başında)yaprağı kuruyunca sökecek siniz, minik bir soğan elde edeceksiniz
2. Bu minik soğanı/soğanları tekrar dikeceksiniz, bir yıl daha bakımını yapacaksınız biraz daha irice soğanlar elde edeceksiniz,
3. İrice soğanları sonbaharda tekrar dikeceksiniz, 1 yıl daha bakımını yapacaksınız minik çiçekler veren bitkiler elde edeceksiniz, sezon içinde bu ne idüğü belirsiz çiçeklerden seçmeler yapacaksınız,
4. kendinizce seçtiğiniz bireyleri tekrar dikimini yapacaksınız çiçek verecek boyutta iri (çevresi 8/10 cm) soğanlar elde edeceksiniz .
5.Bu soğanları da ertesi yıl bahçenize /saksınıza dikerek karmaşık renkli ve karmaşık boylu, hastalıklara dayanıklı/dayanıksız laleler elde edeceksiniz.

Hepsi bu. Tabi ticari olarak bunları kimse almayacak. çünkü ne olduğu belirsiz tipler olacak. Arada şansınız var ise ektiğiniz 500 tohumdan belki 1-5 güzel tip çıkabilir. Bu tipleri de soğanlarından çoğaltarak kullanacaksınız.

hepsi bu kadar. Kolay gelsin.

Lilium beğendi.

Etiketler
bitki, bitkiler

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:56.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024