agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Kullanıcı Hizmetleri > SIK SORULAN SORULAR / FORUM KULLANMA KILAVUZU
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen can17can

Sadece okunabilir konu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-11-2013, 20:47   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-08-2013
Alıntı yaparken dikkat edin...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selçuk Boz Mesajı Göster
Sayın nihat.k,

Kgursan'ın fırçasından sonra, biraz daha hippeastrum ile amaryllis konusunu araştırdım. Sizin verdiğiniz amaryllis (Hippeastrum) linkindeki yazıyı da okudum. Ben, o linkteki bilgileri veren arkadaş gibi ne bir ziraat mühendisiyim, ne de sayın Kgursan gibi ziraat yüksek mühendisiyim. Bol vaktim olduğu için, fırça yemeyi göze de alarak; soruyorum, araştırıyorum, inceliyorum. Neyse, internette yaptığım kısa araştırmada, verdiğiniz linkteki bilgilerin büyük bir kısmının yanlış olduğu kanaati oluştu bende.

Araştırmam sonucu Megep'in "622B00032" sayılı modülünde de yanlışlıklar olduğunu gördüm maalesef. (Amaryllis tohumunun siyah olduğunu yazıyor, modüldeki resimlerin çoğu da Hippeastrum resimleri)

Benim gibi bu konuya sadece ilgisi ve sevgisi olan amatörler için, hippeastrum ile amaryllis arasındaki farkları daha iyi anlamaları için birkaç resim ekliyorum.

Birinci resimde Amaryllislerin yetişme ortamını görüyoruz.
  • Bu bitkiye yabancılar, "naked lady"(çıplak leydi) diyor. Nedeni resimlerde gayet açık: yeşil yaprakları kurumuş, sadece çiçekli kısımları meydanda. Doğada, çiçeklerini açarken yapraklarını döküyorlar. Ancak kapalı yerde nasıl oluyorlar, onu bulamadım.
  • Çiçek sapları kırmızıya yakın, nispeten ince ve uzun.(Fotoğraflardan benim gözlemim. Yanılıyor olabilirim.)
Amaryllis'in beyazdan kırmızı(msı)ya kadar renkleri olduğu belirtiliyor. Ancak, Hippeastrum'un çok çeşitli varyeteleri mevcut. Ticari olarak Hippeastrum varyeteleri çok daha fazla piyasada.

İki ve üçüncü resimler Amaryllis tohumları. Sayın Kgursan'ın 553ncü mesajda değindiği gibi pek yeşil renkde değiller. Ama yuvarlaklar.

Dördüncü resim ise Hippeastrum tohumları. Bende de var, hatta ikisini çimlendirdim. Üçer adet yaprakları mevcut şu an. Tohumları aldığım arkadaş, bunların Amaryllis belladona tohumları olduğunda halen ısrarcı ve kendisi süs bitkilerinde deneyimli bir ziraat mühendisi .

Beşinci resim; "Amaryllis"
  • Çok fazla çiçek yapmış(resimde 14 adet saydım ben),
  • Çiçek sapı nispeten ince ve kırmızıya yakın bir renk kaçışı mevcut(muhtemelen içi dolu ).
Daha fazla bilgi arayan arkadaşlar için, ilk aramada internette bulabildiğim Kaynaklar:

Pacific Bulb Society
Hippeastrum / Royal Horticultural Society
Amaryllis - Wikipedia, the free encyclopedia
Pacific Bulb Society | Amaryllis
Pacific Bulb Society | Hippeastrum
Amaryllis belladonna 'Galaxy Strain' (Amaryllis / Naked Lady Images)

Herkese kolay gelsin.
Evet sapları kırmızıya yakın renkte. İlkbahara çok büyük yaprakları oluyor kalınca ve etrafa dağılan, öbek öbek. Sonra tamamen kuruyor o yapraklar, temmuz ağustos aylarında aynen 1. resimdeki gibi sadece sapları ve ucundaki çiçekleri oluyor. Yapma çiçek izlenimi uyandırıyor karşıdan bakınca.Boru gibi olan sapının ömrü uzun. Üzerinde çok sayıda tomurcuk oluyor. Bazıları açıp solarken, bazıları yeni tomurcuk halinde oluyor ve bir sap uzun süre çiçek veriyor. Kesip suda ıslatsanız bile durum değişmiyor. Suyun içinde de o tomurcuklar büyüyüp açıyor. Üstünde kurumuyor. Ama hiç tohum görmemiştim üstünde. Annemde var bu zambaklardan. Bu yıl dikkat edeceğim, bakalım tohumunu alıp tohumdan çoğaltma yapabilecek miyim?

turkanatalay Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 12-01-2014, 15:49   #2
Ağaç Dostu

can17can's Avatar

Giriş Tarihi: 27-01-2008
tohum almak isteyen arkadaşların elle polenleme yapmaları gerekir malum börtü böcek azaldı.
elle polenledikleri her çiçeğin tohum tutma ihtimali çok yüksek % 100 diyebilirim.

Jasmina beğendi.
can17can Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 19-02-2014, 21:42   #3
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nevsune Mesajı Göster
Kgursan'ın verdiği bilgilere göre bitkim eğer Amaryllis ise 12 ye kadar yolu varmış

Yalnız Kgursan'ın yazısını tekrar okuduktan sonra kafam karışır gibi oldu. Çiçek sapına baktım sanki içi boş gibiydi. Çiçeklerin kokusu da yok. Yavruyu çıkartırken 4 tane de yeni yaprak çıkarttı. Bu durumda benim bitkim Hippeastrum mi acaba? Tohumların rengini ve yılda kaç kez çiçekleneceğini bekleyeceğim bakalım ne olacak. O zaman fark daha iyi ortaya çıkacaktır. Eğer Hippeastrum ise ben de lilyum'un yöntemini uygularım

Bu yazı yine elimizin altında olsun diye alıntıladım.
Sn nevsune, mesajınızı şimdi gördüm. Yukarıdaki bilgileri derlediğim kitabın adını hatırlayamıyorum. Sanırım biraz da zaman geçmiş. Sizin çiçeğinizin Hippeastrum olduğunu düşünüyorum. Sapın içi boş ve kokusuz.

Amaryllesin bildiğim 2 türü var. A. belladona ve A.vittata (tarla
amaryllesi). Hocam 100 ün bitkileri Yani pembe trompetler (Amarylles) dir.

Bu bilgi şöyle dursun.

Asıl yazmak istediğim,daha doğrusu üzüldüğüm : Sn Türkanatalayın küçük bir cümlesi "Kgursanın fırçasından sonra..." diyor. Gözünü seveyim Türkan hanım, Ben nerede fırça atmışım size? mesajları taradım bulamadım.. Ben yaklaşık 4-5 yıldır burada mesaj yazıyorum "Fırça atmak" hiç düşünmediğim bir şey. Farkında olmadan yazılmış bir şey varsa şimdiden özür dilerim.

Ama mesajı bulamadığım için sizi kıracak ne yazmışım onu da bilmiyorum. Ama tü
m samimiyetimle söylüyorum ki burada kimseye ard niyetli, tepeden bakar ukela şekilde mesaj-cevap yazmadığımı düşünüyorum. Eğer yanlış varsa ve ben doğrusunu biliyorsam onu açıkça söylüyor-yazıyorum. Ama bunu karşımdakini küçümseyerek yaptığımı hiç hatırlamıyorum.

Her neyse, eğer farkında olmadan kusurumuz olmuş ise tekrar özür dilerim.

kgursan Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 20-02-2014, 08:32   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-02-2012
Sayın kgursan , turkanatalay , selçukboz un daha önceki bir yazısınıdan alıntı yapmış. O zaman konuya dahil olduğumdan biliyorum. Bu forumun 31. sayfasında 930. mesaj olan asıl mesajda , asasen selçuk boz size içerlemiş. Sanırım bununda sebebi 917.mesaj. : )

nihat.k Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 28-02-2014, 23:53   #5
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kgursan Mesajı Göster
Sn nevsune, mesajınızı şimdi gördüm. Yukarıdaki bilgileri derlediğim kitabın adını hatırlayamıyorum. Sanırım biraz da zaman geçmiş. Sizin çiçeğinizin Hippeastrum olduğunu düşünüyorum. Sapın içi boş ve kokusuz.

Amaryllesin bildiğim 2 türü var. A. belladona ve A.vittata (tarla
amaryllesi). Hocam 100 ün bitkileri Yani pembe trompetler (Amarylles) dir.

Bu bilgi şöyle dursun.

Asıl yazmak istediğim,daha doğrusu üzüldüğüm : Sn Türkanatalayın küçük bir cümlesi "Kgursanın fırçasından sonra..." diyor. Gözünü seveyim Türkan hanım, Ben nerede fırça atmışım size? mesajları taradım bulamadım.. Ben yaklaşık 4-5 yıldır burada mesaj yazıyorum "Fırça atmak" hiç düşünmediğim bir şey. Farkında olmadan yazılmış bir şey varsa şimdiden özür dilerim.

Ama mesajı bulamadığım için sizi kıracak ne yazmışım onu da bilmiyorum. Ama tü
m samimiyetimle söylüyorum ki burada kimseye ard niyetli, tepeden bakar ukela şekilde mesaj-cevap yazmadığımı düşünüyorum. Eğer yanlış varsa ve ben doğrusunu biliyorsam onu açıkça söylüyor-yazıyorum. Ama bunu karşımdakini küçümseyerek yaptığımı hiç hatırlamıyorum.

Her neyse, eğer farkında olmadan kusurumuz olmuş ise tekrar özür dilerim.
Asıl ben özür dilerim. İnanın bunu nerede yazdığımı bile hatırlamıyorum. Ben de tarayayım mesajları. Benim size hiçbir şekilde kırgınlığım olamaz şu ana kadar, aksine hep teşekkür etmişimdir. Böyle bir şey yazdıysam da şaka olarak, takılmak için yazmışımdır belki. Lütfen alınmayınız.

Eski 28-02-2014, 23:57   #6
Ağaç Dostu

Ama Sayın Kgursan, o cümleleri zaten ben kurmamışım ki. Selçuk Bey yazmış daha önce. Keşke hiç alıntı yapmasaymışım. Bu yanlış anlamaya sebebiyet verdiğim için üzüldüm bakın şimdi. Ortada bir şey yokken böyle bir polemikte yer almış olarak algılanmak da can sıkıcı oldukça.
Neyse, çok uzatmayalım da, yukarıdaki mesajınızı düzeltirseniz memnun olurum.

Eski 28-02-2014, 23:59   #7
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nihat.k Mesajı Göster
Sayın kgursan , turkanatalay , selçukboz un daha önceki bir yazısınıdan alıntı yapmış. O zaman konuya dahil olduğumdan biliyorum. Bu forumun 31. sayfasında 930. mesaj olan asıl mesajda , asasen selçuk boz size içerlemiş. Sanırım bununda sebebi 917.mesaj. : )
Teşekkür ederim. Umarım sayın Kgursan görmüştür bu mesajınızı. Ben şu ana kadar görmemiştim açıkçası. Açıklığa kavuşturduğunuz için tekrar teşekkürler.

Eski 01-03-2014, 10:31   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-02-2012
: )

nihat.k Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 01-03-2014, 20:15   #9
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Sevgili arkadaşlar, Burada bazı yanlış anlamlar/ anlamalar olabiliyor. Ama bir ard niyet olmadığı da belli olmuş ve anlaşılmıştır.

Öncelikle sn selçuk boz arkadaşım bana göre alınganlık göstermiş, daha önce de cevap olarak yazdığım gibi fırça atmak!!! gibi bir düşüncem hiç olmadı, ve haddime değil. Ama çok hassas arkadaşımız alınganlık göstermiş. Ayrıca ben bu forumun hiç bir yerinde, çok bilmişlik yapmadım ve "Ziraat Yüksek Mühendisi" ünvanımı kullanmadım. Gerek de duymadım.

Diğer taraftan zir.yük müh. herşeyi bilir??!! gibi bir iddaada bulunmak saçmalık. ben bu saçmalığı hiç bir yerde yapmadığımı sanıyorum. Sn selçukboz arkadaşımın bunu böyle algılamasını diliyorum, yaptığı araştırma için de saygılarımı sunuyorum.

Sn türkanatalay bu alıntı ile cevap verince ben aldanmışım, alıntıyı algılayamamışım. O nedenle tepki göstermişim, Taa ki sevgili Nihat k. arkadaşım durumu açıklayınca bende jeton düştü!! .

Eh., Bu kadar ilgi, bilgi ve araştırmalar yapılan bir konu da böyle hatalar da olabiliyor.

Kolay gelsin

kgursan Çevrimdışı   Başa Dön
Sadece okunabilir konu

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:10.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024