agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Kullanıcı Hizmetleri > SIK SORULAN SORULAR / FORUM KULLANMA KILAVUZU
(https)

Beğeni Düzeni591Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-01-2010, 11:50   #991
Ağaç Dostu

uzaytek's Avatar

Giriş Tarihi: 04-07-2004
Galeri: 23
Aslında yazılımdaki çoğu şeyi görünce değiştiriyoruz ve meslek yüzünden çoğu şey dikkatimizi (en azından benim) çekmiyor.

Smilies için "gülen suratlar" mı demek lazım? Komik bir çeviri oluyor, yerine ne kullanılabilir?

Eski 02-01-2010, 11:54   #992
Ağaç Dostu

betito's Avatar

Giriş Tarihi: 19-09-2005
Galeri: 29
Yazdıklarınızdan bana kızmış gibi görünüyorsunuz ama, bir soru sordum bilgi almak istedim. İsterseniz bir daha soru sormam merak etmeyin.

betito Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2010, 12:08   #993
Ağaç Dostu

uzaytek's Avatar

Giriş Tarihi: 04-07-2004
Galeri: 23
kızsaydı "gibi görünmezdi", direkt kızardı...

Eski 02-01-2010, 12:36   #994
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mavi_ladin Mesajı Göster
Yazdıklarınızdan bana kızmış gibi görünüyorsunuz ama, bir soru sordum bilgi almak istedim. İsterseniz bir daha soru sormam merak etmeyin.
Çevrilmemiş sadece onu mu buldunuz?
Madem konuyla ilgilisiniz, eksik kalmış çeviriler konusunda bir araştırma yapıp bildirseniz nasıl olur?
Hepsini bir defada hallederiz.

Verdiğim cevabı bir de siz yazar mısınız?
Yani sizin sorduğunuzu ben sormuş olayım, siz de bana cevap verme durumundaki kişi olun...

Cevabınızda aşağıdaki ön bilgileri kullanmalısınız:
  1. Çevrilmemiş bölümler olduğunu kabul edin.
  2. Herkesin forumun bu ayrıntılarına dikkat etmediğini biliyor olun.
  3. Hazır dikkatli bir üye bulmuşken yardım isteyin.
  4. Zamanınızın tek tek düzetme yerine toplu düzeltmeye daha uygun olduğunu belirtmeniz gereksin.

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2010, 12:08   #995
Ağaçsever

mer.cann's Avatar

Giriş Tarihi: 05-01-2010
Ben gerçekten bu konuya çok dikkat ederim.Dikkat edenleri de tebrik ediyorum.Birçok insanın yazım yanlışını düzeltmek istediğimde genelde sert bir tepki ile karşılaşıyorum.Türkçe harika bir dilbilgisine sahip.Lütfen koruyalım bu dili.Saygılar...

mer.cann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2010, 12:17   #996
agaclar.net

malina's Avatar

Böyle düşünmenize sevindik
Noktadan sonra boşluk bırakmaya dikkat eder misiniz?

Eski 26-01-2010, 18:42   #997
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2007
Galeri: 3
"Başlıbaşına" ayrı mı yazılır, birleşik mi? Bilen var mı?

Sûz-i Dilârâ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2010, 18:54   #998
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Doğru yazılışı "başlı başına" dır.

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2010, 07:37   #999
Ağaç Dostu

sabah's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 11
Dil Derneği ve Türk Dil Kurumu sayfalarında arama yapabileceğiniz yazım kılavuzları ve sözlükleri bulunmakta.

sabah Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2010, 16:16   #1000
Ağaçsever

mbdeniz's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2010
Bu tutumunuzu destekliyorum. Her ne kadar yıllardır Türkçe karakterleri internette kullanamayışımdan dolayı bu karakterler olmaksızın yazmaya alışmış olsam da, buraya yazdıkça daha da düzelteceğimi umuyor, sizleri kutluyorum.

mbdeniz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2010, 23:22   #1001
Yeni Üye

sami sarı's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2010
imla kuralları

herkese selam. aranıza yeni katıldım. ve hemen acele acele mantarla alakalı bir konuda soru sordum. fakat sorup soracağıma pişman oldum. GECE beyden sağlam bir azar işittim. imla kurallarına uymuyormuşum diye. bilerek imla kurallarına uymamazlık yapmadımki. kötü bir şey de yazdığımı sanmıyorum. şu an kendimi aşağılanmış gibi hissediyorum. ben ortaokulu yoksulluktan dolayı terk ettim. ancak bu kadar yazıp çizebiliyorum. size yanlış gelen bir kelime **** cümle benim alışkanlığımdan dolayı bana doğru gelir. yaşım 48 bu saatten sonra da pek birşey değişmez. bildiğiniz gibi ağaç yaşken eğilir. şimdi düzeltmeye kalkarsanız kırılır. fakat bundan sonraki yazılarımda daha dikkatli olmaya çalışırım. niyetim cevaba cevap vermek değil . yanlış anlaşıldıysam özür dilerim. inşallah iyi yazışır ve iyi anlaşırız

sami sarı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2010, 01:22   #1002
Ağaç Dostu

gece's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2007
Galeri: 32
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sami sarı Mesajı Göster
herkese selam. aranıza yeni katıldım. ve hemen acele acele mantarla alakalı bir konuda soru sordum. fakat sorup soracağıma pişman oldum. GECE beyden sağlam bir azar işittim. imla kurallarına uymuyormuşum diye. bilerek imla kurallarına uymamazlık yapmadımki. kötü bir şey de yazdığımı sanmıyorum. şu an kendimi aşağılanmış gibi hissediyorum. ben ortaokulu yoksulluktan dolayı terk ettim. ancak bu kadar yazıp çizebiliyorum. size yanlış gelen bir kelime **** cümle benim alışkanlığımdan dolayı bana doğru gelir. yaşım 48 bu saatten sonra da pek birşey değişmez. bildiğiniz gibi ağaç yaşken eğilir. şimdi düzeltmeye kalkarsanız kırılır. fakat bundan sonraki yazılarımda daha dikkatli olmaya çalışırım. niyetim cevaba cevap vermek değil . yanlış anlaşıldıysam özür dilerim. inşallah iyi yazışır ve iyi anlaşırız
Hatırlatma ve tıklayıp ulaşabileceğiniz bağlantılar verilen bir yazıyı "sadece azar" olarak görmeyi tercih etmişsiniz.

Tarafınızdan herkesin okuması için, en basit Türkçe imla kurallarına bile uymayan yazınız, alıntı yapılırken farkı siz de göresiniz diye ve sizin dışınızda da forumu okuyan bir çok kişiye, kuralları hiçe sayan yazı okutmamak adına, zaman da harcanarak düzeltilmişti.

Forumlara yazılan yazıları, bir kişi değil, on kişi değil, yüzlerce kişi okuyor ve yıllar sonra bile internette arama yapıldığında bir çok kişi forumumuzla ilk kez bu yazı/yazıları okuyarak tanışabiliyor. Yani her yazı, aslında bir yerde forumu temsil edebiliyor. Ve her yazı insanlarca okunacağı için asgarî bir özeni de hak ediyor.

Bu forumda iletişim dili Türkçe'dir. Türkçe imla kuralları da zorunlu eğitim olan ilkokullarda öğretilir. Ek bir öğrenime ihtiyaç yoktur. Olduğunu iddia etmek beş (5) yıllık, binlerce günlük öğrenime ve öğretmenlere hakarettir.

Ancak insanlar unutabilir, yanılabilir, hata yapabilir hatta daha ilk baştan öğrenmemiş, anlamamış olabilirler, hepsi mümkündür, hepimiz de bunları yaparız. Bize doğrusu hatırlatıldığında ise aşağılandığımızı hissetmez belki biraz utanır ama hatamızı da telafi ederiz.

Çözüm bellidir; kısa bir süre vakit ayırıp, yanlışları doğrusu ile düzeltmek, en azından doğrusunu savunmak, dilimizi özellikle ve ısrarla bozmak taraftarı olmaktan kaçınmak.

Ancak alınganlıktan ve gerekçe bile olmayan mazeretten ibaret yazı yazmayı tercih ediyor görünüyorsunuz. Umarım yol yakınken yanlışı savunmak ya da mazeretten öte bir davranışı tercih edebilirsiniz.

Hiç kimse tanımadığı kişileri azarlamak için oturup da yazı yazmaz. Yazımın amacının sadece hatırlatma olduğu bu kadar açıkken "aşağılandığınızı, hissediyor", azarlandığınızı zannediyorsanız, lütfen, mantar gibi öğrenme ve algılama ve değerlendirmede kesinlik gerektiren, aksi halde insan hayatlarının kaybına yol açabilecek bir konuda yazışıp davranarak gereksiz riske girmeyin.

Kimse size "bilerek yanlış yapıyorsunuz, kötü bir şey yazdınız" da dememişti. Konu bu değil, eğitiminiz de değil. Üç beş temel kurala uymamayı benimseyip yanlışı doğrusu ile değiştirmemek ve bunu kişiselleştirmeniz ise gerçekten sizin için sorun.

Yoksa, bu forumun Türkçe konusundaki tavrı bellidir. Birileri yanlışta ısrar ediyor, doğrusunu istemiyor ya da Türkçe'yi katletmeyi marifet sanıyor diye değişecek de değildir.

Biz, dilimizi dejenere edip, bozanlardan yana olmayacağız, çocuk ve gençlerimize kötü örnek de olmayacağız.

Kusura bakmayın ama bu ülkede milyonlarca insanın uyduğu bir kaç temel kuralı bile yok sayıp yanlışlarını düzeltmek konusunda gayret sarfetmeyen kişileri, ben öyle çok da hassas kişiler olarak göremiyorum. Öyle olsa, insanların okuyacağı yazılara, birazcık olsun özen gösterilirdi, saygı bunu gerektirir.

Cevap verilmesi gerektiği için cevap olarak yazıyorum, "inşallah iyi yazışır ve anlaşırız" sözlerinize katılıyor ve amacımın asla "azar" amaçlı olmayıp, son cümlenizdeki "iyi"ye vurgudan ibaret olduğunu, bir kez daha yineliyorum.

gece
iyi yazışmanın zorunluluğuna inanan forum kişisi

Düzenleyen gece : 16-03-2010 saat 12:30 Neden: -ıp, -ip, eklerinden sonraki virgüller kaldırıldı (teşekkürler Sûz-i Dilârâ)
gece Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2010, 00:16   #1003
Ağaç Dostu

Yücel Özlem's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2006
Galeri: 137
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sami sarı; 09-03-2010, 02:47 Mesajı Göster
Selam. Ben aranıza yeni katıldım. Size ilginç gelebilecek bir olay anlatmak istiyorum. Bahçe işlerinde pek iyi olmadığım için verim alamıyordum. Bahçeyi bir sene nadasa bıraktım ve Kasım ayında inek gübresi aldım. Gübre o sene aynı yerde kaldı. Yazın gübre çöktüğünde yaydım. Fakat olduğu yere sadece. Ocak ayında bahçede gezerken gübrenin içinde yüksek otların arasında kuzu mantarı çıkmıştı. hiç şüphe duymadan alıp pişirdim. Ve çocukluğumda yediğim o şahane lezzetli kır mantarlarının tadını buldum.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sami sarı; 09-03-2010, 15:30 Mesajı Göster
selam dostlar. bir sorum olacak. yukarıdaki yazımda bahsettiğim gibi bahçeye attığım gübrenin içine mantar tohumları nerden karışmış olabilir. gübreyi inekleri olan bir arkadaşımdan aldım.arkadaş ineklerini kapalı ahırda bakıyor. küçükte bir ağılı var. yani ot ve yem verip bakıyor.gübrelerinide hemen ahır yanındaki bahçeye döküyor. mantar sporu ve tohum karışması imkansız. nasıl oluyorda bu şekilde mantarın yetişecek ortamı hazırlanmış oluyor. bu olay benim için çok ilginç. çünkü bu mantar işinden hiç anlamam. eğer bu konuyu aydınlatabilirseniz benim için mantar yetiştirme kolaylaşır. yani tohum aramadan mantar yetiştirebiliriz. potansiyel var ama kullanamıyorum. bahçe gübre ortam müsait. inşallah sayenizde aydınlanırım.NOT... bu siteyi bulduğum için çok seviniyorum.sağlıcakla kalın.
Sayın Sami Sarı, Şikayetinizi ve Sayın gecenin verdiği cevabı görünce, yazılarınızı da okumak ihtiyacı duydum.

Yukarda alıntıladığım, iki yazı da size ait olmalı. İkisi arasında o kadar belirgin fark var ki, siz de görebilirsiniz. İlkinde, belki de ilk olduğu için, özen göstermişsiniz. Aynı gün yazdığınız ikinci yazıda (bir tek büyük harf yok), hemen boşvermişsiniz.

Burada yazdığınız yazıda, hem kendinize, hem de Sevgili Gece'ye, haksızlık ediyorsunuz. Aslında siz, Gece'ye teşekkür etmlisiniz.

Sevgili Gece, ben de "iyi yazışmanın zorunluluğuna inanan" bir başka "forum kişisi" olarak size teşekkür ediyorum. Saygılarımla.

Düzenleyen Yücel Özlem : 15-03-2010 saat 12:39 Neden: Yazım yanlışı.
Yücel Özlem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2010, 20:16   #1004
Yeni Üye

sami sarı's Avatar

Sayın; Yücel Özlem benim diğer konulara yazdığım yorumları alıntı yaparak burada paylaşmışşınız fakat dikkat etmediğiniz bir nokta var benim yazdığım ilk yorumla son yorum arasında bir fark yoktur asıl fark şudur ki ilk yazılan yorum hataların gösterilmesi amacı taşıdığı için forum moderatörü tarafından değiştirilmiştir. Bu bilgilerin doğruluğunu değişimi yapan kişilerden öğrenebilirsiniz.Saygılarımla...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Yücel Özlem Mesajı Göster
Sayın Sami Sarı, Şikayetinizi ve Sayın gecenin verdiği cevabı görünce yazılarınız da okumak ihtiyacı duydum.
Sayın Yücel ÖZLEM. Yazılarınızda değil yazılarınızıda yazmanız gerekirdi. Demekki sizde yanlış yazabiliyorsunuz. Amaç yanlış bulmaksa çok buluruz. Ben moderatörle aramızdaki sorunu yazışarak çözdüğümü sanıyorum. Bundan sonra bu tür polemiklere kesinlikle girmeyeceğim. Yanlışım olursa düzeltmeye çalışacağımı söylemiştim. Bu tatsız yazışma artık son bulsun. saygılar ve sevgiler. İYİ YAZIŞMAYI DOSTLUK VE PAYLAŞIMI AMAÇ EDİNEN BİRİ.

Eski 14-03-2010, 07:05   #1005
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Dün bir, bugün iki.
Benim de şaşırdığım, yeni üyelerimizin Türkçemizin doğru kullanımı konusunda yapılan uyarılara neden bu kadar tepki verdikleri.

Bizler de siteye yeni üye olduğumuzda böyle uyarılar aldık, ama bu uyarıların bizim için iyi olduklarını düşünerek teşekkür edip hemen hatalarımızı telâfi etme yollarını aradık. Zaman zaman halâ da hatalar yapıyoruzdur mutlaka ama davranışımız hiç de sizlerin davranışı gibi olmuyor.

Öğrendiklerimiz ilkokul'da bize öğretilenler. Bu kadar mı zor geliyor noktadan sonra bir boşluk bırakıp cümleye büyük harfle başlamak veya virgülden sonra bir boşluk vermek?

Neden " tamam arkadaşlar, dikkat ederim" diyeceğinize " resmî dairelere dilekçe mi veriyoruz" mantığı ile yaklaşıyorsunuz?

Maksadımız; yazdıklarımızın daha rahat okunabilmesi ve anlaşılabilir olmasını sağlamak. Bizden sonraki üyelerin de bunlara dikkat etmelerini sağlamak, chat dilinin güzel dilimizi ne kadar bozduğunu gözler önüne sermek.

Ayrıca sitemize üye olurken bu kurallara uyacağınızı da belirttiniz sanıyorum.
Evet kurallarımız bu, sizler de bizler de bu kurallara uymak zorundayız.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2010, 08:15   #1006
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Sayın sami sarı,

Alıntı:
Sayın Yücel ÖZLEM. Amaç yanlış bulmaksa çok buluruz.
Gerçekten de aradıktan sonra yanlış bulmaktan daha kolay bir şey yok.

Alıntı:
Yazılarınızda değil yazılarınızıda (yazılarınızı da) yazmanız gerekirdi. Demekki (demek ki ) sizde (siz de) yanlış yazabiliyorsunuz.
demişsiniz ama sizin de dediğiniz ve düzeltirken dahi hatalı yazdığınız gibi, herkes yazarken yanlışlık yapabilir. Zaten kimsede de "neden bunu yanlış yazdın" takıntısı yok fark ettiyseniz.

Genel tavır site mesajlarının belli bir formatta yazılması gerektiği ve üyelerin de mümkün olduğunca bu formata uymasının istendiği yönündedir. Bunun tek nedeni de ne burasının resmi bir daire oluşu, ne de buradaki insanların diğerlerine bu yöntemle işkence etmek arzusudur.

Tek amaç, böylesine büyük bir bilgi kaynağının herkes tarafından kolayca anlaşılabilir bir formda olmasıdır. Türkçemizin giderek yozlaştığına ve büyük bir hızla bir chat diline dönüştüğüne bakarsak, bu site on yıl sonra bu sayfaları okuyanların, Türkçe'nin nasıl bir dil olduğunu bir nebze de olsa anlamaları açısından da yararlı bir kaynak olacaktır.

Sizin de belirttiğiniz gibi polemik yaratmak gibi bir maksadım yoktur. Yalnızca aklımdan geçenleri belirtmek için yazılmış bir mesajdır.

Sevgi ve saygılarımla

Düzenleyen malbman : 14-03-2010 saat 08:17 Neden: Ekleme
malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2010, 21:57   #1007
Yeni Üye

sami sarı's Avatar

Kapatalım demiştim çok uzadı hatta çoooooook sıkıntı verdi

Eski 14-03-2010, 23:15   #1008
agaclar.net

malina's Avatar

Alıntı:
Kapatalım demiştim çok uzadı hatta çoooooook sıkıntı verdi
Cevap vermeyin de konu kapansın.
Tepkinize bakan haksızlığa uğradığınızı sanacak.

Eski 15-03-2010, 13:21   #1009
Ağaç Dostu

Yücel Özlem's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2006
Galeri: 137
Alıntı:
...
Sayın Yücel ÖZLEM. Yazılarınızda değil yazılarınızıda yazmanız gerekirdi. Demekki sizde yanlış yazabiliyorsunuz. Amaç yanlış bulmaksa çok buluruz. Ben moderatörle aramızdaki sorunu yazışarak çözdüğümü sanıyorum. Bundan sonra bu tür polemiklere kesinlikle girmeyeceğim. Yanlışım olursa düzeltmeye çalışacağımı söylemiştim. Bu tatsız yazışma artık son bulsun. saygılar ve sevgiler. İYİ YAZIŞMAYI DOSTLUK VE PAYLAŞIMI AMAÇ EDİNEN BİRİ.
Sayın "sami sarı" öncelikle, uyarınız için teşekür ederim. Hakılısınız, ben de sizin gibi düşünüyorum. Herkes hata yapabilir. Ben ise çok yaparım. Onun için yazdığım yazıları, ön izlemede kontrol ettikten sonra gönderirim. Yine de hata olabiliyor. Yaptığım hataları göremediğim oluyor. Daha sonra rasladığımda dönüp düzeltiyorum. Bu yazdığım, forumdaki 2916'ıncı yazı. Bu yazıların pek çoğunda düzeltme vardır. Bakarsanız, bazılarının, günler, aylar hatta yıllar sonra düzeltildiğini görebilirsiniz. Sizin işaret ettiğiniz yanlışımı da düzelttim. eksik harfi tamamladım. Teşekkür ediyorum.

Bu düzeltmeleri neden yapıyorum? Bu forumda yazan ve okuyan insanlara saygımın gereği olarak, yapmam gerektiğini düşünüyorum.

Burası bir paylaşım ortamı. Bilgi ve tecrübelerimizi paylaşıyoruz. Tıpkı bitkiler lonusunda olduğu gibi, yazım konusunda da paylaşıma (sınırlı da olsa) bir imkân verilmiş. Ben bu imkânı verenlere teşekür ediyorum. Bitkiler veya başka konuda, bana iletilen her doğru bilgi teşekküre değerdir. Bir yanlışım konusundaki uyarılar, teşekkürü daha çok hakeder.

Size yazarken, amacım keyfinizi kaçırmak değildi. Kendinizi aşağılanmış hissetmenize, üzülmüştüm. Yapılan uyarıda bir aşağılama edası görmemiştim. Ayrıca, Sayın gecenin, pek çok yazısını okumuş biri olarak kendisinin yazılarını özenle yazdığını, daima nazik olmaya özen gösterdiğini de düşünürüm. Bir yanlış anlamanın olduğunu düşündüm.

Sizi, bir daha düşünmeye davet etmek, amacıyla yazmıştım. Yazımın, amacıma hizmet etmediğini gördüm. Konuya dahil olmakla verdiğim rahatsızlıktan dolayı özür dilerim.

"İyi yazışmayı, dostluk ve paylaşımı amaç edinen"lere selam olsun.

Saygılarımla.

Düzenleyen Yücel Özlem : 15-03-2010 saat 14:01 Neden: Yazım yanlışı.
Yücel Özlem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2010, 22:16   #1010
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-07-2008
Galeri: 80
Bu yazı kimseye Cevap (Bu kelimeyi gooğleden baktım şu an. B harfi ile mi, yoksa p harfi ile mi sonu?) değildir. Fakat ben şu an bana uyarı yapanlara çok teşekkür ediyorum. Takıldığım kelimeleri Googlede yazıp kontrol ettiğim oluyor sık sık. Onlara müteşekkirim.
Orta okula bu sene başlayan kızıma da internette de olsa doğru yazması için telkinlerde bulunuyorum. Ve yaşım 57.

Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2010, 22:27   #1011
agaclar.net

malina's Avatar

Alıntı:
Google'den baktım şu an. B harfi ile mi, yoksa p harfi ile mi sonu?
Bu yazı kimseye cevap değildir.

Bu cevabı size veriyorum.

Cümle içindeki durumuna göre değişiyor...

Eski 15-03-2010, 22:39   #1012
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Teşekkür ederim malina. Ben de o an teretdütte kaldığım için kontrol ettim. İyi bir alışkanlık oldu benim için.

Eski 16-03-2010, 07:10   #1013
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2007
Galeri: 3
Aslında şu gereksiz alınganlıklar, sitemler ve küsmeler olmasa o kadar harika bir başlık ki okumaya doyamıyorum. Örnek kullanımlar üzerinden gidildiğinden, okul hâricinde bir yer olduğundan, kendinizi öğrenmeye zorunlu hissetmediğinizden, bir okul ödevi gibi algılanmadığından -en azından benim için- öğrendiklerim daha da kalıcı oluyor.

Şu ortamın kıymetini bilelim ve ona göre davranalım, herkesin Türkçe'yi ortadan kaldırmak için bilinçli-bilinçsiz uğraştığı bir dönemde, çok güzel bir sitede kendimizi yetiştiriyoruz. Kırılıp gücenecek hiçbir şey yok, bir arada güzel güzel öğreniyoruz işte.

Not:
"Kendimi bir yere hiç bu kadar ait hissetmemiştim. agaclar.net'i çok seviyorum."

Sûz-i Dilârâ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2010, 08:35   #1014
Ağaç Dostu

betito's Avatar

Giriş Tarihi: 19-09-2005
Galeri: 29
Google Chrome, internet tarayıcı programı, herhangi bir yere yazı yazıldığında eğer yanlış kelime yazarsanız aynı Ofis Word'da ki gibi kırmızı çizgilerle uyarıyor. Bu özelliğini seviyorum. İE 6 versiyonunda bu durum yok, İE 7 versiyonunda ve diğer internet tarayıcı programlarında var mı bilemiyorum.

Düzenleyen betito : 20-03-2010 saat 08:37 Neden: Resim ekleme işi sonraya...
betito Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2010, 21:56   #1015
Ağaçsever

Özden's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2010
Galeri: 1
Forumun derin köşelerini yeni yeni keşfeden bir üye olarak, şu ana kadar okuduğum forum konuları içinde beni en çok düşündüren ve üzen bu başlık oldu.

Türkçe bizim anadilimiz olduğuna, kendimizi ifade etmek için bu dili kullanacağımıza göre, en doğru şekilde kullanmak, hem kendimizi hem dilimizi geliştirmeye çalışmak zaten ortak amacımız değil midir?
Gönül isterdi ki böyle bir uyarı yapmaya hiç gerek kalmasın.
Sanal bir ortamda olmak, karşımızdakinin bizi görmediği rahatlığıyla forumlarda daha kuralsız bir Türkçe kullanma hakkı vermiyor kimseye. Nerede ve hangi ortamda olursak olalım yapabildiğimizin en iyisini yapmaya çalışmalıyız. Çocuklarımıza kitap sevgisi aşılamalı, okuma alışkanlığı kazandırmalıyız. Dilimize sahip çıkmalıyız.
Oktay Sinanoğlu, Bye Bye Türkçe adlı kitabında daha ayrıntılı olarak da bahsediyor dilimize sahip çıkma gerekçelerinden.

Yarınlarımızın hep aydınlık olması umuduyla..

Özden Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2010, 21:33   #1016
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-05-2010
Türkçe o kadar güzel ki, hrafelirn yelreirni blie dğeşitrieilm ilk ve son hrafi dğoru yzammamız ytelri. Hangi dil bunu yapabilir ?

castaway Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2010, 15:49   #1017
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Sadece örnek olması amacı ile bir yazı kopyalıyorum. Hem yazının, hem de kurumun hali içler acısı.

7 Mayıs 2010

Yılmaz ÖZDİL
yozdil@hurriyet.com.tr

l£>./(14/2fno

Başlığın altında gördüğünüz kupür, İstanbul Milli Eğitim Müdürü’nün imzasıyla, İstanbul’daki tüm ilköğretim okullarına gönderilen resmi bir evrak.

*
Kelimesine virgülüne dokunmuyorum...

Sabırla okumanızı rica ediyorum.
*

“rC” İstanbul Valiliği diye başlıyor...

“TC” olmuş “rC” yani!

*

Evrakın tarihi:

“l£>./(14/2fno”

*

Ve, hazır olun...

*

“6., 7., Sınıflarına yönelik yapılması planlanan Kazanım Değerlendirme Sınavı ile ügüi olarak Bölge Sınav Yürütme Kumlu çalışma takvimini belirleyip aşağıdaki kararlan almıştır.”

*

(Aslında sınava sadece 6 ve 7’ler değil, 8’ler de giriyor! Devam edelim...)

*

“Sınav süresi 6. sınıflar için 105 dakika, 7. sımıflar için115 dakika, 8. sınıflar için 135 dakika...”

*

“Sınavın yapılacağı gün, 2. kademe öferencileri talil edilmeyecektir.”

*

“Uygun ulan tüm sınıflar sınav salonu olarak kullanılacak. Okul müdürleri sınav önccsi öğretmenlerle toplantı yapacak.”

*

“Stnav evrakları, en geç saat 08,00*dc okulda olacak.”

*

“Soru kitapçığı vc cevap kağıdı...”

*

“İS. Gözetmen öğretmen, stntfa ait güvenlik poşetini açacak. Optik form adına düzenlenmeyenlerle ilgili okul idaresinden
a erekli yardımı alarak yedek poşet açılarak işlemyapılacaktır.föğrencinin T.C kimlik numarası bulunarak kndlaması sağlanacaktır) A ve B kitapçık türünde daşıtını yapılarak,işaretlenip sınavı başlatacaktır.”

*

“Optik formu eksik çıkan öğrenciler içıtı müdür yardımcısı görevlendirilecek. İlçe Sınav Komisyonları, Sınav Poşetlerini Kargo ile ilgili firmaya*a ödemeli olarak göndereceklerdir.”

*

“Dağıtım: 39 tiçe Eğitim Müdürlüğü”

*

Nasıl?

Şahane değil mi?

*

Benim anladığım şu...

*

rC Valiliği tiçe eğitim müdürlüğü l£>./(14/2fno tarihli yazısıyla, öferencileri talil etmeyip, a erekli kndlamayı yaparak, sımıflar için stnav önccsi uyarıyor ulan!

*
İstanbul Milli Eğitim Müdürü’nü, kendisini buraya atayan Milli Eğitim Bakanı’nı ve Milli Eğitim Bakanı’nı bakan yapan sayın Başbakanımızı tüm sımıf öferencileri adına kutlarım.

NOT:
Batman’daki “Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer” Bulvarı, AKP ve BDP’lilerin ortak kararıyla TPAO Bulvarı olarak değiştirildi. Alanya’daki 402’nci sokağa ise, AKP’nin önerisiyle, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın “annesinin” adı verildi. Memleketin en önemli bu iki sorununu halleden AKP’yi, ayrıca kutlarım.

Eski 07-05-2010, 16:21   #1018
Ağaç Dostu

gece's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2007
Galeri: 32
Çocuklarımızı kimlere emanet ediyoruz değil mi? Bu yazıyla onbinlerce çocuğumuzun yüzbinlerce saatlik emekleri sınanacak. Başarıları değerlendirilecek.

Bu durumu ifade etmek için skandal sözcüğü çok yetersiz, bakılım nasıl örtbast edecekler.

gece Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2010, 17:18   #1019
Ağaçsever

karamanliali's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2010
Arkadaslar.
Hepiniz hakli ve guzel konusuyorsunuz da, peki ben gibi yurt disinda yasayan buyuyen okuyan, Turkceden belki bihaber, klavyesinde Turkce harfler bulunmayan birini heralde afedersiniz.

karamanliali Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2010, 18:50   #1020
agaclar.net

malina's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi karamanliali Mesajı Göster
Arkadaslar.
Hepiniz hakli ve guzel konusuyorsunuz da, peki ben gibi yurt disinda yasayan buyuyen okuyan, Turkceden belki bihaber, klavyesinde Turkce harfler bulunmayan birini heralde afedersiniz.
Lafa öyle başlamışsınız insanın içinden yok affetmeyiz, demek geliyor...

Biz örümcek kafalı, koşulları düşünmeyen, dediğim dedik tipleriz ya

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:43.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024