agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Sert Çekirdekli Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni123Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-03-2011, 22:49   #181
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi serkanhoca Mesajı Göster
Bahçemizde çok güzel meyve veren şeftali ağacımızı kesmek zorunda kalmıştık çok fazla zararlısı vardı başedememiştik ve o zamanlar biraz daha cahildik, şimdi olsa daha fazla mücadele etmeye çalışırdık. Sonuçta en güzel meyveler birisidir.

not: Güvenli alışveriş yapabileceğimiz fidan siteleri önerebilir misiniz??
Alara fidancılık _ biraz pahalıdır ama _ bu konuda iyidir.

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2011, 12:54   #182
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-02-2011
Evet sitede gördüm fiyatlarını, dediğiniz üzere pahalılar...

serkanhoca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2011, 13:48   #183
Ağaç Dostu

dermana's Avatar

Giriş Tarihi: 19-12-2010
Galeri: 21
www.irgeler.com.tr çok iyi çeşitler var

dermana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2011, 18:51   #184
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-11-2009
Galeri: 3
nektarin ağacım çiçek açmaya başlamış.

Eklenen Resimler

rise_com beğendi.
athena -asena Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2011, 12:25   #185
Yeni üye

Giriş Tarihi: 15-01-2011
Merhaba
Seftali agaci fazla büyümeyen bir meyve agaci oldugu icin binayla duvar arasi kismen 3 m, kismen 2 m olan alana dikmek istiyorum. Ancak köklerinin zamanla binaya/bahce duvarina zarar verip vermeyecegi konusunda hic bir bilgim yok. Beni bilgilendirir misiniz.
Sevgiyle kalin.

peach beğendi.
Zeytin agaci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2011, 22:34   #186
Ağaç Dostu

dermana's Avatar

Giriş Tarihi: 19-12-2010
Galeri: 21
nektarinde sık kartşılaştığımız bir enstantane

Eklenen Resimler

rise_com ve Adil beğendi.
dermana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2011, 19:49   #187
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-11-2009
Galeri: 3
Nektarin ağacının son hali.

Eklenen Resimler

athena -asena Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2011, 14:05   #188
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-08-2009
seftali nasıl budanır?

iyi günler, bilgili arkadaşlar resim üzerinde nasıl budamam gerektiğini gösterebilirmi?

Eklenen Resimler

Adil beğendi.
çözbeniarapsaçı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2011, 22:00   #189
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-03-2011
Bu sene ilk defa bordo bulamacı kullandım. Amacım armut ve şeftali ağaçlarımın çeşitli hastalık ve zararlılardan korumak içindi zaten ama bahsettiğiniz o hastalığa da iyi geldiğini bilmiyordum. Geçen yıl o kıvırcık hastalığı ya da klok denilen hastalık benim şeftali fidanlarımda da vardı. Bu sene ise şu ana kadar onun belirtisine ve izine rastlamadım. Şimdi sizin verdiğiniz bilgiler ışığında anlıyorum ki, çiçek gözleri kabarmadan önce yapmış olduğum bordo bulamacı fayda etti mutlaka onun için o hastalık bu sene yok benim şeftalilerde.

wellness Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2011, 01:35   #190
dkc
Ağaçsever

dkc's Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2010
klok

bu aşamada nasıl mücadele etmemiz gerekir klok hastalığı ile.
Name:  SP_A1993.jpg
Views: 2054
Size:  58.3 KB

dkc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2011, 21:49   #191
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Giriş Tarihi: 08-08-2009
Galeri: 1
Geçtiğimiz 1 hafta şeftalilerde çiçeklenme zamanıydı. Dün çektiğim bir fotoğraf.

Şeftali çiçeği.

Name:  Samsunlu55 IMG_2420.jpg
Views: 5421
Size:  70.1 KB

Nektarin çiçeği.

Name:  Samsunlu55 IMG_2166.jpg
Views: 2244
Size:  47.5 KB

rise_com ve Adil beğendi.
Samsunlu55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2011, 22:28   #192
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-02-2009
arkadaşalar Hatay'dan yazıyorum.Size bir sorumolacak.12 dönüm arazi üzerinde 850 kök çekirdekten yetişdirdiğim yabani şeftalimvar. Onları bu sene aşılmak istiyorum.Acaba şeftalilerimi japon eriklerinden birine aşılasam randımanlı olur mu?

meliskara Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2011, 14:41   #193
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-06-2011
değerli arkadaşım ben de şeftali yetiştiriyorum kışa girerken %2 lik ve ağçlar uyanmaya yakın %2 lik olmak üzere iki defa bordo bulamacı uygulaması yapıyorum ama buna rağmen yaprak kıvrıklığı hastalığı çok oluyor araştırmam sonucunda bakırlı ilaçların iyi geldiğini öğrendim geçtiğimiz iki aylık dönem içersinde üç defa bakırlı ilaç uygulaması yaptım iyi geldi

mehmet uysal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2011, 10:25   #194
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-03-2010
mehmet uysal merhaba şeftali için hangi cins fidan ekimi yapmıştın.

birkanatac Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2011, 02:53   #195
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-03-2011
Mehmet Bey, sanırım bölge bölge değişiyor şeftalilerde ki yaprak kıvırcıklığının yoğunluğu. Bizim bir ağabeyimiz var kendisi Bursa/İznikli. Onun söylediğine göre o taraflarda 1inci ilaçlama çiçekler uyanma aşamasında, 2. ilaçlama ise haziran dönemine doğru yapılıyormuş. Ancak ben Düzce' deyim. Burada ise ben sadece çiçekler uyanma aşamasında 1 defa yaptım. Bir daha bordo bulamacı ile ilaçlama yapmama gerek kalmadı.

wellness Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2012, 22:36   #196
Ağaç Dostu

Hillbilly's Avatar

Giriş Tarihi: 31-01-2011
Geç Hale ile Hale farklı şeftali ağaçları mıdır? Ben Geç Hale şeftali fidanı dikmiştim geçen yaz ve aldığım yer kendine verimli olduğunu söylemişti daha sonra Hale olanın kendine verimli olmadığını okudum. Satın aldığım internet sitesinde Hale ağacı kendine kısır, Geç Hale nin ise kendine verimli olduğu yazıyor. Sanıyorum ikisi farklı sadece isim benzerliği var. Bilgisi olan bir arkadaş bu konuda beni aydınlatabilir mi?

Hillbilly Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2012, 16:09   #197
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mehmet uysal Mesajı Göster
değerli arkadaşım ben de şeftali yetiştiriyorum kışa girerken %2 lik ve ağçlar uyanmaya yakın %2 lik olmak üzere iki defa bordo bulamacı uygulaması yapıyorum ama buna rağmen yaprak kıvrıklığı hastalığı çok oluyor araştırmam sonucunda bakırlı ilaçların iyi geldiğini öğrendim geçtiğimiz iki aylık dönem içersinde üç defa bakırlı ilaç uygulaması yaptım iyi geldi
Arkadaşım., Bordo bulamacı uygulamanız yanlış olmuş olabilir. Çünkü, Bordo bulamacı zaten bakırlı bir ilaçdır!!! Diğer bakırlı ilaçlar yağmurda yıkanabilirken, bordo bulamacı yıkanmaz. Ayrıca ağaçlar uyanmaya yakın % 2 lik bir bordo bulamacı, gözleri yakmamışsa burada bir yanlış vardır. Çünkü ilkbaharda gözler uyanırken en fazla %1 lik bordo bulamacı atılır.!!

Bu durumda bordo bulamacı hazırlarken kireci bakır solusyonunun üzerine dökerseniz o bordo bulamacı olmaz!! kireç olur ve etkisi olmaz. Bakır eriyiği kirecin üzerine dökülür ve HEMEN kullanılır.

Bilmiyorum sanki bir yanlış yapmışsınız gibi geliyor bana. Kolay gelsin.

Lilium beğendi.
kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2012, 08:03   #198
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Forumda daha önce konusu bir yerlerde geçmişti;

Bordo bulamacından fayda görmeyenler , GÖZTAŞI yani kireç karışmamış saf bakır atarak yaprak kıvırcıklığını yendiklerini belirtmişlerdi, sanırım "basık şeftali" için.

Bu yöntemi doğal ve organik elma-meyve yetiştirdiklerini söyleyen bazı üreticiler de uyguluyor.

Göztaşının topraktaki hertürlü canlı için atom bombasından farkı yok bana göre

Lilium beğendi.
denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2012, 13:06   #199
Yeni Üye

noktagida's Avatar

Giriş Tarihi: 07-01-2012
kayseride bagda yani bahcede seftali fidesi diksem yetisirmi

noktagida Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2012, 16:01   #200
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
Yetişir ******
bolgedekı çeşitlerden fıdan alın mutlaka buyuyecektır
veya tohumundan kendınız üretın o dahada saglıklı olucaktır

Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2012, 22:27   #201
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
Forumda daha önce konusu bir yerlerde geçmişti;

Bordo bulamacından fayda görmeyenler , GÖZTAŞI yani kireç karışmamış saf bakır atarak yaprak kıvırcıklığını yendiklerini belirtmişlerdi, sanırım "basık şeftali" için.

Bu yöntemi doğal ve organik elma-meyve yetiştirdiklerini söyleyen bazı üreticiler de uyguluyor.

Göztaşının topraktaki hertürlü canlı için atom bombasından farkı yok bana göre
Sn denizakvaryumu., Sanırım kullanılan bakır , Göztaşı (yani Bakır sulfat) değil, Bakır oksi klörür dür. İkisinin toksitesi farklı olmalı. Çünkü bakırsulfat (göztaşı) doğrudan kullanılmaz, yakar diye biliyorum.

kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2012, 10:39   #202
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-05-2012
Yaklaşık 10 dönüm üzerinde 350 adet (haziran 1 hasat tarihli) şeftali yetiştiriyorum. Şeftali yetiştiriciliğinde en çok görülen HASTALIK Yaprak Kıvırcıklığıdır. Bu hastalığın etmeni bir mantardır ve doğada bolca bulunur. Bilindiği gibi tarımda mantari hastalıklar için bakır türevleri kullanılır. Bakır sülfat + Kireç = Bordo Bulamacı ya da göz taşı olarak adlandırılır. Ben 6 yıldır yetiştirdiğim ağaçlara yaprak kıvırcıklığını önlemek için göz taşı ya da hazır bordo bulamacı denen uygulamaları yaptım.
400 lt suya 12 kg sönmüş kireç 12 kg bakır sülfat % 3 lük direkt uygulama yaptım gözler yanmadı ; Ama hastalık ağır derecede görüldü,
400 lt su 8 kg sönmüş kireç 8 kg bakır % 2 lik uygulama hastalık görüldü,
Hazır göz taşı atıldı; hastalık görüldü,

Peki Neydi bu illeten çaresi oran olmadığı kesindi...

Bu hastalık etmeni kışı toprakta ve ağaç dallarında geçirir ancak sıcaklık ve besin ortamı bulamadığı için kolonize olup zarar veremez. Ne zaman sıcaklık baharla birlikte arttı su arttı ağaca su yürüdü kolonize olmaya başlarlar. Bu yüzden ilaçlama zamanı son derece önemli. Hazır göztaşı uygulamalrımda problem atılan ilacın yağmurla hemen yıkanmasıydı. Eğer direkt %3 verilirse kesilmeyen yağmurlar bakırı yıkar. Sonuç olarak edindiğim deneyimlere göre; Gözler kabarıp içindeki pembe görünmeden hemen önce % 1,5 göztaşı,
arkadan göz içindeki çiçeğin pembeliği görünür görünmez hafif açılmadar sonra %1,5 ki bu iki uygulama arası 2 hafta kadardır. bu şekilde atılan göztaşından kesin sonuç aldım. Eğer ağacınızın yaprakları kıvrıldı yanı hasta olduysa hiç bakır atmayın hiç bir faydası olmaz. hasta yaprakları koporıp temezleyin. Yerine yenisi gelir.

peach Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2012, 10:51   #203
Yeni Üye

Az ağacı olan kişiler 12 lt tulumbaya 150-180 gr sönmüş kireç
150-180 gr Bakır sülfat karışımı % 1,5 lik bordo bulamacı yapabilirler.

Tulumbaya 10 lt su koyun. 1 lt su **** fazlası ile sönmüş kireci iyice sulandırın. ayrı bir kapta bakırı iyice eritin. İlk önce kireci daha sonra Bakırı ekleyin ( Bu önemli) Metal kapları kullanmayın çünkü bakır sülfat içindeki sülfürik asit metaller ile tepkimeye girer. tepkime derken eritip atmaz da karartır falan...

Eski 02-05-2012, 11:06   #204
Yeni Üye

% 1,5 göz taşını attın hava gülüm balım gitti güneş hiç inmedi çiçek açmaya başladı. 2. uygulama yapmaya gerek kalmaz. % 1,5 attın gözler kabardı diye hastalık etmeni çoğunlukla öldü. arkadan bi soğuk ağaç durdu, yağmur yağmur atılan yıkandı. 2. uygulama kesinlikle yapılmalı. Çiçekler açtıktan sonra kesinlikle göztaşı atılmaz. Bu işin şubatı martı olmaz, iklim tür bölge herşeyi değiştirir.Gözler kabardıktan çiçek açana kadar mücadele ettin ettin. şeftali ağacının uyanma dönemi çok hızlı geliştiği için hastalıkla mücade etmek zorlaşır.

Eski 02-05-2012, 17:45   #205
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-11-2007
benim ağaçlarda da geçen sene oluşmuştu bu kabarcıklar. gözler uyanmadan bu sene bakır attım. şu an gayet sağlıklı görünüyor.

mehmetgul06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2012, 19:37   #206
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Meyvelitepe
mastercop la yaprak kıvırcıklığını yendiğini yazmıştı bu hususu tekrar hatırlatayım yani sorunun organik bir çözümü de var.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2012, 00:24   #207
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi peach Mesajı Göster

Peki Neydi bu illeten çaresi oran olmadığı kesindi...
Evet orası kesin. Oran değil, zamanlama çok önemli.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2012, 09:07   #208
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
Meyvelitepe
mastercop la yaprak kıvırcıklığını yendiğini yazmıştı bu hususu tekrar hatırlatayım yani sorunun organik bir çözümü de var.
Yaprak kıvırcıklığı için atılan bordo bulamacı hiç bir şekilde meyveye geçmez, zaten atım zamanı ilkbahar olduğu için yağmurlar ile yıkanıp gider. Organik diye tabir edilen diğer bakır türevi mantar ilaçları, gelişim süresince üzerinde yaprak ve meyve var iken eğer mantari etmenler ile savaşılacaksa güvenli olarak kullanılabilir.
bir söz vardır;

HASTALIKLA GELMEDEN, ZARARLI İLE GELDİKTEN SONRA SAVAŞILIR.

Meali; Mantari ve bakteriyel kökenli hastalıklar daha bahçeye gelmeden önlemi alınmalıdır. Geldikten sonra ne atsan olmaz arkadaş, tıpkı ayak mantarı gibi geldimi ilaç kar etmez biraz vucudun zayıfladımı ortaya çıkar.

Ancak, böceklere karşıda ZARAR sınırına ulaştımı, olgunlaşma dönemini tamamladı mı mücadele edilir. yoksa böcek gelmeden yapılan ilaçlamalar hem maaliyet arttırır, hem bitkiyi durdurur, hem doğayı hemde ürünü zehirler...

tturt ve nrvn beğendi.
Eski 09-05-2012, 20:45   #209
Ağaç Dostu

Hillbilly's Avatar

Giriş Tarihi: 31-01-2011
Geç hale adındaki şeftali fidanım inanılmaz bir kış atlattıktan sonra çok sağlıklı bir şekilde yapraklandı ve çiçek açtı. Bakalım meyvesi ne zaman nasip olacak. Merak ettiğim acaba soğuk ve kar yağışı yaprak kıvırcıklığını önlemede yardımcı mıdır?

Hillbilly Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2012, 00:18   #210
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hillbilly Mesajı Göster
Merak ettiğim acaba soğuk ve kar yağışı yaprak kıvırcıklığını önlemede yardımcı mıdır?
Hayır önlemez, soğuk ve kar'a bir diyeceğim yok, yağış mantari hastalıklara davetiyedir.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:17.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024