agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Sert Çekirdekli Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni123Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-06-2012, 10:44   #211
Yeni Üye

metoks's Avatar

Giriş Tarihi: 13-12-2008
merha benim sorum şu yetişkin br şeftali ağacından ne kadar rekolte elde edebiliriz..

metoks Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2012, 11:11   #212
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-07-2009
Galeri: 9
Bahçedeki küçük şeftali ağacım..
Geçen sene meyvaları tek tüktü, bu sene niye böyle oldu anlamadım..

Eklenen Resimler

selis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2012, 22:46   #213
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Giriş Tarihi: 08-08-2009
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi selis Mesajı Göster
Meyve dökmeniz gerekiyor. Aksi halde meyveler küçük ve sıkışık olur. Ayrıca ağacı yormuş olursunuz.

Samsunlu55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2012, 00:00   #214
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Bu yıl Ege de özellikle kıyı Ege de meyve ağaçları güzel meyve bağladı. Çünkü kış uzun sürdü ve ağaçlar kış uykusuna iyi yattı.

Sayın Samsunlu55 ' in dediği gibi şeftaliyi seyretmek daha iri albenili yapar ve dal kırılmalarını önler. En azından karşılıklı meyve meyveleri seyretmek, çıkarmak gerekir...

Keyifli günlerde yeme nasip olsun.

selis beğendi.
Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-08-2012, 13:18   #215
Yeni Üye

cihangiryariz's Avatar

Giriş Tarihi: 03-08-2012
Galeri: 5
Şeftali ( nektarin ) ağacımdaki küf görünümlü hastalık..

Nektarin ağacımdaki bu hastalıktan iki yıldır muzdaribim. Ağacın yaprakları en yeni sürgünlere kadar kıvrık ve hastalıklı. Meyvelerin üzerinde sap tarafından başlayan pamucuk veya küf görünümünde beyaz bir tabaka oluşuyor. Meyve olgunlaştığında içi çürümüş olarak yere düşüyor. Daha erken koparılan meyveler üzerindeki beyaz tabaka su ile oğulduğunda çıkıyor ve genellikle içi sağlam oluyor.

Yapraklar da fotoğrafta olduğu gibi kıvrık ve hastalıklı. Ağaç sürgün veriyor ama onlar da hastalıklı.

Geçen kış şubat ayında bordo bulamacı yaptım. Sonuç değişmedi. Teşhis ve tedavi için yardımlarınızı rica ediyorum.. Şimdiden teşekkürler..

selis ve mrduran beğendi.
cihangiryariz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-08-2012, 14:23   #216
Ağaç Dostu

''Şeftali bol oldu'' derken.. Kocaman dal kırılmış..

Name:  100_2084 (Small).JPG
Views: 3594
Size:  60.4 KB
Küçücük bir yer tutmasına rağmen dal bir haftadır yaşıyor.. Alttan biraz destek yaptım ama daha ne kadar taşır bilmem..
Name:  100_2091 (Small).JPG
Views: 2380
Size:  55.7 KB
Koparmaya da kıyamıyorum, çok güzeller..
Name:  100_2096 (Small).JPG
Views: 2594
Size:  53.7 KB
Name:  100_2088 (Small).JPG
Views: 2318
Size:  53.1 KB
Biraz cimrice oldu ama, sadece buruşuk ve hastalıklı gibileri topladım..
Name:  100_2098 (Small).JPG
Views: 2299
Size:  60.7 KB

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen Mesajı Göster
Bu yıl Ege de meyve ağaçları güzel meyve bağladı................................
şeftaliyi seyreltmek daha iri albenili yapar ve dal kırılmalarını önler.
Halil Bey mesajınızı keşke daha önce dikkate alsaymışım..
Zeytin ağacı da sizin tavsiyenize uymadığım için az daha çürüyecekti.. Sizi dinlememenin cezası 2 oldu.. Üçüncüsü olmaz umarım..

mrduran beğendi.
Eski 04-08-2012, 18:50   #217
Ağaç Dostu

Alıntı:
''Şeftali bol oldu'' derken.. Kocaman dal kırılmış..

Eklenti 323314
Küçücük bir yer tutmasına rağmen dal bir haftadır yaşıyor.. Alttan biraz destek yaptım ama daha ne kadar taşır bilmem..
(
Sevgili Selis,

kırılmış şekli işe bile dal meyvelerini beslemeye çalışır. Bul su vermelisiniz. Şeftali suyu sever.

Kırılan bölgeyi kalın bezle sarıp ıslak tutmak _ hatta bezin içine biraz temiz toprakla_ dalın beslenmesine yardımcı olur...

Belki bu kdar meyeve ile kırılmayacaktı ancak bu yıl çok sert rüzgarlar da oldu. Yüklü dalları kırdı...

Şeftaliye kış budaması yapmak hem dalların kırılmasını önler_ bunda rağmen seyretme yapılmalı_ hem gençleştirir, ömrünü uzatır...

( kendimi bir an sorumlu hissettim, gözlerim de yeşil değil ama)

Eski 04-08-2012, 19:07   #218
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Sevgili selis, ağacın kabuğu tamamıyla kopmadıktan sonra ağaç dalı kurumaz, bu dalı kesecekmisiniz bilmiyorum, kesmeniz ağacın tacını bozacak mı fotoğraftan göremedim, Şayet kesmeye kıyamıyorsanız dalı dikkatli bir şekilde (kabuğunu koparmadan) düzeltip aşı macunuyla kapatıp bir şeyle sarıp, dalı güzelce sağlam bir şekilde askıya alabilirseniz bu kırılan yer kaynayacaktır, bir yıl destekle de korursanız ikinci yılı bir şey kalmaz eski sağlığına kavuşur.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-08-2012, 20:09   #219
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen Mesajı Göster
( kendimi bir an sorumlu hissettim, gözlerim de yeşil değil ama)
Rica ederim olur mu öyle şey.. Ben sizi dinlemediğim için böyle oldu.
Bu kadar kalın bir dal kırıldıktan sonra ağacın kurtulacak olması da çok ilginç ve sevindirici.. Sn. Lilium verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.. Ne yapmam gerektiğini anlatmasaydınız, dalı kesecektim.. Ağacın büyük bir kısmını oluşturuyor, yazık olacaktı..

Kıvırcık hastalığına ve küflü şeftaliye çözüm nedir?

Halil Önen beğendi.
Eski 04-08-2012, 23:53   #220
Ağaç Dostu

Alıntı:

Kıvırcık hastalığına.....çözüm nedir?
Şeftali

Her yıl görülüyorsa %2 lik%3 lük bordo bulamacı, budamadan hemen sonra mutlaka bir defa... Görülmüyorsa, olamasın diye gülleci bulamacı...

Eski 05-08-2012, 10:04   #221
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
İki yıldır ihmal ettiğim ağaçlarım bu sene perişan.
Bu seneye kadar görmediğim bir şekilde hastalandılar.

Uç dallardaki bir kaç kıvrık yaprak haricinde her şey yolunda gibi görünüyordu, meyveler olgunlaşmaya başladığında içten çürümeler oldu.

Dış görünüş normal gibi ama içi kısmı dışa doğru çürüyor ve 1-2 mm. beyaz kurtlar var.
Kiraz sineği kurduna benziyorlar.

Bu bir hastalık mıdır, yanlış bir uygulama sonucu mu sizce?
Çaresi ne dir?
Yardımlarınızı bekliyorum, teşekkürlerimle.

Name:  şef1.jpg
Views: 2355
Size:  25.9 KB

Name:  şef2.jpg
Views: 2789
Size:  36.9 KB

Name:  şef3.jpg
Views: 2592
Size:  26.2 KB

Name:  şef4.jpg
Views: 2302
Size:  30.6 KB

Name:  şef5.jpg
Views: 2381
Size:  43.4 KB

mrduran beğendi.
Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2012, 20:20   #222
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Soruma cevap alamadım, bu sayfa ile ilgilenen kimse yok anlaşılan
Yine de bu günkü durumla ilgili bir fotoğraf yüklemek istiyorum.
Tüm şeftaliler döküldü, bu sene üç ağaçtan bir tek şeftali bile yiyemedim

Name:  şeftali.jpg
Views: 3501
Size:  72.2 KB

mrduran beğendi.
Eski 12-08-2012, 08:39   #223
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Adalet Yağcı Mesajı Göster
İki yıldır ihmal ettiğim ağaçlarım bu sene perişan.
Bu seneye kadar görmediğim bir şekilde hastalandılar.

Uç dallardaki bir kaç kıvrık yaprak haricinde her şey yolunda gibi görünüyordu, meyveler olgunlaşmaya başladığında içten çürümeler oldu.

Dış görünüş normal gibi ama içi kısmı dışa doğru çürüyor ve 1-2 mm. beyaz kurtlar var.
Kiraz sineği kurduna benziyorlar.

Bu bir hastalık mıdır, yanlış bir uygulama sonucu mu sizce?
Çaresi ne dir?
Yardımlarınızı bekliyorum, teşekkürlerimle.

Eklenti 323453
Bu bir çeşit kelebek zararlısı olan şeftali güvesinin işi...Delfin ile haftada bir ilaçlamak gerekiyormuş, diğer dökülenlerde de bu deliklerden varsa hepsinin dökülmesine sebep olur daha erimeden bile...

Yapraklarına bakılırsa ayrıca bir mantari hastalık da olabilir...

Eski 12-08-2012, 08:44   #224
Ağaç Dostu

Alıntı:
Soruma cevap alamadım, bu sayfa ile ilgilenen kimse yok anlaşılan
Yine de bu günkü durumla ilgili bir fotoğraf yüklemek istiyorum.
Tüm şeftaliler döküldü, bu sene üç ağaçtan bir tek şeftali bile yiyemedim

Eklenti 324795
Üzüldüm...

Fidanınız sağlıklı görünüyor ama bu kadar çok dökmesinin sebebi yoğun güve saldırısı olabilir.

Bir de; şeftali suyu sever, bol su meyvenin beslenmesine çok yardımcı olur...

Eski 12-08-2012, 11:32   #225
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Cevaplar için çok teşekkür ederim Halil bey.
Delfin için araştıracağım, ilaçlamaya ne zaman başlanır, ne kadar devam edilir vb.
Yapraklar sağlıklı görünüyorlar ama sanırım besin eksikliği de var, olmaları gerektiğinden daha açık yeşil oldu bazı kısımlar.

Sulamada sıkıntı yok, ağacın çevresindeki otlardan belli oluyordur.
Ben meyvenin derimine 15 gün kala sulamayı kesiyorum, yoksa tadı kaçıyor ve çok çabuk olgunlaşıp düşüyor.

İnşallah seneye bu başlıkta gelişmeleri paylaşırım.

Halil Önen ve selis beğendi.
Eski 17-08-2012, 11:52   #226
ltf
Yeni Üye

ltf's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2012
Merhaba adalet abla şeftalilerine üzüldüm umarım seneye iyi olur. bende mersindeyim yakın bir yerdeyseniz ve hani mahsuru yoksa ve varsa böyle senin o güzel meyve ağaçlarının olabilecek fidelerinden bana da verir misin.

ltf Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2012, 17:56   #227
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Sayın wellness;
Sorunumla ilgilendiğiniz için teşekkür ederim.

Bu güne kadar bahçemde hep yanmış çiftlik gübresi kullandım, bazan keçi bazan da inek gübresi aldım.
Bahçem bu yüzden çok otlanıyor.

Sizin bahsettiğiniz 20-20-20 den hiç kullanmadım.
Derdime deva olacaksa elbette kullanırım.
Sorun şu ki, yapraktan vereceğim besinler ve ilaçlamalar beni çok yoruyor, her şeyi tek başıma yapmak zorundayım.

Bu yüzden, toprağa ilave edebileceğim çözümler daha iyi olur.
Her sene İlkbaharda belletiyorum, o sırada gerekli besinleri toprağa karıştırabilir miyim?

Sanırım kalsiyum eksikliği de var, domateslerimde erken yaprak yanığı oluyor her sene.
Bütün bunlara toptan çare bulmam lazım.
Öyle çok tavsiye var ki, hangisini uygulayacağımı şaşırıyorum

Eski 18-08-2012, 18:05   #228
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ltf Mesajı Göster
Merhaba adalet abla şeftalilerine üzüldüm umarım seneye iyi olur. bende mersindeyim yakın bir yerdeyseniz ve hani mahsuru yoksa ve varsa böyle senin o güzel meyve ağaçlarının olabilecek fidelerinden bana da verir misin.
Merhaba sevgili ltf, sitemize hoş geldiniz.

Forumun Ücretsiz fide, fidan ve tohum paylaşımı ana başlığının burada alt başlıkları var, oraya bir göz atın.

Ben de size, badem, erik, ceviz, böğürtlen fidesi verebilirim.

Halil Önen beğendi.
Eski 26-08-2012, 14:18   #229
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Sayın welwness;

Detaylı anlatımınız ve önerileriniz için çok teşekkür ederim.

Bahçem çok küçük, içinde 14 ağaç var.
Bunlar, 3 şeftali, 1 kiraz, 1 kayısı, 2 armut, 1 badem, 1 ceviz, 1 vişne, 3 elma, 1 erik.

Toprağımız çok killi olduğu için dışardan toprak getirttik, ayrı ayrı yerlerden gelen toprak karıştırıldı ve bahçeye serildi.

İlk 8-10 yıl her şey gayet iyiydi, etraftaki komşular ağaçlara çok gübre(doğal gübre) verdiğimi söylediler, bir kaç yıl hiç gübre verme dediler.
Ben de zaten son 2 yıldır pek ilgilenemedim, ağaçlar zayıf düştü kanaatimce.

Toprak analizini Antalya'ya gönderdiklerini duydum, biraz da pahalı bir işlem olduğunu söylediler ben de vazgeçmiştim.
Sizin daha önce yazdığınız gibi 20-20-20 ile Şubat-Mart aylarında bir gübreleme yapmak ve ondan önce, Sonbaharda ağaçlara çiftlik gübresi vermek şimdilik yapabileceğim en kolay şey.

Kimyasal gübreleme kısmını anladım, ağaç gövdesine yakın olmayacak, dallarının iz düşümüne verilecek

Eski 04-09-2012, 20:18   #230
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Name:  untitled.jpg
Views: 2590
Size:  29.3 KB

Lonicera arkadaştan aldığım telefon numarası ile satın aldığım domat (devebastı-donut-satürn) şeftalilerle Ankara şartlarında bu sene çok iyi ürün alarak komşular arasında adeta show yaptım. Tadı da muhteşemdi....

ÇOK Teşekkürler lonicera (Akın)

Domat şeftalinin yaygınlaşması için lonicera sayesinde fidanları satın aldığım

( Kadir bey)539 437 77 51

bu telefonu vermek farz oldu....Gerisi size kalmış..

Düzenleyen denizakvaryumu : 05-09-2012 saat 08:24
denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2012, 22:48   #231
Ağaç Dostu

dermana's Avatar

Giriş Tarihi: 19-12-2010
Galeri: 21
yemesi en rahat şeftali olan bu çeşidin yok olmasından korkuyordum. çok isabetli oldu, elinize sağlık...

dermana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2012, 03:58   #232
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Sevgili denizakvaryumu, asıl ben size teşekkür ederim. Ta Ankara' dan hiçbir fedakarlıktan kaçınmayıp bu nadide tür için uğraşıp elde ettiniz. Show yapmak en çok da sizin hakkınızdı))

2 yıl önce tabansuyu yüksek ve ağır topraklar için çok iyi sonuç veren erik anacına bu şeftaliyi aşıladım. Sonuç süper oldu. Meyve kalite ve irilik açısından şeftali anacına göre daha iyi sonuç verdi. En azından bir erik üzerine de denemenizi öneririm.

Evet sonuç olarak doğru söze ne denir, muhteşem bir lezzet; gerisi size kalmış...

Düzenleyen Lonicera : 05-09-2012 saat 06:12
Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2012, 09:53   #233
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-05-2012
Alıntı:
Sayın welwness;

Bunlar, 3 şeftali, 1 kiraz, 1 kayısı, 2 armut, 1 badem, 1 ceviz, 1 vişne, 3 elma, 1 erik.

Toprağımız çok killi olduğu için dışardan toprak getirttik, ayrı ayrı yerlerden gelen toprak karıştırıldı ve bahçeye serildi.

İlk 8-10 yıl her şey gayet iyiydi, etraftaki komşular ağaçlara çok gübre(doğal gübre) verdiğimi söylediler, bir kaç yıl hiç gübre verme dediler.

Toprak analizini Antalya'ya gönderdiklerini duydum, biraz da pahalı bir işlem olduğunu söylediler ben de vazgeçmiştim.
Sizin daha önce yazdığınız gibi 20-20-20 ile Şubat-Mart aylarında bir gübreleme yapmak ve ondan önce, Sonbaharda ağaçlara çiftlik gübresi vermek şimdilik yapabileceğim en kolay şey.

Kimyasal gübreleme kısmını anladım, ağaç gövdesine yakın olmayacak, dallarının iz düşümüne verilecek
Bu tip bir bahçe için analiz, gübre gibi karmaşık faaliyetlerin pek gerekmediğini düşünüyorum. Özellikle şeftali ağacının bir dalının taşıyabileceği max meyve miktarı bellidir. eğer seyreltmesseniz meyveler ufak olur ( ne kadar gübre atarsan at) + dal rüzgarla birlikte kırılır. Şeftalide büyük meyvenin sırrı seyreltmedir ve ağacı seyreltirken koparıp attıklarınıza bakmayın. için acır seyreltmeye devam edemessin. ama yapılması gereken, dormant dönemde budanmış 20 cm bir meyve dalı üzerinde max 3 meyve size hasatta 200 gr civarı meyveler verir. aynı dal üzerinden yaklaşık 5-6 meyveyide koparıp atman gerekir. bir ağaçta bu meyve dallarından epeyce vardır X 5-6 = yerde bolca atılması gereken meyve yapar.

eğer amatörce gübre olayına girersen ne olur, muhtemelen ağaç bol sürgün yapar ağacın orta kısmının neredeyse tamamı obur dallar ile dolar ki bu dallar ertesi yıl meyve vermez budama sırasında kesilir. Ancak gelişim dönemi boyunca meyvelerin ve gerekli yaprakların görmesi gereken güneş engellenir. ertesi yıl meyve dalları düzgün gelişmez meyveler kızarmaz büyümez.
ANCAK;
Şeftali ağaçlarının ph bağlı iz element eksikliği bütün dünyanın başına beladır. özellikle ph,demir ve çinko eksikliği mücadele edilmesi gereken brşey. Demirde ve çinkoda yapraklar sararır. ancak çinkoda sarılığın yanında yapraklar normalden küçük olur ve sürgün tıpkı boğazında tüy olmayan eski tavuklar gibi yoluk yoluk olur zira teknik adı rozet oluşumudur. bunun için yaz boyunca ikişer demir çinko uygulamasından epeyce fayda görürüsünüz. eylülde uyuma başlamadan da atılmalı. bol çiftlik gübresindende NPK İÇERİĞİNİ ELDE EDEBİLİRSİNİZ. en azından sizin ölçekte bir bahçede.

Meyvelerin dökülmesine gelince seftali güvesi çaresi yok arkadaş delfin benzeri ilaçlar bir ziraat mühendisi nezaretinde uygulanmalı. biliyorum siz organik olsun istiyorsunuz ama,

peach Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2012, 10:00   #234
Yeni Üye

bilmiyorum güve için ruhsatlı organik iliaç varmı ama işte yaz şeftalilerinin neden organik olamadığının cevabı. bu ilaç olmassa neler olduğunu tecrübe ettiniz bir haftada meyveler yere iner. bu yüzden yazın yenen şeftalilere ihtiyatlı yaklaşılmalı çok ilaçlanmak zorundalar zaten tezgahtaki kokudan da belli oluyor. eğer güve ile uğraşmak istemiyorsanız erkenci şeftalilerde bu sorun yok benim haziran 15 te hasat edilen bir şeftalilerim var ben hiç güve ile uğruşmam. ancak annemin zoru ile diktiğim 3 temmuz ve ağustos şeftalisinden de bir tane yiyemem bu illetten ötürü. Umarım aydınlatabilmişimdir...

Eski 28-09-2012, 10:01   #235
Yeni Üye

Domat şeftalisine gelince, bir tane denemelik ,yemelik ,hobilik..... ASLA ticari olamaz, asla yeni çeşitler ile rekabet edemez...

Eski 28-09-2012, 10:16   #236
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Sayın peach;
Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.

Bu seneye kadar güve kelebeği benim bahçeme uğramamıştı, şeftalilerim Temmuz, Ağustos ayında meyve veriyor, yani çok erkenci değil.

Yakın bir zamanda inek ve keçi gübresini karışık alıp tüm ağaçlarımı gübreleyeceğim.
Aslına bakarsanız ağaçlarımın biraz güçsüz kaldığını sanıyorum, son 3 yıldır gübre verememiştim.

Bir ara, şeftalileri söküp yeni fide mi alsam acaba diye düşündüm.
Ne dersiniz, bu şeftalileri kurtarabilir miyiz?

Eski 28-09-2012, 10:24   #237
Yeni Üye

Alıntı:
Sayın welwness;

Bu tip bir bahçe için analiz, gübre gibi karmaşık faaliyetlerin pek gerekmediğini düşünüyorum. Özellikle şeftali ağacının bir dalının taşıyabileceği max meyve miktarı bellidir. eğer seyreltmesseniz meyveler ufak olur ( ne kadar gübre atarsan at) + dal rüzgarla birlikte kırılır. Şeftalide büyük meyvenin sırrı seyreltmedir ve ağacı seyreltirken koparıp attıklarınıza bakmayın. için acır seyreltmeye devam edemessin. ama yapılması gereken, dormant dönemde budanmış 20 cm bir meyve dalı üzerinde max 3 meyve size hasatta 200 gr civarı meyveler verir. aynı dal üzerinden yaklaşık 5-6 meyveyide koparıp atman gerekir. bir ağaçta bu meyve dallarından epeyce vardır X 5-6 = yerde bolca atılması gereken meyve yapar.

eğer amatörce gübre olayına girersen ne olur, muhtemelen ağaç bol sürgün yapar ağacın orta kısmının neredeyse tamamı obur dallar ile dolar ki bu dallar ertesi yıl meyve vermez budama sırasında kesilir. Ancak gelişim dönemi boyunca meyvelerin ve gerekli yaprakların görmesi gereken güneş engellenir. ertesi yıl meyve dalları düzgün gelişmez meyveler kızarmaz büyümez.
ANCAK;
Şeftali ağaçlarının ph bağlı iz element eksikliği bütün dünyanın başına beladır. özellikle ph,demir ve çinko eksikliği mücadele edilmesi gereken brşey. Demirde ve çinkoda yapraklar sararır. ancak çinkoda sarılığın yanında yapraklar normalden küçük olur ve sürgün tıpkı boğazında tüy olmayan eski tavuklar gibi yoluk yoluk olur zira teknik adı rozet oluşumudur. bunun için yaz boyunca ikişer demir çinko uygulamasından epeyce fayda görürüsünüz. eylülde uyuma başlamadan da atılmalı. bol çiftlik gübresindende NPK İÇERİĞİNİ ELDE EDEBİLİRSİNİZ. en azından sizin ölçekte bir bahçede.

Meyvelerin dökülmesine gelince seftali güvesi çaresi yok arkadaş delfin benzeri ilaçlar bir ziraat mühendisi nezaretinde uygulanmalı. biliyorum siz organik olsun istiyorsunuz ama,

Eski 28-09-2012, 10:57   #238
Yeni Üye

Bir ağaçtan ne yaparsanız yapın alacağınız miktar bellidir. Hele şeftali budama ve seyreltme ile mevcut hacminin yarısına iner, küçültülür. Ayrıca büyük ve yüksek ağaçlar değil küçük bodur ağaçlar makbül günümüzde. düz ayak işçiliğini yapabileceğiniz ağaçlar. aralarına ekleme yapabilirsiniz diğer ağaçları küçültüp. Ph kotrol etmeyi öğrenmelisiniz. nette max 15 tl ph kağıtları var. bir bardak suya saf su ile az miktar toprağı ayran kıvamına getirin. bir miktar betledikten sonra. ph kağıdı ile ölçüm yapın. Meyvecilikte en önemli şey phdırn bana göre. Bu aylarda toprağın isteğine göre kükürt veya kireç atacaksınız. bütün kış ph istenen seviyeye gelir. baharda bu uygulamanın pek faydasını föremessiniz. ardından usta bir budama. ardından iyi bordo bulamacı ki önceki mesajlarda ayrıntılı anlatmıştım. hayven gübresi. çağla dönemde seyreltme yaz boyu sulama ve yapraktan demir çinko takviyesi+güve mücadelesi. bir ağaçtan bu işlemlerden sonra alacağınız max ürün 25 kg. epey zahmetli pazardan al geç tabik hobi, doğa ile iç içe olma unsurları para ile satın alınamaz.

Eski 28-09-2012, 11:02   #239
Yeni Üye

Sevgili selis;
ağaçlarınızı hiç budamamışsınız. 2. Resimde ana dal üzerinde 78-80 cm lik uzun dalları ( meyve dalı ) geçen kış 20 cm olacak şekilde uç alması yapmalıydınız. 3. Resimde baş parmağınızın altındaki ve serçe parmağınızdaki şeftali kalmalı diğer ikisi koparılmalıydı. çok büyük olsun istersen. Tek kalmalı. Ne kadar erken seyreltme o kadar güzel meyve. 20 CM LİK BİR MEYVE DALINDA MAX 3 MEYVE KALMALI.

Eski 15-10-2012, 16:53   #240
Ağaç Dostu

Hillbilly's Avatar

Giriş Tarihi: 31-01-2011
Meyve eksiltme veya budama anında insanlar inanır mısınız size küsüyorlar ve içlerinde öfke birikiyor. Tepki şu: ne yaptın kardeşim rezil ettin ağacı. Meyveleri çok buldun herhalde yerlere saçıyorsun günah günah yazıklar olsun. Dolayısıyla budama yapacağım zaman tek başıma gidiyorum bahçeye yoksa her an kavga çıkabilir

Hillbilly Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:16.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024