agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Sebzelerde hastalık ve zararlılar
(https)

Beğeni Düzeni18Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-06-2008, 15:09   #31
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Hocam danaburnu disarida da cok gezer ve beslenir. Benim bir komsum zehirli kepek dokmustu topraga, o sayede kurtuldu

SelimYalcin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2008, 02:55   #32
MES
Yeni Üye

MES's Avatar

Giriş Tarihi: 26-06-2008
Danaburnundan kurtulmak için bir yöntem. İlacın adı veya içeriği hakkında bilgim yok şu an! Ama yapılması gerekenleri tarif edeyim. Akşamüstü toprağı güzelce sulamak gerekiyor. Selimyalçın'ın söylediği gibi kepek ile zehirli ilacı yoğurup bahçeye atıyorsunuz. Ve sabah danaburunlarını topluyorsunuz. Umarım işinize yarar! Biz bu sene bahçeyi 4 kez ektik o böcek yüzünden. Ama şimdi rahatız.

MES Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2008, 10:40   #33
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Danaburnunun doğada düşmanı yok mu?

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2008, 15:09   #34
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Varrr, ben. O kadar güzel mücadele ediyorum ki. Sabahları yarım kiloluk kavanozumu ve maşamı elime aldım mı topla babam topla. Ama bir gün önce bahsettiğim ilacı yapmanız gerekiyor.
Buradaki komşularım daha kolay bir yöntem bulmuşlar. Sebze fidelerini ekerken fide kökünü bildiğimiz naylonlardan kestikleri şerit kurdeleler bir iki dolayıp öyle ekiyorlar. Dolama işi sıkı sıkı değil. Sonra bu naylon şeridin ucunu toprak üstüne bırakıyorlar. Ekilen sebzeler iyice toprağa tutunduklarında da üstten hafifçe çekerek çıkartıyorlar. Dana burnu genelde yeni ekilen sebzeleri kesmeyi seviyorlar.

atabora ve cevizdalı beğendi.

Düzenleyen Güler : 25-08-2008 saat 15:10 Neden: harf hatası
Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2008, 23:07   #35
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-01-2007
Carbofuran etki maddeli ilaçlar kullanmanızı tavsiye ederim(hassfuran , parafuran vs.) futbol sahalrında kullanıyorum 100 lt ye 1 lt olarak nu sene 2 uygulama yaptım kokten çözüm oldu. ama dikkat çok zehirli bir ilaçtır uygulama esnasında lutfen gereken onlemlerı alın...

gogo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-01-2010, 16:44   #36
-

Giriş Tarihi: 11-12-2009
Selam arkadaşlar.
Konu biraz eskimiş ama bir sorum olacak.
Pet bardaklarda filizlendirdiğimiz tohumları bargağın altını kesip yanınıda çizerek toprağa eksek, fide toprağa tutunduktan sonra bardağı çekip alsak danaburnu için çözüm olurmu acaba.Ve bu şekilse şaşırtma yaparsak fide zarar görür mü?

çakmak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-01-2010, 17:10   #37
Moderatör

Güler's Avatar

Bardak olarak hiç düşünmemiştim ama burada domates, biber fidelerinin kök kısımlarına gevşek olarak naylon şeritleri bir-iki dolayıp ekiyorlar. Naylonun bir ucunu da topraktan dışarı çıkarıp bırakıyorlar.
Fide iyice tutununca naylonun toprak üstündeki ucunu çekip çıkartıyorlar.

Eski 01-01-2010, 17:19   #38
-

Giriş Tarihi: 11-12-2009
Demekki fidenin gelişimine bir zararı olmuyor.Bu sene bardak yöntemini denemeyi düşünüyorum.

çakmak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2010, 23:27   #39
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2006
Galeri: 3
Sevgili dostlar konuya göz gezdirdiğinize göre söylenenlerin hepsi aynı şekilde yazılıyor.Dana burnundan kurtulma yöntemlerini sıralarsak;
1- Dedete ziraayi ilaçla pepeği karıştırıp ekilen alana serpiştirilir.(zehirli yöntem)
2- Tavuk beslemek bunda da tavukların taze fidanları tüketmesi riski var.aşağıdaki linke göz atınderim.
Saygılar.
http://web.ttnet.com.tr//users/borno.../sebzezar.html

bahtiyar02 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2010, 12:54   #40
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-04-2010
bahçemdeki danaburnu

Öncelikle hepinize selam,evimin bahçesinde 3 yıldır sebze ekimi yapıyorum.ilk yıl çok güzel verim aldım konu komşu,akraba herkes nasiplendi.fakat geçen yıl bahçeyi bellerken bir böcek çıktı, bende çok üzüldüm yuvasından kopmasın diye tekrar toprak altına iteledim. itelemez olaydım,geçen yıl bahçeyi tam 4 kez ektim ama malesef bir patlıcan bir biber yemek nasip olmadı.daha sonra netten araştırdım birde ne göreyim benim acıdığım böcek kesiyormuş sebzeleri.gerçi ben bahçe dedim ama öyle küçük değil sıralı ektiğimde 700 fide vardı.hepsi maalesef danaburnu denen böcek tarafından katledildi.tabii mücadele için tecrübemde yoktu,4 kere ektim geçen yılmasrafına değil çektiğim eziyete üzülüyorum

bu yıl ekim yapmadan önce bahçeyi bi güzel belledim daha sonra ot ilacı uyguladım,otlar kuruduktan sonra 200 patlıcan 200 sivri biber 200 süs biberi 50 domates fidesi 50 dolma biber fidesi ektim(gerçekten yorucu bir süreç oldu)

bahçenin kenar kısımlarına da fasulye,kabak,salatalık,balkabağıayçekirdeğive mısır ektim.kepekle uyguladığım danaburnu zehirini fide diplerine serpiştirdim,ertei günn muhteşem bir sonuç yüze yakın böcek topladım 2-3 gün boyunca toprak yüzeyine çıkan böcekleri topladım,şu ana kadar hiçbir fidemi kesemediler ama haftada bir düzenli olarak ilaçlamak gerekiyor bu konuda bilgilerinizi ve yardımlarınızı bekliyorum.

cevizdalı beğendi.
sibelin bahcesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2010, 22:14   #41
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Sn. sibel hanım hoşgeldiniz.

Aynı gün iki ileti yazmışsınız. Biri bu ve diğeri 'sebze bahçesi hazırlama' sayfasında.
Orada patlıcan fidelerini kurumuş gibi durduğunu, çiçek açıp solgun durduklarını yazmışsınız.

Size kimse cevap vermemiş.(zehirden korkmuş olmalılar)

Sevgili Sibel, otları kurutmak için zehirli ot ilacı atmışsınız. Ve otları kurutmuşsunuz.

Halbuki biz onlardan kompost yapıyorduk.

Ardından danaburunları zehirli kepekle zehirlemişsiniz.( toprağa su doldursaydınız hemen yüzeye çıkarlardı)

Halbuki biz kepekten 'bukaşi' yapıyorduk.

Evet otları ve danaburunlarını zehirlerken toprağı da zehirlemişsiniz. Ot ilacı bu patlıcana uygun ise (yaprakları benziyorsa) onları da zehirler. Zehirli ot ilacı bu kullanım ve etki alanı geniştir insanı bile zehirler, hemde konu komşu Allah muhafaza...

Ve 3 yıllık bir üretici olarak soruyorsunuz ' bu hafta sonu düzenli ilaçlamak gerekiyor, bilgi ve yardımlarınızı' diyorsun.

Hangi ilaçlardan bahsettiğinizi bilsem, inanın yardım ederdim.

( Örneğin, EMA kullanın, hem toprağınız, hem patlıcanınızı, hem hem kendinizi ve konu komşuyu kurtarın derdim)

(Unutmuşum)

Solucanları da zehirlemişsinizdir. Halbuki onlardan dünyanın en iyi ve pahalı gübresini yapıyorduk. (Bir zamanlar zehir kullanmanın sonucu toprakta yok olan solucan için 2 gemi getirmişizdir Küba' dan)
Saygılar efendim.

umutyolcusu beğendi.

Düzenleyen Halil Önen : 23-04-2010 saat 22:34 Neden: ek
Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2010, 19:20   #42
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Bugün sezonun ilk Danaburnu avını bugün gerçekleştirdim. En çok kullandığım şaşmaz yöntem, açtığı galeriye hurtumun ucunu itip suyu basınçla açmak. Anında Danaburnu çıkıp suda yüzmeye başlıyor. Bizimki gibi ufak ve hobi amaçlı sebze bahçelerinde bu yöntem hem kolay hem zararsız. Sebze bahçemde yetişmiş bir Domatesi, Salatalığı dalından kopartıp şöyle üzerine hafifçe üfleyip, ilaçsız olduğunu bilmenin rahatlığıyla ısırıp tadına bakabiliyoruz.

Geçen gün Martha Stewart'ın programında, sebze fidelerini dikerken karton bardakların altını kesip sebzenin etrafına çember şeklinde yerleştirdiğini böylece fideye Salyangozların ulaşıp zarar veremediğini anlattı. Onlar bardakların altını kesiyorlarmış, aynı yöntemi hem Danaburnu hem Salyangoz için uygullamak istersek, fideyi yetiştirirken Plastik bardak yerine karton bardaklar kullanırsak, zamanla bardak çözülene kadar fide gelişmiş olabilir. Denemek gerek. Danaburnu kartonu da keser mi ki?

umutyolcusu beğendi.
limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2010, 08:54   #43
Ağaçsever

halil bey yanıtınız için teşekkür ederim.ot ilacını ekim yapmadan 1 ay önce uyguladım.ekim yaptıktan 1 hafta sonra danaburnu için,Pyrinex 25 WP 400 gr. adlı ilacı kepekle uyguladım.
yalnız ben patlıcan fidelerini dikerken,poşetlerin altını kesip yanlardan 1-2- çizik atıp ektim,bundaki amacım fidelerin zarar görmemesiydi,ancak fideler geliştikten sonra bu poşet
leri çıkardım,sanırım o ara zarar gördüler.şu anda bir kısmı iyileşti,biber fidelerim inanılmaz derecede güzel şu an bir çoğu çiçeklendi.Dün eşimle beraber diplerine yanmış gübre ilavesi yaptık. ot ilacının adını hatırlamıyorum,ekim yapmadan önce uyguyladığım için,gerçi şu an yine ot çıkmaya başladı,biraz ilaç kalmıştı ama sebzelere zarar verir diye uygulama yapmıyorum.dana burnu ilacını 10 günde bir tekrarladım,şu an yok denecek kadar az,yalnız eşim bu sefer fulrık diye bir ilaç almış,kepekle uyguladım ama diğer ilaç kadar etkili olmadı, zaten sebzeler çiçeklendiği için artık ilaçlamaya son verdim.sizizn bilgilerinizden faydalandıkça bu konuda daha iyi olacağıma eminim.teşekkür ederim.

Eski 27-04-2010, 09:06   #44
Ağaçsever

halil bey kompost ne demek bilmiyorum.ayrıca bahçe okadar büyükki ben karık açıp içlerine dikiyorum,tulumbadan motor sayesinde rahatça karıklara su doldurup sulama işlemini yapıyordum.(bu sayede çıkan danaburnu zararlılarını topluyordum)Ama bu sene ne yazıkki tulumba motoru yandığı için normal çeşmeden hortumla sulama yapıyorum(yaklaşık 3 saati buluyor ve inanın çok yorucu bir süreç,buna çapalama ,ot toplamayıda eklersek zaman yetmiyor,kaldıkı her iki kolumdada eklem romatizması var(
anlayacağınız yapmayayım diyorum oğlum çok hevesli,milletin behçesini görüp oda yapmak istiyor(1o yaşında)yapayım diyorum çok eziliyorum birde geceyanığı eklersek danaburnu bahçeye zararlı , bahçe bana zaralı,anlattığınız kadarıyla ben bahçeye zaralı(ilaçlamadan dolayı) sonumuz hayrola diyorum.lütfen siz ve sizin gibi bilgili arkadaşların yardımı ile inşallah daha fazla bilinçle bu işi yaparız,tekrar teşekkür ederim.

Eski 28-04-2010, 11:36   #45
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-03-2008
syngenta nin maxim isimli ilacini topraga uygulayin can suyunun hemen ardından basarili olursunuz.

lewoli34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2010, 12:39   #46
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Dün Gölbaşı Tabiat Parkında tarla farelerinin videosunu çekerken bir danaburnu (Öyle zannediyorum) fare deliğinden çıkarak otların arasına girdi.

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2010, 12:48   #47
Ağaçsever

şu an fiseler çiçeklendiği için ilaçlama yapmıyorum,sanırım bu seneyi kurtardık.ilginiz için teşekkür ederim.

Eski 28-04-2010, 12:51   #48
Ağaçsever

bende geçen yıl bahçeyi bellerken gördüm, belin üstünde ,hemen toprağa gömdüm ne bileyim zararlı olacağını.

Eski 28-04-2010, 12:55   #49
Ağaçsever

unutmadan söyleyeyim,ilaçlama sonrası bahçeyi izlerken,kedinin danaburnu yediğini gördüm(kedi zehirden etkilenmedi neyseki)hemde fare yakalar gibi koşuşturup durdu.bende balkondan hayretler içinde izledim.7-8 tane yemeyi başardı.

Eski 28-04-2010, 13:06   #50
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Kediler yediklerinin zararlı olduğunu tam seçemiyorlar. Bazı bu çevrede gezen kedilerin ağzı burnu akıyor hasta oluyorlar. Bizim kedi yok ama bu çevrede üç, dört tane kedi geziyor.

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2010, 08:27   #51
Ağaç Dostu

Limon'un Bahçesi

Teşekkürler

Eski 29-04-2010, 08:58   #52
aer
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fikreteren Mesajı Göster
Sayın Limon danaburnuna karşı daha öncede bahsetmiştim beyaz banyo sabununu suda eritip fideye can suyu olarak verirseniz danaburnu esmez.Ben on senedir aynı yönetim kullanıyorum.
En basit yöntem bu sanırım. Toprağın sağlığı için nasıl olur bilemem, ayrıca kendim için söyleyebilirim ki (acemilikten olsa gerek) vur deyince öldürebilirim, fideleri sabundan öldürmemek adına bu formülde bir ölçü mevcut mu acaba? (Şu kadar sabun şu kadar litre suda gb.)

aer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2010, 00:19   #53
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sibelin bahçesi Mesajı Göster
halil bey kompost ne demek bilmiyorum..
Biliyorsunuz aslında...

Her tarla/bahçe ile uğraşanın bir kompost yapışı vardır. Bir de 'malç'ı bilseniz.

Onuda biliyorsunuz_dur.
İsimlere takılmayın, biraz entel duruyorlar da; karşılığını bulamadığımızdan_dır.

Sn. Ebsody bu konuda uzmandır. Ben soğuk kompostu ondan öğrendim ve yaptım. Sıcak kompost da iyi ama Sn. Ebsody solucanlara zararlı diye üzerinde pek çalışmıyor.

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2010, 08:19   #54
Ağaçsever

Sn Halil önen
yardımınız için teşekkür ederim. Sanırım bu sitede öğrenecek çok şeyim olacak.

Eski 18-05-2010, 10:55   #55
Ağaç Dostu

skaraca's Avatar

Giriş Tarihi: 13-11-2009
Galeri: 39
Benimde bu yıl belediyeden kiraladığım hobi bahçesinde danaburnu ile başım dertte. Kendi yetiştirmiş olduğum pembe domates fidelerini kesiyor. Yaklaşık 60 fidem bu şekilde gitti. Biber ve salatalık ekili yerlerde de geziyor ama şimdiye kadar kestiğini görmedim. Kepek karışımı ilaç uyguladım, akşam üstü bol suyla suladım ama tesadüfen gördüğüm ve öldürdüğüm bir tane dışında ölü danaburnu görmedim.

Yukarıda anlatılanlardan sanırım ekim sırasında fide etrafına naylon sarmak veya sabunlu su ile sulamak uygun yöntem.

skaraca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2010, 11:08   #56
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Bizim bahçede koyun gübresinin içinde şişman beyez kurtlar çıkıyor. Baş parmak büyüklüğünde, ben onları danaburnu sanıyordum. Ama buradaki danaburnu fotoğraflarına benzemiyor, ayakları ve kanatları yok. Yoksa benim gördüklerim danaburnunun başka bir çeşidi mi?

Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2010, 11:19   #57
Ağaç Dostu

Kadı lokması.

Eski 18-05-2010, 21:54   #58
Moderatör

Güler's Avatar

Bunun gibi miydiler?

Güler / Bahçe

Eski 18-05-2010, 22:05   #59
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Evet, hepsini bir arada görünce içim fena oldu, Canlısını görmek daha da fena. Pazar günü 10-15 tanesini imha ettim.

Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2010, 22:57   #60
Ağaç Dostu

omer.tuncer's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2008
SDurul siz böceğini görmüşsünüz asıl zararlısı kadılokması nın larvası 30-45 cm derinlerde oluyor. 4-5 tanesi koca ağacın köklerini yiyerekağacın kurumasına neden oluyor.

Bildiğim kararıyla da organik özellikli bir ilacıda yok.

Bilen varsa söylesin yoksa ebediyete kadar sussun.

omer.tuncer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:56.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024