Konu: Danaburnu
View Single Post
Eski 19-04-2010, 12:54   #40
sibelin bahcesi
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-04-2010
bahçemdeki danaburnu

Öncelikle hepinize selam,evimin bahçesinde 3 yıldır sebze ekimi yapıyorum.ilk yıl çok güzel verim aldım konu komşu,akraba herkes nasiplendi.fakat geçen yıl bahçeyi bellerken bir böcek çıktı, bende çok üzüldüm yuvasından kopmasın diye tekrar toprak altına iteledim. itelemez olaydım,geçen yıl bahçeyi tam 4 kez ektim ama malesef bir patlıcan bir biber yemek nasip olmadı.daha sonra netten araştırdım birde ne göreyim benim acıdığım böcek kesiyormuş sebzeleri.gerçi ben bahçe dedim ama öyle küçük değil sıralı ektiğimde 700 fide vardı.hepsi maalesef danaburnu denen böcek tarafından katledildi.tabii mücadele için tecrübemde yoktu,4 kere ektim geçen yılmasrafına değil çektiğim eziyete üzülüyorum

bu yıl ekim yapmadan önce bahçeyi bi güzel belledim daha sonra ot ilacı uyguladım,otlar kuruduktan sonra 200 patlıcan 200 sivri biber 200 süs biberi 50 domates fidesi 50 dolma biber fidesi ektim(gerçekten yorucu bir süreç oldu)

bahçenin kenar kısımlarına da fasulye,kabak,salatalık,balkabağıayçekirdeğive mısır ektim.kepekle uyguladığım danaburnu zehirini fide diplerine serpiştirdim,ertei günn muhteşem bir sonuç yüze yakın böcek topladım 2-3 gün boyunca toprak yüzeyine çıkan böcekleri topladım,şu ana kadar hiçbir fidemi kesemediler ama haftada bir düzenli olarak ilaçlamak gerekiyor bu konuda bilgilerinizi ve yardımlarınızı bekliyorum.

sibelin bahcesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön