agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler
(https)

Beğeni Düzeni42Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-10-2010, 01:10   #1171
Ağaç Dostu

Uzaylı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2010
Ben de mısır ile bezelyeyi birlikte eksem olur mu diye düşünüyorum. Köyde hayvan yemi olarak mısır ekmek için bu haftaki yağmuru bekleyenler var. Demek ki ekiliyor. Yalnız burası düz ova. Kendimiz için mısır ekip daha sonra aralarına bezelye eksem nasıl olur acaba. Bezelyenin sarılması için mısırın uzaması mantığına göre, mısırdan ne kadar sonra bezelye ekmeliyim?

Uzaylı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-11-2010, 07:13   #1172
Ağaç Dostu

Uzaylı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2010
Bilir kişi kayınvalideden öğrendim; maalesef kışın ekilen mısır sadece hayvanlar için ekiliyormuş. Yeşil sap oluyor, mısır yapmıyormuş. Ama hayvanlar bunu çok seviyor, bol süt veriyormuş. Yani benim mısır-bezelye ikilisi planı yatmış bulunuyor. Başka bir şey düşünmem lazım.

Uzaylı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-11-2010, 09:02   #1173
Ağaç Dostu

uzman16's Avatar

Giriş Tarihi: 10-10-2007
Galeri: 119
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi uzman16 Mesajı Göster
Kışlık sebzelerden bakla ve bezelye ekmenin zamanıymış. Acaba bakla ve bezelyeyi yan yana eksem, bezelye baklaya sarılıp büyüse olur mu ? Nasıl olur?
Aynı mısır ve taze fasulye gibi.
Ne dersiniz?
Kendim sorup kendim cevaplayayım.

Öğrendiğime göre bakla ve bezelyeyi beraber ekersem, bakla genişleyip büyüdüğü için bezelye sarılacağı bakla gövdesinin içinde güneş görmeyecek ve sağlıklı gelişemeyecekmiş. Mısır - fasulye büyümesindeki gibi olmazmış.

Sevgili Uzaylı, bezelyeleri çitlerin yanına dikmek ya da yanına sırık dikmek daha doğru olacak sanırım.

uzman16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-11-2010, 09:46   #1174
Ağaç Dostu

uzman16's Avatar

Alıntı:
Ben de geçen ay ve bu hafta sonu tere, roka, yağ marul, iceberg marul, maydanoz, taze soğan, kırmızı lahana, kara lahana,havuç, beyaz turp, ıspanak tohumu ektim.
Ayrıca aldığım pırasa fideleri ve tohumdan yetiştirdiğim beyaz lahana fidelerini diktim.
Lahanaları tırtılların çok sevdiğini okumuştum, ne dersiniz korumak için yapılacak birşey var mı?

Yazılanları okuyunca karnabahar, brüksel lahanası, kereviz ve brokoli eksem mi diye düşündüm? Geç kaldım sanırım. Evde brüksel lahanası ve karnabahar tohumu çimlendirdim ama gelişmediler, kurudular.
Sevgili Limon, ne dersin ekeyim mi?
Kasım ayında bakla ve bezelye ekilecekmiş unutmayayım.(Ekim ayında Bursa'da bakla ekenlerin başarısız olduğunu duyunca tavsiye üzerine Kasım ayında ekmeye karar verdim.)
Geçen hafta sarımsak dikmiştim bahçeye. Dün baktığımda çok sık göründüler gözüme. Ayırayım diye teker teker çıkardım, hepsi 2-3 cm. kök yapmıştı.

Dün bakla ektim. Kasım sonunda arşın bakla tohumu ekeceğim. Böylece ilk ektiklerim daha erken mahsul vereceğinden hasat zamanını uzatmış olacağım.
Baklaları ikili tohum olarak ektim. Bir kısmını iç bakla olarak bırakacağım.

Ekim başında ektiğim yağ marul fideleri ayırarak 20 cm. aralıklarla diktim. Bazılarının gelişimi hızlı olmuş, onların ağızlarını bağladım. Böylece göbek oluşumunu sanırım sağlayabileceğim. Birkaç kök balkonda yetiştirmiştim, dün salata yaptım.

Iceberg marul tohumları çimlendiler. Bazı minik fideleri şaşırttım.

Beyaz lahana fidelerimi şaşırtarak geçen hafta 40 cm. aralıklarla diktim.

Kırmızı lahana fidelerimin de bir kısmını 25-30 cm. aralıkla şaşırttım. Diğer kısmı ilk ekilen yerde bıraktım.

Pırasalar hızla büyüyorlar, gövde kalınlaşsın diye üzerindeki yeşil yaprakları 15 cm. kadar kestim.

Havuçları çok sık ekmişim, biraz seyrelttim.

Taze soğanların hepsi çıkmaya başladı.

Tere ve rokalar da çıktılar.

Ispanakların bir kısmını topladım, pişirdim. Yaprakları çok minik ve lezzetliydi.
Söktüğüm ıspanakların yerine hemen ıspanak tohumu serptim.

Beyaz turp tohumları da çimlenmişler. Dün fındık turp tohumu ektim.

Kara lahanalar da çimlendiler.

Maydanozda hiç hareket yok.

Haftaya bezelyeleri ekeceğim.

Yazın diktiğim yediveren çileklerdeki kızaran çilekler dün çocukları çok sevindirdi.

Şimdilik sebzelerimdeki durum bu.

Eski 01-11-2010, 17:47   #1175
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Harikasınız uzman16.

Bezelye için sırık pek yeterli gelmiyor. Tel örgü varsa onun dibine ekmeniz iyi olacaktır. Bir çok kol alıp tutunmayı seviyor. Bir de bakla gibi tek tek ekilmiyor, her çukura en az 3 tohum atmanızı tavsiye ederim. Bakla kadar aralık vermenize gerek yok çünkü topraktan çıkan gövde çok cılız olduğundan yer kaplamıyor. Uzadıkça kollanıyor, onlar da tutunduğu için sorun teşkil etmiyor.

Maydanoz en geç çimlenen tohumlardan, hava da serinledi. Şeffaf naylonunuz varsa üzerini kaparsanız, çimlenme süresi çok kısalır. Bir de maydanoz tohumunun üzerine toprak atılmazmış, tohumu attıktan sonra sıkıca bastırmak yeterliymiş. (Halam söylemişti, denedim, doğruladım )

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-11-2010, 21:39   #1176
Ağaç Dostu

uzman16's Avatar

Sevgili Limon,
Buradaki paylaşımlarını başından sonuna okuyup tecrübelerinden faydalanıyorum. Senin tecrübelerini paylaşmak için açtığın bu başlık, pek çok üyemizin katılımıyla, benim gibi acemilere önemli bir kaynak oluşturmakta. Diğer sebze başlıklarını da sürekli okuyorum.
Tecrübelerden faydalanmak çok önemli. Marulların bağlanırsa göbek yapmasının kolaylaşacağını senden öğrendim.
Teşekkürler.

Düzenleyen uzman16 : 02-11-2010 saat 05:10 Neden: İlave
Eski 01-11-2010, 23:27   #1177
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Bezelye için kurumuş, bir sürü çatalı olan bir dal parçası dikmek iyi oluyor. Bir sürü düzensiz ince dal yeterli hacim ve tutunacak yer sağladığı için bitki iyi yerleşiyor.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2010, 10:17   #1178
Ağaç Dostu

uzman16's Avatar

Geçen ay sonunda ektiğim baklalar 10 cm. boya ulaştılar.

Pırasaların uçlarını 2. defa kestim, gerçekten gövde kalınlaşmaya başladı.

Lahanalar iyice yayılmaya başladı. Umarım göbek yaparlar.

Kırmızı lahanalar güzel gelişiyorlar.

Taze soğanlar çok çabuk oldular, tüketiyoruz.

Ispanaklar da iyi durumdalar.

Beyaz ve fındık turp 3-4 cm yaprak çıkardı ama toprağın altında durum nasıl zamanla göreceğiz.

Havuçları biraz seyrelttim ama yine de çok sıklar.

Dereotu ve maydanozlar geç de olsa çimlenip gelişmeye başladılar.

Iceberg marulları şaşırtmıştım. Çok ufak olduklarından çoğunu kaybettim. Tekrar daha büyük olanlarını şaşırttım.

Yağ marullardan tüketmeye başladık. Ama göbek yapmadılar. Geçenlerde bir kısmını göbek yapsın diye bağlamıştım. Sanırım biraz sıkı oldu. Bu hafta tekrar elden geçireceğim.

Kara lahanalar çok sık ektiğim için gelişimleri zor olacak, seyrelteceğim.

Sarımsaklar 10-15 cm. boy yaptı.

Çileklerin yapraklarında kurumalar var. Normal mi bilmiyorum.!

Evde bir saksıda birkaç kök brüksel lahanası yetiştiriyorum. Biraz toparlarsa bahçeye aktaracağım.

Bezelye ekmedim, vazgeçtim.

Şubat ayında tekrar bakla ekeceğim.Hatta pırasaları sökünce onların yerine ekeyim diyorum. (Toprağa azot versin diye)

Şu anda bahçede durum böyle.

Baharda yer fıstığı, yer elması yetiştirmek istediklerimin başında geliyor. Merak ediyorum nasıl olduklarını.

Nohut ekmek istiyorum, tazesi de pek güzel olur. Biraz araştırma yapayım.

Eski 02-12-2010, 11:50   #1179
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Şahanesiniz sevgili uzman16. Çileklerin yaprak sarartması mevsim itibarıyle normal. Baharda yeni sağlıklı yapraklar sürecektir.

Sn.Tuzzen, oldukça bol çeşit yetiştirmişsiniz, ellerinize sağlık. Artık aramızda olduğunuza göre tecrübelerinizi paylaşmanız çok faydalı olacaktır. Ne kadar düzenli ve bu işe önem verdiğiniz fotoğraflarınızdan çok belli.

Eski 02-12-2010, 23:38   #1180
Ağaç Dostu

uzman16's Avatar

Teşekkürler Sevgili Limon, moral veriyorsun.
Çilek bahçenin durumu nasıl? Çilek fideleri kol atıp çoğalıyor. Eski kökler kaç sene kalıyor bahçede? Verimlilik ve yaş orantısı nasıl? Yani yeni fideler geldikçe eskileri sökecek miyiz?

Eski 03-12-2010, 13:01   #1181
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Ben saldım çayıra mevlam kayıra durumundayım. Kendi kendilerine kol atıp köklenip tutunuyorlar. Ama olması gereken bu değil tabii. Eğer bol ve iri ürün alınmak isteniyorsa kol atmasına izin vermemek gerekiyormuş. Kolları ana bitkiden ayırmak gerekiyormuş.

Ama bu bakımsız halleriyle bile bolca çilek vermişlerdi, salyangozlar izin verseydi yiyecektik. Gelecek sezon daha güzel uygulamalar hazırlayıp paylaşacağım. (umarım)

Eski 03-12-2010, 14:38   #1182
Ağaç Dostu

cemo's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2008
Galeri: 13
Ereğli de çilek yetişir. Benim çilekler için köylüler ( bu işi bilen onlar) şimdi yavruları almazsan ana kökü emerler, verim düşük olur dediler. Köyden bilen bir bayan, çileklerimi kazdı yavruları ana kökten ayırdı.

cemo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2010, 14:55   #1183
Ağaç Dostu

uzman16's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cemo Mesajı Göster
Ereğli de çilek yetişir. Benim çilekler için köylüler ( bu işi bilen onlar) şimdi yavruları almazsan ana kökü emerler, verim düşük olur dediler. Köyden bilen bir bayan, çileklerimi kazdı yavruları ana kökten ayırdı.
Cemo, şimdi derken bu aydan mı bahsediyorlar? Eğer öyleyse yeni fideleri ayırmak mı lazım? Ayrılanları başka yere mi ektiniz?
Ne çok soruyorum değil mi????

Eski 03-12-2010, 22:02   #1184
Ağaç Dostu

cemo's Avatar

Komşum, benim çilekleri gecen ay ayırdı. Sanırım şimdi de ayrılabilir. Cıkan yavruları 3-4 tanesi bir arada olacak şekilde dikim yaptı.

Gördüğüm, bildiğim budur) Kolay gele

Eski 06-12-2010, 11:26   #1185
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-06-2008
Arkadaşlar merhaba,
Havalar soğumaya başladı bahçeye ektiğim ufak tefek marul, maydonoz, roka,ıspanak turp biraz daha büyüsün istiyorum. soğuktan korumak için üzerine naylon sersem mi acaba?

pelpel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2010, 16:29   #1186
Yeni Üye

osmancay's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2009
bunlarda benim havuç ve bezelyelerim

Eklenen Resimler

osmancay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2010, 17:47   #1187
Ağaç Dostu

dermana's Avatar

Giriş Tarihi: 19-12-2010
Galeri: 21
bugünlerde ekilebilecek tek sebze galiba marul...oda hazır fide olması lazım...adresini bırakırsan hazır fide yollayabilirim.

dermana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2011, 13:42   #1188
Ağaç Dostu

uzman16's Avatar

Sebze bahçemdeki son durumu aktarayım:

Pırasalarımın uzayan uç kısımlarını 3. defa kestim. Gövdeler yavaş da olsa kalınlaşmayı sürdürüyorlar.

Havuçlar çok güzel gelişiyorlar. Bir tanesini topraktan çıkardığımda parmak kadar olduğunu gördüm. Yakında yenilecek hale gelecekler.

Turpların bazıları toprağın üzerine doğru çıkmaya başladı.

Lahanaların yaprakları çok büyüdü ama henüz göbek bağlamadı.

Kırmızı lahanalarda da göbek oluşumu yok.

Sarımsakların yeşil kısımların uzaması sanırım soğuk havalar nedeniyle yavaşladı.

Tereler iyi gelişti.

Rokalar da iyi durumda. Hatta biraz topladım.

Maydanozları da topladım, ilk ektiklerimin gövdeleri çok güçlü.

Taze soğanları da bol bol topladım.

Marullar hala göbek yapmadı ama durumları fena değil.

Karalahanalar da yavaş gelişiyorlar.

Ispanaklar yavaş büyüyorlar.

Baklaların gelişimi çok iyi. Şubat sonunda tekrar bakla tohumu ekeceğim.

Bu haftaki durum bu.

Eski 18-01-2011, 14:25   #1189
Ağaç Dostu

cemo's Avatar

Sevgili Uzman16
Şubat sonu bakla ekiliyor demek. Sevindim bunu duyduğuma. İlk ektiğim bakla tohumlarım iyi değildi sanırım, tek tük cıktılar. Bu ay sonu tekrar dikeyim bende o zaman.
Gönderdiğin fideler firesiz tuttu. Cok teşekkür ediyorum sana.

Eski 18-01-2011, 15:31   #1190
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Sevgili Cemo, sevgili Uzman16'nın Şubat sonunu bekleme sebebi daha önce ektiği için sıralı ürün almak istemesi sanırım. Bence sizin beklemenize gerek yok, hemen ekebilirsiniz.

Sevgili Uzman16, sizin gibi çalışkan arkadaşlarımın yaptıklarını takip etmekten büyük keyif alıyorum. Daha önce kırmızı lahana tohumu çimlendirip, cılız fidelerini yerlerine geçirmiş ancak ürün almakta başarısız olmuştum.

Umarım bol ürün alırsınız ama kesmeden önce bizim için fotoğrafını çekmeyi unutmayın. Kırmızı Lahanayı dalında hiç görmedim.

Eski 18-01-2011, 15:52   #1191
Ağaç Dostu

cemo's Avatar

Teşekkür ederim sevgili Limon.
Yarın bakla tohumu almam gerekecek bu durumda.
Beyaz lahanalarım dürüldü, yemeye başladık
Bezelye ve birkaç baklam daha küçükler.
Fotoğraf ekliyecektim ama sorun cıktı yine

Eski 18-01-2011, 16:08   #1192
Ağaç Dostu

cemo's Avatar

Şimdi oldu
Lahanalar nasılda sulu sulu. Pazardan alınanlara hiç mi hiç benzemiyorlar.

Eklenen Resimler

Eski 18-01-2011, 16:12   #1193
Ağaç Dostu

cemo's Avatar

Bezelyelerimi unutmuşum. Bol araka da ekmiştim, baharda dolaba dolduracağız inşallah Bir an önce sardırmak için, çatallı dallar bulmam gerekecek bu bezelyelere.

Eklenen Resimler

Eski 18-01-2011, 17:24   #1194
Ağaç Dostu

dağ çiği's Avatar

Giriş Tarihi: 26-03-2009
Sevgili cemo, Lahana çok güzel,bizim buralarda hiç ekildiğini görmedim.Kışlık sebzeler benimde ilgimi çok çekiyor.Aldığım tohumlardan mı yoksa ben mi beceremedim sonuç elde edemedim.
Uzman 16 sebzelerinizin resimlerini bizlerle paylaşırsanız çok sevinicem.Sizden öğrenicek çok şeyim var.

dağ çiği Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2011, 17:28   #1195
Ağaç Dostu

cemo's Avatar

Hatırlatırsanız size fide yollarım dağciği

Eski 18-01-2011, 20:35   #1196
Ağaç Dostu

uzman16's Avatar

Teşekkürler arkadaşlar. Soğuklar ve kışlıkları ekmekte geç kalmam nedeniyle hepsi istediğim gibi olmuyor.

Cemo marul ve kırmızı lahana fidelerinin firesiz tutmasına sevindim. Lahana şahane görünüyor. Rokalar da öyle.

Limon, baş öğretmen sizsiniz. Bu sayfalardaki tecrübelerinden okuyarak çok faydalandım.

Baklaların Şubat sonunda ekilmesi Sn. Amatör hobici'den aldığım doğal tohumlar arasındaki bakla paketlerine Şubat sonu diye yazması nedeniyle. Elbette baklayı çok seven biri olarak sıralı ürün alma isteğim de önemli.
Kırmızı lahanalar göbeklenmedi, ama ürün alan bahçeler var. Onlarınkini fotoğraflarım.

Aslında çoğu kışlık sebzeyi ekmekte geciktiğimi biliyorum ama seneyi boşa geçirmeyeyim diye hepsi için uğraş veriyorum. Seneye hepsinin zamanını bilerek daha başarılı olacağımı düşünüyorum.

Dağ çiği bahçeye gidince ilk fırsatta buraya fotoğrafları ekleyeceğim .

Eski 19-01-2011, 10:19   #1197
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2009
Sn. uzman16,
Bu başlık altına yazdığınız mesajların çığunu okudum.Size bağzı pratik bilgiler vermek istiyorum. Ispanaklarınızı toplarkan kökünden çıkarmanız gerekmemektedir. Yalnız büyüyen dış yapraklarını koparınız bitki büyümeye devam etsin. Böylelikle devamlı ıspanak ekmek durumunda kalmazsınız. Aynı işlemi marul için de yapabilirsiniz. Özellikle yeri sınırlı olanlar için ideal.
Ve kıvırcık marulların göbek yapması için bağlanması gerektiğini yazmışsınız.Bence kıvırcık marul bağlanmaz ve doğal gelişimi, büyümesini sınırlamış olursunuz. Göbek yapması için ancak Göbek Marul diğer adlarıyla yağlı marul, kaşık marulu bağlanır. Selamlar.

Düzenleyen amatör hobici : 19-01-2011 saat 16:08
amatör hobici Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2011, 13:15   #1198
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
Galeri: 1
Alıntı:
...
Aslında çoğu kışlık sebzeyi ekmekte geciktiğimi biliyorum ama seneyi boşa geçirmeyeyim diye hepsi için uğraş veriyorum.
...
Sevgili uzman16, senden geç ekenler var. Yazını görünce tembellik ettiğim için utanıp ; hemen soğan, sarımsak, bezelye ve ıspanak ekmiştim. Köpekler bezelye tarhını oyun alanı olarak kullanınca bahçeden bezelye yeme hayalim sona erdi ama diğerleri fena değil.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon Mesajı Göster
...Kırmızı Lahanayı dalında hiç görmedim.
Sevgili limon, kırmızı lahanalarım henüz ceviz kadar, baş yapmaya çalışıyorlar.Name:  kirmizi_lahana.jpg
Views: 2855
Size:  28.3 KB

Bu başlıktan çok yararlanıyorum. Hem bitkilerin ekim zamanını takip edebiliyorum hem de savsakladığım zaman bana güç veriyor.

üzüm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2011, 09:11   #1199
Ağaç Dostu

uzman16's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi amatör hobici Mesajı Göster
Sn. uzman16,
Bu başlık altına yazdığınız mesajların çığunu okudum.Size bağzı pratik bilgiler vermek istiyorum. Ispanaklarınızı toplarkan kökünden çıkarmanız gerekmemektedir. Yalnız büyüyen dış yapraklarını koparınız bitki büyümeye devam etsin. Böylelikle devamlı ıspanak ekmek durumunda kalmazsınız. Aynı işlemi marul için de yapabilirsiniz. Özellikle yeri sınırlı olanlar için ideal.
Ve kıvırcık marulların göbek yapması için bağlanması gerektiğini yazmışsınız.Bence kıvırcık marul bağlanmaz ve doğal gelişimi, büyümesini sınırlamış olursunuz. Göbek yapması için ancak Göbek Marul diğer adlarıyla yağlı marul, kaşık marulu bağlanır. Selamlar.
Sn. Amatör Hobici,

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Çok işime yarayacak. Böyle başka bilgileri de paylaşırsanız çok sevinirim.

Ispanakları pazardan köklü aldığımız için yaprakların koparıldığını hiç bilmiyordum. Tere ve roka gibiymiş demek. Bundan sonra ben de koparırım.

Kıvırcık değil de şu iceberg marulları sormuştum bağlanır mı diye. Bağlamadıklarını yazmıştı arkadaşlar. Ben yağ marulları sevgili Limon'un bağladığını okuyup bağlamıştım. Ama Bursa'da lodos öyle şiddetli oluyor ki, çoğu marulum rüzgardan kavruldu.

Ayrıca internetten radika diye bir tohum aldım. Yağ marulun mor renklisi. Henüz ekmedim. Sanırım onu da bağlamam gerekecek.

Name:  radika.jpg
Views: 3698
Size:  7.0 KB

Pırasalar süper durumdalar. Tekrar teşekkür ederim.

Eski 20-01-2011, 09:15   #1200
Ağaç Dostu

uzman16's Avatar

Sevgili Üzüm, birbirimizi olumlu etkiliyorsak ne mutlu bizlere.

Neler yaptığımızı paylaşarak hem ekim-dikim zamanını öğreniyor, hem de hatalarımızı düzeltip pratik bilgilere de sahip oluyoruz.

Ben yazdıkça öğreniyorum. Çünkü bilenler hatalarımız düzeltiyor, bilgilerini paylaşıyor ve benim gibi acemiler bilgi sahibi oluyor. Bu nedenle daha çok yazalım.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:57.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024