agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler
(https)

Beğeni Düzeni42Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-06-2009, 12:19   #871
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Geçen sabah sebze bahçesine gittiğimde, danaburunları 2 domates fidemi kesmişti ve küçük marullarımın hepsini (en az 10 tane) köküne kadar bir şey yemişti. Her sene kabaklarla salatalıkları yiyen kaplumbağayı biliyordum ama marulları daha büyük bir şeyin yediğini zannetmiştim. Taa ki bugün kendisini yeniden görene kadar Bu da bizim obelix imiz. Hiç durmadan, mütemadiyen yiyor.
Name:  IMG_4666.jpg
Views: 1499
Size:  35.5 KB

Kargalar vişnelere dadanıyor, kaplumbağalar yerde gördüğü tüm yeşilliğe, danaburunları her gece bir fideyi kesiyor. Ben organik takıntımdan aldığım ilacı da kullanmamakta direnirken eşim "sen sebzeleri onlar için yetiştiriyorsun" diye dalgasını geçiyor. Bu akşam kepekli ilacı yapıp danaburunlarından kurtulmam gerek. Ha bu arada bir şey de bahçe duvarının dibinde toprağı eşiyor, içeri girmek istiyor ama Allahtan duvarın temeli çok derinde ulaşamıyor. Tilki kazar mı?

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2009, 14:01   #872
Ağaç Dostu

maviyeşil's Avatar

Giriş Tarihi: 22-12-2008
Sevgili Limon,
Lütfen daha sık yazın, daha çok şey anlatın. Kafama takılan soruların yanıtını sizin yazılarında buluyorum. Yazdıklarınızı zevkle okuyorum.
Sebzeleriniz çok güzel görünüyor, nazar değmesin.
Teşekkürler.

maviyeşil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2009, 20:44   #873
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Sn.Limon,
Danaburnu için kepekli ilacı yaparsanız, naçizane önerim, kepek toplarının dağılmamasına dikkat edin. Mümkünse bir gün akşam üstü koyduğunuz topları ertesi sabah danaburnu ölüleriyle birlikte toplayın ve hayvanlarınızın bu toplara yaklaşmasına izin vermeyin.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2009, 21:20   #874
Yeni Üye

erkan konca's Avatar

Giriş Tarihi: 29-06-2008
merhabalar ben sivasta yaşıyorum beden eğitimi öğretmenliği yapıyorum. geçen yıl balkonda başladığım sebze yetiştirme işlerine bu yıl bahçede devam ediyorum. birkaç tane fotoğraf ekliyorum. yorumlarınızı bekliyorum.

Eklenen Resimler

erkan konca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2009, 21:34   #875
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Sn.Meyvelitepe uyarınız için teşekkür ederim. Kedimizi içeriye aldık, kapıyı camı kapadık. Kepek yumrularını sabah erkenden toplayacağım. Hiç sevmiyorum bu ilaç işini, toplayana kadar içim rahat etmeyecek.

Erkan Bey, her şey şahane ve çok düzenli görünüyor maşallah.

Eski 21-06-2009, 22:00   #876
Moderatör

h_dogan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2007
Galeri: 22
Erkan Bey kabaklar çok sık dikilmiş gibi, bir de salatalıkları ipe almak istemişsiniz herhalde onlar da çok kısa.

h_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2009, 22:35   #877
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2007
Galeri: 266
havuç, dereotu, kuzu kulağı, p. dometes ve patlıcanlar. Artık meyvelenme dönemi

Eklenen Resimler

k0900 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2009, 22:44   #878
Ağaç Dostu

Kekik, fesleğen, bezelye, sırık salatalık, kabak, barbunyalar.

Aşırı yağmur ve dolunun izleri artık kalmadı Düzelemeyen yalnız karpuzlar, onlarda artık seneye.

Eklenen Resimler

Eski 22-06-2009, 00:04   #879
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Sebzeler ve kaolin kili

Name:  salatalik_adasi_k.jpg
Views: 1467
Size:  57.6 KB

Kaolin kilini sebzelere de uyguladım.

Eski 22-06-2009, 00:14   #880
Ağaç Dostu

Kaolin kili nedir

Eski 22-06-2009, 09:33   #881
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2007
Galeri: 107
Domates, biber, patlıcan, hıyar, fasulye, pırasa, maydanoz, dereotu, kavun, karpuz, kabak, ayçiçeği, mısır ektim.

Eklenen Resimler

sakagun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2009, 13:46   #882
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi k0900 Mesajı Göster
Kaolin kili nedir
Sn.Kaju,
Kaolin kili, zeytin zararlılarıyla doğal mücadele başlığında başlığında gündeme gelmişti. Orada ve verilen linklerde epey bilgi bulabilirsiniz. Özetin özeti, kaolin kili uygulamasının iki temel fonksiyonu var. Biri, bitkileri güneşin sert ışınlarından ve bu sebeple fazla ısıdan korumak. Yanıkları önlüyor ve bitkilere strese girmeden daha uzun zaman fotosentez yapma imkanı sağlıyor. Diğeri, zararlılar için uzaklaştırıcı etkisi var. Yapraklar ve gövde kaolin kilinin ince bir tabakası ile kaplandığı için zararlılar ile bitki arasında bir tabaka oluşturup, bitkilerin zararlılar açısından cazibesini kaybetmesini/azaltmasını sağlıyor.

Kaolin kilinin, ne bitkilere ne de toprağa olumsuz herhangi bir etkisi bulunmuyor.

Eski 22-06-2009, 20:30   #883
Yeni Üye

erkan konca's Avatar

Giriş Tarihi: 29-06-2008
yorumlar için teşekkürler h_dogan bey evet kabaklar çok sık oldu biraz acemiliğime geldi. yanlış yere ektik bu kadar gelişebileceklerini düşünemedim. salatalıklar içinde uzun sırıklar kestim düzelteceğim .. teşekkürler

erkan konca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2009, 21:52   #884
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Dün sabah erkenden ilaçlı kepek yumrularını topladım. Çok karınca var, onların taşıdıkları da olmuştur muhakkak ama 3 tane Danaburnu ölüsü gördüm-topladım, 2 gündür sebze fideleri kesilmiyor, işe yaradı sanırım.

Marullar tohuma kaçmadan bu sabah toplandı. Geçen hafta 1 kg kadar topladığımız fasulyeler bir haftada yeniden toplanacak büyüklüğe geldiler. Biber fidelerim henüz küçük oldukları halde üzerlerinde biberler oluşmaya başladı. Domateste geç kaldığımdan onun için biraz daha beklemem gerekecek.

Kabakların üzerinde çok sebze olduğundan sanıyorum geç büyüyorlar. Geçen yıllarda ufacık gördüğüm sebze 2 günde toplanacak büyüklüğe gelirdi, bunlar bir haftadır hemen hemen aynı büyüklükteler. Üzerinde çok olduğundan bitki ancak besleyebiliyor sanıyorum.

Çilekler tamamen bitti. Yediverenlerde tek tük yeşil çilekler var.

Salatalıkları da kabak gibi sardırmadan yerde bıraksak, hatta bir kaç boğumunu toprağa gömsek nasıl olur? 3 yıllık tecrübelerimde sırığa sardırdığımda hep şu sorunla karşılaştım. Salatalık fidelerini ilk diktiğimde bol ürün verip, kısa süre sonra bitkinin keyfi kaçmaya başlıyor, önce yaprakları sararıp bozuluyor sonra salatalıklar da sararmaya başlıyor ve bitki tamamen kuruyup gidiyor. Acaba bitkinin boyu uzadıkça aldığı besin yetersiz mi geliyor? Kabakta yapılan uygulama gibi sırığa sardırmasak, yerde bırakıp bir kaç boğumunu toprağa gömsek nasıl olur?

Eski 22-06-2009, 22:05   #885
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Geçmiş olsun. Danaburnu genelde yeni ekilen henüz pişmemiş taze fideleri keser. İlk bir kaç gün kurtardıklarınıza bir daha dokunmaz diye biliyorum.

Bu yıl yuvarlak kabaklardan fide yapmıştım. 8-10 kökten hergün 5-6 tane topluyoruz. İki adadaki salatalıklar günde 2 kilo vermeye başladı. Salatalık gidiyor da her gün kabak pek tüketilemiyor.

Name:  kabak.jpg
Views: 2994
Size:  69.2 KB

İlk birkaç taneyi fazla büyümeden koparın. Bu bitkiyi gerisini hızlı geliştirmeye teşvik eder.

Eski 22-06-2009, 23:31   #886
Ağaç Dostu

Müjgan Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 11-06-2008
Galeri: 11
Sevgili Limon
Zıraatx, Fasulye konusunda hiç bilgim yok. Bu yıla kadar en başarısız olduğum sebzelerdendi. Bir daha ekmeyeceğim derken, Müjgan Hanım'ın hediyesi tohumları "hadi bir deneyeyim" diye ekmiştim. İlk defa evelsi gün 1 kg ya kadar topladım, yine üzerinde sebze dolu. Demek ki cinsi çok önemliymiş. Müjgancığım tekrar çok teşekkür ederim. Fasulyenin cinsi de şahaneymiş, çıtır çıtır .

Senı yürekten kutlarım,tohumlar da farkında usta ellerin.
Emel cim,stajyer bahçıvan kabul ediyormusun?
Valla boğaz tokluğuna ,çalışırım..

Düzenleyen Müjgan Yılmaz : 23-06-2009 saat 00:00 Neden: mujgan yimaz
Müjgan Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2009, 11:46   #887
Moderatör

h_dogan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2007
Galeri: 22
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon Mesajı Göster
Dün sabah erkenden ilaçlı kepek yumrularını topladım. Çok karınca var, onların taşıdıkları da olmuştur muhakkak ama 3 tane Danaburnu ölüsü gördüm-topladım, 2 gündür sebze fideleri kesilmiyor, işe yaradı sanırım.

Marullar tohuma kaçmadan bu sabah toplandı. Geçen hafta 1 kg kadar topladığımız fasulyeler bir haftada yeniden toplanacak büyüklüğe geldiler. Biber fidelerim henüz küçük oldukları halde üzerlerinde biberler oluşmaya başladı. Domateste geç kaldığımdan onun için biraz daha beklemem gerekecek.

Kabakların üzerinde çok sebze olduğundan sanıyorum geç büyüyorlar. Geçen yıllarda ufacık gördüğüm sebze 2 günde toplanacak büyüklüğe gelirdi, bunlar bir haftadır hemen hemen aynı büyüklükteler. Üzerinde çok olduğundan bitki ancak besleyebiliyor sanıyorum.

Çilekler tamamen bitti. Yediverenlerde tek tük yeşil çilekler var.

Salatalıkları da kabak gibi sardırmadan yerde bıraksak, hatta bir kaç boğumunu toprağa gömsek nasıl olur? 3 yıllık tecrübelerimde sırığa sardırdığımda hep şu sorunla karşılaştım. Salatalık fidelerini ilk diktiğimde bol ürün verip, kısa süre sonra bitkinin keyfi kaçmaya başlıyor, önce yaprakları sararıp bozuluyor sonra salatalıklar da sararmaya başlıyor ve bitki tamamen kuruyup gidiyor. Acaba bitkinin boyu uzadıkça aldığı besin yetersiz mi geliyor? Kabakta yapılan uygulama gibi sırığa sardırmasak, yerde bırakıp bir kaç boğumunu toprağa gömsek nasıl olur?
Sn. limon salatalıklar kabak gibi uzadıkça yaprak boğumlarının toprağa değdiği yerden kök vermiyorlar o yüzden birkaç boğumu toprağa gömmeniz pek işe yaramaz sanırım. Bir de salatalık kabak gibi çok uzun ömürlü olmuyor.

h_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2009, 13:43   #888
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Çok teşekkür ederim h dogan. Çok merak ettiğim bir konuydu.

Müjgan Hanım, eller yapa boza ustalaşmaya çalışıyor Her zaman beklerim, artık yapılacak pek iş kalmadı, keyif yapmaya beklerim

Eski 23-06-2009, 22:32   #889
Ağaç Dostu

Müjgan Yılmaz's Avatar

Müjgan Hanım, eller yapa boza ustalaşmaya çalışıyor Her zaman beklerim, artık yapılacak pek iş kalmadı, keyif yapmaya beklerim [/QUOTE]

Limon cum;
Bu yıl farklı bir fasulye deniyorum,başarılı olursa tohumunu dağıtacağım.
İnanılmaz lezzetli,toprağı sevip,iklime uyacak mı?Göreceğiz.

Eski 24-06-2009, 09:18   #890
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Alıntı:
Bu yıl farklı bir fasulye deniyorum,başarılı olursa tohumunu dağıtacağım.
İnanılmaz lezzetli,toprağı sevip,iklime uyacak mı?Göreceğiz.
Sıraya girdim bile

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2009, 15:51   #891
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Müjgan Hanım, ben bu fasulyelere kızılderili çadır gibi sırıklar hazırladım ama bu tür sarmaşık değilmiş, bu duruma daha çok sevindim. Bugün 1 kg kadar daha topladım. Demek ki her hafta 1 kg civarı toplayabiliyorum. Şahaane Tohumluk bırakmaya başlayayım mı? Daha erken mi?

Kabaklarda fazla olduğu için bitkinin büyütemediğine karar verince dün birer tane kalacak şekilde kopardım sebzeleri. O kadar güzel, şirin ve çıtır çıtırlardı ki keşke dolaba kaldırıp bugün fasulyelerle beraber pişirseydim.

Bugün de Danaburnu zaiyatı hiç yok. Sn. Meyvelitepe'nin yazdıklarından yola çıkarak, fidelerimin piştiğini (köklendiklerini-tutunduklarını) varsayabilirim.

Eski 24-06-2009, 22:16   #892
Ağaç Dostu

Müjgan Yılmaz's Avatar

Sevgili Adalet
Bahçe senın,bir zahmet Mersin den ,bir İstanbul ziyareti yapıver.Limon u da çağırır fasulye nin nimetlerini tartışırız.Ne dersin?
Lımon cum kusura bakma bıraz bılgı vermelıydım.
Bu fasulyenın adı erkenci ,bır diğer adı da kırk günlük.Bu nedenle ben iki dönem ekiyorum,ikinci dönem temmuz onbeşe kadar ekilebilir.

Eski 25-06-2009, 23:36   #893
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi k0900 Mesajı Göster
Kekik, fesleğen, bezelye, sırık salatalık, kabak, barbunyalar.

Aşırı yağmur ve dolunun izleri artık kalmadı Düzelemeyen yalnız karpuzlar, onlarda artık seneye.
Bu sefer sağlam geldi 5 cm kadar kalınlıkda dolu bazı sebzelerin dönülmez sonunu getirdi. Tümgün temizlik yaptık, yarın ortalığı daha bir düzenli hale getireceğiz.

Bugün tekrar fasülye, mısır ve kavun ektik, kavunları artık kelek turşusunda kullanırız ümidiyle

Eski 26-06-2009, 00:16   #894
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Geçmiş olsun. Bu da tarımın cilvelerinden olsa gerek.

Eski 26-06-2009, 09:25   #895
Ağaç Dostu

maviyeşil's Avatar

Giriş Tarihi: 22-12-2008
Geçmiş olsun, üzüldüm gerçekten. Ben de rüzgardan(fırtınadan) dolayı aynı problemi defalarca yaşadım. Yapacak bir şey yok.

maviyeşil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2009, 20:53   #896
Ağaç Dostu

limon's Avatar

k0900, fırtına, yağmur, dolu... bu sene çok şanssız gitti sizin için, geçmiş olsun.

Eski 26-06-2009, 21:20   #897
Ağaç Dostu

Teşekkürler, bugün tüm aile ve arkadaşlar, akrabalar... bahçede bakım, onarım, iyileştirme, güzelleştirme çalışması içindeydik

Tesbitlerimden biri; bezelye, börülce, barbunya, biber ve kabaklar hemen hemen hiç etilenmemişler.

Delinen kırılan yaprak ve dallar temizlendi, damlama sistemden biofer gübre kullanıldı, akşam tüm bitki üstündeki çamur kalıntıları yıkandı, en sonda bionem kullanıldı.

Artık, gerisi mevlaya kaldı

Eski 28-06-2009, 22:23   #898
Ağaç Dostu

Küçücük bir ürün, büyük mutluluk;

Eklenen Resimler

Eski 29-06-2009, 11:23   #899
Ağaç Dostu

Koyu yeşil's Avatar

Giriş Tarihi: 24-10-2007
Galeri: 35
İlk kez bahçenin bir köşesinde sebze yetiştiriyorum. Arada kayıplar oldu ama fideler genel olarak sağlıklı gelişti. Bu sabah ilk salatalığı ve mini bamyaları görünce çok sevindim. Bamyanın çiçeğini göremeden sebzesini gördüm. Ya çiçek açmıyorlar, ya da ben göremeden döktü çiçeğini. Tabii bahçemde deneme amaçlı 5 fide olduğundan herhalde toplam 10 tane falan bamya var. Bunlarla yemek yapmak pek mümkün olmayacak sanrım. Belki türlüye konabilir

Türkmen kavunları da coştu. Meyva görebilecek miyiz merakla bekliyorum.

Eklenen Resimler

Koyu yeşil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2009, 12:40   #900
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Sn.Koyu Yeşil,
Gördüğünüz bamya çiçeğinin tomurcuğu olabilir mi?

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:52.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024