View Single Post
Eski 01-11-2010, 09:46   #1178
uzman16
Ağaç Dostu

uzman16's Avatar

Giriş Tarihi: 10-10-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi uzman16 Mesajı Göster
Ben de geçen ay ve bu hafta sonu tere, roka, yağ marul, iceberg marul, maydanoz, taze soğan, kırmızı lahana, kara lahana,havuç, beyaz turp, ıspanak tohumu ektim.
Ayrıca aldığım pırasa fideleri ve tohumdan yetiştirdiğim beyaz lahana fidelerini diktim.
Lahanaları tırtılların çok sevdiğini okumuştum, ne dersiniz korumak için yapılacak birşey var mı?

Yazılanları okuyunca karnabahar, brüksel lahanası, kereviz ve brokoli eksem mi diye düşündüm? Geç kaldım sanırım. Evde brüksel lahanası ve karnabahar tohumu çimlendirdim ama gelişmediler, kurudular.
Sevgili Limon, ne dersin ekeyim mi?
Kasım ayında bakla ve bezelye ekilecekmiş unutmayayım.(Ekim ayında Bursa'da bakla ekenlerin başarısız olduğunu duyunca tavsiye üzerine Kasım ayında ekmeye karar verdim.)
Geçen hafta sarımsak dikmiştim bahçeye. Dün baktığımda çok sık göründüler gözüme. Ayırayım diye teker teker çıkardım, hepsi 2-3 cm. kök yapmıştı.

Dün bakla ektim. Kasım sonunda arşın bakla tohumu ekeceğim. Böylece ilk ektiklerim daha erken mahsul vereceğinden hasat zamanını uzatmış olacağım.
Baklaları ikili tohum olarak ektim. Bir kısmını iç bakla olarak bırakacağım.

Ekim başında ektiğim yağ marul fideleri ayırarak 20 cm. aralıklarla diktim. Bazılarının gelişimi hızlı olmuş, onların ağızlarını bağladım. Böylece göbek oluşumunu sanırım sağlayabileceğim. Birkaç kök balkonda yetiştirmiştim, dün salata yaptım.

Iceberg marul tohumları çimlendiler. Bazı minik fideleri şaşırttım.

Beyaz lahana fidelerimi şaşırtarak geçen hafta 40 cm. aralıklarla diktim.

Kırmızı lahana fidelerimin de bir kısmını 25-30 cm. aralıkla şaşırttım. Diğer kısmı ilk ekilen yerde bıraktım.

Pırasalar hızla büyüyorlar, gövde kalınlaşsın diye üzerindeki yeşil yaprakları 15 cm. kadar kestim.

Havuçları çok sık ekmişim, biraz seyrelttim.

Taze soğanların hepsi çıkmaya başladı.

Tere ve rokalar da çıktılar.

Ispanakların bir kısmını topladım, pişirdim. Yaprakları çok minik ve lezzetliydi.
Söktüğüm ıspanakların yerine hemen ıspanak tohumu serptim.

Beyaz turp tohumları da çimlenmişler. Dün fındık turp tohumu ektim.

Kara lahanalar da çimlendiler.

Maydanozda hiç hareket yok.

Haftaya bezelyeleri ekeceğim.

Yazın diktiğim yediveren çileklerdeki kızaran çilekler dün çocukları çok sevindirdi.

Şimdilik sebzelerimdeki durum bu.

uzman16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön