agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler
(https)

Beğeni Düzeni3621Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-05-2013, 08:36   #1021
Ağaç Dostu

ciroz's Avatar

Giriş Tarihi: 27-03-2012
Sn nkutsay,

Dağılma ihtimalini, adanın kenarlarını dışarıdan kazıklarla destekleyerek ortadan kaldırabilirsiniz.

nkutsay beğendi.
ciroz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2013, 09:07   #1022
Ağaç Dostu

jeozuu's Avatar

Giriş Tarihi: 08-05-2011
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi jeozuu Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar,
Nihayet fasülye ekeceğim alanı temizlemeyi başardım ama bir konuda karar veremediğim için hala daha tohumları toprakla buluşturamadım. Sizce eski usül sırıklara mı sardırayım yine, yoksa ipe mi sardırayım? Deneyimlerinizle beni bilgilendirirseniz çok sevinirim.
Ne dersiniz?

jeozuu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2013, 11:37   #1023
Ağaç Dostu

hanımeli's Avatar

Giriş Tarihi: 07-03-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi jeozuu Mesajı Göster
Ne dersiniz?
ben bir ara iple denemiştim ama yapraklar çoğalınca ipi ağırlığı taşımıyor ve karman çorman birşey oluyor,yerlere düşüyor,karmaşadan fasülyeleri bile toplayamıyorsunuz,sonra sırığa sardırdım rahat ettim,bu senede sırık kullanacağım ama forumda ağ kullananlarda var,sanırım daha düzenli görünüyor.

Ayazkızı ve jeozuu beğendi.
hanımeli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2013, 23:17   #1024
Ağaç Dostu

nkutsay's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2013
Şu kazıdan hıc solucan çıkmadı ıyı mı? Yarın bıraz ufalamaya calısacagım toprağı. Sonrasında 6 cocopeat, 6 çuval gübre, 10 kg leonardıt, 50 lıtre perlıt, 2 lıtre zeoton organık toprak duzenleyıcı ve bır avuç ız elementle harmanlanıp EMA'lanacak. Hala odun kulu, kükürt ve kemık tozuna erısemedım.

Yatık dıkım oncesı guneslenen domatesler:

nkutsay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2013, 11:56   #1025
Ağaç Dostu

hanımeli's Avatar

bukadar malzemeyi kaç metrekare alanda uygulayacaksınız?

Eski 21-05-2013, 12:23   #1026
Ağaç Dostu

nkutsay's Avatar

3.4 metrekare ve 40cm derinliği hesap edersek yaklaşık 1.3 metreküp. Aslında ben de kararsızım. 3'te bır gübre ıcın 16 çuval gübre kullanmam lazımken 6 çuvalda kaldım. İlave etmem gerekiyor mu bılemiyorum. 2 kg da solucan gübresi ilave edeceğim.

Ayazkızı beğendi.
Eski 21-05-2013, 12:47   #1027
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
Ek kardeşim ek
mutlaka bir şeyler yetişecektir
ne bu formulller azizim...
Ek ve geç arada ne bulduysan besleme yaparsınız
keyfini çıkartın
bütün amaç bu değil mi...

Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2013, 15:03   #1028
Ağaç Dostu

nkutsay's Avatar

) Öyle demeyin. Ben mılılıtre kabı olmadan helva yapamayan bırıyım. İşin içine formüller girmeyince bir o kadar bilinmez oluyor herşey. Hele ki kişinin ailesi menekşe bile yetiştirmediyse, bir tomurcuğun açışına şahitlik etmediyse.

İlk defa bu sene tohum geçti elime. Boy boy sebze fidelerim, minicik yaprak güzellerim, hatta sellukam oldu. Reçeteler olmasa cesaret edemezdim hiçbirine...

Eski 21-05-2013, 16:54   #1029
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Sn.nkutsay, bu konuda o kadar hassas reçeteler yok. Her malzemenin özellikleri farklı olduğu için hazırlayacağınız karışım da kendine özel olacaktır. Elinizde olan malzemeden karışımı hazırlayıp fidelerinizi bir an önce dikmenizde fayda var. Karışıma kattığınz bahçe toprağı ve gübrede besin elementleri zaten var olduğu için bitkileriniz her durumda büyür, gelişir.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2013, 23:23   #1030
Ağaç Dostu

hanımeli's Avatar

evet katılıyorum meyvelitepe ye sizin stresiniz bitkilere yansımasın dikkat edin.bazı şeylerde oluruna bırakmak daha iyi...bol ürün alırsınız inşallah...

Eski 26-05-2013, 08:38   #1031
Ağaç Dostu

zebra's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2013
Merhaba arkadaslar,

Bu aksamustu fidelerimi yerlerine dikecegim insallah. Ama tahmin ettigimden daha az sebze adasi hazirladigim icin elimde yetistirdigim bircok fide kalacak. Bazilarini konu komsu akrabalara dagitmayi onceden planlamistim ama bahcemde de bolca olsun istiyorum.

Domatesler icin genelde 40-50cm dikim araligi tavsiye ediliyor. Acaba ben bunu 30'a dusursem cok sık mı dikmis olurum? Iki sira arasi bir yerde okudugum gibi 1 metre mi olmak zorunda? Simdiden sagolun cevaplariniz icin.

Ayazkızı ve nkutsay beğendi.
zebra Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2013, 10:14   #1032
Ağaç Dostu

nkutsay's Avatar

Nihayet 22 Mayis'ta adalar ve dikim tamamlandi. Tarlasi topragi olanlar kiymetini bilsin. En az 30 cuval malzeme girdi adalara. Tasi tasi bir hal oldum.

Ilk adada 2'ser pembe ve cikolata ceri domates. carliston biber, tatli sivri biber, 3 iri yesil salatalik, feslegenler ve kadifeler: ikincide San marzano, marglobe super supreme, limon domates, red chilly biber, dolmalik biber, feslegen ve kadifeler var.

Kadifeler biraz buyukmus. Sebzeden cok cicek bahcesine dondu benimkiler.

Bu isi kivirabilirsem seneye adalarin arasini kapatarak uzun bir adaya donusturecegim.

Eski 26-05-2013, 10:24   #1033
Ağaç Dostu

nkutsay's Avatar

zebra fazlaliklari saksilara alsan?

Eski 26-05-2013, 14:37   #1034
Ağaç Dostu

zebra's Avatar

Wink

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nkutsay Mesajı Göster
zebra fazlaliklari saksilara alsan?
Aklima gelmedi degil ama bahcemi cok doldurmak istemiyorum saksilarla, yoksa hersey ust uste gibi olacak(bahce ufak olunca). Internette biraz daha detayli arastirma yapayim belki 30cm kurtarir

Ayazkızı beğendi.
Eski 26-05-2013, 14:59   #1035
Ağaç Dostu

nkutsay's Avatar

Kurtarmaz ) Ya yeni ada insa et ya da birkac en buyuk boy plastik uzun balkon saksisinin altini tamamen cikararak ada muamelesi yap.

Neden eksik ada yaptin? Ben de 3 ada yapacaktim 2'de kaldim. Uc kizkardesleri ekemedim. Tohumlari bulursam saksilara ekerim belki.

Ayazkızı beğendi.
Eski 26-05-2013, 15:18   #1036
Ağaç Dostu

zebra's Avatar

Alıntı:
Kurtarmaz ) Ya yeni ada insa et ya da birkac en buyuk boy plastik uzun balkon saksisinin altini tamamen cikararak ada muamelesi yap.

Neden eksik ada yaptin? Ben de 3 ada yapacaktim 2'de kaldim. Uc kizkardesleri ekemedim. Tohumlari bulursam saksilara ekerim belki.
1 adayi bozmak zorunda kaldim yollugu uzatmak icin, oyle olunca belediye istimlak etmis gibi oldu

1 adayi olusturmak icin yilanyastiginin yerini degistirmek istiyordum ama baharin laleler, mugeler(incicicegi) yaninda cikinca kiyamadim, onlari yerinde biraktim.

Ayrica ben bu eve yerlesmeden once 2 ortanca, incir ve birkac agac daha vardi. Onlarda baya yer kapliyor. Ayrica marullari hesaba katmadigim icin, 1 adalik yer marullara gitti.

Neyse nasip olani diker, nasip olan sebze meyveyi yeriz insallah bu yaz. Zaten maksat yemek de degil, bahcede hos vakit gecirmek Zaten havalarda yagisli, soguk. Buyuk ihtimalle bazi fidelerim buna dayanamayip, olurler, digerleri yedekte bekleyen oyuncu olur 1-2 hafta

Eski 27-05-2013, 23:00   #1037
Ağaç Dostu

zebra's Avatar

Wink

Merhaba arkadaslar,

Bahce sayfamda diktigim fideleri ve adalari gorebilirsiniz (Zebra / Bahçe). Fideleri 35-40cm araliklarla diktim. Goruldugu uzere sık oldu dikim araliklari. Bu yil zaten deneme yili olacak, bakalim hep beraber sonuclari gorecegiz. Fidelerin etrafinda kestigim pet siseleri gecirmek zorunda kaldim yoksa yaramaz kedi hepsini kirip gecirirdi.

Ayrica bu aksam bir site buldum, basit ama cok hosuma giden bir sebze adasi gerceklestirilmis. Bakmanizi tavsiye ederim. Asparagus Luvs Tomato xoxo | Garden for the Health of It

Ayazkızı ve nkutsay beğendi.

Düzenleyen zebra : 28-05-2013 saat 16:10 Neden: Ek bilgi
Eski 28-05-2013, 10:19   #1038
Ağaç Dostu

ciroz's Avatar

Giriş Tarihi: 27-03-2012
Sebze Yatakları

Daha önceden planladığımız gibi sebze yataklarını çoğaltma işini bitirdik.
Biraz geç olsa da biberler hariç dikim işleri de bitti.

Bu sene domates ağırlıklı bir sezon planlamıştık. 2012 Tohum takasından gelen 8-9 çeşit domates, 3 çeşit biber, 2 çeşit patlıcan tohumlarını çimlendirdik, fidelemeyi de başardık. Umarız ürünlerini de hep beraber görür, bu seneki tohum paylaşımına kendi yetiştirdiklerimizden aldığımız tohumları gönderebiliriz.

Yataklar için yine iki sokak ötedeki inşaattan aldığımız çıkma ahşapları kullandık. İçini de yine yıkılmak üzere olan eski bir evin bahçesindeki uzun yıllardır işlenmemiş ağaç altı toprağı, kendi yaptığımız kompost, yanmış koyun gübresi ve coco peat ile doldurduk.

Name:  sebze-yatak1.jpg
Views: 2745
Size:  70.6 KB
Yatakları, en altından başlayarak suyu iyice çekmiş karton, kendi hazırladığımız kompost, coco peat ve gübreli toprakla doldurduk.

Name:  sebze-yatak2.jpg
Views: 2070
Size:  70.8 KB
Fidelerin yerlerini belirledik, Etiketlemek için yine çıkma ahşap çıtalardan faydalandık.

Name:  sebze-yatak3-1.jpg
Views: 2240
Size:  68.8 KB
Her fide çukuruna, birer avuç Solucan Gübresi, Leonardit ve kendi yaptığımız karides gübresinden hazırladığımız karışımı koyarak fideleri diktik.

Name:  sebze-yatak4.jpg
Views: 2133
Size:  66.8 KB
Ahşap paletleri kullanarak, destek mekanizmamızı oluşturduk. 1.80 cm uzunluğunda ve iki kat destek sağlayacak "T" leri 20 cm toprağa gömdük ve yatakların kenarlarına vidaladık. En üste bir çıta koyarak içe doğru esnemelerini minimuma indirmeye çalıştık. Daha sonra "T" ler arasına galvanizli tel çektik. Bu teller de birbirlerine destek sağlayacak diye düşünüyoruz.
Fideleri bu tellerden sarkıtacağımız iplere sarmayı planlıyoruz.

Name:  sebze-yatak5.jpg
Views: 1960
Size:  71.9 KB
Son olarak tüm ahşapları, koyu ceviz renkli ahşap koruyucu ile boyadık.

Sonuç olarak, gözümüze hoş görünen bir sebze bahçesi ortaya çıktı.
Umarız, yetiştirirken başlarına kötü şeyler gelmez, ürünlerini de görme ve tatma şansı yakalarız.

ciroz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2013, 10:53   #1039
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
Ne güzel...
Hele geri dönüşümler ile olması dahda güzel
etraftaki nice artılan malzemelerden neler neler olabiliyor sayenizde tekrar görmüş olduk
elinize sağlık

ciroz beğendi.
Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2013, 15:22   #1040
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-03-2013
Sayın Ciroz,

Oldukça zahmetli ancak bir o kadarda keyifli bir çalışma yapmışsınız, ellerinize sağlık. Umarım bol bol ve sağıklı ürünler elde edersiniz..

ciroz beğendi.
Gastronot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2013, 19:23   #1041
Ağaç Dostu

nkutsay's Avatar

dikimden 2 hafta sonra...

Düzenleyen nkutsay : 07-06-2013 saat 14:19
Eski 10-06-2013, 23:17   #1042
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-03-2013
Sebze Adaları ve Espalier Meyva Ağaçları Uygulaması - 7

Bu kadar sıkıntılı bir dönemde biraz da iyi şeylerden bahsetmek lazım diye düşüyorum.

4 Mayıs'ta ektiğimiz fide ve tohumlar nasıl da büyüdü...
Dün ilk salatalık ve kabakları toplamaya başladık. Komşular "bizim kabaklar daha yeni yeni çiçek açıyor sizin bahçe nasıl böyle oldu? diye şaşırarak soruyorlar.

Cevabı basit: Meyvelitepe öğretileri...

Eklenen Resimler

Gastronot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2013, 08:05   #1043
/

Giriş Tarihi: 10-06-2013
güzel bir paylaşım teşekkürler...

fideüreticisi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2013, 13:10   #1044
Ağaç Dostu

nkutsay's Avatar

3.hafta

Yagmur da yaginca renkler muthis oldu.

Vee farkedilen hatalar:

Domateslerin cogunda ana govdeyi muhafaza edemedim. Farketmedigim koltuklar govdeleri catallastirdi. Artik cok gec zira hangisi ana govde belli degil.

Bile bile yaptigim bir diger hata salataliklari domateslerle ekmem. Simdi salatalik yapraklari domates yapraklarina degerek kararmalarina sebep oluyor. Ayni sekilde biber yapraklari da degdiginde karartmis domates yapraklarini.

Simdiden igne atsan yere dusmeyecek. Cok sıkışık ekmişim.

Domatesleri merkeze, dolayısıyla birbirlerine cok yaklaştırmışım.

Sanırım kadifeleri de seyreltmem lazım ama kıyamıyorum.

Elımde başka fide olmadığı için yaprakları sararmış (muhtemelen hastalıklı) salatalıkları ektim. Şimdilik büyüyor ve salatalık veriyorlar. Umarım kendilerini kurtarır ve diğer bitkilere zarar vermezler.

Eski 14-06-2013, 13:38   #1045
Ağaç Dostu

zebra's Avatar

Red face

Alıntı:
Yagmur da yaginca renkler muthis oldu.
Vee farkedilen hatalar:

Domateslerin cogunda ana govdeyi muhafaza edemedim. Farketmedigim koltuklar govdeleri catallastirdi. Artik cok gec zira hangisi ana govde belli degil.

Bile bile yaptigim bir diger hata salataliklari domateslerle ekmem. Simdi salatalik yapraklari domates yapraklarina degerek kararmalarina sebep oluyor. Ayni sekilde biber yapraklari da degdiginde karartmis domates yapraklarini.

Simdiden igne atsan yere dusmeyecek. Cok sıkışık ekmişim.

Domatesleri merkeze, dolayısıyla birbirlerine cok yaklaştırmışım.

Sanırım kadifeleri de seyreltmem lazım ama kıyamıyorum.

Elımde başka fide olmadığı için yaprakları sararmış (muhtemelen hastalıklı) salatalıkları ektim. Şimdilik büyüyor ve salatalık veriyorlar. Umarım kendilerini kurtarır ve diğer bitkilere zarar vermezler.
Harika olmus adalariniz. Insallah seneye evinizin etrafini adalarla cevrelersiniz . Boylece seneye amator hatasi olan (gecen yildan gormeme ragmen, bu yil sunuda bunuda dikeyim dedigim icin) cok SIK dikme hatasina dusmezsiniz.
Boyle guzel fotograflar yukledikce, beni de heveslendirdiniz, ogleden sonra bende birkac fotoyu koyayim bari .

Eski 14-06-2013, 14:53   #1046
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-12-2007
Galeri: 13
Benim biberler olmaya basladi...Esim, sabah kahvaltisinda olanlari teker teker goturmeye baslamis...(saka tabii ki )Izleri belli oluyor.
Domateslerde ise epey cicek ve de epey yesil domat var.Yer darligindan bu sene caresizlik yasiyorum. Seneye, cim alanin bir kismini yukseltilmis yastiklar ile donatacagim. Tabii, toprak bulma sikintim var.... Gojilerden celik verdigim,hatta yeni cikan meyvelerinden tadimlik yedirdigim, Belediye Fidanligi sorumlusu bana yardimci olmaya soz verdi...
Bu arada yeri degil ama, Gojileri Buyukada`da cogaltmaya calisiyoruz..Cikti aldigim antioksidan degerleri ile Adalilari bu meyvaya alistirmaya calisiyoruz.Insallah, basarili oluruz.
Aslinda; en onemlisi Ulkemizin, Ataturk ilke ve Inkilaplarini benimsemis bir iktidar ile yonetilmesini istemek.Gerisi, teferruat..
Her sey gonlunuzce olsun.

sındırgılı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2013, 17:51   #1047
Ağaç Dostu

nkutsay's Avatar

Adalari çok sıkışık yaptım dıye hayıflanadurayım biraz önce şeytan dürttü. Bir adanın 3 kenarına nantes havuç tohumlarını ekıverdim. Kadifelerle tahtalar arasına. Tohum paketınde tek bir ekim ayı vardı. O da hazıran. Niyeyse....

Salatalık sırasına da*sira dedigim topu topu 2 kok) 3 adet tohum attım. Boyle sezon ortası ekım yapılır mı acaba salatalıkta?

zebra beğendi.
Eski 14-06-2013, 18:42   #1048
Ağaç Dostu

zebra's Avatar

Smile Zebra - Yasam Bahcesi

Ne kadar nkutsay'in bahcesi kadar guzel ve duzenli olmasa da nacizane yukseltilmemis bahce adalarim :

Bahcemle diger fotolar icin buraya tiklayiniz lutfen.

Eski 14-06-2013, 18:54   #1049
Ağaç Dostu

nkutsay's Avatar

birak daginik kalsin zebra. benim bahce duzenli ama cok kucuk. her gecen gun cimlere daha bir sinir olmaya basliyorum. seneye bahcedeki egemenligimi artirip daha cok yer isgal edecegim insallah.

malbman ve zebra beğendi.
Eski 14-06-2013, 20:07   #1050
Ağaç Dostu

zebra's Avatar

Alıntı:
birak daginik kalsin zebra. benim bahce duzenli ama cok kucuk. her gecen gun cimlere daha bir sinir olmaya basliyorum. seneye bahcedeki egemenligimi artirip daha cok yer isgal edecegim insallah.
Gulumsettin beni valla. Ihtiyacin olan asil kan, damarlarinda mevcuttur nkutsay.

nkutsay beğendi.

Etiketler
sebze, sebze adası, yükseltilmiş yastık

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:49.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024