agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler
(https)

Beğeni Düzeni3621Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-07-2013, 10:29   #1081
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Öncelikle şunu söylemeliyim. Coco-peat, sebze adalarının olmazsa olmazı değildir. Bu malzeme, temiz, organik, gevşek bir dolgu malzemesi işlevi görür, kolay bir malzemedir. Başka malzemelerle de aynı işlevi sağlamak mümkün.

Kavak talaşı ile ilgili sorunuza gelince, 3-4 ayda kompostlaştırmayı başarabilirseniz olur tabii. Fakat bildiğim kadarıyla kavak bile olsa odun talaşı 2 yıldan önce olgun kompost haline gelmiyor. Kompostlaşmamış talaş ise toprakta bahsettiğiniz mahzurlara sebep olur. Bunun bir istisnası yaş talaş olabilir belki. Yaş derken ıslatılmış talaş değil, yaş ağaçtan elde edilen talaş demek istiyorum. Böyle malzemenin 4-5 ayda kompostlaştığını gördüm.

justice, ciroz, efor ve 1 kişi beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2013, 12:12   #1082
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
Samanı gevşetici malzeme olarak kullanabilirsiniz. Bu yıl ucuz bir ürün.

justice beğendi.
limon_sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2013, 15:51   #1083
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-04-2013
samanda talaş etkisini göstermez mi cürürken acaba? olursa saman,hayvan gübresi, kompost bir miktarda torf katabilirim malzemeye. coco-peat katmayışımdaki amacımı önceki mesajımda yazmıştım. yaşadığım şehirde satılmadığı için kargoyla istemek uçuk fiyatlara sebep oluyor buda beni kızdırıyor. internette deseniz kimi 9.5tl diyor kimi 19 tl aynı malzemeden bu kadar rant oluşturulmasına sinirleniyorum. aslında onun yerine samanda olmadan torf uygun olursa toprak-gübre-torf-kompost karışıyla hallederim.torf burada satılıyor ve internettekiyle hemen hemen aynı fiyat.

justice beğendi.
efor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2013, 17:17   #1084
Ağaç Dostu

nkutsay's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2013
)

nkutsay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2013, 17:59   #1085
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi efor Mesajı Göster
samanda talaş etkisini göstermez mi cürürken acaba? olursa saman,hayvan gübresi, kompost bir miktarda torf katabilirim malzemeye. coco-peat katmayışımdaki amacımı önceki mesajımda yazmıştım. yaşadığım şehirde satılmadığı için kargoyla istemek uçuk fiyatlara sebep oluyor buda beni kızdırıyor. internette deseniz kimi 9.5tl diyor kimi 19 tl aynı malzemeden bu kadar rant oluşturulmasına sinirleniyorum. aslında onun yerine samanda olmadan torf uygun olursa toprak-gübre-torf-kompost karışıyla hallederim.torf burada satılıyor ve internettekiyle hemen hemen aynı fiyat.
Bol saman kompostlayabilirseniz çabuk dekompoze olur, çok da işinize yarar. Hacim çok azalacağı için miktar da çok olmalı.

efor beğendi.
Eski 02-08-2013, 08:11   #1086
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-08-2013
Sayın site sakinleri, ben, ağaçlar net ve onunla ilgili forumlara girmekle harika bir iş yaptığımı düşünüyorum. Bu siteyi fark edeli üç gün oldu ve çok faydalı bilgilere sahip oldum, bundan dolayı; başta MeyveliTepe olmak üzere her katılımcıya sonsuz teşekkürlerimi sunarım.
Yaklaşık 8 yıldır kendi küçük bahçemde hem bodur meyveler ve hem de Ankara'da yetiştirebileceğim türlü sebzelerle uğraştım. İtiraf etmem gerekirse sadece duyduklarımla hareket ettiğim için yeterli verimi alamadım, işte bu nedenlerle sizlerin tecrübeleri bana ışık tutmaya başladı. Siteye üye olarak dostluğunuzu kazanacağımı umar hepinize saygılar sunarım.

Düzenleyen resimsel : 02-08-2013 saat 08:41
resimsel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2013, 10:15   #1087
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi resimsel Mesajı Göster
sayın site sakinleri, ben, ağaçlar net ve onunla ilgili forumlara girmekle harika bir iş yaptığımı düşünüyorum. Bu siteyi fark edeli üç gün oldu ve çok faydalı bilgilere sahip oldum, bundan dolayı; başta meyvelitepe olmak üzere her katılımcıya sonsuz teşekkürlerimi sunarım.
Yaklaşık 8 yıldır kendi küçük bahçemde hem bodur meyveler ve hem de ankara'da yetiştirebileceğim türlü sebzelerle uğraştım. Itiraf etmem gerekirse sadece duyduklarımla hareket ettiğim için yeterli verimi alamadım, işte bu nedenlerle sizlerin tecrübeleri bana ışık tutmaya başladı. Siteye üye olarak dostluğunuzu kazanacağımı umar hepinize saygılar sunarım.
hoşgeldiniz....
Sizlerdende çok şeyler ögrenebiliriz..
Herlesim iyi bildiği bir alan olabilir

Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2013, 10:30   #1088
Ağaç Dostu

Hoşbuldum Sayın Safranlı, haklısınız herkesin bir uzmanlık alanı vardır ama ben forumdaki bilgileri okuduktan sonra okuyup öğrenmeyi tercih ediyorum..

Düzenleyen resimsel : 02-08-2013 saat 13:03
Eski 02-08-2013, 14:40   #1089
Ağaç Dostu

zebra's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2013
Red face

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi resimsel Mesajı Göster
Sayın site sakinleri, ben, ağaçlar net ve onunla ilgili forumlara girmekle harika bir iş yaptığımı düşünüyorum. Bu siteyi fark edeli üç gün oldu ve çok faydalı bilgilere sahip oldum, bundan dolayı; başta MeyveliTepe olmak üzere her katılımcıya sonsuz teşekkürlerimi sunarım.
Yaklaşık 8 yıldır kendi küçük bahçemde hem bodur meyveler ve hem de Ankara'da yetiştirebileceğim türlü sebzelerle uğraştım. İtiraf etmem gerekirse sadece duyduklarımla hareket ettiğim için yeterli verimi alamadım, işte bu nedenlerle sizlerin tecrübeleri bana ışık tutmaya başladı. Siteye üye olarak dostluğunuzu kazanacağımı umar hepinize saygılar sunarım.
Hosgeldiniz aramiza. Her iste oldugu gibi burada da bolca vakit gecirirseniz cok seyler ogreneceginiz kesin. Bu yil, buradaki tavsiyeler sayesinde, guzel bir organik bahcem oldu. Insallah darisi sizin basiniza.

justice beğendi.
zebra Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2013, 07:46   #1090
Ağaç Dostu

Hoşbuldum sevgili ağaç dostu zebra,umarım faydalanırım amacım bu zaten,sizin yapmış olduğunuz bahçe gibi bir bahçem olsun isterim, zaten ilgiliydim ama bilinçlenmek için burası çok uygun bir yer tekrar teşekkür ederim.

zebra beğendi.
Eski 29-08-2013, 12:04   #1091
Ağaç Dostu

nkutsay's Avatar

Bitkiler icin guzel bir etiketleme yontemi...

Eski 04-09-2013, 12:33   #1092
Ağaç Dostu

Ankara'da yağmur yağıyor,toprak çok güzel kokuyor ama benim aklımda KARADUT var, acaba çelikten yetiştirilir mi, daha önce denemiş kimse varmı?

Eski 04-09-2013, 20:02   #1093
Ağaç Dostu

nkutsay's Avatar

Sanirim artik domateslerden hevesimi aldim ve kisliklar icin sebze adama goz dikmis durumdayim.

Cogu bitkiyi kökünden kestim. Kadıfelerı de sökmüştüm ama bır kac haftadır yenı cımlenen kadıfeler sardı adayı. Halen çiçekler fışkırtan birkac kök biberle tuta emarelerı gosteren domatesler var.

Biberler ve çiçeklenen yeni kadifeler haricindeki her şeyi söküp ıspanak, turp, marul, pazı vs. gibi tohumları dırekt ekmeyi düşünüyorum. Birer ikişer de brokoli, kereviz ve lahana...

Kalsiyum ıcın bırıktırdıgım yaklasık yarım kılo yumurta kabuklarını cımlenen kadıfelerle ve keçi gubresıyle karıstırıp adalara ilave edeceğim.

Uyarı ve önerilere açığım.

Sizler kış için neler yapıyorsunuz meraktayım...

Bu arada bahçede çimlerden 2-3 metrekare daha çalarak adamsı bir yer oluşturdum. 3 cins marul, 2 cins ıspanak ve isvicre pazısı vıyollerde çimlendi.

Eski 05-09-2013, 09:08   #1094
Ağaç Dostu

Kış için hiç bir hazırlık yapmamıştım ancak sayın Nkutsay'ın yazdıklarından sonra hızla hareket edip en azından marul,ıspanak,turp bulabilirsem pazı ekmeliyim diye düşünüyorum.

Eski 25-09-2013, 11:18   #1095
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 07-04-2012
Merhaba,

Sayın NKutsay yazınca ben de sorunun kapsamını genişletmek istedim.
Marul, ıspanak ve havuç tohumlarını doğrudan toprağa serpebiliyor muyuz.
Şaşırtmadığımızda verim ne seviyede olur?

selamlar

justice beğendi.
tatlı bezelye Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-09-2013, 11:50   #1096
Ağaç Dostu

sayın tatlı bezelye,ben 15 gün kadar önce ,marul,kıvırcık,ıspanak,tere,roka,havuç ve turp ektim,tam söylediğiniz gibi olmadı, yani küçük karıklara ekip üstlerini torfla kapattım.
Sonuç: marul, turp,roka ve tere çıkıverdiler diğerlerinden henüz bir görüntü yok. Biraz büyüdükten sonra seyrekleştirmek gerekir aksi halde verim düşük olur.

justice beğendi.
Eski 25-09-2013, 22:16   #1097
Ağaç Dostu

yağmur's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2013
Yanlışım varsa düzeltin; ıspanak ve havuç şaşırtılmıyor diye biliyorum. Marul ise şaşırtılırsa daha verimli olur sanıyorum.

justice ve İpekböcegi beğendi.
yağmur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2013, 13:21   #1098
Ağaç Dostu

Sayın Yağmur, haklısınız turp,havuç ıspanak,tere,roka bunlar ekildiği yerde büyüyor ancak sık olmuşsa bazıları seyreltilebilir, marul,kıvırcık ise yerinde de olabilir şaşırtarak daha güzel olur.

yağmur beğendi.
Eski 04-10-2013, 10:51   #1099
Ağaç Dostu

cemo's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2008
Galeri: 13
Sebze bahçesi düzene girdi. Kapı önlerine kadar çamur geliyordu bahçeden. Yürüme yolları yapılınca otomatikman bana sebze adaları oluştu. Seneye daha rahat ekim yapabileceğim.
Damlama sulama için borular geçti, seneye kısmet olursa damlama ile sulamak istiyorum sebzeleri.

Şimdilik maydanoz, marul, turp, ıspanak ve soğan ektim.

Yağmur durduğunda yakın çekim fotoğraflarım.

Gecen yıl deneme amaçlı ıspanak şaşırtmıştım. Şaşırttığım ıspanakların daha iri olduğunu gözlemledim. Deneyen arkadaşlar var mı acaba? Bu yıl yeniden deneyeceğim.

Eklenen Resimler

cemo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2013, 15:55   #1100
Ağaç Dostu

cemo's Avatar

Sevgili osman45 hocamın bahcesinde hugel kultur denemesi okudum. Aklıma yattı hemen sebze adasının baş tarafına çukuru actım. Odun, talaş ve bahce atıklarını gömdüm. Düzeltip maydanozu ektim.

Sanırım, benim maydanoz tohumum iyi değildi tek tük cıkmış

Eski 05-10-2013, 10:41   #1101
Ağaç Dostu

cemo's Avatar

Sebze adalarının yakın çekimi. 3 ada oluştu yürüme yolu yapılınca.

Büyük oldular biraz ama, yürüme yolu yapılırken bahçede domates biber dikiliydi. Sökmeye kıyamazdım tabii. O nedenle 3 ada oluştu.

Turplar cıkmış, baş yapmaya başlamış. Soğanlar büyümüş, maydanoz olmamış.

Adanın birine marul şaşırtacağım. Biri ıspanak olacak. Diğeri karışık.

Ormandan topladığım kompostlaşmış topraktan serptim adalara ve bellettim. Bidonda gübre şerbeti kalmıştı onu da döktük.

Kış sebzelerine hazırız

Eklenen Resimler

Eski 05-10-2013, 16:26   #1102
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-04-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cemo Mesajı Göster
Sevgili osman45 hocamın bahcesinde hugel kultur denemesi okudum. Aklıma yattı hemen sebze adasının baş tarafına çukuru actım. Odun, talaş ve bahce atıklarını gömdüm. Düzeltip maydanozu ektim.

Sanırım, benim maydanoz tohumum iyi değildi tek tük cıkmış
hugel kultur denemelerinde odunsu malzemeler kullanılır.bu malzemeler kütükler ve ağaç dallarından oluşur. kalın malzemeler uzun yıllar içinde bozulduğu için sorun çıkarmaz. talaş ve çabuk bozulan malzemeler ise toprağa karıştırıldıktan hemen sonra ekim yapılırsa bu maddeler çürüken topraktaki azotu kullandığı için bitkinin yetişmesinde sorun çıkarır.en iyisi kolay bozulan malzemeyle beraber toprağa azotlu gübre karıştırmalı ve ekledikten bir sezon sonra ekim yapılmalıdır.

cemo ve attar beğendi.
efor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2013, 16:49   #1103
Ağaç Dostu

cemo's Avatar

Bilgi için teşekkürler Sn efor

Ben coğunluk odun ve tahta olarak gömdüm. Bir daha sadece kalın malzeme ile yapacağım.

Eski 09-10-2013, 12:11   #1104
Ağaç Dostu

nkutsay's Avatar

Ben de kis icin yeni bir bolge daha actim cimlik alanda. Sokakata kurudugu icin sokulen 6 adet 2 metrelik akasya fidanlarinin govdelerini gomdum topraga.

Simdi derdim roka brokoli turp ne varsa yapraklarini delik desik eden sey. Sanirim musebbibi bugun roka yapraginda buldugum yesil bir tirtil. Bunlarla nasil organik sekilde mucadele edebilirim.

Baska bir adada da fotografini cekmeye bile tahammul edemedigim bir canli gordum. Bakalim tarif edebilecekiyim. Seffaf beyaz bir tirtil gibi ama agzi belirgin hatta disleri var gibiydi (

yağmur beğendi.
Eski 09-10-2013, 12:28   #1105
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nkutsay Mesajı Göster
Baska bir adada da fotografini cekmeye bile tahammul edemedigim bir canli gordum. Bakalim tarif edebilecekiyim. Seffaf beyaz bir tirtil gibi ama agzi belirgin hatta disleri var gibiydi (
Tırtıllar için organik ve biyolojik çözüm delfin wg.

Diğer zararlının bir resmini çekin siz yine de

nkutsay ve yağmur beğendi.
Eski 09-10-2013, 14:42   #1106
Ağaç Dostu

yağmur's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2013
Sayın nkutsay dişleri var gibi mi? Çok merak ettim neymiş bu canlı lütfen bir fotoğrafını çeker misiniz?

yağmur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2013, 15:19   #1107
Ağaç Dostu

nkutsay's Avatar

Gorur gormez yan arsaya firlattim. Umarim bir daha gormem de resmini de cekmem. Topragin icindeydi ve sanirim marul fidesinin kokunu yemisti. Marulun yerine yenisini dikerken farkettim. Sebze bahceleri sonbaharda daha fazla zararliya ev sahipligi yapiyor sanirim.

Havuclarda da bir seyler var. Yogun karinca trafigi var uzerlerinde. Salyangoz da merhaba dedi. Turp yapraklarinda bit var gibi. Daha buyuk bir tirtil bir tutam maydanozun sadece saplarini birakmis.

Eski 09-10-2013, 16:05   #1108
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Boyle birsey miydi?

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nkutsay Mesajı Göster
Ben de kis icin yeni bir bolge daha actim cimlik alanda. Sokakata kurudugu icin sokulen 6 adet 2 metrelik akasya fidanlarinin govdelerini gomdum topraga.

Simdi derdim roka brokoli turp ne varsa yapraklarini delik desik eden sey. Sanirim musebbibi bugun roka yapraginda buldugum yesil bir tirtil. Bunlarla nasil organik sekilde mucadele edebilirim.

Eklenen Resimler

Ayazkızı beğendi.
birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2013, 17:58   #1109
Ağaç Dostu

nkutsay's Avatar

Sanirim ta kendisi...

Eski 09-10-2013, 19:38   #1110
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Kadı lokması. Mücadelesi kolay değil. Muhtemelen gübre ile gelmiştir. Mücadelesinde yırtıcı nematod kullanılıyor ama ülkemizde elde etmek mümkün görünmüyor. En iyisi bir köşeye bolca gübre + kompost yığın, 10-15 gün bekledikten sonra alt üst edip bulduklarınızı toplayıp imha edin (varsa tavuklara verin).

Etiketler
sebze, sebze adası, yükseltilmiş yastık

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:17.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024