agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler
(https)

Beğeni Düzeni3621Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-02-2013, 19:20   #841
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Sn. Tura,
Bu taslarin tugla kalinliginda ve eni daha kucuk olanlari var mi?

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tura Mesajı Göster
6-7 Renk seçenekli doğal Nevşehir taşı var.
Nemlendimi renkleri değişiryor.
Sabit bahçelerde çok güzel olacağını düşünürüm.
Özellikle Elazığ Vişnesi denilen ve şöminelerde kullanılan taş aralara serpiştirilirse, görsel bir ziyafet olur.

Eklenti 373467

birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2013, 20:20   #842
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-06-2008
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi birnefestoprak Mesajı Göster
Sn. Tura,
Bu taslarin tugla kalinliginda ve eni daha kucuk olanlari var mi?
Evet. Benim bildiğim, istenilen ebatta kesildigidir.

Tura Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2013, 21:30   #843
Ağaç Dostu

tiryaki's Avatar

Giriş Tarihi: 23-04-2008
Selamlar,
Hugel Kultur deneyen oldu mu?
hugelkultur: the ultimate raised garden beds
murat

tiryaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2013, 23:09   #844
Ağaç Dostu

ciroz's Avatar

Giriş Tarihi: 27-03-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tiryaki Mesajı Göster
Selamlar,
Hugel Kultur deneyen oldu mu?
hugelkultur: the ultimate raised garden beds
murat
Sn. tiryaki

hugelkültür

Forumda böyle bir konu var...

Ayazkızı beğendi.
ciroz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2013, 01:04   #845
Ağaç Dostu

Murat Uysal's Avatar

Giriş Tarihi: 10-03-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Yeni tek bir ada hazırlamaya başlıyorum. Boyu 40 metre, eni 1,5 metre ve yüksekliği 30 santim olacak. Bu çok zor değil de zor olan 18m3 malzeme hazırlamak olacak
Düşünceniz beni çok şaşırttı Sayın Meyveli Tepe. Çok uzunmuş..

Şahsen beni 90 cm- 1m eninde olan yer bile çok yormakta.. Hatta boyu 4-5 'metreyi geçen yataklar beni bunalıma sokar.

Ayazkızı beğendi.
Murat Uysal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2013, 10:35   #846
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-11-2012
bende bu hafta sonu ekim yapacağım alanı kabarttım. ardından sebze kümelerinioluşturacağım tahta ve suntaları hazırladım. tohumlarmı ektim. 15 gün içinde yerlerine dikme niyetindeyim

nevol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2013, 09:13   #847
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Sn. Nevol, domates, biber ektiyseniz, yerlerine geçmesi için yaklaşık altı hafta gerekiyor. İstanbul'da 20 nisana kadar don riski var, bu tarihten önce her bitkiyi bahçeye geçiremiyoruz. Yine de bu gelişme süresini hesaplarsak tohum ekme zamanınız iyi olmuş.

Roka, marul, maydanoz,,, için yukarıda yazdıklarım geçerli değil.

Ayazkızı, hberbul ve ciroz beğendi.
Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2013, 11:07   #848
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kiraz Mesajı Göster
Sn. Nevol, domates, biber ektiyseniz, yerlerine geçmesi için yaklaşık altı hafta gerekiyor. İstanbul'da 20 nisana kadar don riski var, bu tarihten önce her bitkiyi bahçeye geçiremiyoruz. Yine de bu gelişme süresini hesaplarsak tohum ekme zamanınız iyi olmuş.

Roka, marul, maydanoz,,, için yukarıda yazdıklarım geçerli değil.
merhabalar sn kiraz;
tohumların fideye dönmesi ve ekime hazır hale gelmesi muhtemelen nisan ayının ilk ongünü içinde olacak ki don konusunda haklısın bu aralar hava pek parlak değil. poyrazın ardından muhtemelen lodos gelecektir. buda havada ısınmaya delalet edecektir.
bundan sonra ancak tohumlar çimlenir diye tahmin ediyorum. bugün tohumlara fıskıye usulu ilk suyunu verecektim. fakat havanın bukadar soğuk olması beni korkutuyor.
bu sene ilkdefa havuç ve barbunya ekimide yaptım. çim bahçenin yarısını sebze bahçesine çevirdim. bakalım bundan sonrasında başarılı olabilecek miyiz

Eski 08-03-2013, 21:54   #849
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-12-2007
Galeri: 13
Bahcemin, cim ( ya da cim sanilan ) kismin diger tarafinda 1,2 x 1,5 ebatlarinda ve 30 cm yuksekliginde 2 adet yastik hazirladim. Icindeki topraklarida eski bahcemdeki topraklari torbalara doldurarak (Yaklasik 40 torba ) 1 sene onceden hazirladigim kompost ile karistirip doldurdum. Sirada Gubre ilavesi kaldi..Enzimler tabii ki haric....
Tohumlar, evde viyollerde cimlenmeye alindi...
Foto isi daha sonraya kaldi.Bahcemde, yine kedilerim var, ve onlardan korumak icin kumes teli ile adaciklari koruma isi var...
Gecen hafta, saat 19.30 da Belediye de calisan arkadaslara gelin, yevmiyenizi vereyim de 40 torba topragi eve goturelim dedim.
Abi, bugun cok yorgunuz yarin yapsak diye cevapladilar da o da benim icime oturdu...Yukaridaki yildizlarla konusa konusa 40 torba topragi bahceme getirmis olmaktan ne gurur duydum ne de sagligim bir yarar sagladi. Fakat, bitki deliligi bu olmali....
Kasa imalatina 100 tl ver,topraklari tasi,
Enzimleri hazirla,kedilere karsi koruma duvari hazirla........
Bizi, bize karsi koruyacak duvari ne zaman orecegiz ?

sındırgılı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2013, 19:33   #850
Ağaç Dostu

hanımeli's Avatar

Giriş Tarihi: 07-03-2013
Merhaba ben domates ve biber tohumlarını viyollere çimlemeyi düşünüyorum,viyole çimlenen tohum başka yere şaşırtılırmı?

yoksa olgunlaşana kadar viyolde kalabilirmi.

toprağa dikene kadar kaç kere şaşırtmak sağlıklı olur?

Tura ve Murat Uysal beğendi.
hanımeli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2013, 20:05   #851
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-06-2008
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi HANIMELI Mesajı Göster
Merhaba ben domates ve biber tohumlarını viyollere çimlemeyi düşünüyorum,viyole çimlenen tohum başka yere şaşırtılırmı?

yoksa olgunlaşana kadar viyolde kalabilirmi.

toprağa dikene kadar kaç kere şaşırtmak sağlıklı olur?
İzmir bölgesi olarak geç kalmış sayılırsınız. Özellikle biberler geç çimlenir.
Şu başlığı mutlaka okuyunuz.
Çimlenme ile ilgili çok güzel bilgiler bulacaksınız.
Viyole çimlendirmeyi bir başka yere taşımalısınız. Kök gelişimlerini şaşırttığınız yerde tamamlayacaktır.

Tura Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2013, 13:55   #852
Ağaçsever

hafta sonu topağı tekrar kabarttım ve yanmış koyun gübresi ile harmanladım. bu arada diktiğim ilk tohumlarda halen bir gelişme ve çimlenme olmayışı nedeni ile 2 posta domates,salaalık,patlıcan,havuç,brbunya vb tohumları yeni kaplarda çimlendirmek üzere ekimini yaptım. tahminen ilk tohumlar çıkmayacak gibi bu hafta içinde çimlenme olmaz ise topraklarını açıp bir bakacağım

Eski 11-03-2013, 14:01   #853
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nevol Mesajı Göster
hafta sonu topağı tekrar kabarttım ve yanmış koyun gübresi ile harmanladım. Bu arada diktiğim ilk tohumlarda halen bir gelişme ve çimlenme olmayışı nedeni ile 2 posta domates,salaalık,patlıcan,havuç,brbunya vb tohumları yeni kaplarda çimlendirmek üzere ekimini yaptım. Tahminen ilk tohumlar çıkmayacak gibi bu hafta içinde çimlenme olmaz ise topraklarını açıp bir bakacağım
sakın ellemeyin zamanı geldimi yeşerecektir

Tura ve ciroz beğendi.
Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2013, 14:21   #854
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Safranlı Mesajı Göster
sakın ellemeyin zamanı geldimi yeşerecektir
İnşallah sevgili Safranlı.
çimlenmemesi nedeni ile biraz moral bozukluğu oluşmadı dersem yalan olur

Tura beğendi.
Eski 11-03-2013, 16:11   #855
Ağaç Dostu

hanımeli's Avatar

Geçen senenin çalışmalarını okudum da nasıl geçmiş zaman,çimlenmeler bitmiş,bitkiler yeşermiş, çiçek açmış,meyveler bol bol vermişte menemenler bile yapılmış. çok kıskandım. inşallah bizde görürüz o günleri,herkesin ürünleri bol olsun,bakalım en tatlı menemeni kim yapacak?

Eski 11-03-2013, 17:06   #856
Ağaç Dostu

adacık's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2011
aceleci tohumlar

1 Martta torfa ektiğim domates tohumları 6 Martta çimledi (çeşitli çeri, ve ayaş domates) 7 cm kadar oldular . Çok erken yakalandım. Planlarıma göre mart sonuna kadar çimlenecek, şaşırtacak ve nisan başı gibi bahçeye alacaktım. Pek bi aceleci çıktı benim tohumlar. Acilen fide poşetlerine almam gerekecek kapalı balkonda ne kadar idare edebilirim acaba!

adacık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2013, 20:24   #857
Ağaç Dostu

hanımeli's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi adacık Mesajı Göster
1 Martta torfa ektiğim domates tohumları 6 Martta çimledi (çeşitli çeri, ve ayaş domates) 7 cm kadar oldular . Çok erken yakalandım. Planlarıma göre mart sonuna kadar çimlenecek, şaşırtacak ve nisan başı gibi bahçeye alacaktım. Pek bi aceleci çıktı benim tohumlar. Acilen fide poşetlerine almam gerekecek kapalı balkonda ne kadar idare edebilirim acaba!
merhaba benim forumdan öğrendiğim bir bilgiyi paylaşayım.eğer çimlerinizin boyu hızlı uzamışsa ışık yetersizliği vardır.bir florasan ile 25 cm üzerlerinden gece ışığı verin uzamaları durur,gövde ve yaprak gelişimi sürer böylece nisan ayını yakalarsınız.ustalar daha detaylı bilgi verecektir.ürünleriniz bol olsun inşallah

Ayazkızı ve adacık beğendi.
Eski 11-03-2013, 23:31   #858
Ağaç Dostu

Murat Uysal's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi HANIMELI Mesajı Göster
Geçen senenin çalışmalarını okudum da nasıl geçmiş zaman,çimlenmeler bitmiş,bitkiler yeşermiş, çiçek açmış,meyveler bol bol vermişte menemenler bile yapılmış. çok kıskandım. inşallah bizde görürüz o günleri,herkesin ürünleri bol olsun,bakalım en tatlı menemeni kim yapacak?

Ne yalan söyleyim Black Plum domates, tohumlarını Sayın Meyvelitepe'den aldığım OX Heartth domateslerle yaptığımız menemene kimse doyamıyor. Favorim black plumlar. biraz kabuğu kalın ama önemli değil. Bu sene tam tamına 50 kavanoz kışlık hazırladım bu domatesten çok mükemmel hala yiyoruz. Bu sene üretimini artıracam..

Eski 11-03-2013, 23:35   #859
Ağaç Dostu

Murat Uysal's Avatar

bu arada size sormak istediğim bazı şeyler var arkadaşlar. domateslerde sırıkla uğraşmak budamak çok zoruma gidiyor. Hele birde eldivensiz çalışırsan elinden yıka yıka gitmez domates lekesi. Hani diyorum şu oturak-yarı bodur çeşit olan bartın pembesi ile bostan domatesini diksek, bizim sırık köy domateslerinin yerini tutarmı. Yetiştiren varmı? (Bahçe kaynanamın olunca anlayın işte.... )

cemo ve Ayazkızı beğendi.
Eski 11-03-2013, 23:51   #860
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Kiler kavanoz kavanoz domates sosu dolu. Yapılacak yemeğe göre üzerinde çeşit yazılı kavanoz seçiyoruz, spagetti yapılırken mutlaka san marzano

Yazın üretilen sebzeleri kış için hazırlamak çok zaman alıyor, bazen bunaltıyor ama kışın kendi organik sebzelerimizden yaz türlüsü, organik kabaklarımızdan mücver, sanki 10 dakika önce közlenmiş gibi patlıcan salatası çok keyifli oluyor.

Yaz sebzelerinin bazıları doğrudan veya az bir ön işlemden sonra dondurucularda çok güzel saklanabiliyor.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2013, 01:59   #861
Ağaç Dostu

Murat Uysal's Avatar

Doğrudur sayın MeyveliTepe. Dondurucu işi iyi fikirde kışın ıspanakla balıkla dolduruyoruz. Yazında kurban bayramından sonra etle kıymayla. Çok büyük değil.

Sadece bahçeden olsa kavanozlar. Fasülye konserveleri, turşular, salçalar, erik kompostosu, erik ve dut ezmesi, dut kurusu, erik kurusu, Mantar konserveleri (Çeşit çeşit yabani mantarlar), Yine dağdan toplanan buralarda adına "Kabalak" denen otun konservesi, kuşburnu, kızılcı ve böğürtlenden envayi çeşit yiyecekler, çilekden hazırlananlar vs.

Bu yüzden mevsimler hemen geçiveriyor. İş güçden anlamıyoruz bile.

Eski 12-03-2013, 02:00   #862
Ağaç Dostu

Murat Uysal's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Kiler kavanoz kavanoz domates sosu dolu. Yapılacak yemeğe göre üzerinde çeşit yazılı kavanoz seçiyoruz, spagetti yapılırken mutlaka san marzano

Yazın üretilen sebzeleri kış için hazırlamak çok zaman alıyor, bazen bunaltıyor ama kışın kendi organik sebzelerimizden yaz türlüsü, organik kabaklarımızdan mücver, sanki 10 dakika önce közlenmiş gibi patlıcan salatası çok keyifli oluyor.

Yaz sebzelerinin bazıları doğrudan veya az bir ön işlemden sonra dondurucularda çok güzel saklanabiliyor.

Bu arada şu San Marzano ilgimi çekti bir inceliycem.

Ayazkızı beğendi.
Eski 12-03-2013, 08:52   #863
Ağaç Dostu

hanımeli's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Murat Uysal Mesajı Göster
Ne yalan söyleyim Black Plum domates, tohumlarını Sayın Meyvelitepe'den aldığım OX Heartth domateslerle yaptığımız menemene kimse doyamıyor. Favorim black plumlar. biraz kabuğu kalın ama önemli değil. Bu sene tam tamına 50 kavanoz kışlık hazırladım bu domatesten çok mükemmel hala yiyoruz. Bu sene üretimini artıracam..
sn Murat Uysal benim amacında tam buydu bu sayede bilmediğimiz çeşitleri öğreniyoruz,bu sene bulamam artık bu çeşitleri de seneye bende denemek isterim.

Eski 13-03-2013, 15:34   #864
Ağaç Dostu

nkutsay's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2013
Bahce hazirlayanlar, lutfen bu konuyu habersiz birakmayin. ne cimlendiriyorsunuz ) ne ekiyorsunuz?

Don dolas pek cok konu okudum. Her sey de corba olmus vaziyette. Yardiminiza ihtiyacim var. Bolgemde gec donlar 20 nisanmis. Ben simdi hangi tohumu ne zaman ekeyim? Kapali balkonum yok. Fideleri evde olgunlastirip birer kok olmak uzere direkt bahcede saksilara ekecegim. Anladigim kadariyla 1 mayis gibi dikmem uygun. Bekleyen tohumlar sunlar:

Cesitli domates tohumlari (Pembe, marglobe supreme, red robin, lemony, chocolate cherry,sn marzano)
Cesitli biber
Salatalik
Feslegen
Kadife

Bir de yerim cok degil, yukarida saydigim domateslerden bazilarini elemem gerekiyor. Digerlerini baskilayan bir tur var mi iclerinde ya da acemi bir bahcivanin 40 firin ekmek yedikten sonra ekmesi gereken?

nkutsay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2013, 15:46   #865
Ağaç Dostu

zebra's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nkutsay Mesajı Göster
Bahce hazirlayanlar, lutfen bu konuyu habersiz birakmayin. ne cimlendiriyorsunuz ) ne ekiyorsunuz?

Don dolas pek cok konu okudum. Her sey de corba olmus vaziyette. Yardiminiza ihtiyacim var. Bolgemde gec donlar 20 nisanmis. Ben simdi hangi tohumu ne zaman ekeyim? Kapali balkonum yok. Fideleri evde olgunlastirip birer kok olmak uzere direkt bahcede saksilara ekecegim. Anladigim kadariyla 1 mayis gibi dikmem uygun. Bekleyen tohumlar sunlar:

Cesitli domates tohumlari (Pembe, marglobe supreme, red robin, lemony, chocolate cherry,sn marzano)
Cesitli biber
Salatalik
Feslegen
Kadife

Bir de yerim cok degil, yukarida saydigim domateslerden bazilarini elemem gerekiyor. Digerlerini baskilayan bir tur var mi iclerinde ya da acemi bir bahcivanin 40 firin ekmek yedikten sonra ekmesi gereken?
Benim (azicik) bilgime gore, yaklasik 6-8 hafta arasi gerekiyor cimlenmeden-fide halini almasi. Yani simdi dikseniz, mayis basi bahceye koyabilirsiniz, bu da 20 nisan sonrasi oldugu icin, sorun yok demektir.

Bu dediklerim tomates-biber icin. Cicek konusunda bilgim yok, ben de bilgilenmis olacagim sayenizde

Ayazkızı ve nkutsay beğendi.
zebra Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2013, 20:23   #866
Ağaç Dostu

hanımeli's Avatar

Alıntı:

Cesitli biber
Salatalik
Feslegen
Kadife

bende naçizhane fikrim aynı.şimdi tohumları ekin mayıs başı toprağa geçecek hale gelir.benimde kapalı balkonum yok,güneş gören bir odanın pencere önüne yüksek bir masa koyup tohumlarımı ektim,yanlarındada bir derece var ısı 20-22 arası,daha fazla **** 15 in altında olmasın onlar yavaş yavaş büyür,çeşitlerinizden eleme kısmına gelince bence hapsini yetiştirebilirsiniz,hiçbirini elemeyin,zaten onlar büyüyünce kıyamayacaksınız,en kötü ihtimalle benimde yapacağım gibi fazla olanları küçük birer saksıda dostlarınıza hediye edebilirsiniz.sorunsuz büyüsünler inşallah.

nkutsay beğendi.
Eski 14-03-2013, 20:35   #867
Ağaç Dostu

nkutsay's Avatar

O kadar uzaktim ki su ana kadar bir seyler yetistirmekten. Ne yapsam yanlis olacakmis gibi geliyor. Cesaret edemiyorum hicbir seye. Ama zaman kalmadi, hafta sonu ekecegim artik tohumlari.

Elimdeki az miktarda tohumun yarisini da koy pazarinda tohum satan teyzeye verecegim. Olasi zayiati azaltmak icin...

zebra beğendi.
Eski 14-03-2013, 20:46   #868
Ağaç Dostu

zebra's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2013
Red face

Alıntı:
O kadar uzaktim ki su ana kadar bir seyler yetistirmekten. Ne yapsam yanlis olacakmis gibi geliyor. Cesaret edemiyorum hicbir seye. Ama zaman kalmadi, hafta sonu ekecegim artik tohumlari.

Elimdeki az miktarda tohumun yarisini da koy pazarinda tohum satan teyzeye verecegim. Olasi zayiati azaltmak icin...
Arkadasim sen gonlunu ferah tut ve su konuyu (Tohumdan üretme hakkında sorular, cevaplar) ilk mesajtan sonuna kadar okumani siddetle oneriyorum. Orada Zeki bey cok sade ve mukemmel sekilde anlatmis. Zeki beyin mesajlari sayesinde hic telas etmeden, tohum yetistirmeye basladim bu sene ilk defa.

Ayrica domatesler icin isirgan otunun faydalarini okudum (ilk defa bu sene deneme firsatim olacak), eger onu da ekersen insallah faydasini gorursun.

Kolay gele

Ayazkızı ve nkutsay beğendi.
zebra Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2013, 21:22   #869
SZT
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 28-02-2005
Galeri: 3
Geçen haftasonu ben de biraz hazırlık yaptım. Tasarım ve gerçekleşme durumunu fotoğraflarla aktarmaya çalışayım.

Eklenen Resimler

SZT Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2013, 21:22   #870
Ağaç Dostu

nkutsay's Avatar

Okumusum zebra onu da okumusum ) Hadi bakalim gazamiz mubarek olsun. Elimde ne var ne yok hepsini ayni zamanda ekecegim bu durumda. Siz de kadife ve feslegen ekecek misiniz ve ayni zamanda mi ektiniz sebzelerle?

Etiketler
sebze, sebze adası, yükseltilmiş yastık

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:45.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024