agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler
(https)

Beğeni Düzeni76Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-03-2010, 02:15   #31
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2008
Galeri: 32
Sn. Delimus,

Sizin söylediğinizin bir benzerini ben denemeye çalışıyorum. Çimlendirmeyi perlitte yaptım ama dolguya hydroton ile devam ettim. Sulamayı azar azar fakat düzenli yaparsanız gayet güzel büyüyor ama patates alabilecekmiyim bilemiyorum. Tabi bu arada patates için kullanılacak besin sıvısı. Ben domateste kullandığım besin sıvısı ile sulama yapıyorum. Ben çalışmamı diğer patates başlığına yüklemiştim.

Patates

Sarıcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2010, 19:05   #32
Moderatör

h_dogan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2007
Galeri: 22
Yumruların iyi gelişmesi için yetiştirilecek ortamın yumuşak olması gerekli. Patates yumruları şekilsiz olur yoksa. Perlik kalınsa yumruların içine girer bence perliti ufaltıp deneyin en azından.

h_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2010, 19:39   #33
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2009
Zaman bulabilirsem ufak bir çuvalla perlit ve toprak karışımı deniyecem.
Sarıcan ayrıca saol.

Delimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2010, 10:02   #34
Ağaç Dostu

beyzagıda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-05-2009
Patates dikim zamanı geldi hala Aydın beyden ses seda yok Aydın bey harici arkadaşlardan deneyipte tecrübe sahibi olanlardan bilgi rica ediyorum.

beyzagıda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2010, 02:25   #35
Ağaç Dostu

aydın's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi beyzagıda Mesajı Göster
Patates dikim zamanı geldi hala Aydın beyden ses seda yok Aydın bey harici arkadaşlardan deneyipte tecrübe sahibi olanlardan bilgi rica ediyorum.
Ben sizlere geçen seneki şiddetli yağmurlardan sonra arsayı su bastığını söylemeyi unutmuşum. Hepsi çürümüş. İnanın benden çok annem üzüldü.
Ama umudum kırılmadı. Bu yıl nasip olursa ya tahta ya da araba lastikli düzenek kuracağım. Çuvalla bu iş çok zor arkadaşlar ve zahmetli.

Ben bu sayfayı görmedim, kusura bakmayın

aydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2010, 10:13   #36
Ağaç Dostu

beyzagıda's Avatar

Aydın bey geçmiş olsun diyelim bu sene olur inşallah en azından çuvalda zor oldugunu söylemeniz bile bu deneyimden tecrübe kazandıgınızın bizlere de bunu aktardıgınızın kanıtı çok teşekkürler bende çuvalla denemeyi düşünüyordum tahta düzenek yaparak denemeye başlayacayım saygılar.

Eski 25-03-2010, 08:49   #37
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-03-2010
Merhabalar bende bu yöntemle patates yetiştirmek istiyorum.
Ekim için zamanlmam doğruımu bu hafta düzeneği kurmayı düşünüyoruz.

ozimer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2010, 11:03   #38
Ağaç Dostu

beyzagıda's Avatar

sayın ozimer eskilerin dikim ve ekim için takip ettikleri bir yöntem var bilimsel olarak açıklaması varmıdır bilmiyorum ayın aydını ve ayın karanlıgı diyorlar ay akşamları güneşin dogdugu yerde görülüyorsa ayın karanlıgı battıgı yerde görülüyorsa ayın aydını diyor ve her tür dikim ,tohum ekimi hasat gibi işlemlerde ayın karanlıgı oldugu günlerde işlerini yapıyorlar

Eski 06-04-2010, 21:15   #39
Ağaç Dostu

birgaripyolcu's Avatar

Giriş Tarihi: 01-04-2009
Ben 4-5 sene evvel varilde denemiştim ama yazık ki başarısız olmuştu.Ürün alamadım.

birgaripyolcu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2010, 20:34   #40
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Bu konuyu unutmuştum, malzeme hazırlığına başlayacağım. Herhalde fazla geç kalmadım.

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2010, 23:16   #41
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2007
Galeri: 4
Ben köyde, biriket ile denedim. 3*2 birket boyutunda. Patetesler çıkmış, henüz görmedim. Sonucu yazarım.

bnymnblr beğendi.
agozce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2010, 11:32   #42
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Wink

Patates fidelerinin dibini toprakla doldururken, alt yaprakları koparacakmıyız? Yoksa olduğu gibi mi toprak koyacağız?

Eski 05-08-2010, 20:34   #43
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Wink

Patatesleri kümesten kaçan civcivler hırpaladı. Bu patates bitkisi ne kadar süre sulanacak? Boy vermesi ne kadar sürer. Tepesi ölen bitki patates yumrusu oluşturmaya devam eder mi, Ürün hasat zamanı nasıl anlaşılır.

Eski 28-09-2010, 15:57   #44
Ağaç Dostu

beyzagıda's Avatar

Arkadaşlar bu sene 10 adet çuvalda patetes ekimi yapıştım deneme amaçlı olarak da büyük boy 19lt lik su damacanalarına da dikim yapmıştım dün itibariyle söküm işlemini gerçekleştirdim ürün olarak çok fazla tatmin etmedigini söyleyebilirim.Deneyimlerimi sizlerle paşlaşmak adına 19 lt damacanaların havalandırma delikleri olmasına ragmen ya çok kurudu **** çok ıslandı hiç ürün alamadım hepsi çürümüş çuvallar damacanalara ragmen daha iyi sonuç verdi diyebilirim ama tatmin edici boyuta degiller seneye topraga ocak sistemiyle dikmeye devam edecegim

Eski 28-09-2010, 17:21   #45
dlk
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-09-2010
ilginç.bende denemek isterim.çuval daha mantıklı geldi.bir deneyelim bakalım ne kaybederimki.

dlk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2010, 18:45   #46
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Benim deneme başarısız oldu. Hiç patates yumrusu oluşmamış.

Eski 01-10-2010, 07:52   #47
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi agozce Mesajı Göster
Ben köyde, biriket ile denedim. 3*2 birket boyutunda. Patetesler çıkmış, henüz görmedim. Sonucu yazarım.
Ben de bu yöntemi denemek isterim,nasıl sonuç aldınız

Doğayla Barış Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2010, 15:34   #48
Ağaçsever

baba.monk's Avatar

Giriş Tarihi: 19-10-2009
Patates Hasatı [29 Eylül 2010]

Patates Hasatı [29 Eylül 2010]

Bir hafta on gündür yurtdışındaydım. O yüzden bahçemle fazla ilgilenemedim ama aklımın bir köşesinde de her zaman bahçem vardı. Gelir gelmez küçük bahçemdeki beni bekleyen sebzeleri topladım.

En çok da patatesleri merak ediyordum. Toprağın altında olduklarından, ne durumda olduklarını hatta yetişip yetişmediklerini bile bilmiyordum. İnsan görmeyince merak ediyormuş. 14 Eylül 2010 tarihinde küçük bir kazı yapmış ve 45 gram patates çıkartmış daha sonra da kazı çalışmalarına ara vermiştim. Merakla kazı çalışmalarına kaldığım yerden devam ettim.

Name:  BahcePatates-88.jpg
Views: 9993
Size:  29.4 KB

Maalesef umduğumu bulamadım bahçenin bu bölümünden. Eee her kazı yapan define bulacak diye bir şey yok elbette. Toprağın içinde elime takılan çürümüş patateslerden anladığım kadarı ile galiba fazla derine dikmişim patates yumrularını. Ya da daha yumrular gelişemeden toprak atmışım üsterine.

Sonra sandıktaki patateslerime yöneldim büyük bir heyecanla.

Name:  BahcePatates-89.JPG
Views: 13578
Size:  33.6 KB

Sezon başından beri merakla beklediğim an geldi artık dedim ve fazla dayanamayıp bir grup sandığı devirdim.Devirmeden önce bitkiyi gövdesinden çekince gelen 2 adet patates yumrusu beni ne kadar sevindirdi tarif edemem. Amatör olta balıkçıları ne demek istediğimi çok iyi anlayacaktır. Aynen mantarın şıp şıp oynaması ve sonra da dibe batmasıyla sopayı kaldırırsınız da oltanın ucunda sallanan balığı görünce keyiften uçarsınız ya onun gibi bir şey işte. Anlatılmaz yaşanır....

Name:  BahcePatates-90.JPG
Views: 15350
Size:  31.6 KB

Ben böyle patatesleri görünce iyice heyecanlandım ve devirdim sandıkları.

Name:  BahcePatates-91.jpg
Views: 8561
Size:  17.4 KB

Amma ve lakin orta kattan hiç bir şey çıkmadı. Oltayı boşa çektim yani. Toprağı eşeledim eşeledim yok bir şey...

Name:  BahcePatates-92.JPG
Views: 8537
Size:  34.9 KB

--devam edecek--

Düzenleyen baba.monk : 07-10-2010 saat 15:35
baba.monk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2010, 15:36   #49
Ağaçsever

baba.monk's Avatar

Patates Hasatı [29 Eylül 2010] -devam ediyor-

Son bir umutla en alttaki sandıktaki toprağı da boşalttım.
Name:  BahcePatates-93.JPG
Views: 8501
Size:  34.1 KB
Name:  BahcePatates-94.JPG
Views: 8907
Size:  35.1 KB
Toprağı karıştırdım ve nihayet...

Name:  BahcePatates-95.JPG
Views: 8539
Size:  35.1 KB
Patatesler göründüüüü! Çok fazla bir şey çıkmasa da sevindim elbette. Acaba kaçırdığım var mı diye tüm toprağı eşeledim;

Name:  BahcePatates-96.JPG
Views: 9083
Size:  30.7 KB
eşeledim, eşeledim...

Name:  BahcePatates-97.JPG
Views: 8425
Size:  35.2 KB

ama nafile. Hepsi bu kadarmış...

--devam edecek--

Düzenleyen baba.monk : 07-10-2010 saat 15:37 Neden: Fotoğrafların siteye yüklenmesi
Eski 01-10-2010, 15:37   #50
Ağaçsever

baba.monk's Avatar

Patates Hasatı [29 Eylül 2010] -devam ediyor/SON-

Name:  BahcePatates-98.JPG
Views: 8888
Size:  26.9 KB
Yukarda gördüğünüz fotoğraftaki patatesler soldan sağa sırasıyla: En alttaki sandıktan çıkanlar, en üsttekinden yani bitkinin yapraklarının hemen altından çıkanlar ve en sağdakiler de bahçe tarafından çıkanlar.
Orta kattaki sandıktan hiç bir şey çıkmadı; en alt kat ile en üst kat arasındaki bağlantıyı sağlayan kalın gövdeden başka...

Name:  BahcePatates-99.JPG
Views: 8721
Size:  26.9 KB
Benim bu durumdan anladığım; sanırım bitki büyüdükçe yaprakların üstüne toprak ilave etmekte biraz acele etmişim. Yani yapraklar biraz gelişecekti sonra toprak ilave edecektim. Ben ise yapraklar çıktıkça toprağı döktüm üstlerine. Garibanlar da boğulmamak için kafayı dışarı uzattı. Uzattı ama bu sefer de can havliyle patates yumrulamayı unuttu. Galiba bu nedenledir ki en altta, kök yumrunun yanında biraz patates yetişti bir de en üstte yaprakların hemen altında. Yüzeye en yakın olan patatesler daha iri ve daha canlı görünüyor. Suyun alt katlara fazla ulaşamamış olmasının da etkisi olabilir diye düşünüyorum.

Neyse yılmak yok, yola devam! Nihayetinde ben ziraat mühendisi değilim, bu işi çoktandır yapan bu işten ekmek yiyen bir çiftçi de değilim. Kendi halinde, hobi olarak bahçede bir şeyler yapmaya çalışan bir amatörüm. Önemli olan kendim bir şeyler yetiştirebilir miyim diye denemek, bir şeylerle uğraşmak ve bundan keyif alabilmekti. Yoksa amaç sadece patates yemek olsa marketlerde kilosu 1 TL bile değil...

Ben bu yolculukta vardığım yer kadar geçtiğim yollardan da büyük keyif aldım; daha sonraki seneler için bir şeyler öğrendim. Mesela seneye 3 kat çıkmayacağım 2 kat yeter. Toprak atmakta ve patatesleri sökmekte acele etmeyeceğim. Haa bu arada unutmadan 2 grup sandığım daha var henüz devirmediğim. Bunları daha sonra, bitkinin yaprakları solup döküldükten sonra açacağım. O zamanki sonucu da burada paylaşacağım.

Şimdilik esen kalın...

-SON-

Düzenleyen baba.monk : 07-10-2010 saat 15:38 Neden: Fotoğrafların siteye yüklenmesi
Eski 01-10-2010, 19:12   #51
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Erken söktüğünüzü düşünüyorum. Patates hasadı için bitkinin yeşil kısmı iyice solana kadar beklemek gerekir diye öğrenmiştim. Hoş ben de ne zaman Patates eksem dayanamayıp erken topluyorum. Küçüklerin tadı daha şekerli oluyor, kestaneye benziyor.

Toprağın içinde hevesle patates aramak çok zevkli bence de.

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2010, 06:43   #52
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Patatesler öyle boylanıyor ki, toprak ilavesi zorunlu hale geliyor. Yoksa ayakta duramıyor. Benim ektiklerim fazla yapraklanmadı, boyuna verdi. Sık sulama olmasa da hemen soluyordu.

Eski 02-10-2010, 07:10   #53
dlk
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-09-2010
ben de pek aceleciyimdir ama.patates işi nasıl olur bilmem.birşey ekince kökünü eşelememk için zor tutuyorum kendimi.haliyle başarı oranım düşüyor.

dlk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2011, 20:24   #54
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-10-2010
Çuval , araba lastiği, kasa..
Hepsini deneyeceğim.

tugrulbaba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2011, 01:28   #55
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-03-2007
merhaba arkadaşlar, bu konuyu tesadüfen gördüm ve daha önceki denemelerimi paylaşmak istedim.

iki sene önce bahçemizde 80 cm lik çukurlar oluşturup patatesleri bu çukurlara gömdük, patateslerin yeşil kısımları büyümeye başladıkça da boğazlarına kadar toprakla doldurduk. 80 cm lik çukurlar 2 ay içerisinde 30 cm kadarda toprak seviyesinin üstüne çıkacak şekilde doldu. patateslerin bazıları nedenini bulamadığımız şekilde hastalıklı diğerlerini de sanırım aceleciliğimizden küçük şekilde topladık, tabi bir kısmınıda kazıp çıkaralım derken parçaladık. lezzetleri oldukça iyiydi, daha önce kestane benzetmesi tadını aynen bizde aldık.

geçen sene bir arkadaşımdan duyduğum çuval tekniğini denemek istedik ve eve yakın bölüme çuvallara bir miktar mil kum, toprak ve gübre karışımından koyup patatesleri bu çuvallara koyduk. toplam 10 adet 25 kiloluk un çuvalı kullandık. 2 hafta sonra ağaçlara bakmak için ziraat mühendisi arkadaşımla bahçeye gittiğimizde çuvalları gördü ve bu yöntem güzel ama hatalı dedi. çuvalları açıkta bırakınca fön etkisinden dolayı toprağın neminin çabuk kaybolacağını ve uğraşımızın bizi memnun etmeyeceğini belirtti. 80 cm derinliğinde çuvalların sığacağı şekilde 5m lik bir kanal oluşturduk ve çuvalları bu kanalın içine koyduk. yine kum, gübre ve toprak karışımıyla pataeslerin yeşil kısımları uzadıkça çuvalların içini doldurduk. 2 ay sonra hafif kazdınca içerideki patates yumrularını gördük ve bu sefer acele etmemeye karar versekte 75 günün sonunda dayanamayıp çuvalları kanallardan çıkardık ve topladığımız patatesler 10 çuvalda 60 kilo civarındaydı.

orta bölümdekiler ilginç biçimde daha fazla büyümüştü, ben en alttaki patateslerin daha büyük olacaklarını düşünmüştüm. lezzetleri mükemmeldi ya da kendimiz yetiştirdiğimiz için bana öyle geldi bu şekilde yetiştirmede hem toplanması hemde bakımı bizim için çok kolay oldu ve bu senenin hazırlıklarını da yaptık. çuvallarımız, kum-gübre-toprak karışımımız hazır, sadece yağışlar durduktan sonra sürülmesini bekliyorum ve en kısa sürede ekimi yapacağız.

umarım faydalı olmuştur...

toldput Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2011, 10:08   #56
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2009
Merhaba,
Benimde geçen sene 40x40 alanda patates yetiştirme denemem oldu, aldığım patates miktarı yarım Kg. bile geçmedi. Bunun yanında tohumluk olarak kestiğim patatesten artan kısımları ziyan olmasın diye toprağa gömdüğüm yerden 3 Kg. üzerinde patates aldım. Hem kutuya ektiğim (altı toprak) olan bitkiye gösterdiğim özenin yarısını göstermedim.Toprağa ektiğime ne gübre verdim ne birşey. Acaba neden başarılı olamadım. Bu konuda yorum yapacak arkadaş olursa memnun olacağım.Selamlar.

Yenisu beğendi.
amatör hobici Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2011, 18:38   #57
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
http://www.youtube.com/watch?v=vC3r6-QWF9M

limon_sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2011, 19:46   #58
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
http://www.youtube.com/watch?v=NFx-9Ifk7RA

limon_sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2011, 08:48   #59
Yeni Üye

Yildirmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 25-03-2010
Benim deneme de başarısız oldu ne yazık ki :-(

Yildirmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2011, 20:30   #60
Ağaç Dostu

MİRBE's Avatar

Giriş Tarihi: 17-12-2009
Galeri: 2
Patates bu sene bizi tarlaya ekene kadar havadan dolayı inletti resmen 5 dönüm ek yağmur yağdı bekle kurusun bir daha başla bırak diyesiye 100 dönümü kaç günde bitirebildi işçiler.

MİRBE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:45.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024