agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler
(https)

Beğeni Düzeni76Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-05-2011, 07:58   #61
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
0,40 m2‘lik Bir Alanda 50 kg Patates Yetiştirme Tekniği

Dönümleri bilmem de biz böyle işte kendi çapımızda eğleniyoruz.

Name:  pattis_1.jpg
Views: 19066
Size:  68.0 KB

Name:  pattis_2.jpg
Views: 18397
Size:  67.3 KB

limon_sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2011, 09:29   #62
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-09-2008
Selamlar dönümünde kaç ton veriyor acaba

alone35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2011, 10:54   #63
Yeni Üye

Yildirmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 25-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MİRBE Mesajı Göster
Patates bu sene bizi tarlaya ekene kadar havadan dolayı inletti resmen 5 dönüm ek yağmur yağdı bekle kurusun bir daha başla bırak diyesiye 100 dönümü kaç günde bitirebildi işçiler.
Üzüntülerimi iletirim :-(

Yildirmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2011, 16:40   #64
Ağaç Dostu

ibrahim doğan's Avatar

Giriş Tarihi: 19-11-2010
değerli arkadaşlar;
perlitte patates denemesi yapmak istiyorum ama nasıl ec kullanmam lazım bilemiyorum bu konuda yardımlarınızı rica ediyorum.....selamlar....

ibrahim doğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-09-2011, 17:57   #65
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-09-2011
ben de denemeyi düşünüyorum bunu ama biraz zor bir iş gibi

chancers78 beğendi.
junkcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2012, 23:45   #66
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-05-2012
Peki bilen varmı
1 dekar ( 1.000 m2 ) tarlaya 4.000 patates fidesi ekicem.
Tohum cinsi 80 günde ürün veriyor.
Bu 1 dekar patates tarlasına ekimden hasat sonuna kadar toplam kaç ton su lazım sulamak için ?

FatihAspendos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2012, 12:12   #67
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Çuvalda Patates

Geçen sene bir çuvalda yetiştirdiğim patateslerin tadı çok hoşumuza gitti. Bu sene çuval sayısını artırarak tekrar ektim. 15 Mart'ta 5 çuvala ektiğim patates yumruları bu hale geldi.

Name:  cuvalda_patates_2.jpg
Views: 23650
Size:  45.7 KB

Name:  cuvalda_patates_1.jpg
Views: 27980
Size:  47.9 KB

Eski 21-05-2012, 12:47   #68
Ağaç Dostu

arapsabunu's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2012
Sayın limonsever,
Ne gübresi verdiniz, ne sıklıkta suladınız ve güneş alma durumu neydi acaba? Bir de çuvallar ağzına kadar toprakla doldurulmuş değil, en az ne kadar derinlik gerekli? Cahilliğimi bağışlayın ama bildiğimiz patatesi toprağa gömerek mi yetişti bunlar?

arapsabunu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2012, 12:58   #69
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Sayın arapsabunu,

Toprağı ahır gübresiyle karıştırıp çuvala 10-15 cm doldurdum. Üstüne 3 orta boy çimlenmiş patates yumrusu koydum. Tekrar 10-15 cm toprak doldurdum. Günde yaklaşık 6-7 saat güneş alan bir yerde. Sabah ve ikindi güneşi göremiyor. Çünkü ağaçlar buna izin vermiyor. Sulama pek yapmadım. Bu yıl yağmurlar yetti. 2-3 sefer suladım o kadar. Çok su istemiyor. Yağmurlar geçtiği zaman bir 10-15 cm kadar daha toprak doldurcam. Daha sonra hasata kadar toprak ilavesi yapmayı düşünmüyorum. Zira geçen seneki tecrübemden patatesler en alt kısımda oluyor. Boşuna tepeye kadar toprak doldurmanın mantığı yok. Gövde topraktayken kökte oluşturmuyor.

Eski 24-05-2012, 14:34   #70
Ağaçsever

Yılmazbaşkan's Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2009
Birinci sayfada bir arkadaş patates ekim zamanının mayıs ayının ikinci haftasında olduğunu söylemiş, bizler şu an mayıs ayının 25 ine giriyoruz. Evimizin balkonuna çuvala ekim tekniği uygulasak çok mu geç kalmış oluruz. Bir de çuvala ekim tekniği acaba patatesi zararlı böceklerden koruma konusunda daha mı iyi? Teşekkürler

Yılmazbaşkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2012, 18:20   #71
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Adam belki 50 kg değil ama 5.5 kg patates topluyor. Hemde bir hayli büyük.

The Harvesting of a Henley Potato Tower - YouTube

gürcan_keskin ve Milla beğendi.
Eski 02-08-2012, 15:12   #72
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

67. mesajımdaki patates çuvallarından birini bugün hasat ettim.

Name:  cuvalda_patates_1.jpg
Views: 24108
Size:  60.3 KB

Net 1.400 gram geldi. Bazı arkadaşlar için bu miktar hüsran olabilir. Ama çok hoş topraktan hazine arar gibi patates arayıp bulmak Daha öncede dediğim gibi tadı çok hoşumuza gittiği için yetiştirdim. Üstteki video da daha çok toprak ve daha çok alanda yetiştirilmiş ve 5.5 kilo patates üretimi yapmış. Bende 5 çuvalda yetiştiriyorum. 5 x 1.400 = 7.000 gram yani 7 kilo yetiştirmiş olacağım inşallah Ama diğerlerini daha hasat etmedim. Pişirileceği zaman hasat etmeyi düşünüyorum.

Name:  cuvalda_patates_2.jpg
Views: 17320
Size:  47.1 KB

Hasatı videoya da kaydettim. Sayın ahmetihsan videoyu yayınladığı zaman buraya ekleyeceğim.

Eski 02-08-2012, 20:10   #73
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Videoyu yüklediği için Sayın ahmetihsan'a çok teşekkür ediyorum.

ÇUVALDE PATATES - YouTube

Eski 02-08-2012, 22:11   #74
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-04-2012
benim patateslerim hiç çiçek açmadan sarardı soldu sonrada yeniden yeşermeye başladı bu iyi birşey mi?

aydilem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2012, 09:46   #75
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aydilem Mesajı Göster
benim patateslerim hiç çiçek açmadan sarardı soldu sonrada yeniden yeşermeye başladı bu iyi birşey mi?
En dipten yeşerdiyse yeni yumrular yeşeriyor demektir. Sararıp solduktan sonra hasat etmeniz gerekiyordu. Şimdi ne olur bilemiyorum. Yeniden döngü başlamış sanırım.

Eski 04-08-2012, 22:45   #76
Ağaç Dostu

sevgili limon sever dipten değil sararan dallardan yeşerdi yeni bir döngüye benzemiyor. Kötü olmaya başlayınca ne oluyor dibinde diye bakasım geldi aslında ama hiç çiçek açmadı ki yumrusu olsun dedim.

Eski 05-08-2012, 20:58   #77
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Hepsi çiçek açmıyor veya açamıyor. Bir kökü söküp bakın isterseniz. Patates yumruları olgunlaşmış olabilir.

Eski 06-08-2012, 20:18   #78
Ağaç Dostu

aaaa gerçekten mi bende çiçek açmadı diye üzülüp duruyordum sevindirdiniz beni yarın ilk işim kafesi yıkmak olacak bakalım sonuç ne olacak. bu arada sizinkiler süper görünüyor sevgili limon sever

Eklenen Resimler

Eski 07-08-2012, 22:39   #79
Ağaç Dostu

sonuç hüsran aslında ama yinede mutluyum bu kadarı bile beklemiyordum

Eklenen Resimler

Eski 21-02-2014, 13:32   #80
Ağaç Dostu

hanımeli's Avatar

Giriş Tarihi: 07-03-2013
Bu sene Patates dikmek isteyenlere birkaç teori paylaşayım dedim.bende çuvalda deneyeceğim,
Yumru elde etmek için büyük bir patatesi(pazardan alınmış olsun markettekilerde filiz atmasın diye kimyasal uygulanmış olabilir) 4 parçaya bölüp bir kavanoza ılık su doldurun ve içine atın patateslerin yarısı suyun içinde kalacak kapağını kapatın ve yan çevirin sıcak bir odada 3-4 günde filizlenecektir.

hanımeli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2014, 13:02   #81
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 07-05-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hanımeli Mesajı Göster
Bu sene Patates dikmek isteyenlere birkaç teori paylaşayım dedim.bende çuvalda deneyeceğim,
Yumru elde etmek için büyük bir patatesi(pazardan alınmış olsun markettekilerde filiz atmasın diye kimyasal uygulanmış olabilir) 4 parçaya bölüp bir kavanoza ılık su doldurun ve içine atın patateslerin yarısı suyun içinde kalacak kapağını kapatın ve yan çevirin sıcak bir odada 3-4 günde filizlenecektir.

mayıs ayında ne yetiştirilir diye aratınca buldum konuyu. Şimdi genişçe bir portakal bahçemiz var. Ağaçların altında patates yetiştirmek istiyorum.

şimdi ekeceğimiz patatesleri tüm olarak ekmek mi yoksa parçalayarak ekmek mi bize fayda sağlar öğrenmek istiyorum.

cevahirabi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2014, 17:16   #82
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Yeşermiş iki orta boy patatesi geçen ay, tüm olarak yanyana ekmiştim. Şimdi böyleler...

Name:  patates_yetistiriciligi.jpg
Views: 16638
Size:  68.6 KB

Eski 09-05-2014, 14:11   #83
Moderatör

h_dogan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2007
Galeri: 22
Hemşehrim bizim burada artık patatesi sökme vakti. Ağaçların altında da patates yumru yapmaz yeterince ışık alması lazım. Aşırı sıcakları da sevmiyor.

Çiftçiler ovada ocak-şubat gibi diktiler şimdi de topluyorlar.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cevahirabi Mesajı Göster
mayıs ayında ne yetiştirilir diye aratınca buldum konuyu. Şimdi genişçe bir portakal bahçemiz var. Ağaçların altında patates yetiştirmek istiyorum.

şimdi ekeceğimiz patatesleri tüm olarak ekmek mi yoksa parçalayarak ekmek mi bize fayda sağlar öğrenmek istiyorum.

h_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2014, 15:53   #84
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-04-2013
Sayın Limonsever, doğa meraklısı olarak bu hafta bir arsa satınaldım, 3400 m2 büyüklüğünde. Burada ne yapabileceğimi pek planlamadım, amacım ufak deneysel şeyler yapmak, biraz ağaç fidanı dikmek ve en çok da iki yaşındaki oğlumun doğa ile tanışmasını sağlamak. Bu arada küçük alanlardan yüksek ürün alma tekniklerini araştırırken bu başlığa yolum düştü. Başta ilk mesajda bahsedilen yöntemin fizibilitesini hesapladım oldukça pahalıydı. Daha sonra aklıma pvc lambiri ve inşaat demiri kullanmak geldi ama yine büyük ölçekte kullanmak için fazla maliyetli oldu. Sonuçta en çuval yöntemini gözüme kestirdim. Bu sene bir kaç deneme çuvalı dikmek istiyorum durumu anlamak için. Deneyimli birisi olarak size ilk sorum bu hafta dikim gerçekleştirirsem verim alabilir miyim?

limon_sever beğendi.
futuuu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2014, 17:45   #85
Yeni Üye

chironex's Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi futuuu Mesajı Göster
Sayın Limonsever, doğa meraklısı olarak bu hafta bir arsa satınaldım, 3400 m2 büyüklüğünde. Burada ne yapabileceğimi pek planlamadım, amacım ufak deneysel şeyler yapmak, biraz ağaç fidanı dikmek ve en çok da iki yaşındaki oğlumun doğa ile tanışmasını sağlamak. Bu arada küçük alanlardan yüksek ürün alma tekniklerini araştırırken bu başlığa yolum düştü. Başta ilk mesajda bahsedilen yöntemin fizibilitesini hesapladım oldukça pahalıydı. Daha sonra aklıma pvc lambiri ve inşaat demiri kullanmak geldi ama yine büyük ölçekte kullanmak için fazla maliyetli oldu. Sonuçta en çuval yöntemini gözüme kestirdim. Bu sene bir kaç deneme çuvalı dikmek istiyorum durumu anlamak için. Deneyimli birisi olarak size ilk sorum bu hafta dikim gerçekleştirirsem verim alabilir miyim?
Sayın futuuu ,hayırlı olsun bahçeniz.Bende düşünüyorum bir bahçe almayı bu aralar.Acaba ne taraftan aldınız ve kaça maal oldu?

futuuu beğendi.
chironex Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2014, 19:00   #86
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi futuuu Mesajı Göster
Sayın futuuu,

Bahçeniz hayırlı olsun. Doğu-güney-batı yönlü sebze yetiştirmek için alan bırakın. Kuzey kısma ağaçları dikebilirsiniz. İleride pişman olmazsınız. Ağaçlar büyüdüğü zaman gölge alan oluşmamış olur.

Patatesi bu sene çuvala değilde yerde denemek için ektim. Çuval veya yere ekim için geç değil. Hazirana kadar ekebilirsiniz. Ama verimi nasıl etkiler bilemiyorum. Muhtemelen ağustosun başı gibi sökeceğim. Sizde eylül gibi sökersiniz.

Sebze bahçesi hazırlama sebze bahçesi için bu sayfayı muhakkak gözden geçirin.

Konya'da Yetişmesi Denenmiş Meyve Veren Bitkiler bu sayfada yardımcı olacaktır.

Kolay gelsin...

futuuu beğendi.
Eski 21-05-2014, 07:51   #87
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi chironex Mesajı Göster
Sayın futuuu ,hayırlı olsun bahçeniz.Bende düşünüyorum bir bahçe almayı bu aralar.Acaba ne taraftan aldınız ve kaça maal oldu?
Sayın Chironex, Karadiğin taraflarını bilir misiniz Orada tapulamadan çıkmış küçük bahçeler satılmakta, aynı zamanda da sulak yerler. Benimki çok ucuza geldi belki size de aynı şekilde denk gelebilir. İlk başta 2400 m2 bir arsa üzerine pazarlık yaptık yalnız sonradan bir karışıklık olduğu anlaşıldı. Mal sahibine düşen (miras yoluyla geçmiş kendisine) tarla benimkinin biraz daha yukarısında 3400 m2 bir tarlaymış. İlk tarla için 4500 tl'ye anlaşmıştık ikincisini de 4750 ye bağladık Dilerseniz emlakçıyla temasa geçirebilirim sizi, oralardan satılan arsalar genelde bir kaç emlakçıda toplanmış durumda. Fiyat sizi aldatmasın, tarlada elektrik ya da su yok, en yakın yola da 100 m mesafede. YAkınlarında su kaynağı çok, her yerde küçük sulama havuzları ve kaynak suyu var ama uzunca bir hortum tesisatı ve güçlü bir su motoru edinmelisiniz mesela benim tarlam için. Ama ilk anlaştığım tarla sulama yönünden çok daha iyiydi. Bilgisayar üzerinden değil, yerini tespit edip gidip bizzat ayak basmak lazım. Ben tarlamda bazı ciddi planlar düşündüğüm için sondaj vurdurmayı düşünüyorum mesela. Dediğim gibi, fiyat açısından avantajlı bir çok yer var, ilan sitelerini incelerseniz siz de göreceksiniz, bizzat yardımcı da olabilirim.

Saygılarımla

Eski 21-05-2014, 07:56   #88
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon_sever Mesajı Göster
Sayın futuuu,

Bahçeniz hayırlı olsun. Doğu-güney-batı yönlü sebze yetiştirmek için alan bırakın. Kuzey kısma ağaçları dikebilirsiniz. İleride pişman olmazsınız. Ağaçlar büyüdüğü zaman gölge alan oluşmamış olur.

Patatesi bu sene çuvala değilde yerde denemek için ektim. Çuval veya yere ekim için geç değil. Hazirana kadar ekebilirsiniz. Ama verimi nasıl etkiler bilemiyorum. Muhtemelen ağustosun başı gibi sökeceğim. Sizde eylül gibi sökersiniz.

Sebze bahçesi hazırlama sebze bahçesi için bu sayfayı muhakkak gözden geçirin.

Konya'da Yetişmesi Denenmiş Meyve Veren Bitkiler bu sayfada yardımcı olacaktır.

Kolay gelsin...
Bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim sayın Limon_sever ilgili sayfaları derhal iştahla incelemeye başlayacağım. Ben toprak kökenli bir babanın toprağa pek temas etmemiş bir oğluyum, ova köylüsüyümdür. Babam da bu sene artık kimseye yük olmamak için tarlalarını sattı zira ekip dikme işi hep kuzenlerime düşüyordu. Durum böyle olunca sanırım kan çekiyor, toprakla uğraşmak istiyorum, yaş 32yi vursa da deneme çuvallarımı bu hafta halledeceğim. Tekrar teşekkürler desteğiniz için.

limon_sever beğendi.
Eski 30-06-2014, 19:53   #89
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

82. mesajdaki patatesler kuruyunca, kazı çalışması yapıldı ve iftarda patates salatası ziyafeti yapıldı. Mükemmel olmuş. Her sene azda olsa ekmek gerekiyor, bu lezzetten mahrum kalmamak için.

Name:  patates_yetistiriciligi.jpg
Views: 15293
Size:  49.3 KB

Eski 30-06-2014, 20:33   #90
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
10 çuval kadar ben de yaptım bu sene, bakalım nasıl olacak

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:47.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024