agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sarılıcılar
(https)

Beğeni Düzeni11458Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-08-2011, 12:08   #1681
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2006
Sorduğum bitki C. x durandii idi. İlk fotografta görülen tomurcuğun da açmasını bekledim... Son durum bu...
Name:  DSC00208.jpg
Views: 729
Size:  37.7 KB

Yakın çekimleri de böyle... Sanki birbirinin fotograf negatifi gibi..
Name:  DSC00209.jpg
Views: 682
Size:  22.3 KB
Name:  DSC00210.jpg
Views: 664
Size:  27.1 KB

Emine Akman beğendi.

Düzenleyen drhegeli : 06-08-2011 saat 13:35
drhegeli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2011, 14:17   #1682
Ağaç Dostu

Hastalık veya ölüm olmasın... Gerisi kolay... Sevgili Jezebel'i dahil olmaya zorlayacak bir hatayı nasıl olsa yapacağız...

Yeni dikimlerden bir tanesi daha çiçeklendi.
Clematis 'Shin-shigyoku'

Eklenen Resimler

Eski 07-08-2011, 16:58   #1683
Ağaç Dostu

Alıntı:
sorduğum bitki c. X durandii idi. Ilk fotografta görülen tomurcuğun da açmasını bekledim... Son durum bu...
Eklenti 238890

yakın çekimleri de böyle... Sanki birbirinin fotograf negatifi gibi..
Eklenti 238891
eklenti 238892
Aşağıdaki resimdeki çiçekler tek bir bitkiye aittir. Tek kök üzerinde üç farklı çiçek... Yorumu olan var mı?

Name:  DSC00215.jpg
Views: 1275
Size:  40.4 KB

Emine Akman beğendi.
Eski 08-08-2011, 03:45   #1684
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

jineop's Avatar

Giriş Tarihi: 25-11-2008
Galeri: 94
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi drhegeli Mesajı Göster
Aşağıdaki resimdeki çiçekler tek bir bitkiye aittir. Tek kök üzerinde üç farklı çiçek... Yorumu olan var mı?

Eklenti 239098
Genç olgun ve yaşlı

Emine Akman beğendi.
jineop Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2011, 10:54   #1685

jineop's Avatar

Alıntı:

Eklenti 239098
Ayrıca ısı ve ışık önemli. Tam güneş alan clematisler daha açık renk açarken, gölgede olanlar daha koyu renk açabiliyor.
Benim hakuree de arada beyazların yanında mora yakın çiçelerde açtı. İnternette mor Jackmaniinin aynı dalda beyaz açtığını neden tartışmasında yanlış hatırlamıyorsam hangi türün sportu ise bazen ona benzer açabildiğini yazıyordu.

Eski 08-08-2011, 12:22   #1686
Ağaç Dostu

rodoslu's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2010
Galeri: 4
Merhaba,geçenlerde resmini yüklediğim The President'i kırdım (((((((((((((
Sarıldığı çubuğu yenisi ile değiştireyim derken kırıldı, çok üzüldüm.Şu anda 6-7 cm.lik yapraksız bir sap şeklinde, offf umarım canlanır...

Kırılan dalları üçe ayırıp, perlite diktim. Bu konuda deneyimli arkadaşlara soruyorum, köklenme ihtimali var mıdır? Varsa bu yöntem doğru mudur?

rodoslu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2011, 12:24   #1687
Ağaç Dostu

rodoslu's Avatar

Pardon resim yüklemeyi unutmuşum bu şekilde diktim perlite

Eklenen Resimler

Eski 08-08-2011, 12:30   #1688

jineop's Avatar

Sevgili rodoslu, canlanır hatta çok güzelleşir. Perlitte cemo köklendirmişti. Gölgeye almayı unutmayın ve çok uzun olmuşlar. Önceki sayfalarda dregeli şekil olarak vermişti. Önerilen şekilde kısaltın, kestiğiniz uç kısımlarınıda yine çelikleyin. Elinize sağlık.

Eski 08-08-2011, 17:35   #1689
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-06-2007
Geçen sene bir çelik köklendirebilmiştim. Bu sene yeşil yapraklı dikdiğim her çelik 3 gün sonra kararıyor. Bazıları pet seralı bazıları açık. Perlitte denemem, toprakta denemem var.Saplarıda karardığı için tutmalarından ümitli değilim.

Bir yerde hata yapıyorum ama nerede? Perlitte fazla mı su veriyorum. Ölçüsü ne olmalı bilmiyorum.

Üstelik sapını çizip, hormonada batırıyorum.

Benol Hazaroğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2011, 17:47   #1690
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2009
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Benol Hazaroğlu Mesajı Göster
Geçen sene bir çelik köklendirebilmiştim. Bu sene yeşil yapraklı dikdiğim her çelik 3 gün sonra kararıyor. Bazıları pet seralı bazıları açık. Perlitte denemem, toprakta denemem var.Saplarıda karardığı için tutmalarından ümitli değilim.

Bir yerde hata yapıyorum ama nerede? Perlitte fazla mı su veriyorum. Ölçüsü ne olmalı bilmiyorum.

Üstelik sapını çizip, hormonada batırıyorum.
Sevgili Benol hanım ben de geçen yıl 2 çelik köklendirmiştim, fakat bir ay önce aldığım 4 çelik de maalesef aynı sizin belirttiğiniz gibi gövdeler karardı, başarısız oldum

acemifüsun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2011, 08:50   #1691
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi rodoslu Mesajı Göster
Pardon resim yüklemeyi unutmuşum bu şekilde diktim perlite
Sn Rodoslu,

bu şekilde tutması zor. Çok uzunlar ve çok fazla yaprak var. Çelik alabildiği sıvıdan fazlasını yapraklarından kaybedecektir. Linkteki fotografta görüldüğü gibi tek boğum ve tek yaprak bırakın. Hatta büyük ise yaprağın yarısını kesebilirsiniz. Üzerini mutlaka kapatın, ki nem kaybı olmasın. Ya bir pet şişe ile, veya naylon ile. Aydınlık ama direkt güneş almayan bir yerde tutun. Arada açar havalandırır ve toprağın (tercihan perlitin) nemini kontrol edersiniz. Köklenmesi 2-3 ayı bulacaktır.
Uluslarası Clematis Derneği 2011 Belçika-Hollanda Gezisi

Bir de dikmeden önce çeliği, varsa köklendirme hormonuna ama mutlaka fungusite batırın öyle dikin. Yukarıda arkadaşların bahsettiği sap kararmasının nedeni mantardır. Bu durumda başarısızlık söz konusudur...

Düzenleyen drhegeli : 09-08-2011 saat 09:19 Neden: Sözcük hatası
Eski 09-08-2011, 09:18   #1692
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lir Mesajı Göster
Ayrıca ısı ve ışık önemli. ...
Haklısın sevgili lir. C. durandii, devleşen lingustrumların arasında fazlasıyla gölgede kaldı. Az ışık nedeniyle çiçeklerin rengi oturmadı, tepalları soluk hatta beyaz kaldı. İlginç olan, üstteki beyaz çiçeğin stamenlerinin de renginin farklılaşması...

Eski 09-08-2011, 10:08   #1693
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2009
Alıntı:
Sn Rodoslu,

bu şekilde tutması zor. Çok uzunlar ve çok fazla yaprak var. Çelik alabildiği sıvıdan fazlasını yapraklarından kaybedecektir. Linkteki fotografta görüldüğü gibi tek boğum ve tek yaprak bırakın. Hatta büyük ise yaprağın yarısını kesebilirsiniz. Üzerini mutlaka kapatın, ki nem kaybı olmasın. Ya bir pet şişe ile, veya naylon ile. Aydınlık ama direkt güneş almayan bir yerde tutun. Arada açar havalandırır ve toprağın (tercihan perlitin) nemini kontrol edersiniz. Köklenmesi 2-3 ayı bulacaktır.
Uluslarası Clematis Derneği 2011 Belçika-Hollanda Gezisi

Bir de dikmeden önce çeliği, varsa köklendirme hormonuna ama mutlaka fungusite batırın öyle dikin. Yukarıda arkadaşların bahsettiği sap kararmasının nedeni mantardır. Bu durumda başarısızlık söz konusudur...
Sn.drhegeli fungusit hiç aklıma gelmemişti, verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim

acemifüsun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2011, 10:14   #1694
Ağaç Dostu

Ben galiba perlitin suyunu ayarlayamıyorum. Sayfayı baştan sona tekrar okuyorum. Çelik istenildiği şekilde alıyorum.
Bu sıcaklarda pet sera şart mı?

Eski 09-08-2011, 10:26   #1695
Ağaç Dostu

Alıntı:
Bu sıcaklarda pet sera şart mı?
Çelik gövdesini kısa tutmak, yaprak sayısını azaltmak ve üzerini kapatmadaki amaç çeliğin nem kaybetmesini engellemek. Ki ısı arttıkça nem kaybı da artar. Bu yüzden çeliğin üstünü kapatmak başarı oranını arttıracaktır.

ceydoruk beğendi.
Eski 09-08-2011, 10:29   #1696
Ağaç Dostu

rodoslu's Avatar

Evet fungusit çok iyi...
Teşekkürler sayın drhegeli, çeliklerin boylarını ve yapraklarını kısaltmıştım. Fungusite batırıp üzerini de kapatayım.

Eski 09-08-2011, 11:23   #1697
Ağaç Dostu

Kapalı ortam, nem, ısı ve zedelenmiş bir doku... Bunların hepsi enfeksiyona davetiye; besiyeri gibi... Patojenler her yerde... Toprakta, kullandığımız makasta, havada, suda, ellerimizde, çeliğin kendisinde... Bunları çeliğimizden ne kadar uzak tutarsak başarı şansımız o kadar artar :
-Çıplak elle çalışıyorsak, işleme başlamadan önce ellerimizi dezenfektan sabun ile yıkamak...
-Kullandığımız makası dezenfekte etmek... (Çamaşır suyunda bekletmek gibi...)
-Kaynamış soğumuş su kullanmak...
-Yetiştirme ortamı olarak toprak yerine bulaşık olma olasılıkları daha az olan malzemeler kullanmak : perlit, vermikülit, zeolit, taş yünü ; hatta sevgili jezebel'in (kulakları çınlasın) bahsettiği kedi kumu (diatomit) gibi... Toprak kullanacaksak sterilize etmek...(Fırında 180 derecede 20 dakika)
-Fungisit kullanmak...

Biraz zahmetli gibi görünüyor ama, köklenmiş bir çeliğin mutluluğunu hangi kredi kartı verebilir...

Eski 09-08-2011, 12:18   #1698
Ağaç Dostu

Bu faydalı bilgilere çok teşekkür ederim.

Eski 20-08-2011, 22:31   #1699
Ağaç Dostu

bettyycim's Avatar

Giriş Tarihi: 18-10-2010
Arkadaşlar Pendikteki sera da Clematis campanifolara vardı 2 saksı ilgilenenlere duyurulu çiçekliydi

bettyycim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2011, 12:11   #1700

jineop's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bettyycim Mesajı Göster
Arkadaşlar Pendikteki sera da Clematis campanifolara vardı 2 saksı ilgilenenlere duyurulu çiçekliydi
Onlar çalı clematislerden geçen seneden kalan C. integrifolia Hakuree olanlar. 30 lira ama 25 liraya iniyorlar. Benim beyaz laleler. Çok gösterişli olduklarını bu seneye kadar düşünmüyordum. Hala çiçekli olması hoşuma gider yaptı.

Eski 21-08-2011, 22:06   #1701

jineop's Avatar

Alıntı:
Hoşgeldin lir.

Bu sayfa biraz öksüz kaldı. Clematislerinde bitiş zamanı geldi demekki.
Yok yok ashvalar tomurcukta

Eski 21-08-2011, 22:08   #1702

jineop's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi iris41 Mesajı Göster
Biraz daha geniş bir yerim olsaydı kesinlikle kacırmazdım sizdeki beyaz laleler cok hoşuma gitmişti lir
Örneğin sümbül ya da laleniz varsa birlikte ekebilirsiniz. Biri biter diğeri başlar.

Eski 22-08-2011, 11:10   #1703

jineop's Avatar

Alıntı:
Sevgili lir.

Bu çok güzel haber. Geç açan bir Clematisim var demek ki.
1 değil 2 tane var Justayı unutmayın.

Eski 22-08-2011, 22:13   #1704
Ağaç Dostu

iris41's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2009
Benim klamatis hala acıyor sizdeki durum nedir?

iris41 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2011, 22:25   #1705
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Piiludan sonra jackmani de çiçeğini gösterdi. Sevgili lir'e teşekkürlerimle...

Name:  clematis jackmani.JPG
Views: 896
Size:  39.5 KB

Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2011, 07:25   #1706
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-06-2008
Açmaz olurmu. Bunlar çok hamarat.

Name:  001.jpg
Views: 748
Size:  32.2 KB

Name:  002.JPG
Views: 1027
Size:  67.3 KB

Tura Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2011, 09:50   #1707

jineop's Avatar

Harika görünüyorlar.
Daldırma yaptığım clematis montanlardan bir tanesini dün anasından ayırdım. Yapraklarında en ufak bir solma olmamış. Çeliklediğim montanalardan da 3 tanesi tutmuş görünüyor.

Eski 23-08-2011, 18:57   #1708
Ağaç Dostu

Terra's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2010
Bizim bahçedeki son Clematis havadisleri de şu şekilde:
Montana Pink Perfection Ağustos ortasında geç kalmış iki tane çiçek açarak şaşırttı. Margaret Hunt uzun bir tembellik döneminden sonra ilk tomurcuğunu verdi (belki yüksek potasyumun sonucudur?). Ville de Lyon 3. turda, President, Ernest Markham, Westerplatte, Jackmanii, Integrifolia grubu 2. turdalar.
Bu arada Gladys Picard esrarengiz bir şekilde kurudu. Yerini değiştirmeye çalışırken hırpaladığım Voluceau da sanırım kurudu. Ayrıca yurtdışından getirdiğim çıplak kök Rehderiana ne yazıkki tutmadı. Francis Rivis ve Flammula da hiç hoş durumda değiller. Yeni misafirler Texensis Spp., Lady Diana, Sir Trevor Lawrence, Avant Garde, Betty Corning ve Triternata Rubromarginata hayatlarından memnun görünüyor. Sayın Lir'in gönderdiği Armandii hayatından çok memnun, yerini sevdi sanırım, her tarafından yeni dallar fışkırdı.
Bu yaz aldığım çeliklerden Tangutica'ların neredeyse tamamı, 5-6 tane Mme Cholmondoley, 1-2 tane Ville de Lyon, 1 tane Montana Elizabeth köklendi. Bazıları komşu bahçelere gitti bile. Diğer sonuçları bekliyorum merakla. Bu arada bahçenin dışındaki parke yolun kenarında, taşlar arasından çıkmış bir sürü Tangutica fidesi gördüm (gerçekten bizde de sokak Clematis'i olmuş oldu böylece). Tohumları uygun şartlarda gerçekten çimleniyor demekki. Tevekkeli bu türü "Invasive Plants" (işgalci bitkiler) listesine boşuna eklememişler.
Bu arada tavsiye edebileceğim iki tane yeni Clematis kitabı okudum:
1- Clematis, Christopher Lloyd
2- Everyones Clematis - The Montanas, John Howells
Özelikle Lloyd'un kitabı eski bir klasik. Clematis çoğaltmak için aşı yöntemi meğerse en yaygın kullanılan yöntemmiş. Viticella ya da Vitalba gibi çabuk çimlenen tohumlarla üretilen gövdelere, diğer Clematis'ler aşılanıyormuş. Bir süre sonra yeni Clematis kök yapısını ele geçiriyormuş. Denemeye değer.
Saygılar,

Terra

Terra Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-08-2011, 18:50   #1709

jineop's Avatar

Sayın Terra,
çok ve değişik clematisleriniz var. Keyife büyütün. Clematis wyevale beni utandırdı. Her dal yaklaşık 75cm cıvarında ve 10cm de çiçek boğumu. Fotoğraf istediğim gibi olmadı ama gerçekten güzel bir duruşu var. Diğerleri de tek tük açıyorlar. Sadece Adalet Ablanın Bahçesine yüklediğim , çelikten yetişen bol çiçeklendi. Montana rubenste tek tük tomurcuk var. Selamlar.

Eklenen Resimler

Eski 28-08-2011, 21:04   #1710
Ağaç Dostu

Terra's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lir Mesajı Göster
Sayın Terra,
çok ve değişik clematisleriniz var. Keyife büyütün. Clematis wyevale beni utandırdı. Her dal yaklaşık 75cm cıvarında ve 10cm de çiçek boğumu. Fotoğraf istediğim gibi olmadı ama gerçekten güzel bir duruşu var. Diğerleri de tek tük açıyorlar. Sadece Adalet Ablanın Bahçesine yüklediğim , çelikten yetişen bol çiçeklendi. Montana rubenste tek tük tomurcuk var. Selamlar.
Sayın Lir,
Maşallah Wyevale'iniz çok güzel. Umarım ileride çoğaltmayı da başarırsınız. Benimkinin hala nasıl birden kaybolduğunu anlayamadım, kışın toprak altında fazla mesai yapan yumuşakçalardan şüpheleniyorum.
Bir önceki mesajda adı geçenlerin çoğu yeni geldi. Bu arada kötü durumdaki Francis Rivis tamamen kurudu. Ama kurumadan önce aldığım üç cılız çelik hala canlı. Umarım tutar.
Adalet Hanım, bu arada benim yeni misafirlerin ikisi kokulu, Betty Corning ve Triternata Rubromarginata. Umarım ileride bol bol açar ve çoğalırlar Ayrıca Sayın Lir'in Wyevale'i de kokulu olarak bilinen Clematis'lerden.
Saygılar,

Terra

Terra Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:09.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024