agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sarılıcılar
(https)

Beğeni Düzeni11458Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-07-2011, 22:21   #1621
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

jineop's Avatar

Giriş Tarihi: 25-11-2008
Galeri: 94
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Terra Mesajı Göster
Sayın Drhegeli,
Geçenlerde İngiltere'den Taylor's Clematis ile yazıştım. Clematis'ler için en çok tavsiye ettikleri domates gübresi. Ben gül gübresi kullandığımı söyleyince, o da olabilir, çünkü onda da potash (K2O) oranı yüksek cevabını aldım.
Ankara'da domates gübresi bulamadım. Ama yaptığım aramalarda genelde domates için NPK değerlerinde K (yani potash) için %40 civarı kullanıldığını farkettim.
Sonradan aklıma, geçen bahar tüm Clematis'leri Gül gübresi ile beslediğim, ama sona kalan Jackmanii ve Tangutica'yı K oranı yüksek genel maksat gübresi ile beslediğimi hatırladım. Şu anda her ikisi de kontrolden çıkmış bir şekilde çiçeklenmiş durumdalar. İnternet sitelerinden birisinde, Clematis'lerin dibine saf potash döken birisinin inanılmaz sonuçlardan bahsetmesi de tuz biber oldu.
Bunun üzerine Ulus'a gidip en yüksek K oranlı gübreyi sordum, onlar da %36 olan bir kutu verdiler. Bunu neye tavsiye edersiniz dediğimde, "domates filan" cevabını aldım. Bu arada Clematis'ler için bahar aylarında en çok kullanılan gübre "bone meal", kemik tozu, yani doğal fosfat. Ankara'da yine bunun satıldığı bir yer bulamadım. Hatta sorunca benim deli olduğumu düşündüler. Domates gübrelerinde P oranı %20 civarında, yani fosfat ihtiyaçları da karşılanmış oluyor. Tavuk kemiklerini kurutup havanda döverek bunu evde yapan ve çok memnun olan çılgın Amerika'lı Clematis dostları da var (bu arada ben de mutfağa girmekten men edilmeyi bile göze alıp gizlice kemik biriktirme kararı da aldım.
Sizin önerdiğiniz başka bir yöntem varsa, paylaşırsanız çok memnun olurum.
Saygılar,
Sevgili Terra,
zaman zaman bizim antiseptik , dezenfektan olarak kullandığımız permasol tableti kullanıyorum. Örneğin çelikleri beklettiğim suya, kötüleşen bitkilerin suyuna gibi. Bir tablette 250 mg Potasyum permanganat var. Organik tarımda fungusit ve bakterisit olarak kullanılıyor. Bana Jezebell soğanlı bitkiler için önermişti. Biraz araştırınca çok işe yaradığını gördüm. Suyun dezenfeksiyonu için zorunlu hallerde 1 litreye 500 mgr yani 2 tablet konulduğunu okudum. Yaprak sararması yaşadığım dönemlerde 5 litre suya 1 tablet atıp, hem yapraklara hem de toprağa bu sudan kullandım ve faydasını gördüm. Demek potasyumdan dolayıymış
Yeni birşeyler öğrenmek çok güzel, teşekkür ederim.

Emine Akman ve ceydoruk beğendi.
jineop Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2011, 22:49   #1622
Ağaç Dostu

Terra's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lir Mesajı Göster
Sevgili Terra,
zaman zaman bizim antiseptik , dezenfektan olarak kullandığımız permasol tableti kullanıyorum. Örneğin çelikleri beklettiğim suya, kötüleşen bitkilerin suyuna gibi. Bir tablette 250 mg Potasyum permanganat var. Organik tarımda fungusit ve bakterisit olarak kullanılıyor. Bana Jezebell soğanlı bitkiler için önermişti. Biraz araştırınca çok işe yaradığını gördüm. Suyun dezenfeksiyonu için zorunlu hallerde 1 litreye 500 mgr yani 2 tablet konulduğunu okudum. Yaprak sararması yaşadığım dönemlerde 5 litre suya 1 tablet atıp, hem yapraklara hem de toprağa bu sudan kullandım ve faydasını gördüm. Demek potasyumdan dolayıymış
Yeni birşeyler öğrenmek çok güzel, teşekkür ederim.
Sevgili Lir,
Bu arada Potash olarak adlandırılan şey, her ne kadar K2O olarak belirtilse de, gübre olarak kullanılan bu madde değilmiş aslında. Potasyum Klorür (KCl), Potasyum Sülfat (K2SO4), Potasyum Karbonat, Potasyum Magnesyum Sülfat gibi Potasyum tuzları gübre olarak kullanılıyormuş.
Diğer yandan potash'ın anlamı "pot" ve "ash" kelimelerinden geliyormuş, yani "kap" ve "kül". Eskiden potash yapmak için odun yakılıp kül haline getirilir, bu kül suyla karıştırılıp büyük demir kaplarda beyaz bir toz haline gelene kadar damıtılırmış. Kabın dibinde kalan bu toz potasyum karbonat'mış. Yani önümüzdeki bahara biraz da odun külü biriktirip kurban seçtiğimiz bir Clematis'de denemek lazım
Potasyum permanganat dediğiniz gibi bir dezanfektan, bitkinin çevresindeki mantarları ve zararlı bakterileri yok ettiği için mi, yoksa içerdiği potasyum nedeniyle mi yararlı oldu, bir uzmana danışmak lazım.
Bu arada Armandii'nize nasıl bakıyorsunuz paylaşırsanız çok sevinirim, nasıl bir yerde ekili, ne kadar güneş alıyor, ne kadar suluyorsunuz, ne kadar derine ektiniz, vb. İki güzel Armandii fidesini ne yazıkki kuruttuktan sonra, bu türün diğerlerine hiç benzemediğini düşünmeye başladım, ve bu sefer çok temkinli olmak istiyorum.
Ayrıca yeni bir şeyler öğrenmek gerçekten güzel, artık permasol tablet edinmek şart oldu, yaprak sararmasında ilk deneyeceğim bu olacak
İyi akşamlar,

Düzenleyen Terra : 17-07-2011 saat 22:52 Neden: İmla hatası
Terra Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2011, 23:02   #1623
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Clematisimdeki oluşumlar tomurcuk sanırım. Sevgili lir, bu piliu sandığım clematis. Yoksa karıştırdım mı?

Name:  clematis.JPG
Views: 896
Size:  33.4 KB

Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2011, 23:17   #1624

jineop's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SDurul Mesajı Göster
Clematisimdeki oluşumlar tomurcuk sanırım. Sevgili lir, bu piliu sandığım clematis. Yoksa karıştırdım mı?

Eklenti 234605
Sevgili SDurul,
bu piluu, tomurcuk boyu daha kısa ve tombul

Emine Akman beğendi.
Eski 18-07-2011, 07:21   #1625
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-06-2008
Galeri: 2
Alıntı:
Bu arada Clematis'ler için bahar aylarında en çok kullanılan gübre "bone meal", kemik tozu, yani doğal fosfat. Ankara'da yine bunun satıldığı bir yer bulamadım. bu arada ben de mutfağa girmekten men edilmeyi bile göze alıp gizlice kemik biriktirme kararı da aldım
Adres bilğilerinizi gönderin. Size '' Kemik Tozu'' Göndereceğim.

Tura Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2011, 10:19   #1626

jineop's Avatar

Alıntı:
Sevgili Lir,
Bu arada Potash olarak adlandırılan şey, her ne kadar K2O olarak belirtilse de, gübre olarak kullanılan bu madde değilmiş aslında. Potasyum Klorür (KCl), Potasyum Sülfat (K2SO4), Potasyum Karbonat, Potasyum Magnesyum Sülfat gibi Potasyum tuzları gübre olarak kullanılıyormuş.
Diğer yandan potash'ın anlamı "pot" ve "ash" kelimelerinden geliyormuş, yani "kap" ve "kül". Eskiden potash yapmak için odun yakılıp kül haline getirilir, bu kül suyla karıştırılıp büyük demir kaplarda beyaz bir toz haline gelene kadar damıtılırmış. Kabın dibinde kalan bu toz potasyum karbonat'mış. Yani önümüzdeki bahara biraz da odun külü biriktirip kurban seçtiğimiz bir Clematis'de denemek lazım
Potasyum permanganat dediğiniz gibi bir dezanfektan, bitkinin çevresindeki mantarları ve zararlı bakterileri yok ettiği için mi, yoksa içerdiği potasyum nedeniyle mi yararlı oldu, bir uzmana danışmak lazım.
Bu arada Armandii'nize nasıl bakıyorsunuz paylaşırsanız çok sevinirim, nasıl bir yerde ekili, ne kadar güneş alıyor, ne kadar suluyorsunuz, ne kadar derine ektiniz, vb. İki güzel Armandii fidesini ne yazıkki kuruttuktan sonra, bu türün diğerlerine hiç benzemediğini düşünmeye başladım, ve bu sefer çok temkinli olmak istiyorum.
Ayrıca yeni bir şeyler öğrenmek gerçekten güzel, artık permasol tablet edinmek şart oldu, yaprak sararmasında ilk deneyeceğim bu olacak
İyi akşamlar,
Sevgili Terra,
Clematis armandii apple kök ve gövdesinin alt 1/3 ü gölgede. Diğer clematisler kadar suyu çok sevmiyor. Kontrol ederek suluyorum. Zengin ve süzek toprakta. İlk toprağa girdikten sonra 1 ay kadar kısa sürede yaklaşık yarım metre büyüdü. Belki daha fazla. Sonra durdu, çiçeklendi. Çiçekleri çabuk geçti. Ama kokusu güzeldi. Bir süre uyuduktan sonra son 1 aydır yine hızlı büyümeye geçti. Yeni ve iyi toprağa ekili olduğu için vitamin takviyesi yapmadım. Rüzgarı ve direk güneşi sevmiyor. Mutlaka destek istiyor. Kendiliğinden sarılmaya meyilli değil.
Umarım faydalı olur.
Sevgiler.

Eski 18-07-2011, 10:22   #1627

jineop's Avatar

Odun külünü kamkat, manolya , mandalina da denedim. Bir arkadaşım turunçgillere kürek kürek verdiklerini söylemişti. Çok faydasını da gördüm. Evde oluştukça hiç çöpe atmam. Bahçenin çeşitli yerlerine döküyorum.

Eski 18-07-2011, 10:49   #1628
Ağaç Dostu

Terra's Avatar

Alıntı:
Sevgili Terra,
Clematis armandii apple kök ve gövdesinin alt 1/3 ü gölgede. Diğer clematisler kadar suyu çok sevmiyor. Kontrol ederek suluyorum. Zengin ve süzek toprakta. İlk toprağa girdikten sonra 1 ay kadar kısa sürede yaklaşık yarım metre büyüdü. Belki daha fazla. Sonra durdu, çiçeklendi. Çiçekleri çabuk geçti. Ama kokusu güzeldi. Bir süre uyuduktan sonra son 1 aydır yine hızlı büyümeye geçti. Yeni ve iyi toprağa ekili olduğu için vitamin takviyesi yapmadım. Rüzgarı ve direk güneşi sevmiyor. Mutlaka destek istiyor. Kendiliğinden sarılmaya meyilli değil.
Umarım faydalı olur.
Sevgiler.
Sevgili Lir, seçtiğim dikim bölgesi bu özelikleri taşıyor görünüyor. Tek sıkıntı otomatik sulama olan bir bölge burası, ama yine de bahçenin en kurak bölümü.
Bir sorum daha olacak size. Bazı Clematis'leri saksından çıkardıktan sonra daha derin bir çukura dikilmesi tavsiye ediliyor, ama Armandii için mevcut derinliği neyse o derinlikte ekin diye bir açıklama gördüm. Bu açıklama, sık rastladığım "bitki sağlıksızsa daha derine ekin" açıklamaları ile çelişiyor. Siz nasıl ekmiştiniz?
Bu arada size göndermiş olduğum e-posta mesajımı aldınız mı acaba?
Saygılar,

Eski 18-07-2011, 11:04   #1629

jineop's Avatar

Alıntı:
Sevgili Lir, seçtiğim dikim bölgesi bu özelikleri taşıyor görünüyor. Tek sıkıntı otomatik sulama olan bir bölge burası, ama yine de bahçenin en kurak bölümü.
Bir sorum daha olacak size. Bazı Clematis'leri saksından çıkardıktan sonra daha derin bir çukura dikilmesi tavsiye ediliyor, ama Armandii için mevcut derinliği neyse o derinlikte ekin diye bir açıklama gördüm. Bu açıklama, sık rastladığım "bitki sağlıksızsa daha derine ekin" açıklamaları ile çelişiyor. Siz nasıl ekmiştiniz?
Bu arada size göndermiş olduğum e-posta mesajımı aldınız mı acaba?
Saygılar,
Mailleriniz aldım. Üstünde ayrıntılı bilgilendirme kartı var. Ben 40- 50 cm kadar toprağı işlemiş. Saksıdan çıkardığım seviyenıin 2-3 parmak daha toprakta kalacak şekilde ekmiştim.

Eski 18-07-2011, 13:08   #1630
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2006
Gübreleme Hakkında Birkaç Not

Birkaç yeri gözden geçirdim. Bakalım karıştırmadan özetleyebilecek miyim?

1) İngiliz Clematis Derneği (British Clematis Society), kemik tozu (bone meal) öneriyor.
http://www.britishclematis.org.uk/planting.htm
2) Uluslararası Clematis Derneği (International Clematis Society), gül gübresi, domates gübresi, inek gübresi, NPK (5-10-10), osmocote olur diyor.
http://clematisinternational.com/questoc03.html
3) Amerikan Clematis Derneği (American Clematis Society) marka önermiş :
GRO-POWER FLOWER 'N' BLOOM (NPK 3-12-12) ile başlayıp GRO-POWER ALL PURPOSE (NPK 5-3-1) ile devam edin diyor.
http://clematis.org/learn/page/basics
4) Taylor Clematis ve Thorncroft Clematis potasyum ağırlıklı gübreleme öneriyor.
http://www.taylorsclematis.co.uk/plant-care.html
http://www.thorncroftclematis.co.uk/howtogrow.htm
5) Ştefan Baba, Osmocote 5-6M önermiş. "Nisan ortalarında, bitkinin etrafında, 5-10cm derinliğinde 2-3 delik açın ve içine 10gr kadar (çay kaşığı dolusu) gübre koyun."demiş
http://www.clematis.com.pl/wms/wmsg.php/

Kemik tozu, gül gübresi ve domates gübresine baktım :

KEMİK TOZU
Şu linkte var :
http://www.magicplant.net/449-bone-m...pk-4-12-0.html
NPK (4-12-0) olarak verilmiş. Yabancı kaynaklar da fosfor ve kalsiyum kaynağı olarak veriyor. Ancak bir yerde DELİ DANA HASTALIĞI'na karşı uyarıyor.
http://www.smilinggardener.com/organ...eal-for-plants

GÜL GÜBRESİ
Değişik formülasyonlar var. Yabancı sitelerde NPK 4-3-2 veya 6-6-4 oranlarını gördüm. Ülkemiz de ise fosforu hayli yüksek, Botanica firmasının "Gül Çoşturan" isimli ürününü biliyorum.

DOMATES GÜBRESİ
Yine değişik ürünler var. NPK 4-4,5-8, NPK 5-5-7, NPK 3-4-6 rastladığım formülasyonlar. Ülkemiz de ise potasyumu yüksek, yine Botanica firmasının "Ortanca Çoşturan" isimli ürününü biliyorum.

OSMOCOTE
Uluslararası Clematis Derneği'nin de bahsettiği, kontrollü salgılanan-uzun etkili bir gübre. Değişik formülasyonları var. Avantajı, bitkinin ihtiyacı olduğu dönemde aradığı besini bulabilmesi... Dezavantajı, ambalajlarının profesyonel kullanım için olması... (25kg/paket...300-350 TL/paket)
Hollanda'daki üreticilerin bu ürünü kullandıklarını biliyorum. Türkiye'de ilgili 2 site buldum :
http://www.rito.com.tr/gubre1.htm
http://www.caglayantarim.com.tr/urunlerimiz.php

ÖZET
Azotu nispeten daha az, fosfor ile potasyumu birbirine yakın ve iz elemenler içeren bir gübre yararlı olacak gibi geldi bana... Sn Terra uygular ise, potasyum ağırlıklı gübrelemenin etkilerini izlemek ilginç olacak...

Düzenleyen drhegeli : 18-07-2011 saat 17:35 Neden: Ekleme
drhegeli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2011, 14:19   #1631
Ağaç Dostu

Yılmaz Yalçın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2009
Arkadaşlar,
Ben bu yıl gül coşturan verdiğim 2 clematisim de epey coştu.Küçük çiçekli clematisim nerdeyse 50 tane tomurcuk verdi.Halen de bir yandan sürgün verirken bir yandan da tomurcuklanma devam ediyor.

Yılmaz Yalçın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2011, 14:27   #1632
Ağaç Dostu

Terra's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi drhegeli Mesajı Göster
Birkaç yeri gözden geçirdim. Bakalım karıştırmadan özetleyebilecek miyim?...
Sayın Drhegeli,
Bu kadar kıymetli bilgiyi bir paragraf hale getirmişsiniz, kimbilir ne kadar sürelik araştırmanızın sonucu. Paylaştığınız için çok teşekkürler. Elinize sağlık.
Sizin verdiğiniz bilgilerden biraz sonra Potasyum ağırlıklı gübrelemeyi Armandii'ye uygulamamaya karar verdim, riskli görünüyor. Ama seçtiğim bir gruba uygulayıp sonucu sizlerle paylaşacağım. Armandii de şimdilik sadece çiftlik gübresi kullanacağım.
Bu arada Jackmani'de kullandığım genel amaçlı gübrenin kutusunu buldum, Vilmorin'in NPK 8-13-13 bileşiğiymiş.
Kullandığım Gül Gübresi'nin ise K değeri 10.
Saygılar,

Eski 18-07-2011, 14:46   #1633
Ağaç Dostu

Terra's Avatar

Daha fazla potasyum içerikli gübre kullanılan Clematis'ler;
Jackmanii, her bir çiçeği yaklaşık bir Lilyum büyüklüğünde.
Tangutica, sarılı olduğu çit yetmedi, yakındaki bir leylak'ı ele geçirdi, yetmedi yer örtücü olmaya karar verdi, yabani menekşe ve hostaların arasında dolanıyor.
Tangutica'nın sarı zilleri pek çok misafiri de ağırlıyor.

Eklenen Resimler

Emine Akman beğendi.
Eski 18-07-2011, 16:18   #1634
Ağaç Dostu

bettyycim's Avatar

Giriş Tarihi: 18-10-2010
Aradaşlar birde www.smoothgarden.com adresine bakın orada da değişik ürünler var

bettyycim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2011, 11:48   #1635
Ağaç Dostu

Terra's Avatar

Alıntı:
Merhaba,
Sevgili Terra armandiniz yarın yola çıkmaya hazır .
Sayın Lir, Çok teşekkürler. Armandii ulaştı, keyfi yerinde görünüyor.

Eklenen Resimler

Eski 20-07-2011, 10:35   #1636

jineop's Avatar

Clematis montanayı çimlendirmeyi başardım, sanırım

Eklenen Resimler

Eski 20-07-2011, 19:03   #1637

jineop's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Benol Hazaroğlu Mesajı Göster
Sevgili Lir

Büyük Çamlıca fidanlığı çekmeköydeki mi? Telefon açtım gönderemiyorlar. Ben de bir arkadaşıma rica ettim, doğru adresi vermem lazım.
Sevgili Benol,
linke tıklarsan en doğrusu olur. Sevgiler.

http://www.mahallesicaddesi.com/yer/...fidanligi.html

Eski 21-07-2011, 09:15   #1638
Ağaç Dostu

FIRUZAN's Avatar

Giriş Tarihi: 19-03-2007
Merhaba bahçemdeki clematisimin son durumu
çok çiçekli görünmüyor formdaki arkadaşlarınki gibi ama sağlıklı kökü gölgede ama
komşumun asmasının gölgesinde sanırım güneşi az gördüğü açin az çiçekleniyor.
Bu arada ben de componun gül gübresini dün kenarına serpip suladım bakalım faydası olacak mı ?

Eklenen Resimler

FIRUZAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2011, 09:17   #1639
Ağaç Dostu

FIRUZAN's Avatar

Giriş Tarihi: 19-03-2007
Bir şey sormak istiyorum sizce kenarındaki melisamı çıkarmalı mıyım? her sene donuyor ve bu zamana kadar büyüyor eylül gibi çiçekleniyor ,clematisin büyümesini etkiler mi?
teşekkürler

FIRUZAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2011, 12:08   #1640

jineop's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi FIRUZAN Mesajı Göster
Bir şey sormak istiyorum sizce kenarındaki melisamı çıkarmalı mıyım? her sene donuyor ve bu zamana kadar büyüyor eylül gibi çiçekleniyor ,clematisin büyümesini etkiler mi?
teşekkürler
Merhaba,
bence clematisteki çiçeklenme en fazla çiçeğin yaşı ve uygun budama yapılıp yapılmaması ile ilgili. Kök sistemleri çok kuvvetli. Ekmeden önce derin ve toprağı iyi işlediyseniz melisanın sorun yapacağını sanmıyorum. Bitkiniz son derece sağlıklı görünüyor. Sevgiler.

Eski 21-07-2011, 12:13   #1641

jineop's Avatar

Clematis montana çeliği vermiculitte 3. haftasının bitiminde kuvvetli 3 kök vermiş. Çelik boyu bir karış. Üst uç dallanma yerinin bitiminden 2 cm. Alt düz uç yaklaşık 4 cm.

Eklenen Resimler

Düzenleyen jineop : 21-07-2011 saat 13:01
Eski 21-07-2011, 12:23   #1642
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2006
Alıntı:
...3. haftasında kuvvetli 3 kök ...
Sevgili Lir,

Tohumu ektikten sonraki 3. hafta mı, yoksa çimlendikten sonraki 3.hafta mı?

Not : Madeni para 50 kuruşa daha çok benziyor...

drhegeli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2011, 12:56   #1643

jineop's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi drhegeli Mesajı Göster
Sevgili Lir,

Tohumu ektikten sonraki 3. hafta mı, yoksa çimlendikten sonraki 3.hafta mı?

Not : Madeni para 50 kuruşa daha çok benziyor...
Baktım 50 kuruşmuş
Teşekkürler...
Düzelteceğim. Hatta ayrıntılı ayrı yazacağım, sağolun.

Eski 21-07-2011, 13:07   #1644

jineop's Avatar

Clematis montananın ilk oluşan tohumları gelişi güzel en yakın iyi topraklı saksıya yaklaşık 1,5-2 ay önce ekilmişti.

Eklenen Resimler

Eski 21-07-2011, 14:53   #1645
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-06-2007
Taze tohumlar daha çabuk çimleniyor o zaman. Soğuk katlamaya gerek yok.

Benol Hazaroğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2011, 18:36   #1646

jineop's Avatar

Sevgili dregeli,
kim demiş havai daldırma olmaz diye
Clematis montanayıı siz dedikten sonra daldırma yapmıştım. 2 gün önce kontrol ettim. Köklenmiş.
Sonra hemen 2 tane daha havada saksıya daldırma yaptım. Montana rubens isterseniz yollıyabilirim... Teşekkürler.

Eklenen Resimler

Eski 22-07-2011, 18:41   #1647

jineop's Avatar

Multi Blue olmayan tekrar açtı, çiçeklerinde değişiklik yok. Orta- küçük boy çiçekli güzel bir clematisim olmuş.

Eklenen Resimler

Eski 22-07-2011, 20:11   #1648
Ağaç Dostu

iris41's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2009
Klamatisimin tohumlarında belirgin şişmeler var sanırım tohum tuttu

iris41 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2011, 05:49   #1649
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-06-2008
Galeri: 2
Name:  001.jpg
Views: 1205
Size:  42.4 KB

Name:  004.JPG
Views: 1050
Size:  66.4 KB

Name:  005.jpg
Views: 1150
Size:  39.0 KB

Name:  019.jpg
Views: 1043
Size:  64.0 KB

Name:  024.jpg
Views: 1258
Size:  65.0 KB

Clematis adamda son durum. Warszawska Nike çiçeklerini hiç esirğemiyor. Biri sönüyor biri açıyor.

selis beğendi.
Tura Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2011, 07:54   #1650

jineop's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tura Mesajı Göster
Eklenti 236334

Eklenti 236335

Eklenti 236336

Eklenti 236337

Eklenti 236338

Clematis adamda son durum. Warszawska Nike çiçeklerini hiç esirğemiyor. Biri sönüyor biri açıyor.
Sevgili Tura,
bu ada çok konuşulacak. Armandii, justa ve ashvanız bakım altında. Dün size ve Benol Hanıma (Armandi yerine çok gelişmiş Comtess De Bougart) aldım. Armandiler çok iyi durumda. Diğerleri hepsi birbirlerine dolanmış olduğu için ayırmışlar ve çoğu kırık kırpık olmuş. Dün onların kırıklarını temizledim, saksılarını değiştirip toprak ilave ettim. Güzelce en uygun yerlerine kadar budadım, tespitledim. Adam olmaya başladıktan sonra sizlere yollıyacağım. Fidanlıkta dolaşırken geçen seneden kala 2 tane daha armandii arkalarda buldum. İsteyen arkadaşlar kaçırmasın. 2 Armandii , sayısız isimsiz, 2 tane The President, 2 tane Barbara Jackmanii, 2 tane Justa, 3 tane jackmanii, 2 tane Comtess de Bougard, Multiblue etiketi olan ama olmayan çok güzel açmış son resimlediğim clematisin aynısı var. Etiketsiz olanlar önceden saksıya geçirilmiş güzel uzun çubukla tespıit edilmişler ve çok güzel büyümüşler.

Eklenen Resimler

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:53.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024