agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sarılıcılar
(https)

Beğeni Düzeni11458Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-06-2010, 17:57   #871
Ağaç Dostu

Terra's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2010
Bu da, bir türlü yerini sevemeyen Armandii.

Eklenen Resimler

Terra Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2010, 20:56   #872
Ağaç Dostu

k_donmez's Avatar

Giriş Tarihi: 24-01-2010
Galeri: 3
Sayın Acemifüsun,
Sayın Adalet Yağcı'nın tohum bankası başlığındaki anlatımına dayanarak boş olduklarını tahmin ediyorum. Dolu iseler gelecek yıl başka çiçek ekmem.

k_donmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2010, 21:53   #873
Ağaç Dostu

Yılmaz Yalçın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2009
Sevgili Terra,
Bize clematis yetiştirmede püf noktaları anlatır mısınız tecrübeleriniz ışığında?

Yılmaz Yalçın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2010, 00:16   #874
Ağaç Dostu

Terra's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Yılmaz Yalçın Mesajı Göster
Sevgili Terra,
Bize clematis yetiştirmede püf noktaları anlatır mısınız tecrübeleriniz ışığında?
Sayın Yılmaz Yalçın,
****** yaşadığım deneyimlerimi paylaşmayı çok isterim, ama benim deneyimim çelikle ya da tohumla Clematis yetiştirmek gibi karmaşık konuları içermiyor, bu gibi konularda forumda çok ciddi deneyimlerini paylaşmış arkadaşlar. Daha 4-5 sene önce Clematis yetiştirmeye başladım, ve böyle bir bitkiyi anlayabilmek için gerçekten yıllar gerektiğini farkettim, neyseki çok güzel kitaplar ve internette çok zengin bilgi içeren siteler var. Ektiğim Clematis fidelerine sadece kitaplarda yazdığı şekilde iyi bakmaya çalışmaktan ibaret benim deneyimim. Gördüğüm kadarı ile bakımlarındaki en önemli püf noktası, topraklarının sürekli nemli kalmasını sağlamak. Bitkinin kök kısmını güneşten korumak da gerçekten faydalı. Bitkinin dibine Ortanca, Hosta, Calla gibi büyük yapraklı bitkiler ekmek, ya da sadece gölge yapacak küçük bir çit bile dikmek faydalı oluyor. Ayrıca sanırım Clematis'lerin çoğu yarı gölgede daha mutlu oluyor. Tam güneşte ekili Clematis'ler daha küçük çiçek açarken, gölgedekiler iri iri çiçekler açıyor. Ben ayrıca çam yongaları ile malçlama da yaptım, sanırım bunu da sevdiler.
Clematislerin dalları ince ve yaprakları az olabildiği için, belirli bir alanı Clematis ile kaplamak uzun süre alıyor, çiçeğin sürekli güçlenmesini beklemek lazım. Ayrıca, uzayan dalları, tekrar aşağı, yana, sağa, sola, yukarı şeklinde bir çerçeve üzerinde dolaştırmanın da faydası oluyor, yayıldığı alan genişliyor. Başka bir Clematis'in üzerine ya da nispeten yavaş büyüyen başka bir bitkinin üzerine gelişecek şekilde ektiğinizde de elde edilen sonuç güzel oluyor. Sarmaşık güller ve Yasemin şimdiye kadar rastladığım en uygun ortamlardı. Hanımeli ve Amerikan sarmaşığı ise en uygun olmayanları. Clematis'ten daha hızlı büyüyen bitkiler gelişen çiçekleri bastırıyor. Amerikan sarmaşığı üzerine ektiğim Dr. Ruppel açmadı diye söylenirken, sarmaşığı budadığımda altında hiç farkedilemeyen öbek öbek çiçekler çıktı. Bunun üzerine budama sıklığını artırdım. Ama aynı yöntem Hanımeli'nin dibine ektiğim Hagley Hybrid'de pek işlemedi, çiçekler budamaya rağmen sürekli altta kaldı. Bunun üzerine Clematis'in yerini değiştirdim.
Türlerine göre veya bahçedeki yerlerine göre bazen çok farklı da davranabiliyorlar. Leylak ağacının altına bir tarafa Tangutica, diğer tarafa ise Comtesse de Bouchad ektim. Yaz ortasında Comtesse de Bouchad birden kurudu, tangutica ise daha da istilacı hale geldi. Bir sonraki ilkbahar kuruyan Clematis'in tekrar çıkmasını bekledim ama çıkmadı. Öte yandan yaz ortasında yerini değiştirdiğim Ms. Bateman'da birden kurudu, ama bir sonraki sene yerden bir sürü yeni sürgün fışkırdı.
Clematis kitaplarında en öenmli konulardan birisi de 3 gruptan oluşan budama teknikleridir. Ben zaten cılız olan bu bitkileri budamaya hiç kıyamadım. Yalnız bazı türler, örneğin Jackmanii, sezon sonunda tamamen kuruyor, ilkbaharda da bu kuruyan sürgünlerin sağından solundan yeşermek yerine, kök bölgesinnden kuşkonmaz'a benzer yeni sürgünlerle canlanıyor. Bu durumda, zaten kurumuş olan dalları toprak hizasından kesip çıkarıyorum.
Gübreleme için fırsat oldukça ilkbaharda yanmış çiftlik gübresi, ve granül Ortanca besini ya da Gül besininden birer avuç veriyorum. açıkçası her ikisinden de verdim, sonuç başarılı oldu. Henüz daha Clematis'e özel verilen formüllerden denemedim.
Clematis'ler de yaşadığım en ciddi sorun salyangozların yeni sürgün ve çiçeklere verdiği zarar oldu. Gece sulama yapmazsanız ve yağmurlar azalınca bu sorun da düzeliyor. Nelly Moser'da ilginç bir durum var. Her ilkbahar çiçekler en alt dallarda açıyor ve hali hazırda uzamış üstü tomurcuk dolu üst dallar birden sararıp kuruyor. Bitkinin kalanı sağlıklı gelişimine devam ediyor. Ama 50 cm.'i bitki pek geçmiyor. Böylece doğal bir cüce Nelly Moser türü oluşmuş oldu. Henüz derdini çözemedim. Diğer sorunum da, bir önceki mesajımda belirttiğim Armandii için bahçede doğru yeri bulamamam, bu türü bir türlü memnun edemedim. Kokulu olduğu için özellikle ve ısrarla deniyorum. Bu arada montana türleri de hiç azımsanmayacak kadar kokulu. Özellikle Clematis Montana Mayleen'in karanfil ile yasemin arası çok keskin hoş bir kokusu var, ne yazıkki çiçeklenme süresi çok kısa.
Bir de Clematis çok ilginç bir çiçek. Benim bahçem ev ile birlikte toplam 20 m. x 20 m.'lik bir bahçe. Diğerleri ile karşılaştırıldığında küçük sayılır. Şu anda 30 civarında Clematis ekili, rahatlıkla diğer bitkileri etkilemeden bir 70 tane daha ekilir. Küçük alanlara çok sayıda ekilebiliyor, ve o kadar çok çeşidi var ki. İnsan elinde olmadan saplantı halinde bulabildiği her türü bahçesine sığdırmaya çalışıyor.
Herkese eğlenceli bir yaz dilerim, tüm emekler aslında geçirilecek vakti daha renkli kılmak için.
Saygılar,

Terra

murattyildizz beğendi.
Eski 30-06-2010, 09:17   #875
Ağaç Dostu

Yılmaz Yalçın's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Terra Mesajı Göster
Sayın Yılmaz Yalçın,
****** yaşadığım deneyimlerimi paylaşmayı çok isterim, ama benim deneyimim çelikle ya da tohumla Clematis yetiştirmek gibi karmaşık konuları içermiyor, bu gibi konularda forumda çok ciddi deneyimlerini paylaşmış arkadaşlar. Daha 4-5 sene önce Clematis yetiştirmeye başladım, ve böyle bir bitkiyi anlayabilmek için gerçekten yıllar gerektiğini farkettim, neyseki çok güzel kitaplar ve internette çok zengin bilgi içeren siteler var. Ektiğim Clematis fidelerine sadece kitaplarda yazdığı şekilde iyi bakmaya çalışmaktan ibaret benim deneyimim. Gördüğüm kadarı ile bakımlarındaki en önemli püf noktası, topraklarının sürekli nemli kalmasını sağlamak. Bitkinin kök kısmını güneşten korumak da gerçekten faydalı. Bitkinin dibine Ortanca, Hosta, Calla gibi büyük yapraklı bitkiler ekmek, ya da sadece gölge yapacak küçük bir çit bile dikmek faydalı oluyor. Ayrıca sanırım Clematis'lerin çoğu yarı gölgede daha mutlu oluyor. Tam güneşte ekili Clematis'ler daha küçük çiçek açarken, gölgedekiler iri iri çiçekler açıyor. Ben ayrıca çam yongaları ile malçlama da yaptım, sanırım bunu da sevdiler.
Clematislerin dalları ince ve yaprakları az olabildiği için, belirli bir alanı Clematis ile kaplamak uzun süre alıyor, çiçeğin sürekli güçlenmesini beklemek lazım. Ayrıca, uzayan dalları, tekrar aşağı, yana, sağa, sola, yukarı şeklinde bir çerçeve üzerinde dolaştırmanın da faydası oluyor, yayıldığı alan genişliyor. Başka bir Clematis'in üzerine ya da nispeten yavaş büyüyen başka bir bitkinin üzerine gelişecek şekilde ektiğinizde de elde edilen sonuç güzel oluyor. Sarmaşık güller ve Yasemin şimdiye kadar rastladığım en uygun ortamlardı. Hanımeli ve Amerikan sarmaşığı ise en uygun olmayanları. Clematis'ten daha hızlı büyüyen bitkiler gelişen çiçekleri bastırıyor. Amerikan sarmaşığı üzerine ektiğim Dr. Ruppel açmadı diye söylenirken, sarmaşığı budadığımda altında hiç farkedilemeyen öbek öbek çiçekler çıktı. Bunun üzerine budama sıklığını artırdım. Ama aynı yöntem Hanımeli'nin dibine ektiğim Hagley Hybrid'de pek işlemedi, çiçekler budamaya rağmen sürekli altta kaldı. Bunun üzerine Clematis'in yerini değiştirdim.
Türlerine göre veya bahçedeki yerlerine göre bazen çok farklı da davranabiliyorlar. Leylak ağacının altına bir tarafa Tangutica, diğer tarafa ise Comtesse de Bouchad ektim. Yaz ortasında Comtesse de Bouchad birden kurudu, tangutica ise daha da istilacı hale geldi. Bir sonraki ilkbahar kuruyan Clematis'in tekrar çıkmasını bekledim ama çıkmadı. Öte yandan yaz ortasında yerini değiştirdiğim Ms. Bateman'da birden kurudu, ama bir sonraki sene yerden bir sürü yeni sürgün fışkırdı.
Clematis kitaplarında en öenmli konulardan birisi de 3 gruptan oluşan budama teknikleridir. Ben zaten cılız olan bu bitkileri budamaya hiç kıyamadım. Yalnız bazı türler, örneğin Jackmanii, sezon sonunda tamamen kuruyor, ilkbaharda da bu kuruyan sürgünlerin sağından solundan yeşermek yerine, kök bölgesinnden kuşkonmaz'a benzer yeni sürgünlerle canlanıyor. Bu durumda, zaten kurumuş olan dalları toprak hizasından kesip çıkarıyorum.
Gübreleme için fırsat oldukça ilkbaharda yanmış çiftlik gübresi, ve granül Ortanca besini ya da Gül besininden birer avuç veriyorum. açıkçası her ikisinden de verdim, sonuç başarılı oldu. Henüz daha Clematis'e özel verilen formüllerden denemedim.
Clematis'ler de yaşadığım en ciddi sorun salyangozların yeni sürgün ve çiçeklere verdiği zarar oldu. Gece sulama yapmazsanız ve yağmurlar azalınca bu sorun da düzeliyor. Nelly Moser'da ilginç bir durum var. Her ilkbahar çiçekler en alt dallarda açıyor ve hali hazırda uzamış üstü tomurcuk dolu üst dallar birden sararıp kuruyor. Bitkinin kalanı sağlıklı gelişimine devam ediyor. Ama 50 cm.'i bitki pek geçmiyor. Böylece doğal bir cüce Nelly Moser türü oluşmuş oldu. Henüz derdini çözemedim. Diğer sorunum da, bir önceki mesajımda belirttiğim Armandii için bahçede doğru yeri bulamamam, bu türü bir türlü memnun edemedim. Kokulu olduğu için özellikle ve ısrarla deniyorum. Bu arada montana türleri de hiç azımsanmayacak kadar kokulu. Özellikle Clematis Montana Mayleen'in karanfil ile yasemin arası çok keskin hoş bir kokusu var, ne yazıkki çiçeklenme süresi çok kısa.
Bir de Clematis çok ilginç bir çiçek. Benim bahçem ev ile birlikte toplam 20 m. x 20 m.'lik bir bahçe. Diğerleri ile karşılaştırıldığında küçük sayılır. Şu anda 30 civarında Clematis ekili, rahatlıkla diğer bitkileri etkilemeden bir 70 tane daha ekilir. Küçük alanlara çok sayıda ekilebiliyor, ve o kadar çok çeşidi var ki. İnsan elinde olmadan saplantı halinde bulabildiği her türü bahçesine sığdırmaya çalışıyor.
Herkese eğlenceli bir yaz dilerim, tüm emekler aslında geçirilecek vakti daha renkli kılmak için.
Saygılar,

Terra
1-Bir sonraki ilkbahar kuruyan Clematis'in tekrar çıkmasını bekledim ama çıkmadı.

2- [/B]Öte yandan yaz ortasında yerini değiştirdiğim Ms. Bateman'da birden kurudu, ama bir sonraki sene yerden bir sürü yeni sürgün fışkırdı.

3-Yalnız bazı türler, örneğin Jackmanii, sezon sonunda tamamen kuruyor, ilkbaharda da bu kuruyan sürgünlerin sağından solundan yeşermek yerine, kök bölgesinnden kuşkonmaz'a benzer yeni sürgünlerle canlanıyor.

Sevgili Terra,
Tespitlerimiz aynı ve forumda paylaşılan sorunlar.Clematislerin yeni sürgünlerinin tomurcuk oluşturduktan ya da çiçek açtıktan hemen sonra aniden kuruması sorununu çözemedik henüz gizemini koruyor..Benim daha çok yeni diktiğim türler bu problem ile karşı karşıya kalıyor..Mesela 2 ay önce bahçeye diktiğim multi blue boy attı ve 1,5 metre oldu ve bir tomurcuk verdi ancak aniden soluverdi o sürgün ve şuan kurudu..Hemen kesip attım o sürgünü..Yine 2 yıl önce diktiğim montana türü clematisim çok gelişmişken aniden Ağustos ortası tamamen kurudu ve bir daha sürgün vermedi.Jacmani vino türü clematisim de dediğiniz gibi 6 ay sonra gövdeden değil de başka bir yerden topraktan sürgün verdi.Böyle ani kurumaların nedenlerini ve çözümlerini bulmuş olsak işimiz daha kolay olacak..En önemli tespitlerimden birisi de güneş ışığının ypğunluğuna göre yıldan yıla çiçeklerin renk değişimi..Sizi de clematis tohum bankasına yatırımda bulunmaya davet ediyoruzEşsiz güzelikte koleksiyonunuzdan çeşitli tohuımlar paylaşırsanız bizimle seviniriz..

Eski 30-06-2010, 18:14   #876
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2009
Galeri: 2
Sn. terra deneyimlerinizi detaylı bir şekilde açıklamışsınız, çok teşekkürler

Ben de bu bahar 3 farklı cinsi büyük bir saksıda balkonda yetiştirmeye çalışıyorum. Piilu'yu az kalsın çürütüyordum, arkadaşımın önerisiyle toprağından arındırıp, çürüyen kökleri kesip, temizledim, steril toprağa diktim ve oksijenli su ile suladım, yeni sürgün verdi, şimdi keyfi fena değil.
Onlara alışıncaya, dillerini çözünceye kadar epey huzursuz olacağım
Ortanca ve gül besininden verdiğinizi belirtmişsiniz, bunlar demir ağırlıklı gübreler değil mi?

Emine Akman beğendi.
acemifüsun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2010, 22:10   #877
Ağaç Dostu

Terra's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Yılmaz Yalçın Mesajı Göster
1-Bir sonraki ilkbahar kuruyan Clematis'in tekrar çıkmasını bekledim ama çıkmadı.

2- [/B]Öte yandan yaz ortasında yerini değiştirdiğim Ms. Bateman'da birden kurudu, ama bir sonraki sene yerden bir sürü yeni sürgün fışkırdı.

3-Yalnız bazı türler, örneğin Jackmanii, sezon sonunda tamamen kuruyor, ilkbaharda da bu kuruyan sürgünlerin sağından solundan yeşermek yerine, kök bölgesinnden kuşkonmaz'a benzer yeni sürgünlerle canlanıyor.

Sevgili Terra,
Tespitlerimiz aynı ve forumda paylaşılan sorunlar.Clematislerin yeni sürgünlerinin tomurcuk oluşturduktan ya da çiçek açtıktan hemen sonra aniden kuruması sorununu çözemedik henüz gizemini koruyor..Benim daha çok yeni diktiğim türler bu problem ile karşı karşıya kalıyor..Mesela 2 ay önce bahçeye diktiğim multi blue boy attı ve 1,5 metre oldu ve bir tomurcuk verdi ancak aniden soluverdi o sürgün ve şuan kurudu..Hemen kesip attım o sürgünü..Yine 2 yıl önce diktiğim montana türü clematisim çok gelişmişken aniden Ağustos ortası tamamen kurudu ve bir daha sürgün vermedi.Jacmani vino türü clematisim de dediğiniz gibi 6 ay sonra gövdeden değil de başka bir yerden topraktan sürgün verdi.Böyle ani kurumaların nedenlerini ve çözümlerini bulmuş olsak işimiz daha kolay olacak..En önemli tespitlerimden birisi de güneş ışığının ypğunluğuna göre yıldan yıla çiçeklerin renk değişimi..Sizi de clematis tohum bankasına yatırımda bulunmaya davet ediyoruzEşsiz güzelikte koleksiyonunuzdan çeşitli tohuımlar paylaşırsanız bizimle seviniriz..
Yılmaz bey,
Seve seve tohum bankasına yatırımda bulunurum. Ama bendeki bir çok cins melez. Bildiğim kadarı ile melezler tohumdan yetiştirilemiyor. Ayrıca Clematis komşu bir çiçeğin polenleri ile tozlanmışsa başka sonuçlar ortaya çıkabiliyor. Bendeki bir kitaptan gördüğüm kadarı ile tohumdan üretilen türlerin listesi şu şekilde:
- C. Alpina
- C. Campaniflora
- C. Chiisanensis
- C. Crysochoma
- C. Crispa
- C. Flammula
- C. Fusca
- C. Integrifolia (bende 3 cins var)
- C. Japonica
- C. Koreana
- C. Macropetala
- C. Montana (bende 4 cins var)
- C. Napaulensis
- C. Orientalis
- C. Pitcheri
- C. Recta
- C. Rehderiana
- C. Serratifolia
- C. Songarica
- C. Tangutica (bende var)
- C. Viorna
- C. Virginiana
- C. Viticella
Tohum toplamayı da, sonbaharda tohum başlıklarının tam yeşilden kahverengiye dönmeye başladığı sırada yapmayı öneriyorlar.
Thohum bankası ile ilgili daha detaylı bir bilgi var mıdır (sanırım forumun önceki sayfalarına bakmak gerekecek)?

Eski 01-07-2010, 22:14   #878
Ağaç Dostu

Terra's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Güngör Salman Mesajı Göster
Nihayet, sizde varmış.
Bende bundan istiyorum ama hiç bir yerde göremedim.
Sayın Güngör Salman,
Tangutica müthiş yayılmacı karakterde bir bitki, seviyelendirme (layering) metodu ile fide alabileceğimi düşünüyorum. Deneyeyim, başarılı olursa size de gönderirim. Olmazsa sonbaharda tohum almayı başarırsam onu gönderirim.

Eski 01-07-2010, 22:16   #879
Ağaç Dostu

Yılmaz Yalçın's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Terra Mesajı Göster
Yılmaz bey,
Seve seve tohum bankasına yatırımda bulunurum. Ama bendeki bir çok cins melez. Bildiğim kadarı ile melezler tohumdan yetiştirilemiyor. Ayrıca Clematis komşu bir çiçeğin polenleri ile tozlanmışsa başka sonuçlar ortaya çıkabiliyor. Bendeki bir kitaptan gördüğüm kadarı ile tohumdan üretilen türlerin listesi şu şekilde:
- C. Alpina
- C. Campaniflora
- C. Chiisanensis
- C. Crysochoma
- C. Crispa
- C. Flammula
- C. Fusca
- C. Integrifolia (bende 3 cins var)
- C. Japonica
- C. Koreana
- C. Macropetala
- C. Montana (bende 4 cins var)
- C. Napaulensis
- C. Orientalis
- C. Pitcheri
- C. Recta
- C. Rehderiana
- C. Serratifolia
- C. Songarica
- C. Tangutica (bende var)
- C. Viorna
- C. Virginiana
- C. Viticella
Tohum toplamayı da, sonbaharda tohum başlıklarının tam yeşilden kahverengiye dönmeye başladığı sırada yapmayı öneriyorlar.
Thohum bankası ile ilgili daha detaylı bir bilgi var mıdır (sanırım forumun önceki sayfalarına bakmak gerekecek)?
Sevgili Terra,

Linkini aşağıda verdiğim başlıkta clematis tohum bankası hakkında bilgi edinebilirsiniz.
http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=21289

Eski 01-07-2010, 22:24   #880
Ağaç Dostu

Terra's Avatar

Arrow

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acemifüsun Mesajı Göster
Sn. terra deneyimlerinizi detaylı bir şekilde açıklamışsınız, çok teşekkürler

Ben de bu bahar 3 farklı cinsi büyük bir saksıda balkonda yetiştirmeye çalışıyorum. Piilu'yu az kalsın çürütüyordum, arkadaşımın önerisiyle toprağından arındırıp, çürüyen kökleri kesip, temizledim, steril toprağa diktim ve oksijenli su ile suladım, yeni sürgün verdi, şimdi keyfi fena değil.
Onlara alışıncaya, dillerini çözünceye kadar epey huzursuz olacağım
Ortanca ve gül besininden verdiğinizi belirtmişsiniz, bunlar demir ağırlıklı gübreler değil mi?
Açıkçası içeriğini bilmiyorum. Ama daha çok kullandığım gül gübresi ve Vilmorin marka kullanıyorum (sarı bir paketi var, Google'da Vilmorin Gül Besini dediğinizde paketinin resmi de geliyor, yapı marketlerde var).
Bu arada az önce biraz araştırınca yabancı forumlarda da Clematis'lerde çiftlik gübresi dışında, gül ve domates gübresinin başarılı sonuçları olduğu paylaşılmış.

Eski 02-07-2010, 08:59   #881
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-07-2008
Merhaba acemifüsun,

Bende yeni başladım Clematislere. 2 aylık bir sendeleme süreci geçirdim. Geçirdim diyorum ,galiba ayakta durmaya başladım artık.

Öncelikle, saksıda yetiştirmek ile toprakta yetiştirmek farklı oluyor.Saksının ve toprak üstünün güneşden korunması gerekiyor. Toprak üstünü yaprak ya da çim ile kaplama şansım oldu, yararını da gördüğüm için yazabiliyorum.

Saksının güneşten korunması ise çok daha önemli. Saksının ve toprağın ısınması köklerin gelişimini etkiliyor.Saksıyı birşeylerin arkasına gizlemek de pek etkili olmuyor. Sonuç olarak sıcak hava bir şekilde saksıyı ve toprağı ısıtmaya devam edebiliyor..

Pamuklu eski bir kumaşı saksının iç kısmına sardım. Sonrası bildiğimiz şekli ile bitkiyi ektim.aslında ekerken kök çevresini de besleyici maddeler koyuluyormuş ama.. artık seneye... O bez, toprak ile saksının arasında bir çeşit ısı yalıtımı vazifesi görüyor. Toprağın kısmen serin kalmasını sağlıyor.Hatta fazla sıcaklarda sadece bezi nemlendirmek için dikkatli sulama yapıyorum.

Saksı dışını ise, rulo halinde satılan strafordan yapılmış yalıtım malzemesi ile korudum.

Aradan geçen 20 günde, bariz gelişme oldu.

Bilmem faydalı olabildi mi bunlar size?

fizban Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2010, 15:06   #882
Ağaç Dostu

k_donmez's Avatar

Multi blue'da tomurcuklanma başladı. Yeni yaprakların tamamı açık yeşil tonda. Sayın Yılmaz Yalçın'ın belirttiği gibi kuruma oluşabilir diye de korkuyorum. Bitkiyi daha canlı tutabilmek için bir öneriniz var mı?

Eklenen Resimler

Emine Akman beğendi.
Eski 02-07-2010, 15:35   #883
Ağaç Dostu

k_donmez's Avatar

Bahçede dikili. Aldığımda 50-60 cm boydaydı. Şimdi 2 metreye yaklaştı. Bahçeye diktiğimden bu yana çıkan yaprakların rengi daha açık ve solgun gibi. En alttan iki üç yaprak kümesi de sararıp kurudu. Uzaması durdu. Tomurcuk oluşumu var. Warszawska nike ile yan yana diktim. Onda bir sorun yok. Çiçeklendi ve yaprak renkleri de güzel.

Emine Akman beğendi.
Eski 02-07-2010, 16:02   #884
Ağaç Dostu

Yılmaz Yalçın's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi k_donmez Mesajı Göster
Bahçede dikili. Aldığımda 50-60 cm boydaydı. Şimdi 2 metreye yaklaştı. Bahçeye diktiğimden bu yana çıkan yaprakların rengi daha açık ve solgun gibi. En alttan iki üç yaprak kümesi de sararıp kurudu. Uzaması durdu. Tomurcuk oluşumu var. Warszawska nike ile yan yana diktim. Onda bir sorun yok. Çiçeklendi ve yaprak renkleri de güzel.
Clematis Fizban Arkadaşımızın bir çevirisine göre yarı gölgede çok iyi gelişiyormuş.Çok güneş alan bir yer ise solgunluk oluşabiliyor.Bunun dışında kök bölgesini çam ağacı kabukları ,iğne yaprakları gibi nemin uçmasını engelleyici malzeme ile örterseniz çok iyi olur.Ama gözlemime göre clematisler ilk dikildikleri yıl huysuz ve güçsüz olabiliyor aniden kurumalar,yaprak solmaları görülebiliyor.Ama gelecek yıl çok daha güçlü bir clematisiniz olacaktır eminim..Mantar oluşumunu engelleyici sıvı gübreler kullanırsanız daha az zararla bu yılı atlatırsınız diye düşünüyorum..Mesela benim de bu yıl diktiğim multi blue 1 metre boylandı ve tomurcuk oluştu tam sevinirken aniden o sürgün ve tomurcuk kuruyup gittiŞimdi yeniden sürgün vermeye başladı.

Eski 02-07-2010, 20:46   #885
Ağaç Dostu

Sürgünlerin kuruması calcium ya da potassium eksikliği diye okudum.

Denememek ne kelime! Yarın Eminönüne inip, belirlediğim birkaç takviyeyi alabilirsem, denemelerimi paylaşırım.

Dolana dolana bu iş olacak!!

Tekrar olacak belki ama ,saksıya içten izolasyon yapmak tahminler ötesi gelişme sağlıyor.

Bir ara izolasyonlu olan ve olmayanı resimlerim.

Emine Akman beğendi.
Eski 02-07-2010, 21:09   #886
Ağaç Dostu

Yılmaz Yalçın's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fizban Mesajı Göster
Sürgünlerin kuruması calcium ya da potassium eksikliği diye okudum.

Denememek ne kelime! Yarın Eminönüne inip, belirlediğim birkaç takviyeyi alabilirsem, denemelerimi paylaşırım.

Dolana dolana bu iş olacak!!

Tekrar olacak belki ama ,saksıya içten izolasyon yapmak tahminler ötesi gelişme sağlıyor.

Bir ara izolasyonlu olan ve olmayanı resimlerim.
Sevgili Fizban,

Güzel bir bilgi bizim için..Sürgünlerin kurumasını engellemek açısından.Peki calcium ve potasyum içeren tavsiye edilen gübre adı öğrenebildiniz mi?

Eski 03-07-2010, 08:47   #887
Ağaç Dostu

Eger organik dusunursek karsima bone meal cikiyor. 5-12-0- iceriginde % 22 calcium varmis. Ayni zamanda guzel fosfor kaynagi...

Tabii bir dolu calcium nitrate-calcium phosphate v.s de var.

Burada onemli olan calciumu vermekten ote,topraga uygunlugu diger maddeler ile durumu. Bazilari birbirlerini bagliyorlar. Istedigimiz kadar verelim faydasi yok.

`Clematislerin en onemli sorunu fungus e yakalaniyoruz. Tedavisini bilemedigimiz gibi ,bitki de kuvvetli saglikli olmadigindan yeni surgun ya da yapraklar oluyor.`

Bu benim tahminim. Bugun ziraat muhendislerine teyit ettirebilirsem yol dogru demektir.O zaman is kolaylasir. Semayi alir yola devam ederiz..

Asagidaki tablo bana gore fazla profesyonel ama yine de birseylere dikkat cektirtiyor.

Sanirim daha saglikli bilgilerle size donme sansim olabilecek bugun..

Name:  karisabilirlik_big.jpg
Views: 875
Size:  44.0 KB

Emine Akman beğendi.
Eski 03-07-2010, 13:33   #888
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2009
Galeri: 2
Burada onemli olan calciumu vermekten ote,topraga uygunlugu diger maddeler ile durumu. Bazilari birbirlerini bagliyorlar. Istedigimiz kadar verelim faydasi yok.

Sevgili fizban bu sorunu humus çözmez mi? Toprağa humus karıştırsak?

acemifüsun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2010, 22:18   #889
Ağaç Dostu

acemifüsun;

Yazındaki bilgide haklısın. Google dan öğrendiğim kadarı ile humuslu toprak tercih!!

Benim bahsetmek istediğim o değil. Calcıum oranı fazla olunca bu defa topraktaki diğer besinler tutulup kalıyorlarmış.Calcium uygulamalarında toprak Ph ı takip edilmeli diye bilgiler okudum hep.

Calcium un en doğal kaynağı yumurta kabuğu. Kuruttuktan sonra iyice ezip toprağa koyuyorlar. Ama calcium sulfate suda çözülmüyor??

En iyi çözüleni calcium nitrate mış.

Calcium ammonium nitrate ise en çok tercih edileni. İçinde%27 N,% 8 calcium var.

Bir de bone meal. Kemik tozu. % 33 calcium bulunuyormuş.

Calcium eksikliğinin en çok görüldüğü vakalar ise:
1-sürgünlerin ölmesi
2-kök uçlarının ölmesi
3-zayıf gövde

Yanlız calcium un fazlalığı da zararlı..

Mine Hanım'ın bir karışımı vardı. süt ve su.

süt de calcium olduğunu düşünerek yarın biraz sütlenecekler..

sonuçları yine paylaşırım, henüz bu doğru denecek bir durum yok..

Tek emin olduğum Mine Hanım ın tarifi. Düşünmeden uygulayacağım..

Ek: potassium için 2 öneri var:

1-çiçeklenme öncesi birkaç hafta potassium nitrate
2-olgunluk evresinde potassium sulfate

henüz uygulamadım daha..
sadece alfalfa ve seewed verdim. Memnunlar!!

Emine Akman beğendi.
Eski 04-07-2010, 11:39   #890
Ağaç Dostu

günebakan's Avatar

Giriş Tarihi: 09-09-2008
Sonunda mor olan da açtı yanılmıyorsam adı presıdent. Rengi mavi gibi çıkmış ama mavi değil

Name:  04072010(002).jpg
Views: 728
Size:  47.5 KB

Emine Akman beğendi.
günebakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2010, 11:57   #891
Ağaç Dostu

Fatoş's Avatar

Giriş Tarihi: 19-12-2009
Galeri: 120
Name:  DSCN2368.jpg
Views: 737
Size:  69.2 KB
Name:  DSCN2424.jpg
Views: 752
Size:  70.8 KB
Sevgili Snowman'den aldığım clematislerden biri daha açtı.

Fatoş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2010, 12:51   #892
Ağaç Dostu

Fatoş's Avatar

Ah Yılmaz'cığım bu aralar çiçeklerin isimlerini unutuyorum ,google dan şimdi baktım ,ville de iyon olduğunu hatırladım. Bu aralar çekirge saldırısına maruz kalmasına rağmen ville açtı ,dikkat edersen en alttaki çiçeğin bir kısmını yemişler, nelly moser ında bütün gonca ve yaprakları yenik, kimyasal bahçede kullanmak istemiyorum, bakalım buna ne çare bulacağız.

Eski 05-07-2010, 13:03   #893
Ağaç Dostu

Yılmaz Yalçın's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Fatoş Mesajı Göster
Ah Yılmaz'cığım bu aralar çiçeklerin isimlerini unutuyorum ,google dan şimdi baktım ,ville de iyon olduğunu hatırladım. Bu aralar çekirge saldırısına maruz kalmasına rağmen ville açtı ,dikkat edersen en alttaki çiçeğin bir kısmını yemişler, nelly moser ında bütün gonca ve yaprakları yenik, kimyasal bahçede kullanmak istemiyorum, bakalım buna ne çare bulacağız.
Bu aralar çekirge,tırtıl ve güve sayısında Türkiye genelinde artış olmuş..Benimde bahçede tırtıl istilası var ve clematislerimin yapraklarını yiyorlar.Gerçi clematislerim şuan dinlenme aşamasında çiçeklenmeleri bittiClematisleri aldığınızda kaç cm uzunluğundaydı ve tomurcuklu muydu?

Eski 05-07-2010, 13:27   #894
Ağaç Dostu

Fatoş's Avatar

Sevgili Yılmaz,geldiklerinde 60cm le 55 cm civarın da oldukça sağlıklı idiler,yanlış yazarsam kusura bakma madam e cloutre (beyaz) olanı daha gelişkin ve üzerinde tomurcukları vardı iki tanesi açmıştı, bilmediğim sebepten tabii bu eşim faktörüde olabilir üst kuru dallarındaki sürgünler çiçeklerin hemen üstünden kayboldu,şimdi onda dört yaprak ve iki çiçek tohumu var,eşime onlara yaklaşmasını yasakladım çünkü elinde budama makasıyla bahçede devamlı dolaşıyor.

Eski 05-07-2010, 18:27   #895
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-06-2007
Multi Blue ikinci daldan taze sürgün verdi.1. 2 tomurcuklu dalın yaprakları ve tomurcuklar çok sönük oldu. Sorunu yaşayan arkadaşlar var mı acaba.Tomurcuklar büyümüyor.Zararlı görünmüyor.Nedenini çok merak ediyorum.Bahçede ve kökü gölgede.

Benol Hazaroğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2010, 22:26   #896
Ağaç Dostu

Yılmaz Yalçın's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Benol Hazarolu Mesajı Göster
Multi Blue ikinci daldan taze sürgün verdi.1. 2 tomurcuklu dalın yaprakları ve tomurcuklar çok sönük oldu. Sorunu yaşayan arkadaşlar var mı acaba.Tomurcuklar büyümüyor.Zararlı görünmüyor.Nedenini çok merak ediyorum.Bahçede ve kökü gölgede.
Sevgili Benol Hazaroğlu,
Hiç endişe etmeyin çünkü aynı durum bende de oldu hatta daha vahimi2 metre sürgün veren multi blue 1 adet tomurcuk verdi,tomurcuk bir süre aynı boyutta kaldıktan sonra sürgünle birlikte aniden kurudu ve kesmek zorunda kaldım.Dikildikleri ilk yıl böyle sorunlar sık oluyor..1,5 yıl önce diktiğim jacmani vinoda ilk yıl 3 kez böyle sorunlar oluştu ama şimdi oldukça güçlü ve bol çiçek veriyor.

Emine Akman beğendi.
Eski 06-07-2010, 05:20   #897
Ağaç Dostu

Çok teşekkür ederim.Ben bu sene diktim.İlk çiçeği muhteşemdi.Çiçek tohuma geçti hemen yanından 2 tomurcuk daha verdi. Ne olduysa o sırada oldu tomurcukları koparsam mı acaba?

Eski 06-07-2010, 09:08   #898
Ağaç Dostu

Yılmaz Yalçın's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Benol Hazarolu Mesajı Göster
Çok teşekkür ederim.Ben bu sene diktim.İlk çiçeği muhteşemdi.Çiçek tohuma geçti hemen yanından 2 tomurcuk daha verdi. Ne olduysa o sırada oldu tomurcukları koparsam mı acaba?
Eğer tomurcuk boynunu bükmüşse ve yapraklarda kuruma gibi cansızlık belirtisi varsa sürgünü solduğu yerden kesip uzaklaştırın..Ama eğer tomurcuk başı dik duruyorsa o zaman bekleyin derim açma şansı olabilir.

Eski 07-07-2010, 19:13   #899
Ağaç Dostu

Hemen tomurcukları koparttım. Algo Vital Plus verdim biraz bekleyelim bakalım.

Eski 07-07-2010, 22:46   #900
Ağaç Dostu

Sürgünlerin kararıp ölmesi durdu. Yeşeren 2 sürgün de bu defa yaşıyor.

Çevreyi sodyum bikarbonat (kabartma tozu) ile fısfısladım.kabartma tozunu oldukça az koydum. Birkaç gün içinde gövdedeki kararan kısımlar kaybolmaya başladı.

Kelp ve alfaalfa ile düşük dozda yaptığım besleme oldukça faydalı oldu.

Yani, nitrogen potassium fosfor verdim. Fosfor oranı düşük.

Hoş hepsinin oranlarını düşük tuttum.

Vitamin amino asit zengini kelp in faydası yazdıkları kadar varmış.İçinde hormonal değerler de var.

Kelp ,bir şekli ile deniz yosunu tozu.

Emine Akman beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:09.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024