agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sarılıcılar
(https)

Beğeni Düzeni11458Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-07-2010, 11:22   #901
Ağaç Dostu

Zeki Yağlı's Avatar

Giriş Tarihi: 05-08-2007
Galeri: 3
Merhaba,

Bir süredir gruba clematis lerimi tanıtmak ve bu konudaki deneyimlerimi paylaşmak istiyordum.

Önce biraz bahçemi tanıtmayı yola koyayım dedim. Ancak sıra geldi.

Clematisleri ben de çok seviyorum ve bahçem de önemli yer veriyorum.
Clematislerimi yanılmıyorsam 2001 yılında http://www.thorncroftclematis.co.uk den temin ettim. Yaklaşık 10 tane. Türkiyeye göndermek için nazlanmadılar. Uçak kargo ile çabucak geldi.

Baharda çabuk çiçeklenip geçmemesi için yaz mevsiminde daha uzun açanlardan seçtim. Yalnız Clematis viticella ve Clematis texensis türlerinden seçtim.

Clematisten alınacak keyfi artırmak için onu doğru konuma yerleştimek çok önemli. Ben, çiçekler arkasını bahçeye dönmemesi, başka bitkiler veya duvarlar arasında kaybolmaması, tüm görkemleri ile kendilerini gösterebilmeleri için neredeyse hepsini birkaç kere yer değiştirmek zorunda kaldım.

Her yer değiştirdiğimde bitki bir sene geri kaldı ama ben genelde amacıma ulaştım.
Çok beğendim iki tanesi hariç; onları uygun yerlere koymadığım ve sık yer değiştirdiğim için kaybettim.

Şu andaki durumlarına gelmesi neredeyse on yıl aldı. Şu andaki durumlarında çok memnunum.

Sizlere teker teker sizlere onları tanıtayım.

Clematis viticella 'Etoile Violette'
Bahçemdeki en şanslı clematis bu; hiç yer değiştimedi. Kendisini gösterebilmesi için konumu en uygun olan da bu.

Her sene sonbaharda odunsu dallarını çitin üst seviyesinden kesiyoruz, baharda da yatay gerdirdiğimiz tellere sağa ve sola doğru sarıyoruz. Kökler yaklaşık orta yerde. Dokuz senedir hiç aksatmadan açıyor.
İşte size 2 fotoğrafı:

5 Haziran 2010:

Name:  Bahçe 05 Haziran 2010 068.JPG
Views: 1387
Size:  69.4 KB

20 Haziran 2010

Name:  Clematis viticella Etoile Violette.jpg
Views: 1906
Size:  72.7 KB

Düzenleyen Zeki Yağlı : 13-07-2010 saat 11:45 Neden: Clematis adı jackmanii idi Etoile Violette oldu
Zeki Yağlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2010, 12:46   #902
Ağaç Dostu

Zeki Yağlı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sevim4 Mesajı Göster
Zeki bey, çok harika clematisleri bende çok seviyorum.
Şimdilik kendi bahçem yok ama saksıdada olsa clematis sahibi olmak istiyorm.
İşallah benim de olur.
Sevgiler.
Sevim hanım niye saksıda yetiştimek istiyorsunuz?

Clematis leri saksıda yetiştirmek çok zor olması lazım. Bitki cinsine göre 4 ila 5 metre büyüyor. O kafa saksıya çok büyük gelir, devrilmemesi için çok iyi bağlamak lazım.

Kış soğuğundan korkuyorsanız bence korkmayın. En çok clematis'i Polonyalılar üretiyor. Orası sizin ordan daha soğuk olmalı.

Tek yapılacak şey kışın kökte su birikmesini engellemek. Onun için de birazcık yüksek bir tarha dikmek ve köke geçirgen kumlu yanmış gübresi bol toprak koymak.

Tekrar bir düşünün.

Selamlar

Eski 09-07-2010, 13:06   #903
Ağaç Dostu

Zeki Yağlı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Yılmaz Yalçın Mesajı Göster
Sevgili Zeki Bey,

bize yakın plandan clematislerinizin yeni fotoğraflarını sunma şansınız olursa çok sevinirizHalen çiçekli mi acaba?Son sorum da clematisler için sıvı gübre kullanıyor musunuz,kullanıyorsanız ismini yazar mısınız?
Yılmaz bey, Etoile Violette' in komple görüntüsü beni daha çok etkilediği için yakın plan çekmeyi unutuyorum. Ama 2002 de çekilmiş bir yakın plan buldum PC de onu ekliyorum.

Name:  Clematis viticella 'Etoile Violette' 2.JPG
Views: 2781
Size:  68.8 KB

Şu anda daha ama hala çiçek var.

Gübre olarak hazır bir gübrem yok. Elimdekilerden P ve K sı daha yüksek, örneğin 10-20-20 gibi bir karışım yapmaya çalışıyorum. Çiçek öneminde de 2-3 hafta da bir defa vermeye çalışıyorum.

Selamlar

Düzenleyen Zeki Yağlı : 13-07-2010 saat 11:50 Neden: Clematis adı jackmanii idi Etoile Violette oldu
Eski 09-07-2010, 13:24   #904
Ağaç Dostu

Zeki Yağlı's Avatar

Bahçemdeki başka şanslı bir clematis:

Clematis viticella 'Madame Julia Correvon'. Onun da yeri geldiğinden beri değişmedi

Bu clematis i bahçenin demir çitine sardırdım. Yan taraf yeşil alan. Tüm öğleden sonra güneş o taradtan geliyor. Clematis her iki tarafa da ama daha çok dış tarafa doğru daha çok çiçek açıyor:

Bahçe içinden:

Name:  Clematis viticella 'Mme. Julia Correvon'.JPG
Views: 4471
Size:  66.9 KB

Dışarıdan görüntü:

Name:  Bahçe 05 Haziran 2010 084.JPG
Views: 3406
Size:  66.7 KB

Biraz daha yakın plan:

Name:  P1000107.JPG
Views: 1229
Size:  60.4 KB

Daha yakın planını bu hafta sonu çekmeye açlışacağım

Eski 09-07-2010, 14:17   #905
Ağaç Dostu

Zeki Yağlı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Benol Hazarolu Mesajı Göster
Sayın Zeki Yağlı
Ne muhteşem görüntüler bunlar.Sizi kutlarım.Bende bu sene başladı Clematis aşkı.Acaba böyle görüntüye kavuşmasını görebilecekmiyim diye düşünüyorum.Henüz 3 tane oldular ve tek kökler.Nasıl çoğaltacağım, nasıl gür görüntüye kavuşacak bunlar diye her bulduğumu okuyorum.Karşısına geçin bol bol seyredin. Bizi de resimsiz bırakmayın.iyi günler.
Benol hanım,

Clematis leri ayaklarını gölgede, kendisini güneşte tutun ve sabredin. Doğru bir yer seçin, birkaç sene yerinden kıpırdatmayın.

Sizin oraların ikliminde orman gülleri bile kıskanabilir

Selamlar

Eski 09-07-2010, 14:27   #906
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Zeki bey, sizi tebrik ediyorum, hepimizi kıskandıracak kadar güzel clematisler yetiştirmişsiniz.

Sizden ricam;bolca tohum toplayın, ben tohumdan yetiştirmeyi başardım, hepimizin renk renk clematisleri olsun.

Topladığımız tohumları Clematis tohum bankasında paylaşıma açacağız Son baharda.

Yardımlarınızı esirgemeyeceğinizi umuyorum.
Sevgiler.

Emine Akman beğendi.
Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2010, 14:35   #907
Ağaç Dostu

Yılmaz Yalçın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zeki Yağlı Mesajı Göster
Yılmaz bey, Jackmanii nin komple görüntüsü beni daha çok etkilediği için yakın plan çekmeyi unutuyorum. Ama 2002 de çekilmiş bir yakın plan buldum PC de onu ekliyorum.

Eklenti 159054

Şu anda daha ama hala çiçek var.

Gübre olarak hazır bir gübrem yok. Elimdekilerden P ve K sı daha yüksek, örneğin 10-20-20 gibi bir karışım yapmaya çalışıyorum. Çiçek öneminde de 2-3 hafta da bir defa vermeye çalışıyorum.

Selamlar
Tavsiyelerinizi dikkate alacağımİlk işim bahsettiğiniz gübre karışımını bulmak olacak.Peki hiç sizin clematislerinizde sürgünlerin aniden kuruması ve solması gibi bir sorun oluştu mu?Ya da clematislerinizden birisi kuruyup öldü mü?

Yılmaz Yalçın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2010, 14:46   #908
Ağaç Dostu

Zeki Yağlı's Avatar

Üçüncü şanslı clematisim Clematis viticella 'Jackmanii' . Bu da şanslı çünkü bunun da yerini başından beri değiştirmedim.

Üstelik, bu seneye kadar, clematislerimin, yanlarındaki kıymetli ağaç ve çalılarıma sarmasına izin vermiyordum.

'Jackmanii' nin solunda Pittosporum çit var, onu sarmasını her zaman teşvik ettim ama önündeki Parrotia persica ya sarmasına izin vermedim.

Bu sene kıydım. 'Jackmaii' bu durumdan çok hoşnut Bakalım Parrotia persica bu duruma ne diyecek, güzel sonbahar renklerini sunacak mı?

Huzurlarınızda Clematis viticella 'Jackmanii':

Name:  Clematis viticella 'Jackmanii'-25.jpg
Views: 1516
Size:  53.2 KB

Name:  Clematis viticella 'Jackmanii'-2.JPG
Views: 1352
Size:  56.6 KB

Name:  Clematis viticella 'Jackmanii'-24.JPG
Views: 1395
Size:  62.1 KB

Düzenleyen Zeki Yağlı : 13-07-2010 saat 11:57 Neden: Clematis adı Etoile Violette idi Jackmanii oldu
Eski 09-07-2010, 15:12   #909
Ağaç Dostu

Zeki Yağlı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Adalet Yağcı Mesajı Göster
Zeki bey, sizi tebrik ediyorum, hepimizi kıskandıracak kadar güzel clematisler yetiştirmişsiniz.

Sizden ricam;bolca tohum toplayın, ben tohumdan yetiştirmeyi başardım, hepimizin renk renk clematisleri olsun.

Topladığımız tohumları Clematis tohum bankasında paylaşıma açacağız Son baharda.

Yardımlarınızı esirgemeyeceğinizi umuyorum.
Sevgiler.
Adalet hanım teşekkür ederim.

Tohumları toplarım tamam da benim clematis ler 'soylu soplu asilzdaze'

Yani adı tescilli melez. Tohumdan üretilenler aynı güzellikte gelmez genellikle. Bazen daha güzeli de gelebilir. denemeye değer.

Bildiğiniz gibi bunların aynısını yalnız çelik veya daldırma yöntemiyle üretmek mümkün.

Ben ikisini de daha denemedim. Ama bu sene de vaktini geçirdim. İnşallah seneye.

Tohumlardan mutlaka toplayıp bankaya göndereceğim.

Selamlar sevgiler

Eski 09-07-2010, 23:17   #910
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2009
Galeri: 2
Arkadaşlar sayın Terra da kitapta clematislerin sadece aşağıdaki türlerinin tohumdan üretilebildiğinin bilgisini vermiş. Bence bu bilgileri de tohum bankası için değerlendirelim.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Terra Mesajı Göster
Yılmaz bey,

Seve seve tohum bankasına yatırımda bulunurum. Ama bendeki bir çok cins melez. Bildiğim kadarı ile melezler tohumdan yetiştirilemiyor. Ayrıca Clematis komşu bir çiçeğin polenleri ile tozlanmışsa başka sonuçlar ortaya çıkabiliyor. Bendeki bir kitaptan gördüğüm kadarı ile tohumdan üretilen türlerin listesi şu şekilde:
- C. Alpina
- C. Campaniflora
- C. Chiisanensis
- C. Crysochoma
- C. Crispa
- C. Flammula
- C. Fusca
- C. Integrifolia (bende 3 cins var)
- C. Japonica
- C. Koreana
- C. Macropetala
- C. Montana (bende 4 cins var)
- C. Napaulensis
- C. Orientalis
- C. Pitcheri
- C. Recta
- C. Rehderiana
- C. Serratifolia
- C. Songarica
- C. Tangutica (bende var)
- C. Viorna
- C. Virginiana
- C. Viticella
Tohum toplamayı da, sonbaharda tohum başlıklarının tam yeşilden kahverengiye dönmeye başladığı sırada yapmayı öneriyorlar.
Thohum bankası ile ilgili daha detaylı bir bilgi var mıdır (sanırım forumun önceki sayfalarına bakmak gerekecek)?

Emine Akman beğendi.
acemifüsun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2010, 12:25   #911
Ağaç Dostu

Zeki Yağlı's Avatar

Clematis viticella lara devam.

Şimdi tanıtacağımın adı Clematis viticella 'Venosa Violacea': mor damarlı diye tercüme edilebilir.

Şimdiki yeri ikinci yeri. Daha önce dibine diktiğim bir Magnolia soulangeana'ya kıyıp sardıramamıştım.

Kendini göstersin diye güneşli bir yere üç kamıştan bir askı çatıp ona astım. Şimdi yerini çok sevdi.

Name:  Clematis viticella 'Venosa Violacea'.jpg
Views: 2750
Size:  51.5 KB

Name:  Clematis viticella 'Venosa Violacea' 2.JPG
Views: 1757
Size:  67.7 KB

Name:  Clematis viticella 'Venosa Violacea' 3.jpg
Views: 2025
Size:  61.8 KB

Eski 10-07-2010, 12:36   #912
Ağaç Dostu

Zeki Yağlı's Avatar

Clematis viticella ların belki de en çok bilinenin Clematis viticella 'Ville de Lyon' dur. Fransa nın Lyon şehrinin adı verilmiş.

Bahçede onu altuni servi (Cupressus macrocarpa aurea) ya sardırdım.
Biraz aralarda kaldığı için tüm ihtişamı ile görünmüyor ama mevsimi bayağı uzun sürüyor:

Name:  Clematis viticella 'Ville de Lyon'-2.JPG
Views: 1496
Size:  65.0 KB

Name:  Clematis viticella 'Ville de Lyon'-3.JPG
Views: 1500
Size:  66.1 KB

Name:  Clematis viticella 'Ville de Lyon'-4.JPG
Views: 1454
Size:  68.9 KB

Name:  Clematis viticella 'Ville de Lyon'-5.JPG
Views: 1442
Size:  58.5 KB

Name:  Clematis viticella 'Ville de Lyon'-6.JPG
Views: 1379
Size:  46.4 KB

Düzenleyen Zeki Yağlı : 10-07-2010 saat 19:14
Eski 12-07-2010, 09:33   #913
Ağaç Dostu

Terra's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2010
[QUOTE=Zeki Yağlı;670546]Clematis viticella ların belki de en çok bilinenin Clematis viticella 'Ville de Lyon' dur. Fransa nın Lyon şehrinin adı verilmiş.

Bahçede onu altuni servi (Cupressus macrocarpa aurea) ya sardırdım.
Biraz aralarda kaldığı için tüm ihtişamı ile görünmüyor ama mevsimi bayağı uzun sürüyor:

Zeki Bey,
Hayalimizdeki Clematis bahçesini oluşturmuşsunuz. Hepsi çok güzel ve sağlıklı görünüyorlar, üstüne üstlük çok değişik türleriniz de var. Texensis türlerinin de fotoğraflarını paylaşabilirmisiniz. Bir süredir yana yana bu türden edinmeye çalışıyorum, ama biraz hassas olduklarından Ankara'da yetiştirmeyi becerebilecekmiyim bilmiyorum. Türkiye'de yetiştirmiş birisinin deneyimlerini dinlemek çok yararlı olacak.
Saygılar,

Terra Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2010, 13:02   #914
Ağaç Dostu

Zeki Yağlı's Avatar

Alıntı:

Texensis türlerinin de fotoğraflarını paylaşabilirmisiniz. Bir süredir yana yana bu türden edinmeye çalışıyorum, ama biraz hassas olduklarından Ankara'da yetiştirmeyi becerebilecekmiyim bilmiyorum. Türkiye'de yetiştirmiş birisinin deneyimlerini dinlemek çok yararlı olacak.
Saygılar,
Onlara sıra gelmesine az kalmıştı.

Size önce Clematis texensis 'Princess Diana' yı tanıtayım.

Texensis türü clematislein çiçekleri başlangıç ta lale gibi oluşuyor. Daha zarif ve nahif. Çok çok güzeller.

'Princess Diana' ilk diktiğim yerde kendisini yeterince gösteremedi diye yerini değiştirdim. Üç kamıştan çatma askıya aldım. Tabii bir sene gecikti.

Hemen yanında da bir Acer palmatum atropurpureum vardı. İlk sene onun üzerine sarmasına izin vermedim. Ama bu sene beni dinlemedi, ben de ısrar etmedim.

Sanmıyorum başka bir prenses bir Acer'in üzerine böyle güzel uzanmış olsun

Yalnız bu sene başım maymuncuk böceği (Vine weevil) ile dertte.
Mücadeleyi erken ve yeterli yapmadım. Prensesimin tadını pek beğendiler namussuzlar. O kısmını gelecek sene daha iyi çözmem lazım.

İşte Clematis texensis 'Princess Diana':

Name:  Clematis texensis 'Princess Diana' 5.JPG
Views: 1809
Size:  50.4 KB

Name:  Clematis texensis 'Princess Diana'.JPG
Views: 1814
Size:  56.5 KB

Name:  Clematis texensis 'Princess Diana' 2.jpg
Views: 2234
Size:  54.5 KB

Name:  Clematis texensis 'Princess Diana' 3.JPG
Views: 1804
Size:  65.1 KB

Name:  Clematis texensis 'Princess Diana' 4.JPG
Views: 1967
Size:  63.5 KB

tturt ve Emine Akman beğendi.
Eski 12-07-2010, 13:20   #915
Ağaç Dostu

Yılmaz Yalçın's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zeki Yağlı Mesajı Göster
Onlara sıra gelmesine az kalmıştı.

Size önce Clematis texensis 'Princess Diana' yı tanıtayım.

Texensis türü clematislein çiçekleri başlangıç ta lale gibi oluşuyor. Daha zarif ve nahif. Çok çok güzeller.

'Princess Diana' ilk diktiğim yerde kendisini yeterince gösteremedi diye yerini değiştirdim. Üç kamıştan çatma askıya aldım. Tabii bir sene gecikti.

Hemen yanında da bir Acer palmatum atropurpureum vardı. İlk sene onun üzerine sarmasına izin vermedim. Ama bu sene beni dinlemedi, ben de ısrar etmedim.

Sanmıyorum başka bir prenses bir Acer'in üzerine böyle güzel uzanmış olsun

Yalnız bu sene başım maymuncuk böceği (Vine weevil) ile dertte.
Mücadeleyi erken ve yeterli yapmadım. Prensesimin tadını pek beğendiler namussuzlar. O kısmını gelecek sene daha iyi çözmem lazım.

İşte Clematis texensis 'Princess Diana':

Eklenti 159763

Eklenti 159759

Eklenti 159766

Eklenti 159767

Eklenti 159762
Elinize sağlık Zeki Bey bu güzelliklerle gözümüz doyuyor ama maşallah diyorum hemenEn çok istediğim türlerden birisi bu tür yani Clematis texensis 'Princess Diana' ve sonbaharda açan kokulu tür olan sweet Autunm

Eski 12-07-2010, 13:38   #916
Ağaç Dostu

Zeki Yağlı's Avatar

İkinci texensis'im Clematis texensis 'Gravety Beauty'.

O da başka ağaçların arasında/arkasında kalmıştı. Ayrıca sırtını da bahçeye dönmüş dışarıya (güneşin geldiği yere) bakıyordu.

Onun da yerini bu sene değiştirdim. Gelecek sene çok daha güzel fotoğraflarını koyabileceğimi sanıyorum.

Size bir iki eski, bir iki de bu senki fotoğraflarından göstereyim:

Eski yerinden:

Name:  Clematis 'Gravetye.JPG
Views: 1490
Size:  54.6 KB

Name:  Clematis 'Gravetye 2.JPG
Views: 1592
Size:  64.0 KB

Yeni yerinden:

Name:  Clematis texensis 'Gravetye Beauty'.JPG
Views: 1969
Size:  62.4 KB

Name:  Clematis texensis 'Gravetye Beauty' 2.JPG
Views: 1652
Size:  68.5 KB

tturt ve Emine Akman beğendi.
Eski 12-07-2010, 13:41   #917
Ağaç Dostu

Zeki Yağlı's Avatar

Alıntı:
Elinize sağlık Zeki Bey bu güzelliklerle gözümüz doyuyor ama maşallah diyorum hemenEn çok istediğim türlerden birisi bu tür yani Clematis texensis 'Princess Diana' ve sonbaharda açan kokulu tür olan sweet Autunm
Yılmaz bey,

Bu özel clematisler tohumdan orijinal gelmezler.

Ya yetişkinini denk getireceksiniz. Ya da seneye çelik deneyeceğiz, ondan sonraki üçüncü senede açacaklar
Selamlar

Eski 12-07-2010, 15:25   #918
Ağaç Dostu

Zeki Yağlı's Avatar

Alıntı:
Zeki Bey,
İşte şimdi ciddi kıskandım. Texensis'leriniz muhteşem. Güle güle büyütün.
Sevgili terra,

Aman kıskanmayın!

Ben sizin benim gibi on seneye kalmadan bizlere çok müthiş bir clematis bahçesi göstereceğinizi biliyorum.

Bu arada belki siz biliyorsunuz ama benim şimdiye kadar rastladığım en müthiş clematis yetiştiricisi Polonya da:

http://www.clematis.com.pl/wms/wmsg.php/

Benim bildiğim perakende satış yapmıyorlar.

Ama bu siteden daha muhteşem ve derli toplu clematis ve diğer sarmaşık sitesi görmedim.

Umarım keytif alırsınız.

Selamlar

Emine Akman beğendi.
Eski 12-07-2010, 20:10   #919
Ağaç Dostu

Terra's Avatar

Zeki bey,haklısınız.
Bahsettiğiniz siteyi biliyorum, dediğiniz gibi toptan çalışıyorlar. Polonya'lıların milli çiçeği Clematis. Çok güzel texensis'ler de satıyorlar. Ben ne yazıkki bunu geçen ilkbahar Polonya'da bir toplantıya gittikten sonra dönüşte öğrendim

Eski 13-07-2010, 11:19   #920
Ağaç Dostu

Zeki Yağlı's Avatar

Jackmanii ve Etoile Violette isim karışıklığı

Bugün sevgili terra dostumuzdan aşağıdaki özel bir mesajı aldım.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Terra
Zeki bey,
Sabah resimlerinize tekrar bakıyordum. Gerçekten çok güzeller, benim bahçem açısından çok ümit verici hislere kapıldım. Bu arada bizim gibi ne bulursak onu değil, seçici davranıp çok guzel türleri bulup bir araya getirdiğiniz için de tebrikler.
Ama, sanırım resimlerin ikisinin isimlendirmesinde bir sorun var. Jackmanii dediğiniz sanırım Etoile Violette, Etoile Violette dediğiniz ise Jackmanii.
Saygılar,
Ben clematislerimin adlarını satın aldıklarımda üzerilerinde gelen etiketlerden hatırlıyorum. Artık gönderenler mi etiketi yanlış yere koydular ben mi karıştırdım bilmiyorum.

Ama sevgili terra'nın haklı olduğunu http://www.clematis.com.pl sitesini inceleyince gördüm.

Kendisini dikkati ve özeni için kutluyorum ve düzeltme imkanı verdiği için teşekkür ediyorum.

Şimdi hemen ilgili mesajlara gidip gerekli düzeltmeleri yapacağım.

Selamlar

tturt beğendi.
Eski 13-07-2010, 16:59   #921
Ağaç Dostu

Terra's Avatar

Bahçede en son açan (4-5 gün oldu) Clematis Miss Bateman oldu.

Eklenen Resimler

Eski 13-07-2010, 17:11   #922
Ağaç Dostu

Yılmaz Yalçın's Avatar

Alıntı:
Bahçede en son açan (4-5 gün oldu) Clematis Miss Bateman oldu.
Çok masum bir beyazBenim clematislerim dinlenmede bir aydır nerdeyseHiç kıpırtı ve sürgün yok şuan..Sağlıklı görünüyorlar gerçi..Clematisleri ilk diktiğiniz yıllarda da sürekli açtılar mı yoksa belli bir yıldan sonra mı bol çiçeklendiler bunu merak ettim?

Emine Akman beğendi.
Eski 13-07-2010, 21:12   #923
Ağaç Dostu

Terra's Avatar

Alıntı:
Çok masum bir beyazBenim clematislerim dinlenmede bir aydır nerdeyseHiç kıpırtı ve sürgün yok şuan..Sağlıklı görünüyorlar gerçi..Clematisleri ilk diktiğiniz yıllarda da sürekli açtılar mı yoksa belli bir yıldan sonra mı bol çiçeklendiler bunu merak ettim?
Yılmaz bey, Clematis'ler her yıl bir öncekine göre daha fazla çiçek açıyor. Bazı cinsler ilkbaharda çok büyük çiçek açıyor, yazın ikinci bir çiçeklenme dönemi daha oluyor, ama bu sefer çiçekleri neredeyse 5'te 1 daha küçük açıyor (örneğin Ville de Lyon). Bazıları ise yukarıdaki beyaz gibi Temmuz sonuna doğru hatta sonbaharda açmaya başlıyor. Hoş kitaplarda geç açıyor denilenler bende erken açtı, erkenciler geç açtı. Sanırım iklime göre huyları da değişiyor.
Sanırım sizin ektikleriniz erkenci türler, yani çiçeklenme döneminden sonra ekmiş olabilirsiniz. Örneğin Montana'lar erken açıyor, Ankara'da Mayıs gibi. Bu sene açmayan Clematis'leriniz varsa bile önümüzdeki yıl bol miktarda çiçeğiniz olacaktır (az önce sitedeki bahçenizi ziyaret ettim Clematisleriniz yerlerini çok sevmiş ve çok güzel açmışlar).

Emine Akman beğendi.

Düzenleyen Terra : 14-07-2010 saat 21:11
Eski 17-07-2010, 13:36   #924
Ağaç Dostu

k_donmez's Avatar

Giriş Tarihi: 24-01-2010
Multi blue, tomurcukta iken tamamen kurudu. Aynen Sayın Yılmaz Yalçın'ın anlattığı gibi.

Eklenen Resimler

Emine Akman beğendi.
k_donmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2010, 16:56   #925
Ağaç Dostu

Yılmaz Yalçın's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi k_donmez Mesajı Göster
Multi blue, tomurcukta iken tamamen kurudu. Aynen Sayın Yılmaz Yalçın'ın anlattığı gibi.
Sevgili Kdönmez,
Demekki bütün multi blue clematislerde görülen bir sorun bu..Nasıl olsa tekrar sürgün verecek oyüzden toprak izasından yukarıya doğru 25 cm kadar bırakıp kalan kısmı budayın..Dibini hafif çapalayıp fungusit verebilirseniz çok iyi olur..

Emine Akman beğendi.
Eski 18-07-2010, 19:08   #926
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-06-2007
Evet benimkide aynen öyle oldu.2.tomurcuğu açarken kurudu.Kestim.Şimdi yeni sürgünde bir tomurcuk daha var.Böyle giderse nasıl yoğun bir çiçek oluşturabileceğim bilmiyorum.

Emine Akman beğendi.
Benol Hazaroğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2010, 19:19   #927
Ağaç Dostu

Yılmaz Yalçın's Avatar

Clematisi ilk aldığımızda saksıya veya toprağa aktardığımız zaman hemen baş kısmını elimizle kopartmamız gerekiyormuş.Bu işlemle clematisin bir süre sürgün vermesi engellenip kök kısmının gelişmesi sağlanıyor ve bitki sağlıklı gelişiyormuş.

ceydoruk beğendi.
Eski 19-07-2010, 18:26   #928
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-06-2007
İmdat 2. sürgünde aynı oldu.O da mı koparılacak.Tam tomurcuk verdi sürgün taptaze idi 1 günde söndü.

Benol Hazaroğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2010, 18:52   #929
Ağaç Dostu

Yılmaz Yalçın's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Benol Hazarolu Mesajı Göster
İmdat 2. sürgünde aynı oldu.O da mı koparılacak.Tam tomurcuk verdi sürgün taptaze idi 1 günde söndü.
Evet hepimizde aynı sorun oluştu..Bence o sürgünü komple kopartın ve atın..Fungusit alıp yapraktan ve kökten uygulayın..Fungusit markasını ''Bir bilene soralım''bölümünde Mine Pakkaner'e sorabilirsiniz.Böylece bizde bilgilenmiş oluruz.

Eski 30-07-2010, 11:08   #930
Ağaç Dostu

uzman16's Avatar

Giriş Tarihi: 10-10-2007
Galeri: 119
Clematislerim

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi uzman16 Mesajı Göster
Beyaz clematisimin her yanı tomurcuk dolu. Birkaç tanesinin bu hafta açmasını bekliyorum. Fazla uzun dalları da 4 farklı yere daldırdım. Birkaç ay içerisinde köklenmesini umuyorum.
Nisan ayında daldırma uyguladığım clematis madame le coultre köklendi. Ana saksının haricinde 2 tane ayrı kök oluştu. Böylece 3 tane oldular. Daldırma yöntemiyle çok kolay köklendiler. Üstelik 2 saksıdaki çiçek bile açtı. Yalnız bu defa açan çiçeklerin boyutları 14 cm. olan eski boyutlarından daha küçük.

Ayrıca snowman77'den aldığım 4 adet clematisin hepsi ( 2 tane ville de lyon, 1 adet multi blue ve 1 adet warzawska nike) gayet sağlıklılar. Hepsinin toprağını değiştirip saksılardaki solucanlardan ve yumurtalarından temizledim. Gübre verdim. Hızla büyüyorlar.

Multi blue geldiğinde hiç yaprağı olmayan bir karış boyunda kuru bir görünümdeydi. Baktım 2 kök, hemen ayırdım. İyi ki ayırmışım şimdi iki saksıdaki de yeşerdi, üstelik birinde 20 cm. boyunda olmasına rağmen tomurcuk oluştu. (Kupkuru görüntüsüne aldanmamak gerekli. )

Bu arada bir arkadaşıma İngiltere'den 4 tane clematis getirttim. Florida siebildii, ville de lyon(2 tane) ve adını unuttuğum iri mor çiçekli ödüllü bir tür. Üzerlerinde etiket yok. Hangisi olduklarını çiçek açmadan öğrenemeyeceğim. Bir tanesi kurudu. Umarım bu değildir. Zira en çok istediğim olan Florida Sieboldii kuruduysa gerçekten üzüleceğim. Köklerine baktım, umut yok gibi ama yine de atmayıp bekleyeceğim. Bakalım hangisi !
Onlar da sürgün veriyor ve hızla gelişiyorlar.

Geçen sene aldığım piilu da kökleri 2 tane olduğunu görünce ayırdıklarımdan. Kardeşim hemen el koydu birine. İyice kurumuştu. Dipten 5 cm. olacak şekilde 2 hafta önce budamıştım. Şu an öyle çok sürgün verdi ki çok güzel görünüyor.

Clematislerim çiçek açtıkça sizlerle paylaşacağım.

Emine Akman beğendi.
uzman16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:16.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024