agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Peyzaj, Bahçe Düzenleme
(https)

Beğeni Düzeni169Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-08-2007, 23:15   #121
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-04-2007
Tek bildiğim bu canlının kelebek **** güve olduğu. Değişim geçiriyor, tırtıl halini bırakıp uçucu bir form almak için o kabuğun içinde. Bir pupa...

A.Şahin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2007, 02:12   #122
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Talmira, hemen Dursban 4 adlı ilacı en yakın zirai ilaç bayisinden alın ve 180 cc/da dozda uygulayın. Bu ilaçmayı gece yapmanız zorunludur. Çünkü bu tür çim yiyen zararlılar gece faaliyet göstermekte. Gerekirse iki uygulama yapınız. Önemli olan ilaçlamayı sulama sonrası yapmaktır. İlacı verince 6 saat sulama yapmayınız.

Bu çok ciddi bir sorun. Bir ara İzmir Urla'da çayır tırtılları bir kaç gün içinde dönümlerce çim yediler ve sonunda tarım il müdürlüğü ekipleri mücadele için bakmaya geldi .

Çiminizde her zamankinden fazla kuş varsa bu da size bir uyarı olsun. Çime kuş inip kalkıyorsa ben önce hemen gidip diplere bakarım, toprağı kazarım, kontrol ederim.

Talmira bu arada sizi de tanımak isteriz, yeni gelen arkadaşlar başlığında kendinizi kısaca tanıtırsanız seviniriz.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2007, 09:01   #123
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Feyzan, sizin çiminiz de sanki üzerinde birşey kalıp yakmış görüntüsünde. Çizginin genişliğini bilmiyorum ama , bana sanki şeffaf hortum çimde sıcakta, güneşte unutulmuş gibi geldi. Ya da içinde kimyasal olan bir kova ağzından veya altından akıtarak fark edilmeden taşınmış gibi. Ancak bir ucundan zararlı girip diğer ucundan çıktığını hiç düşünmüyorum. Bunu yapacak zararlı köstebek olur o da belli noktalarda kabartılar oluşturarak ilerler.

Kısaca tedbir olarak yanık bölgeyi bol su ile yıkayın. Bu arada şeridin genişliği nedir? En kötü şartlarda yaz sonu bir üstten tohumlama ile görüntüyü düzeltiriz.

Eski 07-08-2007, 09:45   #124
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Eğer bu varsayımlara hayır diyorsanız şu anda benim de aklıma gelen başka birşey yok. Böyle bir izi çimde unutulmuş şeffaf hortum ve naylon bir örtü sonucu oluşan yanıkta gördüm.

Eski 08-08-2007, 10:49   #125
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Bence buraya birisi bir bidondan veya demlikten kaynar su, tuzlu su veya yoğun gübreli su dökmüş olabilir. Bir düşüncemde fantazisini tatmin etmek isteyen bir canlı idrar denemesi yapmış olabilir. Her halukarda dökülen her neyse ahenkli yapmış ;d.

Ama ağırlıklı görüşüm; Mine hanımın görüşüne paralel olarak, kovayı boşaltmak adına işin kolayına kaçan birinin süzgeçli kovayı süzgeci çıkmış bir halde içerisindeki sıvıyı çim üzerinde gezdirerek boşaltmasıdır.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2007, 11:03   #126
Ağaç Dostu

Söylemek istemiyorum ama yinede aklıma diğer ihtimal geliyor: Yoğun alkol almış birisinin çimleriniz üzerinde kötü bir idrar denemesi ihtimali üzerinde durmanız daha uygun düşer zira çimi kaldırdığınızda alttan çıkan büyük noktalar şeklindeki beyaz oluşumlar asidik reaksiyon nedeniyle çürümeyi gösteriyor.

Eski 08-08-2007, 14:46   #127
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-12-2006
Salyangoz izleri bu kadar kıvrımlıdır ama bu kadar geniş değildir.

Bence sürüngen ve salgısı olan bir hayvan.

Merak içinde bizler de bekliyoruz.

sukranayalp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2007, 15:14   #128
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Benzin veya mazot bu tip etkiler yapabilir. Bir damlası 6-8 cm genişliğe kadar kuruma oluşturabilir.
İzlerin sinüsoidal yapısı, elde taşınırken sallanan bir bidonu veya betona geldikçe yön değiştiren bir hayvanın bırakacağı izi hatırlattı.

İzler evin duvarında bitiyor veya başlıyor, diğer ucu nerede?

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2007, 16:05   #129
Ağaç Dostu

O zaman nanelerin olduğu yerden gelen bir hayvan ihtimali yüksek. Bir bel küreği ile izin olduğu yeri kesip, altında tünel var mı bakabilirsiniz. Çünkü çimlerin kökleri hava almış ve kurumaya yol açmış olabilir. Tünel kazarak ilerleyen hayvan, deponun orada çıkış bulamayınca, aynı kanaldan geri dönmüştür. Fakat Mine Hanım'ın dediği gibi köstebek olsa, toprakta kabartılar olması gerekirdi. Farklı bir hayvan olabilir.

Eski 08-08-2007, 16:25   #130
Ağaç Dostu

Kimyasal bir etkiden çok, hayvan toprağın altında tünel açtığı için, hava alan çim köklerinin kuruyacağı geliyor aklıma. Fikrimce toprağın altına baktığınızda 6 cm genişliğinde bir delik bulacaksınız. Konumuda yüzeyden 5 cm kadar aşağıda olacak ki, kurumaya yol açmış olsun.

Eski 08-08-2007, 21:16   #131
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

O beyaz lekelerden de daha net ve daha yakından bir fotoğraf da çeker misiniz gidince?

Eski 08-08-2007, 23:51   #132
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2007
Galeri: 53
Çok ilginç bir durum. Merakla sizleri takip ediyorum.

Buket Aknar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2007, 01:15   #133
Ağaçsever

ekip2004's Avatar

Giriş Tarihi: 25-07-2007
Resimdeki zararlı Loxotege sticticalis(çayır tırtılı)arkadaşın yazdığı gibi pupa döneminde,bacillus thuringiensis 150gr/da veya %5 carbaryl toz önerebilirim.chlorpyrifos ethyl 480gr/lt zararlı için çok iyi netice verecek olmasına rağmen(toprakta yoğun fümigant etkiye sahip)yaşam mahallindeki tüm toprak faunasını tahrip edeceğinden,fitotoksitesinden dolayı bence mecbur kalınmadıkça kullanılmamalıdır.

ekip2004 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2007, 08:33   #134
Yeni Üye

ziroo's Avatar

Giriş Tarihi: 27-03-2007
aynısından bende istiyorum :)

Merhaba arkadaşlar. Bu görüntü kesinlikle bakteri, mantar, böcek **** hayvanın neden olduğu bir problem değil. Resimleri büyülterek yakıncan inceledim. BU kesimdeki bitkiler fotosentes yapamadıkları için böyle olmuşlar. BU gibi etkileri üzerinde kalan bir cisim neden olabilir. Böyle bir şey içinde en azından 3-4 gün gereklidir. Bu ve benzeri daha önce çok başıma geldi. Özellikle büyük tabanlarla ile sulanan futbol sahalarında birkaçgün unutulan bir hortum aynen bu şekilde bir görüntü oluşturur. Özellikle bitki türnün lolium perenne olduğunu tahmin ediyorum ki oda gölgeye oldukça hassasdır. Evet bence bu unutulan bir hortum.. :

ziroo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2007, 11:59   #135
Ağaç Dostu

ogzhn's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2007
Hortum ihtimali yok! gübre veya kimyasal madde değil!böcek veya bir sürüngende değil! diyorsunuz peki ne o zaman diyorum ben?lütfen bir an önce bulun ve bize söyleyin! umarım bulursunuz

ogzhn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2007, 13:54   #136
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Hala anlayabilmiş değilim sayın Feyzan, başka fikri olan arkadaşımız varsa bunu tartışıp değerlendirelim. Özellikle profesyonellerden görüş rica ederim.

Eski 13-08-2007, 15:53   #137
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-04-2007
Mine Hanım saygılar.ben sıze bir konuda danışmak istedim.bizlerde çoğu arkadaşımız gibi bahcemızı itina ile çimledik ve kontrol altında tutuyoruz tabi amatörce ;sizden ricam, bütün forumu okudum ve direk sizden yüzdeleri ile izmir seferihisar bölgesinde uygulayabileceğim çim tohumu karışımı konusunda yardım etmeniz.Eger tohum isimleri ve yüzdeleriyle bize bir karısım tavsiye ederseniz(Lolium perene %25 Poa pratensis%30...... gibi ) cok memnun olurum.birde bana daha cazip gelen tekno çim adı altında üretilen hazır çimler şu sıralar Tekirdağ'da üretilen ve Balçova Belediyesinin yeni yeşil alan çalışmalarında kullandığı çimlerin karışımı web sitelerinde(www.teknocim.com.tr) mevcut ve fiyat olarakta baya uygun ve zahmetsiz bu çim bölgemiz için uygunmudur?yardımlarınız için minnettarız,Saygılar.Burak Asun.

asun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2007, 20:06   #138
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Asun hoşgeldiniz. Öncelikle kendinizi bize kısaca tanıtmanızı rica ederim. Bunun için yeni gelen arkadaşlar başlığını kullanabilirsiniz.

Çim yapacağınız alanı ne amaçla kullanacaksınız? Konutsa yaz-kış yaşayacak mısınız? Su durumunuz nedir? Suyunuzda yörede yaygınlaşmaya başlayan tuz sorununuz var mı? Toprağınızın yapısı nedir? Denize yakın mısınız?

Kendinizi bize tanıtınca bu soruları da cevaplarsanız size daha kolay yardımcı olurum.

Eski 20-08-2007, 13:52   #139
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Hastalık olmadığı sürece ilaç kullanmayın. Hastalık belirtisi gördüğünüz anda dezenfektan uygulayınız. Turfseti yoğun kullanım ve stres şartlarında uygulayınız. Hiçbir uygulamanın etkisi sürekli değildir. Örneğin Turfset'i 15 gün ara ile iki kez uygulayınız.

Eski 20-08-2007, 23:56   #140
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Guler Mesajı Göster
...
Ön bahçedeki çimlerde hastalık başlamış, yer yer çiçek bozuğu gibi olmuşlar. Bu aylarda genelde biraz bozuluyordu ama hiç böyle olmamıştı. Numune getirdim ziraata soracağım, bana kökten ayrılma hastalığı gibi geliyor ama inşallah yanılırım. ...
Guler kökten ayrılma hastalığı diye bir hastalık yoktur. Sanırım bir durum tarif etmek istediniz. Çim hastalıkları ile ilgili başlıkta fotoğrafla birlikte detaylı açıklarsanız yardımcı olabiliriz. Ziraattekimeslektaşlarımız da fikirlerini açıklayınca onları da yazınız.

Eski 21-08-2007, 00:26   #141
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Sayın Mine Pakkaner,
Bahçemde aşağı yukarı bir dönüme yakın çim alan var. Bu sene beşinci sene.
Her sene bu ayda görünümlerinde biraz bozulma oluyordu. Ben de telafi etmek için vitamin takviyesi yapıyordum. Geçen sene de bu şikayetim başlamıştı, aldığım numuneyi Mısır çarşısındaki İstanbul Tohum'a götürdüm.(Çimleri ekerken tohumları oradan tedarik etmiştim) Bana çim kökten ayrılıyor dediler. Yani, çim çıkıyor ama üst kısım yeşil altta kuruma var. Yosun filan yok. Bu yayılabilr, o zaman da çok kötü olur dediler. Ben de hemen aeratör çektim. Bütün dipte olan ölü kısımı temizledim ve hava alması için diren ile yer yer delikler açtım. Elimde Asroy çim gübresi vardı, sulandırarak bütün çime pompaladım. Kışın da çimin üzerinde bulunan kara kök kuvvetlendirici gübre attım. Baharda aldığım sonuç güzeldi.
Bu hafta çimleri incelediğimde 10-15cm çapında çimsiz alanlar gördüm. Aynen çiçek bozuğu gibi. Oralarda hiç çim yok, resmen kurumuşlar.
Bahçe otomatik sulama ile sulanıyor, takip ettim, herhangibir olumsuzlık yok.
Zannederim bu bir hastalık, yayılır mı diye merak ediyorum.
İlginize çok teşekkür ederim.
Saygılar.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2007, 00:34   #142
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Bu başlığı dikkatle okursanız mantari hastalıklarla nasıl başedeceğinizi bulacaksınız.

Eski 21-08-2007, 00:47   #143
Moderatör

Güler's Avatar

Teşekkür ederim. Hemen okuyorum.

Eski 22-08-2007, 17:37   #144
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-08-2007
Yaklaşık bir hafta önce bahçemizdeki çimlerde yüzlerce küçük sinek oluştu...sebebi ne olabilir? ne şekilde önlem alabiliriz?

AyseHandan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2007, 19:00   #145
Ağaç Dostu

Hoş geldiniz AyseHandan

Sorularınıza cevap alabilmeniz için kısace kendinizi Yeni gelen arkadaşlar başlığında tanıtmanız, düzgün Türkçemizin kullanımına dikkat etmeniz ve profil bilgilerinizi sağlıklı bir şekilde doldurmanız gerekiyor. Siz bunları gerçekleştirince konu hakkında bilgisi olan arkadaşlarımız size cevap vereceklerdir.

Tekrar hoş geldiniz.

Eski 24-08-2007, 12:28   #146
Moderatör

Güler's Avatar

Sevgili arkadaşlar,
Çim hastalıkları ile mücadele konusunda sitemizde yazılan bütün yazıları okudum, notlar aldım. Sayın noname3343'e katılıyorum; çimin mi var derdin var. Ama yine de bırakamıyoruz. Benim de çimim ile derdim büyük. Şimdi sizlerden öğrendiklerimi tatbik edeceğim. Getirdiğim numunelerden daha cevap alamadım. Resimlere baktığımda hıh benim çimde de bu var diyorum ama en yakını sayın swing'in çimindeki hastalık gibi görünüyor.
Sayın Feyzan'a çok teşekkür ederim. İlaçlar konusunda bizlere çok yardımcı oldu. Hiç olmazsa neyi nereden bulabileceğimizi öğrendik.
Ermansayman siz hastalığınızı atlattınız galiba darısı bizlerin başına.
Sayın Mine hanıma sukranayalp ve fmt79'a teşekkür ederim.
Sn.feyzan'ın çim neticesini de merakla bekliyorum.
Saygılar.

Eski 27-08-2007, 19:25   #147
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Son günlerde çimlerinde biz de dahil, sorun yaşamayan yok gibi. Son iki haftadır iki günde bir temizlememe rağmen çok sayıda ayrık otu var. Neyse ki ot temizlemeyi seviyorum Ekteki fotoğraftaki ayrık otu gibi uzayarak giden mavimsi renkte bir ot. Bu bir çim türü müdür acaba yoksa yabani ot mudur? Özellikle sararan bölgelerde yoğun olarak çıkmış.
Name:  27agustos 003.JPG
Views: 12769
Size:  69.3 KBName:  27agustos 006.JPG
Views: 13442
Size:  67.5 KB

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2007, 22:51   #148
Moderatör

Güler's Avatar

Benim çimlerimde de çok miktarda su otu denen bir ot çıkıyor (belki fazla sulamaktan) bazen de yoncalar oluyor, geniş yapraklı otları öldüren (yoncalar gibi) ilaçları, su otu için de kullanabilirmiyim? Gerçi şimdi bunu yapmayı düşünmüyorum. Önce şu dezenfektan ile ilacı yapayım bakalım çimi kurtarabilecekmiyiz?

Eski 28-08-2007, 21:21   #149
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Yan bahçeye bakan çocuğa gösterdim. "Ayrık bunlar abla sök hemen bunları " dedi. Ben de bugün büyük bir zevkle söktüm hepsini (Uzantıları yarım metre olanları vardı.)

Karabalık beğendi.
limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-08-2007, 22:44   #150
Ağaç Dostu

Köpek Dişi Ayrığı (Cynodon dactilon), Bermudagras

Eklenti 19550

Bu ayrığı koparmakla yok edemezsiniz. Monsanto firmasının bir total herbisiti olan Roundup'ı alıp tavsiye edilen dozun iki misli dozunda bitkiyi çevresindeki bitkilerden ayırıp (50 cm uzunlukta olanlarıda) yapraklarına bu ot ilacını fırça ile sürmek kaydıyla tek tek uğraşacaksınız ancak kesimlikle otu koparmayın eğer koparırsanız daha fazla çoğalmasına yardımcı olursunuz. Bütün bahçenizde bu şekilde dolanın derim azar azar yapmalısınız. Yok eğer bahçenizin tamamı bütün bu bitkiyle kaplanmışsa o zaman yapacak bir şey yok demektir o ot ilacını tüm bahçeye atıp bahçenin kurumasını beklemelisiniz. Köpek dişi ayrığı hem toprak üstünden hemde toprak altından ilerler. Kopardıkça toprak altındaki boğumlardan kardeşlenir. O nedenle ot ilacını yapraklarına sürdüğünüzde sistemik etkisiyle ta köklere ve rizomlara kadar işler ve kurutur.

Aslında harika bir çim çeşididir çiğnenmeye, susuzluğa, olumsuz koşullara oldukça dayanıklıdır. Sanırım bir diğer adı da bermuda çimi. Ancak kışın kuruduğu için ve birlikte olduğu çimi tamamen ele geçirdiği için sevilmeyen bir tür. Bu bitkiyi koparsanız dahi kesinlikle parçaları bahçenize veya yakın çevrede toprak bir alana atmayın. Zira 6 ay güneş altında kup kuru olsa bile suyu görür görmez çimlenir ve sürgün verir. O nedenle koparılan parçalara dahi dikkat etmek zorundasınız. İlacı sürerken de çimlerinize sürmemeye dikkat etmenizi öneririm zira ilaç yeşil değidiği her şeyi öldürür.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:07.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024