agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Peyzaj, Bahçe Düzenleme
(https)

Beğeni Düzeni169Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-09-2013, 19:00   #691
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-10-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Güler Mesajı Göster
Hocam hoş geldiniz.

Sayın seyyah69, başlığa bakamadığım için bana sorduğunuz soruyu okumamıştım.
Sizin çim alanınız küçük, ben de yerinizde olsam yeniden yapardım.
Ot öldürücü ilaç yapmaktan çekiniyorsunuz galiba, ama ilacı pompa ile mümkün mertebe aşağıdan ve diğer bitkilere sıçramayacak şekilde yapabilirsiniz.

Benim 1000 metre karelik çim alan içinde 2 tane oya ağacı, bir tane japon lalesi çalısı var, etrafında da berberislerden bir çit. Ot öldürücüyü kullanırken bu alanlara çok yaklaşmadım ve sıçratmadığım için ağaçlara bir şey olmadı.
Ot öldürücü ilaç, ilacı yaprağından alarak köküne ulaştırıyor, topraktan almıyor. Ama tereddütünüz varsa yine de hocalarımıza danışın.
Teşekkür ederim,Uygulama sonucuna dair farklı değerlendirmeler olduğundan tereddüt ediyorum ancak ilaçlamadan başka çare olmadığından denemeye değer buluyorum. İlaçlama sonrasında soğuklar başlamadan zemin temizliği yapıp doğrudan tohum atıp üzerine kapak yapmayı düşünüyorum ilave bir çapalama veya belleme işlemi gözümü bayağı korkutuyor birilerine faydası dokunur unuduyla sonuçları buradan paylaşırım...
Kalın sağlıcakla

seyyah69 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2013, 22:02   #692
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-04-2009
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi GürayKaya Mesajı Göster
Sayın Nuri Murvet,

Mevcut durum ve bilgilerle peyzaj firmasına kızmakta haklısınız fakat işin aslı biraz farklı. Yeni aldığımız bahçeye yaptırdığımız prefabrikte 1 yaşındaki oğlumuz ile çimlerin üzerinde zaman geçirmek için çok kısıtlı zamanımız vardı. En azından Eylül-Ekim aylarında bahçeyi kullanabilmek için çimlendirme işlemi için acele ettik. Firma tüm riskleri bize anlattı ve biraz daha beklememizi tavsiye etti, fakat biz hemen olsun istedik.
Benim buraya yaşadığım problemleri yazmamın ve tavsiye istememin asıl sebebi çimde yaşanan problemler ve müdahale yöntemleri hakkında tecrübe edinmek. Sonuç olarak er **** geç çimlerin bakımı benim sorumluluğuma geçecek.
Yapmış olduğunuz tavsiye ve yorumlar için çok teşekkür ederim. Anladığım kadarıyla peyzaj firması yine de çok tecrübeli değil. Çünkü mantar ilaçlaması gibi bir düşünceleri yok. Tavsiyenize uyup ilaçlama yaptırıp hastalık giderildikten sonra gübreleme yaptıracağım. İlk mesajınızda yazmış olduğunuz ilaç karışımının oranlarını 600 m2 için verebilirmisiniz. Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Merhaba sayın GürayKaya,

Bahçenizde yaşanan sorunlarla beraber erkenden tecrubeler kazanıyorsunuz. Umarım sorunlarınız kısa sürer ve başarılı olursunuz.

Bahçenizde yaşadığınız sorunlarla ilgili kimyasal ilaç tavsiyelerini yapmaktan her zaman uzak durmaya özen gösteririm. Sonuçta adı üstünde kimyasal, doğal çevreye zarar veren bileşik maddeler.

Kullanılacak ziraii ilaçların Firmanın tavsiye ettiği, Kullanma şekli, Uygulama şekli, Kullanma dozu ve diğer ilaçlarla karışabirlilik durumunu dikkate alıp kullanmaya özen gösteriniz.

TACHIGAREN 30 L de çökerten hastalığı için etkili bir ilaçtır. Captan ve mancozep de olabilir. (Bitkisel menşeili sıvı haldeki humik asitle) le beraber kullanımı ilacın etkisine olumlu yönde katkısı olup ayrıca toprağın özelliklerinide geliştirir.

İlaçlama dozu bahçenizin alanınla ilişkili olması ile beraber ilaçlama yapacağınız ilaçlama pompasının kapasitesi ile de ilgilidir. 15 litrelik ilaçlama pompası için 20cc- TACHIGAREN 30 L +50cc humik asit = Captan yarım çay bardağı + 50 cc humik asit olarak kullanabilirsiniz.

Bahçenizdeki çim alanın hastalıkla mücadelesinden sonra seyrek ve geniş olarak kelleşen bölümlerine ara ekim yapmalısınız.

Nuri Murvet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2013, 23:06   #693
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-07-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi noname3343 Mesajı Göster
Bahçemde durup dururken daire şeklinde, bölge bölge çimlerim kurumaya başladı.Bu neden kaynaklanıyo olabilir? ilk olarak küçük bir bölgeden başlayıp yavaş yavaş genişliyor ve bahçenin çeşitli yerlerinde aynı durum söz konusu
fotoğraf koyarsanız daha iyi yardımcı olabiliriz.kökçürüklüğünden olabilir.
lokal ve yakın resim koyun lütfen...

Bilge Kerem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2013, 08:00   #694
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Günaydın sevgili Bilge Kerem, agaclar.net'e hoş geldiniz.

Yeni üye olduğunuzu farkettim, umarım Forum Kullanma Kılavuzunu okumuşsunuzdur.

SIK SORULAN SORULAR / FORUM KULLANMA KILAVUZU - agaclar.net

Üyemiz noname3343, yukarıda alıntıladığınız soruyu 13.05.2007 senesinde sorarak başlığımızı açmış. Akabinde yüklediği fotoğraflara bakarak da arkadaşlarım da hocalarımız da sorun hakkında görüş bildirip, önerilerde bulunmuşlar.

Sizin alıntıladığınız mesajı okuyunca, insan sanki yeni bir mesaj yazılmış hissine kapılıyor.

Rica etsem, biraz daha dikkatli davranabilir misiniz? Arkadaşlarımızı yanıltabiliriz.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2013, 11:57   #695
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-05-2010
Doğa dostu arkadaşlarıma merhaba,
Uzun bir Apartman hayatından sonra izmir güzelbahçe ilçesinde bahçeli evimize mayıs ayında nihayet taşındık 150-200 metre kare arası bir bahçeye sahibim, hazır rulo 4 mevsim tabir edilen çim yaptırdım kenarlara da limon selvi koydum, sulamayı el ile geceleri yapmaktayım bu yaz başında bir kere organik toz gübreyi el ile serpme şekilde yaptım, düzenli çimleri kendim bana ait çim biçme makinası ile biçmekteyim 3 hafta önce de komşularda uçuşan kelebekleri görünce bende hemen ''SARBAN 4 '' alıp ilaçlama yaptırdım ama tekrarlamadım ilaçlamayı ve 1 hafta öncesine kadar herşey mükemmel iken uçuşan kelebekleri benim bahçem de de gördüm ''eyvah'' dedim ve çimleri inceleyince yeşil yeşil kımıl kımıl çayır kurtlarını gördüm, dün pazar günü olduğu için açık bir zirai ilaç satan yer bulamadım için komşularımdan yardım istedim ve onlarda olan '' Kung-fu 4 '' ilacını gece yarısı önce iyice sulayıp sonra sırt pompası ile çok iyi ilaçladığımı düşünürek tamamladım ama sabah uyandığımda kurtların hala yaşadığını gördüm panik halinde elimle öldürmeye başladım ama elle olacak gibi değil di
Şimdi bu gece sizlerin önereceği bir ilaç ile tekrar bir ilaçlama yapsam olur mu?,
ilaçlama sonrası yapmam gerekenler nedir?
bu konuyu tek tek okudum ama kafamda hiçbirinin sırası oluşmadı açıkcası, turf set, dezenfektan uygulaması, gübreleme gibi konular..Kısacası yardım ve önerilerinizi acil olarak beklemekteyim..Herkese saygılar

Aysis beğendi.
funtay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2013, 20:36   #696
Ağaç Dostu

Aysis's Avatar

Giriş Tarihi: 05-07-2010
Eşim çimlere çok düşkün. Onları formda tutmak için yapamayacağı yok.
Bu yıl Mart ayından beri yazlığımız ve hobi bahçemizdeki çimleri adam etmek için epeyce uğraştı. Bir kısmını yeniledi. Tam güzelleştiler havalar ısınmaya başladı. Ve doğal sonuç bizim çimler de bozulmaya.

Hemen sitemize başvurup bu konu ile ilgili ne kadar yazı varsa hepsini okudum. Hobi bahçemizdeki Çim yaptığımız yerlere daha önce bahçeye vermek için gübre getirtmiş ve döktürmüştük. Sonra dağıtım buradan olmuştu. Çimlerde de sararmalar ve yer yer kurumalar olunca mantardan şüphelenip mine hanımın anlattığı biçimde mücadelemizi yaptık. Ama ne çare sararmalar ve kurumalar giderek artıp temelli kurumaya kadar vardı.

Eşimin morali doğal olarak çok bozuldu. Ne zamandır kara kara düşünürken dün öğleden sonra çapa makinesini çıkarıp çim alanını çapalamaya başladı. Toprağın altını üstüne getirip yeniden çim yapmaya karar verdi. Ben alanın bir kısmını yapma ben elimle çapalayayım belki başka bir durum vardır dedim.Name:  1375153_755511321141501_1304283839_n-800.jpg
Views: 2036
Size:  72.5 KB

Name:  580751_755511367808163_205335260_n-800.jpg
Views: 2399
Size:  73.0 KB

Ve çapalama başladım bir de ne göreyim. Kahverngi pupa şeklinde oluşumlar
tam olarak çimlerin köklerine yakın yere konuşlanmış hareket halinde idiler. Hemen hemen 2*4 m2 alanda 20 kadar buldum göremediklerim olabilir. Bu arada bazı gri renkli tırtıllar da aynı bölgeler de vardı.
Name:  1424415_755511341141499_1281115671_n-800.jpg
Views: 2140
Size:  55.1 KB
Name:  536937_755705224455444_1087321589_n-800.jpg
Views: 2199
Size:  65.0 KB
Name:  1452134_755714477787852_1595986778_n-800.jpg
Views: 2206
Size:  39.6 KB

Tahminim bizim çimler koca yaz mantar tedavisi gördüğü halde aslında kurtlanmış. Artık çim diye bir şey kalmadı.Şimdi toprağı güzelce çapalayıp yeniden çim dikmeden önce bu hastalığın etkilerinden kurtarmak için ne yapmamız lazım. Yardım ve önerileriniz bizi aydınlatacak. Şimdiden teşekkürler

Aysis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2013, 23:31   #697
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-10-2011
Madem en başa döndünüz, başlangıç için toprağınıza %15 kadar kum karıştırmanızı tavsiye ederim. Mevcut ve olası toprak altı zararlıları için farklı üreticilerin aynı etkin maddeye sahip Korban, Dursban, Killban gibi ilaçlarından biri ile ve toz haliyle toprağınızı ilaçlayınız. Ne tohum ekiminde ne de sonrasında hayvansal gübre kullanmayınız. Alanınız fazla büyük değilse ve maddi imkanınız el veriyorsa çim alanlarınızda drenaj uygulamasına gitmenizi öneririm.

s.serdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-11-2013, 16:40   #698
Ağaç Dostu

Aysis's Avatar

Sayin s.serdar ilginize teşekkür ederim. Bu gun elimizde aslinda var olan dursban ile guzelce ilacladik. Birkac gun sonra tekrar ilacliyacagiz ve toprağı karistiracagiz. Eşim 15 gun sonra ilaci tekrarlayip biraz daha beklemeyi düşünüyor. Belki subat ayina kadar topragi dinlendirip kimyasal gubre ile guclendirdikten sonra cim ekmeyi dusunuyoruz
Umarim basarili oluruz

Eski 01-11-2013, 23:05   #699
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Aysis Mesajı Göster
Sayin s.serdar ilginize teşekkür ederim. Bu gun elimizde aslinda var olan dursban ile guzelce ilacladik. Birkac gun sonra tekrar ilacliyacagiz ve toprağı karistiracagiz. Eşim 15 gun sonra ilaci tekrarlayip biraz daha beklemeyi düşünüyor. Belki subat ayina kadar topragi dinlendirip kimyasal gubre ile guclendirdikten sonra cim ekmeyi dusunuyoruz
Sayın Aysis.

İlaçlamayı bir kaç gün aralıkla yapmanız bence gereksiz. 15 gün ara en iyisi. Bu tür ilaçların etkisi bir hayli uzun. İlaçlama yaptıktan 24 saat sonra çok hafifçe sulayıp nemlendirmeniz yerinde olacaktır. Bu işlem hem dursban'ın daha etkili olmasını hem de varsa yabani ot tohumlarının çimlenip kendilerini göstermesine zemin hazırlayacaktır. Yabani ot çıkışı olduğu taktirde herbisit uygulaması yaparsanız baharda çim ekmek için temiz ve sağlıklı bir alanınız olur.

Saygılarımla.

selc beğendi.
Eski 03-11-2013, 12:16   #700
Ağaç Dostu

Aysis's Avatar

Teşekkürler dediğiniz gibi yapalım. Haklısınız böylece yabancı otlar da disipline edilmiş olur.

s.serdar beğendi.
Eski 11-03-2014, 18:06   #701
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-08-2013
İlkbaharın artık iyice yaklaştığı bugünlerde çim bakımı için yapılabilecekleri araştırırken forumda yazılanlardan toparladığım aşağıdaki gibi bir ilaç/gübre kombinasyonu oluşturdum. Geçen yıl bahçemde karşılaştığım kurt/kelebek sorununa da daha erken müdahale etmek için iyi olacağını düşünüyorum.
Sizlerin yorumunuz nedir? Bu kombinasyonun uygulanması uygun mudur sizce? Eğer öyleyse ne şekilde uygulamalıyım? Ayrıca bunları İzmir'de nereden temin edebilirim ya da bu tip malzemeler satan bir internet sitesi mevcut mudur?
Yardımlarınız ve yorumlarınız için çok teşekkürler. Herkese yemyeşil bir ilkbahar dileklerimle.

Kelebek ve kurtlar için : Dursban (Korban) 4 / 25 W
Dezanfektan: Huwasan
Gübre : MAP
Çim aktivatör : Green-Set

irfanguder Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2014, 12:21   #702
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-03-2014
Öncelikle merhabalar aranıza yeni katıldım. Çim hakkın da pek bilgiye sahip değilim yanlışımız olursa affola benim bi sorum olacak kayınpederim bahçe işlerine çok meraklıdır geçen sene yaklaşık 30 metre kare alanı çimlendirmek istemiş fakat işçilerin hiç bilgisi olmadığı için tohumu fasülye gibi sıraya ekmişler aralarda 3 er cm boşluk var ve çok kötü bi görüntü var şu an bahçede bi kaç biçimden sonra ara ekiğmde yapıldı ama durum hala kötü. önerileriniz nelerdir acaba nasıl düzeltebiliriz bu bahçeyi ?

ahmetdemirkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2014, 12:24   #703
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-06-2010
Arkadaşlar bahçemin çimlerinde yoğun miktarda yosun oluşmuş. Tırmıkla bi temizlik yaptım ama bitiremedim. Bakır sülfat ve amonyum sülfatını birlikte uygulanacağını okudum internetteki araştırmalarımdan. Nasıl yapmam gerektiği hakkında ayrıntılı bilgi bulamadım. Bakır sülfatı toz halinde gübreye mi karıştırcam yoksa ilaç olarak hazılayıp spreyleyerek mi kullanıcam?
Bugün hava kapalı uygulamak istiyorum geç kalmadan.

mavisedir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2014, 23:24   #704
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mavisedir Mesajı Göster
Bakır sülfatı toz halinde gübreye mi karıştırcam yoksa ilaç olarak hazılayıp spreyleyerek mi kullanıcam?
Suyla karıştırıpi atılacak alanın büyüklüğüne göre spreyleyerek ya da pulvarizatörler atmak uygun olacaktır. Karışımın oranını biliyor musunuz?

Eski 09-04-2014, 09:36   #705
Ağaç Dostu

Karışım oranını bilmiyorum sayın s.serdar. 8 litrelik bir ilaç pompası var onunla yapacağım. Buna göre bir miktar söyleyebilir misiniz?

Çimlere bunu uyguladıktan sonra hemen peşinden mi yapacağım gübrelemeyi ? Gübrelemenin peşinden bol sulama yapılınca ilacın etkisi gitmez mi ?

Eski 11-04-2014, 08:39   #706
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-07-2013
Arkadaşlar herkese merhaba. Benim yeni bir sorunum var ve size danışmak istiyorum. Bahçede balkonun altindaki taşları sökerek oraya su yalıtımı yapıp üzerinede 20cm toprak doldurdum. (Daha fazla toprak koyamiyorum) Sonrasinda ise bütün bahçeye çimi ektim. 5 ay sonra bütün çimler yemyeşil olmasına rağmen dolgu toprak olan yerde sararmalar mevcut. Ne yapabilirim. Şimdiden önerileriniz için teşekkürler. Name:  uploadfromtaptalk1397198596804.jpg
Views: 1975
Size:  58.9 KB

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

dogus06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2014, 18:57   #707
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mavisedir Mesajı Göster
Karışım oranını bilmiyorum sayın s.serdar. 8 litrelik bir ilaç pompası var onunla yapacağım. Buna göre bir miktar söyleyebilir misiniz?

Çimlere bunu uyguladıktan sonra hemen peşinden mi yapacağım gübrelemeyi ? Gübrelemenin peşinden bol sulama yapılınca ilacın etkisi gitmez mi ?
Sayın mavisedir.

Çim için amonyum sülfat gübresinin pek yeterli olacağını düşünmüyorum. bunun
yerine kompoze gübre kullanmanız daha yerinde olacaktır.

Eğer elinizde hazırda amonyum sülfat varsa önce bunun kullanınız. Amonyum sülfatın çimleri yakıp sarartmaması için gübrelemeyi takiben bolca sulamanız iyi olacaktır. Gübrenin çim yaprakları üstünde fazlaca kalmasına müsaade etmeyin.

Gübreleme ve bolca sulama işlemi tamamlandıktan sonra bir kaç gün bekleyip çiminizi yine bolca suladıktan sonra bakır sülfat uygulamasına geçmenizi öneririm. Eğer Bakır sülfatı ambalajlı aldıysanız ambalajında tarif edilen oranda suyla karıştırın. Eğer açıktan kilo ile aldıysanız % 2 lik solüsyonun yeterli olacağını düşünüyorum. 8 litrelik pompa için yaklaşık 160 gr. toz bakır sülfatı 8 litre suyla karıştırınız. İlaçlamadan sonra bir kaç gün sulama yapmayınız ki ilaç etkili olsun. Hava durumunu da takip edip, ilaçlamadan sonra bir kaç gün yağmurun yağmayacağı günler tercih edin.

Saygılarımla.

mavisedir beğendi.
Eski 11-04-2014, 19:50   #708
Ağaç Dostu

Çok teşekkür ederim Sayın S.serdar.

Amonyum sülfat elimde vardı, artık ikinci gübrelemeyi kompoze gübreyle yaparım.Bakır sülfatı açık aldım, aldığım satıcının da pek bir bilgisi yoktu. Hava durumunu kontrol edip hemen uygulamaya geçeyim.

Eski 13-04-2014, 17:53   #709
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-05-2013
Merhaba değerli dostlar,
Çim alanımda baharın gelmesiyle yoğun yabancı otlar farkediyorum. Resimlerini aşağıda eklediğim bu otların çok yoğunlukla ve görebildiğim kadarıyla tohum bırakıp çabuk çoğalıyorlar, bu otların mücadelesi için kullanabileceğim bir herbisit önerebilir misiniz ?
Bu arada uzman arkadaşlardan bu yabani ot türünü bileniniz var mı ?
Çok teşekkür ederim,
Saygılar,
Serkan Demir

Düzenleyen malina : 12-06-2014 saat 14:06 Neden: Fotoğrafları foruma yüklemelisiniz.
Serkandemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2014, 14:43   #710
Ağaç Dostu

Yosun için amonyum sülfat ve bakır sülfat uygulamasını yaptım. İlacı iki gün önce yaptım, bugün çimlerde sararmalar başlamış

Normal midir bu durum ? Çok canım sıkıldı, çimleri düzelteyim derken daha beter yaptım die.

Eski 25-04-2014, 01:58   #711
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-07-2008
arkadaşlar ege iç bölgelerinde aydin nazilli denizli hattından bahsediyorum ; en uygun cim türü bermudadır.tecrube ile sabittir.10 yıl boyunca her türlü karışımı denedim fakat ne yazıkki karışımın içindeki bazı cinsler sıcağa dayanamiyor ve kelleşme başlıyor.bermudadan yüzde yüz sonuç aldim.kelleşme olsa bile mayıs sonunda jet gibi kapatıyor.cim alanınız varsa kesinlikle bütçeniz uygunsa yavaş salınımlı ithal gübrelerden kullanin.cim işi pahali iştir.bermuda ile ilgili bir ipucu vereyim şubat ayı gibi bermudalarinizi yakın ateşle göreceksinizki erken yeşermeye başliyacak.

ssregitoss Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2014, 21:01   #712
Ağaç Dostu

Aysis's Avatar

Çimlerdeki yosun problemi hakikaten önemli. Benim çimlerde de bu yıl oldu yağmur çok yağınca drenaj da yeterli değilse bundan kaçış olmuyor.

Demir sulfat (Saçıkıbrıs) bölümünde sayın mine hanım 3 Nolu mesajında çimlere en az iki defa 1 litre suya 1 çay kaşığı Demir sülfat verilmesini öneriyor.

Bu uygulama yosun için mi yoksa çimler için gereken Demir için mi anlayamadım. Yukarıda amonyum sulfat ve bakır sülfattan söz ediliyor. Uygulama sonucunda çimlerin zarar gördüğü belirtiliyor.

Yosunu yok etmenin kesin ilacı nedir?

Ilk olarak bunu öğrenmem gerek. Önce yosunu yok edeyim daha sonra drenaj sorunu nu çözeceğim. Zaten uzun zamandır sulama yapmıyorum ama bu defa da yağmur dinmedi. Çimler de yosunlaşmaya devam ediyor.

Tüm mesajları taradım drenaj yapmanın dışında ilaç olarak açık seçik bir çözüm verilmemiş. Bu konuyu aydınlatırsanız sevinirim.

Eski 08-05-2014, 11:09   #713
Ağaç Dostu

Aysis's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Aysis Mesajı Göster
Çimlerdeki yosun problemi hakikaten önemli. Benim çimlerde de bu yıl oldu yağmur çok yağınca drenaj da yeterli değilse bundan kaçış olmuyor.

Demir sulfat (Saçıkıbrıs) bölümünde sayın mine hanım 3 Nolu mesajında çimlere en az iki defa 1 litre suya 1 çay kaşığı Demir sülfat verilmesini öneriyor.

Bu uygulama yosun için mi yoksa çimler için gereken Demir için mi anlayamadım. Yukarıda amonyum sulfat ve bakır sülfattan söz ediliyor. Uygulama sonucunda çimlerin zarar gördüğü belirtiliyor.

Yosunu yok etmenin kesin ilacı nedir?

Ilk olarak bunu öğrenmem gerek. Önce yosunu yok edeyim daha sonra drenaj sorunu nu çözeceğim. Zaten uzun zamandır sulama yapmıyorum ama bu defa da yağmur dinmedi. Çimler de yosunlaşmaya devam ediyor.

Tüm mesajları taradım drenaj yapmanın dışında ilaç olarak açık seçik bir çözüm verilmemiş. Bu konuyu aydınlatırsanız sevinirim.

Mesajıma cevap verecek kimse yok mu acaba?

Eski 08-05-2014, 18:35   #714
Ağaç Dostu

Sayın Aysis, yaptığım bakır sülfatın yosunlara faydası oldu fakat çok ciddi bir bozulma oldu çimlerde. Bozulan çimlerin hastalıklı çimler olduğunu düşünüyorum. Bahçenin arka kısmında bozulma olmadı çünkü.

Benim drenaj yapma gibi bir imkanım yok geçici olarak oturuyorum, çim değil zaten çayır. Böyle olduğu halde hangi hastalığı ararsanız var çayırda, drenaj sorunu olunca ilaçlarda bi yere kadar fayda veriyor sonra yine aynı.

Sizin çiminiz hastalıksız sağlıklıysa bakır sülfat zarar vermeyebilir. Birde koçtaşta yosun önleyici gübre görmüştüm. Uyguladıktan bir kaç gün sonra yosunlar kararıyormuş daha sonra tırmıkla temizleniyor. Sanırım daha risksiz olur bu uygulama.

Eski 09-05-2014, 20:52   #715
Ağaç Dostu

Aysis's Avatar

Teşekkür ederim. Bu gün sapatula ile yosunlu yerleri biraz kazıdım yarın koçtaştan aldığımız içinde Demir sülfat olan çim gübresinden atıp bol sulayacağız.

Eski 02-06-2014, 11:04   #716
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-03-2014
Bu site sayesinde bir acemi olarak pek çok problemimi konu açmadan çözdüm, hepinize saygılar.

seabird65 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2014, 15:08   #717
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-06-2014
teşekkür ederiz

novalist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2014, 14:41   #718
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-06-2014
Selamlar
Bahçeme şubat ayı içerisinde euroseed marka çim tohumlarından ekim yaptım. 4 karışım olarak gelen çimi gayet rüzgarlı bir havada ekmeye çalıştım. Fena olmadı ancak bazı bölgelerde belirgin derecede eksik çıkan çimler oldu. Ekim yaparken doğal gübre kullanmıştım. Tekrar 2 kg aynı marka çim tohumu ekimi yaptım ve gübreledim fakat bu bölgelerde hala çim çıkmadı. Ayrıca bazı kısımlar sarı bazı kısımlar yeşil olmakta. Acaba ne yapabilirim? Saygılarımla.

hurakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2014, 21:03   #719
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-06-2014
Çimlerim neden böyle sarı ?

Az önce yanlış yere açtım sanırım konuyu,özür dilerim herkesten.
Çimi biçtikten sonra iyici çıktı sarılıklar susuz mu kalmış hastalık mı var acaba?

Eklenen Resimler

novalist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2014, 21:12   #720
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-06-2014
Acil yardim

Hazir rulo çim yaptirdim yaklaşik 80 m2 bir yere. İlk ay çok guzeldi sonra kestikten sonra yavas yavas çim seyrekleşti. Bu ikinci ay ve moralim bozuldu bahçeyi oyle gorunce. Peyzaj hakkinda hiç bir bilgim yok. Lütfen yardimci olabilir misiniz? Son durumu resim de olduğu gibi... Şimdiden teşekkur ederim yardimlariniz için

Eklenen Resimler

lazuribere Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:10.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024