agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Peyzaj, Bahçe Düzenleme
(https)

Beğeni Düzeni273Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-02-2012, 11:25   #511
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2008
Galeri: 44
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Nuri Murvet Mesajı Göster
Merhaba sayın kelebek çalısı

Gülibrişimde kesim yapılmamış, unutulmuş bir yer kalmış bu işlemide yaparsak her şey tamamdır.

Eklenti 270749.

Sn. Nuri Murvet,

Budaması eksik kalan kısımı da budayarak, budama işlemini tamamlayacağım. Budamadan o şekilde bırakmamın sebebi, geçen yazdan kalan budamadaki bu açık kısım nasıl olsa kapandı, yeniden müdahale etmeyeyim diye düşündüğüm içindi. Önerinizle bu yanlışı da düzeltmiş olacağım. Tekrar teşekkür ediyorum. Budama çalışmasından geçer not almak güzel

kelebek çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2012, 14:29   #512
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-04-2009
Galeri: 1
Merhaba sayın Halil Önen, kelebek çalısı

Meyve ağacı, yaprak döken ağaç ve çalılar için budama mevsiminin sonlarına geldik.

Havaların ısınması ile ağaçlar uyanmaya geçecektir, eksik kalmış işlerimizi tamamlamak için acele edelim.

Özellikle şeftali ve bademde klok hastalığı için gözlerin uyanma sürecini iyi takip edelim, son bakır ilaçmasını kaçırmayalım...

Nuri Murvet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2012, 22:18   #513
Ağaç Dostu

Merhaba

Bağ budaması için don tehlikesi bitmek üzere...

Bağ budamasını, gövdeye su yürümeden yapmayı unutmayalım..!

Kolay gelsin...

Eski 07-03-2012, 18:17   #514
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-01-2012
Merhaba Sn. Nuri MURVET,

Köyümüzdeki bahçede yaklaşık 17 yıl önce dikilmiş ve bugüne kadar hiç budama yapılmamış, aynı zamanda hiç bakım yapılmamış vişne ve erik ağaçları var.Bu ağaçlar çok verimli olmasalar da biraz meyve veriyorlar. Ben bu yıl bu bahçeyi bir düzene sokmak, yeni meyve fidanı dikmek ve mevcut ağaçları mümkünse bakımlı ve verimli hale getirmek istiyorum ancak hiçbir bilgi ve tecrübem yok.

Resimlerini de göreceğiniz bu ağaçları budayarak / bakım yaparak kurtarabilirmiyim, yoksa bu ağaçları söküp çıkarmalımıyım? Eğer budama yapılacaksa bu ağaçlara nasıl ve ne şekilde budama yapılır?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür eder, değerli katkılarınızla bu bahçeyi bir kılığa sokabileceğim konusunda oldukça ümitkar olduğumu belirtmek isterim.

Saygılarımla,

Eklenen Resimler

Ahmet BAYHAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2012, 18:58   #515
Ağaç Dostu

Eser İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2007
Alıntı:
...............Özellikle şeftali ve bademde klok hastalığı için gözlerin uyanma sürecini iyi takip edelim, son bakır ilaçmasını kaçırmayalım...
Merhaba Nuri Bey, ben de son bakır ilaçlamasını yapmak istiyordum bu hafta. Bana şeftaliyi izlememi söylemiştiniz. Ne görmem gerekiyor? Gözler kabarmalı ama patlamamalı. Anlamam gereken bu mu? Geç kalındığı nasıl belli olur??
Bir de bu hafta için hafif yağış diyor meteoroloji. Ilaçlama için zararı olur mu?
Teşekkürler

Eser İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2012, 20:09   #516
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Eser İlhan Mesajı Göster
Merhaba Nuri Bey, ben de son bakır ilaçlamasını yapmak istiyordum bu hafta. Bana şeftaliyi izlememi söylemiştiniz. Ne görmem gerekiyor? Gözler kabarmalı ama patlamamalı. Anlamam gereken bu mu? Geç kalındığı nasıl belli olur??
Bir de bu hafta için hafif yağış diyor meteoroloji. Ilaçlama için zararı olur mu?
Teşekkürler
Merhaba sayın Eser İlhan

Gözler kabarmalı, patlamamalı...

İlaçlama yapıldıktan sonra ilaç ağaçta kurumalı ve 3-4 saat bünyede kalmalı...

Bu süreçten sonra yağış olsada pek fazla önemli değildir.

kuşha beğendi.
Eski 07-03-2012, 20:56   #517
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ahmet BAYHAN Mesajı Göster
Merhaba Sn. Nuri MURVET,

Köyümüzdeki bahçede yaklaşık 17 yıl önce dikilmiş ve bugüne kadar hiç budama yapılmamış, aynı zamanda hiç bakım yapılmamış vişne ve erik ağaçları var.Bu ağaçlar çok verimli olmasalar da biraz meyve veriyorlar. Ben bu yıl bu bahçeyi bir düzene sokmak, yeni meyve fidanı dikmek ve mevcut ağaçları mümkünse bakımlı ve verimli hale getirmek istiyorum ancak hiçbir bilgi ve tecrübem yok.

Resimlerini de göreceğiniz bu ağaçları budayarak / bakım yaparak kurtarabilirmiyim, yoksa bu ağaçları söküp çıkarmalımıyım? Eğer budama yapılacaksa bu ağaçlara nasıl ve ne şekilde budama yapılır?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür eder, değerli katkılarınızla bu bahçeyi bir kılığa sokabileceğim konusunda oldukça ümitkar olduğumu belirtmek isterim.

Saygılarımla,
Merhaba sayın Ahmet BAYHAN hoşgeldiniz.

Fotoğrafını paylaştığınız ağaçların görüntüsünden anlaşıldığı kadarı ile, ağaçlarınız çalı formuna girmiş bir yapıda, bu oluşumda meyve gözleri uç noktalardaki dal ve sürgünlerde oluşmuştur.

Ağaçlarınızın meyve ıslahı hangi türdür bilinmiyor, özelliği bilinmeyen meyve ağacınıza budama terbiyesi ve iyi bir bakımla 3 yılda anca istenilen kıvama gelebilir. Budama ve bakımla düzelttiğiniz meyve ağacınızın kaliteli meyve vermeside şansa kalmış...

Ağaçlarınız budama ve bakımdan düzeltiğinizi varsayalım, yaşları 20 olacak meyve ağacınızın verim verme zamanının doroğunda olması gerekirken ağacınız daha yeni, yeni verime yatacak ve ağacınız ihtiyarlamaya başlayacak...

Yeriniz ne büyüklükte belirtmemişsiniz ama bence uzun vadeli meyve yetiştirip yiyeceğim derseniz mevcut ağaçlarla hiç uğraşmam sökerim ...

Yeni bir meyve bahçesi kurarım, sertifikalı kaliteli fidanlarla 2-3 yıl içinde meyve hasatına başlarım...

Hatırası var bu ağaçları sökmem derseniz, fazla alt dallarını alalım, dalların tepe noktalarından alalım, ağacın iç noktasındaki değen dalları seyreltelim..

Ağaçlarınızın yakın çekim fotoğraflarını paylaşırsanız budanacak dalları daha iyi belirtebilirim..

Name:  IMG_0595.JPG
Views: 2896
Size:  57.0 KB

Name:  IMG_0600.jpg
Views: 2818
Size:  41.9 KB

Kolay gelsin...

Eski 08-03-2012, 12:54   #518
Ağaç Dostu

miyawy's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2011
Sayın Nuri Bey,

Vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederim,

Saygılarımla.

miyawy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2012, 13:12   #519
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-01-2012
Tekrar merhaba Nuri Bey, Hoşbulduk.

Evet, sizinde değerli tavsiyeleriniz üzerine uzun vadeli düşünüp bu ağaçları sökmeye karar verdim.

Gerekli çalışmaları yapıp ağaçları söktükten sonra yeni fidan dikme konularında tekrar değerli görüşlerinize başvuracağım.

Teşekkürlerimi ve Saygılarımı sunarım.

Ahmet BAYHAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2012, 20:28   #520
Ağaç Dostu

Marmara Bölgemizde Meyve ve bağ budaması için son günlerimiz.

Kolay gelsin.

Eski 11-03-2012, 22:45   #521
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2010
Merhaba Nuri Bey,

Öncelikle bu foruma ayırdığınız zaman ve paylaştığınız bilgiler için teşekkür ederim.

Benim sorum, yağışlı kış şartlarında budama ile ilgili. Bu mesajınızda yağışlı havalarda budamanın sıkıntı yapmayacağını belirtmişsiniz. Bu bilgi ceviz, beyaz tüysüz şeftali ve vişne için de geçerli midir? Bahçemizde cevizlerde yer yer bakteriyel yanıklık ve antraknoz görülüyor. Beyaz tüysüz şeftalilerde ise geçen sene monilya hastalığı görüldü tek tük.

Bizim durumumuzda 300 beyaz tüysüz şeftali, 400 ceviz ve 250 civarında vişne ağacımızın budaması söz konusu. Budamacılarımız yağışlı havada yapılan budama sonucunda dalların karardığı (bakteriyel yanıklığı kastediyor olabilirler) gibisinden bir inanışa sahipler. Mesajınızı okuyunca içim rahatladı ama esas sıkıntım, yağmurlar sebebi ile bahçe çok çamurlu olduğu için ilaçlama makinesini hemen sokamayacak olmam. Ağaç sayısı az olsa, sırt tulumbası ile atalım diyeceğim ama 70 dönüm alan, 1000'e yakın ağacın elle ilaçlanması çok zor.

Havalar bu derece yağışlı giderse özellikle de şeftalilerin uyanacaklarını ve çiçek açacaklarını düşünüyorum. Budamayı bu durumda bu hafta yapıp, bordo bulamacını şeftali çiçek döktükten sonra yapsam olur mu? Yoksa eğer kouşullar uygun olmazsa ve gecikirsek bordo bulamacı yerine bakırlı preperatlar mı kullanmak gerekir?

Teşekkürler, saygılar..

Çamtepe.

Çamtepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2012, 13:37   #522
Ağaç Dostu

eko_'s Avatar

Giriş Tarihi: 23-02-2008
Sayın Nuri bey,

Kiraz, nektarin,Erik ve ceviz(chandler) resimlerini bu hafta sonu ancak çekebildim.

Rakım(1300m) yüksek olduğundan önümüzdeki günlerde budamaları yapacağım. Daha önceki mesajımda modifiye lider düşündüğümü yazmıştım.

Budama şeklini resimler üzerinde gösterebilirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler...

Eklenen Resimler

eko_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2012, 13:38   #523
Ağaç Dostu

eko_'s Avatar

cevizler

Eklenen Resimler

Eski 13-03-2012, 10:39   #524
Ağaç Dostu

eko_'s Avatar

Sayın Nuri Murvet Kiraz,nektarin ve ceviz resimlerini 2'şer adet koyma sebebim değişik formlar üzerinde şekillendirmeyi görmek için.Umarım size fazla yük olmam.

Eski 13-03-2012, 13:02   #525
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Çamtepe Mesajı Göster
Merhaba Nuri Bey,

Öncelikle bu foruma ayırdığınız zaman ve paylaştığınız bilgiler için teşekkür ederim.

Benim sorum, yağışlı kış şartlarında budama ile ilgili. Bu mesajınızda yağışlı havalarda budamanın sıkıntı yapmayacağını belirtmişsiniz. Bu bilgi ceviz, beyaz tüysüz şeftali ve vişne için de geçerli midir? Bahçemizde cevizlerde yer yer bakteriyel yanıklık ve antraknoz görülüyor. Beyaz tüysüz şeftalilerde ise geçen sene monilya hastalığı görüldü tek tük.

Bizim durumumuzda 300 beyaz tüysüz şeftali, 400 ceviz ve 250 civarında vişne ağacımızın budaması söz konusu. Budamacılarımız yağışlı havada yapılan budama sonucunda dalların karardığı (bakteriyel yanıklığı kastediyor olabilirler) gibisinden bir inanışa sahipler. Mesajınızı okuyunca içim rahatladı ama esas sıkıntım, yağmurlar sebebi ile bahçe çok çamurlu olduğu için ilaçlama makinesini hemen sokamayacak olmam. Ağaç sayısı az olsa, sırt tulumbası ile atalım diyeceğim ama 70 dönüm alan, 1000'e yakın ağacın elle ilaçlanması çok zor.

Havalar bu derece yağışlı giderse özellikle de şeftalilerin uyanacaklarını ve çiçek açacaklarını düşünüyorum. Budamayı bu durumda bu hafta yapıp, bordo bulamacını şeftali çiçek döktükten sonra yapsam olur mu? Yoksa eğer kouşullar uygun olmazsa ve gecikirsek bordo bulamacı yerine bakırlı preperatlar mı kullanmak gerekir?

Teşekkürler, saygılar..

Çamtepe.

Merhaba sayın Çamtepe hoşgeldiniz.

Meyve ağaçlarınızda, budama sonrası karşılaşacağınız olumsuz hava koşulları (yağmur, kar, -10 derece soğuklar) ağaçlarınıza hiç bir olumsuzluk yaşatmaz.

Yağmurlu havalarda budama yapılması, budamacının işlerini zorlaştırtırır.

Budama yapılırken hava şartlarının olumlu olması yapılan işten zevk alınmasına, budama sonrası kontrollerin rahat yapılmasına, 2cm çapından büyük budama yaralarının aşı macunu veya boyası ile kapatılmasına olanak verir.

Meyve ağaçlarınıza budama yapılırken, budama aletlerinin temiz ve steril olmasına, her meyve ağacına geçişte budama aletlerinin 10:2 oraranında su ve çamaşırsuyu karışımına daldırılmasına özen gösterilmelidir.

Marmara bölgemizde, meyve ağaçlarının yapraklarını %80. döktüğünde, (mevsimsel olağan üstü değişiklikler olmadığı sürece) Kasım 15-20 sinden sonra budama zamanının başlangıcıdır. Belirttiğim bu zamandan sonra yapılacak budamalarda, budama yaralarının daha çabuk kapandığı tespitimizdir.

Bakteriyel yanıklık, virüs hastalıkları genelde temas yolu ile yayılır. Budama aletlerinin strerilizasyonu bu noktada çok önemlidir.

Bakteriyel yanıklık, antraknoz ve monilya hastalıklarını ilgili bilgi ve yavsiyeleri başlıklarında paylaşmak daha doğru olacaktır.

Monilya (MUMYA) HASTALIĞI ; Mantari, Fungus hastalığıdır kışı hastalıklı sürgünler ve meyveler üzerinde miselyum halinde geçirir. Hastalık ve tedavisi hakkındaki bilgiler ilgili başlıkta mevcuttur.

Şeftali ağaçlarınız için gözler uyanmadan bordo bulamacı uygulaması yerinde olur. Gözler uyandıktan sonra bordo bulamacı uygulaması yapmayalım, çiçeklenmeden sonra Bakırlı preparatlar kullanılması gerekir. İz elementli yaprak gübrelerinin ilk yaprak çıkışı, çiçeklenme sonrası ve hasata 20-25 gün kala verilmesi meyve kalitesini ve hastalıklara direnci yükseltir.

Bu mevsim bahçenizde hastalıklardan uzak, sağlıklı, verimli bir yıl geçirmenizi temenni ederim. Kolay gelsin...

Çamtepe beğendi.
Eski 13-03-2012, 14:47   #526
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eko_ Mesajı Göster
Kiraz, nektarin,Erik ve ceviz(chandler) resimlerini bu hafta sonu ancak çekebildim.

Rakım(1300m) yüksek olduğundan önümüzdeki günlerde budamaları yapacağım. Daha önceki mesajımda modifiye lider düşündüğümü yazmıştım.

Budama şeklini resimler üzerinde gösterebilirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler...
Merhaba sayın eko hoşgeldiniz.

Bu kiraz ağacımızın formu harika, bodurlaştırma etkisi yapalım diye alt dalların ucundan, yukardaki dalların alt dalların ışığını kesmiyecek gibi, alt dallardan birazcık daha fazla olmak üzere uçlarını alalım...

Lider üç ana dalımızın yüksekliğini siz belirleyin, uçlarını alalım fazla aşağıdan olmasın doruk uçları aynı paralellikte olsun yeter. Bu baskı yeni sürgün oluşumunu ve meyve gözü oluşumunu teşvik edecektir.

Name:  Kiraz.jpg
Views: 2886
Size:  49.0 KB

Bu kiraz ağacınız, alt taç oluşumu ile üst taç oluşumunun arasında büyük boşluk var.

Bu boş alanı doldurmak amaçlı ve üstte oluşan tacın alt dalların ışığını keseceğinden alt dalların azcık ucundan alalım, üst dalları biraz daha derin uçlarını almak gereklidir.

Lider dalıda işaretlediğim yerden uç alırsanız bu ağacımızın budama işlemi bitmiştir.

Name:  2Kiraz.jpg
Views: 3052
Size:  59.7 KB

Ceviz fidanınız tam terbiye yaşında, Bu ağacınıza iki türlü terbiye yöntemi önereceğim, ilk olarak alt taçı oluşturan dalların ucunda bağlayarak aşağıya doğru gövdeye paralel olacak şekilde ağırlıkla sabitlemeniz. Lider dalın uç kısmınıda işaretlediğim yerden uç alın işlem tamamdır.

İkinci işlem, kirazda yaptığımız gibi alt tacı uçlarını alalım, lider dalı işeretli yerinden uç alalım işlem tamamdır. Lider dalı 45 derece açı ile keselim ve aşı macunu ile veya boyası ile yara yerini kapatalım...

Name:  Ceviz.jpg
Views: 2982
Size:  60.1 KB

Bu ceviz fidanınızda, alt taçta form bozukluğu yapacak iki dalınız var işaretli yerden uç alalım, lider dalı işaretlenen yerden 45 derece açı ile budayalım, yara yerini aşı macunu ile kapatalım.

Name:  2Ceviz.jpg
Views: 2873
Size:  69.4 KB

Eski 13-03-2012, 15:16   #527
Ağaç Dostu

Sayın eko

Erik ağacınızın formu harika, lider dalları bağlayarak taç oluşumunu açarsanız ilerki yaşlarında form vermek daha kolay olur. Yalnızca lider dalların uçlarını alalım, bu budama yeterlidir.

Name:  Erik.jpg
Views: 3090
Size:  70.9 KB

Nektarin fidanınız aşırı sürgün vermiş, fotoğraftan hangilerinin çıkacağını belirliyemedim.

Nektarin ve şeftali form budamasını genelde çanak formlu terbiye sistemine göre budamasını yapıyoruz.

Nektarin ve şeftalide ışık çok önemlidir. Bu ihtiyacına göre birbirinin ışığını kesen dal ve sürgünleri almak gerekir. Fazla dal alma işlemi yapıldıktan sonra, meyveye bırakılan dallarında meyve tutumu hesaplanıp uç alma işlemi yapılması nektarin ve şeftali budamasının en önemli noktasıdır.

Bahçenizden hastalıkların uzak kalması dileği ile, hasatınız bol olsun....

Kolay gelsin...

hk50 beğendi.
Eski 13-03-2012, 20:11   #528
Ağaç Dostu

eko_'s Avatar

Nuri Bey, verdiğiniz bilgiler gerçekten çok doyurucu ve bu konuda büyük bir eksikliği gideriyor.Sitenizdeki ağaç resimlerini bende kopyalayıp, paint programında kendimce budayıp, sonra sizin çizimlerinizle karşılaştırarak eğlenceli bir bulmacaya dönüştürüyorum.Gönderdiğim bu resimlerde, nektarinleri bende işaretleyemedim ve dedim makasla gidince ana dalları oluşturur ince sürgünleri çıkarırım diye düşünmüştüm.
Bu bilgiler doğrultusunda artık hepsini budayabilirim.Emeğinize sağlık...Hoşçakalın...

Eski 13-03-2012, 23:09   #529
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-03-2010
Alıntı:
Merhaba

Bağ budaması için don tehlikesi bitmek üzere...

Bağ budamasını, gövdeye su yürümeden yapmayı unutmayalım..!

Kolay gelsin...
Paylaştığınız son derece değerli bilgiler için çok teşekkür ederim sayın Nuri Bey.Çocukluğumuzda bağ budadıkları zaman asma kütüklerinden damlayan suları şişelerde toplayıp biriktirirlerdi.Göz damlası niyetine kullanmak içinmiş daha sonradan öğrendiğime göre. Bu demek oluyor ki o zamanlar asmalara su yürüdükten sonra (don olaylarının bitmesini bekledikleri için) budama yapılmış oluyor. Bunun ne gibi mahsurları vardır ? Bu konudaki düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirim. En azından yetiştirmeye çalıştığım kendi asmalarımı muhtemel zararlardan korumak istiyorum..

yarenimex Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2012, 20:32   #530
Ağaç Dostu

Merhaba sayın yarenimex hoşgeldiniz.

Bağ, üzüm fidanlarına su yürüdüğü zaman budama yapılırsa; Kesim yapılan yaradan akan özsu, fidanın gelişim için kullanacağı enerjiyi boşa harcar, açık olan yaradan akan özsu bakteri ve mantar oluşumuna zemin hazırlar, bitki özsuyu zararlıları davet edici çekiciliği vardır.

Açık yaradan uzun süre özsu akacağından açık yaranın kapanması için aşı macunu ve boyası sürülemez.

Bu gibi olumsuzlukları üzüm fidanlarımıza yaşatmamak için bağlarımıza su yürümeden budama yapılması en doğru olanıdır.

yarenimex ve hk50 beğendi.
Eski 15-03-2012, 14:07   #531
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-03-2010
Alıntı:
Merhaba sayın yarenimex hoşgeldiniz.

Bağ, üzüm fidanlarına su yürüdüğü zaman budama yapılırsa; Kesim yapılan yaradan akan özsu, fidanın gelişim için kullanacağı enerjiyi boşa harcar, açık olan yaradan akan özsu bakteri ve mantar oluşumuna zemin hazırlar, bitki özsuyu zararlıları davet edici çekiciliği vardır.

Açık yaradan uzun süre özsu akacağından açık yaranın kapanması için aşı macunu ve boyası sürülemez.

Bu gibi olumsuzlukları üzüm fidanlarımıza yaşatmamak için bağlarımıza su yürümeden budama yapılması en doğru olanıdır.
Çok teşekür ederim sayın Nuri Bey..

yarenimex Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2012, 22:19   #532
Ağaç Dostu

feyzon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2008
Galeri: 7
Nuri bey,
Büyük dut ağaçlarına gençleştirme budaması yapmak istiyoruz. Bu ağaçlar meyve ağaçları. Budamayı şimdi yaparsak pek meyve alamayacağız. Acaba Temmuzda meyveden sonra budama yapsak zararı olurmu? Şimdiden teşekkürler.

feyzon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2012, 19:17   #533
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi feyzon Mesajı Göster
Nuri bey,
Büyük dut ağaçlarına gençleştirme budaması yapmak istiyoruz. Bu ağaçlar meyve ağaçları. Budamayı şimdi yaparsak pek meyve alamayacağız. Acaba Temmuzda meyveden sonra budama yapsak zararı olurmu? Şimdiden teşekkürler.
Merhaba sayın feyzon

Gençleştirme budamasını, şimdi yapın tam zamanı...

Bu sene meyve yiyemezsiniz, seneye yersiniz, nasip olursa...

Temmuz ayında kesinlikle gençleştirme budaması yapmayınız...

Bu yıl dut ağacınız, bütün enerjisini ve gücünü meyve vermek için harcamış olacak, bir dahaki yılın meyvesi için ve kendi gelişimi için kök ve gövdesine yeterli besini, gücü toplayacağı zaman siz gençleştirme budaması yaparsanız, ağacınızı geçleştirmek dursun, ihtiyarlığın son noktasına getirirsiniz.

Kolay gelsin...

Eski 18-03-2012, 17:27   #534
Ağaç Dostu

feyzon's Avatar

Teşekkür ederim Nuri Bey.
Üstteki büyük dalları kesip alt yan dalları bırakacak şekilde kısmi gençleştirme yapmayı düşünüyorduk. Ancak ipek böcekçiliğindeki gibi yaz ortasında yapılabilir mi diye bir düşüncem olmuştu. Ancak dediğinizi uygulayalım, riske girmeye değmez. Teşekkürler, iyi günler.

Eski 28-03-2012, 20:41   #535
Ağaç Dostu

Merhaba

Ağaçların ve çalıların çiçeklenmesi ve yapraklarının yeşilin tonlarına bürünmesiyle beraber, böcek ve zararlılarında uyanması anlamına geliyor.

Önümüzdeki günlerde böcek ve zararlılarında faliyete geçmesi ile beraber bahçelerimizde zararlı kontrollerini düzenli olarak yapmak gereklidir.

Bu yıl bahçelerimizin hastalık ve zararlılardan en az etkilenmesi dileği ile...

Kolay gelsin...

Eski 02-04-2012, 10:13   #536
Ağaç Dostu

feyzon's Avatar

Kiraz budaması

Nuri hocam ekte size bahsettiğim büyük kiraz ağacımızın fotoğrafını yüklüyorum. Budama nereden ve ne zaman yapılabilir bilgi verirseniz sevinirim. Hocam bu ağaçların çeşidi Lambert olup yaklaşık 20 yaşında diye tahmin ediyorum.

Eklenen Resimler

Eski 02-04-2012, 11:39   #537
Ağaç Dostu

feyzon's Avatar

Şekil budaması

Nuri Hocam bunlarda genç ağaçlarımız. Geçen hafta Bolu ya gidip budamada babama yardım etmeye çalıştım. Ben şekil budaması yapmaya çalıştım. Sizin onayınızı almak isterim.

Bu ağaç armut ağacı. Üç veya dört kat oluşturup sonrasında goble tarzı bir taç oluşturmak niyetindeyim. Eklenti 279048

İLk yılında bu kadar büyüyen ekşi kırmızı erik. 2010 da ters T aşısı yapmıştım. Geçen yıl çok güzel büyüdü. Bu yıl çiçek bile var. İnşallah meyvesini de yeriz.
Eklenti 279049

Buda beyaz kirazımız. Bir yan dal aşırı büyüdü. Biraz sınırlamaya çalıştım ancak yinede fazla gibi. Bunlarda da üç veya dört kat yan dal oluşturup sonrasında tepeden almak şeklinde bir budama nasıl olabilir.

Eklenti 279050
Eklenti 279051

Eski 02-04-2012, 16:58   #538
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi feyzon Mesajı Göster
Nuri hocam ekte size bahsettiğim büyük kiraz ağacımızın fotoğrafını yüklüyorum. Budama nereden ve ne zaman yapılabilir bilgi verirseniz sevinirim. Hocam bu ağaçların çeşidi Lambert olup yaklaşık 20 yaşında diye tahmin ediyorum.
Merhaba sayın feyzon hoşgeldiniz.

Klâsik bir kiraz ağacı, ilk form budaması yapılmış daha sonradan ağaç kendi gelişimine terkedilmiş...

Meyve tutumundan sonra toplaması sorun olacak formda gelişim göstermiş, doğal büyüme periyodunda buyümüş...

Kapı girişinde, sanki meyve ağacı değil dekoratif vurgu ağacı gibi duruyor.

Amaç dekoratif, vurgu ağacı formunda isteniyorsa budama gerekmez. Toplanabildiği kadarı ile meyve tutumu yeterlidir.

Amaç, kolay meyve toplamak ve iri kaliteli meyve verimi ve bakımı kolay meyve ağacı isteniyorsa fotoğrafta kesim yapılacak ana dalları işaretledim...

Kalan ana dallar üzerindeki bütün sürgün uçlarını almak, yeni meyve gözü oluşumunu teşvik eder ve bodurluk etkisi yapar.

Name:  27032012(002).jpg
Views: 2556
Size:  68.1 KB

Sizin oralar daha serindir, ağaçlar uyanmamıştır.

Ağaç uyanmamışsa hemen budamasını yapabilirsiniz, ağacınız uyanmışsa budamayı uyku döneminde yaparsınız.

Budama sonrası ana dal kesimlerinde oluşacak yaraları muhakkak aşı macunu ile kapatalım, unutmayalım...

Kolay gelsin...

İkinci mesajınızdaki fotoğraflar açılmıyor, kontrol edin cevaplıyayım...

Eski 03-04-2012, 08:58   #539
Ağaç Dostu

feyzon's Avatar

Şekil budamaları

Nuri Hocam budamasını yaptığım genç ağaçların fotoğraflarını tekrar yüklüyorum. Bilgilerinize
Bu ağaç armut ağacı
Name:  28032012(013) Çavuş armudu.jpg
Views: 3454
Size:  72.7 KB
Bu ağaç erik

Name:  Ekşi erik göz aşılı.jpg
Views: 2597
Size:  71.5 KB
Name:  28032012(006) Ekşi erik.jpg
Views: 2618
Size:  76.4 KB
Bu da beyaz kiraz
Name:  28032012 Beyaz kiraz.jpg
Views: 2476
Size:  74.4 KB
Name:  28032012(001) Beyaz kiraz 2.jpg
Views: 2520
Size:  74.7 KB

Eski 05-04-2012, 20:42   #540
Ağaç Dostu

Alıntı: [QUOTE=feyzon;939099]Nuri Hocam bunlarda genç ağaçlarımız. Geçen hafta Bolu ya gidip budamada babama yardım etmeye çalıştım. Ben şekil budaması yapmaya çalıştım. Sizin onayınızı almak isterim.

Bu ağaç armut ağacı. Üç veya dört kat oluşturup sonrasında goble tarzı bir taç oluşturmak niyetindeyim.

İLk yılında bu kadar büyüyen ekşi kırmızı erik. 2010 da ters T aşısı yapmıştım. Geçen yıl çok güzel büyüdü. Bu yıl çiçek bile var. İnşallah meyvesini de yeriz.

Buda beyaz kirazımız. Bir yan dal aşırı büyüdü. Biraz sınırlamaya çalıştım ancak yinede fazla gibi. Bunlarda da üç veya dört kat yan dal oluşturup sonrasında tepeden almak şeklinde bir budama nasıl olabilir. QUOTE]

Bu ağaç armut ağacı. Üç veya dört kat oluşturup sonrasında goble tarzı bir taç oluşturmak niyetindeyim.

Kat kat yan dal oluşturup, üst tacı goble tarzı budamak yanlış bir seçimdir.

Kat kat yan dal oluşturulurken tek liderden üst dar alt geniş, piramit şeklinde budama terbiyesi verilmelidir.

Sizin seçiminiz, alt kısım katlar halinde üst kısım çanak şeklinde olursa ağacınızın ışık ve hava dengesini bozarsınız. İki budama tekniğinden birini şeçmeniz en doğru olanıdır.

Name:  280320~1.jpg
Views: 3905
Size:  66.7 KB

Ters aşı yaptığınız erik fidanınız bu olmalı; Aşıyı çok alt kısımdan yapmışsınız, fidanınız geliştikçe sorunlarıda beraberinde gelecektir. Fidanınızda alt kısmındaki kesim yarası büyük aşı macunu veya plastik boya ile kapamak gereklidir.

Name:  280320~2.jpg
Views: 2797
Size:  66.4 KB

Bu erik fidanınız hızlı bir gelişim göstermiş, fazla boy ve yan dal oluşumu yaptığından, gövde ince ve zayıf kalmış, budama ile form verilmesi gerekli, erik için çanak form uygun budama şeklidir.....

Name:  EKI%20~1.jpg
Views: 2756
Size:  66.6 KB

Kiraz ağacınızın taç formu güzel oluşmuş, lider dallarda 30-40 cm meyve sürgünleri oluşturmaya dikkat edelim...

Name:  28032012(001)%20Beyaz%20kiraz%202.jpg
Views: 2388
Size:  68.5 KB

Name:  28032012%20Beyaz%20kiraz.jpg
Views: 2435
Size:  67.7 KB

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:43.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024